ROUWSTOET VERTRAAGD DOOR MISTBANKEN Duizenden trotseerden koude winterweer Bij het afscheid van Het Loo Roerloos keek Koningin de witte auto na ,r i- Bloemisten werken met man en macht door Prins jesstad zal tot in de puntjes verzorgd zijn Défilé Grafsteen van Nieuwe Kerk verwijderd Grafsteen wordt nu reeds verwijderd Zelfs bruggen krijgen ve r fje Witte chrysanten uit het Westland Politie krijgt 300 man versterking Maar de prijzen lopen al op Geen zwarte das bij uitvaart Oponthoud Eindelijk V erkeer slokte Toch blitzlicht Geluidloos Deputaties J Prijzen hoger Vaarivel Pagina 3 WOENSDAG 5 DECEMBÈR '196Ï ULE.avondmist lag als een lichte sluier tussen de takken van de lindebomen langs liet Haagse Lange Voorhout. Roerloos wacht ten gisteravond tienduizenden op de aankomst van de stoet, waar mee het stoffelijk omhulsel van prinses Wilhelmina bij het paleis aan het Voorhout zou aankomen. Van half acht tot acht uur beierden alle Haagse klokken, maar door de dichte mist en gladde wegen vertraagd, reed de stoet toen nog tussen Gouda en Woerden bijna stapvoets. Van ver kwam het stadsgedruis van het verkeer op de Lange Vijverberg. Men wachtte zwijgend. Hier en daar klonk Wat voetgeschuifel uit de dichte rijen. De sfeer was triest. De kilte fan de winteravond deed de menigte huiveren. J (Van een onzer verslaggevers) Hare koninklijke hoogheid prin ses Wilhelmina is precies half zes gisteravond uitgedragen uit de haar zo dierbare beslotenheid van paleis Het Loo met al zijn herinne ringen. Het aan drie zijden door de hoge witte gevel van het paleis omsloten basse-cour leek zoals het onder de heldere vrieshemel met zacht maanlicht te glanzen lag nog voor het laatst aan'de een voudige witte auto met de blank eiken kist de intimiteit van haar met klimop begroeide muren van het icit berijpte gazon en het gele lantaarnlicht boven het bordes te willen meegeven. Om acht uur vanmorgen, zij: vier arbeiders in de Nieuwe Kerk in Deli't begonnen met het ver wijderen van de steen boven de koninklijke grafkelder in het koor, waar zaterdag het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina zal worden bijgezet. Ruim drie uur duurde het voordat de twee tons zware sluitsteen met behulp van winches was verwijderd en de trap was blootgelegd die naar de eigenlijke grafkelder leidt. De kelder zelf is nog afgesloten door twee deuren die waarschijnlijk vrijdag of zaterdag zullen worden geopend. Tot dan zal niemand de trappen mogen betreden. Twee politieagenten houden er de wacht voor. VERSTERKING Koortsachtig werken velen op dit ogenblik om nog voor zater dag alles in gereedheid te bren gen, opdat de laatste tocht van prinses. Wilhelmina een waar dige, piëteitsvolle gang kan zijn. Achter de schermen wordt door een enorme organisatie een com plex van maatregelen getroffen. Naar wij vernemen zou van daag een begin worden gemaakt met het verwijderen van de graf steen. Men denkt een dag nodig te hebben om de sluitsteen van de koninklijke grafkelder op te vijzelen en op rollen van onder uit te verplaatsen. Kleuren Alles voorzien Zitplaatsen (Vervolg van pag. 1) 4 Prinses Wiïlielmina in Den Haag opgebaard De lichten in de vertrekken van Kleden, maar de stoet had op de noor- het paleis waren ontstoken, even als de twee goud met groene lan tarens ter weerszijde van de eiken voordeur. De gevel van grijze steen en het goudkleurige hekwerk toerden geprononceerd door het licht van enkele schijnwerpers. Stram in de houding stond aan weerszijde van het twee treden ho ge bordes een erewacht van mare chaussees. Aanvankelijk twee man, later acht man. Onbewegelijk ston den zij met ontblote sabel, de zwar te berenmutsen met oranje kokar de op het hoofd, slechts witte wolk jes uitademend. Ruim drie kwartier later dan ver- Wacht het was inmiddels vijf over half negen draaide de korte stoet het Voorhout op. De hoofden werden ontbloot, duizenden brachten een laatste S :oet aan hun oude Koningin die aJLs een landsvrouwe zo nauw met de resi dentie was verbonden. Op de grens Den HaagVoorburg, in afwachting van de droeve stoet, stonden om kwart over zeven honderden te wach ten,. die toen niet vermoedden, dat de rouwstoet maar nauwelijks halverwege was. Geruchten deden de ronde, dat de stoet te kampen had met oponthpud door een kettingbotsing. Half acht. Nog steeds (varen het al leen tankwagens en vrachtauto's, waar van de koplampen opdoemden in de mist. Tegen achten bracht een auto met militairen het eerste juiste bericht: De rouwstoet werd enorm belemmerd door dichte mistbanken. Met nauwelijks vier meter zicht konden de wagens zich slechts met moeite met een snelheid van vijf kilometer per oor door de dik- ke. mist-vachten voortbewegen.- Van de kettingbotsing had de stoet geen binder gehad. Op de zuidelijke rijbaan van de rijksweg. 15 km van Den Haag, ter hoogte van Zoetermeer, wa ren weliswaar vijftien wagens op elkaar delijke baan gereden en hierdoor geen oponthoud gekregen. Het werd allengs later. De mensen massa, voor en achter het viaduct bij de Laan. van Nieuw Oost-Indië, nam nog altijd toe. en hoewel de belang stellenden stonden te trappelen van de kou keerde niemand naar huis te rug. Over een afstand van meer dan tweehonderd meter had zich een dik ke haag mensen gevormddie in de mist vervaagde. Na nog ruim een half uur wachten kwam eindelijk de voorman van het mo tor-escorte aanrijden. Hij had de stoet veilig door de naist-deken gevoerd, door via de mobilofoon aanwijzingen te ge ven omtrent de dichtheid van de mist en de gladheid var, de weg. Om tien voor lialf negen kwam ten slotte de rest van het escorte gevolgd door open wagens van de rijkspolitie. Stil- en eerbiedig aanschouwden de tal loze belangstellenden de witte lijkwagen, waarin, naast de chauffeur, de opper stalmeester lt. kol. W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, was gezeten. Prins Bernhard keek in de zwarte volgauto stil voor zich uit. Burge meester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag en de Haagse hoofd commissaris van politie J. H. A. K. Gualtherie van Weezei sloten zich ook I per auto bij de stoet aan. Motor rijders van het ere-escorte sloten de [stoet. Wijlen prinses Wilhelmina was voor de laatste maal Den Haag bin nengekomen. In de binnenstad had men vrijwillig de Sinterklaas-feestverlichting gedoofd. De winkels waren wel open, maar het was opvallend veel stiller dan op andere koopavonden voor pakjesavond. Het was niet alleen stil door het ont breken van drommen kopers, maar ook doordat de stemming gedrukt bleef. öm kwart over acht stokte het ver keer. Trams rijden zieh aaneen en de h.t.m.-bussen versperden de rijbanen. De stoet naderde de binnenstad. Motor rijders van de rijkspolitie en Haagse po- litie-auto's reden jachtig af en aan. De tv-ploegen op de perstribune controleer den camera's en opname-apparatuur. Op het laatste moment was toestem ming verleend twee vaste schijnwerpers en een draagbare schijnwerper te ge bruiken. Totaal vijf kilowatt schijnwer- perlicht maakte het mogelijk dat niet alleen tv-kijkers in staat werden gesteld de plechtigheid te volgen, maar ook de tiénduizenden wachtenden zouden zonder dit extra-licht weinig of niets van het gebeuren hebben kunnen zien. Met klem was verzocht tijdens de plechtigheid bij het fotograferen geen gebruik te maken van blitzlicht. Alle foto-journalisten hebben aan het drin gend verzoek van .koningin Juliana ge volg gegeven. Helaas vormden enkele fotografen een uitzondering, waarschijn lijk uit angst dat hun vakkennis tekort zou schieten, of door g-brek aan goede apparatuur blitzten .ij toch. Nodig was het echter beslist niet. In huize Voorhout, de statige pa triciërswoning naast het valeis, waar bejaarde Russische vluchtelingen een tehuis vinden, zette een gebogen da metje een staande schemerlamp voor het raam met de goede bedoeling bij te achten. Achter andere ramen ston den oude mannen met martiale snor ren en grijze baarden. Op de stoep voor de deur spraken in het zwart ge klede oude dames Russisch. Zij, die van zoveel afscheid namenbegrepen de stilte en de eerbied van het mo ment. Toen klonk hel geronk van zware motoren. Tweemaal vier marechaus- see's brachten eert onberispelijk da- tuut. De witte lijkauto hield stil. De deu ren van het paleis werden geluidloos ge opend en acht boswachters, met de hartsvanger opzij, traden naar buiten. Langzaam tilden zij de blank-eikenhou ten kist op de schouders. In stille tred schreden zij naar het bordes. Ze stap ten de twee treden op, en de hal in. Prins Bernhard stond stam saluerend ter zijde. De uniformpet onder de arm nemend trad de Prins achter de kist naar binnen, z'n adjudant volgde en daarna gingen de deuren dicht. Na eni ge tijd kwamen leden van het per soneel van de twee koninklijke paleizen, van de Ruige hoek, van Raaphorst en van andere koninklijke domeinen naar voren. Zij werden binnengelaten. Met hun echtgenotes konden zij afscheid nemen van hun vorstin. Langs de grote oprijlaan stond de Erecompagnie van de Lim burgse Jagers met fakkels opge steld, toen het stoffelijk omhulsel van wijlen prinses Wilhelmina voor altijd het Paleis Het Loo, ivaar zij zo lang woonde, verliet. Nog maar enkele tientallen toeschou-j wers stonden langs de hekken, toen om tien over negen te voet deputaties van de hoogste bestuurscolleges bij het pa leis aankwamen. Vier kransen met witte bloemen en een vijfde krans met rode bloemen en met paarse heide werden meegedragen. De ministers en hoog waardigheidsbekleders waren gekleed in jacquet, met daarover een donkere win. ierjas. Met ontbloot hoofd gingen zij naar binnen om de kransen te leggen bij de kist, die opnieuw was gedekt met de nationale vlag en de geopende Staten bijbel. Namens de regering legden mi nisterpresident prof. De Quay, vice- premier drs. Korthals, de minister van justitie mr. Beerman. de minister van financiën prof. Zijlstra en staats secretaris drs. Schmelzer een krans. Namens de Staten-Generaal geschiedde dit door de Kamervoorzitters mr. Jonk man en mr. Kortenhorst, Zij waren ver gezeld van de griffiers der Staten, jhr. Röell en mr. Schepel. De vice-president van de Raad van State, prof Beel. en de secretaris van deze Raad, mr. Hagen, legden eveneens krans. Namens de Hoge Raad gebeurde ditzelfde door de president mr. Smits, de griffier mr. Reyers en de procureur- generaal mr. Langemeyer. De deputatie van de Commissarissen der Koningin werd gevormd door mr. Kortman, Noord Brabant, mr. Houben, Limburg, mr. Linthorst Homan. Friesland en mr. Klaasesz, Zuid-Holland. Zij legden een krans met rode bloemen. De achtduizend, witte chrysanten, die door het produktschap voor siergewas sen worden aangeboden, voor de versie ring van de Nieuwe Kerk te Delft, komen alle uit het Westland. Ze worden morgenochtend „formeel" (i.v.m. de veilingpüchti geveild aan de Honselse bloemenveiling C.C.W.S. De bloemen worden daarna op water gezet en mor genmiddag naar Delft vervoerd. De arrangementen worden vrijdag gemaakt. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoop Bond heeft de leden bioscoop exploitanten geadviseerd op zaterdag 8 december geen bioscoopvoorstellingen te geven. Dit advies is gegeven naar aan leiding van het verzoek van de minister van binnenlandse zaken aan de commis sarissen van de Koningin om te bevor deren dat op de dag van de begrafenis van prinses Wilhelmina alle toneelvoor stellingen en andere openbare verma kelijkheden achterwege zullen blijven. Inmiddels hebben gisteren de militai ren van hot regiment Van Heutz die de rouwstoet van het paleis aan hei Lange Voorhout in Den Haag naar Delft zullen begeleiden, de route in versnelde pas proefgelopen. Daarbij Is gebleken dat de tijdsduur waarin dit traject kan worden a/gelegd, met bijna drie kwartier kan worden verkort als men In het hetzelfde tempo loopt als gisteren. Aanvankelijk zou de tocht, die tot de aftakking naar Delft over de rijksweg leidt, twee uur en tien minuten duren. Er wordt echter niet verwacht dat de dienst in de Nieuwe Kerk, voorafgaande aan de bijzetting van het stoffelijk over schot van prinses Wilhelmina. eerder d.ln half een zal beginnen. Er zal namelijk geruime tijd mee gemoeid zijn voordat het hele gevolg in de kerk zal hebben plaatsgenomen. De Delftse politie heeft intussen giste ren de definitieve verkeersmaatregelen voor zaterdag bekend gemaakt Zoals al bekend, zal de gehele Delftse binnen stad voor het verkeer worden afgezet en de politie doet dan ook een beroep op de automobilisten liefst niet per auto te komen omdat er een groot tekort aan parkeerruimte wordt verwacht. Voor de afzetting van de route in Delft en de regeling van het verkeer krijgt dc Delftse politie 300 man versterking van rijks- en reservepolitie, recherche en noUfleniannen uit naburige gemeenten. Ook zallen leerlingen van de regionale, politieschool in Wassenaar worden inge gekakeld. Toen de witte autowaarmee het stoffelijk overschot van H.K.H. Prinses Wilhelmina bij het Pa leis aan het Lange Voorhout in Den Haag was gestopt, na de tocht van Paleis Het Loo, werd de bianlc eiken kist het gebouw binnengedragen. Prins Bernhard (op de voorgrond), die vandaag deel zou uitmaken van de ere wacht, bracht een stram saluut. Indirect zijn hier vele uuizenden bij be trokken. Veel van de arbeid van de func tionarissen van het uof. van de ambtena ren van de rijks voorlichtingsdienst, van de politie-officieren van Dea Haag, Rijs wijk en Delft, van de.ambtenaren op de gemeente huizen, van de stafofficieren van landmacht, luchtmacht en marine, leent zich niet voor de openbaarheid. Zo is het ook met de arbeid van hen, die bij het uitwerken, van de maatregelen zijn betrokken. „Olav", stond op het lint dat door een Hd van de Noorse ambassade bij een bloemenmagazijn op de hoek van de Ho gewai en het Noordeinde werd bezorgd. In de binderij was :nen al bezig met de krans, die zaterdag een bewijs van eer- betoom en genegenheid zal zijn. Maar niet alleen het Noorse konings huis. ook de koningshuizen van Zweden en Griekenland bestelden bij dit maga zijn prachtige, kostbare grafkransen. Het ontwerp voor de krans die namens de groothertogin van Luemburg de baar zal volgen, werd gebracht. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen gelden de volgende aanwij zingen voor wat betreft de kleding, die in de Nieuwe Kerk tijdens de plechtige bijzetting van H.K.H. prinses Wilhelmina zal worden ge dragen. Voor de dames zoals reeds eerder werd meegedeeld wit, of stemmige kleuren, doch geen zwart en dus ook liefst geen zwarte hoeden. Voor de heren geldt: geen rouwkle ding, doch wel een jacquet of anders donkere kleding, doch geen zwarte das. Het curatorium van de T.H. heeft aan geboden de politiemannen die vrijdag al aankomen, in de nacht van vrijdag op zaterdag onderdak te verlenen in het ge bouw voor wqrktuig- en scheepsbouw- kunde aan de Mekelweg. Zaterdag in alle vroegte zullen de mannen hun pos ten reeds innemen. Voorts is bekend gemaakt dat zater dag langs de gehele route een ventver- bod zal gelden. De militairen die de route zullen afzetten, krijgen ieder twee lunch pakketten mee. Op de verzamelpunten zal voor hen twee maal koffie worden geschonken. De minister van justitie, mr. A. O. W. Beerman, heeft gistermorgen in gezelschap van zijn secretaris-ge neraal mr. H. C. Tenkink, een be zoek aan Delft gebracht. Met bur gemeester D, de Loor vanDelft daalden zij in de koninklijke grafkel der af en stelden zich aldaar op de hoogte van de plaats, waar het stoffelijk omhulsel van prinses Wil helmina bijgezet wordt. In de kerk is men gereed gekomen met de twee grootste podia die men vervaardigd heeft om de veie bezoe kers een piaats te bieden. Ze lopen van 20 tot 86 cm in hoogte op. Timmerlieden zijn momenteel bezig met het opzetten van vijf toiletten in het achterste gedeelte van de zuiderzü- beuk (aan de kant van de Markt). Vier closets zijn voor de niet-ko- ninklijke gasten bestemd, terwijl de vijfde in een afgezonderd ge deelte van de zuider zijbeuk on- daarvoor gebouwde stellage in het voor ste gedeelte van de zuider zijbeuk. Hier zal ook plaas zijn voor persfotografen. De televisie probeert verder een came ra in de nok van het koor aan te bren gen, waar vandaan men de aankomst en de bijzetting van het stoffelijk over schot zal kunnen filmen. Journalisten, fotografen en tv-mensen zullen op drie ge veer ter hoogte van de ingang plaatsen in de kerk hun werk kunnen voor leden van het koninklijk huislverrichten. Ook de radio zal de bijzet- in gereedheid wordt gebracht. ting in zijn geheel uitzenden. Voorts zgï naast de kerk in de' -Iw Jienst van openbare werken te Nieuwe Kerkstraat een buitentoilet "v a<> :ip«tr»Hnr iron u» i® ™ioen (op een wagenmet vijf closets wor den .geplaatst. De hofpredikers zullen in alle hoe ken van de massale kerk te horen zijn. Daartoe zullen veertig luidspre kers worden aangebracht. Met dit werk is men eveneens gistermorgen begonnen. Tot op heden staat nog niet vast welke kleuren de lopers zul len krijgen. Men is al drie keer van gedachten veranderd en de heer Lub bers bracht nieuwe stalen mee om met de heer Knol de juiste kleur te bepalen. De televisie zal, zoals bekend, de dienst uitzenden. Schuin tegenover de spreekstoel zullen drie camera's wor den opgesteld: een voor de tv-life uit zending, een voor het NTS-journaal en een voor het bioscoopnournaal van Po lygoon PLROFILTI. Eenzelfde set zal ook geplaatst worden op een speciaal zai de bestrating van de te volgen route nagaan op gebreken. Ontsierende obstakels worden verwijderd, zoals met de rubber kegels op de Markt reeds is gescheld. Men ondervindt bij deze werk zaamheden echter veel last van de vorst. De leuningen van de te passeren bruggen worden geschilderd,Plant soenen worden schoongemaakt en de straten van de route worden door een heel legertje van reinigers schoonge veegd. Uitrukploegen zullen zaterdagmorgen klaar staan om direct op te treden wan neer de route door een of andere onge lukkige omstandigheid vuil wordt, zoals bijvoorbeeld het omslaan van een melk wagen. De grachten krijgen deze dagen eveneens een intensieve schoonmaak beurt. Indien nodig zullen bij gladheid gedeelten van het traject met zaad be strooid worden. In het kantoortje belde de heer Mauwen jr. met Aalsmeer. Hij plaat ste bestellingen voor vele, vele duizen den guldens. Witte anjers, witte or chideeën, de fel-oranje strelitzia's, amaryllis, euforbia's en lelietjes van dalen, die verwerkt zullen worden in kransen voor de regeringen van Ier land, Nigeria, Finland en Canada. „Is de bestelling van de Amerika nen al binnen" vraagt een van de meisjes. „De prijzen lopen op", ver telt ons de zoon van de directeur. „De Nederlandse kwekers van naam wer ken met man en macht om in de kassen de bloei te forceren. Elke morgen worden de kranen van de oliestook-installaties iets verder open gedraaid. Er worden spotlights ge plaatst, die het zonlicht moeten imi teren, met nevel wordt het vochtge halte in de tropische warme kassen op peil gehouden. Inpakkers vlijen de bijzonder kostbare bloemen in vele lagen teer vloeipapier om ze te beschermen tegen'de winterse koude. W. Mouwen sr. maakte ze in 1934 voor de begrafenis van prins Hendrik mee. „Maar een drukte zoals nu is voor ons een enorme opgave. Extra-krachten aantrekken kan niet, want het werk moet gedaan door specialisten. Dat betekent dat wij nu op volle kracht werken en dat we de laatste twee dagen met alle personeel dag en nacht, dus 24 uur per etmaal, zullen doorwerken". Met chef-binder J. Th. Visser (al zo'n 30 jaar tn het vak) stond hij bij de krans van het Noorse koningshuis. In de dubbe le, jjzeren hoepel, met stroo omwonden, waren honderden toefjes laurier gestoken. Daarin bomen met draad gebonden toef jes lelietjes en witte anjers. De lieflijke melodie van het „Me in Waldeck", gespeeld door het koper van het fanfarekorps der Limburgse jagers, riep het verleden op dat in deze omgeving zo gaaf bewaard is gebleven. Het is nauwelijks te venvachten dat zich in het plechtige ceremonieel dat de bijzetting var. het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina zal begeleiden, een moment van zo grote eenvoud, maar van zo diepe betekenis zal voordoen als dat waar op de auto onder het hoornsignaal van de Last Post wegreed door de met fakkellicht beschenen paleislaan. door de prinses altijd de Loolaan ge noemd. Minutenlang nagestaard door de kleine groep op het bordes: de Ko ningin tussen de Prinsessen Beatrix en Margriet, Irene en Marijke. Pas toen de auto, begeleid door prins Bernhard. de gehele rechte laan tot nabij de gedenknaald was afgereden, keerde de Koningin zich om, maar niet nadat zij enige passen achteruit was gelopen en een eerbiedige bui ging had gemaakt. Elk heeft een plekje op aarde, hem dierbaar bovenal. Een land streek of een gaarde, een dorp je of een dal, zegt de dichter. Voor dit alles zullen zaterdag 150 a 200 man op de been gebracht worden. Op het eerste signaal zullen zij uitrukken en de reinigingswerkzaamheden uitvoeren. Tot op heden is door openbare wer ken nog geen vergunning Verleend om aan de oostzijde van het Noordeinde in het Oude Delft tribunes te bouwen. Er bestaat wel animo voor het bouwen, maar met het verlenen van de vergun ning wil o.w. niet te hard van stapel lo ten, omdat men verwacht dat velen angs de route zullen staan en dat bo vendien de t elevisie veel kijkers zal trekken. De tribunebouw acht men van de zijde van o.w. dus vooralsnog niet zo dringend. In dc kerk wordt het midden gedeelte vrij gebonden. Men heeft een gang van de kerkingang naar de grafkelder aan gelegd. De banken die anders op dit pad staan, heeft men voor deze gelegen heid parallel aan de kerkgang geplaatst en daar achter staan dan nog de podia. Het koninklijk gezin zal plaats nemen op stoelen voor de banken in het noor delijk gedeelte van de kerk. recht tegen over de preekstoel. De baar komt tussen de preekstoel en de zitplaatsen van de koninklijke familie te staan. De mensen op de podia achter de preekstoel zullen door middel van monitors (kleine tv- beelden) toch getuige kunnen zijn van hetgeen aan de andere kant van de preekstoel te zien is. te weten de baar, de koninklijke gasten en de twee hofpre dikers. De televisie maakt gebruik van ge luidloze camera's en voor de fotogra fen ishet verboden flitslicht te ge bruiken. De verwarming geschiedt door circulatie van hete lucht en voetverwarmers, terwijl bovendien de apparatuur van de televisie wel de nodige warmte zal uitstralen. Ver lichting wordt versterkt, aldus open bare werken van Delft, welke dienst tot slot te kennen gaf dat de genodig den om tien uur in de Nieuwe Kerk aanwezig zullen zijn. Voor Prinses Wilhelmina was dit plekje Het Loo. Het afscheid voor goed van Het Loo droeg dan ook in dit uur van uitgeleide het karakter van behoedzame huiselijke zorg. Hot waren de familie en het personeel die voor dit laatste vaarwel aantra den. Om tien minuten voor vijf hadden zich ongeveer 180 leden van het per soneel van het paleis, deputaties van de houtvesterijen en van de gepen sioneerden en inzonderheid degenen die steeds nauw met de Prinses in aanraking zijn geweest, staande ver zameld in de hofkapel voor een korte huisdienst. De orgelist, de heer J. W. Buitink secretaris van de intendance, speelde: Jezus mijn Heiland, groot is Uw lief de een lied uit de bundel van Joh. de Heer, dat de Prinses graag mocht horen toen de koninklijke familie binnentrad. Allen bleven staan. De hofpredi- kant, ds. J. W. Berkel, opende vol gens de korte liturgie de dienst met het lezen van Psalm 23: De Heer is mijn herder, mij zal niets ontbreken. Ds. Berkel bad vervolgens het On ze Vader en daarna zongen allen het lied „Jezus leeft. Hij is verrezen". Velen waren diep geroerd. De Ko ningin stond naast de baar. Bosar- beiders met de pet in de hand, de jachtopzieners en boswachters in grijs en groen uniform. Zij zongen samen met de koninklijke familie het opstandingslied. De winkels in Den Haag zullen zater dag tot 13 uur gesloten, zijn en de recla me- en etalageverlichting zal gedurende déze tijd zijn gedoofd. Op de winkeliers in Den Haag is door de organisaties een beroep gedaan hieraan mee te werken. Uit piëteitsoverweghïgen en om het personeel in de gelegenheid te stellen de begrafenisplechtigheden bij te wonen, alsmede met het oog- op de verkeersaf- sluitingen in Den Haag en Rijswijk heeft de Haagse bakkerijstichting besloten, dat er zaterdag 8 december in Den Haag. Rijswijk en Voorburg geen brood zal worden bezorgd. Ook zijn de bakkers winkels tot 's middags een uur gesloten. Vrijdagavond zal prof. mr. P. J. Oud voor de radio spreken over zijn persoon lijke herinneringen aan prinses Wilhel mina. Dit zal plaats vinden in de door de regering ten behoeve van de politieke partijen gevorderde zendtijd op vrijdag, 7 december a.s.. over de zender Hilver sum I (402 m), van 19.30—19.40 uur. De Nederlandse Televisiestichting zal zaterdag in een nationaal programma van ongeveer half tien tot kwart voor twee een rechtstreekse reportage uit Den Haag en Delft geven van de plechtige uitvaart van prinses Wilhelmina. 's Mid dags is er geen televisie-uitzending. Het nationale programma brengt 's avonds van half acht tot half negen een samen vatting van de bijzetting, gevolgd door een speciaal concert door het Residentie orkest onder leiding van Willem van Ot- teroo (tot 21,45 uur). Het Nederlandse programma ver meldt: Concerto grosso opus 3 no. 1 van Fieter Heliendaal, de Elektra suite van Alphonso Biepenbrock, Symphonie no. 2 (Piccalo Sinfonia) van Leon Onthei en Wilhelmus van Nassouwe, in opdracht van de N.T.S. speciaal voor deze gelegen heid bewerkt door Oscar van Hemel. De originele tekst wordt gesproken door Paul Steenbergen, Ellen Vogel en Johan Schmitz. De uitzending uit het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, wordt geregisseerd door Hans Wortelboer. Het avondprogramma wordt besloten met het journaal en weerover- zicht (21.50 tot 22.05 uur) en een slot woord door prof. W. Kremer.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2