SCHADE IN NEDERLAND VIEL MEE Rukivindenmet orkaankracht Belgische ether s; Veronica gestormd uit Storm eiste tientallen doden Nog 95/ Wipperkraan (vijftig m hoog) omvergeblazen JAN GAST 1 Stoffelijk overschot van Leidse jongen gevonden Jonchim Dr. Bruins Slot Welke schepen telt Rotterdam mee Geen kwestie van inhalen heetmanjj Dode en 8 gewonden bij botsing Jill Op aanwijzing van paragnost Verdronken in Herensingel Neiv York en „ons" 25.000ste schip Pagina 4 MAANDAG 17 DECEMBER 1962 Advertentie {Van een onzer verslaggevers) De zware Noordwester, die van zaterdagavond tot zondagmiddag wit Made hij een verkeersongeval oinjlri West-Europa heeft gewoed, heeft (ondanks de hevige soms tot orkaankracht oplopende rukwin den) weinig schade van beteke nis in ons land veroorzaakt. Iedereen was op z'n hoede, en van zaterdagavond af, is e rzowel op de dijken in het Zuidwesten als op die bij Den Helder en langs de kust van Groningen en Friesland door manschappen van de Rijks waterstaat, de provinciale water staten, de waterschappen en de hoogheemraadschappen gepa trouilleerd. Duizenden leden van het leven gekomen terwijl bij dit on geval voorts acht personen werden gewond. De heer Boere reed met een onverlicht handwagentje in de rich ting Made. Een achter hem komende autobus, waarin acht personen zaten, reed met een enorme klap op het onverlichte wagentje, dat geheel ver nield werd. De heer Boere werd wel 20 meter weggeslingerd en was op slag dood. Hij was ongehuwd en 48 jaar oud. de politie, ie BB an hat militaire raatheid gehouden voor het geval de beperkte dijkbewaking in vol ledige dijkbewaking zou moeten overgaan. SCHADE (Van onze correspondent) Radio Uilenspiegel, de Belgi sche Veronica,, is uit de ether verdwenen. Het zijn niet de maat regelen die de Belgische rege ring juist in de afgelopen week de illegale zender in het vooruit- richt: had gesteld," maar het was de,,zeer felle (westerstorm die dit wèekeinde vooral ,de Noordzee kust heeft geteisterd, die de Ui lenspiegel buiten gevecht stelde. ALARM STAND BY BIESBOSCH TORENKRAAN mS$ RAVAGE (Vervolg van pag. 1) VISSERSVLOOT «is»v «r<* H'ïti (Van een onzer verslaggevers) Nog vijfennegentig schepen en dan is de vijfentwintig duizend vol! Vanmorgen om twaalf uur was de stand 24,905, vanmorgen om negen uur 24.874. Met zekerheid kan nu worden aangenomen, dat het vyfentwintigduizend- ste zeeschip dinsdag de haven van Rotterdam binnenloopt. EEN vijftig meter hoge wipper- Jtraan op de werf van V. d. Giessen De Noord in de Storm- polder te Krimpen a.d. IJssel is in de nacht van zaterdag op zon dag omgewaaid. Op het fabrieks terrein werd aanzienlijke schade aangebracht; een werkloods van het schildersbedrijf W. P. Schou ten werd totaal vernield. De schade wordt op een miljoen gulden gescha't. (Van een. onzer verslaggevers) ER is enige deining ontstaan, vooral bij de betrokken buurtbewoners, over de wijze waarop het stoffelijk overschot van de 10-jarige Leidse scholier Koos Nieuwpoort is gevonden. Hij werd sinds vorige week maandag vermist. De jongen was met ach terlating van zijn jas, met een 9-jarig vriendje van school weg gelopen, nadat zij een half uur te laat waren. De schooljuffrouw had de jongens naar het hoofd gestuurd, waarvoor zij niet veel bleken te voelen, 's Avonds om kwart over tien waarschuwden de ouders van Koos de politie, nadat zij zelf eerst hadden gezocht. Aangezien de jongen nogal avon tuurlijk van aard was en wel meer laat thuis kwam, waren de ouders niet direct ongerust geworden. PARAGNOST GEVONDEN JJir. Sandberg kreeg gouden medaille i tót}! (Vervolg van pag. 1) DR. BERGHUIS Ondanks de toenemende popula riteit van de luchtvaart verwacht de haven van New York „zijn volume scheepvaartverkeer In de komende jaren te handhaven en waarschijnlijk uit te breiden", al dus verklaarde Charles Jedlicka van de scheepvaartvereniging van de haven van New York vandaag. Hij gaf commentaar op een bericht, dat Rotterdam binnenkort wellicht New York zal voorbijstreven in het aantal schepen, dat jaarlijks wordt behandeld. fraaie gouden herenhorfoges met leren band van af 210.- edelsteenkundige f.g.a, diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam Langs hele kust leder paraat Zaterdagavond is de heer P. Boere Het autobusje sloeg een paar maal over de kop, waarbij de bestuurder met stoel en al eruit geslingerd werd. Hij werd zwaar gewond. Ook de overige in zittenden werden uit het busje geslingerd en lagen her en der verspreid op de weg. om het leven gekomen_bij een verkeers- [apparaat werden m staat van pa- ongeluk te Someren. Zij was moeder vap tien kinderen. Haar man en twee van haar zoons werden bij het ongeluk licht gewond en konden naar huis wor den vervoerd. Haar achtjarige dochtertje Snoest naar een ziekenhuis te Geldrop •worden gebracht. Het ongeluk gebeurde bij het kruis punt Einderstraat-Nieuwendijk te Scrme- rerieind, waar een vrachtwagen, be stuurd door de heer G. van Bakel uit Mierlohout in botsing kwam met de auto, bestuurd door de 45-jarige onderwijzer Tinnemans uit Somerendorp, waarin ook zijn. vrouw en drie van hun kinderen zaten. De heer Tinnemans liep een shock op.' Viel de storm in het Noorden van ons land nogal mee in de buurt van Har- iingen werd een windkracht van niet hoger dan acht gemeten in het Zui den en Zuidwesten was de toestand heel wat gevaarlijker. In Rotterdam liep de windkracht op een gegeven ogenblik zelfs tot elf op.' Langs de Nieuwe Waterweg hield men rekening met een zeer hoge waterstand. Bij Hoek van Holland zou deze ongeveer drie meter zijn, in Rotterdam zelfs meer dari drie meter. De stormvloedkering bij Krimpen aan den IJssel werd daarom gesloten, cn wel m de nacht van zater dag op zondag om twee uur. Bewoners van huizen buiten de West- en Oostzee dijk kregen het advies vloedplanken aan te brengen. Buiten de gebruikelijke schade, die tijdens een hevige storm ontstaat af gewaaide antennes, dakpannen, schoor stenen etc. valt over de gevolgen van de storm o.a. te melden dat bij Hoek van Holland een sluisdeur in de Krimpsioot het begaf. De Krimpsioot is een vaart, die de Nieuwe Waterweg met het West- land verbindt. Met de reparatie is in middels een aanvang gemaakt. In Zierikzee woei een groot deel van het dak van de werkplaats voor minder- valide vrouwen af. In Koudekerke wer den in aanbouw zijnde huizen groten deels door de felle rukwinden vernield. In Amsterdam werd een houten nood schoot vernield, terwijl een vuilnisschuit en twee kolenschuiten op drift raakten. In Den Haag was de enige stormschade van betekenis het zinken van een woon- scheepje, dat was losgeslagen en lek gestoten. De bewoners konden zich in veiligheid stellen. De boulevard te Scheveningen is zon dagmorgen gedeeltelijk voor alle ver keer gesloten geweest, daar overslaand water gevaar opleverde. Het plaveisel werd hier en daar beschadigd. Zondagmorgen, om kwart over drie reeds kwam de Uilenspiegel in gevaar doordat de luiken van het voor de Bel gische kust optredende schip wegsloegen. Eerst veertien uur later strandde het schip op de West-Zeeuwsvlaamse kust tussen het Zwin en Cadzand, ongeveer tweehonderd meter ten zuiden van hotel Noordzee, dat op een uiterst berucht duinpunt is gebouwd. De uit negen koppen bestaande beman ning kon met veel moeite worden gered. "Vijf ven hen werden aan boord genomen door een reddingboot uit Zeebrugge, de vier anderen werden "zondagavond tegen het invallen van de duisternis overgeno men door de in Breskens gestationeerde reddingboot President Wierdsma. De vier schipbreukelingen, die in Bres kens aan land stapten, waren gezagvoer der Marcel van Massenhoven, 37 jaar, uit Heist aan Zee, machinist Oscar van Torre (52) uit Zeebrugge, de kok Rogier du Moleijn (28) eveneens uit Zeebrugge en de 18-jarige technicus Paul van Bock- staele uit Wilwijk bij Antwerpen. Het schip had wel een ontstellende hoeveelheid overslaand water binnenge kregen, maar was voor de stranding niet lek. De schade aan de zendinstallaties is evenwel van die aard, dat ook de uitzen dingen voor geruime tijd voor onmogelijk worden gehouden. Het is zelfs de vraag of dit schip nog wel een certificaat van zeewaardigheid zal krijgen. De kapitein vertelde over de ramp met zijn sriiip: „Het zal ongeveer kwart over, drie zijn geweest toen mijn twee wachts- lieden alarm sloegen. Het was al niet meer nodig, want een paar vreselijke windstoten van naar schatting windkracht elf deden het radioschip sidderen. Toen Wij aan het dek kwamen waren tal van luiken weggeslagen en het water liep zo snel naai- binnen, dat enkele beman ningsleden in hun hut tot kniehoogte in het water stonden. Vrijwel onmiddellijk daarna kwam de hele zendmstallatie naar beneden tuimelen. Vermoedelijk zal er| niets meer van bruikbaar zijn. De bemanningsleden trachtten over te schakelen, op de kleine zender waarmee dagelijks boodschappen worden doorge geven aan Oostende, maar ook die bleek defect te zijn geslagen zodat alle contact met de buitenwereld was verbroken. Daar de machinekamer aanvankelijk droog bleel, konden de pompen in wer king worden gesteld, maar het duurde niet lang of die vielen ook uit door het binnendringende water. Toen vonden wij het hoog tijd om met een paar vuurpijlen de aandacht op ons te vestigen", aldus de kapitein. Van de zes vuurpijlen lukten er vier, de andere twee deden het met. De kapitein deed dit relaas terwijl de Breskense arts J. van der Maas een hoofdwond van de gezagvoerder ver zorgde De mannen waren wel angstig maar er was bepaald geen sprake van paniek, zo vertelde hij nog. Het leek wel een eeuwigheid eer men eindelijk het aanbreken van de dag zag. Tussen tien en elf uur, een goed begrip vau de tijd bleken de schipbreukelingen niet meer te hebben, kwam een feny- boot van de dienst Zeebrugge-Fokestone vLSmSte en de Belgische sleepboot Burgemeester Van Daiamc op de Uilen- SPivgrst werd nog getracht het schip te' tJSeZ maar omdat de Uilenspiegel Ödl£ van zijn ankers was los-! geslagen was het moeilijk een tros vast te maken. Tot driemaal toe lukte dat, maai' even zovele malen knapte de kabel. Veel moeite heeft het daarna gekost om de negen, opvarenden van de Uilenspie gel over te nemen nan boord van de reddingsboten. Kennelijk omdat deze op varenden te bang waren om van hun schip over te stappen op de andere boot, omdat het woelige water de schepen sterk in beweging hield. Bij deze red dingspoging belandde een opvarende van" de Belgische reddingsboot tussen de Uilenspiegel en zijn schip en foraik een arm en liep alsmede een bekken fractuur op. De kapitein bleef met nog drie ande ren achter op de Uilenspiegel. De boot was al vertrokken, aldus de gezagvoer der. De schipper van de reddingsboot 1 resident Wierdsma uit Breskens meen de echter: „Ik geloof dat ze doodsbang waren, om eraf te komen en dat ze niet durfden te springen". En hy vertelde hoeveel moeite ze hebben gehad om de vier opvarenden die nog aan boord van de Uilenspiegel waren, er af te halen. Twee van hen moesten letterlijk er af getrokken worden, omdat zij niet durfden te springen. Kort nadat dit .gebeurt was, strandde het schip bij Cadzand. De heer Van den Broecke vertelde nog dat het zijn eerste reddmg was sinds hij, ruim een jaar geleden, schipper was geworden van de President Wierdsma. In de Biesbosch liepen enkele polders onder, wat overigens een niet ongewoon verschijnsel is. Ook bij Oosterhout langs de Donge is het water over de dijk van een buitenpolder geslagen. Van Oud-Dordrecht kwamen enige ge deelten onder water te staan, daar pol ders, die tussen de Merwede en de Nieu we Merwede liggen, overlast kregen. In Dordrecht vond men dit overigens niet verontrustend, omdat dit steeds voorkomt, als de waterstand boven 2,10 meter stijgt. De ankerwinch van een drijvende kraan in de in aanleg zijn de werkhaven van de Deltawerken Den Osse in Brou wershaven kon het in de nacht van zaterdag op zondag niet tegen de storm houden. De kraan strandde op de zee dijk, waardoor de glooiing over een lengte van 35 meter en een breedte van vier meter ernstig werd beschadigd. In het grote gat is onmiddellijk steen ge stort. Op de scheepswerf van Van der Gies- sen te Krimpen aan den IJssel is zater dagavond een grote torenkraan omge waaid. De kraan werd totaal vernield. In dezelfde plaats sneuvelden een paar ruiten, terwijl enkele voor de storm vloedkering wonende mensen waterover last ondervonden. Het scheep-vaarverkeer op de Nieuwe Waterweg werd reeds zaterdagmiddag gestaakt. In de loop van de avond gaven alle loodsdiensten langs de kust het op. De veerboot tussen Den Brlel en het eiland Rozenburg was tot half elf gister morgen uit de vaart. In de loop van zondag, toen de wind afnam, werden loods- en veerdiensten successievelijk hervat De woeste zee met zijn hoge, wit schuimende koppen trok overal veel be langstelling. Hoek van Holland en Sche veningen belefden ware invasies. Bij Hoek van Holland stond gistermiddag een file auto's ter lengte van vier kilo meter te wachten. In België eiste de storm twee doden en drie gewonden voor zich op. Twee mensen kwamen om het leven, toen hun auto door een. rukwind werd gegrepen en tegen een boom geslingerd werd. In Oostende wist de politie met de grootste moeite een honderdtal mensen m veiligheid te brengen, die op een pier naar de kolkende zee stonden te kijken 4r en geïsoleerd dreigden te worden. In Brussel stortte een muur in van een bioscoopgebouw. In Mechelen wrikte de storm zware blokken steen uit de St. Romboutstoren los, die op straat vielen, zonder iemand te raken. Ook in Zuid- en West-Duitslana heef: de storm een grote ravage aangericht. Bij Bonn woei een auto van de weg, waardoor één inzittende werd gedood en twee andere zwaar werden gewond. In Schotland zyn als gevolg van de storm vijf mensen omgekomen. De or kaan, die daar woedde, liet een spoor van beschadigde huizen en omgewaaide bomen achter. In Parijs en omstreken werd eveneens veel schade aangericht. Straatsburg heeft wateroverlast door de grote hoeveelheden regen, die zijn neergekomen. Bij Nice is het autoverkeer gestremd door een berg- verzakking. Uitschieters tot windstoten van 160 kilometer per uur hebben in Engeland de dood van vijf mensen veroorzaakt, terwijl tenminste 24 personen werden gewond. Op alle Engelse vliegvelden werden de vluchten geannuleerd. In de Alpen woedde een zware sneeuw storm. Tientallen bussen en personen auto's, die met duizenden skiërs onder weg waren, moesten naar Grenoble terugkeren, omdat de weg door sneeuw en ijs was versperd. De verbinding met Andorra in de Py reneeën is nu al drie dagen afgesneden. Zondagmorgen is er een nieuwe wegver sperring ontstaan door een sneeuwlawine. die een lengte van zestig meter van de hoofdweg bedolf. Tn Oslo werd het verkeer door een dik pak sneeuw ontwricht. Alleen in de Noorse hoofdstad moesten tweehonderd sneeuwploegen in actie komen. In Moskou ten slotte is het ongewoon warm voor de tijd van bet jaar. De tem peratuur is er zelfs boven het vriespunt Het eerste slachtoffer was het Brazi liaanse vrachtschip Loide Honduras die zondagmorgen om half zes op de Hoge Springer bij de Schaar, van de Spijker- piaat bij Breskens aan de grond liep. De sleepboot Scaldis en het bergingsvaar- tuig Dolfijn uit Vlissingen liepen ter as sistentie uit, maar pas in de avond slaag den zij erin het schip vlot te brengen. Nog geen uur later liep het Noorse vrachtschip Black Eagle aan de grond aan de noordzijde van de Boudewijn- sluis in Antwerpen. "Vier sleepboten wis ten het schip 's avonds om half acht weer in diep water te brengen. Ten oosten van de haveningang van Bath zonk een lichter die met olievaten was geladen. De ronddrijvende vaten vormen een gevaar voor de scheepvaart. Het 7000 ton metende Griekse vracht schip Aristoteles is in de nacht van za terdag -op zondag op 60 mij! ten zuidwes ten van Lissabon in moeilijkheden ge komen. Het (eveneens Griekse) schip Hydroussa heeft zondagmorgen de 27 bemanningsleden aan boord genomen. De Arigtoteles drijft nog steeds rond. In bet Kielerkanaal is in de nacht van zaterdag op zondag de Nederlandse kust vaarder Plato van de K.N.S.M. in aan varing met een Pools vrachtschip geko men. De Plato, die op thuisreis was van Oostzeehavens naar Amsterdam, liep aan stuurboordzijde schade op. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor, De trawlervloten In het Engelse kanaal hebben voorzover dat mogelijk was een veilig heenkomen gezocht in de kanaal havens. De veertig Russische trawlers zijn voor meer dan de helft binnengelopen In Torbay. - Van een Franse vissersboot spoelde een man overboord. De veerboot OostendeDover bleef, zij het met grote vertraging, doorvaren. Het 5000 ton metende Finse vracht schip Atlanta heeft een ernstig lek ge meld in een van de ruimen. Het schip tracht Dover te bereiken. Britse redding boten blijven in de buurt. In de haven van Liverpool werd de 25.000 ton metende Empress of England door de storm van zijn kabels losgerukt en stootte op het vrachtschip Hindoestan 19000 ton). Beide schepen '.verden be schadigd. In Greenock (Schotland) dreef een pas te waiter gelaten vrachtboot door de wind in de haven af en werd ernstig be schadigd. In dé mond van de Elbe ramden zon dagavond laat het 298 ton grote West- duitse motorschip Ceres er. het 10.000 ton metende Britse vrachtschip elkaar. De Ceres zonk onmiddellijk. De bemanning kon echter tijdig worden gered. .1 *3,-^ (Advertentie) Alle reparaties aan ELECTRISCKE INSTALLATIES van auto's en schepen ROTTERDAM - Diergaardesingei 5ó-*66 Tel. (010) 118844 De kraan, een der modernste van het bedrijf, werd twee jaar geleden geplaatst. Tijdens de storm van 1961 was de kraan doormidden gebro ken en daarna weer gerepareerd. Een gelukkige omstandigheid was dat in tegenstelling tot verleden jaar, nu geen werknemers op het terrein aanwe zig waren. Wel waren enkele mannen bezig met het plaatsen van vloedplan ken. Zij liepen geen gevaar. De andere twaalf kranen hebben de storm weerstaan. Eeen bijzonderheid is nog dat het personeel van de werf juist de jaarlijkse feestavond had gehouden'. Ook op andere plaatsen in de Krim- penerwaard heeft de storm schade aan gericht. Dicht bij de scheepswerf van V.d. Giessen vielen enkele bomen over het smalle dijkgedeelte van de Storm- polder. In de nieuwbouw te Krimpen a.d. IJs sel is een bouwlift dwars over de weg gevallen. In Krimpen a.d. Lek werd bij J. en K. Smit, een aluminium verwerkende industrie, een grote linnen tent, die ge bruikt werd als opslagruimte, totaal vermeld. Tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van de ANWB is zaterdagmiddag in Den Haag het Erekruis voor uitmuntend dienstbetoon overhandigd aan Wegenwachter J. A. A. Kemps uit Oirschot. die op 6 augustus j.l. onder uiterst gevaarlijke om standigheden een span op hol geslagen paarden wist te achter halen en te kalmeren, nadat hij eerst het verkeer had stilgelegd. Uit hand'tn van de wnd. voor zitter van de ANWB, de heer Zimmerman, ontving de heer Kemps de hoge onderscheiding Volgens de verklaringen van het vriendje, met wie Koos de middag had doorgebracht, zou Koos hebben gezegd: ..Ik ga nooit meer naar school terug". Koos zou zijn schoenen hebben schoon gespoeld in het water van de Herensin gel. Later bleek, dat Koos, nadat hij af scheid had genomen van zijn vriendje, m een Leidse winkel een batterij voor een zaklantaarn had gekocht. Zekerheids halve heeft de politie nog gedregd in het •water van de Herensingel bü de Zijl- poortbrug. Maar aangezien bij het onder zoek voor de politie kwam vast te staan, dat de verdwenen jongen 's avonds nog was gesignaleerd in de Irenestraat (en kele honderden meters van zijn woning), waar het muziekkorps Trouw en Durf een serenade bracht, werd de veronder stelling dat de jongen in de Herensingel verdronken zou zijn, tenslotte vrijwel geheel losgelaten. Via kennissen namen de ouders van Koos ondertussen contact op met een paragnost in Utrecht. Het eerste contact werd telefonisch gelegd. Daarna reisden de ouders naar de telepaat, die daarna zelf naar Leiden kwam. Volgens zijn bewering moest de jongen binnen een straal van zevenhonderd meter van zjjn woning in het Van Riebeekhof worden gevonden. Onder leiding van de daar wonende heer WV A. Schreuder hebben de buren in de nacht van donderdag op vrijdag tot *s morgens half zes nogmaals het volkstuincomplex van „Ons Buiten", de daaromheen, lopende stinksloot en de r.k. begraafplaats afgezocht. Ook de politie had het volkstuincomplex al onder han den genomen. De paragnost zei er tenslotte zeker van te zyn, dat de jongen was verdronken in het water van de Herensingel. Een dertigtal buren is daarop weer onder leiding van de heer Schreuder vrijdag avond gaan dreggen. Eerst hadden zij hierover contact met de Leidse politie, die geen bezwaar bleek te hebben te gen de dregactie, mits men maar direct contact met de politie zou opnemen in het geval de jongen werd gevonden, Dregmateriaal en zoeklichten, waar om de bewoners ook hadden gevraagd, kon de politie niet beschikbaar stellen, aangezien dit tegen de voorschriften was. De buren lieten zich hierdoor niet van de wijs brengen en zetten koppig door. De brandweer en enkele brugwach ters leenden hun dreggen. De koplam pen van een aantal auto's zorgden voor verlichting. Na uren dreggen in de stromende regen ook de kantoorark van brandstoffenhandel Wijntjes werd hiertoe gesleept vonden de buren in de nacht van vrijdag op zaterdag het stoffelijk overschot van Koos op enkele tientallen meters afstand van de plaats waar de politie had gedregd. Er waren geen sporen, die op misdrijf wezen. De scheidende directeur der Amster damse gemeente musea, jonkheer W. J. H. B. Sandberg, heeft zaterdagnamid dag tijdens een buitengewoon druk be zochte afscheidsbijeenkomst in het Ste delijk Museum uit handen van de wet houder voor de kunstzaken, mr. R van der Bergh, de gouden museum medaille van de stad ontvangen. Ruim negentig Nederlandse en buitenlandse kunste naars hebben als hommage aan de heer Sandberg een collectie van ruim 104 kunstwerken schilderijen, beelden en grafiek, samengebracht, -die zij hem aanboden Deze verzameling, die de naam „Collectie Sandberg" kreeg, werd door de scheidende directeur aan het ge meentebestuur overgedragen. 79. Met enige moeite kon tante Kea ijoachim uit de twee modderkluiten .herkennen. Zij wond zich zichtbaar lop en sprak op strenge toon: „Sehan- de meneer Joachim, u gedraagt zich (als een kwajongen." Joachim boog beschaamd het [hoofd: ,,Ik heb me teveel laten gaan", 'gaf hij zuchtend toe. „Onmiddellijk in het bad", gebood tante Kea. „We hebben nu vertraging igenoeg gehad." Even later zat Jaachim gelaten in het bad, terwijl tante Kea grimmig z'n schoenen borstelde. ,,Wat is dat voor rumoer?" vroeg Joachim plotseling verschrikt. Een vreemd gedruis kwam snel in de richtjng van de badkamer. Op eens werd de deur opengesmeten en wilden enkele tientallen reporters en fotografen gelijktijdig naar binnen. „Stop", schreeuwde Joachim, „dit gaat te ver." Maar z'n stem ging in het rumoer verloren. „Stilte", schreeuwde Joachim woe dend, „ik zal een verklaring afleg gen." „In de eerste plaats neem ik het niet, van jullie om zo maar iemands badkamer binnen te stuiven. En in de tweede plaats verklaar ik vanaf dit moment geen wo'ord meer met jullie te willen spreken, goedendag." Teleurgesteld verlieten, alle aanwe zigen de badkamer. Het Centraal Comité heeft zaterdag te Utrecht langdurig vergaderd. Er Is nog niet meegedeeld of, en zo ja welke, be slissingen er zyn genomen over het lijst- aanvoerderschap tn 1963. Nu behalve prof. Zjjlstra ook dr. Bruint I Slot dns niet beschikbaar blijkt te zijn, mag worden aangenomen, dat het C.C. nog steeds op het standpunt staat, dat de A.R. Party bij de komende verkiezingen het beste met verschillende lijstaanvoer ders kan uitkomen, In dit verband wor den de namen genoemd van staatssecre taris Rooivink en de zittende a.r. Twee de-Kamerleden Biesheuvel, S mailen- broek en Van Eijsden. Hierover zuilen de a.r. kiesverenigin gen uiteindelijk moeten beslissen. Zij ont vangen dezer dagen van het Centraal Comité een advies over de kandidaat stelling. Aan de hand daarvan zal dan de definitieve lijst totstandkomen. Deze zal eerst over enige weken bekend zjjn. Het schijnt overigens wel vast te staan, dat behalve staatssecretaris Rooivink ook het Eerste-Kamerlid Elfferich, mej. mr. Rutgers en dr. Albeda deel van de nieu we a.r. Tweede-Kamerfractie zullen gaan uitmaken. De voorzitter der A.R. Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft naar aanleiding van het besluit van dr. Bruins Slot een stuk in „Trouw" geschreven. Hij zegt daarin, dat het Centraal Comité „met ontroering en sterk medeleven" van dit besluit ken nis heeft genomen. „De vergadering meende echter de beslissing van de heer Bruins Slot bij het moeten doen. van. een keuze te moeten eerbiedigen, besef fende welk een hoogst belangrijke taak voor de gehele christelijke zaak en in het bijzonder voor de christelijke poli tiek op zijn schouders rust bij het leiden van een krant welke juist door zijn per soon in en na de oorlog gestalte, gezag en standing heeft gekregen", aldus dr. Berg huis. Hy neemt aan. dat „allen, zowel binnen als buiten de a.r. kring, en ook zij die wel kritiek op dr. Bruins Slot's beleid hebben gehad, zich ervan bewust zijn. dat de nieuwe Kamerfractie, nu hij niet terugkeert na de verkiezingen, een zwaar kwaliteitsverlies lijdt, dat niet zo gemakkelijk kan worden opgevangen". „Dr. Bruins Slot", zo vervolgt de A.R.- voorzltter, „heeft 'n belangrijk aandeel gehad in het uitzetten van een voluit anti-revolutionaire koers in de wereld waarin w|j nu leven en gericht op de centrale zaken die thans de aandacht van de politiek vragen". „Luchtreizen en vrachtvervoer door de lucht op internationale grondslag zijn in de afgelopen jaren met enorme sprongen omhooggegaan, maar de haven New York met zijn „door God gegeven" natuurlijke diepte van 13,5 meter behoudt zijn plaats wat zeevervoer .betreft. Wij zijn allemaal optimistisch, dat de omvang van de scheepvaart zal toenemen." Over de verwachte aankomst van het 25.000ste schip in Rotterdam in 1962 zei Jedlicka: „Welke schepen tellen zij alle maal mee? Ook kanaalboten en binnen schepen? "Wij in New York tellen alleen oceaanschepen. Rotterdam heeft geen faciliteiten voor het onderbrengen van de „United States" of de Britse „Queen"- schepen. Wij hebben 400 aanlegplaatsen voor schepen van elke grootte en bedie nen 175 scheepvaartlijnen, die op alle delen van de wereld varen." Jedlicka voorspelde echter, dat New York een deel van z.ijn tankerverkeer zal kwijtraken „wegens de enorme afmetin gen van de nieuwe schepen en door het in_ gebruik nemen in de toekomst van de pijpleiding van Texas naar de Atlantische kust, die men nu aan het aanleggen is". „Wij zullen onze jaarlijks aantal passa giers van bijna een miljoen handhaven, evenals onze hoeveelheid vracht die jaar lijks op 8,5 miljard dollar (30,6 miljard gulden) wordt geschat en onze tonnage die rond de 13,5 miljoen per jaar schom melt. Dit kan Rotterdam onmogelijk eve naren. Wij hebben het volste vertrouwen in de mogelijkheden en de populariteit van onze haven." Hy gaf het volgende overzicht van aan komende en vertrekkende schepen over de afgelopen tien jaar: 1951 11.504 1952 12.45! 1953 12.607 1954 11 982 1955 12.625 1956 12.796 1957 12.936 1958 13.134 1959 11 596 1-297 12.603 11.929 12,605 12.727 12.908 13.147 13.597 13.663 (hoogste jaar sedert tweede wereld --rlog) i960 13.484 13.493 1P61 13 151 13.191 1932 11.820 11.850 (elf maanden) j

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2