Nieuw leven voor „oudste buiten stad"? Babbersmole n staat daar eenzaam te wachten... lillSl i ROTTERDAM m Prins Bemhard opent titaandioxydefabriek Wim Kan legt vlot af „Herexamen" E Inbraak in kelders Gebouiv - op ideale plaats - kan dienen als jeugdcentrum Tommers botsten Burgerlijke stand Gonstr.-bankwerkers Machine-bankwerkers Montagewerkers Pijpütiers/ G.V.-monteurs Instr. pijpfitters o Eiectrisch lassers Federatie Nazorg BLO collecteert WOEN5PA6- gehakt-VAm Eerste bedrijf in ons land Examinatoren de les gelezen... Tram grijpt fiets, jongen ongedeerd D\ Poli tie vol leybal I ers kopten UVG-team ï°-15- m De mak woar U bel raar t kiezen fte&r... DE ROTTERDAMMER Pagina 5 DINSDAG 30 OKTOBER 196i 8 1 VOORSTELLING KIES... STERK (Van een onzer redacteuren) T^LAKBIJ de drukte van de zich voortdurend uitbreidende stad is nog de stilte te vinden. Het is dan ook daar dat telkens weer jeugdverenigingen, kunste naars e.d. hun werkterrein wil len vinden. Zij richten dan bege^- rig hun ogen op de verlaten (en lege) molen van de vroegere Bab- berspolder, die nu eenzaam staat aan het begin van het volkstuin complex Vijfsluizen achter de Poldervaart, Nazaat si VAKWERK... AGENDA ~VÖOR SCHIEDAM Vnhdaag - - en morgen en dagelijks Oude Soto Op tijd versnelde opleiding tot piipfitter Een echte winfers-warme parka want ze is helemaal met mouton gevoerd, ook de capuchon. 2 Jaar 26e— pRINS BERNHARD zal vrij- dagmiddag de officiële ope ning verrichten van de N.V. Ti- taandioxydefabriek, die vlakbij de Verolme-werf op Rozenburg ligt, schuin tegenover Vlaardin gen. Grondstoffen SLAGERIJ BROEK v-: begroeiing rond insteek- ha ven en Babbersmolen draagt op suggestieve wijze bij tot de sfeer van eenzaamheid in dit stukje Schiedam. Slechts de torenhoge Spieringshoekflat gluurt over de Poldervaart naar het recreatieterrein. Onbevoegden hebben zich door ge bruik te maken van valse sleutels toe gang verschaft tot drie kelders van in aanbouw zijnde woningen aan de Jan van Zutphenstraat te Schiedam. Zij na men een pompschroevendraaier en een draagbaar radiotoestelletje weg. HET was een complete openlucht- voorstelling. De politie had moeite om al het publiek op de trottoirs te houden. Het was dan ook een onge woon schouwspel. De firma A. Hoog stad sloeg de stomp van de Oostmo len op de hoek van de Lange Kerk straat bij de Broersvest in elkaar. Jk dacht dat ze hem steen, voor steen zouden slopenzei iemand „en nou doen ze dat". Er stond een dragline die een zwaar stalen blok (de beul) tegen de muur slingerde. Dan kwamen eerst de geel grijze stofwolken en dan vielen brok ken steen naar beneden. Groot was het enthousiasme toen steenbrokken tot in de gehele lengte van de molen losscheurden Dat betekende evenwel nog niet dat het steen dan ook prompt viel. Een oude molen geeft rich nog niet zo gauw gewonnen. MOEIZAAM manoevreerde de sloop- machine op de trage stalen rups banden, geleidelijk sloeg het staal de molen tot een soort afgebroken kies. Honderden Schiedammers genoten van een onalledaags karwei. Men kan zich afvragen waar zon menigte van- daan komt op een normale werkdag. Dat vroegen de dames en heren rich- zelf niet. Zij discussieerden over de juiste methode van slopen nart mo lens. D machine had geen succes meerde zware balken van de molen stortten niet meer spectaculair in het puin. TELKENS weer sloeg het staal te gen de muur maar er vielen slechts splinters naar omlaag. De ma chinist zocht telkens weer een betere worpafstand voor zijn machine maar vergeefs bonkte het ijzer tegen de wand. ,JIij moet ook hier beginnen, dan staat ie er recht tegenover" zei den de deskundigen in het publiek en ze wezen op het trottoir op de hoek van de Broesvest. De machinist bleef echter doorgaan en vergeefs beukte hij tot het avonduur tegen het restant van de molen. Oude herinneringen zijn sterk. Tenslotte is iedereen naar huis gegaan, vandaag zal de machine het werk moeten voltooien. „Als ie toch bezig is moei ie gelijk dat daar ook maar met de grond gelijk ma ken", zei iemand wijzend op de Ruine van Mathenesse. Dat is kennelijk zonder liefde voor de historie. (Van een medewerker) t Naar verluidt zal de Babbersmolen worden bestemd ais jeugdcentrum, maar het zal enkele duizenden gul dens kosten om liet gebouw geschikt te maken. Het zal dan ook nog wel enige tijd duren voordat de vier verdiepingen van het gebouw weer in gebruik zijn. Dat valt te betreuren want deze molen staat op een ideale plaats in Schiedams groengordel en het bouw werk is waarschijnlijk het oudste (in tact zijr.de) stenen gebouw in Schie dam. De molen dateert namelijk van 1710 en hoewel duidelijk te zien is -dat de wanden in deze eeuw bepleisterd zijn wijzen de dikke forse muren erop dat het geheel van een oude solide structuur is. HvkWEL de Schiedamse molens eeu wenlang aan de vesten staan zijn de huidige molens jonger dan de Bab bersmolen. die gedurende twee eeuwen dienst heeft gedaan voor de bemaling van de polders tussen Vlaardingen. Ke- thel en Schiedam. De molen behoorde vroeger aan Vlaardinger-Ambacht. Naast de molen woont nu nog een nazaat van een bekende Kethelse mole- naarsfamille Post. Hij kan nog vertel len dat zijn grootouders in de molen woonden- Dat is bij een bezoek nog te zien. De bedstee in de molen was te gen de schoorsteen aangebouwd. Hij weet nog dat de molenaars dienden te letten op het signaal dat Delfland nit de verte gaf. Dan moesten de wieken gaan draalen om de hoge waterstand van de sloten langs de weilanden weg te werken 4a de Poldervaart. Twee Schiedamse UVG en de Schiedamse Politie Sport vereniging, ontmoetten elkaar maandag dames betoonden zich daar- avond aan weerszijden var. net net. Bei- Later kwam er een krachtig dieselge maal van meer dan 200 pk. De machi ne, een enorme motor met grote vlieg wielen. staat nog gelijkvloers in de mo len. Dat apparaat zal -dus verwijderd moeten worden. Onder de molen is nog de afsluiting te zien van poldersloten naar Poldervaart. Het afwateren is nu niet meer nodig, het geschiedt elders. In de wijde stilte van het ongerepte landschap moet de twaalf tot vijftien volleybalteams. meter hoge Babbersmolen een impo- sanje aanhijk hebben geboden. heeft gewoond, de tweede verdieping is geheel verlaten, de vloer is verrot, bo venaan de wankele ladder is dan nog een verdiepinkje. Het is de wat lage maar toch stemmige zolder waar de spil en de assen onder de kap hebben gedraaid. De kap is nu vastgezet te gen de kuiprand en het raderwerk is verdwenen. Vanuit alle venstergaten heeft men een prachtig vergezicht over de perife rieën van Vlaardingen en Schiedam. Post kan vertellen dat een reclame voor havermout tien bij wat angstig. „Ik ga hier maar vandaan hoorje kunt nooit weten wat er gebeurtToen de ruspmachi- ne naar de Lange Kerkstraat kroop werd het een bijzondere voorstelling. A.4iV de rijde van de Broersvest. zo staande langs de oude huizen, was het slopen voorspoedig gegaan. Keurig op maat vielen de stenen vlot naar omlaag. De kijkers die gehoopt hadden dat het slingerende gevaarte ook lantaarnpalen of andere nuttige gemeenschapseigendommen zou tref fen kregen hun zin niet. De machinist bleek een vakman. Het slopen van de andere £ijde leverde echter moeilijk heden op. De politie moest het ver keer omleiden. Bus 40 ping over de Proveniersbrug naar Nieuwland. An dere weggebruikers tnitden slechts no de een andere weg kiezen. De sloop- Bij een inhaalmanoeuvre op het fiets pad op de Burg. Knapperflaan ter hoog te van de Julianakerk te Schiedam is maandagavond omstreeks 7.30 uur me vrouw D.-D. met haar brommer komen te vallen. De bromfietser die haar aanreed, over handigde haar een papiertje met gege vens. omdat hij geen tijd had om op de komst van de politie te wachten. Bij de val schoot de rechterarm van mevrouw D. uit de kom. Zij Is in de Dr. Noletstichting behandeld. Kantine SCF: Gereformeerde Kerk. Wijkavond. 20. Irene: Volksuniversiteit, gemeentearchivaris drs. P. Th. J. Kuyer spreekt over „Oud-Schiedam". 20. Wijkcentrum Nieuwland: Willem de Zwijger-ULO 2 Ouderavond, 20. Musis Sacrum: Teenageravond. 20. Dagblad „De Rotterdammer" Schie damse redactie Lange Kerkstraat 82, tel. 66382 b.g.g. tel. 64154 of 115588 toestel 51 na 18 uur 80037) alleen voor fedactieaangelegenbeden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr. 23 tel. 65451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen b.g.g. tel. 115588), Belangrijke telefoonnummers: Brand- Marm 69123: politie-alarm 64666; GG en waarschuwing 69290. Apotheek: Rembrandt, Rembrandt- iaan 5. de teams gingen in de eerste set gelijk op, maar uiteindelijk trokken de man nen van Hermandad toch aan het lang ste eind, zoals trouwens de algehele eind stand in hun voordcel uitviel <30). Er werd hard gesmasht door de UVG*- er Ruigrok, terwijl Van Deventer goed blokte. Hierdoor kon UVG steeds meer uitlopen, maar bij 1414 was de stand toch weer gelijk. UVG had in -de laatste fase van de eerste set een grote druk op de vangen, waardoor SPSV punten scoor de en de set won met 1614. In het begin van de tweede set liep UVG wat uit tot 8—6, maar weer toon den de politiemannen zich de sterksten en liepen hun achterstand in. Van Raay, Gunnewegh en Karei van SPSV maakten de tweede set af met de stand In de derde en laatste set slaagde de politie erin om wat paniek te zaaien in de gelederen van UVG, SPSV nam di rect een voorsprong en behield deze tot en met het eind. Gunnewegh maakte de beslissende set af met een smash, waar door de set eindigde ir, 154. Dank zij de drie gewonnen sets won SPSV dus van UVG met 3—0. DE BALIE van deze oudste Schiedam se molen moet vroeger op een merkwaardige wijze laag over de dijk hebben gelegen. Dat kon de heer Post ons nog tonen. Hij bewaart zorgvuldig een gebroken foto die een eeuw oud moet zijn. Daarop is te zien hoe de molen er in de achttiende-negentiende eeuw uit zag. De gevel van de huidige molen be vat twee stenen. In de ene staat sim pel het bouwjaar 1710 (de oudste mo len „in de stad" De Drie Koornbloe- men is van 1770) en in de andere steen staat: „Deze molen is ver hoogd in 183S" en daarbij staan de namen van de functionarissen voor zitter Th. de Vette, verder P. Dijks hoorn, W. van Dorp en L. Maan. Zij zullen tachtig jaar geleden de verant woordelijkheid voor het landschap hebben gehad. Tot tien jaar terug heeft het gemaal dienst gedaan. Nu staat op de begane grond de machine, op de eerste verdie ping ligt rommel erop duidende dat de molenaar er met zijn omvangrijk gezin SCHIEDAM Geboren: Johanna d. vJ Emons en C. Brouwers; Marien z. v.j Bouterse en M van der Hoeven; Johan-i "e& A j. z, v a de Houw en J -E. Col»; JgnoP»' Carlinde d. v, C. Verkade en M Dijk- graaff Overleden: E. H. Verhaal, 85 jr.; J. E.j C. Beurze, 75 jr wed van H W van. Kerkhof 1 gEHEERDER tallen" jaren lang de gevel van de mo len heeft gesierd. Dat was vanuit de trein te zien. De Duitsers gaven in de oorlog het bevel dat het ..Quakerman netje" moest worden weggekalkt want het figuurtje was ..feindltch". Stipt op tijd werd het mannetje in 1945 weer uit zichzelf, zitótbjtag-, de .tolk was er in vijf jaar afgespoeld- r ..v» Naast de molen staat een ^eeuwen oude schuur, die met dergelijke dik ke muren gebouwd is dat het een bouwwerk voor kastelen lijkt. De ver binding met de Poldervaart vormt een sfeervolle insteekhaven waar zeilers en roeiers gaarne ligplaats kiezen. Een verlanding van ruime omvang naast dat haventje is met ruig riet bedekt tonend hoe het krekenland- schap hier vele honderden jaren ge weest zal zijn. A LS een bastion vol onge- bruikte ruimte ligt de Bab bersmolen in het Schiedamse recreatiegebied te wachten op de initiatieven die de Schie dammers voor de bestemming van deze oudste molen gaan nemen. Naast de molen staat een eeuwenoude schuur die in zijn solide vorm aan een mach tig Peruaans bouwwerk doet denken, de grillige veroudering' verwaarlozinggeeft ook re miniscenties aan de schilderijen van Hollandse meesters als BrouwerVan Ostade, Steen. Advertentie yOLGENS de Rotterdamse BEDRIJF TE UTRECHT vraagt voor haar montagewerken: (met N.V.L,-diploma). Tevens bestaat op onze FITTERSSCHOOL bij voorkeur voor metaalbewerkers (niet ouder dan 30 jaar), de mogelijkheid oen voor de olieverwerkende en chemische indtistrie te volgen. Na voltooide opleiding volgt tewerk stelling op een onzer binnenlandse montagewerken. Regeling voor reisgeldvergoeding of kost- en reisgeldvergoeding, Gratis bedrijfskleding. Gunstige winstaandeelregeling. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden woensdag 31 oktober «a tussen 7 en 8 uur n m. bii het Gew. Arbeidsbureau te MAASSLUIb. alwaar een Werkspoor-vertegenwoordiger aan wezig is. Reis- en verauimkosten bfj sollicitatie worden vergoed. Men schrijft ons: Zaterdag zal in Schiedam een straatcollecte worden ge houden ten bate van de Federatie Na zorg BLO. In Nederland zijn ruim twee honderdduizend geestelijk gehandicap ten of zwakzinnigen. Zes verenigingen verrichten voor deze ongelukkigen veel goed werk. Zij hebben daarvoor tehui zen en centra gesticht. Opdat bestaande tekorten niet nog groter worden is besloten ook dit jaar te houden een ..Nationale kollekte voor het geestelijk gehandicapte kind". De kol'.ekteperiode is van 29 oktober t.m.j 4 november a.s. In de Federatie Na zorg blo., die deze kollekte organi seert, werken zes landelijke verenigin gen samen. Verwacht mag worden dat een be roep op uw financiële steun niet tever-: geefs zal zijn. Uw bijdrage voor ditj doel kunt u nok geven middels over-: schrijvmg of storting op gironummer 1122222 van het Landelijke Collecte Comité Stichting Federatie Nazorg b.l.o.. gevestigd te Den Bosch, corr. adres Pasbaan 15b, Breda. i In Schiedam zal de straatkoliekte worden gehouden op zaterdag 3 novem ber '62. Hiervoor is nodig een staf van koUektanten. die bereid zijn voor hun medemens iets te doen. Opgaven wor den gaarne ingewacht aan onderstaan de adressen: 1) Vereniging van de H. Jozef van Cupertino, p.a. R.K. school aan de Burg. Honnerlage Gretelaan 498. Hoofd Houtsma, tel. 64372. 2) Prot. Christelijk Nazorgverband p.a. school Burg. Honnerlage Gretelaan 494. tel. 64297. hoofd Nieuwstadt. 3.) Ouderver eniging ..Helpt Elkander", p.a. school Burg. Honnerlage Gretelaan 494, tele foon 64209. hoofd Feenstra en bij D. de Bruin, prof. Kam. Onneslaan 139b, tel. 67983. Dit alles, de stilte en de rust met de sfeer van flora en fauna maakt het ter rein van de Babbersmolen tot een uniek gebied voor een jeugdcentrum. De gemeente dient dan echter de zolders van de molen te herstellen, de muren te bepleisteren en de machine te ver wijderen. Er dient ook een aansluiting op de electriciteit te komen en dat zal ook voor de heer Post, die naast de molen woont, een genoegen zijn want hij gebruikt petroleumverlichting (als vanouds) en het moderner butagas. Advertentie kinderen Sacha Burger dé schrijfster van kinderboeken. Een jury van zes jeug dige Maasslcdelingen koos haar tenmin ste als de beste schrijfster. Dat ge beurde aan de hand van een verhaal over een Egyptisch jongetje „Joett". Uit het rapport dat de jury net als een echte volwassen beoordelingscom missie had opgesteld bleek dat drie namen in aanmerking kwamen: behalve Sacha Burger Touke Dracht met „De verhalen van de tweelingbroers" en Jean Dulieu met zijn ,,Fauius, de hulp sinterklaas" (dat de landelijke be kroning verwierf). De jury vond de keus moeilijk, zei de voorzitter voordat hö Sacha Burger een boek cadeau deed. Om in stijl te blijven kregen toen allen juryleden een exemplaar van het be kroonde „Joeti" met handtekening van de schrijfster. Dit alles en vee! meer geberde tijdens een gezellige mid dag in de foyer van de Rotterdamsche Schouwburg. „Veel meer" was o.a. de opvoering van het toneelstukje ,,Met een paspoort naar boekenland". Het meespelen bezorgde de jongens en meis jes weer een boekenbon, om in stijl te blijven. AI met al: de commissie, die het weten kan, vindt dat het streven de jeugd in contact te brengen met het goede boek succes gaat krijgen. ONDER auspiciën van de Rotterdamse Kunststichting worden in de Maas stad reeds geruime tijd besprekingen gevoerd om te komen tot een permanen ten samenwerking tussen een aantal koren. Het streven is door een ge zamenlijke actie de Nederlandse, maar in het bijzonder de Rotterdamse, com ponisten aan te sporen tot het schrijven van koorwerken. Reeds is sprake van bepaalde opdrachten. Men heeft ook het oog op een doelmatiger organisatie van de concerten. Zo zouden door samen voeging de onkosten kunnen worden ver-; minderd, terwijl ój kans op grotere belangstelling toeneemt, omdat elk koor zijn publiek „Inbrengt". De mogelijkheid bestaat door 't inschakelen van mannen koren het vocaal peil der grote gemengde koren, die meestal mannelijk stemmen- materiaal tekort komen, omhoog te brengen. Men moet dit alles bovendien zien legen de achtergrond van het streven der mannenkoren een belang rijke bijdrage te kunnen leveren dat de voltooiing der St. Laurenskerkrestau- ratie en het gereedkomen van bet Concertgebouw om nieuwe impulsen vragen. Om iets te tonen van de mogelijkheden tot samenwerken geven woensdag in de Rivièra-hal „Rotte's Mannenkoor" onder Jos Vranken en het Mannenkoor „Apollo" onder Otto Deden gezamenlijk een concert. TWEE in Rotterdam en omgeving zeer bekende predikanten hebben het afgelopen weekeinde in het middelpunt gestaan vanwege een jubileum. De eerste is dr. H. J. Jaanus, die zich een kwart eeuw geleden verbond aan de Evangelisch Lutherse Gemeente van Rotterdam. Dr. Jaanus ging voor in een herdenkingsdienst. Na afloop sprak dr, C. K; Lindijer, praeses van de kerke- raatldie het gewoon menselijke in zyn collega prees en erop wees dat de jubi laris steeds een bemiddelende vrede stichtende figuur was. Dr. Jaanus werd in 1906 geboren, zijn eerste gemeente was Monnikendam (1930), zijn tweede Nijmegen (1930)De tweede jubilaris Voor alle prijzen geldt een kleine stijging per maat. VLAARDINGEN HOOGSTRAAT 202 TELEFOON 2195 was ds. S. P. de Roos, hervormd predi kant, directeur van het bekende centrum „Ons Huis", staande in het oude westen van Rotterdam. Ook ds. De Roos ging voor in een dienst. Hij zei dat de wer kers in Ons Huis de liefde van God willen uitdragen zonder woorden, feite lijk als een pantomime, daar iédere propaganda era ontijdige beïnvloeding is die het werk kair-belemmeren. En ds.. De Roos stelde dat dit woordeloos werk woordbediening is, omdat het Gods goedheid en rijkdom preekt aan ben die daarin niet meer geloven. /GLIMLACHEND kijkt het Quakermannetje op de gevel van de Babbersmolen weer naar de treinreizigers en de volkstuin ders. Op bevel van de Duitsers moest het kereltje verdwijnen, maar hij „dook slechts onder'. De nieuwe fabriek is het eerste be drijf in ons land, dat titaandioxyde gaat vervaardigen. Het product, dat de naam tiofine heeft gekregen, is een zeer belangrijke witte pigment- stof, dat veelvuldig wordt toegepast in de verfindustrie, en in mindere mate bij de fabricage van linoleum, rubber, plastics, emaille, papier, drukinkt en kunstzijde. Na de aan loopperiode wordt de topcapaciteit van het bedrijfgeschat op ongeveer twaalfduizend ton tiofine per jaar. In de N.V. Titaandioxydefabriek par ticiperen de N.V. Billiton Maatschappij voor 55 procent en de N.V. Koninklij- Zoals men van te voren eigenlijk, wel zeker kon weten heeft Wim Kan' maandagavond in een uitverkochte Viaardinyse Stadsgehoorzaal zijn Herexamenafgelegd in de scha duw van de krappe arbeidsmarkt, de laatste benen van het kabinet-De Quay en talloze andere actuele aangelegen heden. Hij heeft bij die gelegenheid tevens Wij behoeven wat dat betreft slechts te verwijzen naar meester stukjes als de ontstaansgeschiedenis van het lied 'k Zag Twee Beren Brood jes Smeren, de parodie op minister Luns, de mimiek in „Tam tam", en zo veel meer dat men zou moeten kunnen aanduiden met een woord dat de begrippen zotternij en wijsheid in één samenvat. ke Nederlandsche Zoutindustrie en Cy prus Mines Corporation, ieder voor 22% procent Het fabricage-proces geschiedt volgens de methode van de Glidden International C.A.. een belangrijke Ame rikaanse producent van titaandioxyde. Negen leden van de bedrijfsleiding heb ben in de Verenigde Staten een oplei ding gekregen. De Billiton-Chemie zal als centrale verkooporganisatie van de Billiton Maat schappij voor de afzet van tiofine zor gen. De grondstoffen voor titaandioxyde zijn titaanslak (70 procent) en ilmeniet- erts (dertig procent). Titaanslak wordt betrokken uit Canada, het enige land, waar dit product wordt vervaardigd; il- menieterts komt uit Australië. Titaandioxyde is een nog vrij nieuw product. Ongeveer dertig a veertig jaar geleden werd het voor de eerste maal fabriekmatig vervaardigd. De pigment- stof heeft de grondstoffen loodwit en zinkwit in de verfindustrie nagenoeg ver drongen. 0 Jaarlijks wordt ongeveer achttien a negentienduizend ton titaandioxyde in ons land Ingevoerd. De nieuwe fabriek hoopt een „redelijk aandeel" op de bin nenlandse markt te veroveren; de rest van de productie is voor de export be stemd. De titaandioxydefabriek op Rozenburg heeft het grote voordeel, dat zij de grondstoffen relatief goedkoop kan aan voeren. De vrachtschepen zullen de be nodigde ertsen overslaan op het terrein van Müller-Hanna, de buurman van het bedrijf. De onderneming betrekt zwavelzuur van Pernis. Het is overigens nog de vraag of de fabriek de pigmentstof voor een lage prijs kan leveren. De buitenlandse pro ducenten hebben namelijk voor, dat zij hun fabrieken tijdens de Koreaanse oor log een hausse voor deze branche vrijwel volledig hebben afgeschreven. In totaal is voor een bedrag van rond veertig miljoen gulden In de nieuwe fa briek geïnvesteerd, met andere woor den: een investering van 250.000 per werknemer. Het gehele personeel (op kantoor en in de fabriek) bedraagt 160 man. De luchtverontreiniging zal, zo verze de directie, minimaal zijn. Hier- VAN HOGENDORPLAAN 21 j TEL, .4636 - VLAARDINGEN r De onderdelen van het programma- - gedeelte voor de pauze waren"uiteenlo- zijn Vlaardmgse examinatoren duch-pend van gehalte maar omdat het. zo- tig de les gelezen over enkele van hun j als ons met nadruk werd aangekondigd, heilige huisjes, als daar zijn een j „Feest" Was en omdat het. eerlijk ge-. Stadsgehoorzaal, een nieuw stadhuis j zegd. toch om Wim Kan begonnen was!hert en een zwembad, en ajdus be- j willen we voor deze keer van détail-kri- j voor zijn speciale maatregelen getrof- doeld of onbedoeld de illustraties i tiek (op de rattekopjes van de jongeda-fen, o.a. een kostbare installatie om geleverd van het door hem in hetzelf- j mcs bijvoorbeeld) afzien; alleen: .Tie-izwavelzure dampen neer te slaan (half de programma beleden bestaan vanjners van Toen" zou wel eens een top- j miljoen gulden) en een zestig meter ho- het cabaret bij de gratie van de ac- hit kunnen worden en een Kan-program-'ge schoorsteen. De afvalstoffen, die In ma zonder Corry Vonk en Ru van Veen kan men zich niet meer voorsteilen. Er was een overweldigend slot-an- plaus. Mr. E. D. Kraan De 41-jarige loodgieter R. v. W. uit i Hoek van Holland kreeg bij het slijpen op een elektrische slijpmachine een stuk van de rondvliegende amarelschijf in het rechteroog toer. op een gegeven mo ment deze schijf afbrak. In een zieken huis te Den Haag heeft men operatief moeten ingrijpen. Hij zal zijn rechter oog moeten missen. tualiteit. Dat gebeurde in een formidabele, een uur durende conference met de typische Kan-se dwaasheid maar ook ongrijp baarheid waarmee hij ons de spiegels voorhoudt waarachter hij zich zelf ver bergt. Kan blijft ook op zijn ,.Herex-l amen" een Kan „tussen ja en neen", en dat is niet alleen een ethische maar ook een artistieke waardering. De duidelijke en zeer persoonlijke behoefte 5an de ac tualiteit bedreigt hier en daar de dis-Het 13-jarige jongetje Joan Sprik. wo- tantie en de ruimte die ook de klem- nende aan de Rotterdamseciijk. stak gis- kunst nodig heeft. teren vanaf zijn ouderlijke woning de Men zal begrijpen dat dit geen betut- j rijweg over met zijn fiets aar de band telarij is van een onvoldoende voorbe- De jóngen merkte toen de naderende reid examinandus maar de gedachten-trant die vanuit de richting Koemarkt wisseling over één van zijn stellingen .kwam, niet op. De tram greep de fiets, met iemand die met de hoogste lof pro- Het jongetje kwam er zonder kleerschiu- moveert. 'ren af. de Nieuwe Waterweg worden geloosd, zullen niet van invloed zijn op de kwa liteit van het water, omdat ze meteen naar zee worden afgevoerd. Naast de fabriek ligt een terrein van ongeveer vier a vijf hectare voor even tuele uitbreidingsmogelijkheden. Plan nen voor nieuwbouw zijn uiteraard af hankelijk van de afzet van titaandioxy de in Europa; de vraag naar dit pro duct stijgt elk jaar met zes a zeven procent. Voor de officiële opening van het be drijf zal prins Bemhard de eregast zijn bij een lunch met een klein aantal ge nodigden. Na de rondleiding door de fa briek waarbij de Prins het gehele fa bricage-proces van nabij zal volgen, volgt een receptie aan boord van het salonschip Pieter Caland.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1