E PERSONENAUTO'S VRACHTAUTO'S SCOOTERS ACCESSOIRES VAN GORP'S Heel Boxtel springt bij om gezinnen te helpen Ambonezen wachten al jaar op inreisvergimnmg Gorredijk gedoopt Coalitie oor na een op gevild Baksteenindustrie geen rem op bouwprogram Papoea's dringen aan op versnelde overdracht Twee maanden oud kind niet op hoofd getrapt" GLAZEN ZAAL 'AHOY' ROTTERDAM FLEVO voor ZALEN groot nieuws Bouwvakkers bouwen huizer in vrije tijd! Woonoord wordt weggegraven Kikvorsmannen zochten naar Zwarte Jeanne Zes maanden voor Jehovagetuige Stand vanmorgen half negen: 24.475 schepen Einde van crisis in Bonn? V.N.-voorlichting aan de bevolking Jaar cel geëist tegen zeeman en havenarbeider nn Vader ontkent in tweede zitting Verdachte beschuldigt zijn vrouw VAUXHALL 6 CYL VAUXH ALL- SAVIEM - G.M.C. HENSCHEL- BEDFORD VESPA fscooCrj en transportdriewitkn) Oud-strijders over rehabilitatie van Van der Putten Verzet tegen politie van 12 jongens liep uit op fikse straffen Atoomcentrales in '80 goed voor 10 pet. van energie in E.E.G.? Plechtigheid bij Wilton Contracten Niet duurder Tankwagen dook in lingeriewinkel D* DE ROTTERDAMMER Pagina 4 U A DINSDAG 11 DECEMBER 1962 AUTOMOBIELBEDRIJVEN „Wij doen mee! Spontaan (Advertentie) .nmf/795, Vorig jaar pakten een paax honderd Ambonezen in het Arn hemse woonoord Golflinks aan de weg naar Apeldoorn op «tel en sprong hun koffers in om te rug te reizen naar het land van hun geboorte. Zij zouden van de Indonesische regering inreisver- gunningen krijgen. Op een Ne- derlande passagiersschip werd hun passage geboekt. Er heerste grote vreugde in het Arnhemse Ambonezenwoonoord die over sloeg naar andere delen van het land waar andere aanhangers van de republiek der Zuid-Mo- lukken woonden. Na zes uur vergaderen hebben regermgspolitiek kunnen binden dan tot "-'6 dusver het geval is geweest. de Christendemocraten en de Li beralen gisteravond in Bonn be kendgemaakt dat zij op alle be langrijkste punten betreffende de vorming van een nieuw kabinet overeenstemming hebben be reikt. In een gezamenlijke ver klaring wordt medegedeeld, dat vandaag het overleg zou worden voortgezet over de lijst van mi nistens, die het coalitiekabinet moeten bevolken. vrees te bestaan dat de Neder landse baksteenindustrie een be lemmering zal vormen voor de realisering van het bouwpro gramma van opnieuw 90.000 wo ningen." Dit merkte de voorzitter van de vereniging „De Neder landse Baksteenindustrie" op in zijn jaarrede, die op de vandaag in Arnhem gehouden jaarlijkse baksteendag werd uitgesproken door de erè-vóorzittèr der vereni ging, dé heer O. C. Huisman. ZEVEN leden van de Nieuw Guinearaad zijn vanmorgen met spoed uit Hollandia ver trokken naar aanleiding van een telegrafische oproep die zij van de Indonesische .minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, ontvangen hadden. Soebandrio wil dat deze delegatie onder lei ding van de voorzitter van de raad Oe Theo Meset nog deze maand een onderhoud heeft met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns. Het doel is de toestem ming van de Nederlandse rege ring te verkrijgen voor versnelde overdracht van dit gebied aan Indonesië. Volgens Papoealei ders in Hollandia heeft mr. Luns er in toegestemd de delegatie te ontvangen. Advertentie INGANG WIJTEMAWEG OF WESTZEEDIJK VRIJ TOEGANG woensdag 12 dec, 10-22 u. donderdag 13 dec. 10-23.30 u. vrijdag 14 dec. 10-23.30 u. zaterdag 15 dec. 10-23.30 u. ZOJUIST OPNTRODUCEERD^ U ROTTERDAM i DORDRECHT j HEINEN00RD Soerweg 21-25 Geldtlozepad '76 Boonsweg 4 4 filialen (Van een onzer verslaggever») HEEL BOXTEL was verslagen toen enkele weken geleden twee van Laar gezinnen plotseling in rouw werden gedompeld, toen een felle brand de familie Beek man» aan de Parallelweg de vader en vijf kinderen ontnam en ook Let gezin Van E»ch vaderloos maakte. Het hele dorp leefde mee met de twee vrouwen en vier overgebleven kinderen. Maar Lij medeleven bleef het niet. Boxtel wil nu daden stellen: met geza menlijke krachtsinspanning wordt binnenkort begonnen met de bouw van twee nieuwe woningen voor de beide gezinnen. Het Initiatief hiervoor werd geno men door burgemeester, dr. M. A. M. van Heivoort. Hij zei: we moe ten iets voor deze mensen doen. En de driehonderd bouwvakarbeiders in het dorp sloten zich daar spon taan bij aan: wij zorgen ervoor dat de huizen er komen, beloofden ze. Al enkele weken lang wordt in Box tel nu een geldinzamelingsactie ge- houden. Er werd een girorekening geopend, het Rode Kruis plaatste in 25 winkels busjes, de plaatselijke voetbalvereniging hield bij haar wed strijden collectes en in verscheidene bedrijven stonden arbeiders een uur loon af. Totaal resultaat tot nu toe: een slordige vier mille. En er wordt nog meer verwacht. Tot van ver buiten Boxtel komen giften bfa- nen. Zelfs uit Duitsland. Het voetbal elftal van het in Bruggem gelegerd onderdeel van de R.A.F. beeft name lijk tegen de plaatselijke voetbalclub gespeeld en de opbrengst daarvan voor de actie beschikbaar gesteld. Een Bredaas wegenbouwbedrijf zeg de voorts toe gratis voor het grond werk en de bestrating te zorgen. fff „Ze kunnen van Brabanders wel zeggen, dat het mensen met veel ge breken zijn," zegt gemeentesecreta ris Van den Hout, „maar één ding staat vast: als de nood aan de man komt, als er ergens moet worden ge holpen» uit hun gemeenschapszin zfch zeer spontaan. Dat bleek wel uit de medewerking die de bouwvakarbei ders direct toezegden. Er was maar één korte vergadering van het be stuur van de Katholieke bouwva.ka.r- arbeidersbond voor nodig om tot hei besluit te komen: wij doen mee. Driehonderd bouwvakarbeiders ver klaarden zich bereid ia hun vrije tijd te gaan bouwen. En de afdeling Box tel van de internationale Bouworde, een uit vrijwiligerg bestaande orga nisatie die zich bezig houdt met de bouw van huizen voor vluchtelingen, sloot zich bij dit idee spontaan aan. Wanneer met de bouw wordt begon nen is nog niet bekend. Urgent is de huisvesting nog niet. Het gezin Beek mans heeft nu nog onderdak bij fa milie, maar zal waarschijnlijk nog voor de Kerst passende voortijdelijke woonruimte krijgen aangeboden. En het gezin Van Esch woont nog steeds in het oude huis, naast de woning van de familie Beekmans, dat bij de brand vrijwel geheel werd verwoest Maar omdat de weg van plannen maken naar plannen uitvoeren meest al over vele hindernissen gaat is men ia Boxtel nu al begonnen met de voorbereidingen. De tekeningen lig gen al op tafel. Twee woningen on der één kap worden het. Een voorstel van B. en TV. om grond voor de woningen beschikbaar te stellen heeft de gemeenteraad al besproken en goedgekeurd. Blijft nog het probleem van het materiaal. Burgemeester van Heivoort is wat dit betreft optimistisch: „Ik heb goede hoop dat het be drijfsleven zal meehelpen", zegt hij." Ik zal de bedrijven persoonlijk gaan bezoeken. Ik denk dat het wel zal lukken materiaal los te krijgen." „Natuurlijk", zegt gemeentesecre taris Van den Hout, weten wij dat we met deze hulp het leed van de twee gezinnen niet kunnen wegnemen, We kunnen het alleen maar verlich ten. Boxtel doet in ieder geval wat het kan. Spontaan en enthousiast. Straks zullen tientallen, bouwarbei ders het werk starten. En als al les meezit kunnen de beide gezin nen, die zo plotseling en zwaar werden getroffen, hun nieuwe wo ningen volgend jaar nog betrekken. Dank zij de Boxtelse dorpsgemeen schap, die als één man de helpen de hand uitstak. DRU waskombinatie vraag nu een DRU De DRU-kolléktie wordt geëxposeerd bij MUNIER SMIT Hoogstraat 3, tel.13.4-2.82 Het oud-strijders legioen "s-Graven- hage e.o. heeft in een schrijven aan de minister van defensie, ir. S. H. Visser, zijn ontstemming kenbaar gemaakt in zake de weigering van de bewindsman de heer Van der Putten te rehabiliteren. „Hoewel het u gemakkelijk schijnt af te gaan „niet geïnteresseerd" te zijn in de ontstemming over onderdelen van uw beleid, wensen wij u toch nadrukkelijk deze ontstemming kenbaar te maken". Het mag in deze tijd, zo vervolgt de brief, tot de overigens bedenkelijke en afkeurenswaardige gewoonte gaan behoren binnen het raam der wet perso nen publiekelijk te diskwalificeren in geestelijk en materieel opzicht, dat neemt niet weg, dat nu de uitspraak van het ambtenarengerecht en de raad van beroep de betrokkene volkomen in het gelijk heeft gesteld het de bewindsman siert, indien hij de betrokkene schadeloos stelt De Utrechtse kantonrechter heeft twaalf jongens in de leeftijd van 14 tot 24 jaar veroordeeld tot straffen va riërend van 75 en voorwaardelijke hechtenis of tuchtschool tot 90 boete en twee weken onvoorwaardelijk. De jongens hadden in de binnenstad in twee grote warenhuizen de boel op stel ten gezet, op 29 november, de eerste St.-Nicolaaskoopavond. Winkelstellages werden omvergeworpen, rotjes werden naar het kopend publiek geworpen en winkelpersoneel werd mishandeld. De politie verdreef de groep ten slot te uit de binnenstad. Hierbij pleegde een aantal jongens verzet. Op een na. ontkenden zij voor de rech ter deelgenomen te hebben aan <le or deverstoringen. Zij hadden slechts toe gekeken. en niets gehoord van de aan maningen van de politie om het ter rein te verlaten. Binnenkort volgt de berechting van een tweede groep, die zich ook op ern stige wijze zou hebben misdragen. A De journalisten van Rome hebben tot een staking van acht dagen besloten, nu de onderhandelingen over een nieuwe c.a.o zijn vastgelopen. De stakingsda gen zullen nog nader worden vastge steld (afp.). Maar de vreugde was van korte duur. Er was een misverstand in het spel, er werden In het geheel geen farelsgoed- keuringen verleend. Weliswaar lagen op de ambassade van Indonesië in Brussel stapels aanvragen om terug te mogen keren, maar die waren nog niet behan deld. Dat Is nog altijd niet gebeurd. Na ruim een jaar liggen de aanvragen nog steeds op de ambassade en de Am bonezen wachten nog altijd op een vriendelijk gebaar der regering in Dja karta om hun eenvoudige plaats onder de tropenzon weer te mogen opzoeken. De Ambonezen wachten. De koffers staan nog steeds ingepakt en de meeste mannen in het woonoord werken al lang niet meer sinds de dag van hun terugreisgerucht, meer dan een jaar ge leden. Ze worden zoveel mogelijk ge holpen door Ambonezenzorg. Nu wordt Zeven ikvorsmannen van de marine in Den Oever hebben gistermiddag en -avond urenlang met behulp van sterke onderwater-schijnwerpers in de Amster damse Westlandgracht gezocht naar het lichaam van „Zwarte Jeanne", de Am sterdamse prostitueé, die sinds een week verdwenen is. Het zoeken, dat zonder resultaat bleef, werd vandaag voortgezet. Het geval- Zwarte Jeanne is dus nog steeds een raadsel. Vorige week vond men bij de Windtunneikade het handtasje van de vrouw, maar van de vrouw zelf is niets meer vernomen. Om dat zij een ongeluk vreesde heeft de politie de Westlandgracht al geheel ai- gedregd, maar er is niets boven water gekomen. Nederland voor de Ambonezen in Arn hem er niet comfortabeler op. Het oord, een voormalig oorlogskamp, wordt af gebroken. Het moet verdwijnen 0m zand te verschaffen van aanleg van wegen in een nieuwe Arnhemse stadswijk. Het oord ligt op een heuvelachtig stuk bos grond en de eerste heuvel is al afge graven. Er zijn ook al veel barakken af gebroken. De Ambonezen hebben nog de beschikking over vijf woonbarakken en een barak die voor kerkdiensten wordt gebruikt, maar ze weten niet hoe lang ae hier nog mogen wonen. De moesten willen niet in aanmerking ko men voor gewone huizen. Er is nog geen oplossing gevonden, maar de gravers ha len eSce dag meer zand rondom de ba rakken weg. De Ambonezen maken zich niet eng druk, al wijkt iedere dag steeds meer de grond onder hun voeten (Van onze parlementeredaetie) Omstreeks 1980 zal tien procent van de energie in de Europese Economische Ge meenschap door a ooomeen.tra.les worden geleverd. Dit zei mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Euratom-commissie op een persconferentie, die hij gisteren in Deo Haag heeft gehouden. Omdat de kern energie omstreeks die tijd goedkoper zal zijn dan. kolen en olie, sal ze een zeer stabiliserende invloed op de energieprij zen uitoefenen, aldus mr. Sassen. Euratom maakt volgend jaar een begin met het tweede vijfjarenplan, fa. het ka der van dit plan zal ongeveer 445 miljoen dollar worden besteed aan de ontwikke ling van het kernonderzoek ia Europa. Speciale aandacht krijgt de ontwikkeling va de zg. broed reactor, een kernreactor die vijftig procent van zijn uraniumbrand- stof gebruikt en op den duur meer splijt baar materiaal produceert dan verbruikt. Momenteel gebruiken de reactoren in bet algemeen slechts drie procent van het uranium. Advertentie Door haf uitvallen ven enige zalen- exploitaties in Rotterdam edviseren wij otise clientele: „RESERVEER NÜ REEDS UW 2AIEN VOOR DE EERSTE VIJS MAANDEN VAN 1963". KOOGSTRAAT 111 tOTTIRDAM TELEFOON (010) 11 78 11 Onza antra® ondergaat momantaal aan grot® verfraaiing. (Van een onzer redacteuren) HET m.8. Gorredijk bU Wilton-Fe- noord N.V. in aanbouw voor de Hol- land-Amerika Lijn, zusterschip van de Grebbedjjk, die fa juli j.l. werd afgele verd, begint morgen haar technische proefvaart. En vanmorgen is het schip gedoopt, omdat het een traditie Is, naar Ir. O. van der Vorm, directeur van Wil- ton-Fijenoord, betoogde, dat slechts een gedoopt schip naar zee gaaf. De doop een afzonderlijke plechtig- hei omdat het schip in het bouwdok werd gebouwd zodat de traditionele te waterlating achterwege bleef werd verricht door mevrouw J. Knop-Grotte "Woortmann. echtgenote van ir. G. Knop, adjunct-directeur en chef van de afde ling technische dienst van de H.A.L. Na deze plechtigheid werden toespra ken gehouden. Eerst door ir. O. van der Vorm. die herinerde aan de hechte ban den. die de HAL en Wiltan-Fijenoord verbinden, daarna door de 'neer J. W. Brand, directeur van de H.A.L. Hij zei, dat het bij de huidige conjunctuur nood zakelijk is met het beste materiaal te varen omdat slechts dan alleen de on kosten zo laag mogelijk kunnen blijven. Voorts memoreerde hij dat dit schip het tweede is dat de naam Gorredijk draagt Het eerste was in de vaart van 1908 tot 1923. en toen het in de vaart kwam be taalde een emigrant voor de overtocht slechts 24. De doopster werd bedacht met een fraaie armband en het schip met een te kening en een schilderij. Een ulo-school uit Gorredijk. die het schip heeft ge adopteerd, was door twee leerlingen bij de doopplechtigheid vertegenwoordigd. De Gorredijk heeft een lengte over alles van 162.95 meter, de breedte is 20.55 meter, de gemiddelde diepgang 8.194 me ter en haar dienstsnelheid bedraagt 17 knopen. Het aantal opvarenden is maxi mum 57 man. Het schip is van het open shelterdeck- type en heeft zes laadruimen, waarvan vijf voor de machinekamer en een er achter. De verblijven voor officieren en bemanning zijn volgens moderne opvat tingen ingericht Practiscb alle officieren en onderofficieren beschikken over een eenpersoonshut. De overige bemannings leden zijn in tweepersoonshirtten onder gebracht (Van onze rechtbankverslaggever) De rechtbank in Botterdam heeft dins dag de 21-jaxige VLaardimgse kantoorbe diende J. G. d. P. tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld en plaatsing voor een jaar in een rijkswerkinrichting. P. had militaire dienst geweigerd en toen hij tewerk werd gesteld in een rijkswerk inrichting, weigerde hij dit na" verloop van tijd ook. In beide gevallen verbood zijn geloofsovertuiging (hij is Jehovage tuige) hem de diensten te verrichtten. De dertigjarige zeeman I. v. d. P. uit Vlaardingen kreeg acht maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk, voor inbraken in een oonsumptietent en een zeiljacht ia zijn woonplaats. Vanmorgen om half negen precies waren er dit jaar in de Rotterdamse haven 21.475 sche pen aangekomen. Nog een klei ne ruk en de 25.090 schepen zijn er. Wanneer dat het geval zal zijn* Laten we het voorlo pig houden op volgende week dinsdag of woensdag. ii De 23-jartge bromfietser J. P. L. B. uit Utrecht is gisteren om het leven gekomen, nadat hij op de Lage Weide frontaal in botsing was gekomen met een personenauto. (Advertentie) I Tussen „zeggen" en „hebben" is een groot verschil. Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen 1 LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO Het is nog niet bekend of de leider van de liberale F.D.P., Erich Mende, lid zal zijn van het coalitiekabinet, of dat hij vasthoudt aan zijn verklaring, niet onder Adenauer een ministerspost tc willen aanvaarden. Zoals men weet heeft de bondskanselier er zelf vorige week op aangedrongen, dat Mende zitting in een te vormen coalitiekabinet zal nemen. Ge dacht was aan de portefeuille van bin nenlandse zaken. Op die wijze zou Aden auer de liberalen veel sterker aan de „Lr behoeft voor 1963 geen woningbouw. De export wordt voor 1982 I KnoiiTaiul rwrv "XW milÏAnn Tv: In de Jaarrede werd gezegd dat een tekort aan metselt - men er niet de oorzaak van is gweest dat de woning bouw van 1982 niet de omvang heeft gekregen welke fa het bouwprogramma was voorzien, maar dat zulks tie «rijten is aan andere oorzaken, zoals de bijzon der ongunstige weersomstandigheden, de verkorting van de werktijd en de span ning op de arbeidsmarkt, factoren die ook de metselbaksteenprodnktie geremd hebben. Toch zal de produktie van metseibak- stenen dit jaar de 16Q0 miljoen stuks bereiken, waarvan ongeveer 60 procent benodigd zou zijn geweest voor de Een uit twaalf papoea's bestaande de legatie heeft gisteren president Soekar- no in een memorandum gevraagd dat hun land zo snel mogelijk aan Indonesië overgedragen zal worden. De groep, die vandaag naar Den Haag is vertrokken om een soortgelijke me morandum aan de Nederlandse regering voor te leggen, eist de overdracht op 31 december. Uit Nederland reist de dele gatie naar New York waar zij haar zaak aan secretaris-generaal Oe Thant zal voorleggen. In het memorandum wordt betoogd dat een versnelde overdracht nodig is voor de ontwikkeling van het gebied en ge heel losstaat voor de fa 1969 vastgestelde volksstemming. In de delegatie hebben zowel vooraan staande Pro-Nederlandse als pro-Indone sische Papoea's zitting. Het V-N.-bewind heeft intussen beslo ten dat ook na 1 januari een Nederlands radioprogramma zal worden gehand haafd. Eerst was er sprake van. dat dit zou worden afgeschaft. Nu is echter be sloten dat tot een geleidelijke inkrimping zal worden overgegaan. De Untea heeft een plan gepubliceerd voor het geven van voorlichting aan de bevolking over het Nederlands-Indone sisch akkoord. Het is de bedoeling op geheel Nieuw- Guinea nieuw leven te brengen in de studieclubs en daar discussies over de overeenkomst te houden. Aan de residem ten zal worden gevraagd voor deze stu dieclubs en elders lezingen te houden over de Verenigde Naties en het akkoord. Tenslotte is het V.X.-bestiror begonnen met het uitreiken van contracten aan Ne derlandse ambtenaren die ook na 1 janu ari bU de Untea willen blijven dienen. De aanvankelijke contracten golden slechts voor drie maanden en liepen dus per 1 januari af. BU de verlenging van de contracten werd een selectie toege past, maar de meeste geïnteresseerden kregen verlenging. Slechts enkele werden afgewezen. Per 1 oktober traden 700 Ne derianders fa dienst bij de Untea, van wie circa 180 ook na 1 januari hlUven werken. De meesten van deze 180 blijven tot 1 mei. Deze cijfers betreffen geheel Nieuw-Gutaea. becijferd op 200 miljoen metselbakstenen tegen een invoer van ongeveer 75 miljoen stuks. Een verdere inkrimping van het exportapparaat kan ernstige gevolgen hebben. Het ia namelijk niet zo, dat de Nederlandse baksteenindustrie op de Europese markt een monopoliepositie inneemt. Kwalitatief zowel als kwan titatief voeren de zusterindustreeën in het buitenland hun produktie steeds meer op en bovendien worden de grote het buitenland mogelijk gemaakt door investeringen in de baksteenindustrie fa een gunstiger Investeringsklimaat dan waarmee de Nederlandse baksteenindus trie te maken heeft. Dit noopt de Neder landse baksteenindustrie tot een beleid dat deze industrie fa staat stelt haar zo sterk mogelijk te maken. Dankzij de positie fa Europees verband structureel sterk gestegen investeringen verwacht de baksteenindustrie in ons land overigens, dat men in 1963 een heel eind op weg zal komen ten aanzien van het streven de produktie van metselbaksteen van 1600 miljoen stuks op tc voeren boven de jaarlijkse trend van 30 miljoen. De nadruk werd er in de jaarrede verder nog op gelegd, dat de huidige situatie in de baksteenindustrieën de verwach tingen voor 1963 alle aarüekifag geven er andermaal op aan te dringen dat ook fa de andere sectoren van de bouw aan de toepassing van de metselbaksteen geen belemmeringen meer in de weg worden gelegd. „Het niet opheffen van deze voor ons prockekt discriminerende maatregelen kan het verlies an bepaal de sectoren van ons binnenlands afzet gebied: ten gevolge hebben. „De Nederlandse baksteenindustrie is in staat deie sectoren van metselbaksteen te voorzien en acht het niet juist dat men in 1983 een kunstmatige vergroting van export creëert ten koste van door haar gewaardeerde binnenlandse afzet- factoren", aldus de jaarrede van de voorzitter, waarin ook werd gewag ge maakt van het overleg dat gaande is tussen de minister van economische zaken en de baksteenindustrie en waarin het betreurd werd dat ten onrechte nog wel de mening verkondigd wordt dat metselb&ksteenbouw duurder zot zijn dan industriële bouw. „Het tegendeel is waar". Adenauer begon gisteren overigens weer ongeduldig te worden. Hij dreigde zelf een lijst van ministers te zullen op stellen en. die aan bondspresident Lübke te zullen voorleggen, als de onderhande laars van de twee coalitiepartijen er niet spoedig in zouden slagen, het over de be zetting van de verschillende ministers posten eens te worden. Hij gaat van het standpunt uit. dat zijn ministers wel zijn afgetreden, maar dat hij zelf nog is aan gebleven en dus het recht zou hebben, eventueel zonder overleg met de partijen een kabinet te vormen Wellicht heeft Adenauer hier formeel gelijk. Zijn houding zou echter bijzonder formalistisch zijn en een harmonische samenwerking In het coalitiekabinet zelf en tnasen dit kabinet en de C.D,U.-llbe- rale meerderheid in de Bondsdag wcieens bijzonder moeilijk kunnen maken. Daar om is bet te hopen, dat Adenauer zich fa dit belangrijke eindstadium van de onder, handelingen weet te beheersen en de coalitiepartners gelegenheid geeft, naar een zo goed mogelijke oplossing te zoeken. Diefstal of heling van herenhandschoe nen en pakken koffie verweet men op de sitting van de Rotterdamse rechtbank de 28-jarige zeeman A. P. en de 45-jarige havenarbeider M. S„ beiden alt Rotter dam. Hardnekkig bleven beide mannen schuld ontkennen. De b|j een warenhuis gestolen handschoenen had P. op de vee markt van een onbekende gekocht en de koffie was afkomstig van een kennis, waarmee wel eens werd gebiljart. .Jullie staan er wel op een vreselijke manier om heen te draaien", merkte de van de rechtbank, mr. P. J. C. .pper, op een gegeven moment kre gelig op. On al zijn vragen hadden beide ver dachten het antwoord ldaar: we weten niets van een inbraak of diefstal, we wis ten ook met dat de handschoenen en de koffie gestolen waren, we waren dronken en weten echt niet van wie we de spullen hebben De officier van justitie gaf toe dat er niet bar veel bewijs was tegen beide vee- dachten. Hij vond echter bewijs genoeg om tegen beiden een jaar gevangenisstraf te eisen. De raadslieden achtten geen en kel bewijs aanwezig en vroegen vrij spraak. Uitspraak op 20 december. Een lege tankwagen is vanmorgen in Den Haag een lingeriewinkel binnenge reden. De 33-jarige chauffeur G. T. van der K. uit Den Haag voelde, toen hü op de Goevemeurlaan een bocht wilde ne men, dat de middenwïelen van zijn wa gen wegslipten. Hij verloor d« macht over het stuur, raakte een verkeerszuil, reed over de middengeleider, drukte eea auto weg en belandde via de etalage in een lingeriewinkel De zware auto kwam tot stilstand met de bumper op de toon bank. De bewoners van het pand sliepen nog rustig fa een kamertje naast de win kel toen het gebeurde. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Van de zijde van de Westberlijnse po litie is meegedeeld, dat zondagavond ruim 200 Westberlijnse politiemannen in allerijl naar de grens met bet oostelijke stadsdeel werden gedirigeerd nadat daar ongeveer vijftig schoten waren gehoord. Een politiewoordvoerder zei, dat twee vluchtelingen in West-Berlijn waren aan gekomen en dat zij door de Oosiduitse grenswachten onder vuur waren geno men. (Van onze rechtbankverslaggever) E Rotterdamse rechtbank xai fa de zaak tegen de ontaarde vader, die zjjn twee maanden oude zoontje op het hoofd heeft geschopt, volgende week donderdag (20 december) uitspraak doen. De 26-jarlge bouwvakarbeider B. A. H. had op 21 Juni zijn kind, dat in de wieg laf te huilen, op de grond gelegd en ter wijl h|j pantoffels aan had, op het hoofdje getrapt. De baby liep een ernstige beschadiging aan schedel en hersenen op. Een der dci- de ogen is blind geworden en men vreest dat ook het andere oog verloren zal gaan. De rechtbank hield de zaak aan om de geneesheer van het Deltaziekenhuis, waarin H. enige tijd verpleegd werd, als getuige te horen. Het merkwaardige was dat Ti. al zijn verklaringen, gedaan op de vorige zitting, introk en zei onschuldig te zijn aan de misdaad. „Ik ben hiertoe gekomen, omdat ik niet in een inrichting wil worden ge plaatst, Ik heb trouwen» bekend, om dat ik mijn vrouw de hand boven het hoold wilde houden", zei de verdachte. „Dus u beschuldigt uw vrouw van de mishandeling van het kind?" vroeg de president, mr. P. J. G. Schipper, in op perste verbazing. „Inderdaad'', antwoordde H. Twee getuigen 5 décharge waren ver schenen om H.'c argumenten dat zijn kind vóór de mishandeling al niet normaal zou zijn geweest, kracht bij te zetten. De moeder van de verdachte verklaarde dat zij het kind had gezien toen het vier weken oud was, H.'s schoonzuster toen de baby drie weken was. Beide vrouwen vonden het kleine jongetje er niet ge zond uitzien. „Zyn ogen reageerden ner gens op." De arts, die H. enige tijd in het Delta ziekenhuis had verpleegd, zei dat de ver dachte een zwak'-^aaftte, Dijna debiele man was, die van tija tot tijd tot agres sieve ontladingen kwam. gepaard met be paalde lustgevoelens. „Verdachte is een voortdurend gevaar voor jonge kinde ren", zei de arts. die verder vond dat ge vangenisstraf niet veel zou baten omdat hij H zo goed als helemaal ontoereke- ningsvatbaat achtte De officier van justitie vond de plot selinge ontkentenls aan alle schuld van H. beslist niet reëel. HU wijzigde echter, met het oog op de verklaring van de psychiater, zijn reeds eerder gestelde els van twee Jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering. De officier vorderde nu een ontslag van rechtsvervolging en een ter beschikking stelling van de regering of opname fa een psychiatrische inrichting. De raadsman, mr. M. P. Dorhout. vond ook nu dat het bewijs voor de misdaad niet was geleverd en verzocht om vrij spraak De 26-jarige P. J. C. van der Meer uit Den Haag is gisteren met zijn bestel auto in het water langs de Noordwest- Buitensingel in Den Haag gereden. Toen de heer Van der Meer eruit werd ge haald, bleek hij reeds te zijn overleden.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2