Zaal Harmonie zal op de duur moeten verdwijnen ROTTERDAM Raad stemt in met meer subsidie voor cultuur Goof Handstede is weer Vlaardings judokampioen sz naar Den Helder Eerst nog opknapbeurt.... gefiafcf-VAGi CHEFAROX won het van de speelsheid WOENSPAG - Conclusie P.C.: venten op schepen niet bewezen Vuur vernielt bouwkeet Ongeluk in de Schiehaven Nieuw raadslid in commissies Wat subsidiabel en wat niet? Waar kwamen koeien vandaan Amerikanen geven expositie Spannende strijd met Van Oosten Dodelijk ongeluk op m.s. Towa Krijgt Vlaardingse jeugd 'n cultureel kwartaalblad? VRAGEN OVER HONDSDOLHEID AAN B. EN W. Maagklachten? Gusto hield goede buurtfeestavond DE ROTTERDAMMER DINSDAG 23 OKTOBER 1968 '\_w meulen jubileum aanbieding 50 gram Kritiek Jeugdblad? bij SLAGERIJ BROEK .a «Sr i». RAADSSFEER CONSTRUCTIEF BRANDWEER AGENDA VOOR SCHIEDAM -e\ moreen en dagelyks.... Kan niet Blikvanger Niet terug... Aanvalslust Jeugdtitels Pagina 4 Beslist geen tweede keer kunt U zo'n. aanbieding sport- en jumperwol verwachten, voor zo'n lage prijs!. Want sport en Jumperwol van 2.65 per 100 gramkopen voor bijna de helft van de prijs, is alleen tijdens ditjübi- leuth mogelijk. Franse sport wol, die royaal en vlug uitbrelt in bijzonder moo! gemêleerde kleuren, als bordeaux, anthraciet, geef en flessegroen, voor gezellige nonchalante sporttruien en puilovers. 100% zuivere Franse Jumper- wol In zestien modekleuren als koren, vuurrood, flessegroen, grijs, beige enz.. 'Woensdagmorgen om 9uur begint de verkoop van deze Import sport- en jumperwol, nu per 2 bollen' van voor Grin tel. óf tchrlft. best. {Van een onzer verslaggevers) De zaal Harmonie In Vlaardingen Is nief meer geschikt voor een gron dige verbouwing, zodat zij op de duur zal moeten verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwe ontwikkeling ter plaatse, die in studie is, en waar toe ruimtelijke mogelijkheden voor handen zijn. Dit delen B. en W. van Vlaardingen mee in de aanbiedings nota bij de gemeentebegroting voor 1963. Maar voor het zover is krijgt de Har monie eerst nog een. opknapbeurt. B. en W. schrijven zich te hebben verenigd met een voorstel van het stichtingsbestuur om het tijdelijk toneel uit de zaai te verwijderen en een mogelijkheid van verhuring van een verkleinde ruimte in de Stadsgehoorzaal te realiseren, mits een proefneming heeft aangetoond dat dit laatste toneel-technisch verantwoord is. Hiermee zou de zaal Harmonie weer haar oude gedaante krijgen en na een op knapbeurt weer geheel ten dienste zijn van kleine concerten, vergaderingen, bals. demonstraties, enz. In onmiddellijke aansluiting op de ver bouwingsplannen voor de Harmonie schrij ven B. en W. dat het er naar uit ziet dat enige beeldhouwwerken, waarvoor de ge meenteraad gelden voteerde, c.q. toestem ming tot aankoop gaf, binnenkort ge plaatst zullen worden tin de zaal Jïarmo- nie - red.). Het college is voornemens de aankoop van kunstbezit ter verfraaiing van gebou wen en waar mogelijk van het stadsbeeld, met wat hogere frequentie uit te voeren. Daarnaast zal behoud van historische hui zen en gevels op plaatsen waar sanering geen eisen stelt worden bevorderd. Dit jaar bestond de Stadsgehoorzaal en de verbouwde zaal Harmonie tien jaar. Het was een periode van opbouw en ont wikkeling van nieuwe verstrooiings- en ontwikkelingsmogelijkheden op ander ter rein en van veranderde smaken en inzich ten. B(j alle tegenslagen in de exploitatie- uitkomsten en bil alle, vaak ongegronde kritiek die werd gehoord, zo schrijven B. en W„ mag gesteld worden dat dit com plex belangrijke diensten heeft bewezen aan de ontwikkeling en de verpozing van de bevolking. De invoering van de verkorte werk week heeft bij de Stadsgehoorzaal ge leid tot sluiting op maandag. Het door lopend alle dagen van de week geopend zijn zou te hoge loonkosten hebben ge vergd. In de begroting voor 1963 zijn de huur- en overige opbrengsten gezien het steeds verder teruglopende bezoek, vooral bij de bioscoopvoorstellingen, 8.300 lager ge raamd n.l. resp. 65.600 en 26.200. Een bedrag van 69.700 is als nadelig saldo geraamd (voor 1962 was dit 88.389). De stijging van de personeelslasten'! (raming voor 1962: 95.394 en voor 1963: i 96.700) is tot een minimum beperkt als gevolg van enige ingevoerde maatregelen met betrekking tot de personeelsbezet ting per voorstelling. Steeds duidelijker wordt het B en W. dat wil men de culturele belang stelling in de gemeente bevorderen men vooral de opgroeiende mens daarvoor zal moeten interesseren. Daarom zal een deel van de uitgetrokken subsidie voor cultu rele doeleinden voor de jeugd bestemd moeten blijven. In dit verband wordt in de aanbiedings nota opgemerkt dat B. en W. een voor stel ontvangen hebben om over te gaan tot het uitgeven van een kwartaalsperio diek gedurende de winter, waarin de ko mende culturele programma's worden besproken en de aandacht wordt gevestigd op culturele evenementen in andere plaatsen. B. en W. zullen dit voorstel be studeren. Ten slotte verheugt het college zich erover dat dit jaar het Museum voor de Nederlandse Zeevisserij kon worden opengesteld en dat daarvoor veel be langstelling blijkt te bestaan. B. en W. achten, dit museum historisch en cul tureel een aanwinst voor do gemeente. Het bestuur is bedacht op propagering onder de Nederlandse schooljeugd en verder blijft uitbreiding van het museum een van de belangrijke doel stellingen. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) Het Schiedamse gemeenteraadslid mej. G. Burger (P.v.dA.) heeft aan B. en W. vragen gesteld over het gevaar van hondsdolheid. Zij vraagt: „Heeft uw college kennis genomen van do berichten over de hondsdolheid waarvan momenteel in Amsterdam enige gevallen met dodelijkeafloop zijn voorgekomen en van het feit dat sommige onverantwoordelijke eige naren van honden hun dieren in de bossen aan hun lot overlaten? Is uw college niet van mening dat door dit laatste feit de gevaren voor be smetting in andere gemeenten groter geworden zijn? Zo ja, welke stappen overweegt uw college ter bescherming van mens en dier in onze gemeente?" VAN HOGENDORPLAAN 21 TEL. <1636 - VLAARDINGEN -awiiiis VI -1-4. 4- r uimoiTiiw 1 MISTb'etreerd" rhüg trior den dat de dorre vallende bladeren, het ta pijt van de goudgele herfst, invloed heeft, uitgeoefend op de sfeer van de openbare vergadering van de ge meenteraad gisteravond. Het is zelfs verheugend dat er veel gesproken werd, dat er vooral door de jongeren uit de raad het woord werd gevoerd. Toch hing er een museale sfeer in de zaal van het intieme stadhuis. Dat komt misschien omdat reeds bij de aanvang zonder meer en met alge mene stemmen een directeur voor het Stedelijk Museum in Schiedam werd benoemd. Niemand liet horen wat zijn mening was over de even tuele kwaliteiten van de heer Paal man, de man die voor het eerst de titel van directeur van ons museum gaat voeren. Niemand ook wees op de. mooie opbouw van dat museum dat door pioniers ais vader en zoon Schwagermann is verricht. Niemand wijdde verder uit over dit onder werpmen kan zich toch indenken dat Schiedammers benieuwd zullen zijn of het door de heer P. L. A. Janssen gevoerde beleid zal worden voortgezet of dat de heer Paalman een andere koers zal gaan varen. Zo vragen wij ons aj of het historisch bezit van Schiedam nog wel eens ten toongesteld zal worden. Beter zou zijn dat er een permanente zaal met wisselexposities van de stedelijke his torische eigendommen komt. De kunst tonen is prachtig, maar we geloven dat een stedelijkmuseum, toch pri mair is opgezet om het stedelijke te tonen. HIERDOOR komen we eigenlijk van zelf op het volgende onderwerp. Slechts de heren Engelsman en Eyke- naar toonden voldoende fantasie en waardering voor het bezit van het 17e eeuwse fregatschip „De Vogel Struysz". Kennelijk betreurt iedereen het verlies van dit pronkstuk maar slechts, de heren Eykenaar en En gelsman wilden constructief naar ideeën zoeken om het schip voor Schiedam te behouden. In Spanje is onlangs ook een dergelijk schip ge maakt. naar wij menen is het de Ninaeen van de drie schepen die Columbus gebruikte om, Amerika te herontdekken. Nu is het vjodel van zo'n-huikje een grote bezienswaardig heid. Schiedam had zo'n beziens waardigheid, maar Schiedam ^schenkt zijn kostbaarheden grootmoedig weg. NA „De Vogel Struysz" kwam de brandweer aan bod. Drs. J. Hout man meende dat de oude magirus- brandweerladderwagen, die oorlogen heeft doorstaan, die in de brand van Berlijn 1945 is geweest, in Schiedam dient te blijven als museumstuk, op- tochtmateriaal of gewoon speelgoed. Hij was ervan overtuigd dat de auto wel ergens in een gebouw gezet kan worden. Nu is de auto even groot als De Vogel Struysz. Ondeugende tribu nebezoekers suggereerden dan ook dat De Vogel Struysz buiten zou staan op een Schiedams pleintje als de auto binnen in de loods stond en omgekeerd. Dan had de gemeente voor twee pronkstukken slechts te zoeken naar één plaatsje. Maar ook het bewaren van de auto ging over in het vage en zo kwamen de vijftig aanwezigen in gemoedelijke sfeer aan de koffie. Mej. G. Burger, zuster Bur ger voor de Schiedammers, liet in de pauze horen dat zij een brief aan B. en W. heeft geschreven. Het gaat over het gevaar van de honden. Van daag doen B. en W. al officieel me dedeling dat honden niet los mogen lopen in Schiedam. Misschien worden ze ook iets voor een museum? De procureur-generaal bij de Hoge Baad nam vandaag conclusie in de za ken van de Rotterdamse kooplieden. A. A. F. en T. van de M., die op schepen in de Rotterdamse haven horloges en elektrische apparaten verhandelden zon der in het bezit te zijn van een ventver gunning. Zij ontkenden overigens zich aan ven ten te hebben schuldig gemaakt. De kantonrechter achtte ten aanzien van het venten op schepen, die openbaar terrein zijn, de verordening niet bin dend en ontsloeg de kooplieden van rechtsvervolging, waarna O.M. in be roep ging. Hierop volgde vrijspraak, waartegen de officier in cassatie kwam. De procureur-generaal heeft geconclu- deed tot niet ontvankelijkverkiaring. Hij wilde zich echer niet onttrekken aan een, bespreking van het begrip, venten. Hij 'zou dit niet te eng willen opvatfen. Wanneer men bij de uitlegging van een dergelijk begrip in een wettelijk verbod vasthoudt aan de voorstelling die het spraakgebruik daaraan als de ineest al ledaagse verbindt en die men gewoon lijk ook in een woordenboek zal terug vinden, zal dit, haast altijd ertoe leiden dat men de mogelijkheid schept het verbod te ontduiken door op een wat minder gebruikelijke manier hetzelfde resultaat na te streven. De procureur-generaal acht het moge lijk dat de handelwijze van de verdach te in dit geval in zover venten zou zijn geweest als hij reeds van de wal con tact gezocht zou hebben met mogelijke gegadigden voor zijn waar aan boord van het schip. Dit is echter niet ten laste gelegd. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 20 november. In de Spaansebocht bij het Sparta- stadion is vanmorgen een bouwkeet van de N.V. Ingenieurs-Bureau voor Bouwnijverheid geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op twaalfduizend gulden. De brandweer bedwong het vuur on der leiding van brandmeester J. Tim- mers met twee stralen lage druk en drie nevelstralen. Uitgerukt waren een heid 431 en de G 6. Een butagascylinder zou de brand hebben veroorzaakt. Aan boord van het Amerikaanse vrachtschip J. R. Towle in de Schieha ven te Rotterdam is de 52-jarige haven arbeider H. Th. J. van Keulen van het Middellandplein in een ruim gevallen. Met een lichte hersenschudding werd hij naar het Havenziekenhuis overge bracht. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de Openbare vergadering van de Schiedamse gemeenteraad is het nieu we raadslid de heer A. Sonneveld Jr. gekozen, in een aaptal raadscommissies, De heer M. Eykenaar had voor Pro testants Schiedam zitting in deze com missie in de vakatures ontstaan doordat de heer W. van Schooneveld tot wet houder is gekozen. De heer Sonneveld heeft nu dit werk van de heer Eykenaar overgenomen om dat de heer Eykenaar reeds zitting had in een aantal commissies. Toch is de heer Eykenaar nog voor een commissie gekozen. Hij werd namelijk met 27 stemmen voor herbenoemd in de com missie ad hoc die het beleid van het bu reau huisvesting -in-Schiedam onder zoekt. Dit werd gedaan omdat de heer Eyke naar, lid van de fractie, van Protestants Schiedam, vertegenwoordiger is van de A.R.P. en de heer Sonneveld is wel lid van de fractie Protestants Schiedam maar vertegenwoordiger van de CH.U. In de genoemde commissie ad hoe heeft al een lid van de CH.U. zitting, namelijk de heer S. Kuiper. Daarom werd de voor keur gegeven aan de heer Eykenaar. Verder werden 6 stemmen uigtebracht op de heer Sonneveld en drie waren blanco. Op 24 en 25 oktober worden er van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur verkoop dagen gehouden in het Sohledamse Zonnehuis. Te koop worden aangebo den voorwerpen die de in het Zonne huis verpleegde langdurige zieken on der leiding van een welfare-mede werkster van het Rode Kruis vervaar digen. Vele dingen die van pas komen bij de komende Sint Nieolaasdag kan men kopen zoals babykleertjes, pi- •triet-, touw- en mozaïkwerk, verder speelgoed, tafelkleden, Smymawerk en vele andere' handwerken. De juniorenpioeg van de afdeling Kethel (Schiedam) der EHBO heeft tijdens districtswedstrijden in 's-Gra- venzande in box 1 beslag gelegd op de vierde plaats met 233 punten. 9 Baldadige lieden hebben de reddings baak bij de Poldervaart in Schiedam in het water gesmeten. 9 Zaterdagavond komen de leden van de christelijke gymnastiekvereniging ANI MO in Kethei in De Rank aan de Schiedamseweg bijeen. Dan zal offi cieel afscheid worden genomen van Hans Voorbach die vanaf de oprich ting van ANIMO op 3 januari 1958 tot 1 september van dit jaar de technische hoofdleider was. Hans Voorbach heeft veel bijgedragen tot de voorspoedige opbouw van ANIMO. Doordat hij in september gymnastiekleraar aan een christelijk lyceum in Hilversum werd, moest Voorbach zijn functie bij ANIMO ter beschikking stellen. 9 Twee rechthoekige autospiegels zijn ontvreemd van de geparkeerde auto die de chauffeur M. A. I.. in de Tee- lerstraat in Schiedam heeft gezet. De schade bedraagt 17,50. Bij de uitgeverij Leopold is eenge dichtenbundel verschenen getiteld „Bij mezelf te rade" van de heer W. F. de Zanger, leraar aan de Rijks-HBS te Schiedam. Gok het tweede tiental van de Schaakclub „Schiedam" is goed ge start in de bonds competitie. De moei lijke uitwedstrijd tegen Maassluis 1 op 17 oktober jl. is geëindigd met een 5Vt4W> overwinning. De (heren De Bruin, Kok, Van Grootveld en Van Et- ten wonnen hun partij, de heren, Ha ring, Moleman en Dekker kwamen re mise overeen, terwijl de heren Dee- HET VIADUCT voor de metro in Rot terdam-Zuid zal geen vijftien mil joen gulden kosten, zoals was opgege ven in het in 1958 verschenen eerste me trorapport, maar 39 miljoen gulden, dus 24 miljoen méér. liet viaduct zal niet eindigen op het Zuidplein, doch het zal achthonderd meter langer worden. Eerst zullen deze achthonderd meter moeten worden gebruikt voor het opstellen van treinen en als rangeerterrein, later zal het stuk deel uitmaken van de doorge trokken lijn naar Zuidwijk en Pendreeht. Dat alles staat volgens Het Vrije Volk in het metro-rapport 3 b,. waarbij echter Het, Vrijg Volk adrukkelijk .verklaart, dat dit rapport nog niet opënbaar is. De Rotterdamse gemeentelijke autoriteiten "weigeren dan ook iedere mededeling over dit onderwerp. HET GEHELE viaduct door Rot terdam-Zuid zal een meter breder moeten worden dan men oorspronkelijk meende: de R.E.T., die immers de me tro straks zal moeten exploiteren, acht een aantal kruiswissels noodzakelijk en wil voorkomen, dat bij een eventuele ontsporing beide lijnen tegelijkertijd vetsperd zouden geraken. Tegenover de ze vier meter verbreding staat, dat het uiterlijk aanmerkelijk kan worden ver beterd: door de moderne betonconstruc ties is het mogelijk, de pilaren niet der tig meter uiteen te zetten, zoals men oorspronkelijk meende, doch 48 m, dus meer dan anderhalf maal zoveel, het geen de bewoners van de benedenhui zen. in de Mijnsherenlaan waarschijnlijk wel zullen toejuichen. HET STATION op het kruispunt Briel- selaan-Putselaan-Mijnsherenlaan. waar immers de metro aansluiting zal geven op de door Rotterdam-Zuid ontwerpen sneltramverbinding (de nieuwe route van lijn 2), zal in twee etages worden uitgevoerd. Bovendien is op het Zuid plein een uitgebreid autobusstation in het ontwerp van het metro-station, op genomen. Tenslotte is het de bedoeling, dat de ontworpen rijwielstallingen heel wat groter zullen worden dan oorspron kelijk was gedacht, terwijl er ook meer roltrappen zullen worden gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) MET instemming heeft de Schie damse gemeenteraad het voorstel tot verhoging van subsidie aan culturele instellingen be'groet. Be heer Engels man (PvdA) stelde zich de vraag wat nu subsidiabel is en wat niet. Hij achtte het juist dat B. en W. in eerste instantie bepalen wie er subsidie zullen ontvangen, maar hij vroeg de latere regelingen aan de raad over te laten. Hij^meënaë"~dat heT"ooK"kan" voor komen dat ""bé'ioeken van Schiedam mers!aan elders dienen te worden gesubsidieerd. "Hij dacht daarbij aan bezoeken aan schouwburgen of mu sea, bijv. het Frans Halsmuseum. Over de verdere uitbouw van de sub sidieregeling zou hij graag later van Advertentie voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand Vrijdag hebben wij bericht dat twee zwartbonte drachtige koeien uit een wei land aan de Harreweg Schiedam-Kethel tén nadele van de veehouder C. P. M. Lansbergen zijn gestolen. Nu zijn de koeien weer terecht maar de deskundi gen staan voor een raadsel. De koeien zijn namelijk 's morgens staande in het water van een sloot in de buurt aange troffen. Men constateerde echter dat de koeien .nog niet lang in de sloot hebben gestaan Ds- K- van Twillert, Prfidikant van zodat men zich afvraagt of onbekenden de Christelijke Gereformeerde Ge-1 de koeien daar hebben neergezet of dat meente m Nederland te Vlaardingen i de koeien uit het onbekende hiernaar toe staat met de heer J. Verboom, hulp-|zijn gegaan. gedachten willen wisselen met B. en W. Mr. J. B. Schueler (KVP) en drs. J. Houtman (WD) achtten het juist dat de Schiedamse gemeenschap steeds bij de regeling betrokken zal zijn. Wethouder mr. M. J. M. van Kinde ren vertelde dat hij vorig jaar ieeds direct na de behandeling van de begro ting met zijn ambtgenoot mr. P. van Bockhove aandacht had geschonken aan deze materie. Er was een gesprek ge weest met enkele Schiedammers. Dui delijk werd dat de materie omvangrij ker: én ingewikkelder z.öu zijndan werd vèrrnoed. - .Tlr;, Hij geloofde dan ook dat de vereni gingen nu beter af zijn met het onvol komen voorstel dan dat B. en W. eerst naar een verfijning van de regeling hadden gezocht. De praktijk zal moe ten uitwijzen wat er verder dient te geschieden.' Hij beloofde later een over zicht te doen toekomen van wat er ge subsidieerd wordt en hoeveel ieder ont vangt. Hij betwijfelde of een vaste re geling door de raad kan worden vast gesteld. Excursies naar. het Frans Halsmu seum zijn een cultureel evenement te noemen, maar het strand van Zand- voort ligt zo dicht bij... Hij wees er dan ook op dat men een zekere voor zichtigheid dient te betrachten. Bestaan de gegevens zullen blijvend worden op genomen. De normen zijn echter moei lijk in een raadsvoorstel vast te leggen. rentveld, De Bruyn en Van der Ruit verloren. De kapster mej. D. E. H. uit 41aar- dingen mist haar bromfiets die niet op slot in de Gordonstraat in Schie dam heeft gestaan. Van de veehou der C. v.d. M. is in de Lange Kerkstraat in Schiedam een rijwiel gestolen. Reddingsmateriaal is uit de kast aan de Maasboulevard in Schiedam weggenomen. De reddingsboei lag in de struiken op de boulevard. Onbe kenden hebben het ruitje van de kast uit de sponning genomen. Ze hebben de sleutels en het slot ontvreemd De kunstschilder C. R. v. R. heelt zijn fiets die in de Rembrandtlaan in Schiedam stond. 9 Uit de brandkast in de hut van de Noorse kapitein G. K. zijn op zijn schip Farnand dat bij Wilton-Feijen- oord in Schiedam ligt, 105 biljetten van. een pond en twee 5-ponds bil jetten gestolen. De - sleutel van de brandkast lag op het bureau van de kapitein. De geldlade van de sigarettenauto- maat van de Supermarket aan de ge vel van de Cozperatie E.E.S. in de Mgr. Nolensla an in Schiedam is ge stolen. Het is niet bekend hoeveel muntstukken in de geldlade aanwe zig waren. In het dierenasyl St. Annazuster- straat in Schiedam bevindt zich een jonge herdershond, reu. grijze kleur die los liep in de Schiedamse straten De Schiedammers worden er'aan her innerd dat volgens een gemeentelij ke verordening het niet geoorloofd is honden te laten loslopen. 9 De 15-jarige Schiedammer A. J. B. mist zijn fiets die niet op slot op de Rotterdamsedijk heeft gestaan. Van mej. G. P. D. is in de dr. A. Kuy- perlaan in Schiedam een rijwiel ge stolen. 9 Van de gevel van de sigarenzaak van de Schiedammer A. v. 0. is in snoepautomaat weggehaald. (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond wordt in het stadhuis te Vlaardingen de expositie van werken van vier in Nederland werkende Amerikaanse kunstenaars geopend. Het zijn Pearl Cou- zijn-Perlmutter Michael Podulke, Samuel Middleton en Sinchiki TajirL De verza meling omvat schilderijen, plastiek en collages. De officiële opening van deze tentoon stelling die de Vlaardingse Commissie voor Beidende Kunsten organiseert, word! verricht door mr. J. L. Heldring, be stuurslid van het Nederland-Amerika- Instituut. Daaraan voorafgaande; zal de kunst- kriticus Hans Redeker een artistieke be schouwing van de té exposeren werken geven. De expositie zelf wordt in de Visbank tentoongesteld en duurt,tot en met II november. Op werkdagen is de tentoonstelling geopend van 19 tot 22 uur en op zaterdagen bovendien van 10—13 en van 14 tot 17 uur. In een gezellige sfeer heeft de Oran- jebuurtverenigiag Gusto zaterdag in Irene een- feestavond gehouden. Na het openingwoord van voorzitter A. van Bedaf hebben diverse artisten de Schiedammers vermaakt. Leo van Brakel verzorgde de conference goed. De Martini's, een dame en een heer speelden op de accordeons vlotte wijs jes, bovendien bespeelden zij het elek trische instrument, Ricky en Dicky waren grappige parodisten. Paul Re- nes was als „vlegel aan de vleugel" een humoristische entertainer. Er werd een sketch gespeeld waarin bruine bo nen voor de moeilijkheden zorgden. - De magiër Boulero goochelde keurig, hij toverde zelfs series parapluies uit een lege koker. Gereformeerd jeugdhuis: Ned. Chr. Vrouwenhemd Scfciedam-Centrum, Spre ker ds. D. Westervek!, 20. Zonnehuis: Boerhaavelaan, Bazar 1417 en 19—22. J Chr. Sociale Belangen: AFK Film- 3 "Mcuis^Sacrum: Persver. Wilton Fijen- oord. Filmavond. 20. Wijkcentrum Nieuwland: NCVB-Schie- dam-Nieuwland. Vergadering, 20. (Van een onzer verslaggevers) I HET Schiedamse gemeentebestuur j heeft het model van het zeven- tiendeeeuwse fregatschip „De Vogel Struysz" aan het Marine Museum jin Den Helder geschonken. Maandag savond nam de Schiedamse gemeente- iraad dit besluit. Over het voorstel vroegen drie raadsleden het woord. De communist Collé was het volledig eens met B. en W. Hij meende dat de marinemensen het houten vaartuig bet best kunnen onderhouden. (Ja, In lenvloot „kaatste" wethouder Van Rusland hebben ze geen mottenbal- Bochove). De beren M." Eykenaar f Protestant I ,was onderzocht wat er met het Schiedam) en mr. H. B. Engelsman schip kon worden gedaan. Er zijn her- <PvdA) hadden bezwaren tegen het hoaldehjk besprekingen geweest omdat summiere voorstel. Zij hadden graag Scmedam het schip graag had behou- Dagblad „De Rotterdammer" Schie damse redactie Lange Kerkstraat 82, tel. &63sf b g.g tel. 64154 of 115588 toestel 51 18 uur 80037) alleen voor reficöeaangelegenheden. Agentschap H. J. Xroct, Aleidastr. 23. teL 65451 (alleen voor klachten, adver tenties e» abonnementen b.g.g. tel 115588). Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123: poli tie-alarm 64686: GG en GD waarschuwing 69290, Apotheek: Evers, Lange Haven 81. oen Is. Hij had hei Idee dat B. en W, gedacht moeten hebben: „gelukkig dat we er af zijn". Hij kon zich niet voor stellen dat Wilton Fijenoord een schip ten geschenke geeft om het aan Den Helder te geven. Dat had WF dan zelf wel kunnen doen. Hij meende dat het vaartuig als her innering aan het Koninklijk Bezoek er gens buiten diende te worder. gezet, op de Maasboulevard of op de Koemarkt. Dan zouden enige onderhoudskosten moeten worden gemaakt, maar hij ge looide dat de schenkers dan zelfs wel zouden willen bijdragen. Hij vroeg deze kwestie tc willen onderzoeken. Gemeenschap te liggen. De gemeente verwezenlijken. Hij hoopte dat de voor kan het schip foeter schenken dan in bruikleen geven omdat de marine dan het onderhoud zal verzorgen. Mr, H. B. Engelsman antwoordde dat de wijsheid het van. de speelsheid had gewonnen. Het leek hem juist dat gelezen welke motieven er zijn om het schip zonder meer naar Den Hel der te sturen. Zij vroegen 2ich at of het schip niet in Schiedam kan blij ven en als dat niet het geval is of het dan niet beter zou zijn geweest het schip in bruikleen aan Den Helder af te staan en bet eigendomsrecht vaor Schiedam te behouden. In zijn maiden-speech stelde de a.nti- revolutionnair M. Eykenaar dat het schip wel geen historische waarde heeft maar dat het waard is om bewaard te worden. Het is behoorlijk in elkaar ge zet, het is een herinnering aan Schie dams historie en aan het pleinspel. Het schip zou in S:hledam bij tentoonstel lingen gebruikt kunnen worden als blik vanger. Zonder meer buiten opstellen Is niet mogelijk. Mr. H. B. Engelaman vreesde dal het speelse element in het college verdwe- dcr.. De onderbouw var. de boot zal hc: wel houden in de buitenlucht, maar de aangebracht wijzigingen kunnen niet te gen hitte, vorst, sneeuw en regen. De directie van de werf Wllton-Fijen- oord vond het beste als het schip naar Den Helder werd gestuurd. De sugges tie i sdan ook van de werf. Schout bij nacht De Vos van Steenwljk heeft di rect naar het schip gevraagd. De waar de la de historische gedacfate die aan het schip verbonden is. Van het begin af aan zou bij de werf het standpunt hebben bestaan dat het schip voor de gemeente Schiedam zou zijn. Het was bedoeld als bijdrage voor het pleinspel dat zulk een groot evene ment is geworden op 13 september. Mr. Peek achtte het niet mogelijk bet schip 's zomers buiten te zetten en 's winters binnen. Hij meende dat het heel goed denkbaar Is dat het vaartuig voor diverse evenementen naar Schiedam komt, maar d«* Initia tieven dienen dan bij de Schiedamse daan een aantrekkelijke gedachte te het gemeentebestuur zijn best heeft ge leen zal kunnen krijgen geen wassen waarde dat Schiedam het in bruik neus zal zijn. Hij hoopte dan ook eens op een zomerse dag verrast te worden met de aanblik van De Vogel Struysz in onze stad. De heer Eykenaar stelde nogmaals dat het schip niet veel onderhoud vraagt als het in een ruimte kan staan. Hij doofde dat zo'n ruimte er ter eniger 'wel zal zijn. Als het schip va» Den der naar Schiedam moet gaan zag hij het niet terug komen. Hij bleef het dan ook betreuren dat het schip weggaat en hij was ervan overtuigd dat met hem vele Schiedammers het zullen betreu ren. Ook mr. Peek stelde dat hij het be treurde dat deze replica van Schiedams historie zal weggaan maar hij hoopte dat het nog eens zal terug komen. Dat 'hangt dan echter af van de initiatie ven. M. EYKENAAR ...waard om bewaard te worden. (Van een onzer verslaggevers) Aan boord van het Nederlandse vracht- chip Towa is zondag de 24-Jarige cheepstimmerman Arie Kuiper van de Hertenkade 314 in Den Haag verongelukt bij een val in het voorruim. In de loop van maandag is zijn stoffe lijk overschot in de Franse haven Brest nan land gezet. De Towa heeft daarna de reis van Rotterdam naar Buenos Aires voortgezet TTE Schiedammer Goof Handstede -*-is zaterdag voor de tweede ach tereenvolgende keer algemeen judo- kampioen van. Vlaardingen worden. De wedstrijden die in .de DOJO aan de Kethelweg te Vlaardingen gehou den werden, stonden bij d* heren in het teken van de revanche van Henk van Oosten, vier keer kampioen Vlaardingen alle categorieën en Goof Handstede die vorig jaar voor het eerst kampioen van alle categorieën werd. Beide judoka's stonden bij de zwaargewicht en direct de eerste wedstrijd tegen elkaar. Van Oosten, belust op revanche be gon zo overrompelend dat Handstede niet terug vocht en reeds binnen de minuut een vol punt kreeg met een 15e beenworp. Iedereen wist toen dat "Van Oosten kampioen zwaargewicht zou worden en men gaf hem toen ook de meeste kans op het algemeen kam pioenschap. In de finale won Van Oos ten van Arie de Bruijne in de verlen ging door een armworp met een halve punt. Hij kreeg het overigens niet ca deau. Bij de middengewichten was het Phil Hartman blauwe band. Hij won van Siem Kattestaart en Chris de Korte, beiden zwarte band en in de finale te gen Jan Valk. Hoewel Valk goed par tij gaf en Hartman enkele keren be hoorlijk in gevaar was heeft hij de ze partij toch ruim gewonnen met een halve punt met de achtste heupworp en een halve punt met een handgreep. Bij de lichtgewichten werd Wijn Wal beek kampioen ondanks dat hij de laag ste band had van het gezelschap. Hij gaf met zijn oranje band een ware de monstratie van aanvallust. Niemand kreeg de kans om rustig aan te vallen en zowel in de demi als in de finale werd deze aanvallenreeks beloond; In de finale tegen Peter den Breems, brui ne band en dus drie banden hoger, was hij zeker de mindere niet en door het gevecht niet te schuwen was het een spectaculaire wedstrijd die na enkele minuten beslist werd in het voordeel van Walbeek met een vierde Sutemie (buik- worp). Toen de vier kandidaten voor het algemeen kampioenschap bekend wa ren, kon men aan de competitie be ginnen. Zoals gewoonbjk traden de kampioenen van de gewichtsklassen en de kampioenen van vorig jaar.: Lichtgewicht W. Walbeek, middenge- wieht P, H. Hartman en zwaargewicht M. van Oosten. Daarbij kwam de kampioen van vo rig jaar Goof Handstede. Weer was de partij Van Oosten-Handstede de eerste en omdat Handstede gewaarschuwd was gebeurde er weinig, gelijkspel dus. Hart man won van Walbeek. In de volgende twee partijen wonnen de beide rivalen van Walbeek en Hartman, zodat ze aan het einde van de competitie weer gelijk stonden. Een beslissingspartijvan vijf minuten zou nodig zijn. Êr ontstond een zeer geanimeerde partij waarin beiden veel aanvielen en de ander geen schijn van kans gunden. Na drie minuten was er zeker nog geen winnaar aan te wij zen. Pas hi de vijfde en laatste minuut' gebeurde er leis pertinent beslissends. Van Oosten zette een vijfde henpworp rechts tn. Handstede pareerde en om dat Van Oosten te langzaam terugkwam kon hij hem overnemen met een zesde armworp. Het leverde geen halve of he le punt «p, doch toen na afloop beslist moest worden was dit wel beslissend. Goof Handstede was dus voor de twee de achtereenvolgende keer algemeen kampioen van Vlaardingen geworden. Merkwaardig is dat van de vier kam pioenen er twee. Wim Walbeek en Goof Handstede, in Schiedam wonen. Eerder op de middag werden de jeugd kampioenschappen van Vlaardingen ver werkt in de leeftijdsgroepen tot en met 12 jaar en van 13 t.m. 17 jaar. Vooral bij de jeugd onder de twaalf jaar was het een gevarieerd beeld. Grote en kleine jongens maakten partij, waarbij soms de veel kleineren van de groteren wonnen. Kik Postma werd kampioen door in de finale te winnen van Thijs de Geus. Hij kreeg voor zijn prestatie de blauwe slip. Jan Dulfer werd kam pioen bij de 13e- en 14-jarigen. De 16-ja- rige Tino Hoogendijk werd kampioen. Vlaardingen van de 15, 16 en 17-jarigen. 9 De Rotterdamse koopman M. H. kreeg drie jaar en negen maanden met aftrek. Hij had een bijna blinde vrouw grote geldsbedragen door mid del van oplichting afhandig gemaakt. Het vonnis nam in aanmerking dat H. reeds vijf veroordelingen wegens ver mogensdelicten achter de rug had.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2