raad blijkt tevreden over B. en W. TX SERVICE i TSF's eerste moest eerste punt afstaan van seizoen Opbrengst costuumshow f 1000 voor Dorp" Lof voor optreden van prot.-chr. wethouder „NIET TAAK AMBTENAREN OVERNEMEN Begroting behandeld VAN IERLAND Burgemeester Peek tot raadsleden: Groene golf bevredigend P. VAN BOCHOVE: RAPPORTEN ZIJN DUUR Tafeltennisresultaten Noad verloor van USV met 7-3 Goed werk Lionsclub Schiedam Mr. IL B. Engelsman (P.v.d.AJ: DOK gaf goede openbare les Burgerlijke Stand voor korlocf eó IIMI181 n V- DE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 Schiedam 2 verloor van HVO-reserves Belofte Ijsbaan Vrije sector Voorlichting WOORD URGENT MEER DOEN ONBEGRIP Dansjes Aangepast Toch gelijk SVC-clames wonnen lastige wedstrijd Rijnmond Benadering AGENDA VOOR SCHIEDAM en morgen en dagelijks ËW'- (Van een onzer verslaggevers) Op de vraag naar rapporten zei houder Van Bochove in de raadsvergadering dat rapporti aiUid lang op lich laten Wachten, duur sHn en dan wordt men er noe niets wtizervfS ook. Mr. Peek vertelde dat de Rijnmond komt! januarl™ritódertng ter sprake wüde mr. Van Kinderen 5f t orrlr- verlichting jn BK hIw?lange>, Nieuwstraat en Nieuwe «aven te verbeteren. De zaak is noe in vin t« w08?1'^ dat.de palen niet behoe stoan kan ,verpla6^t maar dat vol- Staan kan jen met hogere wattages Ook aan- ver -r.ting voor de Harrewe* wordt gedacht. Op verzoek van de h C. g. M. Lansbergen (kath.) zal aan. dacht worden geschonken aan het opho- Ke!J?t\wI?tj<;s a,Cht«r de lepenlaan in kun t er ?et staat,.er all'Jd blank, je Lansbergen^ VarC" 2ei de he*r PeeK beloofde de heer B eze dat hij de autowrakken bij de BiutensJujs zou laten weg halen en ook voor de rest van de ongeoorloofde werk-)activiteiten op de openbare weg ae aandacht van de politie zou vragen. Wethouder W. van Schooneveld bekijkt wat er tngen de zandverstuiving bij Bij dorp Kethel kan worden gedaan en de heer A. J J. van Dijck (kath.) verzocht de gemeerd het hoekpand Rotterdamse- dijk-Buitenhavenweg te willen verven Tussen de heren p. j. Beekman (kath.) en wethouder H. Sabel ontstond «en gesprek over het schoolverzuim. Be treurd wordt dat .nalatige ouders zo moeilijk kunnen worden gestraft maar de wethouder zei machteloos te zijn. De Rijksinspectie en de kantonrechter met het O.M. bepalen of er- gestraft zal wor den. „In het hele land is men niet te vreden" zei de heer Sabel. Vanavond komt de gemeenteraad voor de vierde achtereenvolgende maal bijeen, nu wordt de maandelijkse agenda behan deld. (Van een medewerker) Het 2e tiental van de schaakclub Schiedam speelde op woensdag 2.'. no vember een wedstrijd tegen het sterke H.V.O.2. Ondanks hardnekkige tegen stand van de Schiedammers wonnen de H.V.o.ers met het kleinst mogelijk ver schil nl. 5%—444. _Dë heren Haring en Leerentveld won nen beide hun partij op fraaie wijze, de heren de Bruyn, Kok, V.d. Zee. Dek ker en v. Grootveld speelden remise, terwijl de heren Ammersdorfer, De Bruin en v. d. Berg verloren. De wedstrijd van het ie tiental tegen Sheli 1, waarvan de voorlopige uitslag 3Vblij voor Shell was. is geëindigd met een 64 nederlaag. Van de afge broken partijen, wisten de heren Vrijland en Den Uyl te winnen, de heer Hermse bereikte remise en de heren Hölzken en v. Soelen verloren. Een nederlaag abso luut niet nodig was geweest. De brand in de N.V. Breeuwwerkfa- briek aan de Westerkade in.Schiedam waarvan wij vrijdag melding maakten, heeft voor ongeveer 10 tot 15.000 gulden schade aangericht. Vermoed wordt dat een gloeiend stukje metaal in de stofzak van. de afzuigmachine is terecht gekomen, omdat de brand in de stof zak van deze pluismachine is ontstdan, (Van «en onzer verslaggevers) GEMOEDELIJK heeft de Schie dams® gemeenteraad dinsdaga vond het ontwerp-gemeentehegroting 1963 goedgekeurd. In deze derde en laatste vergadering ter behandeling van de begroting hebben de sprekers wel lang maar ook zeer lauw gepraat. Men Is tevreden over het beleid van B. en IV. van Schiedam. Het enige opmerkelijke was de foute wijze waar op Bureau Hulsvesting de burgemees ter bad voorgelicht. Mr, J. W. Peek had aan de raad medegedeeld dat in 1963 slechts acht driekamerwoningen zouden gereed komen. Gisteravond moest hij vertellen dat het Bureau Huisvesting hem foute gegevens had verstrekt. Men was vergeten dat in Kethel en aan de Maasboulevard ook nog huizen gereed komen! Uitvoerig is gesproken over het voorstei-Brouwer voor een ringlijn bus 39 m Nieuwland. Gevreesd wordt dat de RET het verzoek zou afwijzen om dat de kosten te hoog zijn maar be sloten is om het voorstel in de ver- keerscommissie te onderzoeken en dan eventueel later een verzoek aan de RET te doen. Öok zal mr. J. W. Peek aan de verkeerscommissie mededelen dat mr. H. B. Engelsman geporteerd is voor een traverse Rotterdam-Vlaar- dingen via Broersyest-Proveniersbrug- Burg. van Haarenlaan.' De raadsleden zullen in een zo vroeg mogelijk stadium worden betrokken bij de ontwikkeling van de plannen, beloof de mr. Peek die meende dat de raad niet op de stoel van de ambtenaar of de wethouder moet zitten maar dat hét goed is zich tijdig te kunnen oriënteren. Mr. J. B. Scbueler betreurde het dat er te weinig woningwetwoningen aan Schie dam zijn toegewezen. Wethouder mr. M. J. M. van Kinderen beloofde verbetering te brengen als .hét maar enigszins mo gelijk is. Ir. K. J. j. Dominions noemde de al gemene gedachtenwisseling vruchtbaar. Het antwoord op de vraag over de bouw van de Brandershrug achtte hij te sum mier. Hij vroeg of In het voorjaar een voorstel voor de bouw van de Branders- brug; en de torenflat bij het station kou worden verwacht. Wethouder W. van Schooneveld zei dat de gegadigde voor de torenflat zijn handtekening nog niet had gezet, maar hij had goede verwach tingen. Betreuren zou de heer drs. J. J. Hout man het ais er voor de aanleg van Rijksweg 20 een brug moest worden ge bouwd over een dan drooggelegde Pol- dervaart. Hij geloofde dat deze vaart met lage waterstand kan worden gehand haafd en dat de dijkjes hoog zijn acht te hij geen bezwaar. Hij vond het een genoegen om wandelend over de hoge dijken te genieten van het landschap. Wethouder W. van Schooneveld gaat over deze materie praten riet de deskun- is aan vrije bouw zoals jaren is betoogd digen want hij vreest dat het droogleg gen Schiedam veel geld gaat kosten. Daar komt nog bij dat cr vele belang hebbenden zijn, Over eenijsbaan voor de S.IJ.V. is het ijs nog niet gebroken. „Het bestuur kan bij me komen zei weth. W van Schooneveld, die stelde dat dit bestuur niet, actief is. De heer Houtman verde digde het bestuur. De functionarissen haaden in jaren niets kunnen doen en dat werkt niet stimulerend. Hij was ervan overtuigd dat er beslist een terrein is in Schiedam, desnoods een speelweide in het Prinses Beatrixpark. Misschien kon de ambtenaar van sportzaken deze zaak eens bekijken. Wethouder mr. P. van Bochove wilde de sportambtenaar deze opdracht wel geven, maar hij wees er op. dat het hier een kwestie is var, het ruimteprobleem. Ook wees de heer Houtman op het feit dat padvinders graag de Babbers- molen in gebruik willen nemen. Wet houder mr. M. J. M van Kinderen zei dat de zaak in onderzoek is. Als de jeugdorganisaties iets van de gemeen te willen, dienen zi: zich tot de ambte naar voor jeugdzaken te wenden. Wethouder Van Kinderen noemde het plan voor 276 woningen in de vrije sec tor ook hoog. Vele jaren is er op aange drongen de bouw in de vrije sector te be vorderen. Etat doet Schiedam nu. Vol gende week kan al begonnen worden met een planning en dan kunnen de bou wers. bewijzen dat er zulk een behoefte Hij weersprak dat er vrijwel geen drie kamerwoningen gereed komen in 1963 zoals de burgemeester abusievelijk had beweerd. Hij noemde daarom de volgende cij fers: 16 bejaardemvoningen, zes wo ningen voor alleenstaanden, negen be jaarden woningen met drie kamers, 166 woningen met drie kamers, 373 woningen met vierkamers, 86 met vijf kamers en 16 met zes kamers komen in 1963 ge reed, in totaal 672 woningen. De ver houding tussen drie en vier-kamerwo- nlngen was nergens slecht meende hij. ïn Nieuwland zijn 36,5 pet. driekamer woningen en 50,5 pet. vierkamerwonin- gen. De Buitensluis zal geen goede afme tingen hebben geschikt voor coasters, in januari wordt over de sporthal gesspro. ken en mogelijk levert de nieuwe wet voor het gemeentefonds Schiedam een voordeeltje op beloofde wethouder mr. P. van Bochove. B. en W. zijn allerminst tegen popu laire vooriich'f ig als het maar niet veel geld kost. Op dit punt kon dan ook wat worden gedaan. „Ik zweer allerminst bij het blad van de SG en als de beer Schucler dan ook de pers noemt wach ten we maar af of er in die kring be langstelling bestaat. Wij zijn geneigd de gegevens te verstrekken." Een niet sluitende begroting zou voor Den Haag een argument zijn om zich met het Schiedamse beleid te bemoeien en dat wou de wethouder voorkomen. Advertentie VOOR UW AANKOOP afgeregeld. Fabrieksfouten uitgesloten. TIJDENS AANKOOP deskundig advies. NA UW AANKOOP Bijzondere garantie en nazorg voor een lang leven van Uw horloge. 2 Ja3r gratis verzekerd. Elk horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuwe vibrograph type 1961. Bij voorkeur laten wij U ad viseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uw aankoop blijven wij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigen, met de meest moderne apparatuur uitgerust, atelier. sportkleding van 1900 en 1962. V.l.n.r. autorijden, schaatsen, dansen (charleston)baden, zwemmen en fietsen. skiën. 1* '«IJlllllllfflïS (Van een medewerker) j didaten voor de titel dus, een gunstig perspectief. De overwinning van het vijfde Het standaardteam van TSF uit Schie- op TJC 2 kwam overigens niet zonder dam heeft in de tafeltennlscompetitie j moeite tot stand, al wijst de uitslag (8—2) voor het eerst in dit seizoen in de wedstrijdtegen mede-kandidaat voor de titel Feyenoord t niet de volle winst kunnen behalen: het moest met een ge lijk spel genoegen nemen. Deze draw is niettemin ais een gedeeltelijk succes voor de TSF'ers aan te merken: concurrent Feyenoord heeft dus geen kans gezLen de punt achterstand die het heeft in deze wedstrijd goed te maken. Bovendien ver loor een andere mede-titelgegadigdc, HTTC 3, in de afgelopen week van BTTC, zodat TSF toch nog op een zeer gunstige week mag terugzien. (Van een medewerker) NOAD uit Schiedam - ging afgelopen week op bezoek in Rotterdam bij USV. Deze wedstrijd, de laatste uitwedstrijd voor de eerste helft van de competitie, zag men met enig vertiouwen tegemoet. De Rotterdammers die met een punt on der NOAD stonden op de ranglijst had den tot dan toe nog niet veel gepresteerd en het leek dan ook aannemelijk dat NOAD hier minstens - een puntje in de wacht zou slepen. Het NOAD-team had immers ook al een zeer goede prestatie geleverd door het sterke Salamanders te verslaan. In het begin van de wedstrij had het er alle schijn van dat USV inderdaad naar een nederlaag gespeeld zou wor den. Na drie partijen was de stand 2—1 in het voordeel van NOAD, o.a. ook door een overwinning van Cor Joustra op De Bruin. Braak on Abon verloren toen het dubbelspel en de stand was toen weer gelijk. Door een overwinning van Aben P Van Zeideren kwam NOAD weer voor te staan met 3—2. De partij Braak tegen De Bruin gaf echter do ommekeer in dit duel. Braak, •die tegen Salamanders ongeslagen bleef, verloor ook zijn tweede partij van De Bruin zij het net op het .nippertje in de derde game. Zelfs Aben, die twee par tijen had gewonnen, verloor van De Brui in de derde game met 2220. De weerstand was toen in het NOAD- team gebroken, want niet een partij werd er verder gewonnen, zodat NOAD een 7—3-nederlaag leed. Aben met twee en Joustra met een overwinning zorgden voor de tegeupunten. Braak kwam 'niet tot winst. Vrijdagavond speelt NOADin de Beurs zijn laatste thuiswedstrijd tegen het op de tweede plaats staande NK.F. Mochten de Schiedammers ook deze wedstrijd ver liezen dan is de situatie nog lang njet hopeloos. Hc-t belangrijkste is echter of Henk Aben de ttveede helft alle wed strijden van de partij zal kunnen zijn in verband met zijn studie. Is dat'.hct geval dan hebben de Schiedammers het geheel in eigen hand om zichr in de over gangsklasse ondanks de versterkte de gradatie te handhaven. ENKELE malen hebben de vroede vaderen van Schiedam in de de zer dagen gehouden gemeenteraads vergaderingen het woord „pers" ge noemd. Wethouder W._ van Schoone veld sprak over een uitvoerige voor lichting, ruime verslagen die het werk van de overheid duidelijk ma ken bij de burgerij. De heer Engels man wilde betere voorlichting. Mr. J. B. Schueler brak een lans voor meer publiciteit. Ook de Schiedamse journalisten wensen die ruimere me dedeelzaamheid van het gemeentelijk apparaat. Ondanks dikwijls goedbe doelde pogingen is het ten opzichte van het contact overheid-pers nog maar magertjes gesteld. gaan dat de gemeente arbeidt voor de burgers in die gemeente dan is goede voorlichting een bijzonder belangrijke zaak. De kwestie Huis vesting is bijvoorbeeld zeer urgent. Daar voelen velen zich bij betrokken. Het is dan ook van belang dat vorige week een rapport over het Huisves tingsbeleid is uitgekomen en het strekt de overheid tot eer dat dit rapport openbaar is ook al zijn er vele veroordelende opmerkingen over het gevoerde huisvestingsbeleid in dit rapport opgenomen. toch kan dxsbvsjmecd meer doen aan publiciteit. Voorbeelden zijn er genoeg te noemen. De gemeente bouwt bijvoorbeeld veel, maar die gemeente verstrekt aan de dagbla den niet de aankondigingen over aan bestedingen, gunningen, en meer van dergelijke bouwactiviteiten. Dat lijkt ons evenwel toch noodzakelijk oin ket onbliek bij het werk te kunnen be trekken. Zo kan men het heel vreemd „oeroen dat de dagbladen kunnen vernemen dat het gemeentezieken huis zal worden aanbesteed als ze toevalligerwijze de verwelkoming van Sint Nicölaas aanhoren. Wandelend door Nieuwland ziet men overal ske letten van bouwwerken. Er wordt veel gebouwd, maar geen verslagge ver weet precies te zeggen wat, waar en hoe. Het zou juist zijn als de ge meente voorlichting gaf op dit ter rein want men kan met verwachten dat een journalist specialist zal zqn op elk terrein. Natuurlijk kan die verslaggever wel wat over dat groei end beton schrijven maar juist die overheid wordt het meest boos als dan de vermelde feiten niet juist zouden zijn. VOORLICHTING op ander gebied verwachtte mr. J- B. Schueler. HU wüde publicatie van de geroeen- tebegroting en dat in P«Pulalre v°rm *ndat de burgerij begrijpt wat de ge meente met 26 miljoen kan oen. Als voorbeeld noemde mr. Speler het artikel in het bla« van de SG eind 1S61. «Dat was heel *atdls zei hij. De wethouder beloofde contact te leggen met de SG. Misschien kon den overdrukken worden verspreid. Later echter ondermijnde mr. Schue ler zijn betoog met een verkeerd be grip van de taak van de dagbladen. Mr. Schueler dacht dat er ook „wel iets mogelijk zou zijn met de pers, een serie artikelen, niet te lange ar tikelen". Het klinkt vriendelijk ge zegd van de heer Schueler maar toch moeten we even vriendelijk stel len dat bij elke krant de redactie het beleid bepaalt. De redactie is verantwoordelijk voor de inhoud van die krant en niet de wethouder of een gemeenteraadslid. Zo zal geen krant zich doen voorschrijven of een artikel lang of kort moet zijn. Of er op een bepaald gebied „series'* wor den geschreven is afhankelijk van de nieuwswaarde van de serie, verder Is er ook nog sprake van êen ruimte probleem. De wethouder wacht voor stellen af van de pers. Die komen niet. De wethouder dient zich tot de pers te wenden, hij heeft tot taak de burgerij te doen kennen in de ge meentelijke arbeid en problemen. Ten bate van de actie „Open het Dorp" van de Schiedamse Lionsclub, werd dinsdagavond in Musis Sacrum een historische costuumshow gehou den. De costuums uit de negentien de eeuw komen uit de eigen verza meling van mevrouw E. F. Canter Cremers-v. d. Does uit Den Haag. Niet alleen de geshowde kleding maakte de avond tot een succes maar ook de interessante toelichting van mevrouw Canter Cremers door spekt met vele leuke historische fei ten, droeg daaraan bij. Dr. P. J. Endenburg, president van de Lionsclub Schiedam, zei in zijn ope ningswoord dat ons volk een eenheid aan de dag heeft gelegd die sinds de oorlog niet meer is vertoond. Dank bracht hij aan enkele Schiedamse en Rotterdamse bedrijven die de show financieel hadden gesteund. De op brengst uit de kaartverkoop bedraagt ruim duizend gulden. Voor de algeme ne actie die de Lionsclub in Schie dam voor het Dorp voert, kwam aan giften ook ongeveer duizend gulden binnen. Het eerste gedeelte van de show be- achttiende eeuw verrassend door de mooie weefsels, een rococojapon, een hofdame van Napoleon in gala, enkele costuums uit de tijd van de trekschuit en natuurlijk ook enkele uit de tijd van de crinoline. stond uit een aantal japonnen uit de I was ook voor het Dorp. Aardig waren de dansjes die de da mes Tappenbeck uitvoerden, een me nuet en een polka. Zoais iedere goede modeshow werd ook deze historische show met een bruid en bruidegom be sloten. De bruidjurk deed in sierlijk heid en schoonheid zeker niet onder bij de- bruidegommen uit onze tijd. Na de pauze werd het verschil in sportkleding getoond van rond 1900 en 1962, Voor de kleding uit onze dagen zorgde Sporthuis Centrum. Onmiddellijk viel in het oog hoe de moderne sport kleding veel gemakkelijker zit en veel meer bewegingsvrijheid laat. Ook de kleuren die tegenwoordig voor sportkleding worden gekozen, rood, wit en andere frisse tinten vormde een con trast niet het zwart en donkerblauw uit vervlogen dagen. Aan het einde van de avond werd de kleding van de Sport- huls Centrum verkocht. De opbrengst concurrent bovendien in het zand bijten: Overigens was het voor TSF toch ook in z'n geheel wel weer een goede week: van de zes wedstrijden werden er twee gewonnen, eindigden er drie gelijk en leed alleen het vierde een (eerste) nederlaag. Vooral voor TSF 5 zijn de kampioenskansen in belangrijke mate gestegen, doordat het zelf z'n vijfde overwinning in successie be vocht en de naaste concurrent de eerste nederlaag zag lijden. TSF 3 heeit dus in een strijd met wisselende kansen tegen Feyenoord^ een gelijk spei behaald. Door nederlagen van v. d. Wiel en Lindeman kwamen de Schiedammers aanvankelijk met 02 achter te staan; bij Han Wigmans leek echter de victorie te beginnen, want op diens enkelspel-zege volgden overwinnin gen in het dubbelspel én de twee daarop volgende enkelspeteh: 42 dus in TSF- voordeei en ae strijd leek beslist Feyenoord 2 kwam echter zeer sterk terug; het behaalde drie overwinningen in successie en bij de stand 45 hing het er dus vanaf, of Guus van de Wiel in het laatste enkelspel door een 2ege toch nog een gelijk spel voor zijn team zou weten veilig te stellen. Van der Wiel deze avond tóch in een glanzende vorm slaagde daarin overtuigend; met 21- 14 en 219 toonde hij zich duidelijk sterker dan de Feyenoorder H. v. Eek, van wie zijn beide teamgenoten hadden verlóren. Aanstaande maandagavond komt in de Beurs wéér een mede-kandidaat voor de kampioenstitel op bezoek; Xerxes 3, dat o.a. tegen Feyenoord ook gelijkspeelde. Opnieuw een belangrijke wedstrijd, dus voor TSF 1. Het derde TSF-team, debuterend .in de derde klasse, blijkt zich nu te hebben aangepast aan het hogere têmpo: het be haalde in de afgelopen week tenminste drie punten uit twee wedstrijden. Tegen GGD 3, dat ook niet zo sterk was ge start, werd het nog een 55 gelijk spel maar op Hobart 1 werd maandagavonc, d» eerste zege behaald: 6i, een succes, waarin Jan Willem Tulling, Paul de Looze en (invaller) Aad Zuidgeest jr. in ge lijke mate de "ien; ieder behaalde twee enkelspel-ovt .vinningen. TSF 4 leed z'n eerste nederlaag (37 niet geheel onverwacht, daar het sterke Service 3 de tegenstander was. Zuid geest sr. (twee overwinningen) was nog het meest produktief; Jorritsma, won eenmaal, maar Van Dijk kwam tegen T. v. d. Poort en zijn mannen niet tot een zege. Het vijfde TSF-team handhaafde zich fraai op de eerste plaats en zag de naaste op een groot overwicht. Van do tien wed strijden werden er liefst zeven pas na drie games beslist en op één na alle in TSF-voordeel; Zuidgeest jr. en René Tim mer bleven ongeslagen. Het zesde TSF-team ten slotte moest na een 5—2-voorsprong tegen Een dracht 19 toch nog met een 55 gelijk spei genoegen nemen, Aanvoerder Rier, Klink en invaller Cor Bogerman waren elk goed voor twee partijen; ondanks felle tegenstand kon Jan Rietveld het ook nu echter niet tot een zege brengen. Wel had hij een aandeel in de dubbelspel overwinning, die uiteindelijk althans een draw opleverde. Het programma voor de volgende week luidt: 26-11 TSF 1Xerxes 5; Vanhessen 2TSF 2; TSF 4—Overschie 3 en TSF 5—SVZ 3. 29-11 TSF 3-Elan 6. Voor het eerste en vijfde team wederom belang rijke wedstrijden tegen sterke tegenstan ders! Het eerste damesteam van de Schie damse Volleybal Club heett de lastig ste uitwedstrijd tegen Z.V.C. 3 met 3—0 gewonnen, hoewel er met twee inval sters werd aangetreden. De setstanden 915. 1015 en 9—15. Heren speelde voor de vijfde achter eenvolgende r.:aa! gelijk >2—2). Ditmaa! tegen Libanon 3. waarvan met wat meer enthousiasme zeker gewonnen had kunnen worden. De setstanden in deze uitwedstrijd wanen 1516. 10-—15, 4~ 15 en 1513. - Heren 3 tenslotte (de overige teams waren vrij) ging op bezoek bij stad genote U.V.G. 1 en won met 13 via de setstanden 15—9, 6—15. 11—15 en 8— 15. Vrijdag worden'in de'zaal aan het Oude Kerkhof twee belangrijke dameswedstrij- den gespeeld: S.V.C. 2D.R.L. 1 en S.V.C. 1Hou Stand 1. Daarna een der by bij de heren, namelijk S.V.C. 1— Juliana 1. Dé wedstrijden beginnen om half acht. twee punten voorsprong op de mede-kan- (Van een onzer verslaggevers) Men dient er voor te waken dat men niet de taak van de ambtenaren over neemt, zei burgemeester mr. J. VV. Peek maandagavond bij de beantwoording van de algemene beschouwingen in de Schiedamse gemeenteraad naar aan leiding van het feit dat enkele raads leden meer betrokken willen worden bij het vooroverleg voor het samen stellen van voorstellen en plannen. Hij achtte het wel juist dat de raadsleden door studie goed op de hoogte blijven van de vraagstukken. Over de verdeling van de wethou- dersportefeüiües zei hij dat goed inge werkt zijn van belang is en daarom noemde hij het een juist besluit om de wijzigingen tot een minimum, te beperken. Wel gold als een bezwaar dat de zo moeilijke portefeuille van gemeentewerken kwam in onervaren handen, maar in de practijk is al ge bleken dat dit bezwaar niet zo groot is. De ieiding van de Dienst van gemeen tewerken is bij de heer W. van Schoo neveld in goede handen. De burgemeester vervolgde: „Een aan tal sprekers heeft waarderende woorden geuit met betrekking tot het bezoek van Hare Majesteit de Koningin aan onze stad. In grote eensgezindheid en nauwe samenwerking van overheid, burgerij en bedrijfsleven zijn de vele voorbereidende werkzaamheden verricht en is een per-1 middelen staan een vrij grote afstand fecte organisatie tot stand gekomen, die tussen woonplaats en werkplaats wel toe. naar mijn mening mede deze dag heeft)Maar daarom moeten wij ons wel voor gemaakt tot een glorierijk hoogtepunt van jogen stellen, dat door d? uitbreiding^ van dit jaar. Het verheugt mij. dat verschil- lende sprekers zo' onomwonden blijk hebben gegeven dit standpunt te delen; de woorden van erkentelijkheid, door Hare Majesteit gesproken als dank voor de ontvangst. Haar bereid, zullen in mijn herinnering blijven voortleven tot in lengte van jaren." „Ton aanzien van hot Rijnmond-vraag stuk kan ik mededelen, dat het in de bedoeling ligt hieraan aandacht te schenken in de januari-vergadering, zodat ik thans hierop niet verder behoef in te gaan." aldus mr. Peek, die stelde: „Ons college kan zich met de idee van dc heer Engelsman volkomen verenigen om het rapport van de commissie ad hoe over het huisvestingsprobleem in cén der komende vergaderingen te behande len. Ik geloof, dat men goed zal doen by deze bespreking zich niet te laten leiden door de gedachte, dat alleen door lokale maatregelen in de vraag naar woningen zal kunnen worden voorzien. U staat mij wei toe, dat ik hier nog even aanhaal, wat ik hierover in mijn Nieuwjaarsrede op 16 januari 1959 heb gezegd: „Of de verhoudingen ooit zo zuilen worden, dat allen, die hier werken, hier ook een woonplaats zullen vinden, waag ik te betwijfelen. De toenemende indu strialisatie heeft het aantal te vervullen arbeidsplaatsen sterker doen toenemen dan de beroepsbevolking en deze tendenz zal zich in de toekomst nog versterken. de werkgelegenheid het woningprobleem nimmer geheel kan worden opgelost binnen de grenzen van onze gemeente". Tot zover het citaat. Een vraag van de heer Houtman naar het einde van de woningmisère is daar om niet te beantwoorden: dit hangt af niet alleen van de uitvoering van bouw projecten, maar oveneens van vele an dere factoren, welke wij niet in 'de hand hebben (werkgelegenheid, gezinsgrootte), benevens van de woonmogelijkheden in onze buurgemeenten. Wanneer dan ook een woningtekort van 2200 wordt ge noemd. dan is dit slechts een benaderings getal. dat op korte termijn sterk kan veranderen. Over het verkeersvraagstuk zei de burgemeester: allet college is van mening, dat de „groene golf" bevredigend werkt, ook op de spitsuren. Bewuste afleiding van het verkeer door Nieuwland zal eerst zin hebben als de Brandersbrug gereed is. de bushaltes van de Broersvest naar het Stadhuisplein verplaatst ztfri en de her- bestrating van de Broersvest is beëin digd." .Do verkeersongevallen tonen een stijgende lijn en dit is op zichzelf een be treurenswaardig verschijnsel; oen licht zijde is. dat in verhouding tot de toe neming van het aantal auto's en scooters het aantal ongevallen dalende is. Waar- is dat te danken aan betere Op zichzelf behoeven hiertegen geen be-Ivoorlichting, voorn] aan dc jeugd. Het is zwaren te bestaan; de moderne verkeers-'daarom van het grootste belang, dat wy hieraan met zorg aandacht blijven, schen ken." „De heer Schueler meent, dat de voet gangers te veel op de achtergrond raken. Maar de zebra's, de groene golf met de verkeerslichten hebben toch ook voor- de voetgangers veiliger mogelijkheden van overstekén gebracht. De heer Schueler vraagt inlichtingen over de plaats van de bushaltes naast het parkeerterrein. Deze haltes komen waar thans het trottoir naast het parkeerterrein ligt. Ik raad de heer Schueler aan dc tekening van het ontworpen plan maar eens te komen be kijken; dan kan hij precies zien hoe men zich de oplossing gedacht heeft," aldus de burgemeester. De heer Schueler vindt het irritant, dat wij bij de R.E.T. niets te zeggen heb ben en verwacht bij het aflopen van de eoncessie een duidelijke bepaling van ons standpunt. Die mogelijkheid hebben wij destijds gehad maar heeft ons weinig ge holpen. De R.E.T. werkt met grote ver liezen en volgens de directeur zijn alle Schiedamse lijnen verliesgevend. Het is dus begrijpelijk, dat de R.E.T- verzoeken onzerzijds over verlegging of verlenging van buslijnen nauwkeurig toetst aan de financiële gevolgen. Daarom zal de gedachte, door de heer Brouwer naar voren gebracht, om van lijn 39 een ringlijn te maken, niet zo licht te realiseren zijn, omdat de route dan yeel langer wordt dan de bestaande. Maar als de raad achter deze suggestie staat, en dat verneem ik wel bij de replieken, wil ik deze zaak gaarne in Rotterdam aanhangig maken. Zijn gedachte om lijn 40 in plaats van over de Proveniersbrug over de toch al reeds zwaar belaste Oranjebrug te laten rijden lijkt mij niet aantrekkelijk." (Van een onzer verslaggevers) Aan het slot van de tweede vergade ring van dc Schiedamse gemeenteraad heeft de woordvoerder van de socialis tische fractie mr. H. B. Engelsman nog gelegenheid gekregen voor een repliek. Het optreden van de onlangs gekozen wethouder W. van Schooneveld (Pro testant Schiedam) had hem deugd ge daan. Hij had in eerste instantie de vrees geuit dat er nog geen plannen zouden zijn voor de stadssartering, maar nn stond hij volledig achter het antwoord van de wethouder. Hij ge loofde dat meer hoofden van dienst bij de uitwerking van de plannen be trokken moeten worden. H]j stelde dat het plan van de heer Houtman om de Poldervaart te behou den onmogelijk is. De vaart ligt boven het land. men kijkt tegen de dijkèn op en het zijn juist deze dijkjes die tel kens dreigen te bezwijken. Hij wilde op dc hoogte blijven van de onderhandelingen over het verstrekken van aardgas en hij geloofde dat het mo gelijk moet zijn een uniform tarief voor aanleg en onderhoud van de tuinen te creëren. Het toewijzen, van het bouwcon- tingent woningen achtte hij verkregen op een te ingewikkelde formule. Aan het adres van de wethouder zei hij dat het geen schande is een financieel tekort te hebben als de ramingen zijn gebaseerd op de goede gegevens. Hij meende dat de gemeenten inzake Rijn mond een eensgezind standpunt moeten innemen. Nogmaals drong hij aan op het vaststellen van een eenrichtingsverkeer (Van ecu .medewerker) In het kader van een uitgebreide pro- paganda-aktie, voorafgaande aan het gou den jubileumjaar, heett de Chr. Gym nastiek Ver. "Door Oefening Kracht" (DOK) uit Schiedam in "de Ark" te Kethel een openbare les gegeven. On danks de minder gunstige weersomstan digheden, kon de waarnemend voorzit ter, de heer J. van Noortwijk, een flink aantal belangstellenden welkom heten. De afdelingen uit Kethel. hebben in een vlot tempo laten zien hoe er op een DOK-les gewerkt wordt. Door de kleuters werden op bijzonder leuke wijze oefeningen getoond op en met banken. De meisjes van 10 en 11 jaar demonstreerden een aantal vrije oefeningen, terwijl de meisjes van 12 en 13 jaar de belangstellenden hebben laten genieten van de onderdelen laagbrug en grondgymnastiek. De leiding van "deze afdelingen berust bij mej. N. van 't Hof. Een succesvol nummer vormde het op treden van de afdeling dames-huisvrou wen.. Onder ieiding van mej. A. den Dunnen, gaven deze dames een goede indruk van de mogelijkheden van gym- nastiekbeoefening voor de huisvrouw." De jongens en meisjes van 14—16 jaar, on der leiding van de heer J. Apon, lieten met paard-tremplinspringen zien, tot wel ke prestaties men kan komen op een wat oudere leeftijd. Tot slot van deze uit gebreide les gaven dames en heren een demonstratie hoogbrug en grondgymnas tiek. Op deskundige wijze voorzag de heer K. J. Tanis, de diverse nummers van een toelichting. Hoe hard er soms ook "ge werkt" wordt, cr valt tijdens de turn- les van een goed geleide verenigings- groep steeds een prettig aandoende, op geruimde stemming te constateren, die bewijst, welk een ontspannende invloed van deze gymnastiek op de beoefenaars ervan uitgaat. van Rotterdamsedijk naar Broersvest over Proveniersbrug en Burgemeester van Haarenlaan ter ontlasting van de gevaarlijke en te drukke Burgemeester Knappertlaan. De suggestie van de heer P. Brouwer (Protestant Schiedam) noemde h(j on bruikbaar omdat een ringlijn 39 in Nieuw land tweemaal zoveel materiaal en wan schappen van de RET zou vergen. „We moeten ons aan het ETI-rapport voor het buslijnen vraagstuk vasthouden" zei hü- SCHIEDAM, Geboren Catharina tV ML d. L. M. Daniels en C. T, von Heijden: Astrid. d-v. J. J. Stoel en P. Hagendijk: Bobert, z.v J van BralceL en M. van der Ree; Ton. z.v. j. van Brakel en M. van der Ree; Johannes A. 2,v G. A. Arends en C. A. E. van Grootveld; Peter A. z.v, H. J. Stavenuiter en M.M.Zag- w;n; Henriëtte J. M. d.v. J. olthof en J. iDikmans, Overleden A. de Groot, 66 jr. SCHIEDAM, Geboren: 24-Caroline, d v C F Wit berg ea.J C Vermeulen; 24 Yvonne, a v C Koorengevel en M Meijvogel; 23 Lies- beth. d v C T Valkenburg en C Roos: 26 Pau«a A M, d v J M A Legen en CM J Eijgenraam; 25 Elisabeth, d v F J Korpel en A Fafc; 23 Leonardus H P, z v H Speelmeijer en M Kruithof; 25 Marigje WA, d v MÖe Haad en M W A Terlaak; 25 Robertus M', z v C L Hertog en T A van der Wiel: 25 Mieke, d v L Stoik en J J Koens; 25 Kitty L, L. d v A Wendrich en W C van Kooten; 22 Theo dora, d v J C van der Have en J Lans; 2 4 Theodorus GA.zvpGF van Geene en A C Biemans; 26 Dirk, z v J Hoogstad en M D Borst. Overleden: 25 A C de Ruiter. 79 jr. wedu we van A Wensveen; 22 L Wohter, 91 ir; 25 P awaerdens, 84 jr. echtg van A van Lo4- chem: 24 M A C C Kouwenhoven, S2 jr. we duwe van P M Persoon: 23 C J H Brinkhaus. 68 jr. eehtg van F H de Kaper; 24 L Ardon, 86 jr. weduwe van JJ Kerkhotf;25 C Krab bendam, 82 jr. De Schiedamse chauffeur M H. v. d. D, heeft in de Gerrit Verboon- straat zijn bromfiets achtergelaten omdat het voertuig een lekke band had. Toen bij de fiets later wilde ha len was een dief hem voor geweest. De Vlaardingse scholier R. v. X. moest zijn fiets op ce Vlaardinger- dijk achterlaten omdat het frame op twee plaatsen gebroken is. Ook dit restant bleek later te zijn gestolen. In de vijver van de Marconistraat in Schiedam lag vannacht een Puch brom fiets half boven water. De politie heeft geen sporen van een ongeval aangetrof fen. Stadhuis: Openbare vergadering ge meenteraad.. 20. Musis Sacrum: Wilton Feijerioord, Per- soneelsavond, 20. De Rank: Hcrv. Gemeente, Contact avond, 20. Dagblad „De Rotterdammer" Schie damse redactie Lange Kerkstraat 82 teL 66382 b.g.g. tel. 64154 of 115588 toestel 51 (b.g.g. na 18 uur 80037) alleen voor redacfieaangelegenheden. Agentschap II. J. Troost, Aleidastr, 23. tel. 65451 (alleen voor klachten, adver. tcnties en abonnementen b s.e. teL 115588). Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123: politie-alarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Apotheek: Apotheek Nieuwland dr. Wibautplein 5. Stedelijk museum: tentoonstelling oeu vre, Henri-George Adam, grafiek- sculp turen-tapijten, schilderijen van Mary Bauermeister, 10—17 uur (t/m 2 dec.).

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2