M r r In stille eerbied namen honderden afscheid Kerk bijgezet m Lange nachtwake lucht in open I m III mmm mr- -"•* "M In Den Haag leek leven verstorven mm I ülSpfll Pagina 3 mm I -• - 'mm Ëm M-"att WmmÊÊÊÊMR ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 (Van onzo verslaggevers) Tpr sronaen nonderden, maar ze leken er niet te zyn. Het leven A-* leek verstorven, het geluid verstomd. Slechts een schuifelende voet verbrak die stilte even. Aan weerszijden van het bordes van het Paleis Lange Voorhout in Den Haag stond bewegingloos de ere wacht, soldaten van het Garde Regiment Fuseliers Prinses Irene, stram in de houding, het geweer gepresenteerd. Rechts van het bordes de Johan Willem Frisokapel met zwijgende instrumenten. Daarachter de honderden, zwijgend, wachtend in stille eerbied. Uren hadden ze daar al gestaan, in de lichte, maar verkillende nevel. Urenlang om een laatste groet te brengen, om afscheid te nemen van een Vorstin. Weinigen sullen deze indrukwekken de en plechtige ogenblikken van vol komen stilte onder de kale bomen van het Lange Voorhout vergeten. Ogen blikken, die voorafgingen aan dat ene ontroerende moment. Het ogenblik, waarop langzaam en plechtig acht in groene uniform gestoken bosivachters in de paleisdeur verschenen, op de schouders de blank eiken kist dragend. Het begin van de laatste tocht van een gestorven. Koningin. (Vervolg van pag. 1) Verstild Groet Belangstelling Wilhelmus Klokgebeier Stijlvol Twee talen (Van onze verslaggevers) Vannacht en vanmorgen in alle vroegte zijn de laatste voorberei dingen in verband met de uit vaart van prinses Wilhelmina ge troffen. De mannen van de Haag se gemeentewerken, die al vanaf maandag bezig waren de hekver sperringen langs de route te plaatsen, sleepten nog duizenden dmvhekken naar open plaatsen, om slechts enkele kruispunten vrij te laten. Op regelmatige afstan den langs de route postten politie mannen. ONGELUK Opstanding Volgorde 4 De koets :»*g 1 llflfl I rjBjt J- *ïi m m*--: Even over negen waren de witte wa gens van de Rijkspolitie voorgereden. Eerst stapte Z.K.H. Prins Bernhard uit, even eerder dan H.M. Koningin en de prin bloemenwagen aan. met een weelde aan bloemen en kieuren. Een enorme krans rose anjers, witte chrysanten, een eroot boeket rozen bovenop. Langzaam schreden de vier adjudanten van prinses Wilhelmina naar buiten Schout-bij-nacht H. A. W. Goossens droeg een wit kussen aan, met het groot kruis van de Militaire Willemsorde en het brede oranjelint. Achter de met acht met witte kleden omhulde paarden be spannen koets hadden zich inmiddels de tien dienstdoende Kamerheren opgesteld en toen de slippendragers (brigade generaal der grenadiers b.d A. van Santen. luitenant-kolonel KNIL W. Romswinekel en kapitein' ter zee b.d. C otu cvtuci uam ii.ru. ivuuujeui cu uv jrijii-u,. T-» 1 sesscn Margriet en Marijke. De Koningin ^on, V?E Boe.zelaar en schout- Nog enkele ogenblikken en de laatste tocht is begonnen: de eiken kist rust op de schouders van acht sterke mannen, die zo straks hun droeve last naar binnen zullen schuive-t Daar, in de vorstelijke graftombe, staat een dochter bij de kist van haar moeder, een schoonzoon bij de kist van zijn schoonmoeder en vier kleinkin deren bij de kist van hun grootmoeder. Hoe gewoon, hoe menselijk allemaal. Terwijl de koninklijke familie zich m de grafkelder bevindt, wordt boven, in de kerk, een Noors lied aangeheven, dat door koningin Juliana, toen ze nog studente was, is vertaald. Helder klinken de stemmen van so pranen en tenoren in de verstilde kerk. Vijf coupletten telt het Noorse lied, waarvan het eerste luidt: ,,De zon schijnt in mijn ziel van daag, Het donker is gezwicht. En aard' en hemel langt mij toe, Want Jezus is mijn licht-'. Langzaam en zichtbaar onder de in druk' begeven de leden van het konink lijk gezin zich weer naar hun plaatsen. Nog één keer zwelt machtig een samen-- zang aan. Uit bijna drieduizend kelen klinkt het laatste vers van Psalm 72 op een lofzang op de Almachtige Heer: „Zijn naam. moet eeuwig eer ontvangen, men loov' Hem vroeg en spal De wereld hoor en volg' mijn zangen met amen, amen, na! Na het uitspreken van het votum ver laten de leden van de koninklijke fami lie en ac vorstelijke gasten in volgonde van binnenkomst de kerk. Ze worden voorafgegaan door de beide Hofpredi kers, de burgemeester van Delft, de Hof maarschalk. de eerste Stalmeester, de Grootmeester en de Chef van het Mili taire Huis. Het gevolg bestaat uit de le den van de buitenlandse Hofhoudingen, de Gcootofficieren. de slippendragers. de Kamerheren en de adjudanten. Bij ..het vertrek hebben auto's de plaats van de rijtuigen ingenomen. In - snelle vaart gaat het naar Paleis Huis ten Bosch, waar velen het noenmaal gebrui ken. hertogin Charlotte en prins Felix van van Jezus gelegen had". droeg een mantel met een smalle nertz kraag en een witte zijden tocque. Prinses Margriet had een lange mantel in prin- sessemodel aan en een smalle hoge bont- hoed op. Prinses Marijke droeg op het hoofd een kleine, ronde Breton. Alle drie waren in het wit gekleed. Enkele ogenblikken later volgde de auto met de prinsessen Beatrix en Irene. De kroonprinses droeg ook een lange witte mantel over een witte robe en prinses Irene had een wit laken complet aan, In een aansluitende stoet arriveerden de koninklijke sasten. Als eerste koning Frederik van. Denemarken, dan koning! Olaf met prinses Alice, de gravin van Athlone. Het was de derde maal, dat zij de gast was van de koninklijke familie bij een droeve gebeurtenis. Zij was im mers ook aanwezig bij de uitvaarten van koningin Emma en prins Hendrik in 1934. Nog tragischer is. dat prinses Juliana indertijd bij haar logeerde, toen prins Hendrik overleed en prinses Irene nu bij bij-nachtH. A. W. Goossens) hun plaats naast de lijkwagen hadden ingenomen, verscheen het Koninklijk gezin op het bordes. De Koningin en de prinsessen, zoals gezegd, in het wit en prins Bern hard in het groot gala van generaal der Mariniers. Het bleef stil, doodstil. Langzaam schreden Koningin. Prins en Prinsessen de trappen van het bordes af. langs de erewacht. Er werd een groet aan het vaandel gebracht. Daarna stap- sidenten van Equador. Argentinië, Fin land, Ierland, Amerika, de staatspresi dent van de republiek Zuid Afrika, de Canadese regering, de Griekse regering en van de regering van de Chinese volksrepubliek. Dan de vijf koetsen met Koninklijk ge zin en de vorstelijke gasten, een com mando Rijkspolitie, de kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht, detachementen van luchtmacht en marine, een compag nie van het 12de Infanteriebataijon Gar deregiment Jagers, een detachement van de Koninklijke Marechaussee en vier ruiters van de Haagse gemeentepolitie in ceremonieel tenue. Lange tijd was niets anders te horen dan het klakken van soldatenhakken op de bevroren stenen, afgemeten en strak, het ketsen van paardehoeven en het doffe dreunen van de schoten uit de 12 ge- sc'nutstukken op het Malievtld en Ypen- bur.g, Dat was het enige dat de stilte verbrak. Tot een van de kapellen in- zeite. Terwijl de kanonschoten voortdreun- den en de klokken hun klanken over de stad lieten gaan, klonk plechtig het ..O Nederland, let op Uw saeck". Om beur ten speelden de kapellen: vaderlandse liederen uit Valtrius Gedenckklank en bekende koraalmuziek, aangepast aan het marstempo. Diepe indruk maakte de muziek op de toeschouwers. Velen waren ontroerd en konden hun emoties niet meester blij ven. De belangstelling langs de route was iets minder dan wellicht verwacht was. Toch hadden nog vele honderden er de voorkeur aan gegeven om dit imposante gebeuren, ondanks de bijtende kou, met eigen ogen te zien, ofschoon zij er ook via de televisie getuigen van konden zijn. Ondanks de kou eri de verkillende nevel hadden ze urenlang gewacht. Veie ande ren hadden een plaatsje gevonden ach- Luxemburg, prinses Alice, gravin van Athlone en koning Fred-erik IX van De nemarken, koning Boudewijn en kongin Fabiola van België, koning Olav van Noorwegen en prinses Armgard van Lip- pe-Biesterfeld. prins Louis-Ferdinar.d en prinses Kra van Pruisen, de vorst en vorstin von Wied en de graaf en gra vin van Oeynhausen-Sierstorpff De stoet, die door de genodigden in de 'kerk staande het „Ontwaakt gij die slaapt en -sta op uit den doön" wordt toegezongen, wordt gesloten door elf Ka merheren en vier adjudanten. Nadat het stoffelijk overschot op een witte katafalk voor de preekstoel is ge plaatst, worden de vorstelijke personen naar de voor hen bestemde zetels ge leid. Deze bevinden zich eveneens voor de preekstoel, tussen de aan de andere zijde staande kolommen. Door een adelborst, twee cadetten van de Koninklijke Landmacht en 'één cadet van de Koninklijke Luchtmacht wordt de kist met de Nederlandse vlag gedekt. Onmiddellijk daarna plaatst de Chef van het Militaire Huis het kussen met het Grootkruis van de Militaire Wllemsorde op de baar. Als samenzang volgt daarop ..A To; la Gioire" (,,Aan U de Eer".i. waarna ds. Berkel aan zijn predikatie begint. Als tekst heeft hij Matthéus 28 vers 20 gekozen: ..En zie. Ik ben met u al de dagen tot de voleinding eer wereid. Amen". Naar het uitdrukkelijk verlangen van prinses Wilbelmina, aldus de predikant, moet haar begrafenis ene getuigenis zijn van Gods leiding in ons leven en van de overwinning door Jezus Christus de Heer. Plechtig klinkt dan de Geloofsbelijde nis van Nicea door de hoge kerk. En nog maar nauwelijks is het laatste woord verstorven, of de genodigden rijzen van hun zelel op om tezamen couplet 6 en 14 van het Wilhelmus te zingen. ,.Mijn schilt ende betrouwen", luidt de pegin regel van het eerste vers.. Hot tweede vers .yangt., met de woorden: ..Oorlof mijn arme schapen" aan. Na een kort in het Frans uitgespro ken gebed van ds. Forget gaat de rouw dienst over in het laatste deel van de uitvaart: len ze in het klaarstaande galarijtuig, ach-1 'er kantoorramen. die bij het passeren van de stoet werden geopend. Toen de stoet de Hofweg was gepas seerd. brak de zon door. Overal op de route was pekel gestrooid. De kijkers zagen in gepaste stilte de droeve stoet langstrekken. Zij ontwaardden een Koningin Juliana achter het venster van het volgrijtuig, stil voor zich uitstarend. Op het Rijswijksepiein traden de hoog waardigheidsbekleders uit de stoet en brachten een militair saluut. Ook hier was een trieste stemming. Het gebeier van de klokken was goed te horen. Mensen stampvoetten om de voeten wat warmte te geven, De stoet ging in sr.el tempo door Rijswijk. Bij de Hoornbrug hadden zich vele mensen verzameld. Daar stonden de kijkers soms twaalf rijen dik, kinderen waren in •lantaarn palen geklommen en mensen stofïden' op trapjes. Maakte- de stoet ergens een trieste indruk dan was het wel op de weg van Rijswijk naar Delft, op 'de open vlakke weg, waar de klanken van de muziekinstrumenten verwaaiden en het wit van de koetsen werd gehuld in een waas van lichte nevel. Terwijl Delft in afwachting was van Je aankomst van de stoet, beierden over de oude vesten de kerkklokken, ter de bloemenwagen. Koningin en Prins in het eerste rij tuig en de Prinsessen in het tweede. De vorstelijke gasten bestegen de vol gende koetsen: de koningen Frederik van Denemarken en koning Olaf van Noor wegen namen in de derde koets plaats Beiden waren in uniform. Prinses Alice, gravin van Athlone met prins Louis Ferdinand van Pruissen en prinses Kira zaten in het vierde en de vorst en vorstin van Wied in het vijfde. De vrouwelijke gasten droegen allen bruine bontjassen. Het was een indrukwekkende stoet, die zich even na tien uur in beweging zette. Voorop een detachement van de Koninklijke Marechaussee, de Koninklij ke Militaire Kapel een compagnie van het 11de Infanterie Bataljon Garderegi ment Grenadiers, een detachement van de Koninklijke Marine, een detache ment van de Koninklijke Lucht- macht, een commando Rijkspolitie, vijf I ruiters in ceremonieel tenue van de Haagse gemeentepolitie, gevolgd door hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualthe- rie van Weezei en diens adjudant, een rijknecht majoor en twee rijknechts te paard. Een stoet die méér een vorstelijke rijtocht had geopend. Maar nu geen uiterlijk vertoon, geen ceremonieel te- De Nieuwe Kerk is een stemmig en stijlvol geheel, als jle kist met het stoffelijk hulsel van prinses Wilhelmi na het voorportaal wordt binnenge dragen. Met achtduizend witte chry santen, drieduizend witte anjers en vijftienhonderd witte hyacinthen zijn sobere versieringen aangebracht, waarbij de natuurstenen zuilen in hun eigen waarde' zijn gelaten. Bloemversieringcn bevinden zich op de posten van de grote voordeur on der het orgel, op het klankbord van de preekstoel, op de steunberen tus sen de Gothische ramen, die een flauw lila-achtig licht dooralten, en rondom de grafkelder. Slechts èèn krans is zichtbaar. Het is de krans van het gezamenlijk ver- Naar een sinds Willem de Zwijger bestaande traditie wordt de dienst, die daarna aanvangt, door twee Hof predikers geleid. De eerste, ds. J. F. Berkel, is er voor de Nederlandse taal; de tweede, ds. G. I. P. A. B Forget voor de Franse (Waalse) taal. „Christus, onze heer, verrees, Halleluja! Heil'ge dag na angst en vrees, Halleluja! Uw hart worde niet ontroerd", be gint ds. Berkel zijn Schriftlezing uit .Johannes 14 vers 1 tot 7. „Gij gelooft in' God. gelooft ook in Mij, In het huis mijns Vaders zijn vele woningen anders zou ik het u gezegd heb ben want Ik ga heen om u plaats te bereiden: en wanneer Ik heengegaan ben en u plaats bereid heb, kom Ik weder en zai u tot Mij nemen, opdat ook gij zijn moogt, waar Ik ben." Na een gebed volgt een Schriftlezing uit Matthéus 28 vers 1 tot 7, dat over de Opstanding handelt: ..Laat na de sabbat, tegen het aan breken van de eerste dag der week. ging Maria van Magdaia en de andere Maria het graf bezien. En zie, er kwam een grote aardbeving,want een engel des Heren daalde uit de hemel neder en kwam nader, en hij. wentelde de steen weg en zette zich daarop. Zijn uiterlijk was als een bliksem en zijn kleding wit als sneeuw." Samenzang klinkt dan op samen zang uit de nieuwe bundel, gezang 61. vers 1. waarvan de eerste regels luiden: ..Christus, onze Heer, verrees, Halleluja! Heil'ge dag na angst en vrees. Halleluja!" Doninee Forget beklimt dan de kansel. In de Franse taal leest hij Op de Rijswijkseweg in Der, Haag vond om ongeveer kwart voor vier een tragisch ongeval plaats. Een 34-jarige taxi-chauffeur reed tegen een afzetting en werd zwaar gewond, doordat een stang van het hek door de voorruit in zijn hoofd drong. Kort nadat hij in het ziekenhuis Zuidwal was gebracht over leed hij. zet. die aan de achterzijde van de Johannes 20 vers 11 tot 18 voor, dat lijkkoets was bevestigd en die tegen;over de Opstanding en de eerste het praalgraf van Willem de Zwijger\ verschijning verhaalt: is geplaatst. Hij heeft een middellijn ..En Maria stond buiten dicht-bij het! van anderhalve meter en is opge maakt uit witte lelietjes van dalen, witte eucharisblaemen. witte chrysan ten en decoratieve sierbladen. De bloemversieringen maken geen bruidswitte indruk. De ondergrond is berberis-groen, terwijl het rood van de creton. het geel van de draecene. het grijs van de cryptantus en het groen van de nephrolepus alle bonte blad planten een soort herfstelfect teweeg brengen. Eigenlijk kan men zeggen dat de kleuren van beneden af van donker naar wit oplopen. Na zich in het voorportaal te hebben opgesteld, betreedt de rouwstoet en cor tege het langsehip. Voorop loopt de Op- •oer-ceremoniemeester. luitenant-gen e- iaa! bd C. F. Pahud de Montagne. Hij wordt gevogd door de Grootofficie ren de Grootmeester van het Huis, J. J L. Baron van Lynden, de Chef van het Militaire Huis, iuitenant-generaal H. Schaper. ramde de slippendragers schout bij nacht H. A. W Goossens, brigade-generaal der Grenadiers tit. d.d. A. van Santen, luitenant-kolonel b.d. KNIL W Romswinekel en kapitein ter zee b.d. C. W. Th. Baron van Boetze- Iscr. Achter de kist lopen twee aan twee: Koningin Juliana en prins Bernhard. prinses Beatrix en prinses Irene, prm- ies Margriet en prinses Marijke, groot graf. wenende. Terwijl zij dan weende, boog zij zich voorover naar het graf, en zij zag twee engelen zitten, in witte klederen, een aan het hoofdeinde en een aan het voeteneinde, waar het lichaam Terwijl de ruitte koets gereed staat, wordt de blank eiken kist langzaam en plechtig uit Paleis Lange Voorhout gedragen door acht boswachters. Vanaf het bor des zien stil en aandachtig de leden van het koninklijk gezin toe /toe hun moeder en groot moeder haar iuatste tocht begint. 'M ICr.vM, Tot vanmrogen zeven uur waren er slechts enkele mensen', die al een plaats je langs de, afzetting hadden gezocht Allec-n de 30-jarige operateur R. E. Godfried uit de .Van Merlenstraat was al om drieuur in de morgen, gewikkeld in dekens en een slaapzak tussen de radiowagens op het. Lange Voorhout gekropen. ..Ik heb het niet koud gehad, omdat ik sliep'', vertelde hij. Maar om vijf uur werd ik wakker omdat ik stem men hoorde en was zo koud als een ijspegel en ik had me nog wel lekker warm gedronken van te voren. Om een uur of zeven stonden er op het Lange Voorhout ongeveer 30 mensen. Om ha if vier zijn 50 manschappen van het Garnizoenskommando Den Haag met 15 gamellen koffie naar Delft gegaan om hun. duizenden ..collega's" die om ongeveer zes uur aan waren gekomen van koffie met zes klont-jes te voorzien. Op het Staatsspoor kwam om vijf over half zes de eerste trein met militairen aan. Talrijke marechaussees en hoge militaire autoriteiten waren ter plaa'xe om het vervoer van de manschappen ordelijk te laten verlopen. Een onafzien bare rij van 130 bussen stond langs de Rijnstraat -en Lekstraat. Ook op de Bezuidenhoutseweg waren talloze bussen geparkeerd. In totaal hebben negen treinen omge-i veer 6,5 duizend militairen naar het S.S. gebracht. Om ongeveer zeven uur klom men de laatste manschappen in de bus sen. Ook op het H.S. was het een drukte van belang. Daar kwamen de eerste treinen am negen minuten voor zeven aan. Van daaruit werden ongeveer duizend militairen naar de verschillende verzamelpunten Ypenburg. Slachthuis én de nieuwe Frederikskazerne gebracht. Tegen zevenen begon een grote groep belangstellenden zich achter de afzet tingen te groeperen. Veelal waren het vrouwen tussen de veertig en vijftig jaar. die met klapstoeltjes gewapend een plaatsje zochten langs het Spui. Zieken en Rijswijkseplein, Ook op het Voorhout werd het allengs drukker. Het personeel van Gemeentewerken begon de laatste afzethekken (die uit alle delen van hef land waren aangevoerdi te plaatsen en de ruimten voor de pers werden even eens afgezet. Ook de camera-mensen en de technici van de N.T.S. waren druk In de weer met controle werkzaamheden In Delft waren verschillenden vroeger pp pad gegaan dan in Den Haag. Mej. A. R. Dikken was gisteravond al om kwart voor zes uit Varsseveld (bij Winterswijk) vertrokken. Evenals in Den Haag trachtten de wachtenden het zich hier zo gemakkelijk mogelijk te maken. De oer-Hoilandsc broodjes en koffie' waren ook bij dit his torische gebeuren niet.vergeten. Om'tien over twee kwamen op de markt de heren Bakker en Wachter aan. Ze waren op de bromfiets helemaal uit Nieuw-Yennep gekomen. Om twaalf uur waren ze ver trokken. Gehuld in leren jassen en laar zen vol dikke kranten posteerden zij zich voor het' WV-kantoor. Om zes uur 's morgens 'was 'het aantal wachtenden gestegen tot 25. Bij dc Oudemanhuissteeg had een groepje van tien verzetsstrijders In de eerste volgkoets hebben koningin Juliana en prins Bern hard plaatsgenomen. haar de dood vanhaar grootmoeder moest vernemen. Op de'straat was een dikke laag zand gestrooid, want overal glinsterde de weg van de gladheid tussen de berijpte grote vlakken van het Lange Voorhout. Er was een sfeer van afwachten. En dan kwam dat grote, ontroerende ogenblik waarop de acht houtvesters de eenvou dige. eiken kist het paleis uitdroegen. Zacht zette de Kapel het Wilhelmus in. Hoeden werden afgenomen, stil en ontroerd keken honderden toe, hoe dè dragers de bordessen afdaalden en uit de verte kwam het doffe geluid van de eerste saluutschoten. Inmiddels hadden acht Kamerheren in galarok met' zwarte steek en witte hand schoenen zich achter de witte koets op gesteld. De koets was geheel bekleed met zachte crème draperieën, vier om floerste brandende lantaarns op de vier hoeken, een zilveren kroon en grote crème pluimen op de vier hoeken van de kroonlijst. Achter de koets reed de post gevat, die uit de oorlogsjaren zulke dierbare herinneringen aan de oude Koningin hebben bewaard. In Rijswijk zijn vannacht tientallen automobilisten, die de nacht in hun auto wilden doorbrengen door de politie ver wijderd. Zij.mochten wel in hun auto sla pen. maar moesten dat in de zijstraten doen. „Je moet er wat voor over hebben, hè, om hier te staan", en dat had mevr. A. L. van Uden-Hosnar (Cornells Fockstraat 116. Delft) zeker. Sinds gisteravond staat ze achter de afrastering bij de Nieuwe Kerk in Delft. Ze kwam gistermiddag om vijf uur poolshoogte nemen, maar aangezien er toen nog niemand stond, is ze nog gauw even naar huis gegaan om het eten van haar man op te warmen. Om zeven uur richtte ze haar schreden naar de Markt met de vaste wil de nachl in de open maar koude lucht door te brengen, want ze wilde niets missen van de aankomst van de koninklijke rouw stoet bij de kerk. Mevr. Van Uden heeft echter niet al leen gezeten. Ze kreeg weldra gezelschap én na twaalven was er bij de kerk reeds een groepje van zeven wachtenden ont staan. Juffr. A. R. Dikken behoorde ook tot het groepje. Ze vertrok gisteravonc om kwart over zes vanuit Varsseveld (bij Winterswijk) en tegen twaalven kon ze zich aansluiten bij de Delftse record- houdster mevr. Van Uden, die inmiddels ook gezelschap had gekregen van dri< Brabanders. Gezamenlijk heeft men de nacht kour maar plezierig doorgebracht. Studente) kwamen aan het begin van de nacht eer kijkje nemen, en onderhielden zich a! ever, vermakelijk met de wachtenden Zelf waagden ze het niet om langs d( route te blijven. Maar daar moet je dar ook wat voor over hebben zoals mevr Van Uden vertelde. Stampvoeten, nie' van kwaadheid maar van de kou brach men de nachtelijke uren door. Men maak te het zich gerieflijk met meegenomet broodjes en koffie. Het zevental had ziel rijk voorzien van etenswaren, want e: mocht langs de route niet gevent wor den. In de beste stemming brak de mor gen aas. slechts .het gewone uniform, het een voudige groen, grijs en blauw, eenvou dig en sober. ■-•-Terwijl overal de kerkklokken bci- erien zetten zij zich in beweging. Achter hen de witte lijkkoets met alleen die ene kransde krans van het Nederlandse verzet. Het was de ze koets waarop aller blikken zich richtten. Eerbiedig en zwijgend brachten de honderden langs de hek ken een laatste groetvoor het laatst ging Koningin Wilhelmina voorbij. De vorstin, die met deze omgeving zo vertrouwd was, die hier zovele ja ren doorbracht, die al zovele malen bij zovele gelegenheden hier was langs gegaan. Over het statige Voor hout met zijn eeuwenoude bomen, de Kneuterdijk, langs de Gevangen poort. Toen stonden er dikwijls jui chende mensen langs de route, men sen, die met vlaggetjes zwaaiden. Nu rouivde haar oude Residentie en zwegen de toeschouwers achter de hekken in diepe eerbied. De koets werd begeleid door tien in zwart geklede Kamerheren, vier slip pendragers, de chef van het militaire tehuis van de Koningin, luitenant ge neraal H. Schaper en kolonel vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann nue (uitgezonderd de politie te paard), lis ware het, dat zij meerouwden met ClP^htq Vl rit ffoiDrtrifl imiforin hof aan. --Jn - de rouwenden. De winterzon zag meer :n meer kans door' de ijle 'nevels heen te dringen en deze achtste december was zeker niet somber te noemen, wat de weersomstandigheden betreft. De belangstelling fn de Delftse bui tenwijken was, evenals in de Haagse binnenstad, zeker minder dan men verwacht had. Wellicht hebben ook de strenge verkeersmaatregelen van de politie een massale komst uit het hele land nog tegengehouden. In Delft mengde zich de stem van de 9000 kilo wegende „Bourdon" (een klok daterend uit 1570) met de klan ken van de andere kerkklokken. Indrukwekkend vreemd stak het wit van de rijtuigen af tegen de donkere eeuwenoude geveltjes in de nauwe stra ten van de oude Prinsenstad. die zovele bindingen met het Oranjehuis heeft en die ook door Prinses Wilhelmina zo dikwijls werd bezocht. Rondom de Markt in Delft was het omstreeks half twaalf bijzonder druk geworden. Genodigden voor het bijwonen van de -bijzetting kwamen in steeds gro ter getale naar hot Delftse centrum: commissarissen van de Koningin, bur gemeesters. Kamerleden, leden van de Hoge colleges van de staat, kerkelijke, militaire en burgerlijke autoriteiten. Zij allen begaven zich naar de zijingang rar. te paard aan beide zijden van de" koets j van de" Nteuwe *Kerk' en daarachter vier adjudanten van de Prins en acht iachters en boswachters van Het Loo. Achter de lijkkoets volgde de bloe menwagen, waarop een schat van bloe men was gelegd, witte bloemen. Kransen en bloemen, die de laatste aagen tijdens het défilé bij de baar in het paleis aan het Lange Voorhout had den gelegen en kransen van staatshoof den: van de Keizer van Japan, Koning Olaf van Noorwegen, de Koning en Koningin van Zweden, de Groothertogin en prins Felix van Luxemburg, de pre- Langs straten en pleinen, waar Nederlands historie gestalte heeft gekregen en waar nog zoveel herinnert aan voorbije tijden, ging de rouwstoet met de blin kend tuitte koets. Hier krijgt men een overzicht van het mo ment, waarop de Gevangenpoort in de Haagse binnenstad wordt gepasseerd.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2