Vette kalveren mochten Italië niet binnen Woensdag allerlaatste Boda Gitana te zien Ondanks mil joen achter in woningcomfort Twee Nederlandse zeelieden vermist Militaire eer voor de 18 omgekomenen Joac ti i '88 M-s. Johanna R. werd gelicht Unicum in Europese havens Eschersheim maakte de 20.000 vol! jy Onvoldoènde eten voor terugreis Relatieve winst voor aandelen Vereenigd Bezit Duitser brak 80 maal in Nieuwe schepen PAM-vloot tügfd keetman J Aandeelhouders teleurgesteld Twee paarden te water Cijfersdie te denken geven Zonder c.v. zijn huizen al bij bouiv verouderd Grote hangar als chapelle ardente Balletpaedagogen gaan optreden tegen beunhazerij TREIN RIJDT SCHAAP DOOD OK ROTTERDAMMER Pafrina 4 MAANDAG 8 OKTOBER 1962 Advertentie) jaar' ter f meulén jubileum aanbieding a een klacht van een lid der dierenbescherming te Venlo heeft de voorzitter van de afdeling Venlo toegezegd de inspecteur van de dierenbescherming in Limburg, 'de heer A. van Hulst te Echt, te zullen verzoeken een onderzoek in jte stellen naar het gebeurde mijt ,een transport van enkele honder den vette kalveren naar Italië. Vanuit Eindhoven vertrok op woensdag 26 september j.l. een trein van 14 a 15 wagons met elk 30 tot 40 kalveren van ongeveer 16 weken oud naar Italië. Toen de trein in Bazel arriveerde, werd medegedeeld, dat slechts een ge deelte van het transport in Italië zou worden toegelaten. De rest moest terug naar Nederland. Op maandag 1 oktober reed de trein weer naar Venlo, waar hij op 3 oktober arriveerde. Aangenomen moet worden, dat de die ren op de terugreis weinig o£ geen vloei baar voedsel hebben gekregen. Het was bovendien warm. Toen de trein aankwam, klonk uit de volle wagons een hevig ge stamp en geloei. Het duurde enkele uren, voordat de dieren van voedsel mochten worden voorzien. Het leek. dat verschei dene kalveren de reis niet goed hadden doorstaan. Zij waren öf doodgetrapt óf door uitputting gestorven. Zes kalveren moesten direct in het slachthuis van Venlo worden geslacht. Vierendertig stuks werden in quarantaine genomen. Op de heenreis wogen de kalveren gemiddeld 200 kilo. Bij hun terugkeer zouden ze 20 tot 25 kilo zijn afgevallen. Voor de heenreis was er voldoende voedsel: melkpoeder, dat slechts met water be hoeft te worden aangemaakt. STROP (Van onze correspondent) 70ALS /j J. da EIGEN SCHULD? Jongeman stal voor 5000 sieraden EXPOSITIE in de "schatkamer onder de lijnbaan' een unieke collectie replica van de "BRITSE KROONJUWELEN EN REGALIA" jaar ter nriéulen jubileum aanbieding 170 X 220 cm 190 x 230 cm Te veel en te weinig In het Indio-chatmal, tussen het vuurschip Recalada en Buenos Aires (Argentinië) is de Paname se sleepboot Atlantico, die een Ne derlandse bemanning, een Argen tijnse loods en een opvarende van het lichtschip Recalada aan boord had, gekapseisd, terwül de Atlan tico bezig was, hulp te verlenen aan het gestrande Oostduitse vrachtschip Karl Marx Stadt, Een vliegtuig landde op Soesterberg npondagavond twaalf is c tien op de voor half vliegbasis Soesterberg een DC-7 vrachtvlieg tuig van de KLM aangekomen met aan boord het stoffelijk overschot van achttien in Nieuw-Guinea ge sneuvelde of verongelukte mili tairen. Strak stonden mannen van het luehtmachtbewakingssquadron in de houding, toen het toestel landde. Eén voor één werden de transportkisten met de stoffelijke overschotten in een auto naar hangar 5 gebracht. Twee bewa pende erewachten begeleidden deze transporten. Achttien maal reed een wagen de grote hangar binnen en achttien maal presen teerden de begeleidende militai ren het geweer. HUN NAMEN dergSijkebad°hiïstMds laten liggen, zijn buitenhuis en dat deed hem del twintig kamers voor mij alle en l" 'vastgehecht, DE HAVEN van Rotterdam Goederenverkeer Als bij U, einde van de week, deze prachtige Mystères voor de ramen hangen, dan zullen Uw vensters Zich ongetwijfeld on derscheiden van alle anderen- Want deze Mystères, maar liefst 180 cm hoog, een all- overnet, met ingeweven dessin van 100% katoenen garens ge maakt, waarvoor U normaal graag f 4.- wilt betalen, koopt U nu per meter voor nog géén twee gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze all- overnet Mystère per meter, (U koopt dus de breedte,) 180 cm hoog, per meter voor Geen tef, of schrift, best. Een veehandelaar, de heer H, van der Eijnden uit Deume. deelde ons desge- de Haagse musicoloog H. da Silva het zaterdag zeide in zijn toelichting op het Fiesta Gitana, dat in De Lantaren te Rotterdam werd gegevenhet zou de laatste maal zijn, dat men in Nederland de Boda Gitana, de ceremonie van de Spaan se zigeunerbruiloft zou kunnen zien. Want er is van de stamleiders van de Spaanse zigeuners een dusdanige op positie gekomen tegen het tonen van deze ceremonie, dat de heer Da Silva, die regelmatig met succes in ons land de Fiesta Gitana organiseert, daarvoor heeft moeten zwichten. In feite is er nog één gelegenheid: woensdagavond 10 oktober komt het Fiesta Gitana wederom in De Lanta ren aan de Gouvemestraat te Hotter- dam. Volgend jaar zal de Boda Gi tana dus voorgoed van het programma zijn afgevoerd. Inmiddels heeft deze bijzondere cere monie haar plicht vervuld: degene, die belang stelt in Spaanse zigeunerdans en zigeunerzang. heeft kunnen zien. dat deze zigeuners een geheel eigen cultuur hebben en dat uit de invloed van deze cultuur op de Andalusische volkscultuur de fiamenco is ontstaan. Waarmede de heer Da Silva meent, eens en vooral een eind te hebben gemaakt aan een strijd punt. Het geboden programma was gelijk aan dat, wat wij in de afgelopen zomer hebben kunnen zien. Een kleine wijziging betreft de leden van de troupe met de zangers El Nmo de San Bernardo en Juan el Perrate, waarvan de laatste een bijzondere aan winst is door zijn universele ontwikke ling: hij laat zien, dat hij niet alleen zanger is, maar ook guitarist en dan- De president-commissaris van de N.V, Vereenigd Bezit van 1894 te Rotterdam, mr. W. Suermondt Wzn., gaf als com mentaar bij de beleggmgspolitiek van de bank dat beleggingen in aandelen op het ogenblik de voorkeur verdienen bo ven die in obligaties. Het publiek gaf hij voorts de raad de gelden met in specu latieve maar in defensieve fondsen te beleggen. De maatschappij heeft het behoudend element in haar portefeuille versterkt tot ongeveer veertig procent. De aandelen van Vereenigd Bezit zijn in het afgelopen jaar met 11.4 procent in waarde gedaaid. Volgens het bestuur is deze verminder.ng ten opzichte van het algehele koerspeil van de Nederland se aandelen toch nog gunstig. Deze re latieve winst is te danken aan een ster ke spreiding. De directeur, mr. J. W. Tabingh Suermondt, was dan ook opti mistisch ten aanzien van de ontwikke ling op langere termijn. Het bestuur berekende dat de uitbrei dingen niet ten koste zijn gegaan van de aandeeiwaarde. wat snhoucit dat goede fondsen werden aangetrokken. Het beleid richtte zich dus op het nage noeg handhaven van de huidige porte- feuUlesamenstelling. üit de kring van aandeelhouders werd kritiek uitgeoefend op de tantie mes voor het bestuur. Het bedrag van 140.000 zou te hoog zijn. De directeur was van mening dat men volgens de statuten nog onder het toelaatbare was geweest. In Baarn is een Duitser, de 35-jange ongehuwde Friednch M. uit Hamburg, aangehouden, die een groot aanta, in braken op de Veluwe, in Twente, in Utrecht en Drenthe heeft Dekend. Plaatsnamen wist hij niet te noemen, want die kende hij niet. Alleen al in Baarn had hij de vorige week m vier villa's ingebroken. Ten behoeve van zijn Baarn se operaties had de man bij de rijwielstalling bij het station een tiets tféhuurd. Men had hier, zoals te doen gebruikelijk was. zijn adres genoteerd: een hotel in Hilversum. Het bleek de nolitie. die hier eens is gaan kijken, dat de man wat het opgeven van zijn adres betreft wel te vertrouwen was. in totaal heeft de man ongeveer 8^ inbraken be- kond. Ziin bu.t beliep a'"-> bijeen en. kele duizenden guldens. Hij uit- ontvreemd. Sieraden ser, hetgeen ook bij de flamenco-arties ten volgens de heer Da Silva een zeld zaamheid is. Verder is de danseres La Cuatros. die van de zomer wegens gezinsuitbreiding niet kon optreden, weer met het oude vuur en enthousiasme opgetreden. Zoals gewoonlijk was er een wissel werking tussen het Spaanse publiek in de zaal en de artiesten, die niet zon der uitwerking was op de prestaties en die aanleiding was tot een hoogst aan trekkelijke sfeer. H. Led. De Steenkolen-Handelsvereeniging N.V. zal haar vloot deze maand met twee nieuwe schepen uitbreiden. Dinsdag. B okotber wordt op de werf Jonker en Stans "te Hendrik Ido Am bacht de PAM 35 gedoopt en door de di rectie van de S.H.V. overgenomen. Twee weken later komt de op de IJsselwerf gebouwde PAM 36 in de vaart. Beide schepen zijn ingericht voor het vervoer van zware olie. Zij hebben eeu tankinhoud van ongeveer 540 m3. vraagd mede, dat hij, toen de trein in Venlo terugkeerde, zijn dieren had wil len drenken, maar dat de wagons verze geld waren. De trzpijwHliashn komen per wagon op IF90.Nu hetzULle be drag ook nog eens voor de terugreis be taald moest worden, was er sprake van een flinke strop. Een andere belanghebbende, de kal vermester M. Munsters uit Zeilberg, ver telde, dat hij op donderdag 27 septem ber naar Kaldenkirchen was gegaan om de dieren te laten drinken. Van de 80 kalveren, die hij voor rekening van een veehandelaar uit Hulst had verzonden, heeft hij er maar 71 teruggekregen. Drie zijn er onderweg gestorven en zes zijn m Venlo geslacht. De andere kalveren die 25 kilo waren afgevallen, knappen nu weer aardig op Ook de inspecteur van de Veeartsenij- kundige Dienst te Venlo. de Venrayse dierenarts L. C. G. Sala, heeft zijn visie op het gebeurde gegeven Hij zei: „Het is besiist geen drama ge weest. Inderdaad waren de omstandig heden ongelukkig, maar in feite zijn die veroorzaakt door handelaren, die een contingenteovertreding hebben begaan. In EEG-verband kan degene, die het eerst komt, leveren. In dit geval waren de Fransen de Nederlanders voor. Het lijkt soms net een soort wild-west-affaire. Men stuurt maar dieren naar Italië". De heer Sala gaf toe, dat het vervoer niet bepaald ..van hoog kaliber" was Maar zoiets ligt aan de handelaren. De één doet veel, de ander weinig stro in de De politie te Den Haag heeft zater dag de 18-jarige J. A. M. G. S. aange houden. De jongeman heeft een halsket ting met briljanten, oorknoppen en een armband gestolen van mevrouw J. M. E. te Den Haag. bij wie bij inwoonde. De sieraden zouden 3en waarde hebben van 5000 gulden. Een deel van het ge- stolene is teruggevonden bij een vriend van S. Het motief van de diefs'tal is nog met bekend. (Advertentie) edelsteenkundigef.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 ROTTERDAM 1 oktober - 1 november ven 10-12 en van 2-5 s. wagon Ook nu was dat het geval. De dierenarts had zelf slechts één dood kalf gezien Een tweede kalf heeft hij niet doorgestuurd, maar laten slachten. Stuk voor stuk heeft de heer Sala de kalveren gekeurd Hij is daar van 's avonds 8 tot 's nachts 3 uur mee bezig geweest. Veer tig dieren moesten met het oog op moge lijke besmettelijke ziekten in quarantaine- Zes van deze dieren zijn op verzoek van de eigenaar geslacht. De dierenarts zei zeker te weten, dat de dieren in Kalden kirchen en in Venlo nog gevoederd zijn. Aandeelhouders van Pietersen en Co's Automobielbedrijf N.V. zijn, zo bleek op de jaarvergadering, teleurgesteld over de dividenciverlaging van zes tot vier procent. Zij herinnerden m verband hiermede aan de resultaten van de an dere ter beurze genoteerde aandelen van automobielmaatschappijen. Het bestuur wees naar aanleiding van deze opmerkingen op de veel gro tere omzet van andere bedrijven en deelde mee dat de dochterondernemin gen Auto Center en Spaansepolder nog in een aanloopperiode verkeren en nog niet tot de winst hebben bijgedragen, De van bijna twee ton tot een ton gedaalde winst op electrische en ver warmingsartikelen (o.a. Frigidaire) wierp de vraag op of het niet beter was een gedeelte van deze afdeling te liqui deren gezien de grote concurrentie. Voorzitter C. J. van der Burg ant woordde hierop, dat ophouden ook geld kost". Voorts deelde hij mee, dat men in het lopende boekjaar ook niet veel moet verwachten van de afdeling Frigidaire. ,.De grootwinkelbedrijven (..Albert Heyn") zijn hier de grote concurrenten". In het afgelopen weekeinde zijn te Vlaardingen twee paarden te water geraakt. Het eerste geval was vrij dagmiddag toen een paard dat in de omgeving van de Taanderij in een van de sloten daar terecht kwam. De politie heeft met hulp van om standers het dier op het droge ge bracht en de eigenaar in kennis ge steld. Zaterdagmorgen meldde een automobi list dat er een paard in een sloot ge raakt was ter hoogte van de gemeen tegrens Maasland-Vlaardingen. Ook in dit geval heeft de politie met behulp van enige omstanders het dier uit zijn benarde positie gehaald. Advertentie) Morgen begint de jubileum verkoop van een grote fabrieks- parcij Fibracel wollen dekens in extra grote maten, heerlijk warm en zo licht: als een veertje. Als U deze winter verzekerd wilt zijn van een Heerlijk lang harige geruwde wolien deken, in de grootst denkbare maat, zorg dan dat U er morgen bij bent, want dan koopt U ze, al die grote maten door elkaar voor één prijs... voor nog géén zeventien gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze extra grote wollen dekens. In double- face, moderne strepen en fraaie fantasie dessins, Géén telof schrift, best. TYE MILJOENSTE na de oorlog in L Nederland gebouwde woning wordt nu opgeleverd. Dat is een verheugend resultaat. Maar toch laat Nederland, afgezien van ver schillen in levenstandaard en kli maat, in vergelijking met de overi ge Westeuropese landen voor wat betreft de woningbouw een beeld zien, dat echt niet meer past in de ze tijd. Aldus het statenlid van' Zuid-Holland en lid van de gemeen teraad van Rotterdam, ir. P. Boers- ma zaterdagmiddag op een in de Beurs te Rotterdam gehouden ver gadering van de "kring Zuid-Holland der "Vereniging van Chr.-Historische leden van gemeentebesturen in Ne derland. Op deze vergadering kon burgemees ter H. Duiker van Katwijk als kring voorzitter door de zetelwisseling in de gemeentebesturen een aantal nieuwe leden verwelkomen. De heer I. Botte berg, gemeentesecretaris van De Lier. werd gekozen tot bestuurslid in de plaats van de afgetreden secretaris A. H. Stemerding. Dr. F. J. Krop uit Rotterdam, die zich voor het secreta riaat had beschikbaar gesteld, heeft zich om gezondheidsredenen moeten terugtrekken. De heer Bottenberg zal zich rnet het secretariaat van de kring belasten. De heer Boersma zette in zijn. refe raat betreffende de thans aari de wo ningbouw in Nederland te stellen eisen uiteen hoe van alle in Zweden na de oorlog gebouwde woningen er 99 pro cent zijn uitgerust met centrale ver warming. Voor Zwitserland is dit cij- ier 90 procent, voor Denemarken 76 procent, voor België 70 procent, voor Fankrijk 44 procent, voor West-Duits- land 24 procent en voor ons eigen land slechts vijf procent. u De kapitein van de Atlantico, de heer R. Schoonderwoerd uit Voorburg, heeft gemeld, dat twee van zijn Nederlandse bemanningsleden en de twee Argentijnen worden vermist. In opdracht van het Italiaanse aan nemersbedrijf „Alfi" te Rome werd de Atlantico door het scheepstransportbedrijf „N.V. Redwijs" uit Baarn, uitgebracht van ÏJmuiden naar Buenos Aires. Eind juli vertrok de in Nederland gebouwde sleep boot uit Umuiden om eerst drie onder- lossers naar Douala in West-Afrika te slepen. Vervolgens stak de „Atlantico" de Atlantische Oceaan naar Buenos Aires over. De sleepboot zou daar zaterdagmiddag aankomen en. had reeds de loods aan boord genomen. Ook een opvarende van het daar liggende lichtschip was aan boord. Zaterdagochtend vroeg heeft de „Atlantico" de gestrande 9632 ton metende Karl Marx Stadt aangetroffen en bij een pogmg tot vlot brengen van dit schip is de sleepboot gekapseisd. Met de kiel van het schip boven water uitstekend bleef de „Atlantico" ronddrijven. Behalve de twee Argentijnen .werden als vermist opgegeven de eerste machi nist J. Wessels, 37 jaar uit Enschede en de matroos P. van uer Wees. 46 jaar uit Delft. De drijvende bokken „Walcheren" van de firma Van de Akker uit Vlissmgen en „La'oor 4" van de firma Gijsbert uit Zivijndrecht, die deze week actief zijn geweest bij het lichten van de „Dorus Heijmans", hebben gisteravond gezamen lijk het 240 ton grote motorschip „Johan na R van schipper C. M. Reingoudt uit St. Phiiipsland, gelicht. Het schip hangt thans in de takels van de bokken en wordt op de slikken van Vianen gezet. De „Johanna R" zonk op 6 september bij het uitvaren van de wit te tonnen vlije (Oostersehelde). In de afgelopen weken is men bezig geweest met de lading, bestaande uit betontegels, door kikvorsmannen uit het schip te la ten halen. Dit is slechts gedeeltelijk ge lukt. Verwacht wordt dat de „Johanna R" met meer gerepareerd kan worden.' Enkele uren later was de hangar tot chapelle ardente ingericht. Sober maar stijlvol was de aankleding. Langs de wand was een camouQagenet gedrapeerd, terwijl achter de kisten palmen van het paleis Soestdijk voor een eenvoudige versiering zorgden. De kransen van de minister van defensie, geschikt uit wit te chrysanten en anjers, lagen aan de voet van elke kist, die werd gedekt door het nationale dundoek. Des middags om één uur werd de chapelle ardente voor de familieleden opengesteld. Reeds vroeg waren velen uit alle delen van bet land naar Soes terberg gekomen, waar zij door officie ren, alsmede door de aalmoezenier en de legerpredikant werden ontvangen. De namen der omgekomenen (die in hun woonplaats met militaire eer zuilen worden begraven) zijn: Dpi. korporaal L. F. Bhijl tut Vaals, dpi. soldaat I. K. J. Faber uit Amsterdam, dpi. korporaal G. G. A. van de Laar uit Arnhem, dpi. soldaat W. J, Peters uit Wijchen, tijdelijk reserve tweede luit. Ch. H, L. M. Moreu uit Eibergen. dpi. soldaat W. J. Boelhouwer uit Enschede, dpi. korporaal D. M. Derks uit Raalte, dpi. soldaat eerste klasse G. Bos uit Ëmmen, dpi. sergeant W. Kevelam uit Harderwijk, dpi. soldaat I. V. A. Pouw uit Utrecht on dpL soldaat I. H. J. H. M. Groels uit Eindhoven. Van de koninklijke marine: marinier derde klasse E. H. Piena uit Rotterdam, chauffeur derde kiasse F. J. Aben uit Helmond, marinier tweede klasse P. M. G. C. Mannie uit Tilburg, magazijnbe diende tweede klasse F. Th. A. M. Hooy- mans uit Den Haag, luit. ter zee tweede kiasse W. J. Aberson uit Heemstede en schrijver eerste kiasse G. Kooy uit 's-Hertogenbosch en matroos T. H. P. J, Maas uit Vlissingen. Deze cijfers krijgen nog een grotere betekenis, als men beseft, dat er nog een tekort is van zeventigduizend wo ningen. Telt men daarbij de vijftig, duizend woningen, die elk jaar voor nieuwe gezinnen moeten worden ge bouwd. dan bestaat er grote kans dat indien men dc „permanente inwo ning" aftrekt over ren jaar of drie het statische woningtekort zal zijn in gelopen. Hetgeen, aldus ir. Boersma nog niet betekent, dat er dan een eind is gekomen aan de woningnood: er zijn verschillende categorieën wonin gen cn van de ene categorie zijn er naar verhouding te veel gebouwd, van de andere te weinig. Tr. Boersma achtte het in deze tijd beslist niet meer passend, dat er woningen worder. gebouwd met slechts één te verwarmen vertrek, waarin des winters de volwase nen naar de televisie willen kij ken, de opgroeiende jeugd het huiswerk moet maken en de jong- sten moeten spelen. Dit komt de gezinsband zeker niet ten goede, Daarbij komt. dat de heer des hui zes op zijn werk in fabriek, werk plaats of kantoor tegenwoordig vaak beschikt over alie comfort. Het gaat niet aan. als hij des middags in de winter thuis komt in een hoogst on comfortabele woning. Ir. Boersma toonde aan. dat de kos ten voor centrale verwarming voor de huurders van de daarmee uitgeruste woningen ongeveer gelijk zijn aan de kosten van de thans algemeen toege paste verwarming met haard, kolen en een aantal bitter noodzakelijke bij verwarmingstoestellen. die aanleiding kunnen zijn tot allerlei gevaren. Bijzonder schriel achtte ir. Boersma het, dat het nu in Rot terdam is toegestaan, volkswonin gen met centrale verwarming te bouwen, waarbij slechts de woon kamer, keuken en één nevenver- trek van radiatoren worden voor zien. Ten slotte toonde heer Boersma aan, dat algemene invoer van centrale ver warming de volksgezondheid zeer ten goede komt. Van onze bevolking tus sen 15 en 65 jaar beeft twintig procent rheumatisehe klachten, boven de 65 jaar is dat percentage veel hoger. Ook de zeer vele lijders aan vaatziekten en zenuwaandoeningen verdragen geen plotselinge overgangen tussen warmte en koude in het eigen huis. De héér Boersma is er van overtuigd, dat elke woning, die nu zonder centrale ver warming wordt gebouwd, in de niet eens eo verre toekomst in discrediet za! geraken. De Nederlandse Beroepsvereniging van Danskunstenaars wil optreden om, zoals deze vereniging verklaart, ..het publiek eens en vooral te beschermen tegen de beunhazerij op het gebied van de ballet-studio's". Daartoe verleent zij voortaan aan een aantal daarvoor in aanmerking ko mende balletpaedagogen de titel „er kend paedagoog klassieke danskunst". Deze erkende balletpedagogen. ont vangen een certificaat en zij mogen een plaquette voeren, waarop aangege ven „school klassieke danskunst" of „academie klassieke danskunst voor beroepsopleiding en amateurs". Aanvragen van niet-Ieden van de Ne- derlandse Beroepsvereniging van Dans- kunstenaars om erkenning zullen door een speciale commissie worden onder zocht. De vereniging waarschuwt er tegen, dat slecht of oppervlakkig onderwezen training voor het ballet, gespecialiseerd als deze is, een gevaar voor de leer ling kan betekenen. Rotterdam op weg naar record: 25.000 schepen uit Bremen, dat bij een belangrijke de Duitse Bondsrepubliek in Bottsr- mjjipaal in de Rotterdamse haven dam, mevrouw dr. M. Bitter, was de is betrokken. Ver voor de oorlog komst van het 20.000ste schip de werd een schip van de Duitse| eerste officiële plechtigheid inhaar scheepvaartmaatschappij a's1 nieuwe functie. „Een moeilijke opga- is 10.000ste begroet; in 1952 was ht weer een vrachtboot van de Unter- Weser Rederei, die als 10.000ste in de haven arriveerde en gisteren was het dus de Eschersheim, die voor een record zorgde Aan boord van de ongeveer veertig jaarou de Eschersheim was vanmor in de kleme genodigden schouder aan schouder stonden, heette de secretaris van de Stichting Haven- belangen, de heer A, Veder, kapitein A. Hilmer namens de havenautoritei ten van Rotterdam officieel welkom. 19 Vermoeid maar blij dat de reis nu toch ten einde was, liep Joachim in de richting van Bergerknoet. Met een zekere ontroering herkende hij weer allerlei dingen. De pomp op de brink, die nooit gewerkt had. de stompe 'oren die door gebrek aan geld geen spits kon krijgen, het vormeloze stadhuis, door de stadsar chitect in een melige bui ontworpen, het dodemanshofje, zo genoemd uit touristische overwegingen, en alie an dere zaken die Bergerknoet tot no'n mateloos vervelend plaatsje maak dingen met andere ogen zien. Hij stak voorzichtig de sleutel in „Nu links de Burgemeester van Ut- ihet slot en opende de deur. Voor hem felenlaan in", dacht Joachim opge-{lag de hal,'door oom Bartholomeus wekt, „dan ben ik thuis". geheel versierd met jaehttropheeën, „Bellevue" was onveranderd. Een verzameld op zijn talrijke expedities, imposant huis omgeven door maehti- Beschroomd ging Joachim naar bin ge beuken. Dc oprijlaan was afgeslo-!nen. Hij bleef midden in de hal staan om alles eens goed in zich op te nemen. ten door het grote hek. dat alleen geopend werd als oom Bartholomeus hoog bezoek ontving- Alle andere be zoekers moesten genoegen nemen Plotseling werd hij opgeschrikt door een vreemd, snorrend geluid. met de achteringang. Diep onder de indruk liep Joachim .gevolgd door een korte tik tegen z'n om het huis heen. „Dat dit rui alio- hoofd Wild greep Joachim naar zijn ten." Voor Joachim was het echter alle-maai van mij is! Ongelooflijk!" hoofd en ontdekte dat een pij! zich ,maal opwindend. In dit dorp stond!mompelde hij. „Een huis met wei jap duistere wijze aan zijn hoofd had l_ J - hard op weg naar een record,] gen een korte ontvangst, dat nog nooit in de geschiedenis °fhcierssalon- waar de vaji de Europese zeehavens is be reikt: voor het einde van dit jaar voorzichtige schattingen spre ken van onmstreeks de Kerstda gen wordt het 25.000ste schip verwacht. Ook de hoeveelheid in de Rot terdamse haven omgeslagen goe deren zal dit jaar opniew een be langrijke stijging te zien geven. Op basis van de cijfers van janu ari en juni wordt het zeegoederen- verkeer in 1962 geschat op 96 mil joen ton (vorig jaar 90.1 miljoen ton). De" voorbode van het 25.000ste schip arriveerde zondagmorgen vroeg bij Frans Swarttouw in de Waalhaven het Duitse vrachtschip Eschersheim (3117 b.r.t.), dat een lading erts naar Rotterdam bracht, maakte (zeventien daeen eerder dan ver leden iaar) de 20.000 vol! De Eschersheim is het derde schip van de TJnter-Weser Rederei A.G. In zijn speech noemde de heer Veder de optimistische verwachtingen over de komst van het 25.000ste schip m de Maasstad. „Maar van nog veel meer belang is stijging van het goederenver keer", zei de heer Veder. „We schat ten, dat aan het eind van dit jaar onge veer 96 miljoen ton in de Rotterdamse haven is omgeslagen vijftien miljoen ton stukgoederen, 29 miljoen ton massagoe deren en 52 miljoen ton minerale olie- en". Over de omslag van erts (lading, die ook de Eschersheim aanvoerde) zei de heer Veder: „De helft van alle erts, die tussen Lübeck en Gent wordt aan gevoerd. wordt in Rotterdam omgesla gen.,,...." Als herinnering bood de heer Veder kapitein Hilmer een oude landkaart van de omgeving van Rotterdam, Schiedam, en Vlaardingen en een sigarettenkoker (nog zonder initialen) aan. Voor de nieuwe cons"l-generaal van ve voor een vrouw zei mevrouw Bitter. „Maar ik zal mijn uiterste best doen om de eventuele bezwarendie men misschien heeft, te overwinnen". De directeur van de N.V. Deka Trans port Maatschappij (de cargadoor), de heer A. Onverwagt, overhandigde de ge zagvoerder een sigarenaansteker (mét initialen). Do ontvangst werd ook bijgewoond door de heer B. VVurffel, haveninspec- leur van de rederij m Rotterdam. Voor hem nad de korte plechtigheid speciale herinneringen. In 1952 was hij gezag- schip, dat toen als 10.000ste de haven van Rotterdam binnenliep Vorig jaar arriveerde het 20.00üste schip (het Nederlandse m.s. Ipswich Pioneer' op 24 oktober 1961. Voor de eerste maal kwam het 20,000ste schip op 24 december 1955 aan. (Van onze correspondent) De trein die vanmorgen om 7.20 uur uit Hoek van Holland vertrok, richting Rotterdam, heeft bij de overweg Poor tershaven op dc grens van Hoek van Holland en Maassluis een schaap dood gereden dat op de spoorbaan wandelde. De trein ondervond een vertraging van tien minuten. Dc boottrein en de D- trein kregen slechts vertraging van en kele minuten. Op dit traicet trad ook zaterdagavond vertraging op, door een technische sto ring, Het defect was binnen enkele mi nuten verholpen.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2