Volkstuinen complex bij Beatrixpark m gebruik OECUM. RAAD SLAAT NIEUWE WEGEN IN „DOK" viert liet volgend jaar gouden jubileum Plannen voor verdere uitbreiding „STRUIJSZ" GAAT WOENSDAGNAAR DEN HELDER dch vestigen TUNNELTJE IN PLAATS OVERWEG PIONIER.... 5 5 Verdrevenen kunnen Jaarverslag Ver. Bevordering Chr. Onderwijs Besturen hebben Gesprekscentrum op stapel Vloeiend karakter dient behouden ■Zchxyfih uti EXTRA PAGINA Deining Uitzondering Termijnen Plattegrond Ontnomen Geen vaste kern A. DEN DRAAK Bezetting Medewerking darraskapsalon ARTIKEL REACTIES BAGATEL.... BEVESTIGING OPLOSSING AGENDA VOOR SCHIEDAM Vandane en moreen 0Ï, i\.,i i^ivUAMMJKK T\E Marinetransportdienst zal AA het model van het zeventien de eenwse oortogsschip „De Vo gel Struysz" woensdag op een lan dingsboot van Schiedam over zee naar Den Helder vervoeren. Zo als bekend staat het schip reeds ter verzending gereed in de on- derzeebootioods bij Wilton Fijen- oord ln Schiedam. Drie geluidsfilms over de geschie denis en de techniek der grafische kunst zullen maandagavond 28 no vember in de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam worden ver toond. De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum organiseert de ze bijeenkomst waar de kunstenaar H. van Kruiningen de films zal inlei den. Hans Redeleer en Netly Rosen- feld verzorgen het commentaar. De films zijn 'getiteld „De Zwarte Tam pon". rtlT deel van U O Volkstuinen- complex Vijfsluizen in Schiedam, onder aan de Vlaar- dingerdijk zal gaan verdwijnen. Hier wordt op korte termijn het bouwterrein voor de aanleg van de Bsneluxtunnel en -weg ge maakt. De tuintjes naar de zijde van Sportpark Harga en de Pol dervaart blijven 'behouden. Gis teravond hielden de „verdre ven" volkstuinders in Arcade een vergadering waar zij hoor den dat het nieuwe volkstuinen complex ter vervanging van wat verloren gaat al gereed is. Op de voorgrond op deze foto de rijen buizen die nog overal in het volkstuinencomplex Vijfsluizen liggen. Zij dienen om zand op te spuiten voor de bouwgrond rond Kethel. De heer J. Schipper, tuinarchitect van de gemeente Schiedam, deelde gisteren tijdens de vergadering van volkstuin ders mee, dat men van plan is volgend jaar te beginnen met de bouw van een - tunneltje onder de spoorbaan in het ver lengde van de Parkweg. Door dit tunneltje zal de hinderlijke weg over de spoorbaan naar het sport- - park Thurlede overbodig worden. Het - tunneltje zal dan rechtstreekse aanslui- tin-g geven van Nieuwland op het Bea- - trixpark. CCHIEDAM is bepaald een pio- nier op het gebied van de Volkstuinen. In 1914 had Schie dam 11 hectare grond voor volks tuinen, en was zo de stad met het hoogste aantal hectaren. Am sterdam had nog geen een hec tare. Waren de volkstuinen in die tijd alleen bestemd als nuttig- heidstuinen voor het kweken van groente en aardappelen, toch was 'Schiedam de eerste stad die ook de siertuinen kende. „Deze voor uitstrevende lijn", 120 zei de voor-, ziiter' van het Alg. Verbond tij dens de volkstuindersavond „wordt nu voortgezet in de opzet van het nieuwe volkstuinencom- plex bij het Beatrixpatk. Het nieuwe volkstuinencomplex ten noorden van het Prinses Beatrixpark J m Schiedam kan reeds met ingang HG HllSL GI S tCl fl Cl van 1 januari 1963 in gebruik worden genomen. Honderdzesenzeventig tui- tflL-nm- n'/i.n/iii nen van elk 250 m2 zijn gereed geko- jjGWiuur ^cL'OlI'U'oIl men. De volkstuinders die momen teel hun eigendommen in het volks- tuinencomplex Vijfsluizen inpakken komen in de eerste plaats in aanmer king voor een nieuwe tuin. Ook de volkstuinders echter die plaats heb ben moeten maken aan de Maaskant ten gerieve van het graven van het boowdok van 130.000 ton hij "Wilton Pijenoord zullen in aanmerking ko men voor een tuin. (Van een onzer verslaggevers) verlengstuk van het Beatrixpark. Vele wandelaars zullen behalve in het park ook hun recreatie vinden in de lanen van het volkstuincomplex. Daartoe srijn enige eisen gesteld aan de schoonheid van de opstallen. De tuinders moeten uniforme huisjes laten bouwen. Er zijn zes soorten huisjes waaruit gekozen kan worde®. Bij die zes zijn nog drie variaties mogelijk, zo dat er totaal negen verschillende op- (Van een onzer verslaggevers) Als gevolg van een bespreking in de onder de Oecumenische Raad van kerken te Schiedam ressorterende oecumenische gesprekskringes zal de raad, als de voortekenen niet bedrie gen, binnenkort waarschijnlijk heslui ten, nieuwe wegen in.te slaan door de bestaande gesprekskringen in het algemeen niet meer in hun oude vorm te doen voortbestaan, doch ze in een nieuwe vorm te gieten, die meer is aangepast aan het verlan gen steeds meer kerkleden met de oecumenische gedachte en problema tiek te benaderen. De verwachting is, dat deze nieuwe vormgeving in grotere mate dan voorheen in staat zal stellen de oecumenische gedach te in de gemeente te brengen. De stoot daartoe is uitgegaan van de leden van de gesprekskringen zelf. Deze gesprekskringen hebben gedu rende enkele jaren him bijdrage ge leverd aan de oecumenische bewust wording der gemeente. De belang stelling richtte zich in de afgelopen Dan blijven er nog 76 volkstuinen over die uitgegeven zullen worden aan de stadgenoten -die al jaren op de wacht lijsten staan ingeschreven van de twee bestaande volkstuindersvereni- gtngen „Klein Babberspolder" en „Nuttige Ontspanning". Getracht zal worden voor het complex achter Prin ses Beatrixpark een aparte, dus derde volkstuinvereniging op je richten. In gebouw Arcade is deze materie woensdagavond besproken waarbij de tuinarchitect J. J. Schipper en de le den van de speciale gemeentelijke volkstuincommissie onder voorzitter schap van het raadslid H. van Ruiven de toelichting hebben gegeven. De huur voor de grond is even laag gehouden als die op het bestaande com plex, 11 cent per m2 per jaar. Van iedere tuinder op het nieuwe complex (al of niet lid van de nieuwe, gister avond in Arcade opgerichte volkstuin- dersvereniging) wordt nu een bedrag van -ƒ 33,50 gevraagd. Dat is de huur prijs, plus ƒ6 contributie. door de gemeente heiegde bijeenkomst De adviescommissie van de gemeente voor de volkstuinen had alles keurig geregeld, zodat de honderd aspirant- volkstuinders, die gisteravond naar de TIJDENS de najaarsledenvergade- rihg van de Chr. Gymnastiekver eniging „Door Oefening Kracht" (DOK) te Schiedam gewaagde de waarnemend voorzitter, de heer J. van Noortwijk, in zijn openingswoord van het belangrijke jaar dat voor de deur staat. DOK gaat namelijk het gouden jubileum vieren. „Bij een ju- bdenm als dit is men licht geneigd zichzelf te verheerlijken- Voor al les zullen wij dankbaar moeten zijn Jegens Hem, Die ons in staat stelde het. töt hier te kunnen brengen." De heer van Noortwijk riep allen op met .deze gedachte het gouden jubileum jaar tegemoet te treden. Dan alléén kan het gouden feest op waardige en feestelijke wijze worden gevierd. Na de altijd weer terugkerende agendapunten als notulen, ingekomen stukken en mededelingen, volgde een bestuursverkiezing. Aftredende func tionarissen, mej. A. den Dunnen en de heer J, v. d. Kooy werden her kozen, terwijl mej. F. Bouman werd gekozen in de vakature van algemeen secundas. De voorzitter der technische leiding, de heer A. Herlaar, zette het winter- programma uiteen. Verschillende ak tiviteiten zullen de komende maanden Jtt verenigingskring worden gehouden. noemen: onderlinge wedstrijden, zowel voor dames en heren als oudste aaspiranten, respectievelijk in januari en maart; speciale voorlichtingsavon den voor voorturoers. Bovendien zal ?P vrijdag 23 november in „de Ark" te Kethel een openbare les worden ver- tor.gd door alle Kethelse afdelingen. Sterne verenigingsaktiviteiten con centreren zich in de wintermaanden waarna het optreden naar buiten uit «ffldere aandacht zal krijgen in het ju bileumjaar. Geruime tijd vóór en na de eigenlijke datum van het 50-jarig be staan 19 december 1963 zal de ver eniging haar aktiviteiten verhogen. Een groot aantal voorstellen betref- lende de jubileumviering' werden ge daan. Geanimeerde besprekingen wek ten de indruk, dat deze zaak velen na aan het hart ligt. Een jubileumcomité hl het leven geroepen en gaat de voor stellen nader bezien en uitwerken. Er «goede reden om aan te nemen, dat dit jooileum Schiedam niet ongemerkt zal voorbijgaan. .Een hoogtepunt bereikte de vergade ring op het moement dat het bestuur, "O. monde van heer Van Noort wijk, de vergadering voorstelde de he ron K. J, Tanis, L. Meyboom en F. E. koelman te benoemen tot ereleden der vereniging. Nauwelijks uitgesproken, werd dit voorstel door de leden onder streept met een bijna ovationeel ap- P'aus, Deze drie heren kunnen terug hen op een zeer verdienstelijke staat van werkzaamheden voor D.O.K. De heer Herlaar gaf een overzicht van de aktiviteiten van Karei Tams. i Meer dan 15 jaar geleden deed hij zijn uitrede bij DOK als technisch leider, vele jaren heeft hij ook zitting gehad m het bestuur. Op humoristische wij ze memoreerde de heer Herlaar vele voorvallen uit de thans afgesloten loop baan bij DOK. Ook de 'heren Koelman en Meyboom werden geroemd om hun veelzijdige verdiensten voor de vereni ging. Ton van der Vhigt, een der pupillen van de heer Meyboom, overhandigde bloemen en geschenken. In het dank woord van de zojuist benoemde erele den kwam duidelijk tot uiting, de grote liefde voor DOK, welke 'het hun mogelijk ma'akte, de vaak vele en lang niet ge makkelijke taken te vervullen. togen, weinig meer konden doen dan zich bij de feiten neerleggfen. Er is over de kwestie van de volkstuinen veel deining ontstaan sinds mei van het vorig jaar, toen bekend werd dat een aantal volkstuinders van het Vijfsluizen- terrein weg moest voor de Ben-eluxtun- nel. Ook in de adviescommissie zijn harde noten gekraakt. Naar de voorzitter van deze commis sie, de heer van Ruiven, meedeelde zijn alie aanvankelijke misverstanden ten slotte opgelost en hebben met name de besturen van de beide bestaande volkstuindersverenigingen „elkaar ge vonden". Bij het totstandkomen van de regelin gen op het nieuwe park heeft de advies commissie, waarin de voorzitters van de beide verenigingen zaten met een aantal raadsleden, overleg gepleegd met de voorzitter van het Alg. Verbond van Volkstuindersverenigingen in Ne derland en zelfs vergaderd met de vol ledige besturen van de beide Schi-edam- se organisaties. Het touwtrekken tussen Schiedam en Vlaardingen over het tracévan de Beneinxweg heeft lang geduurd. Pa» drie weken geleden is het tracé defini tief vastgelegd en kon pas gezegd' wor den welke tuinen moesten verdwijnen. Vijfentwintig tuinders, die, aanvankelijk weg* wouden moeten gaan, kregen be richt dat ze toch konden blijven. Voor degenen die onherroepelijk van hun oude tuin af moeten, is een schade- vergoedingsregeling opgesteld. Het Beneinxtunnelcomité keert hiervoor een bedrag van honderdduizend gulden uit. De schadevergoeding is uiteraard be paald naar de waarde van de opstallen en de beplanting op een tuin. Er "zijn er Mj die 25 vergoed krijgen, er zijn er ook, die tweeduizend gulden krijgen. Een onpartijdige deskundigencommis sie heeft de vergoedingen getaxeerd. De uitkering geschiedt via de ge meente. De adviescommissie heeft ook een oplossing gevonden voor de oudere tuinders, die boven de zestig zijn en voor wie een opnieuw beginnen1 op het nieuwe complex wel erg bezwaarlijk was. Zij konden ruilen met jongere tuinders, die graag naar het Beatrix- park wilden gaan, maar niet van de Vijfsluizen weg móésten. Voor één man is een speciale rege ling getroffen.' Hij had een zo kost baar huisje zelf gemaakt, waarvan het bepaald zonde geweest zou zijn als het móest verdwijnen. - Op rekéning van de schadevergoedingskas wordt het' 'huisje nu verplaatst naar een. veiliger plaats op het Vijfsluizencomplex. Het nieuwe volkstuincomplex is opgezet als een Tuinarchitect J. Schipper toonde dia's van die huisjes, gefotografeerd ln tuintjes in Rotterdam. Ze zien er zeer aantrekkelijk uit. Dat mag ook wel voor prijzen, die variereh van 1100 tot 1700 per stuk. De firma van Santen uit Rotterdam zal deze huisjes neerzet' ten. De firma rekent erop, minstens veertig in een keer te kunnen neerzet teil. De huisjes krijgen een betonnen fundering en zijn gemiddeld drie bij vier meter, hebben een zadei- of een schuin dak, al of niet openslaande deu ren, en ,veel ramen. Men is vrijwel vrij de huisjes in een kleur te schilderen die men wil en in te richten naar believen. Om de huisjes te kopen kan men ze in tien jaarlijkse termijnen afbetalen. De gemeente heeft een lening ver strekt aan het Aig. Verbond van Volkstuinen, om de huisjes alvast te betalen. De huurders der tuinen kun nen dan aan het Verbond jaarlijks af betalen. Ook is het natuurlijk mogelijk een huisje ineen te betalen, bijv. met het schadevergoedingsgeld van het Vijfsluizencomplex.- Maar verplicht is men dit niet. De nieuwe tuindersvereniging' krijgt een grotere verantwoordelijkheid dan de beide bestaande';verenigingen, die alleen 'maar' huur kimnén' ophaien, en verder geen sancties kunnen uitoefe nen. Daardoor zullen op het nieuwe complex geen toestanden van algehele verwaarlozing kunnen ontstaan zonder dat daar iets tegen te ondernemen Is. Ook zullen de tuinders in het nieuwe complex min of meer verplicht zijn per jaar enkele uren te geven voor de gemeenschap, bijv. bij het onder houd van de gemeenschappelijke heg gen, paden etc. Door deze medewer king hoeft de gemeente dit onderhoud niet te bekostigen, waardoor de huur prijs bijv. omhoog zou zijn gegaan. Nu heeft men een bespottelijk lage huur van elf cent per m3 per jaar aan kunnen houden, zoais ook op het Vijf sluizencomplex werd geheven (Daar betaalt men 10 ct en 2.50 voor het onderhoud der sloten. Al is er wel even over gedacht, toch heeft men niet de tuinders op het nieuwe complex willen verplichten uit sluitend siertuinen aan te leggen. Al is dat meer en 'meer de tendens ge worden, toch laat men iedereen vrij te cultiveren wat men wil. De heer Schippers toonde aan de hand van een plattegrond, hoe het nieuwe complex er komt uit te zien. Het complex ligt ten westen van het verlengde van de weg langs de Thur lede sportvelden. Het wordt doorsne den door hoofdlanen en secondaire paden, die met bomen bepant worden. Tussen groepjes tuinen, die allemaal rechthoekig zijn en aan het achtereind het huisje krijgen, komen hagen van rozenstruiken. De tuintjes worden ge scheiden door 40 cm hoge heggetjes. Rondom het complex worden windwe- rende beplantingen aangebracht. Aan de achterzijde van de tuintjes komen sloten, voor dewaterhuishouding van het complex. Op het ogenblik is men bezig aan de aanleg van pad-en en lanen. Alle tuintjes zijn nu gespit op een halve meter. In het voorjaar volgt de be- ders hun tuintje al in gebruik nemen, planting. Op 1 januari kunnen de tuin- Aan de oostelijke kant van de boven genoemde „Thurlede-weg" komt een tweede, kleiner complex dat 85 tuinen en twee sportvelden zal omvatten. Aan de aanleg van dit terrein begint men medio 1963. In het nieuwe complex is ruimte open gehouden voor een clubgebouw, dat aan de grote vijver van het Beatrixpark zal komen te liggen. Ook zijn er twee kleine speelweiden gepland voor de kinderen van de tuinders. Voorts komt er een waterleiding met op verschillende plaat sen tappunten. Door de vele beplantin gen langs de paden en lanen zal heet nieuwe complex een intiem karakter krijgen, zo meende de heer Schippers. Van deze intieme natuur zullen 176 ste delingen genieten. Hiervan komt 41 pet. uit Nieuwland. De wethouder van gemeentewerken, dee heer W. van Schooneveld, opende de vergadering van de aspirant vólks- tuinders. Hij memoreerde de geschiede nis van het nieuwe complex en de nieu we regeling en bracht dank aan het werk daartoe gedaan door zijn voorgan ger, de heer W. Kok, en aan de tuin architect, die hij de „geestelijke vader' van het nieuwe terrein noemde. ï>e heer Van Ruiven en de tuinarchi tect gaven uiteenzettingen terwijl na de pauze de landelijk voorzitter van -het Alg, Verbond, de heer Visser, het vra genuurtje voorzat en peet stond over de nieuwe volkstuindersvereniging. Het werd een onverwacht rustige vergade ring. Alles was immers al geregeld en dat ontnam de aanwezigen, die wellicht met bezwaren tegen de gang van zaken waren gekomen, de gelegenheid nega tieve opmerkingen te maken. „Laten we het over de toekomst hebben", zo gaf de heer Van Ruiven de raad. En daar hield men zich aan. In de adviescommissie die alles tot stand gebracht heeft hebben zitting de raadsleden H. van Ruiven, J. Alijk, G. Westerveld, de voorzitters J. Zuid geest en P. v. Rosmalen van de volks tuindersverenigingen, de tuinarchitect Schipper en de secretaris de heer Huys- man. Volgende week donderdagavond, komen de van het Vijfsluizenterrein en het WF- terrein verdreven tuinders bijeen om te loten over de plaats van hun tuintjes en de reglementen van de nieuwe ver eniging te ontvangen. Vrijdagavond ko men degenen aan de beurt, die boven aan de wachtlijsten staan. In totaal staan 200 mensen op de wachtlijsten, zo staat in de memorie van antwoord op de begroting. Van hen zullen 76 het eerst aan de beurt komen. jaren uiteraard bijna geheel op de Assemblee van de Wereldraad van kerken in New Delhi. Behandeld wer den de onderwerpen van New Delhi (getuigen, dienen, eenheid) en de nieuwe formule van eenheid zoals die in New Delhi is aanvaard. Deze be sprekingen zijn nuttig geweest. Dat thans is besloten tot verandering van het gesprekskringwezen over te gaan vloeit enerzijds voort uit de over tuiging. dat de oecumenische beweging ook inderdaad een beweging moet blij ven en een vloeiend karakter dient te behouden. Het gevaar, dat de nu reeds weer enige jaren bestaande gespreks kringen bedreigt, is. dat ze statische grootheden worden en op den duur weer het karakter van een. gesloten vereni ging gaan krijgen. Uit dit oogpunt bezien kan er aan leiding zijn van tijd tot tijd nieuwe vormen te zoeken, -waarmee de oecu menische belangstelling van het ge- meentelid kan wo-rden gewekt. Het in zicht was de laatste tijd reeds ge rijpt, dat het wenselijk zou kunnen zijn de oecumenische ontwikkeling in nieuwe banen te leiden en men meen de dat het tijdstip daarvoor thans gunstig was. Uit de gesprekskringen zelf kwam ook kritiek daarop. Men achtte de ge sprekskringen in de bestaande vorm -en samenstelling te vrijblijvend. Men miste te vaak de vaste kern, hetgeen aan de studie niet geheel bevorderlijk was. Van uit deze ervaring pleitten deze leden dan ook voor de wenselijkheid van een vast vergadercentrum op bepaalde tijden. Om de vaste kern van bezoekers, de le den van de Raad en de oude gespreks kringen zou men allen kunnen verza melen, die oecumenische belangstelling hébben. Gedacht wordt vooral aan ,de jeugd. Vanuit deze gesprekskringen heeft de plaatselijke Raad thans het voorstel be reikt te trachten een oecumenisch ont- moeiings- en gesprekscentrum te stich ten in een der bestaande zalencom plexen, een vergadergelegenheid op vaste tijden, waar ieder, die oecume nische belangstelling heeft en ook zij, die kennis met de oecumene willen ma ken, terecht kunnen. ïn< zulk-een centrum zou er altijd ge legenheid moeten zijn deel te nemen aan een oecumenische discussie, het zij door middel van discussies in groeps verband. een forum, praatavonden enz. Ook wordt gedacht aan openbare bijeen komsten van de plaatselijke Raad en openbare vergaderingen in het algemeen. Verwacht mag worden dat er van de ze ontmoetingen en besprekingen die zoveel mogelijk door sprekers van for maat zullen worden geleld, nieuwe stimulansen zullen uitgaan de verbreU ding van de oecumenische gedachte in Schiedam. Omtrent de plaats van zulk een cen- VRIJDAG 16 NOVEMEBER 19,62 Advertentie kUorenp*1 Fransenstnat Z3 Tel. 643S Vlaardingen trum zou kunnen komen, kan worden medegedeeld, dat de gedachten, aller eerst uitgaan naar een zaal m het nieuwe stadsgedeelte Nieuwland. Ook het centrum der stad zou ervoor in aan merking kunnen komen. Hoe dit zij, er wordt naar gestreefd de zaak van een vast oecumenisch centrum zo moge lijk nog in 1963 te realiseren. In afwachting van een nadere aan vaarding van de plannen door de Baad Is besloten, nog in 1962 in het kader van deze plannen een publieke bijeen komst te doen houden. Dat zal xijn op vrijdag 23 november in het Wijkcen trum Nieuwland, Dr. Wibautplein 139. Spreker Is ds. I. D. Smids, hervormd predikant, die zal inleiden het onderwerp „Het koninkrijk Gods". Hierin sal hij spreken over het nieuwe perspectief van de verwachting van het Koninkrijk, die een nieuwe visie op de Openbaring mo gelijk maakt en ook de elementen, in zich bergt van een nieuwe vor op het gebied van de samenw de eenwording der kerken. Na de inleiding van ds. Smids zullen discussiegroepen worden 'gevormd «n zal het onderwerp onder leiding vart het lid van de Raad, de heer p. de Bruijn, -worden besproken. De bijeenkomst is voor ieder toegankelijk. De 'gesprekskringen hebben hierme de een initiatief ontplooid, waarvan mag worden verwacht, dat het in staat zal zijn de belangstelling van het gewone .gemeentelid te stimuleren en een beweging te vormen, die haar eigen bijdragee levert tot de eenwor ding der plaatselijke kérken. (Van een onzer verslaggevers) TNE JAARVERGADERING van de U Vereniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs in Schiedam zal op woensdagavond 21 november in ge bouw Irene gehouden worden. Op de agenda staan de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en de hoofden der scholen. Bij de bestuurs verkiezing zijn aftredend H. IJssel- stein, D. Baron en er zijn de vaca tures J. H. Meulendijk en L. S. van Ferney. Het bestuur stelt kandidaat H. IJsselstein, D. Baron, H. Smits (en C. J. E. van de Griend) en G. Poot (en W. C. de Brce). Ook staat de verkoop van het huis Zalmstraat 25 op de agenda. Uit het verslag van de schoolhoofden blijkt dat op 1 september 1961 726 kleu ters de scholen van de vereniging be zochten. op 1 september 1962 was het aantal 733. Hiervan zijn 269 kinderen naar de Hervormde lagere school ge- gegaan, 21 naar de Geref. school en 65 naar de openbare school. Acht kin deren gingen naar een R.K. lagere school. Op 1 september 1961 bezochten 1909 kin deren de lagere scholen van de school vereniging. op 1 september 1962 was het aantal 1866. Op 1 september 1961 bezochten 415 kinderen de ULO-scho- len op 1 september 1962 was het aan tal'399. In het verslagjaar behaalden 42 leerlingen het Mulodiploma-A en negen het diploma-B. In het verslag van secretaris Vogelij wordt gesteld dat het streven van het bestuur erop gericht is het ouderwijs te dienen door het In stand te houden en zo mogelijk uitbreiding van de chris telijke scholen in Schiedam mogelijk te Kenmerkend voor het streven wordt genoemd de grote opkomst van perso neels - en bestuursleden voor de perso- neelsavond in september 1981. Met waardering wordt gesproken van het werk van penningmeester H. IJsselstein. Herdacht wordt het verscheiden van be stuurslid J. H. Meulendijk. De sehoolbezetting leverde hoege naamd geen moeilijkheden op. Wel wa ren er in dit tijdvak enige veranderin gen in de sektor van de hoofden der scholen. De leiding van de beide afde lingen van de Dr. de Visserscholen kwam in jeugdiger handen. De heren A. C. Leeuwis en T. G. Polderman voel den zich meer aangetrokken tot het u.l.o. en vulden de open plaatsen in on ze o.l.o.-scholen. Voor de heer Leeuwis werd uit eigen leerkrachten de heer M. J. van Dom- mele benoemd per 1 september 1961, terwijl per 1 maart 1962 de heer W. J. J. v, d. Horst werd aangetrokken om de plaats van de heer Polderman in te nemen. Voor de in aanbouw zijnde Masten- broekschooi, waarvoor inmiddels een bouwvergunning was verleend, werd een scboojformatie gecreëerd, die op 16 augustus 1962 zou starten ln twee loka len van de schooi aan het Oude Kerk hof en in twee lokalen van de Prins Bemhardschool. Als hoofd werd de heer M. B. van Herwijnen benoemd, die reeds meer jaren leiding gaf aan de Koningin WiJhelminaschooI aan de Zalmstraat. De opengevallen plaats van laatstgenoemde werd ingenomen door de heer A. Speyer, een van onze leer krachten. Bij de kleuterscholen vonden eveneens enige veranderingen plaats in verband met de benoeming van mej. J. J. Plooy als lerares aan de kweekschool voor kleuterleidsters. Haar plaats aan de Ki. vé.va.-school werd ingenomen door mej. C. Soeters, eertijds hoofd van de Prin ses Margrietschool. In haar plaats werd mej. M. Hoogendijk benoemd. Bestuur, personeel en ouders hadden onderling kontakt op de afscheidsavon den, waarbij tegelijkertijd de nieuwe hoofden geïnstalleerd werden. Tevens -wordt gememoreerd het afscheid van mevrouw Visser-Gille, een van de leer krachten die jarenlang de Vereniging is trouw gebleven. Steeds werd mevrouw Visser bereid gevonden om te helpen wanneer op een van de scholen een open plaats was. De heer D. M. Corpel, hoofd van de Prinses Beatrixschool, werd bereid ge vonden als schakel tussen personeel en bestuur te fungeren. De heer C. van daalden achtte in april zijn tijd geko men om zich als adviseur van het be stuur terug te trekken. Hij heeft vele jaren met hart en ziel geijverd voor de belangen van de christelijke scholen. In verband met de talrijke bezighe den en de uitbreiding van de admini stratie konform de eisen van deze tijd is ter assistentie van de admi nistrateur een medewerkster aange trokken in de persoon van mej. A. E. van Otterloo. Op 2 november 1981 is het 25-jarig bestaan van de Ki.vé.va.-school gevierd. Omvangrijk is de arbeid die daar is verricht gedurende deze 25 jaren onder de energieke leiding nagenoeg gedu rende de hele periode van mej. J. J. E. Plooy, tot 1 september 1961, aldus het verslag. Van de betreffende gemeentelijke in stanties beeft het bestuur veel mede werking ondervonden, o.a. bij de ver nieuwing van meubilair, het ombouwen van centrale verwarmingen van kolen- in oliestook enzovoort. Zoals reeds werd vermeld is in het voorjaar de vergunning afgekomen voor de bouw van de Mastenbroekschool. De plannen voor deze school waren reeds van eerdere datum; er was eerst ge streefd naar de bouw van een klassie ke school. Tekeningen hiervoor waren reeds ontworpen door het Archltekten- bureau Sprayt en de Butter, maar om het nijpende gebrek aan een nieuw schoolgebouw in Nieuwland snel op te lossen zag het bestuur zich genoodzaakt tot de systeembouw over te gaan. Er zijn plannen voor verdere uitbrei ding, daar de tweede u.l.o,-school is on dergebracht in de lagere scholen. Voor een nieuw gebouw voor deze tweede u.l.o.-schooi is medewerking verkregen van de gemeente; de vergunning voor de bouw Iaat nog op zich wachten. Advertentie vhOGENDORPLAfiNI05« TEL-5^92 VOOR ONS' ligt de Helderse editie van het ;Noord-Hollands Dagblad van zaterdag. Daarin' is een prachtig verhaal met foto's en-een-tekening op genomen over -ja over „De Vo gel Struysz". Uitvoerig vertelt de schrijver over de werkelijke geschie denis van het oorlogsschip, over de totstandkoming van het pleinspel dat op 13 september in Schiedam voor H.M. Koningin Juliana is opgevoerd en over de totstandkoming van de prestatie van Wilton Fijenoord, die eenfraaie reconstructie non het ze- ventiende-eeuwse 'oorlogsschip ver vaardigde. Men zóu zeggen: daar mag de marine en Den Helder ver heugd over zijn want het verhaal ver telde van de blijdschap en de waarde ring van de Helderse journalist over de verworven aanwinst. Nu komt het echter. HET ARTIKEL van het NHD in Den Helder riep vele reacties op. 's-Maandags stond er dan ook in de krant dat er geen geschikte plaats is voor De Vogel Struysz in Den Helder. Men kent de voorgeschiedenis, de ge meente Schiedam heeft het schip aan het Marinemuseum in Den Helder ge schonken omdat de Schiedammers van mening waren dat in Den Helder direct een grote geschikte expositie ruimte beschikbaar zou zijn. Dat is niet het geval. Het jonge Marinemu seum heeft een te klein gebouwtje. Niet alleen- in het NHD maar ook in andere bladen werd over dit onder werp geschreven. Men sprak una-- niem zijn verwondering uit dat Schie dam een schip kan schenken om re denen die ook voor Den Helder zulten gelden. DINSDAGAVOND konden de Schie dammers lezen dat tot heden ten opzichte van De Vogel Struysz een verkeerde voorstelling was gewekt. De Rotterdammer en Het Nieuwe Dagblad lanceerden deze primeur voor Schiedam. Woensdag vermeld den onder andere het Algemeen Dag blad en Het Vrije Volk deze kwestie maar ook in Den Helder werd de zaak uitvoerig besproken en beschre ven. Dinsdag vertelden wij nogmaals dat het schip ook in eigen stad, zowel binnen als buiten kan worden gezet, wij deden enkele suggesties. Wat presteert nu „De Schiedammer" van donderdagavond? Het blad vermeldt de kwestie ook maar het tracht alles te bagatelliseren. Onder de kop „Den Helder maakt plaats voor model van Vogel Struysz" worden de lezers ge rustgesteld. Het is uiteraard nimmer de bedoeling geweest dat Den Helder (at of niet nu plots geactiveerd?) plaats gaat maken. Dat had in Schie dam ook gekund, men meende en dat is steeds gesteld dat er al plaats was. NOG mooier klinkt de onderkop ,JrIysteriën in krantenverhaal mis sen grond". Dat moet echter wel, mysteriën hebben nooit grond anders zouden het geen mysteriën zijn. En kele malen wordt ons blad dan geci teerd om maar te bewijzen dat het gepraat over De Struysz flauwekul is. De aandachtige lezer bemerkt echter alras dat de stellingen slechts beves tigingen zijn van de reeds door ons verstrekte berichten. De schrijver heeft de conservator tian hef Helders a> Marinemuseum ïtz... o.c. 2e klasse_ V. 'W. Lugard gesprokenTriomfantelijk roept hij uit dat de heer Lugard geen. conservator is. Dat doet aan de zaak nietsaf, vooral omdat hij-als conser vator is voorgedragen en als dusdanig het beheer voert. Even triomfantelijk zouden "wij kunnen wijzen op het feit dat we niet geschreven hebben oper een „Peperbus" als museum zoals de verslaggever vermeldt maar over het algemeen bekende peperhuisje". MAAR de Schiedammer heeft "de" oplossing ineens. Een telefoontje naar Itz. Lugard(naam bekenddank zij Rotterdammer) brengt een "geheet ander licht op de zaak. „Er zal heus. wel gezorgd worden 'dat het kostelijk model op passende wijze wordt op geborgen" zou de heer Lugard gezegd hebben en „natuurlijk hebben wijzo. direct geen ruimte, er zijn plannen in vergevorderd stadium, het kan -zo lang geplaatst worden in de sloepen- loods van de Marine". Dan komt- het klapstuk: „Een jeugdige rancuneuze journalist zou verantwoordelijk zijn voor dit geschrijf". Nou breekt onze- klomp, een enkele journalist zou vele bladen vol schrijven! Natuurlijk heb ben wij en alle andere collega's voor zich informaties ingewonnen bij vele bronnen. Allen gaven te kennen dat er direct geen plaats was en dat is zoals gezegd het criterium. De berich ten-van De Rotterdammer, Het Nieu we Dagblad, Het Vrije Volk van woensdag die mededelingen doen van uitspraken van de VW Den Helder, van de voorlichtingsofficier Steenmei er spreken het dan ook ronduit tegen. Men weet nog niet wat er met het schip moet worden gedaan in Den Helder,zeggen deze autoriteiten en men wil het schip buiten in de open lucht zetten. Overigens schijnt de heer Lugard De Schiedammer toch niet zo goed te hebben ingelicht want terwijl deze vermeldt dat het nog niet bekend is wanneer het schip vertrekt stond er in de andere bladen dat dit volgende week zal gebeuren. vergadering, Schrijver, Irene: Herv. Vrouwenver, 20. Musis Sacrum: Pers.ver. Feestavond, 20. Irene: Statenkrmg CHU Vergadering, 15, Voetbal: Sportpark Boshoek PPSC— DVO, 32, 15,30. Volksgebouw: Receptie Zestigjarig Ex celsior zangver., 14,30. Wijkcentrum Nieuwland: Tennisver, WF. Contactavond, 20. Wijkcentrum Nieuwland: Ned. J. B. v. Nat Stud. Contactavond, 20. Musis Sacrum: Pers.ver. Roelants Feestavond, 20. Koopmansbeurs: St. Nicolaaswandel- mars De Trekvogels, 12-22. Lange Haven 27: Leger des Heils Veer tigjarig bestaan jeugdmuziekkorps Re- unie 14 en uitvoeringconcert, 20 geb?dheiT30Kerk: OeCUmeniS0h Avaad- en dagelijks Dagblad „De Rotterdammer" Schïe- dactie Lange Kerkstraat 82 teL 68832 b.g.g. teL 64154 of 115588 toestel 51 j(.g.na 18 uur 80037) alleen voeg redactieaangelegenbeden. hJ\iJ* Trw>rt» Aleidastr. 2A teL 65451 (alleen voor klachten, advetw 115588). abom3ïln«*«5 b-g.g. teL

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1