Als hij met aardstralen accu leeg maakt A prinses in Nu draait mijn motor 'uitgekiend' lekker! Toestel vloog te si iel. Ook onderzoek naar groentijd in R'dam I de ras-sigaret puur voor uw genoegen Dertien gemeenten öp Walcheren verdwijnen l BÉfilff l Een ton voor Bron Catastrofe voltrekt zich Gestopt voor lifters één dode Tegen apartheid maai- geen sancties Levensstandaard op ons niveau Surinamer stak beroepsbokser Kerstgroeten voor militairen Auto over de kop twee doden Wetsontwerp ingediend Souburg blijft Dubbel spijt bij emigranten zelfstandig ÜRDMN3 \\vV' J ziens... de BP pomp! Ongeluk of exces? Kamerlid De Graaf niet ïierkiesbaar Verkiezing in Huissen Oprichting Reuter in Aken herdacht Associatie Antillen bekrachtigd I wêSm PE :R0(^ ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 Chr. pluimveehouders: Nederland in V.N.: Soebandrio tot Papoea*s: 't Is wat j'e noemt „gemengd" rijden op een bestelwagen. Dan weer stadsritten, dan weer de grote weg. Dat eist hee! wat van je motor. Maar ik heb nu de juiste benzine gevonden: BP Super Mix 75, Knap uitge kiend van BP, die vijf soorten benzine. Probeer zelf ook eens welke soort het beste bij uw motor past. M'n woord er op, dat u dan veel plezieriger en economischer rijdt! „Zïndehbad" Te vroeg FINE'USA (Van een onzer verslaggevers) DE procureur-generaal in Haag, mr. D. J. Van I heeft vrijdagmiddag de officier i van justitie te Rotterdam opdracht gegeven een onderzoek in te stel den naar de gebeurtenissen bij de studentensociëteit Hermes (op 13 •september jl.)waarbij de acht tienjarige Haagse Pim van der Vegt een gecompliceerde schou der fractuur heeft opgelopen. Het onderzoek moet uitwijzen of dit een gevolg is van een ongeluk dan wel van een ontgroeningsexces. (Van onze parlementsredactie) VAJM de negentien gemeenten, die Walcheren momenteel telt, zullen er dertien worden opgehe ven. Vier nieuwe gemeenten zul len worden gevormd. Dit is de strekking van een wetsontwerp, dat minister Toxopeus bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Op het ogenblik telt Walcheren dertien gemeenten met minder dan tweeduizend inwoners. Her indeling van Walcheren is nodig, zo schrijft de minister in zijn. toe lichting, om Vlissingen uit zijn ruimtenood te helpen en om in de kuststroken de nodige recreatie voorzieningen te kunnen treffen. NOORDWEST SLOEGEBIED MIDDELBURG If LUISTER NAArY i®S& LiO'-S aangeboden door chocolade f<age! „U denkt dat dit alles een grap is", begon de heer C. Doyer vrijdag middag na zijn aankomst op Schip hol uit Brussel. „Dat is niet waar. Ik vat 'deze zaak volkomen ernstig op. Het is mijn bedoeling nu einde lijk eens een einde te maken aan al dat flauwe bijgeloof en talloze op lichtingen. Het is allemaal begonnen op 1 september in Waddinxveen. Daar wilde een zekere heer Bron voor 50.060 een sportveld droog maken met hehulp van aardstralen- kastjes." Na deze woorden te hebben gespro ken, haalde de heer Doyer een cheque van 100.000 uit zijn zak. „Die ga ik vanavond naar de heer Bron brengen •en als de door hem beweerde theorie juist is, dat een aardstraal in één nacht een accu kan laten leeg lopen, dan kan bij hij de Amsterdamse Bank deze cheque innen. Int hij de cheque echter zonder dat de accu, die ik heb meegenomen leeg is, dan doe ik hem een proces aan wegens oplichting. Laat de heer Bron maar vast een flinke aardstraal uitzoeken, dan zet ik aan het eind van die straal mijn apparaat wel neer. Ik blijf er de hele nacht bij zitten", zo ging de heer Doyer verder. Daarna toonde hij zijn „aardstralen- oatmaskeringsmachine", zoals de naam op hetapparaat vermeldde. Allerlei vreemde geluiden, zoals het geronk van een bromfietsmotor, een speeldoos- Advertentie) tzmH -rtgi deuntje en enkele mysterieuze stemmen, die „Laat ons met rust" zeiden kwa men er uit. „Die stemmen zijn van de mummies van Wieuwerd", aldus de heer Doyer. Zoals men weet, wilde de heer Bron die mummies met zijn aard- stralenkastje verpulveren. De heer Doyer vindt al dat gedoe met die aardstralen klinkklare non sens en hij wil dat nu met de aanbie ding van die grote cheque bewijzen. Overigens wordt beweerd, dat de heer Bron jaarlijks zo'n 250.000 gulden aan zijn kastj-es zou verdienen. Het bestuur van de NationaleChris telijke Organisatie van Boerenpluim- veehouders heeft in een aan de minis ter-president verzonden telegram zijn nood geklaagd over de „catastrofe" wel ke zich voltrekt over de gezinnen van de beoefenaren van de pluimveehouderij". Door .slechte bedrijfsuitkomsten,. ver oorzaakt door te lage - eierprijzen, een foutieve eierafzet en te hoge voeder- prijzen zijn deze gezinnen volgens de organisatie zwaar, gedupeerd. Zij vraagt om directe hulp in de vorm van een bijdrage van a per kip op basis van de landbouwtelling 1961'. Als indirecte maatregelen worden aanbevolen een betere afzetregeling, een eerlijke uitbe taling en een kortere weg naar de con sument. In een toelichting wordt me degedeeld, dat de pluimveehouders gro te schulden hebben bij de mengvoeders grootindustrie, de voedercoöperaties en de zriölértaars. De grootindustrie"gaat procederen om invorderingen ie be werkstelligen 'en de mengvoedercoöpéra-, ties overwegen inschakeling van de deurwaarder. De schuldenlast is vol gens de organisatie slechts voor 10 5 20 procent te liquideren door de verkoop van kippen. Op de drukke verkeersweg Alkmaar- Wieringermeerq is gistermiddag bij het kruispunt Verlaat te Oude Niedoip de 36-jarige vertegenwoordiger K. van Trui en uit Veizcn bij een verkeersongeval omgekomen. Hij reed in een volkswagen in. de richting Alkmaar toen hij in de flank werd aangereden door een gro-te vrachtwagen- die uit tegengestelde rich ting kwam. De bestuurder van deze vraoh-tauto moest naar links uitwijken omdat een busje voor hem plotseling stopte om liftres op te nemen. De Volks wagen werd totaal vernield. De heer Van Truien werd naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij na aankomst is o-verleden. Vóór tr. C. Doyer gisteravond op de beeldbuis kwam om de „na- turopaatf' Bron uit te dagen, hield hij in Amsterdam een pers conferentie. Op de linkerfoto ziet men hoe hij de cheque ter waar de van een ton in de hand. houdt, die het eigendom van de heer Bron wordt indien deze aardstra- lenman er in slaagt de accu van ir. Doyer „op een. aardstraal" in één nacht leeg te laten lopen. Rechts is het rare kastje van ir. Doyer te zien, waarin de accu is verborgen. De Amerikanen hebben gisteren een ondergrondse kernproef genomen op het proefterrein in Nevada. De kracht van de ontploffing was minder dan die van 20.000 ton tnt. In de speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft het lid van de Ne derlandse afvaardiging, de heer L. A. M. Lichtveld, gezegd, dat Nederland wel de apartheidspolitiek van Zuid-Afri- ka verfoeit, maar geen voorstander is van uitstoting van Zuid-Afrika uit de Verenigde Naties. Dit zou neerkomen op toepassing van „apartheid" op dat land. De heer Lichtveld sprak zich ook uit tegen elke stap om sancties toe te pas sen tegen Zuid-Afrika. De enige ge dragslijn waarvan Nederland „uiteinde lijke resultaten" verwacht is volgens de heer Lichtveld, „een voortdurende, dui delijke veroordeling van de apartheid, die niettemin gelegenheid laat voor een voortgezette samenspraak tussen de be schaafde landen, met het doel Zuid-Afri ka te overtuigen". (Advertentie) Ruim Sfi miljard gulden heeft de strijd om Westelijk-NJeuw-Guinea ons gekost. Dit vertelde de Indonesische minister van buitenlandse zaken dr, Soebandrio- vrijdag aan een Papoea-de legatie, die thans Indonesië bezoekt. Dr. Soebandrio zei ook nog, dat pre sident Soekarao opdracht heeft gege ven de levensstandaard op Nieuw-Gui- ne binnen vijf jaar ..op het niveau van die van andere delen van Indonesië te brengen". „Wij moeten de bevolking van West- Irian onze verontschuldiging aanbieden, dat wij nu pas in staat zijn haar te bevrijden van de Nederlandse -kolonia listen", zej. dr. Soebandrio ook nog. In -Hollandia kwamen vrijdag weer twee Dakota's aan met Indonesiërs, die deel zullen uitmaken van het "VN-bestuur over Nieuw-Guinea. De rechtbank te Amsterdam heeft de 30-jarige in Paramaribo geboren olie man G. A. H. wegens poging tot zwa re mishandeling veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar met af trek van het voorarrest. In de nacht van 23 op 24 juli heeft de olieman tij dens een vechtpartij op de Zeedijk de 26-jarige Antilliaanse beroepsbokser H. M. Virginia met een. zakmes in de buik gestoken. Een stralende prinses Beatrix, ge kleed, in een licht-violette robe met een zijden hoed in dezelfde tint, daal de vrijdagmiddag op het vliegveld Meherabad bij Teheran de vliegtuig trap af. Zij was op haar reis door Azië aangekomen in het eerste land, dat zij bezocht: Perzie. De prinses en haar gevolg werden, op de lacht- haven verwelkomd door de znster van de Sjah, prinses Sjams en-haar echtgenoot Mehrdad Pahlbod, namens deShah, en keizerin Farah. 1 Op. het vliegveld stonden ongeveer .170 leden-.,Van. de Nederlandse kolonie ge reed om prinses Beatrix een hartelijk welkom te bereiden. De kinderen van deze landgenoten zwaaiden enthousiast met vlaggetjes. Nadat de volksliederen van Perzië en NederlandWaren gespeeld, inspecteerde de prinses de erewacht en ging zij langs de rij Nederlanders. De altijd spontane kroonprinses wuifde opgeruimd naar de kinderen, terwijl hun ouders „Leve de prinses" riepen. Na deze begroeting begaven prinses Beatrix en haar gevolg zich per auto naar het koninklijk paviljoen. Daar stonden vele honderden Perzen gereed in de reeds ingevallen duisternis om geestdriftig „Zindehbad prinses" (Leve de prinses) te roepen. In Teheran ging zij rechtstreeks naar het marmeren paleis, waar zijde vier De Dienst Welzijnszorg Leger zal, in samenwerking met de Dienst Ontwik keling, Sport en Ontspanning der Ko ninklijke Marine, evenals vorige jaren weer eén kerstgroetenactie houden voor familieleden van die militairen der zee- en landmacht, die tijdens de Kerstda gen in Suriname of de Nederlandse An tillen verblijven. »e stemmen van meer dan vijfhon derd'families zullen op de band worden vastgelegd, waarna van elke groet een grammofoonplaatje wordt gesneden, dat naar de militairen over zee wordt verzonden. De bedoelingis om deze grammo foonplaten op de Kerstdagen aan be trokkenen uit te reiken. dagen van haar bezoek zal logeren. Er staat prinses Beatrix een druk program ma te wachten, dat vanmogen zou be ginnen met een audiëntie met Keizerin Farah in het keizerlijk paleis. Zij zal ook de andere leden van de keizerlijke familie ontmoeten, gesprekken hebben met functionarissen van de Rode Leeuw en Zon (het Perzische Rode Kruis) en de door de aardbeving getroffen gebie den bezoeken. De tocht van de „Friendship** naar Perzië verliep bijzonder vlot, dank zij het feil, dat het toestel voor een groot deel van de reis een sterke wind mee had. Daardoor arriveerde het te vroeg boven Teheran en de pQoot moest de machine nog enige tijd in de lacht hon den, voordat op het vliegveld alles voor de landing, in gereedheid was gebracht De Perzische bladen hebben grote aandacht besteed aan het bezoek van de Nederlandse prinses aan hun land. AMERICAN. R 1062B Op de weg tussen Vriezenveen en Al melo is gistermiddag een ernstig ver- keersongeval gebeurd waarbij twee per sonen zijn omgekomen. Drie anderen werden zwaar gewond. Voor hen be staat geen direkt levensgevaar meer. Gedood werden de 65-jarige leraar E. Gloerveld uit Gelsenkirchen en een vrouw wier identiteit nog niet kon wor den vastgesteld. Het ongeval gebeurde doordat de Duitsers tijdens bet passeren van een grote vrachtwagen plotseling moesten uitwijken voor een tegenligger die uit een flauwe, onoverzichtelijke bocht kwam. De Duitsers haalden uit naar rechts, waardoor de vrachtwagenbe stuurder hen onmogelijk - ontwijken kon en de kleine personenwagen een duw gaf, waardoor deze een slag bijdraai de en ondersteboven in de sloot vieL De Rotterdamse politie zal maandag beginnen met de verhoren van de stu denten. die op de dertiende september j de eerste ontgroeningsdag van het Rot- idamsch Studenten Corps in of bij het; jsociëteitsgebouw aan de Ecndrachtswcg jaanwezig waren. Ook het slachtoffer.- jdat thans al meer dan een maand in' :het Haagse Rode Kruisziekenhuis wordt i verpleegd, zal worden gehoord. Pim van der Vegt was ccn van de' groenen, die zich op die dag de soc;ë-- tcit moesten binnenvechtcn. Van een van de vensterbanken, die met groene zeep waren ingesmeerd, is hij daarbij Den I ruggelings op straat terechtgekomen, een valpartij van ongeveer drie meter. CjillSG i De vader van de gewonde student, de Haagse hoofdinspecteur van politie An ton van der Vegt. is, zoals wij gisteren reeds schreven, zeer ontstemd over de publiciteit, die aan de gebeurtenissen bij Hermes is gewijd. „Dit is bepaald geen exces, maar een ongeluk. De zaak wordt sterk overtrokken", zegt hij. Het Tweede-Kamerlid mr. Th. M. J. de Graaf heeft het bestuur van de Ka tholieke Volkspartij meegedeeld, dat hij zich bij de eerstvolgende verkiezin gen voor de Tweede Kamer niet her kiesbaar zal stellen. De heer De Graaf wenst het politieke toneel te verlaten in verband met de drukke werkzaamhe den, die hij reeds heeft als burge meester van Lisse en als voorzitter van de stichting „Keukenhof". Tien percent van de Nederlanders, die naar Australië zijn geëmigreerd, ke ren weer naar het vaderland terug. De helft van deze „spijtemigranten" voelt zich evenwel in Nederland niet meer thuis. Zij zijn gewend geraakt aan de Australische levenswijze. Dit zijn uitla tingen van de directeur van de Neder landse Emigr-a-tiedienst drs. D, H. Hof- meijer, die op het ogenblik een bezoek aan Australië brengt. B. en W. van Huissen hebben in de gisteren gehouden vergadering de da tum van de nieuwe gemeenteraadsver kiezingen vastgesteld op woensdag 14 november. Er zal geen nieuwe kandi daatstelling gehouden worden. De kan didatuur voor de verkiezingen van 30 mei jl. (13 lijsten met 75 kandidaten voor 13 zetels) blijft gehandhaafd. Wei wordt weer gelegenheid gegeven om bij volmacht te stemmen. Wat de kuststroken betreft: de ko mende jaren wordt toeneming van het toerisme verwacht. In verband hier mee dienen veel maatregelen te wor- den getroffen. Krachtige gemeenten zul len hiertoe beter in staat zijn dan klei ne -gemeenten. Met het oog hierop zul len aan de zuidwestrand de gemeenten Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande worden samengevoegd tot één gemeen te, die 4700 inwoners zal tellen en naar de naam van de kuststrook ter plaatse Valkenisse zal worden genoemd. Aan de noordwestrand zullen Dom burg en Oostkapelle worden samenge voegd. De nieuwe gemeente zal Dom burg blijven heten en 3300 inwoners tel len. In deze nieuwe gemeente is een be langrijke uitloper van het gebied van Aagtekerke opgenomen en een forse strook langs de' kust, die thans onder het gebied van Vrouwenpolder valt. Veel toerisme wordt ook verwacht aan de noord- en noordoostkust, aan de zijde van het nieuwe Veerse meer. Een krachtige gemeente zal daar ont staan door samenvoeging van Veere en Vrouwenpolder. Bij deze gemeente, die Veere zal heten, wordt ook Se- rooskerke gevoegd. De bevolking van Serooskerke toont, aidus minister Toxopeus, meer over eenstemming met die van Vrouwenpol der en Veere dan met die van de ge meenten van midden-YValeheren. Ook bestaat het vermoeden, dat Seroosker ke xueebeirokken - zal raken In de ont wikkeling van de toekomstige water sportgebieden. De nieuwe - combinatie zal vierduizend' Inwoners tellen. Rest dan nog het zuiver agrarische midden van Walcheren. De daar lig gende gemeenten Aagtekerke, Melisker- ke en Grijpskèrke, zullen samen met de agrarische .gebieden-, van de voorma lige gemeenten Domburg, Oostkapelle en Sint-Laurens, opgaan in een nieuwe gemeente Mariékerke, die 2600 inwoners zal tellen. De naam'-.van,. deze nieuwe gemefeiite is ontleend aan een heerlijk heid,. die in dit -gebied ligt. Het Stoegebied zal .een industrieel centrum vannationale betekenis kun nen worden. Vlissingen. zal aan deze ontwikkeling de -leiding- géven. Daarom zal bet, hele zuidelijke-gebied van Wal cheren aan Vlissingen worden toegewe zen. DM gaat in de - eerste plaa.tr,ten koste van Rittbem, dat door Vlissingen wordt opgeslokt,- voorts „vanNieuw en Sint Joosland- en zelfs van de:Zuidbeve- landse gemeenten 's Heer Arendskerke en Borsseie, die; gebied moeten afstaan. Aan de andere kainfc •- krijgt Vlissingen de buurtschappen Lammeremburg en Paauwenburgy-ten koste van Kondeker- ke en Oost- en-West-Souburg, voor zijn woningbouw.. Minister Toxopeus wil - Souburg niet in zijn geheel- aan -Vlissingen geven Weliswaar „zal de bevolkingsaanwas van Vlissingen medein Souburg' worden on dergebracht -en zuilen-de hier te bou wen woonwijken/aansluiten bij het woon-, en "werkgebied van- Vlissingen, maar dit is volgens de bewindsman nog geen voldoende reden om deze, in groot te vijfde gemeente - van Zeeland, die een flinke bestuurskracht,- toont, zonder meer op te heffen. Oost. en. West-Sou burg krijgt volgens het wetsontwerp het agrarische deel van Rïtthem toebe deeld. Middelburg ziet de gemeentegrenzen opgeschoven in -westelijke richting. Het krijgt het- dorp Sint Laurens binnen zijn grenzen. Het -hadook Nieuw en Sint Joosland willen bezitten, maar hiervoor voelt minister Toxopeus niets. Nieuw en-Sint Joosland -blijft zelfstan dig en wordt met 1X90 - inwoners de kleine gemeente van Walcheren. Ook Amemuiden- en Westkapelle behouden hun zelfstandigheid., Ten slotte deelt minister Toxopeus mee, dat Gedeputeerde Staten van Zee- laud het op twee puntenniét met hem eens zijn. Dat betreft de indeling van Serooskerke bij Veere. (en niet-bij Ma- riekerke) en het niet-voegen van Sou burg bij Vlissingen. Ook deelt de be windsman mee, dat de raden van de gemeenten, die hun zelfstandigheid of een gedeelte van hun gebied verliezen, merendeels afwijzend staan tegenover zijn plannen. Directeuren van persbureaus en dag bladen en vooraanstaande journalisten uit vele ..Europese landen,, zijn vrijdag avond in het oude, stadhuis van Aken bijeen geweest, waar zij een demon stratie hebben bijgewoond van de Wer king van het wereldnet van Reuter. Deze demonstratié was het hoogtepunt van. de herdenking wan de oprichting van het persbureau Reuter te Aken in 1850 door Paul Julius Reuter. In'het stadhuis van Aken was een nieuw telextoestel geplaatst dat de in schrift omgezette seinen op een scherm projecteerde, waardoor deze door een groot publiek gelezen konden worden. Het Europese parlement heeft giste ren, zonder verder debat, de overeen komst voor associatie van de Neder landse Antillen bij de E.E.G. bekrach tigd. Een resolutie maakt voorbehoud ten aanzien van de speciale vrijwarings clausules die zijn opgesteld met het oog op de Antilliaanse olie.De over eenkomstvoorziet niet alleen in de mogelijkheid van maatregelen tegen de Antilliaanse uitvoer als twee jaar achtereen meer dan 2 miljoen ton olie in de E.E.G. wordt ingevoerd (dubbel zoveel als op het ogenblik), maar daarnaast is per land. nog een contin gent vastgesteld. urts (Advertentie) Radio Luxemburg 208 meter m zondag 12 uur w Radio Veronica 192 meter woensdag .13.45 uur i Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, o.l.v. Wim lbo gespeeld door Hetty Slok, Annemarie van Ees, Joop Doderer en Jan Oradi

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2