Amateuristische kunst verdient meer steun van de gemeente Tekort en schuld van de christen in de kunst Huisvesting van Geref, Lyceum is zorgelijk Bel verhindert moordaanslag Jeugdige bijrijder stal 2100 uit colbert Aanpassing beter dan onderwijsvernieuwing Niet verliezenwat we :v Vragen over monumenten Kleuterscholen voor De Hoek Met kapotte vaas op ex-geliefde losgeslagen Meer ruimte voor passieve recreatie Pacifist tegen militaire voorlichting Tegen sjouwer 21 maanden geëist Wethouder heeft bezwaar tegen het woord.... Capelle kent plan universiteit voor Rotterdam Schilder valt Contactavond van reservisten DE ROTTERDAMMER Pagina 4 DINSDAG 18 DECEMBER 1962 sen- (Van een onzer redacteuren) T n Rotterdamse gemeenteraad is gisteren van meer dau een kant een dringend be- roep gedaan op B. en W. in hun cultuurpolitiek meer aandacht te besteden aan de amateuristische kunst. Deze kunst is van grote betekenis voor de stad en verdient meer subsidie. Mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom (a.r.) zei in haar pleidooi: „Het gaat er om, dat we niet verliezen, wat we hebben." Dr. F. J. Krop (c.h.) merkte op: ,,De steun aan de amateuris tische muziek- en zangbeoefening dient aanzienlijk te worden uit gebreid." Mr. dr. S. W. C. I. M. Couwenberg (kath. v.) merkte op: ,,Dc j subsidies voor deze kunst maken nog een erg magere indruk." Gods normen Verlanglijst Vertraging Zorgelijk Historisch Museum Welkom Geen verheerlijking Door argwanendkeid van agenten aan het licht gekomen (Van een onzer verslaggevers) DOOR ARGWANENDHEID van twee agenten van het bureau Oostervantstraat te Rotterdam is aan het licht gekomen, dat de 21- T volle vertrouwen DE Rotterdamse wethouder van onderwijs en volksontwikkeling,]. Uit de rede van de wethouder van de heer R. Langerak, heeft bezwaar tegen het woord .onder-maakt"het mogelijk het8 volgend wijs vernieuwing". Liever spreekt hij van aanpassing van '-et on- waard: derwijs aan de gewijzigde, maatschappelijke omstandighe Dit kregen de leden van de Rotterdamse raad, die geklaa -den over de slechte vorderingen van de onderwijsvernieuwi/ eren tot antwoord. Het onderwijs, zo zei de wethouder in zijn u,< r dan twee uur durend betoog, dat hij vanmiddag nog zal voortzetten, verkeert in een overgangssfeer, waarvan de tijdsduur nog niet is te overzien. Nijverheidsonderwijs Het b.l.o. Monument T?EN onderwerp waarover man in- Rotterdam langzamerhand nog slechts fluisterend kan spre ken werd in de raad van giste ren aangesneden toen dr. F. J. Krop (chr.-hist.) het centraal, verzetsmonument te berde bracht. „Hoe zit het er nu toch mee?", zo vroeg hij het college bij de algeméne beschouwingen over de kunstzaken. Met dit verzetsmon-unvznt wordt wel een wonderlijke weg bewandeld. Het plan tot oprichting er van werd twee jaar geleden geboren en het ondervond al direct veel steun. Ruim honderdduizend gulden werd uit grote sympathie met het doel bijeengebracht. Maar wie had gedacht dat de zaak daarna spoedig zou zijn beklon ken, heeft de kous wel op de kop gekregen. Er ontstonden aller lei moeilijkheden èn over hzt beeld èn over de plaats waar dit sou moeten komen. En zo heeft Rotterdam dat in zijn wapen de fiere woorden voert Sterker door strijdnog steeds niet een waar dige herinnering aan hen, die deze strijd in en voor de stad hebben gestreden. „Lijn en stijl zijn voor mij volkomen zoek", vzrzuchte dr. Krop. De wethoudster voor de kunst, me juffrouw mr. J. Zeelenberg, heeft, toen iq met de minister van bouwnij verheid en volkshuisvesting nog een gevecht had te leveren over de bouw van een muziekpaleis, in een ge meenteraadszitting eens uilgeroepen: „Het ia beschamend, dat Rotterdam twintig jaar nadat het oude is ver woest nog steeds geen concertgebouw heeft". Die opmerking was terecht. Maar het is ook beschamend, dat Rotterdam zo achterblijft met het verzetsmonument. Of zullen wc straks als mevrouw de wethouder nader ingaat op het lijstje niet wen sen en verlangens dat de raad baar heeft voorgelegd verrast worden met enkele positieve mededelingen? Het is haast niet te geloven. Het lijstje met wensen en verlan gens werd opgesteld door de dames E. Tas-Callo (soc.) en dr. F. T. Die- mer-Lindeboom (anti-rev.), en de he ren dr. Krop, mr. dr. S. W. C. I. M. Couwenberg (rooms-kath.) en C. N. van Dis (staatk.-geref.). Als de wensen van mevrouw Tai- Callo worden ingewilligd komt er een tweede kleine schouwburg in het stadscentrum, waar, naar haar me ning, nog steeds een vleug artistici teit ontbreekt; krijgt de jeugd een cultureel paspoort; wordt er een enquête gehouden over de verhou ding jeugd-kust; wordt bet kunst bezit van het museum Boymans- Van Beuningeo uitgebreid met heel- den van af 1900; komt er een cen trum waar men zijn goede geld kan besteden aan kunstvoorwerpen, zo dat men niet meer gedwongen is bet in auto's e.d. te steken en wordt er eindelijk eens wat weer woon- en atelierroimte vrijgemaakt voor de beeldende kunstenaars. Mevrouw Die- mer-Lindeboom deed een goed woord voor de koren, die trouwens iu haar altijd een warm pleitbezorgster in dc raad hebben gevonden, dr. Krop zon gaarne een nieuw museum zien gebouwd, waarin alleen de moderne kunst wordt ondergebracht en dr. Couwenberg hield o.m. een pleidooi voor de harmonie- en fanfarekorp- Mejuffrouw mr. Zeelenberg krijgt dus heel wat te beantwoorden, en dit terwijl z(j vanavond als loco- burgermeester optreedt als gevolg van het feit, dat mr. Van Walsum in Antwerpen moet spreken over de Rotterdamse haven, waarbij hij ver moedelijk de heuglijke mededeling kan doen, dat Rotterdam zjjn 25.009ste schip van dit jaar heeft ontvangen. Het is niet onmogelijk, dat als dit scKip t«dig afmeer! me juffrouw Zeelenberg nog naar hoard moet om kapitein en bemanning te verwelkomen. Maar hoe gaat het dan met de begrotingsbehandeling? En met wethouder R. Langenrk? Want, die was gisteren, na twee uur pra ten, nog bij lange na niet klaar met bet beantwoorden van de vragen lii-m gesteld over sport en recreatie, on derwijs en volksontwikkeling. En vrijdagavond a.s. wil de voorzitter de begroting totaal hebben afge handeld 1 (Van onze rechtbankverslaggever) In hevige woede ontstak de 45-jarige Rotterdamse kelner A. S. van der P., toen zij» ex-concubine hem te verstaan ra1 dat htm verhouding voorgoed tot het verleden behoorde. Zij was niet van zins waer bij hem in te trekken omdat zij vreesde opnieuw door hem te worden mishandeld. ïn I960 had de kelner de vwuw een kaakfractuur bezorgd en daarvoor een maand voorwaardelijke gevangenisstraf gekregen. Op het moment dat de kelner zijn Mauwtie liep. bevond hij zich met zijn vroegere geliefde en haar broer in de woning van de laatste. Van der P. greep een bloemenvaas. sloeg deze kapot, treee de zittende vrouw bij de haren begon er op los te slaan. Zij sloeg aI handen voor het gezicht en wist daar- loeéénslag af te weren. Twee slagen karnen echter op haar hoofd en ge richt terecht en verwondden haar bloe- dermk de broer van de vrouw, die zijn te hulp kwam, kreeg een slag *Ae kaootte vaas. *.Je ziet het hem «n maar zijn straflijst stempelt kelner tot een geweldenaar", vond 3® nfflcler van justitie bij de rechtbank Rotterdam en eiste dinsdagmorgen L mS'n gevangenisstraf. Uitspraak op 31 december. Mevrouw Diemer sprak vooral over de positie van de koren. Over deze zaak is een nota verschenen, die nu weer in herbewerking is. De koren hebben het steeds moeilijk gehad. Nu gaan er stemmen op tot sanering door middel van fusie. Maar namens dr. Krop, mr. Couwenberg en de heer Van Dis vroeg mevrouw Diemer dit niet te doen. Hier zijn verschillende redenen voor. In de eerste plaats zin gen de jongeren niet graag in grote koren. Verder zal de samenvoeging van koren de verhouding tussen het aantal mannen- en vrouwenstemmen nog ongunstiger maken. Verder speelt het probleem van de afstand een rol. Ook is het belangrijk, dat de koren hun eigen aard bewaren. Met klem verzocht het a.r.-raads- lid voorschotten op de subsidies te verlenen, gezien de uitgaven waar voor men staat. Zij herinnerde B. en W. er aan dat de rijksregeling sinds 1 januari 1962 is verbeterd. Deze regeling houdt in, dat wanneer de gemeente een toeslag geeft, het Rijk een gelijk bedrag verstrekt. De subsidies voor de amateuristische kunstbeoefening moeten verhoogd worden en de sub sidiëring moet op andere wijze ge schieden, zo besloot mevrouw Die mer dit deel van haar betoog. te beginnen. Aan ons de taak. aldus dr. Krop, met Monumentenzorg de restau ratie uit te voeren. In plaats van een uitbreiding van de verzameling van het museum Boymans- van Beuningen met een collectie mo derne kunst w as dr. Krop meer voor een apart museum voor de moderne kunst. voor dit loffelijke initiatief. „Cultuur is afgeleid van bouwen. Ik zou het Nieuwe Rotterdamse Toneel willen toewensen". zo besloot me vrouw Diemer. ,«dat het onze Rotter damse gemeenschap met waardevolle gewassen zal sieren...." TAE heer C. N. van Dis (st. geref.) her- •^innerde eveneens aan deze afleiding van het woord cultuur. De cultuurop- draeht moet vervuld worden tot eer van God. Maar helaas is alles wat zich thans als kunst aandient, geen kunst. De situa tie is thans zo, dat in de kunst de nor men van God steeds meer op de ach tergrond raken. Het moderne levensge voel uit zich in ongeremdheid en angst. De kunst seculariseert steeds meer. Door het gebrek aan geloofsovertuiging. Er heerst een groot cultuurpessimis me. Maar. zo zei de heer "Van Dis, al leen de christelijke beginselen kunnen dit pessimisme doorbreken. Het komt alleen aan op het geloof in Jezus Chris- Tot slot vroeg het c.h. raadslid waar-jtus. De eerste eis in de kunst is de om de gemeente zo lang wacht met de (eer van God. De overheid, die de sub- definitieve plaatsing van het mooie beeldsidies verstrekt, moet dit voor ogen van Rodin, dat vorige jaar is gekocht, .houden. Daarom, aldus de woordvoer- jder van de S.G.P. moet het kunstbeleid \T i i" in Rotterdam gewijzigd worden. (Van een onzer redacteuren) Kan de onthulling van een waardig monument voor de bombardementsslachtoffers i mei 1963 tegemoet worden ge zien? Of is 4 mei 1964 de streefdatum? En welke Rot terdamse beeldhouwer heeft een opdracht gekregen voor dit monument? Wat zal dc plaats zijn van het Centraal Verzetsmonu ment in Rotterdam? De bur gerij, die met vele kleine be dragen voor dit monument een. ton bijeen heeft gebracht, heeft er recht op dit te we ten. Hebben de houten executie kruisjes in de stad hun defi- nitieve vorm gekregen of worden een door edeler me taal vervangen? De noodwin- kels zijn torh ook ai geheel vervangen. Deze ernstige vragen heeft gisteren dr. F.J. Krop (c.h.) aan de wethouder van kunstza ken gesteld. Zelf gaf het raads lid een antwoord op deze vraag, die nog al eens wordt gesteld: „Waarom nog een verzetsmo nument een 25 jaar iater?" Zijn antwoord luidde: „Nee, niet alleen ter ere van doden, maar ook voor doden en toekomenden. De pelgrimstocht der mensheid is vol misdaden en tirannie tegen de lichamen, tegen de harten, de geesten en de zielen der mensen. Wij zijn alleen mensen, als wij het da gelijks proberen te worden. Daarbij kan zo'n bezinningste- ken helpen." (Van een onzer redacteuren) jLTET Gereformeerde Lyceum, de streekschool voor Rotterdam en jomgeving, uitgaande van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt), ver keert in een noodsituatie wat de huis- vesting betreft. De school is verdeeld over het gebouw van de Rotterdam se Schoolvereniging aan de Schiedam- se Singei, de pastorie van de Schot se Kerk en een woonhuis aan de Mauritsweg. Deze versnippering moet van invloed zijn op het lesgeven. De heer C. N. van Dis (st. geref.) heeft gisteren in de Rotterdamse gemeen teraad de aandacht gevestigd op de slechte outillage van deze school. Hier moet geholpen worden. Het raadslid verzocht de wethouder van onderwijs, de heer R. Langerak dan ook of voor het Gereformeerde Lyceum niet tijdelijk een houten noodschool be schikbaar kan worden gesteld. Voor een dergelijk schoolgebouw, luidde het antwoord van de wethouder, !ÏL°£Lle SCh°01 ZiCh eerSt t0t hCt Rijk 1 heeft ;n de Rotterdamse rïad deze recreatie wees de heer Van Dis er verder op, dat een enquête heeft uit gewezen, dat vooral de parken bij de Rotterdammers in trek zijn. Het nut van de parken blijkt vooral wanneer deze niet versnipperd zijn. In het belang van de passieve recreatie ver dienen de volkstuinen grote aandacht. De vertraging in de uitvoering van de recreatieplannen is te betreuren. Had het deelplan 1962 niet beter opgeschort kunnen worden? Tenslotte waarschuwde de heer Van Dis tegen de toenemende ontheiliging van de zondag. Het is dc taak van de overheid de verstoring van de zondags rust ook op het gebied van de sport en recreatie tegen tc gaan. De heer -L. C. J. Slaager (pae. soc.) drong nog aan op dc aanleg van een park voor blinden en vroeg recratieve voorzieningen voor spastische kinderen. (Van een onzer redacteuren) De pacifist, de heer L. C. J» Slaager, ]Y|R- COUWENBERG haakt hierop t in, de wethouder wijzend op haar culturele-zendingstaak. De amateuris tische kunst is van grote betekenis. Maar de situatie van de harmonie- en fanfarekorpsen (het r.k. lid sprak over dit onderwerp speciaal mede na mens dr. Krop en mevrouw Diemer) is zorgelijk. De korpsen nemen geen belangrijke plaats in in het leven van de stad. Het verschil met het zuiden van het land is opvallend. De woordvoerder van de K.V-P. deed de suggestie, dat de wijkraden en de wijkopbouworganen stimule rend zouden werken. Op deze wijze zou het gemeentelijk cultuurbeleid gedecentraliseerd kunnen worden. Tot slot pleitte mr. Couwenberg voor meer steun aan de letterkunde. HET Historisch Museum had vooral de aandacht van dr. Krop. Dit fraaie bouwwerk van Pieter Post, dat veel overeenkomst vertoont met bet Maurits- huis en het stadhuis van Maastricht, is dringend aan een algehele restauratie toe. De bouwpolitie heeft reeds gewaar schuwd, dat de vloer nier. meer be-1 trouwbaar is en de brandweer heeft bezwaar tegen de glazen dakbedekking, j die voortdurend lekt en zo een gevaar] voor kortsluitingen oplevert. i In 1937 werd reeds een schenking van j ƒ50.000 gedaan voor de restauratie. In, de jaren veertig heeft het gebouw in de] steigers gestaan om met de restauratie Mevrouw E. Tas-Callo (soc.) las de: wethouder van kunstzaken een hele ver-j langlijst voor. Zo vroeg zij: j O Uitbreiding van de kunstagenda mei] korte beschrijvingen. Een cultureel paspoort voor de! jeugd. Een nota over de kunst en jeugd. De culturele behoefte van de jeugd is niet bekend. Een andere instelling van de direc ties van de musea. Ze moeten niet lan ger in een ivoren toren zitten en neer kijken op het fcubliek. 0 Atelierruimten voor beeldende kun stenaars. 0 Introductietentoonstellingen voor jonge kunstenaars. IN een afzonderlijk deel van haar be toog heeft mevr. Diemer een har telijk welkom toegeroepen aan het ge zelschap van. het Nieuwe Rotterdamse Toneel. Zij herinnerde er aan. hoe mede door haar houding dit gezelschap tij dens de begrotingszitting twee jaar ge leden „last" is veroorzaakt. Het is toen niet alleen bij „last" gebleven. Er is toen (het ging over het toneelstuk Le Diable et le bon Dieu) voor de ra dio, op de televisie, van de kansels en allerwege distantie genomen van het protest, dat ging tegen de blasfemi sche elementen in een stuk, dat overi gens een veelszins gerechtvaardigde klacht tegen de christenheid was van een mens in nood op zoek naar God. Men wilde nog gaarne aannemen, dat het deze protesterende christenen te doen was om de eer van God en het heil van de mensen. Intussen had hij, die nu directeur is van het N.R.T., tijdens een discus sie, die uit dit ..incident" voortvloeide, gezegd: „Ik hoop, dat hierdoor van re ligieuze zijde ook een toneelstuk wordt geboren, dat verkondigt wat de gelo vige mens bedoelt." Zo werd een vinger gelegd op een tekort en kwam de schuld mede op de christen zelf terug Maar niet alleen de toneelkunst, ook de muziek, de schilderkunst en de bouwkunst heeft recht op de christe lijke belangstelling. (Van onze rechtbankverslaggever)slag verijdelde. Zij rukte zich los en v i ging naar de politie. 1-T j De verdachte ontkende de bedoeling N een vlaag van «rilt probcctdt te hebben gehad zijn vrouw van het le de 36-jarige Rotterdamse sjou- ven te beroven. Hij was het gesar van y T> «o „„ar,,,.*,,,, rijn vrouw moe geworden en wilde haar wer J. C. van D. op 28 augustus mond snoeren. Hij ontkende vroeger zijn echtgenote van het leven te eens tegen haar te hebben gezegd: „Ik beroven. Hij greep haar krachtig bij de keel en sloeg haar hoofd tegen de muur. De poliüearts con stateerde later een ernstige poging tot wurging, gezien het letsel, dat de vrouw aan haar keel bad op gelopen. wenden. In het principiële gedeelte van zijn betoog maakte de heer Van Dis zijn bezwaar kenbaar tegen het openbaar onderwijs. Dit bezwaar geldt niet het openbare, maar het neutrale karakter van dit onderwijs. Neutraliteit betekent immers toch een kiezen tegen de Christus der Schriften. Wethouder Langerak kon het met deze zienswijze niet eens zijn. De openbare school, zei hij, wil im- mers opvoeden in alle christelijke J voorlichting was. Het leek hem onmoge- maatschanneliike deueden 1 L"*- dat de pacifistische ideeen voor be spISer ^an de S?. Gerei Partij j d«e «ortichting in aanmerking zouden kon zich in het algemeen op zakelijke een pro:es: horen tegen de militaire voorlichting op de scholen. Hij noemde deze voorlichting immoreel en in strijd met een goede christelijke opvoeding. De angst voor het communisme is zo groot, aldus redeneerde de heer Slaager, dat men alleen maar in wit en zwart kan denken. Hij vroeg schriftelijke toestem ming van de ouders, wanneer op de scholen militaire voorlichting werd ge geven, en het toelaten van pacifistische voorlichting op de scholen. De wethouder van onderwijs, de heer R. Langerak antwoordde, dat deze mili taire voorlichting in feite een beroeps- De officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam weet de poging tot doodslag aan het bijzonder slechte hu welijk. Hij achtte de feiten bewezen, waaronder ook een. poging tot het ple gen van ontucht met een minderja rig stiefdochtertje. Hij eiste 1 maan den gevangenisstraf. De vrouw was al eerder getrouwd ge weest en had drie kinderen uit haar eerste huwelijk. Zij leefde eerst gerui me tijd in concubinaat met Van D. Na hun huwelijk werd een zoon geboren. Tijdens de zwangerschap van de vrouw vergreep de sjouwer zich enkele malen aan zijn stiefdochter. De verhouding tussen Van D. en zijn echtgenote was tijzonder slecht. De zai je koud maken' De politiearts constateerde de afdruk ken van vingers op de hals van de vrouw, krabsporen en onderhuidse stip- vormige bloedingen. „Meestal heeft dit letsel de dood tengevolge", meende de arts. Een psychiatrisch rapport achtte de sjouwer op de grens van toereke ningsvatbaarheid. De raadsman, mr. B. Greve, vond al leen mishandeling bewezen en verzocht om een lagere straf. Uitspraak op 31 december. gronden met het beleid van de wethou der verenigen. Alleen vond hij het be heer van de portefeuille van sport tn rcreatie en van onderwijs en volksont wikkeling een te zware belasting voo* één persoon. In de traditionele scholenbouw consta teerde de heer Van Dis «en achterstand. Wat de systeembouw betreft vroeg hij zich af of de prijsstelling wel juist is. De nadruk wordt wellicht teveel gelegd op de arbeidsbesparing, terwijl minder wordt gelet op het financieel belang van de gemeente. In zijn beschouwing over het onder deel sport en recreatie legde de heer Van Dis er de nadruk op, dat een goe de beoefening van de sport niet te ver oordelen Is. Maar de bcnaamsvcrheerlij- ktng en overspanning van bet lichaam In de sport Is zeer te laken. De voorkeur moet worden gegeven aan de passieve recreatie. Honderddui zenden in de stad, snakken immers naar een rustige omgeving. Maar Rotter dam komt er. met de passieve recreatie slechts bekaaid .af. In rijn pleidooi voor sjouwer was in hevige mate jaloers en', kon het zelfs niet dulden, dat zijn eeht-i genote met een andere man praatte. De vrouw verweet Van D. zijn luiheid en kon het niet hebben, dat hij wel eens een dag van zijn werk wegbleef. Op 28 augustus was de sjouwer thuis gebleven. De gehele dag was er ruzie geweest en op eer gegeven moment - e onlangs Rotterdam op maakte vrouw de opmerking, dat zij be- ïmtiatief van de Kunststichting een; ter uit elkaar konden gaan. De man, die theaterstuk6 daf verkondigde?\-atede kir^tst^V^IrtgTwoed^ en gfng!^"®0 bijrijder W. van Afin de gelovige mens kan bezielen. Het wa- met het mes in de hand zijn vrouw j nacht van 8 op 9 december in een achtema. café uit een colbert 2100 gulden O ren negers die, al hadden ze hun ge hele optreden strak geregisseerd, uit gingen van het bestaan van God en die toonden welk een blijdschap het is Hem te kennen. In de gang greep hij haar beet. sloeg 1,1 haar tegen de grond, trok haar aan haar i heett gestolen, haren weer overeind en kneep haar keel Ze zagen de jongen, die hen van VO- dicht. h» mp- twit hii mot h»+ haft on rige gelegenheden" bekend was, vrijdag op het Mathenesserplein op i dicht. Het mes had hij met het heft ">o Mevrouw Diemer bracht de Rotter- haar borst gezet, damse Kunststichting hartelijk danki Toen ging de bel, die de moordaan- tvuste avond een hoge vertering ge maakt. Tegen sluitingstijd bemerk te hij, geen geld genoeg bij zich te hebben. Toen hij een vriend op wilde bellen, die hem uit de nood zou moeten helpen, viel zijn oog op het colbert- In de binnenzak vond hij een portefeuille, waaruit hij een stapeltje bankbiljetten, bij elkaar dus 2100 gulden, stal. In enkele dagen was de knaap door het geld heen. H|j verbraste het in de rosse buurt in Amsterdam en op Katendrecht. De brommer, die hij zich in het westelijk stadsdeel toeeigende, stal hij toen hij door zijn geld heen was. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Capelle aan de IJssel weten van de Rotterdamse gedachten over de eventuele stichting van een uni versiteit op terreinen ten noorden van de Hoofdweg, juist buiten het structuur- plangebied, in Capelle. Dit heeft burge meester J. van Dijk maandagavond in de gemeenteraadsvergadering meegedeeld. De heer Van Dijk zei naar aanleiding van vragen dat eerst burgemeester mr. G. E. van Walsum van Rotterdam en la ter wethouder mr. H. Bavinck met hem over deze zaak hadden gesproken. Aan gezien dit geen Capelse affaire was de den B. en W. het zwijgen toe. De burgemeester lichtte toe dat Rot terdam moeilijkheden heeft met grond. Voor de universiteit moet toen over eer», uitgestrekt "terrein kunnen beschikken. Er zijn twee mogelijkheden, die men in studie heeft: vestiging van de universi teit op het z.g. zandbanket dat van Kra- iingen naar de stormvloedkering loopt of ten noorden van de Hoofdweg. In het eerste geval zou het te bouwen complex zeer compact moeten zijn. De tweede mogelijkheid komt meer in aanmerking, want hier is een gebied van 150 k 200 ha dat geschikt is om een universiteit volgens de campus-idee te stichten. Op het terrein van Thorn sen's Haven bedrijf aan de Maashaven te Rotterdam is vanmorgen de 49-jarige schilder A. Slotje uit de Gaffeldwarsstraat geval len van een stelling van niet minder dan 4,70 m. Hij moest met rugklachten naar het Zuiderziekenhuis worden gebracht. Bij het oversteken van de Nieuwe Bin nenweg te Rotterdam is vanmorgen vroeg de bezorger J. N. Keijser uit de Heemraadsstraat 64 jaar oud aan gereden door een personenauto. Met vermoedelijk een schedelbasis fractuur, een gebroken linker arm en een gebroken rechterbeen is de heer Keijser naar het Dijfczigtziekenhuis ge bracht. (Van een onzer redacteuren) commissie, die het j heeft,van B. en "W. een gloednieuwe bromfiets rijden, hielden hem aan en ondervroegen hem in het bureau over de her komst van de bromfiets. Het bleek, dat de brommer door hem was gestolen. In het hoofdbureau, waar men de jongen voor de dief stal naar toe bracht, kwam toen ook nog aan het licht, dat hij 2100 gulden, in een café had ontvreemd. De wetenschap, dat hij de laatste dagen royaal met geld was omge sprongen, hielp de politie bij het verhoor, want de knaap wist hier geen acceptabele verklaring voor te geven. Het ene smoesje volgde op het andere, totdat hij door de knieën ging en bekende. De jongen had in het café. dat zich in het centrum bevindt, op die be- HET antwoord van de heer Langerak voor de te bouwen vierde christelij ke lagere technische school en de chris telijke school voor individueel technisch onderwijs was niet bemoedigend. Hij had alle waardering voor de schoolbesturen, die met grote ijver hun plannen ontwik kelen. Maar zij doen dat op hun eigen wijze met een eigen interpretatie van de cijfers. Omdat in het verleden scholen een grotere capaciteit hebben gekregen dan nodig was, wordt voor het lager nij verheidsonderwijs een nieuwe prognose en verspreidingsrapport gevraagd. Over het algemeen kon de bewindsman de situatie ta de bouw voor het nijver heidsonderwijs niet rooskleurig noemen. Bij de verwezenlijking van de bouw van de vierde en vijfde serie systeem- scholen is zoveel mogelijk rekening ge- houden met het concurrentie-element. zo kreeg de heer C. N. van Dis (st. geref.) f- horen. Voor de inschrijving zal naast Muijs en de Winter een tweede aanne mer worden uitgenodigd. Bij het kleuteronderwijs doen zich geen bijzondere moeilijkheden voor. De wachtlijsten bij het bijzonder kleuteron derwijs zijn over het algemeen korter. Het is de bedoeling, dat in Hoek van Holland gelijk zal worden begonnen met de bouw van een r.k.-, een openbare- e, een protestant-christelijke kleuter school. WETHOUDER Langerak gaf toe, dat op het gebied van het b.l.o. nog 0 Het aantal vacatures bij hot open-i baar lager onderwijs bedroeg per 14j december j.l. 4. De verbeterde situa tie maakt het mogelijk het volgend jaar boventallige onderwijzers aan te! stellen. Volgend jaar september gaat de eer ste fase in van een geringe verla ging van de leerlingenschaal. Eveneens met ingang van I septem ber start er in Rotterdam een tuin bouwschool voor hoveniers en het bloe mistenvak. Er bestaat een dringende behoefte aan een algemeen internaat voor schipperskinderen. De zaak is bij het Rijk aanhangig gemaakt. Voor een instructiebad voor het schoolzwemmen in Overschie ligt een standaardplan gereed. Dit plan is ook geschikt voor baden in andere wijken. Op het terrein van het conferentie oord De Tempel zal een nieuw ge bouw verrijzen. Het rechtsvorm van. het Rotterdams fedalogiseh Instituut staat nog steeds veel moet wórden gedaan. Gezien het niet vast. geringe aantal vars deze scholen (vijf) achtte hij de benoeming van een In specteur voor het b.l.o. niet nodig. De opmerkingen, die mevrouw Die mer had gemaakt over de mytylschool kon de wethouder niet onderschrijven. Deze school mag zich namelijk verheu gen in de koesterende zorg van een ad viescommissie. Ook is er een toelatings- Er bestaan bouwplannen voor een wijkcentrum in de Pr. Alexanderpol- der. Ten slotte erkende de wethouder, dat er een grote behoefte bestaat aan een wetenschappelijke staf ter begeleiding van het onderwijs. In dit hiaat moet op korte termijn worden voorzien. Uit de mededelingen van de wethou der bleek, dat in de mammoetschool in plaats van zeven slechts vijf nijver heidsscholen een onderdak zullen vin den. De opleidingen van een aantal scholen zijn namelijk gewijzigd, waar door meer ruimte nodig was. Het ge bouw blijft evenwel berekend op een capaciteit van totaal 2.300 leerlingen. Over de afbouw van het skelet van de mammoetschool wordt op het ogen blik nog intensief overleg gepleegd. Op de betogen van mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom (a.r.) en de heer C. F. Kleisterlee (kath.v.) over de vraag of het aanstellen van con sulenten voor het bijzonder onderwijs al of niet in strijd is met artikel 5 van de l.o.-wet 1920 ging de wethou der slechts kort in. Hij zei respect te hebben voor deze betogen, maar niet overtuigd te zijn, dat het standpunt van B. en W. onjuist is. De wethou der stelde voor het vraagstuk nader in de raadscommissie voor het onder wijs te bespreken. De kwestie van de subsidiering van het godsdienstonderwijs op de bijzon dere scholen zal nog nader worden overwogen. Grandioze opvoering opera Nabucco TXE NEDERLANDSE OPERA heeft maandagavond Giuseppe "Verdi's „Nabucco" in de Rotterdamse Schouwburg opgevoerd. Dit in 1S42 geschreven werk is de eerste opera, waarmee de Italiaanse componist naam maakte. En wel om tweeërlei reden: De eerste was de pakkende melodie van het direct in heel Italië populair geworden slavenkoor, de tweede was de keuze van het libretto. Dit behandelt nl. de onderdrukking der Joden door Nabucco (Nebucadne- zar), tijdens de Babi/Ionische bal lingschap. De nationalistische Italianen van die tijd waren licht geneigd plaats en tijd van de handeling naar het toenmalige revolutionair getinte Italië te verplaat sen. Zij vereenzeifdigden het tot der Joden van 600 voor Chr. met het hunne! Het enorme applaus, dat Verdi na cie première in Milaan ten deel viel, gold dan ook niet in de eerst plaats de com ponist maar de verzetsstrijder. Duidelijk bleek maandagavond tijdens de opvoering van deze m:n of meer in vergetelheid geraakte opera, dat Verdi nog niet zijn eig n persoonlijke stijl had gevonden. Siechts hier en daar (o.a. in enkele koren) hoort men trekjes van de rijpere, dus latere Verdi. Van de opvoering valt veel goeds te zeggen. De uitstekende orkestklank, de prachtige decors en de vertolking van de titelrol door Scipio Colombo waren de meest opvallende facetten. Franz Bauer Theussl leidde het ensemble wederom tot prestaties, die men een jaar gele den voor nauwelijks mogelijk zou heb ben gehouden. Van het begin tot het einde klonk het orkestspel zuiver en vooral genuanceerd. Het tot voor kort vaak valse koper faalde nu niet een maal. Vooral in de laatste scènes kleur de deze blazersgroep de totaalklank op bijzondere wijze. Reginald Woolley heeft met zijn prachtige enscenering veel bijgedragen tot deze succesvolle opvoering. Met be trekkelijk eenvoudige middelen, zoals ruwe rotsblokken, scheefstaande zuilen en kleurrijke costuums der Baal-dicnen- de Babyloniërs verwezenlijkte hij een suggestief toneelbeeld. Seipio Colombo torende in vocale pres taties ver boven de andere solisten uit. Na een enigszins aarzelend begin ver tolkte hij Nabucco bijna ideaal. Het is eigenlijk typisch, dat Pieter van den Berg (die als Zaecaria optrad) met zijn mooiere stem tot minder grote dingen in staat is. Het klankvolume, dat hij zo graag wil bereiken getuige de enorme inspanning, die hij zich hiervoor getroost haalt hij eenvoudig niet. De oorzaak hiervan schuilt o.i. voorname lijk in het gemis aan mengklank (van borst- en kopstem). Peter van der Bilt als hogepriester van Baal. Conchita Gaston als Fenema en Marijke van der Lugt in de rol van Abigaille bleven allen iets onder de maat Lichte stemaandoeningen rullen hier, in ieder geval voor een deel, wel debet aan zijn. De fraaie opvoering werd door een talrijk publiek bijgewoond. Voor zeven pelotons uit Rotterdam en omgeving van de Nationale Reserve Zuid-Holland werd maandagavond in het Jeugdhuis 't Slag een jaarlijkse con tactavond gehouden. Bijna driehonderd reservisten en hun vrouwen of verloof des werden vergast op een gezellige avond, waarbij het blijspel „En krijgen is de kunst", opgevoerd door het Katho lieke Rotterdamse Toneel, de hoofd schotel was. Een openingswoord sprak dc comman dant van de Nationale Reserve Zuid- Holland. majoor J. A. Gimbrère, terwijl de territoriaal commandant Zuid-Hol land, kolonel H. J, van der Hage. aan achttien vrijwilligers een medalje uit reikte voor tien jaar trouwe dienst. Vier scherpschutters kregen een brevet voor hun prestaties met geweer of lichte mitrailleur. De leiding van de avond was ln handen van de reserve eerste luitenant J. Meyer,

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2