consfructa-was IS huis houd WINST Grens wij zigingen los van Rijnmond tgnsfimta ROTTERDAM Geen goede basis voor integratie van beleid Zware mishandelingen onder drankinvloed Dirigent Hartsuy nam afscheid van zijn koor Luchtverontremiging" is geen m meer Glazenwasser zwaar gewond 'S AVONDS TELEVISIE - MAAR UW VROUW HEEFT OVER DAG GRAAG GEZELLIGE MUZIEK VAN EEN GOEDE RADIO ADMINISTRATIEVE KRACHT WERKSTER B. ert W. van Rotterdam vragen Sleepboot Tyne naar coaster Schip voer op vermengde stookolie Uitspraak van gemeenteraad gevraagd Slachtoffers tegen hoofd getrapt Muziekschool moet uitbreiden Vlaardings verslag nu openbaar 298.- Hef Gemeenteziekenhuis fe Schiedam ENIGE WERKSTERS ÖE HOTTERDAMHER Pagina 4 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 (Advertentie J Winst op wat? Hier is het antwoord. Op tijd (de ma chine wast, spoelt en cen trifugeert zonder dat u aan wezig bent). Op ruimte Cft m* is genoeg!) Op textiel (Constructa houdt slijtage tegen!). Op helderheid (wat Constructa wast is uiterst schoon, dankzij het gepaten teerde Constructa systeem). Dit doet Constructa: voor- Weken, voorwas, hoofd was, 5x naspoelen en centrifugeren. Skip het wasmid del voor beter was- *en en spoelen in Uw Constructa. Service-pak t 2,- voordeel. Boeddha-beeld voor museum aangeboden Rotterdamse bezwaren tegen ontwerp-Rijnmond Snelle procedure Nu alle tijd voor componeren Meer taken Ondemocratisch Koninklijk zilver voor II. Zabel (64) Een modern meubel met een modern geluld t PHILIPS MET GRAMMOFOON- AANSLUITING KORTE HOOGSTRAAT 15 TEL. 6000 - v. HOCENDORPLAAN 33 VLAARDINGEN IN et,K€ WVSKlfHSE AART PONTIER Vlttardingseweg ADVERTEERT l jssjï m (Van een onzer verslaggevers! Het dagelijks bestuur van de gemeen te Rotterdam heeft geen bezwaar tegen het voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging van de gemeentegrenzen In het Botlekgebied. Alleen menen B. en W., dat deze grenswijzigingen afzon derlijk tot stand moeten komen los van het Inwerkingtreden van de wet-Rijn- mond. Veder wijst het college erop, dat de problemen, die dwongen tot het voor stel tot grenswijzigingen in het Bot lekgebied, nu ook gelden voor het Europoortgebied en voor midden-Ro zenburg. Voor het gehele gebied op het eiland Rozenburg zijn de plannen voor de havenontwikkeüng reeds ge reed of reeds in uitvoering en wordt de grondverwerving met kracht voort gezet De feitelijke toestand, zo menen B. en W„ püeit er voor, dat het gehele tot Bot lek en Europoort behorend gebied zo spoedig mogelijk aan Botterdam wordt toegevoegd. Een uitzondering moet wor den gemaakt voor de dorpskern van Rozenburg, die een afzonderlijke ge meente blijft. Om te bevorderen, dat de toevoeging aan Rotterdam van de haven- en in dustrieterreinen op westelijk en midden- Rozenburg zoveel mogelijk wordt be spoedigd, doen B. en W. «elf een sug gestie aan de band voor de grenswijzi gingen daar. Aan de gemeenteraad ver zoekt het college aan gedeputeerde sta ten te vragen de grenswijzigingen in deze zin voor te bereiden. Het voorstel van Rotterdam komt dan hierop neer, dat de oostgrens van de gemeente Rozenburg samenvalt met de reeds eerder vastgestelde demarcatielijn ten oosten van de Botlekweg. Dit houdt in, dat ook de toekomstige Blankenbur gertunnel en de toegangswegen naar deze tunnel geheel op Rotterdams ca bled komen te liggen. De zuidgrens van het dorp Rozenburg met het industrie gebied Europoorto-ost kan het best zo worden gelegd, dat de brug over de Centrale Geul en do sluis tussen de Cen trale Geul en het Lateraalkanaal in Rot terdam komen te liggen. Uitgaande van de gedachte, dat het Lateraalkanaal sn het Hartelkanaal in beheer en onderhoud bij de gemeente Rotterdam komen, is een strook van 6 meter ten zuiden, van het Hartelkanaal op Rotterdams gebied geprojecteerd. Wij zenden u gaarne Informatie over de Con strue ta. Volautomaat en Constructa's 60/40 Financiering (zonder rente en kosten). Wilt u deze gegevens ont vangen, zend dan een briefkaart aan: Constructa Nederland, Keizersgracht 522, Amsterdam-C., Afd. De sleepboot Tyne van L. Smit en Co, onder commando van kapitein E. J, Roon, heeft een. bergingskarwei onder de Spaanse oostkust ondernomen, waar dinsdagavond de coaster Cala Ras (389 brt.) van de jMa vie ra Mallorquina S.A. in Palma op twee mijl ten oosten van kaap San Sebastiaan in moeilijkheden kwam door machinepech. De Cala Ras kreeg aanvankelijk as sistentie van het Franse schip Ville de Quebec, dat als eerste op de noodseinen reageerde, maar door de vrij sterke wind gelukte het de Fransman niet de Spaan se coaster op sleeptouw te nemen. De Cala Ras is -daarna voor anker gegaan. De Tyne, op weg van La Spezia naar Rotterdam,, accepteerde- de- berging op basis van Lloyd's open -form.,.De zee sleper bereikte de Cale Ras vanmorgen vroeg en bracht om half negen -de ver binding tot stand. De sleep wordt van middag in Barcelona verwacht De beide andere zeesleepboten van L. Smit en Co. die ïn de afgelopen da gen door buitenlandse schepen te hulp zijn -geroepen, hebben hun taak nog niet volbracht. De Rode Zee is nog bij het Noorse m,s. Appian (1900 brt.), dat bij Blue Fields aan de oostkust van Nica ragua aan de grond is gelopen, en is nu heel voorzichtig begonnen san de po gingen het schip vlot te krijgen. „Er zit al beweging in", berichtten de bergers vanmorgen. De Loire zou vanmorgen arriveren bij de 24.978 brt. metende Noorse tanker Borgny, die maandag in de Arabische zee machineschade kreeg. Het schip heeft 38.000 ton ruwe olie aan boord. De Loire verricht dit karwei in samenwerking met de Deense sleepboot Svitzer, die morgenmiddag bij de Borgny wordt verwacht. De Erasmusstichting heeft aan de ge meente Rotterdam ten behoeve van het Museum voor Land- en Volkenkunde ten geschenke aangeboden het door deze stichting uit de nalatenschap van me vrouw W. J. M. Windt-van der Meulen aangekochte Boddhisattvabeeld van Ja pans lakwerk met een Zuid-Aziatisch verguld voetstuk, dat in 1949 door wij len mevrouw Windt in bruikleen aan het museum is afgestaan. Het beeld is op gesteld in de zaal voor boeddhistische kunst. De Spaanse minister van -onderwijs, Manuel Lora Tamayo, heeft op de 12e algemene vergadering van de Unesco in Parijs verklaard, dat het analfabetisme in Spanje in de afgelopen 32 jaar ver minderd is van 32.4 tot 9.2 procent. Ondanks de strenge voorschriften en scherpe controle -gebeurt hel wel eens 'meer, dat de stookolie van zeeschepen enigermate vermengd is, maar dat be hoeft niet altijd gevaarlijk te zijn, Zo reageren enkele belanghebbenden in de Rotterdamse haven op de ge beurtenissen met het Zweeds vracht schip Biirost uit Götenburg. dat vori ge week dinsdag met een (mogelijk) explosief mengsel van stookolie en ru we olie uit de Maasstad vertrok. De fout werd donderdagmorgen ont dekt, maar door het ontbreken van radiocontact duurde het tot vrijdag voor de gezagvoerder was ingelicht. De Biirost is daarna voor de Deense kust voor anker gegaan, de machines werden afgezet en een Duitse sleep boot bracht het schip tenslotte naar Malmoe, waar de tanks werden leeg gepompt en gereinigd. De bedrijven, die bij het bunkeren van de Bifrost betrokken zijn geweest, hebben uiteraard wel hun gedachten over de oorzaak van de fout, maar zij durven zich daarover niet te uiten omdat zij zonder twijfel door de Zweedse rederij aansprakelijk zullen worden gesteld. Hun functionarissen hebben overigens een paar dagen flink in angst gezeten, aangezien de Bifrost de radioboodschappen niet beantwoord de. Bij analyse van het controlemonster, dat bij iedere bevoorrading uit de lichters wordt afgenomen, bleek de stookolie een te laag „vlampunt" te hebben, hetgeen naar men aanneemt een gevolg is van vermenging met een kleine hoeveelheid ruwe olie. Bij een dergelijke contaminatie ontstaat gas- vorming, wat op zichzelf nog niet ge vaarlijk behoeft te zijn, omdat de gas sen zich in een gesloten circuit bevin den. Maar bij aanraking met open vuur kan het mengsel exploderen. (Van onze rechtbankverslaggever) Twee gevallen van zware mishan deling' met ernstige afloop behandel de de rechtbank in Rotterdam dinsdagmorgen. Op 1 augustus 'i nachts om twee uur takelde de achttienjarige los-arbeider P. B. een automobilist danig toe. ,,0 hebt zich als een beest gedragen", zei de pre sident van de rechtbank, rar. P. J, C. Schipper, tegen B. „Getuigen heb ben n acht maal tegen het hoofd van de bewusteloos op de grond liggende man zien schoppen. Een bijzonder laffe manier van optreden." Met een vriend was B. op cafébezoek geweest. Op een gegeven moment was er gebrek aan geld. De los arbeider ging geregeld met homosexuelen om en liet zich daarvoor betalen. Die nacht kroop B. in een auto en deed de be stuurder oneerbare voorstellen met hel doel geld los te krijgen Hij was echter aan het verkeerde adres. B. werd driftig, sleurde de automobi list tilt zijn wagen ert mishandelde hem. Toen de man op de grond lag. kreeg hij trappen en schoppen. Met een her senschudding en een paar gekneusde ribben werd hij naar het ziekenhuis gebracht. De verdachte gaf de feiten toe er* zei spijt te hebben van zijn optreden. Hij was in 1961 wegens heling van geroofd ge'd tot drie maanden tuchtschool ver oordeeld. Hij stond als een ruz.esehop- r»er en dronkaard bekend. De verdachte heeft een gevaarlijke oersoonlijkfieidsstructuur en is slecht te remmen", was de officier van rnenmg. Hij. eiste tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Hok slechter va» het slachtoffer van de 23-jarige Rotterdamse havenarbeider D« zes E.E-G.-landen hebben gisteren in Brussel de benoeming van dr J. Linthorst Homan tot lid van de Hoge Autoriteit van de Europese gemeen- schap voor kolen en staal in Luxemburg coedgekeurd. De vertegenwoordigers van de lid-stalen zagen af van het veto recht, dat zij krachtens het E G.H.b.- verdrag hebben bij een benoeming door ce-optatie door de Hoge Autoriteit zelf, zoal» met dr. Linthorst Homan het ge- V,jï©a" niet is ter sprake gekomen of beer Linthorst Homan de heer D. p Spierenburg zal opvolgen als eerste vlcervoorziiter. Daarover aal later wor- &tn beiliat. W. de B. er aan toe. Op 8 september mishandelde de B. na een cafémzle in de futsel aan de uitvoerder B, Ook hier werd geslagen en geschopt tegen het hoofd van de mishandelde. Met een sche- deïbasisfractuur en kneuzingen aan her senen werd B. vier weken in het hospi taal verpleegd. ,,De verdachte is een ruzieschopper, die, als nij» wat heeft gedronken, uit dagend optreedt," zei de vrouw van de caféhouder. Op de bewuste avond waren de B. en zijn vriend L. zo lastig dat de waard hen het café uitwerkte. De havenarbeider bekoelde toen zijn woede op een man die ook het café ver liet. Zonder enige aanleiding sprong de B. de man in zijn nek. De officier eiste acht maanden, waarvan drie voorwaar delijk. De verdachte zei niet schuldig te zijn en raadsman, mr. Otterbelt, be pleitte vrijspraak omdat hij de feiten niet bewezen achtte. Uitspraak in beide zaken over veertien dagen. De directeur van de stichting Rotter damse Muziekschool. de heer Henk Stam was dinsdagavond bij de ouders van de leerlingen van de Hoekse mu ziekschool op bezoek. De beer Stam heeft in de Van Rijckevorselschool de ontwikkeling van de Rotterdamse mu ziekschool uiteengezet. De heer Stam sprak ook over de noodzaak in Hoek van Holland na het eerste jaar van al gemene muzikale vorming, als dus op het instrument wordt overgegaan, een grote actie te voeren om alle ouders de mogelijkheid van de muziekschool onder ogen te brengen. Er moeten meer leerlingen komen omdat het een grote moeilijkheid is leerkrachten naar De Hoek te krijgen. In De Hoek zou men moeten komen tot een afgeronde eenheid met een eigen adjunct-directeur. Hoe dat moet worden gerealiseerd, moeten de ouders zelf uitmaken. De oudercommissie van de in februari opgerichte muziekschool zal voorlopig nog een jaar blijven functioneren in deze vorm. Wat straks zal moeten ge beuren om meer leerlingen te krijgen, zal met de directeur moeten worden besproken. Waarschijnlijk zal binnen kort «en folder worden uitgegeven. (Van een onzer redacteuren) Het wetsontwerp-Rijnmond biedt geen deugdelijke basis voor een integratie van het beleid in het Waterweggebied. Dit is de mening van een commissie ad hoe uit de Rotterdamse raad onder voorzit terschap van burgemeester mr. G, E. van Waisum. In een nota aan de raad schrijft deze commissie dan ook, dat er ernstige pogingen, .moeten worden aangewend om het ontwerp op be langrijke punten te doen wijzigen. Aan de raad van Rotterdam wordt daarom een uitspraak gevraagd, waarin de essentiële bezwaren van de commissie worden onderschre ven. Verder vraagt de commissie aan de raad B. en W. te machtigen de bezwaren en suggesties van de gemeente Rotterdam mee te delen aan de instantie, die in de eerste plaats over het wetsontwerp moet oordelen, namelijk de Tweede Ka mer. Wil Rijnmond als openbaar lichaam naar behoren functioneren, zo meent de Rotterdamse commissie, das zal ze de taken, die in de artikelen 32 en 33 van het ontwerp zijn genoemd, zelf ter hand moeten kunnen nemen. Verder moet Rijnmond de bevoegdheid krijgen bij de uitoefening van deze zaken de gemeenten tot medewerking op te roepen. Het derde essentiële bezwaar li, dat de procedure van de aanwijzingen aan de gemeenten moet worden ver sneld. Wat de rechtstreekse behartiging van de belangen betreft wil men artikel 39 in deze zin amenderen, dat Rijnmond zelf de omvang van het optreden be paalt en vaststelt in hoeverre de ge- meentén in zo'n geval bevoegd blijven. Een dergelijk besluit wordt aan G.S. en de besturen van de gemeenten mee gedeeld. In het wetsontwerp behoeft een aan wijzing aan de gemeente de goedkeuring vooraf van G.S. De nieuwe voorstellen van de commissie zijn nu, dat het be stuur van een gemeente, waaraan een aanwijzing is gegeven binnen dertig da gen na de mededeling in beroep kunnen gaan bij G,S. Dit college beslist dan binnen drie maanden over dit beroep. Deze beslissing kan eenmaal voor ten hoogste twee maanden worden verdaagd. De uitspraak van G.S. is vatbaar voor vernietiging door de Kroon voor zover ze in strijd is met de wet of het alge meen belang. Voor een soepel verloop van zaken wil de commissie dus de eis van vooraf gaande goedkeuring schrappen. aan, dat om vertraging te voorko men de wet op de Ruimtelijke Orde- ni g niet voor de wet inzake Rijnmond in werking treedt en alleen wat de streekplannen betreft aan deze wet worden gekoppeld. Ten slotte spreekt de commissie haar teleurstelling er over uit, dat de voor Rotterdam zo urgente grenswijzigingen aan de totstandkoming van Rijnmond wordt gekoppeld. Over Hoogvliet wordt opgemerkt, dat de zelfstandigwording van deze gemeen te nog prematuur is. FVlNSDAG was het vijftig jaar gele den, dat In de aanleg van de Waalhaven te Rotterdam een belang rijke fase werd bereikt. Op 13 novem ber 1912, ïn de middag werd een gedeelte van de oude Heysedijk weg- gebaggerd en stroomde het water van de rivier vrijelijk in het bassin dat werd gevormd door twee polders, ge legen tussen Charlois en Koedood. Het was een groots ogenblik voor Rot terdam, want weer stond men een stap dichter bij de verwezenlijking van een immens plan, dat „gedurfd was genoemd en nog al tegenstand had ontmoet. Tal van autoriteiten wa ren aanwezig toen de baggermolen „De Merwede" van Volker het laatste stuk klei weghapte en het water het bassin begon ie vullen. En onder hen Was Gerrit Johannes de Jongh, direc teur van Gemeentewerken, de ontwer per van dit havenproject, de man, die de Rotterdammers kort en bondig bad verteld, waarom het wel moest wor den uitgevoerd. Rotterdam heeft aan Gerrit Johannes de Jongh, veel te danken. Hij was een man met visie. Van hem is de uitspraak: „Bij eene uitbreiding van Rotterdam moet men in 't oog houden, dat de menschen hier in den regel niet komen om hun elders gewonnen geld te verteren, maar dat zij hier komen om geld te verdienen, en dat dus de voorwaar den daartoe bij eene uitbreiding in het oog gehouden moeten worden. En die voorwaarden zijn In een koopstad: breng er water, zoodat er schepen kunnen komen, maak spoorwegver bindingen". XfANAF HET ogenblik dat De Jongh (in 1879) directeur van ge meentewerken Rotterdam werd, ijver de hij met hart en ziel voor de uit breiding van bet havengebied. Hij bad weliswaar de tijd mee, maar hij gaf tevens blijk van een grootse en ge durfde visie, af en toe wel eens te gedurfd voor de Rotterdammers, die toch nooit voor een kleintje waren vervaard. Hij ontwierp de Rijnhaven, de Katendrechtse havens, de Parkha ven, de Maashaven (dwars door het dorp Katendrecht heen) en die ha venbekkens werden alle gegraven, Aan de Rechter Maasoever ontston den Schiehaven, St. Jobshaven. En toen in het eerste decennium van de Met een feestelijk concert heeft het dameskoor „Vox Humana" maandag avond afscheid genomen van zijn di rigent W. Hartsuyker, die tien jaar lang trouw de repetities en uttuoerm- gen van dit ensemble heeft geleid. De heer Hartsuyker zal zich nu volledig kunnen wijden aan zijn compositori sche arbeid. ze eeuw kwam het laatste en grootste project uit De Jongh's loopbaan: de Waalhaven. Het was de Kamer van Koophandel, die de aandacht van het gemeentebestuur vestigde op de meer en meer toenemende behoefte aan ligplaats voor schepen. G. J. de Jongh reageerde prompt met een plan voor twee havens, westelijk van Charlois. Uit dit project ontstond de Waalhaven. Het werd vrij spoedig om gewerkt, omdat de vooruitstrevende directeur het raadzaam vond een gro ter geheel te maken, waaraan regel matig kon worden gewerkt en om voor een langere periode in de be hoeften van de scheepvaart te kun nen voorzien. In 1907 werd het plan ingediend: de twee ontworpen havens Lek- en Waalhaven werden als een geheel geschetst met een oppervlak van 310 ha en een mond van 330 me ter breed, zodat de invaart onder al le omstandigheden voor de grootste schepen mogelijk was. TN DATZELFDE Rotterdamse Dat Rijnmond zelf streekplannen kan vaststellen juicht de commissie toe. Maar de aan het openbaar lichaam toe gemeten taken zijn onvoldoende. Zo is het voor een doelmatig woningbouwbe leid gewenst, dat de raad van Rijnmond d bouwcontingenten verdeelt. Verder moet Rijnmond bindende aanwijzingen kunnen geve over het vervoer va per sonen en goederen. Als voorbeeld, dat pleit voor deze taakuitbreiding, wordt genoemd een eventuele doortrekking van De voorgestelde samenstelling van de raad V3n Rijnmond is eveneens in strijd met de integratiegedachte en in hoge mate ongewenst uit oogpunt van demo cratie. Het gaat de commissie om het beginsel, dat het hier een nieuw open baar lichaam betreft met een eigen taak en met gedeeltelijk eigen bevoegdheden. Zo'n raad moet net zo worden samen gesteld als de raden van de gemeenten en de staten van de provincie. Desnoods kan verder worden bepaald, dat naast de gekozen, stemgerechtigde leden uit elke gemeente één lid zitting heeft met een adviserende stem. Een andere els van de Rotterdamse commissie ls, dat de leden van de raad vrij hun dagelijks bestuur kunnen kie zen zonder daarbij gebonden te zijn Sa bun keus aan een bepaalde woon plaats. Ook dringt de commissie er nog op B. en W. van Vlaardingen hebben de leden van de gemeenteraad een uitvoe rige toelichting op de stand van zaken met betrekking tot de bestrijding van de luchtverontreiniging toegezonden. Het is een aanvallend overzicht op een ver trouwelijk verslag van 27 april 1962, dat o.a. plannen tot uitbouw van het onder zoek tn samenwerking met andere or ganisaties behelsde. Nu B. en W. er behoefte aan had den verslag uit te brengen over de realisering der plannen, hebben zij, vooruitlopend op een na 1 januari uit te brengen -verslag over de dan ver streken periode, de raad een aanvul lend overzicht aangeboden. Met de verschijning van deze openbare aan vulling is ook de vertrouwelijkheid van het eerste verslag opgeheven. Uit de stukken blijkt o.a. dat zojuist het instituut T.N.O. een automatische fluordagmeter in Vlaardingen heeft ge plaatst. Het onderzoek op fluor ge schiedt door het analyseren van opge vangen regenwater en het trekken -van luchtmonsters. Ook worden regelmatig monsters genomen van boombladeren en van blad- en bloemdelen van gladiolen. Hiervoor werden zelfs op 14 plaatsen „gladiolenproefveldjes" aangelegd. Voor het onderzoek naar swaveldioxy- de heeft het T.N.O, in Vlaardingen thans zeven zwaveldagmeters opgesteld. Bin nenkort komen er nog drie hij. De ap paratuur is beproefd, zodat op korte ter mijn met het onderzoek volgens deze methode kan worden gestart. Monsters van plantenschade zijn ter analysering naar de Keuringsdienst van Waren te Rotterdam gezonden. Over de uitkomsten daarvan wordt overleg ge pleegd met het Plan.tenziektenkur.dig In stituut van de Landbouwhogeschool te Wageningen. B. en W. stellen zich voor de leden van de raad, zodra mogelijk uit te no digen voor een bijeenkomst waarbij -met deskundigen over het probleem van de luchtverontreiniging van gedachten kan worden gewisseld Over de nieuwe schoorsteen van de F.N'CK rapporteren B. en VV. dat deze voor deze industriewijk en de Van Beet- hovenslngel een aanmerkelijke verbete ring betekent. Uiteraard, zo meldt het verslag, heeft deze installatie kinder ziekten vertoond, die echter gaandeweg door het aanbrengen van verbeteringen overwonnen zijn, althans naar op dit ogenblik wordt gemeend. Opgemerkt wordt echter dat bij be paalde windrichtingen de gevolgen van de grote warmproduktie door de bedrij ven aan de overzijde van de rivier, het effect, van ,een.hoge schoorsteen kunnen reduceren. jaar keurde de raad het plan goed. Met spoed begon de aanleg. In 1914 was reeds een groot deel gegraven; toen was er al ligplaats aan boeien voor 35 schepen. Na de eerste wereldoorlog ging het werk snel voort. In 122 kon de tijdelijke bedijking worden weggenomen, waardoor het zuidelijke deel van de haven met de reeds voltooide delen in verbinding kwam. De toekomst heeft De Jongh gelijk gegeven. De Waalhaven, op Europoort na de grootste gegraven haven van de we reld, heeft aan de bloei van Rotter dam belangrijk meegewerkt. In 1931 was zij officieel voltooid, maar na dien heeft zij nog ingrijpende ver anderingen ondergaan. Na de twee de wereldoorlog werd zij aangepast aan de gewijzigde structuur van het havenverkeer. Op het ogenblik kun nen in deze massagoedhaven gelijk tijdig 38 zeeschepen, waaronder de grote graantankers, „op stroom" met behulp van drijvend materiaal in binnenschepen worden gelost. En zij is bereikbaar voor schepen met een diepgang tot twaalf meter. Zij beschikt over 7.700 meter kadeleng- te, 38 boeien voor schepen op stroom, 65.000 vierkante meter lood sen en pakhuizen, 30.000 kubieke meter koelhuis- en fruitloodsen, 2.700 vierkante meter huidenloodsen en een opslagruimte voor kolen en erts van 1.250.000 ton. Voorts heeft zij 23 laadbruggen en 86 kranen, waarvan 71 met een hefvermogen van 5 ton en 15 met een hefvermogen .van 20 ton, 53 met een vlucht van 36 me ter.'en 33 met een vlucht van 41 me ter. Het programma voor dit concert in do zaal van Hotel „America" te Hoek van Holland was ..licht" gehouden om de avond een feestelijk tintje te geven. Ook de medewerking van het Zigeu ner Orchestra „Tzigane" o.l.v. Zei Vivian droeg hiertoe het nodige bij. Naast enkele klassieke werken waar onder „Lentekoor" uit Haydns „J&h. reszeiten". „Zigeunerleben" van Schu mann en enige composities van Brahms. Mendelssohn en Rossini ver- meldde het programma ook uitge sproken lichte werkjes ais „Jingle Bells", „Charly is my Darling" en „Loosiana Fals". De koorklank was over het algemeen, bevredigend. De inzetten klonken vaak zuiver en gelijk, terwijl vooral in de grotere nummers de vereiste nuance ringen op verantwoorde wijze gereali seerd werden. Het meest succesvol was de uitvoe ring van „La Speranza" en het Frü3i- lingschor van Haydn. Na afloop werden onder aanbieding van bloemen en geschenken weder zijdse woorden van dank gesproken door de presidente van het dames koor, de heer Hartsuyker en Ria Borgmeyer de pianiste die jaren, lang de begeleidingen verzorgde. Dinsdagavond wordt in het wijklo- kaai Nieuwe Maasstraat bij de Beth- elkerk in Schiedam een wijkavond ge houden waar de prot. chr. vereniging Philadelphia het werk ten -behoeve van de gehandicapen in woord en -beeld zal toelichten. De heer J. Verwijs zal de causerie houden. De film „Twee werelden" zal worden vertoond. Deze avond past in het kader van de pogin gen om ook in Schiedam het zater- dagclubwer.k ten behoeve van gehan dicapte kinderen -met steun van de protestantse kerken op gang te bren gen. (Van een onzer verslaggevers) De heer H. Zabel, baas bij de Eer ste Nederlandse Coöperatieve Kunst- ■mestfabriek te Vlaardingen is dinsdag onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau. De heer Zabel (64L die in Vlaardingen geboren is en daar woont aan de Del taweg 16, was zaterdag 40 jaar bij de ENCK in dienst. Hij begon zijn werk zaamheden als sterkstroom-monteur en deed zich kennen als een uitstekend vak man met bijzondere kwaliteiten, In-1932 werd hij aangesteld als voorman en in 1951 werd hij bevorderd tot baas van de elektriciens. Burgemeester mr. J. Heusden. kwam hem dinsdagmiddag zijn koninklijke on derscheiding op de revers spelden in de lunchkamer van het bedrijf. De burgemeester zei dat de ijver, be trouwbaarheid en leidinggevende capa citeiten van de jubilaris aanleiding .voor deze onderscheiding zijn geweest. Ir. W, A. den Bakker, directeur van de ENCK, releveerde hierna, de loop baan van de heer Zabel. Hij overhan digde hem de bij zijn onderscheiding behorende draagmedaille en een oor konde van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Bij de huldiging waren ook aanwezig de heren to. Gi Valkier, directeur; ir. L. A. Stierman) ir.:J. Kruitboschj afdelingsbazen' en 'déonder leiding van de heer Zabel staande -elek triciens. AFMETINGEN: 23 x 55 x 21 De*gewen*t kun» u gebruik maken ven.hel BOOGAARD-KREDIET (Van een onzer verslaggevers) De 51-jarige glazenwasser J. W. Bernard uit de Van Oosterra «straat ie Rotterdam liep gistermiddag bij een val van een ladder een bekkenbreuk, een hersenschudding en gebroken enkels en polsen op. In ernstige toestand werd h(l in het Bergwegziekenhuis opgenomen. De heer Bernard stond de ramen te zemen van een op de tweede etage ge- legen woning aan de Aelbrechtskade. Naast het pand is een inrij-poort naar een opslagplaats. Een vrachtwagenchauf feur, die achteruit de poort inreed, raakte met zijn wagen de ladder van de heer Bernard, doordat enkele kisten buiten de auto staken. De ladder schoof tegen de muur, waardoor de glazen wasser viel. President en mevrouw Kennedy heb- ben giisteravond in Washington een gala-pr-emiere bijgewoond van -het Zwa- nemeer van Tsjaikoisky, uitgevoerd door het Russicne Bolsjoibailetgezel- «cnap. Contant r.-.-.T«.w 98.- 4 x 50.— por maand200.— ZUID-AFRIKA lend var» mog «n/k/iedt» Wjj zoeken voor spoedige indiensttreding amtraswt DOOR GERARD R HOEK 2« druk met veel foto's PRIJS GEBONDEN f MO In elk» boekhandel nrkrljlbaar in bezit van praktijkdiploma boekhouden. Leeftijd ca. 22 jaar. Alle boeken van N.V. Zomer en Keunlngs Uitge verij zijn verkrijgbaar .bij: Sollicitaties worden gaarne Postbus 199, Schiedam. ingewacht via F0TQ- RJH0 Mondelinge sollicitaties na telefonische af spraak (010) 64500, Burg. Knappertlaan 2, Schiedam. GEDEMPTE BIEBSLOOT 73 TELF.2128 - VIBBPOWGEN I Smalle Havenstraat 3 Telefoon 4304 Vlaardingen De Vlaardingseweg zal met in gang van 14 november eJc. tot en met 4 december e.kM of zo veel korter of langer als nodig mocht blijken, zijn afgesloten voor alle rij verkeer, met uit zondering van rijwielen en wel van maandag tot en met vrij dag van 7.00 tot en met 17.00 uur, zulks in verband met de uitvoering van herstelwerk zaamheden. GEVRAAGD voor schoonhouden van onïe kantoren enz. Alleen zij, die genegen zijn van maandag t/m vrijdag een complete dagtaak te aanvaarden, gelieven te solliciteren. -SCMIKDAM- Burg. Knappertlaan 2 VRAAGT voornamelijk voor de afwas van 57 uur n.m. Loon voor 23 jaar en ouder ƒ1.90 per uur. Sollicitaties te richten aan of aanmelden bij de adj unct-direotrice.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2