ROTTERDAM Waterstand is De Prinses nog nog even te laag Irene blijft op de wal Instructie- vaartuig, bij Vuyk gebouwd E.E.G.: veel geschreeuw en weinig wol? ONDERWIJZERS GAAN DE HOEK „REGEREN" Pas op ongenode gasten! Nationale Ballet medio november in Rotterdam Wij kraadver ordening '62 „stap vooruit is De Sabena vliegt door op Op de Plantage een tijdelijke heliport R'dam WATERSTAAT: „TOESTAND MUUR SCHRIKBAREND" DAK FABRIEK IN BRAND Dronken tweetal in verzet tegen de politie Wijkmuseum In Hillegersberg Reorganisatie GGD Vlaardingen Oostduitse poëzie is „onthullend" Zo breed mogelijk gamma Synthese tussen academische en moderne dans Jeugdhaven in Ridderkerk is tien jaar oud Ds. Rooy gekozen tot predikant Fellowship DE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG 10 OKTOBER 1062 Profdr. J. Wemelsfelder vraagt: Voorzitter Kleywegt niet terug? (Advertentie) IDE WERKELIJKHEID VAN KAREL APPEL! m Km Hillegersberg-Schiebroek Gelukkig Niet verbroken Resultaten waren gunstig Nog geen jazz (Van een onzer verslaggevers) The helicopterdiensten van de U Sabena op Rotterdam wor den niet gestaakt. De gehele win ter door zullen twee vluchten per dag worden uitgevoerd. Hoewel er in Brussel aanvankelijk anders was beslist, was er geen enkele reden de vluchten op Rotterdam te staken. Vooral de afgelopen zo mer waren de helicoptervluchten rendabel. Er was van geen enkel verlies sprake. De bezetting was gemiddeld liefst 70 pet. T\E LANDELIJKE "Vereniging Bevor- ■LS dering Luchtvaartsport (L.V.B.L.) is verontrust over de onvoldoende veilig- in, 5le„Iuc.ht boven het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. In de afgelopen weken zou het herhaaldelijk zijn ge beurd, -dat sportvliegers de „voarrangs- regels verwaarloosden. Hierdoor zouden 1 e?e ^oes'eiieni die bezig waren aan de ïanaingsmanoeuvre, zijn gedwongen door te vliegen, omdat zij door sportvliegtuig jes werden „gesneden". Verontwaardigd 13 het bestuur vooral over de houding van de verkeersleiders, die de overtre dingen zouden hebben gezien, maar des ondanks de .snijdende" toestelletjes toe stemming zouden hebben gegeven op de grasmat te landen. In een telegram aan de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. Korthals, heeft het bestuur zich over het beleid van de hoofdverkeers- leider bij de Rijksluchtvaartdienst op de Luchthaven Rotterdam, de heer M. J, C. Gernier, beklaagd. De directeur van het roadvluchtbedrijf Flashband Plight, de oud-oorlogsvlieger H. A. J, Klusman, heeft enkele weken geleden over het zelfde onderwerp een klacht bij de Rijks luchtvaartdienst ingediend, TVE HEER Gernier wilde geen commen- -Lftaar geven op de klachten nu de Rijksluchtvaartdienst de zaak in onder zoek heeft Het telegram, dat (het bituur van de L.VJ3X. aan de minister heeft gestuurd, luidt als volgt; „Het bestuur der Landelijke Vereniging Bevordering Lucht va artsport, in vergadering bijeen, wenst na bespreking en overweging uiting te geven, aan 2ijn bezorgdheid over het beleid en de bemoeienissen van en door de hoofd verkeersleider bij de Rijksluchtvaartdienst, de heer M. J. C. Gemier, welke gezocht moet worden in de willekeurige dan. wel meest tenden tieuze interpretatie der bedreven Air ship, speciaal van zijn met 31-jarige erva ring beklede instructeurvlieger K. A. J. Klusman. Stop. Een en ander heeft niet alleen geleid tot de bevordering der animositeit van derden jegens deze on getwijfeld bekwame vlieger, doch een ergerlijke, na eer en geweten ontoelaat bare situatie op de Luchthaven Rotter dam doen ontstaan, die de vliegveiligheid bedreigt en de sportieve vliegersgeest onwaardig is". EEN SLOPERSPLOEG van de gemeen te Rotterdam maakte vanmorgen aan stalten een leegstaande woning op de Terbregeeweg af te breken maar was ge noodzaakt in de loop van dezélfde morgen alles wat zij hadden gesloopt, weer te herstellen. De gemeente had opdracht gegeven het huis te slopen, terwijl de woning nog steeds het eigendom was van de vroegere bewoner. Twee gemeente lijke instanties hebben, aldus het com mentaar van de -zijde van de gemeente vermoedelijk langs elkaar heen gewerkt Onderhandelingen tussen eigenaar en gemeente waren namelijk nog gaande Juridisch gezien was de gemeente nog steeds geen eigenaar van Set pand. Het recht om de woning af te breken had zij dus niet. Een tweede gemeentelijke instantie gaf echter opdracht (waar schijnlijk ten gevolge van een misver stand) het huis te slopen. PEN TEWATERLATING die geen J-' tewaterlating werd. Dat kon men gistermiddag kort na half één mee maken op de scheepsbouwwerf van A. Vuyk en Zonen N.V. in Capelle aan den Ussel. De inzet was het in structievaartuig voor toekomstige Rijn- en binnenvaartschippers, de Prinses Irene, dat door mevrouw M. Lodder-Ondunk, echtgenote van de di recteur van de Stichting Kon- Onder wijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam, welke instantie tot de houw opdracht gaf, tewater zou worden ge laten. Maar daar de waterstand één meter lager was dan normaal hij hoog water, besloten de bouwers op het allerlaatste moment het schip niet ia het water van de Hollandse Ussel te laten glijden. Het bleef bij het breken van de fles champagne en (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) De hoofdingenieur van de Rijkswater staat in het arrondissement. Rotterdam se Waterweg heeft de toestand van de verzakkende kademnur te Maassluis schrikbarend" genoemd. Zoals bekend, stelde maandagavond de Maasstufse ge meenteraad. een krediet van ƒ90.000 beschikbaar voor noodvoorzieningen. Vandaag reeds zouden Ged. Staten over het raadsbesluit beslissen. De werk zaamheden starten misschien begin vol gende week reeds. De muur beschermt de drukke weg van en naar het veer Maassluis-Rozenburg v.v. op de Burgemeester De Jonghka- ae en ligt ook vlakbij de spoorbrug in het baanvak Hoek van Holland-Maas sluis. Enkele dagen geleden reeds werd een afzetting langs de muur geplaatst, omdat er groot gevaar voor het ver keer bestaat. Door het slaan van een stalen dam wand en het weggraven van grond hoopt men de kademuur voor instorten te vrijwaren. Daarna wil men defini tieve reparaties gaan verrichten. Hier over is contact opgenomen met de Rijks waterstaat en met de Nederlandse Spoorwegen. Ook aan de meer landinwaarts gele gen havens van Maassluis, die ongeveer een eeuw oud zijn, treden kadeverzak kingen op. Metingen, uitgevoerd door de dienst van gemeentewerken, hebben aan getoond dat per week twee centimeter kade in de havens schuift. Het zwaar dere verkeer en het dieper worden van de havens worden als oorzaken aange geven. Aan een gedeelte van de kade van deze havens worden reeds herstel werkzaamheden uitgevoerd. het vallen van een oranje doek voor de naam aan stuurboordzijde. Naar alle waarschijnlijkheid zal het schip pas in het weekeinde of begin vol gende week water kiezen. Directeur P. Vuyk hij overhandig de mevrouw Lodder een sierspeld merkte in het kantoor op, dat A. Vuyk en Zonen van huis uit binnenvaartmen- sen zijn. „Ik zeg dit. omdat er de laat ste jaren bij ons veel zeeschepen zijn gebouwd". Verder memoreerde de di recteur, dat de Prinses Irene het twee de schip was met de naam van eon van de leden van het Koninklijk huis door A. Vuyk en Zonen gebouwd. „Er zal nog een deTde volgen", zo kondigde hij, „de Prinses Marijke, ook een instnictievaartulg voor de Stichting Kou. Onderwijsfonds voor de Scheep vaart," De voorzitter van de Stichting, de heer P. J. A. Voorwinde, deelde mee, dat de nieuwe instructievaartuigen ter vervanging van enkele oude. zoals de Prins Hendrik en de Prinses Wilhelmi- na bedoeld zijn. De Prinses Marijke zal, naar hij zei. binnen niet al te lange tijd op haar beurt door een ander worden gevolgd, omdat het leerlingental de laatste ja ren sterk is gestegen. Vijfhonderd leer lingen telde men in 1960 en de verwach ting is. dat het over enkele jaren zal zijn verdubbeld. De Stichting Kon. On derwijsfonds voor de Scheepvaart heeft scholen in Amsterdam, Rotterdam, Har- lingen en Delfzijl. Verder sprak nog de voorzitter van de afdeling Rotterdam van de Ned. Prot. Chr. Sehippersbond, de heer T. A. Cornet, die. zowel tot de bouwers als de opdrachtgeefster woorden van feli citatie richtte. De Prinses Irene heeft accommodatie voor achtentwintig leerlingen. De afme tingen van het vaartuig zijn: lengte over alles 54 meter, breedte op spanten 7 meter en holte in de zijde 2,40 meter. Als voortstuwingsmotor wordt Ingebouwd een Bolnes-dieselmotor. B. KLEYWEGT terug of niet CINEAC N.R.C. eooisiKaatw Til. 121139 Bekroond met de Gouden Beer op de BerJinale Een kleurenfilm van JAN VRIJMAN over moth aden van modem» schilderkunst Nleuwsrevue OJ.: Rulmtevfucht van W. ScMrra De Ned, kleurenfilm DE SLEUTEL «n een kostelijke tekenfilm fn kleuren, woentdag middag 1 TEKENFILMS^ >v v, cPENEINDE de aandacht van het pu bliek te vestigen op het stijgende aantal diefstallen in garderobes en kleedkamers heeft de commissaris van politie te Vlaardingen een aan tal verenigingsbesturen die over een eigen accommodatie beschikken, als mede beheerders van plaatselijke za len bovenstaande affiche toegezonden met de tekst „Pas op - ongenode gas ten! In een begeleidend schrijven verzoekt de commissaris deze affiche in gar. derobes en kleedgelegenheden op te hangen om daarmee de aandacht van de gebruikers op de veel voorkomen de diefstallen te vestigen. In het algemeen geldt ook hier: Laat geen voorwerpen van waarde achter in onbewaakte kleedgelegenheden en garderobes. De affiche werd ontworpen door het ad viesbureau ter Voorkoming van Mis drijven van de Amsterdamse Gemeen tepolitie. (Van een onzer verslaggevers) Een hevige rookontwikkeling trok dinsdagmiddag omstreeks 4.30 uur een groot aantal belangstellenden naar de Oranjestraat te Schiedam. De rook kwam van het dak van de fabriek van Marathon Staal N.V., dat inbrand was gevlogen. Al was de rookontwikkeling groot de brand yiel nogal mee. De brandweer het het vuur snel gedoofd. Enkele dakspanten en planken ver brandden. Voorts sneuvelden enkele draadglasramen tüdens het blussings- werk. Verder werd geen noemenswaar dige schade aangericht. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat twee loodgieters, die op het dak hun werkzaamheden hadden verricht, de veiligheidsvoorschriften niet voldoende in acht zouden hebben genomen. (Van onze correspondent) In de laatste bus van Maassluis naar Naaldwijk bevonden zich zondagavond twee beschonken lieden. Aangezien ze de andere passagiers lastig vielen, ver zocht de chauffeur assistentie van de politie te Maassluis. Ook toen de politie zich met hen bemoeide, bleken ze niet voor rede vatbaar, waarop ze genoopt werden de bus te verlaten, hetgeen met veel geraas en gevloek gepaard ging. Aangezien ze zich in kennelijke staat van dronkenschap bevonden, werden ze ter plaatse door de politiemannen op het Havenplein aangehouden, tenein de hen naar het bureau ir te bren gen. Dit zinde de heren echter geens zins. Zij verzetten zich dan ook hevig tegen deze overbrenging. Slechts met zeer veel moeite gelukte het hun ten slotte één hunner in de politieauto te krijgen en hem naar het bureau over te brengen. Nadat hij daar was ingesloten gingen de politiemannen op zoek naar nummer twee. Deze bleek zich op de Stations weg te bevinden. Hij bleek nog geens zins gekalmeerd te zijn en weigerde dan ook mee te gaan- Zij het met zeer veel moeite, gelukte het ten laat ste toch de woesteling op het bureau van politie te krijgen. De andere dag zijn de twee mannen P. d. Z. (27) en P. v. d. K. (22) bei den uit Naaldwijk, nadat zij waren ver hoord, naar huis gezonden. Ze zullen zich te zijner tijd voor de rechter moe ten verantwoorden. (Van een onzer verslaggevers) De heer J. A. H. M. van Schijndel zal in de volgende vergadering van de wijkraad voor Hiliegersberg-Schiebroek voorstellen het oude raadhuisje aan de Kerkstraat te restaureren en in te, richten als dependance van het Histo risch Museum. Zoals men zich zal herinneren, heeft de gemeenteraad onlangs besloten van het Zakkendragershuisje in Delfshaven een wijkmuseum te maken. De heer Van Schijndel wil aan het raadhuisje dus dezelfde bestemming geven. Voor de tweede wereldoorlog was het raadhuisje in gebruik als streekmuse um. Een Oudheidkundige Kring (het is niet bekend of deze nog bestaat) .had er een verzameling bijeengebracht. Bij het bombardement van Rotter dam in de meidagen van 1940 werd het gebouwtje ontruimd om plaats te ma ken voor evacué's uit de binnenstad. De verzameling verhuisde naar de te genwoordige hulpsecretarie en daarna naar het Historisch Museum en hst Gemeente-arehief. De Oudheidkundige Kring had ook tal van voorwerpen in bruikleen. Na de snelle ontruiming van het raadhuisje zijn deze spoorloos verdwenen. (Van een onzer verslaggevers) Nog in de loop van dit jaar en ver der in 1963 zulien B. en W. van Vlaar dingen uitvoering geven aan de plannen met betrekking .tot de organisatie en werkzaamheden van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, waarover in augustus uitvoerig met de gemeente raad werd gediscussieerd. Dit delen B. en W. mee ten aanzien van de volksgezondheid in de aanbie- dingsno-ta bij de gemeentebegroting. Over het nieuwe ziekenhuis wordt op gemerkt dat de bouw bevredigend ver loopt, zodat verwacht wordt dat het nieuwe complex medio 1964 in gebruik gesteld 2al kunnen worden. Over de be stemming van het bestaande ziekenhuis en de ziekenhuisvieugel van het flatge bouw voor bejaarden zal de gemeente raad binnenkort -een beslissing moeten nemen. Naar wij vernemen is eind vorige week op de scheepswerf „De Dage raad" te Woubrugge de kiel gelegd voor een nieuw te bouwen motortraw ler voor rekening van de Dogger-Maat schappij N.V. te Vlaardingen. Het schip zal van een 1000 PK-Deutz dieselmotor worden voorzien. Het ligt in de bedoeling de trawler omstreeks januari-februari 1963 op te le veren. (Van een onzer verslaggevers) ALLE politieke partijen van Hoek van Holland hebben hun kandida tenlijst voor de nieuwe wijkraad bij B. en W. van Rotterdam ingediend. Hieruit blijkt dat de heer B. Kley wegt, de huidige wijkraadsvoorzitter, niet meer voor de AR-partij zitting zal krijgen. Maar de kans bestaat dat de heer Kleywegt toch weer voorzitter van het college zal wor den. Overigens is het opvallend dat bij de kandidaten voor de elf zetels zich vijf hoofdonderwijzers bevin den... Men spreekt in De Hoek dan ook al over een „regering van onder wijzers", kennelijk doelende op de te verwachten nieuwe bevoegdheden voor de wijkraden. De heer Kleywegt heeft zich niet als kandidaat gemeld. Hij gaf te kennen •dat hij liever niet in de wijkraad te rugkeert. „Indien echter de nieuwe ■wijkraad toch een beroep op mij doet en mij weer als voorzitter kiest wil ik dit in overweging nemen. Aanvaar ding van een benoeming zal zeker op bepaalde voorwaarden moeten ge schieden." Aldus het standpunt van de betrokkene. Alle partijen zullen het niet terugkeren van de heer Kleywegt ten zeerste be treuren. Men weet welk een ijverige president hij is, een man. die op elk uur van het etmaal beschikbaar is om de belangen van De Hoek te behar tigen. Uit het feit dat de AR-partij hij de verkiezingen in De Hoek vele stemmen meer behaalde dan werd verwacht werd de conclusie getrok ken dat een groot aantal Hoekenaren groot vertrouwen stelt in de heer Kleywegt. Verwacht wordt nu dat de nieuwe wijkraad- die in de eerste week van de volgende maan voor het eerst "er- gadert- een beroep zal doen. op de heer Kleywegt om een eventuele benoeming tot voorzitter te aanvaarden. In dat geval 'zon de voorzltteer een „vrije voorzitter" worden, dat wil zeg gen dat hij boven de partijen sal staan dergelijke figuur toe. B. en .W moeten echter beslissen op verzoek van het be trokkenen wijkcollege. zoals bekend, kent Hoogvliet ook een dergelijke voor- zetter, maar deze is-als gemeente-amb- tenaar-clief der hulpsecretarie. Dezer dagen zullen de benoemingen der elf leden afkomen. De P.v.d.A. droeg elf namen voor, de CHU en de ARP twee, de KTVP één en de WD één. Bij de socialisten komen met terug de heren D. Vermeulen en G. Hessels, voor wie in de plaats komen de heren H. H. Foppen en A. A. den Hertog. Als vijfde (de uitbreiding gaf P.v.d.A. en AR een zetel meer) komt de heer C. Stichter. De heren Foppen en den Her tog zijn hoofden van scholen, de heer Stichter is ambtenaar bij de PTT. A. Lems. ook dagelijks bestuurslid en Boor de CHU komen terug de heren A. A. de Muynk. Voor de KVP komt de hoofdonderwijzer der r.k.-sehool P. Bots terug. De Ar fractie ondergaat een ver nieuwing. Vanwege het niet beschik baar zijn van de heer Kleywegt en de uitbreiding tot twee leden moest men twee volkomen nieuwe kandidaten voordragen. Dit zijn de heren L. vldl Houwen" (tuinder) en L. B. Knip- scheer (werkzaam op een accountants kantoor in Den Haag) Ook de WD wordt nieuw, want de beer P. Beekenkamp stelde zich iet meer beschikbaar. Voor deze partij komt nu de hoer H. C. van Niewkerk (zakenman, eigenaar van een bierbou werij dep6t. Al met al: zes nieuwe gezichten ko men in de wijkraad en dat komt dus neer op een verfonging. De voorlichtingsdienst van de E.E.G. en de dagbladen suggereren, dat het met de Europese Economische Ge meenschap allemaal heel goed gaat. De schoorstenen van de fabrieken, zo zegt men, roken en de produktleclj- fers stijgen. Doch wat bij al die Juich tonen ontbreekt is een analyse. Zijn die rokende schoorstenen en die stij gende produktlecijfers nu alleen te danken aan de E.E.G. of zijn er nog andere faoloren, die een rol spelen? Prof. dr. J. Wemelsfelder, hoogle raar aan de technische hogesobool te Eindhoven, stelde die vraag in zijn causerie, die hij gistermiddag hield op de lunchbijeenkomst van .de afdeling Rotterdam van het verbond van pro- testants-cbristelljke werkgevers in Ne derland, en die tot titel bad: E.E.G.: veel geschreeuw en weinig wol? Waar we vooral behoefte aan heb ben, aldus betoogde hij, is aan een juis te analyse, want eerst dan kunnen we de betekenis van de E.E.G. goed be oordelen. En wat zijn nu de feiten voor zover ze zich laten analyseren? Als de Verenigde Staten zinken pla-' ten kunnen leveren voor duizend dol lar en de invoerrechten bedragen twee honderd dollar, dan kosten die zinken platen in Nederland twaalfhonderd dol lar. Is de produktleprijs van zinken platen in Duitsland elfhonderd dollar dan kost dat Duitse produkt met twee honderd dollar invoerrechten in Neder land dertienhonderd dollar. Nu is de E.E.G. gecreëerd, en -wat gebeurt er? De invoerrechten tegen over Duitsland vervallen. De Duitse zinken platen kosten dus in Nederland elfhonderd dollar, de Amerikaanse zin ken platen blijven staan op twaalfhon derd dollar. Nederland gaat dus Duit se platen importeren, de Duitse afzet wordt vergroot en de directie schrijft enthousiast aan haar aandeelhouders: Dank zij de E.E.GMaar Neder land moet nu in plaats van duizend dollar aan deviezen elfhonderd dollar aan deviezen betalen. Het bedrijfsleven moét dus een groter offer brengen om zinken platen te krijgen. De balans opmakend van drie jaren E.E.G. betoogde prof. Wemelsfelder, dat als negatief moet worden aange. merkt de z.g. handelsaftapping en de kosten van het ambtelijk apparaat in Brussel en in de zes lidstaten, in to taal volgens zijn becijfering 175 miljoen. Als positief staat daar tegen' over de handelscreatie, geschat op 25 miljoen. In totaal dus een verlies van 150 miljoen dollar. Men heeft gezegd, aldus prof. We melsfelder, dat voor het creëren van de E.E.G. aan het Europese bedrijfs leven een krachtige impuls 20U worden gegeven. Maar uit statistieken valt van deze impuls niets te bemerken. De winterlezingencyolus van bet Rot terdams Pedagogisch Komitee kreeg dinsdagavond een sterke start door een boelende inleiding van de Neder landse dichter Ad. den Besten over de verhouding tussen politiek en literatuur in Oost-Duitsland. De heer Den Besten 1» redacteur van het Prot. Chr. tijd schrift voor Evangelie en cultuur „Wen ding" en heeft zich speciaal verdiept in het geestelijk-culturele leven achter het Ijzeren gordijn. De heer Den Besten wees op de gro te verschillen tussen de West- en Oost- Europese (communistische) poëzie. Hij besprak de grote tekortkomingen en de, volgens hem, ook aanwezige waar de van de dichtkunst in Oost-Duitsland. De communistische poëzie „in op dracht" brengt altijd de wetenschappe lijk (Marxistisch) vastgestelde realiteit in kaart. Westeuropese dichters daarentegen scheppen een tweede werkelijkheid; zij grijpen achter de dingen en kunnen met de realiteit buiten de henzelf aan gaande werkelijkheid niets beginnen. ,.In Oost-Duitsland", betoogde de spre ker, „bestaat het individu niet. Men is altijd medemens." De heer Den. Besten vond dat de dreun in de versmaten de innerlijke onbewogenheid van vele Oostduitse dichters verried. Een voor West-Europa geldende poëtische maat staf is achter het ijzeren gordijn een practische onmogelijkheid. (Van een onzer verslaggevers) TVE WIJKRAAD voor Hillegersberg- Schiebroek beschouwt de wijk raadverordening 1962, -waarmee bur gemeester en wethouders van Rotter dam in beginsel hun instemming heb ben betuigd, als een ,stap vooruit". Het enthousiasme, dat in de alge mene beschouwingen doorklonk, weerhield de leden er echter niet van tijdens de ariikelsgewijze behande ling (ruim twee uur!) min of meer ernstige bezwaren tegen enkele pun ten aan te voeren. „De ontwikkeling van dit ontwerp ten opzichte van het vorige kunnen we toe juichen", zei voorzitter mr. I. van der Waal. „Het is een vooruitgang, als mo gelijkheden worden geschapen, dat wijk raadsleden de gemeenteraad kunnen voorlichten en dat wijkcolleges kunnen worden belast met een bijzondere taak." De heer Van der Wsal zei voorts, dat de ontwerp-verordening is bedoeld als een uitputtende regeling. „Het gemeen tebestuur is voorzichtig met de wijk raden het voelt er niet voor de wijk raden als zelfstandige instanties te la ten optreden. Het zou trouwens tot een organisatorische chaos leiden, als de wijkcolleges zelfstandig zouden gaan vzerken. In het ontwerp warden moge lijkheden opgesomd en geen voorschrif ten. Hierdoor ontbreekt een nauwkeuri ge taakomschrijving..." Slechts een lid had ernstige kritiek tegen het ontwerp, waarin de doelstel- ang van wijkraden (behartiging van de belangen van de wijk) ontbreekt. Hij is er voorstander van de wijkraden meer bevoegdheid te geven naar bui ten op te treden en daardoor de band met de wijkbewoners steviger aan te halen. Bijna aan het slot van de behande ling van de 36 artikelen werd luid keels „gelukkig!" geroepen, toen de voorzitter het artikel voorlas, waarin staat dat wijkraadsleden te allen tijde hun ontslag kunnen nemen,... De voorzitters en secretarissen van de wijkraden zullen donderdagavond ten stadhuize van gedachten wisselen over het ontwerp. Wanneer deze bijeenkomst nieuwe gezichtspunten oplevert, zal de wijkraad nogmaals worden uitgenodigd zich over het ontwerp uit te spreken. jfJET NATIONALE BALLET is 4 ok- lJ- tober te Den Haag geweest en komt op 9 oktober in Amsterdam. Eerst half november zal het te Rot terdam komen met de eerste ballet voorstelling van het winterseizoen 1962-1963. Het programma, dat te Rot terdam zal worden gegeven, staat nog niet geheel vast. Wel staat vastdat Het Nationale Ballet zal voortgaan op een weg, die het in het afgelopen jaar reeds is in geslagen: het wil een zo ruim moge lijk gamma bieden en het zal de leidsterSonia Gaskell, verklaart dat in dit opzicht Het Nationale Ballet enig in de gehele wereld is zowel academisch ballet als charactèrede- mi-charactère en moderne dansen ge ven. Voor de ontwikkeling van de dans kunst acht Sonia Gaskell echt experi menteel werk zeer belangrijk. Aan dit werk, dus het zoeken naar geheel nieu we elementen, wil zij dan ook grote aandacht besteden. Zij ziet hier een zware opgave voor zichzelf en voor haar troupe. Want de dansers moeten niet alleen technisch, maar ook geestelijk rijp zijn voor een samengaan van alle dansstijlen, voor een goede opbouw van de danskunst. Een kunstvorm mag niet worden be perkt, aldus Sonia Gaskell, dan loopt die dood. Zij constateert, dat er dan sers zijn, die geen andere stijl dan de academische accepteren en. dat er ook anderen zijn, die menen dat de acade mische .stijl alleen nog maar in een museum thuis behoort. Maar zij heeft de overtuiging dat in iedere levende kunstvorm, dus ook in het ballet, alle goede stijlen evenzeer belangrijke factoren zijn. Een scheiding tussen „academisch" en „modern" ziet zij als te kunstmatig. Sonia Gaskell ziet slechts één onder scheid: er is slecht baliet en er is goed ballet. man. Ook Robert Kaesen ontwierpe-en ballet „Judas", en samen met Sonia Gaskell werkt Rudt van Dantzig aan het ballet „Alceste", waarvoor Ton de Leeuw de muziek schrijft. Sonia Gaskell kon bovendien medede len, dat het opera-ballet zich van een soort tweede groep heeft geconstitueerd tot -een ballettroupe met een eigen ka rakter. Het opera-baliet zal dan ook eigen voorstellingen geven en het is in het afgelopen jaar al niet meer nodig gebleken, dat voor bepaalde opera-op voeringen balletdansers van andere troupes moesten worden „geleend". In de praktijk bleek het opera-ballet aldus Sonia Gaskell, een zeer goede school. De vooral jonge leden daarvan kregen goede toneelxoutine, leerden werken met regie en er blijken onder de jongeren heel wat veelbelovende ta lenten te zijn. Wellicht heeft ons land daardoor kan» op het kweken van nieu we solisten! Verschillende scholen in ons land, zoals het conservatorium te Den Haag, de studio van Peter Leoneff en de balletschool te Utrecht hebben uitblinkers afgeleverd. Dit Jaar zijn er niet minder dan twintig aspiranten aan genomen! Ook de troupe van Het Nationale Bal let is uitgebreid, o.a. met Margot Mi- klosy en haar man ïmre Varady, bei den afkomstig van het Grand Ballet du marquis de Cuevas. Als we nu het cijfer van 150 miljoen dollar verlies in ogenschouw nemen is dan de conclusie, dat alle juichende verhalen over de E.E.G. een mythe zijn? Hoe is nu dit cijfer te rijmen met de resultaten van het bedrijfsle. ven? Er zijn drie dingen mogelijk. Of de statistieken spreken de waarheid niet, of het bedrijfsleven spreekt de waar heid niet mogelijk verkijkt het zich op factoren, die het de E.E.G. toedenkt maar die normale factoren zijn of het bedrijfsleven heeft door de E.E.G toch een krachtige impuls gekregen maar de vruchten laten nog op zich wachten en zullen eerst later aan de dag treden. Tenslotte merkte prof. Wemelsfelder op, dat aan de positievie kant ook nog een post pro memorie hoort te staan, een post inmateriële factoren, die fa geen geld zijn uit te drukken, maar toch van onnoemelijk veel waarde kun nen zijn. Op deze causerie, dié met aandacht werd gevolgd volgde een levendige ge- dachtenwisseltng. (Van onze correspondent) In de week van 20-27 oktober wordt het tienjarig bestaan van Jeugdhaven Ridderkerk feestelijk gevierd. Begon nen met een klein lokaaltje in de voor malige Christelijke schooi te Slikkerveer is deze Stichting uitgegroeid tot Bolnes en Ridderkerk. In deze laatste plaats is thans het hoofdkwartier gevestigd. Enige jaren geleden kwam daar een eigen clubhuis tot stand. Behalve enige vaste medewerkers zijn er enige hon derden vrijwilligers toegetreden voor het club- en jeugdwerk. De jubileumviering begint zaterdag 20 oktober met een liturgische feestdienst in de gereformeerde kerk aan het Dil lenburgplein te Slikkerveer. Een koor van ongeveer honderd jongelui zal me dewerking verlenen. Na deze feestdienst zal er een boeiend filmprogramma wor den vertoond. Aanvang 20 uur. Woensdag 24 oktober is het feest voor de punter-groepen in het clubhuls aan de Talmastraat te Ridderkerk, Er zal dan een gevarieerd kinderprogramma worden geboden met o.a. toneel, goo chelen en muziek. Aanvang 15 uur. Donderdag 25 oktober is er een grote feestavond in de Electrozaal te Slikker veer. Er zal worden opgetreden door leden van de Jeugdhaven en het caba retgezelschap Boeléro met „The Mar tiny's", komisch goochelen en een Chi nese Magische Show, Aanvang 29 uur. Zaterdag 27 oktober is er een zeep- Slikkerveer. Om 15 uur zullen de race wagens worden gekeurd. Om 15 uur 2al het startschot voor de races worden ge geven en om 17 uur Is de prijsuitrei- king van de „Grote prijs van het Dillen- burgplein". De winkeliers aan het Dil lenburgplein hebben de jonge coureurs geadopteerd. Verder zal het jeugdorkest en de drumband van „Harpe Da vids" medewerking verlenen. Op een bijeenkomst van de „Pilprim- fellowship" in de Pauluskerk is gister avond ds. Sidney Rooy met algemene stemmen gekozen tot predikant van deze gemeenschap van Amerikanen in de Ned. Hervormde gemeente in Dordt. Ds. Rooy. die over enkele weken bevestigd zal worden, neemt de plaats in van ds. J. B. Rogers. Van deze werd gisteravond afscheid genomen. Hij werd toegespro ken door de voorzitter van het bestuur van de fellowship, de heer T. Duvekot. De gemeenschap telt nu 118 lidmaten uit 31 families. Marianna Hilarides en Peter Appel hebben het contact met Het Nationale Ballet niet verbroken: het verblijf In Bazel van Peter Appel is slechts tijde lijk, maar hij blijft aan het Nationale Ballet verbonden. En ook ziet Sonia Gaskell alle kans, dat wij Marianna Hi larides spoedig weer in ons land terug zien. Wat de leiding van het opera-ballet be- treft, positie en functie van Mascha ter gekregen. Weeme zijn nog niet definitief vastge steld. Zij blijft echter verbonden aan Het Nationale Ballet. Het afgelopen jaar ziet Sonia Gaskell als in alie opzichten succesvol, vooral in het buitenland. Er waren in totaal meer dan tweehonderd voorstellingen in ons land en in het buitenland, die teza men driehonderdduizend toeschouwers hebben getrokken. En de groei van Het Nationale Ballet zag zij vooral weer spiegeld in de voorstellingen te Parijs, waar de troupe drie jaren achtereen is opgetreden en ten slotte zeer goed werd ontvangen. In de eerste plaats daardoor is zij met trots gaan beseffen, dat Het Nationale Ballet een eigen persoonlijk heid en een eigen artistiek gezicht heeft Een uitzondering wil zij voorshands echter nog maken voor de jazz. Niet dat zij die zonder meer afwijst. Maar zij ziet de jazz als een geheel aparte stijl, die niet eenvoudig in het ballet is in te voeren. Van een oordeel wil zij zich echter nog onthouden, al be toont zij enige reserve. Op dit gebied experimenteert Balanchine en met be langstelling ziet zij de uitkomsten daarvan tegemoet. Hetgeen Sonia Gaskell wil, belooft wel wat voor het komende seizoen. Op het repertoire komen „La Sylphi- de", die Harald en Toni Lander uit Parijs zuilen komen instuderen, verder als avondvullend ballet „Het Zwanen- meer" (muziek van Tsjaikowski), waar voor de Franse Rus Tsjitsjinadze over komt. George Skibine zal zijn choreo grafie op Ravel's „Daphnls et Chloé" komen instuderen, alsook een nieuw werk, „Idylle". De Amerikaanse Ruth Page zal een moderne Faust-versie op nog te componeren muziek instuderen en Pearl Lang brengt twee nieuwe ballet ten voor het Holland Festival 1963 mee. Sonia_ Gaskell hoopte, dat George Ba lanchine met Het Nationale Ballet aan zijn „Symphony in C" (van Bizet) zou werken. Ook de eigen choreografen zullen wc«. doen: Rudi van Dantzig maakt een bal let „De zesde dag" op muziek van Pe ter Schat, Conrad van de Weetering heeft een regeringsopdracht tot het ont-: werpen van een ballet, en dit zal wor den „Illusie" op muziek van Jan Boer- Belangrijk is vooral, dat men deze winter minder stagnatie in de uitvoe ring van de diensten kan verwachten. De beslissing is namelijk geyallen, dat 's nachts een toestel op Heliport in Rotterdam gestationeerd zal zijn. Men zal dus 's morgens niet meer afhankelijk zijn van de komst van de helicopter uit Brussel. Het risico, dat men de aansluitende diensten van de Sabena in Brussel zal missen, is zo veel minder geworden. Gezien deze vrij gunstige gang van zaken zijn de kansen, dat spoe dig de grotere Vertol zal worden ingezet, gestegen. Het gebruik van dit betere toestel opent tal van perspectieven (vluchten op andere plaatsen) voor verdere ontwikke ling. Een moeilijkheid in de toekomst zou de bouw van een parkeergarage op Heliport zijn. Deze garage zal, zoals bekend, zo geconstrueerd wor den, dat de toestellen op het dak kunnen landen. Gedurende de bouw van de garage zou het luchtverkeer op heliport uit gesloten zijn. Daarom zijn er voor lopige plannen ontworpen door de gemeente Rotterdam, die haar heli copterdiensten niet graag wil missen, om in de Plantage een tijdelijke he liport aan te leggen. Deze plaats is zeer gunstig, omdat de helicopters toch via de oostelijke kant over de stad aanvliegen.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2