Opbrengst landbouw moet omhoog Amsterdammer had veel met wisseltruc succes ce stap bejaardenzorg Diefstal uit pantalon in slaapkamer slag: COMMISSIE AFNEMERS GRONINGS AARDGAS Rondvaar ten.bi]-avond Molyn neemt door brand geteisterd bedrijf over iSir "O nieuw. «Gulden Snede» koek 4 Boxmeer slaat eerste 75000 kuikens EL-MIOR Weer recht op eigen Winkelpersoneel vloog er steeds weer in Regionale organen werken samen Tien middelbare scholen sparen smederij DAUB %Aenkt Vooruit 1 PA fc^o'S I DE ROTTERDAMMER Pagina 4 WO EIS SP AG 17 OKTOBKR 1%2 (Vervolg van pag. 1) Achterstand Eerder voorstel Wethouder over reactiveringscentrum: PEN BELANGRIJKE-stap op "J_j het terrein van de gezond heidszorg voor bejaarden". Zo be titelde de wethouder van Sociale Zor.g en Volksgezondheid, de heer G. Z. de Vos, gistermiddag het reactiveringscentrum aan de Claes de Vrieselaan te Rotter dam, dat door hem officieel werd geopend. ACHTERSTAND (Van onze rechtbankverslaggever) Bezwaren tegen monopoliepositie verkoopmaatschappij Op 15 oktober j.l. ging plotseling in San Francisco van ons heen onze innig geliefde en zorgzame Man, Vader, Zoon en Broer CORNELIS JAN WINGENDER Kapitein-Luitenant ter Zee b.d. Drager van de Orde of The British Empire Military, Section in de leeftijd van 57 jaar. 's-Gravenhage: Noordwijk: N. I. WINGENDER- CARLA -Baumgarten Ltz. V2 OC - P. J. WINGENDER T. S. H. WINGENDER—Mulder De Bilt: P. WINGENDER Amsterdam: A. S. VAN WEENENWingender Liever geen bezoek. 's-Gravenbage, 17 oktober 1962. Pomonaplein 24. Met ""groot leedwezen geven wij kennis van het plotseling overlijden in San Francisco op 15 oktober 1962 van onze goede Vriend en Medewerker DE HEER C. J. WINGENDER Hoofd Personeelszaken van de Caltexgroep in Nederland Zijn menselijke gaven, zijn loyaliteit en zijn werkkracht zullen bij ons lang in herinnering blijven. 's-Gravenhage, 17 oktober 1962. Direkties en Personeel CALTEXGROEP NEDERLAND Verkoopmaatschappij Leven en Sormani davo omdat u d© modernst© oliehaard van alle hebt met deze Davoronde. Zuinig op olie, royaal met warmte, jong1 van stijl, f325.- En als u aan davo denkt; denk dan aan: BEL-0-FAST' strijkt zichzelf In de was! v,a. 15,90 KRANTENREKLAME HEEFT EEN EIGEN VERKOOPKRACHT 1 m« Kostelijke, geurige koek van Verkade! Heerlijk mals en verfijnd gekruid. De koek die ook uw man zo lekker vindt 1 Op elk uur van de dag i Gezellig bij de koffie, verrukkelijk bij het ontbijt. Met zo'n extra grote plak wordt de boterham r-o-y-a-a-l belegd. Prijs 54 cent Volgens de heer Biewenga vertoont het uurloon van de landarbeiders mo- monteel een achterstand van ongeveer zestien procent ten opzichte van de be loning van vergelijkbare arbeid in de nijverheid in de vijfde gemeenteklasse. fHü. beginsel van de relatieve ge- IVKsteUing word! op dit moment dus wel in ernstige mate tekort ge daan. Het Landbouwschap is daarom van oordeel, dat de rentabiliteit van de landbouw voor 19621963 aanzienlijk gunstiger zal moeten worden, teneinde de werkers in de landbouw een redelijke beloning te doen ontvangen en de eco nomische positie van de bedrijven te ver sterken, ien korte schets gevend van de nood, die er op het ogenblik onder de agrari sche bevolking in Nederland heerst, ver meldde de heer Biewenga, dat de be- drijfsui (komsten in de landbouw de laat ste jaren een geleidelijke daling hebben vertoond. Het jaar 1961— 1962 was daar van het dieptepunt. Een goed geleid be drijf geniet op het ogenblik een arbeids inkomen van gemiddeld niet meer dan 5600.Dit betekent, dat hl werkelijk heid op een groot deel van de gemengde bedrijven, het arbeidsinkomen van de boer minder was dan ƒ5000. De toestand op vele van de weidebe- drijven is niet veel beter, terwijl de ak- k-erbouwbedrijve-n roet name in het Noor den van het land in een soortgelijke moeilijke positie verkeren. Dagelijks be reiken het Landbouwschap brieven en telegrammen, waarin zowei individuele boeren, landbouworganisaties als coöpe ratieve en particuliere veevoederbedrij ven wijzen op de zorgelijke toestand en op le toenemende schulden van veie landbouwbedrijven. De economische positie van de Neder landse landbouw wordt op deze wijze ondergraven. De heer Biewenga was van oordeel, dat het voor de landbouw op dit moment onmogelijk is de krachttoer te volbrengen die, mede door het tot stand- komen van de EEG van hem wordt ge vraagd, namelijk de produktiviteit ver- Vele malen had de Amsterdamse werktuigkundige J. H. S. (52) de wis seltruc met succes toegepast. Hij stapte bijv. een bakkerswinkel binnen en bestelde een rol zuurtjes of een reep chocolade. Hij legde een biljet van 25 op de toonbank, waarna hij de stap van het winkelmeisje naar de kassa onderbrak met de woorden- „Nee, laat u maar, ik heb 't tcch gepast". Toch wilde S, zijn 25 dan gewisseld zien. De winkeljuffrouw keerde terug met het wisselgeld, waarna de Amster dammer meteen een tweede bestelling deed: een rol drop of iets dergelijks. Op het moment dat het meisje zich van hem afkeerde, verdwenen zowel bank- der opvoeren, de kwaliteit verbeteren en de- concurrentiepositie versterken. Een passage in de Troonrede gaf naar het oordeel van de heer Biewenga hoop, dat de regering voldoende oog zou heb ben voor de moeilijkheden, waarmee de Nederlandse landbouw te kampen heeft. De memorie van toelichting bij de be groting van landbouw heeft echter de aanvankelijke verwachting tegengespro ken, De beschrijving van de situatie van de Nederlandse lahdbouw is te optimis tisch van toon. Menigmaal wordt verwe zen naar de EEG en de daarvan te ver wachten voordelen. Voor eer krachtige steun aan het Nederlandse bedrijfsleven in deze overgangsfase naar EEG waar de Troonrede over sprak, biedt de landbouw echter vrijwel geen perspectief. Tenslotte wees de heer Biewenga nog op het reeds eerder door het Landbouw, schap gedane voorstel om In de landbouw begroting de post voor cultuurtechnische werken te verhogen met dertig miljoen gulden. iOe toegestane verhoging be draagt slechte twintig miljoen. Gezien de gestegen kosten van uitvoering van de cultuurtechnische werken biedt de be groting 1963 daarmee geen mogelijkheid tot uitbreiding van het nihverkavelings- urogram. Wethouder De Vos zei, dat er vroeger een identificatie van ouderdom met wijs heid en gezag was. De modems samen leving kent deze identificatie niet meer. Men is de bejsarde gaan zien -sis scherp uitgedrukt eer; overbodigheid. Niet alleen de oudere zeif is zich tegen „leze positie gaan verzetten door uiter lijke schijn te vermijden, maar ook de medische wetenschap. Wat te doen met de bejaarden in. onze samenleving, zo vToep; de laatste zich af. En: er moet worden gestreefd naar een. zo lang mo gelijke -zelfstandigheid en een zich thuis- voelen. De bejaarden hebben weer recht op een eigen 'plaats in de samenleving, want zij vormer een structurele groep. Wethouder De Vos merkte op. dat voor de verwezenlijking van deze nieuwe identificatie een veelheid van maatrege len wordt gevraagd. Het reactiverings centrum kan als één ervan worden ge zien. „Men. hoopt hiermee te bereiken, to zei hij, dat de bejaarde weer aan het leve» kan deelnemen". In de toekomst keek de wethouder ook. Hij merkte in dit verband op: „Ho- penlijfe zal er na praktische ervaring, waarvoor een jaar of tien kan worden gerekend, tót nieuwbouw kunnen wór den overgegaan". De directeur van de gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst, dr. L. Burema, stelde, dat Nederland wat be treft de volksgezondheid een van- de hoogst geklasseerde landen van de we reld is, „De laatste jaren, zo gaf hij te verstaan, hebben we echter een achterstand met betrekking tot de bejaardenzorg, maar er treedt in deze een 'verbetering op", en dr. Burema haalde enkele cijfers en fei ten aan. Nadat hü had opgemerkt, dat het reac- tiveringscentrum niet als een revalidatie centrum moet worden gezien, xel dr. Burema, dat de medische bejaardenzorg in Botterdam In vergelijking tot de an dere grote steden de eerste plaats ta neemt. Verder vestigde hij de aandacht op de nazong, die volgens hero een intensievere aanpak behoeft. Hij dacht in dit verband aan sen mobiele dienst. Waarschuwend biljet als wisselgeld in de zakken van de bezoeker. Zijn visites werden ai- tijd begeleid dooreen nooit aflatende woordenstroom; de meest interessante verhalen werden opgedist om de aan dacht van het winkelpersoneel maar af geleid te houden. Toen hij een bakkerszaak in Spijke- nisse (waar hij 'op' 4 oktober de truc met succes had toegepast) voor de tweede maal binnenstapte, liep hij te gen de lamp. De justitie constateerde dat S. vele maler, (misschien om streeks driehonderd keer) de wisseltruc had toegepast. Men leidde dat af uit de enorme voorraad snoep en kleingoed die men bij hem thuis en in zijn auto aan trof. S. zelf bekende slechts tien a elf maal winkelpersoneel te hebben opgelicht. Dinsdagmiddag werden hem bij een be handeling door de rechtbank in Botter dam slechts drie gevallen verweten: naast Spijkenisse ook op 5 oktober in een spotheek in Poortugaal en op 26 september in een groentezaak in Oud dorp. De officier merkte op dat de zaak van S. was achteruit gegaan, dat S. eigenlijk aan lager wal was geraakt maar toch een (te) hoge status wilde handhaven. Het was de eerste maal dat hij met de strafrechter in aanraking kwam. De officier kwalificeerde de wis seltruc meer als diefstal dan oplichting en eisle twaalf maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk. Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) He Rotterdamse rijschoolhouder S. G. Kemp, die samen met zijn echt genote hij een zwager aan de Haag se Badhuisweg logeerde, is door een brutale diefstal 2359 gulden armer ge worden, terwijl hij verder autopapie ren, een paspoort en sleuteltjes van vier auto's kwijt is. De diefstal werd 's nachts gepleegd in de slaapka mer!... Geld, autopapieren, paspoort en sleuteltjes namen de dieven weg uit de pantalon van Se heer Kemp, die aan het voeteinde van het bed lag! De zwager, de kruidenier J H. Ploe ger, miste uit het kasregister, dat de dieven hadden „gesmeerd" door er een fles olijfolie, een fles wijn. en een fles petroleum in leeg te gieten, honderdvijftig gulden >;n uit een bu reaulade in het kantoor vierhonderd gulden. .Maat, .hier .bleef het niet bij De win kel van de heef Ploeger werd name- lijk in aen onbeschrijvelijke chaor j {,are ga-svoorzientng tot stand is veranderd', paté, worst, eieren op 6 - bracht. Het Nederlandse Instituut voor Ef- fivieney afdeling Rotterdam, heeft een bestuurs verandering ondergaan. De he ren J. Hasper, sinds 1943 voorzitter, eii A. W. Oskam, sinds 1949 seereja- ris, werden opgevolgd door respectieve lijk de heer J. A. de Stoppelaar Blij- desteyn. directeur Kon. Houthandel N.V. Abraham, van Stolk en Zoon Rotter dam, en drs. A. G. van der Veen, di recteur Economisch-Technologisch In stituut voor Zuid-Holland. De beide af getreden bestuursleden stelden uit eigen wil hun functie ter beschikking. (Van een onzer verslaggevers) De verkoop-actie van diepvries-braad- kuikens door de grote Boxm^erse pluimveeslachterij Fri-ki heeft een enor me vraag om leveranties tot gevolg ge had. De telefoon heeft gisteren de eerste dag van de actie niet stil -i staan in Boxmeer, Er werden al -met een 75.000 haantjes afgeleverd. Zoals bekend heeft het B-oxmeerse -bedrijf de prijzen van de braadkuikens drastisch verlaagd van ƒ4,50 tot ƒ2,95 per kg Nog de komende week zal het bedrijf de produktie verhogen van 50.000 tot 60.000 mestkuikens. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Poeliers en en Wild-hand el aren, de heer A. van der Burgt, heeft gisteren in een circulaire haar leden aangeraden het hoofd koel te -houden omdat, naar zijn mening, de ze actie tijdelijk is. Als straks de vre de weer gesloten is hebben vele hon derdduizenden in Nederland gevogelte leren eten, in de toekomst kan de poe lier daar veel profijt van trekken." Ver scheidene slachterijen en diepvries-orga nisaties hebben gisteren spoedvergade ringen belegd om zich te herader op hun strategie in de „hanen-oorlog", (Van een onzer verslaggevers) Het intercommunale lichaam .Ge meenschappelijke Gasvoorziening Zuid- Holland" heeft gisteravond in zijn al gemene vergadering in het stadhuis van Rotterdam gesproken over de oprich ting van -de „Commissie Samenwerking Regionale Organen voor Gasvoorzie ning". Deze commissie zal de zaken gaan behandelen als gevolg van de vondsten van aardgas in Groningen. In een nota zegt liet college van be heer van de algemene ra-ad van de Gemeenschappelijke Ga-s voorziening Zuid -Hollanddat door de vondsten in Groningen de verhoudingen op hei ge bied van de exploitatie van gasbedrij ven In Nederland volkomen anders zijn komen te liggen. Er komt namelijk -een nieuwe maat schappij voor de verkoop van de 150 miljoen kubieke meter Gronings gas. In deze maatschappij zijn de Esso, de Shell en -de Staatsmijnen belanghebben den. Deze maatschappij is zo samenge steld dat met de positie van de olie en kolen in Nederland rekening wordt ge houden. De maatschappij is i-n feite een coördinerend lichaam voor het energiegebied in Nederland, Het bezwaar van het college van be heer Is nu dat deze nieuwe erkoop- roaatsehappy een monopoliepositie krijgt. Daarom is het van het grootste belang-, dat de afnemers een sterke po sitie gaan innemen en waken over' wat op het gebied van de rationele open- £e- vloer, Franse kaas tegen de muur, enzovoort. Verder waren enkele wijnflessen open getrokken, en vond de heer Ploeger in stukken gesneden kazen her en der in zijn winkel verspreid. Vreemd is het, dat -de hond van de heer Ploeger, die door hem uiterma te waaks werd genoemd, niet heeft gereageerd. De heer Ploeger had de indruk, dat het dier was verdoofd. ,,Hij maakte de verdere dag een nog al suffe indruk" zei dr. Burema: „De kans is nl. groot, dat de bejaarde na ontslag naar huis terugvalt". „Het reactiveringscenjtnim. zo meende dr. Burema, dient zijn plaats tussen de verpleeginrichtingen en de ziekenhuizen nog te vinden". Tot slot gaf hij de idee van de daghospitalen, waarvan men er vooral veel. in Engeland vindt, door. (Van een onzer verslaggevers) O OTTERDAM krijgt volgend jaar een nieuwe toeristische at tractie" Rederij Tiele- man wil in mei, juni en juli gedurende enkele avonden in de week havenrondvaarten orga niseren! De tochten worden op dinsdag-, donderdag en vrijdagavond ge maakt. Hoogtepunt van de twee en een half uur durende rondvaarten moet het uitzicht zijn op de olieraffinaderijen bij Pemis, die 's avonds (hoe paradoxaal het ook klinkt) sprookjes achtig zijn verlicht. De avondlijke haven rondvaarten zouden kunnen worden gecom bineerd met een rond rit door Rotterdam-bij avond. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer in Rotterdam heeft ernstige plannen om volgend jaar naast Sightseeing Tour een avondtocht-per-bus (speciaal voor vreem delingen) op haar pro gramma te zetten. V.V.V.-directeur A. J. M. Schutter is ervan overtuigd, dat een tocht door Rotterdam-bij - avond veel aftrek zal hebben bij buitenlandse toeristen, vooral als aan het slot een rondvaart door de havens wordt gemaakt. Er worden volgende zomer vele Amerikaan se vakantiegangers in de Maasstad verwacht (Rotterdam-Hilton is dan al geopendEn Amerikanen houden er van „bij het handje te worden genomen" en in groepsverband naar al lerlei bezienswaardig heden te worden ge bracht! De overige vijf regionale organen on derschrijven deze mening en hebben daarom de commissie van samenwer king in het leven geroepen. Deze commissie heeft reeds enkele keren e-ergader-d en zich intensief bezig gehouden met de op komst zijnde wijzi gingen. De wens is, dat de leveringen geschieden aan de regionale organen en niet aan de gemeenten afzonderlijk. Ook de leveranties aan de grote in dustrieën zouden via de regionale orga nen moeten lopen. Gevreesd wordt namelijk, dat op den duur -het raffinaderijgas zou ophouden te vloeien of verkocht zou worden tegen de prijs van het aardgas. Verder is het niet onmogelijk, dat voor de verwarming steeds meer gas zou worden gebruikt in plaats van olie en eiectriciteit. Deze ommezwaai zou investeringen vereisen van tientallen De Maihenesser H.B.S. aan de 's-Gra- vcndijkwal is de tiende middelbare school in Rotterdam, die zich voor de schoolspaarregeling heeft opgegeven. Onder leiding van mejuffrouw M. J. Schoorel brachten vijfenzestig leerlingen van deze HJB.S. een bezoek aan het hoofdkantoor van de spaarbank te Rot terdam aan de Botersloot. In de recreatie ruimte werd een uit eenzetting gegeven van de omstandig heden waaronder de eerste spaarbanken werden opgericht. Verder werd er ge sproken over de sociale en economische betekenis van het sparen. Op de zebra hoek Mariniersweg—Koog straat te Rotterdam werd dinsdagmiddag de 58-jarige mevrouw J. Fokkers-Zon - neville door een personenauto aangere den. De voetgangster liep verwondingen aan het hoofd en inwendige kneuzingen op, waarvoor men haar naar het Dijk- zigtziekenhuïs overbracht. en provinciaal gezien van zelfs honder den miljoenen guldens. De algemene raad heeft tot leden in het College van Beheer, namens de zogenaamde A-gemeenten benoemd dë heren J. M. H. Baars (Delft), H. van Es (Dordrecht), mr. dr. X. F. O. Ja mes, (Gouda), mr. R. M van Reenen Cs-Gravenhage), P S. Harm-sen (Lei den), H. W. Jettinghofl (Rotterdam) en mr. M. J. M. van Kinderen (Schie dam). Tot plaatsvervangende leden voor de ze gemeenten zijn benoemd de heren P. C. Elfferich (Delft), mr. J, A. H. J. van der'Dussen (Dordrecht), mr J. W. BI ankert (Gouda), mr. M Vrolijk ('s-Gravenhage), S. Menken (Leiden) mej. mr. J. Zeelenberg (Rotterdam) en W. van Schooneveld (Schiedam). Namens de B-gemeenten zijn be noemd in het College van Beheer de heren drs, T. Spaan (Voorburg), L. J. den Hollander (Leerdam), G. Walstra fVlaardingen) en mr.J. J. Croles (Bo degraven). Tot plaatsvervangende leden voor de laatste -gemeenten zijn benoemd de he ren jhrr mr. A. Feith (Voorburg) L, Weststrate (Vlaardingen) en H. J. Th. van der Xolk (Leerdam), M. H. I,. van der Heijden (Bodegraven). Mr. dr. K. F. O. James, burgemees ter van Gouda, werd benoemd tot voor zitter van de Algemene Raad en het College van Beheer; de heer H, W. Jet- tmghoff, wethouder van Openbare Nutsbedrijven te Rotterdam, tot plaats vervangend voorzitter. Nagekomen familieberichten HET verloren gaan van het gehele fa briekscomplex van de N.V. v.h Le ven en Sormani's Fabrieken (Rotterdam) door brand op 4 juni heeft geleid tot onderhandelingen met het bestuur van de Kon. Lak-, Vernis- en Verffa- briek Molyn en Co. Dit overleg heeft tot resultaat gehad, dat met ingang van maandag jl. de zaken werden voortgezet voor rekening van de Kon. Lak-, Vernis- en Verffabriek Molyn en Co. N.V. in de opgerichte N.V. Ver koopmaatschappij v.h. Leven en Sorma ni's fabrieken, waarvan de directie wordt gevoerd door Molyn en Co. Het kantoor van de nieuwe vennoot schap is gevestigd aan de Overschiese- weg 5254 in Rotterdam. O De premier van Brits Guyana, dr. Oheddi Jagan, is bij een vergadering te Poudaroyen door een menigte met stenen en rotte -eieren bekogeld. De politie maak te van haar vuurwapens gebruik om.-de menigte te verspreiden. Er zouden drie gewonden zijn, -terwijl er twee mensen werden aangehouden. CALLENBUKGSTRAAT 86 TELEFOON 3096 VLAARDINGEN Zie ook DAVO-advertentie op pag. nummer va. .n dit Kom kijker, naar ff25-;. I 11- I™ •ie.grootste collectie H TK'i fj |Mpi |bJ 'van Vlaardingen Jf. La 1 Lm I VAN. HOGENDORPLAAN 79 - HOOGSTRAAT 210-212 VOOR ALLE DOELEINDEN ,f FOTO - KINO GEDEMPTE TELF:2I2Ö M

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2