uitnodiging f Archeologische kaart rijl vondstengebied A O Hoofd Dr. De V isserschool wint Zoek de zin 1 Gevarieerd gewijd program Orpheus" in Grote Kerk Weer rijtje van zonden in Voor Schiedam, Vlaard Maassluis 178C Activiteit van leden Helinium m m KOK Anders dan andere Kantonrechter d eelde boetes uit Veertienjarige op brommer: boete van f 15 Serie botsingen met gewonden en veel schade Knappe prefatie voor NCRV-tv Ds. J. W. Tonsbeek (83) overleden Autowrakken weken op straat fl EAU DE COLOGNES Bij brandend kaarslicht Een exclusief geschenk 195.-5 795.- 1.090.- Werf Gusto verwacht lagere winst dapper man Hertz Bisam-rug Lang model Koop in een speciaalzaak! uwJUJïontzaak Nisuwa Binnenweg Rotterdam J (bij 's Gravendijkwal) Tel. 34577 J Verzamelen Bijsonder iïlffli BRONZEN KOPJE VERZET BEZETTING Dichtgeslibt Advertentie Heel knap soepgroenten Verschil Ingehouden AGENDA VOOR SCHIEDAM vandaag en morgen en dagelijks.... 20 stuks 80 cent Prij'zen vanaf 2 Nieuwe Binnenweg 4i70A Rotterdam I/uC» 5 (b>j s Gravendijkwal) Te!.34577 T iMiMimmmg} (Advertentie) 5 ...om eens geheel zonder verplichting 5 0 ome gevarieerde collectie A te Komen bezichtigen. Kom rustig kijken m Z en passen: ook al koopt u niet. u bent 2 2 hartelijk welkom. 2 i§ Betrouwbare service Volledige garantie» Credietservicemogelijk» Eigen atelier, ook voor veranderin- 2 gen en reparaties Prijzen die bin- e nen uw bereik liggen Gespeet»- liseerd, in grote en kleine maten. Bontmantels in alk* prijsklasse. Grots jortormg bontsto/o's tegen xser aantrekkelijke prijzen Donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 december 's avond, tot 9 uur geopend. „Mag iï een stukkie rijden" zou de zevenjarige C. M. O. L. uit Vlaardingen hebben gezegd en „rij maar" had de 25-jarige Klaas, Br. soepel 'geantwoord. Het jongetje reed helemaal op de brom mer naar Rotterdam. Het duurde' een maand voordat Klaas, de brommer te rug kreeg en later had hij ,-,van zijn advocaat" een briefje over de kwestie gehad. Dat vertelde Klaas het verblufte ge hoor in de hal van het kantorrgerechts- gebouw te Schiedam, maar in de zit tingszaal luidde het verhaal wat an ders. Daar kreeg de dertienjarige C M. O.L. van kantonrechter mr. P. B. Cos een enorme berisping. Nooit meer mag L. zoiets doen. De substituut-officier van justitie mr. H. Franken keek met verbazing naar het kleine hoopje mens dat voor de ba lie stond: „Zo'n 'kind laat je toch niet op een bromfiets zitten, daar valt ie mee om" zei mr. Franken wijzend in de laagte waar L. stil het gerecht be keek. Voor Klaas Br, waren er geen_ moei lijkheden, hij glimlacht wat en hij ver telde dat L. maar veertig meter had gereden op de Trekkade in Vlaardingen, het was «en stille weg, totaal geen ver keer, Klaas had achterop gezeten en ineens kwam de recherche. Het was de eerste keer geweest, het zou niet meer voorkomen". Officier en kantonrechter vonden het een vreemde zaak. Ze straften Klaas met vijftien gulden boete of drie dagen hechtenis. (Van een onzer verslaggevers) DE SCHIEDAMMER J. Huisman en de Vlaardinger Kees Wind gaan een archelogische kaart samen stellen van het gebied waarin hun vereniging de archeologische werk gemeenschap „Helinium" werkzaam is. Dat kan een bijzondere aanwinst zijn voor de kennis en het overzicht van de oudheid in het Waterwegge- gied. Aan een dergelijke kaart be sta .t behoefte^ en het materiaal zal dan ook o.a. in dank worden aan, vaart bij de archieven, musea en ver (Van een. onzer verslaggevers) ^.elï ie,ri.e aanrijdingen kon woensdag m het Schiedamse politierapport worden opgenomen. Omstreeks vijf over half tien -botste woensdagmorgen de -automobilist R. A. L. uit Monster op de Burgemeester Knappertlaan in Schiedam tegen de auto vau de heer M. K. uit Naaldwijk. Het voertuig van de heer L. werd zwaar be schadigd. Doordat de automobilist N. H. van W. op de hoek van de Nieuwe Damlaan en de Burgemeester Var» Haarenlaan geen voorrang gaf aaneen vrachtwagen, bestuurd door de heer J. W, C. uit. Mid- delhamis, is een botsing ontstaan. De auto van de 52-jarige heer W, werd aan de voorzijde totaal vernield. Taxichauffeur G. J. H. moest met zijn Mercedes woensdagavond om kwart voor negen uitwijken op de Appelmarkt voor de 20-jarige bromfietser M. T. uit Rotterdam. Hij kon obstakels niet ont wijken waardoor de auto zwaar bescha digd geraakte. Op de beschermde oversteekplaats op de Burgemeester Knappertlaan .is woensdagavond om vijf uur de 57-jarige metaaldraaier H. van Dorp uit Vlaardin gen aangereden. De Rotterdamse mon teur P. S. raakte VanDorp met de rech ter voorzijde van zijn auto. De heer Van Dorp is met een linker onderbeenïrac- tuur en een hersenschudding naar het Algemeen Ziekenhuis in Vlaardingen ge bracht. Voor het Julianapark was de heer Van Dorp de beschermde over steekplaats opgelopen toen de auto met een snelheid van 55 km per uur nader de. Op een afstand van 60 meter gaf de Rotterdammer in een bestel auto hoorn- en lichtsignalen. Hij remde krachtig -maar-kon- -een*«finiaj£iing™uiet voorkomen. Gedurende het lopende boekjaar is het bedrijf van werf Gusto voorheen Firma A. F. Smulders bijna volledig bezet ge weest. Aangezien men er in is geslaagd voldoende orders te boeken zal deze be zetting ook in 1963, aldus de directie, gehandhaafd kunnen worden. Overeen komstig de verwachting, uitgesproken in het laatste jaarverslag ten aanzien van de resultaten'over 1962, zal de winst over dit boekjaar lager zijn dan die over het voorgaande jaar. De beschik bare winst voor verdeling over 1961 be droeg 1.809.700. dere instanties in Schiedam, Vlaar dingen, Maassluis, Ook de Rijksdienst -voor Oudheid kundig Bodemonderzoek zal de kaart ontvangen. Alle vindplaatsen uit het vierjarig bestaan van Heilinium zul len worden opgetekend. Begonnen wordt met de vindplaatsen uit de ijzertijd-periode ('1000-0 v. Chr.), het neolithicum (m 2000 v, Chr.) en de Ro meinse tijd (0-400 n. Chr.). Later wor den ook de vondsten- uit het middel eeuwse tijdperk ingetekend. Op maandagavond 14 januari zal He linium in de zaal MES te "Vlaardingen de jaarvergadering houden. Aftredend zijn de bestuursleden- mevr. J. van der Nagel-Blacquire. mej. L. Bult en H. Apon. Op het rooster staan lezingen te houden op dinsda-g 5 februari, donderdag 28 februari, maandag 25 maart en woensdag 24 april 1-963. In het mededelingenblad van Helinium worden gegevens vermeld- over de on langs ontdekte „Vlaardingen cultuur". Deze cultuur was een nog niet bekende. Vermoed wordt dat ook in Schiedam resten van deze cultuur, zijn gevonden-, dat zou op de .plaats van het bouwdob van Wilton Fijenoord geweest zijn. In enkele andere plaatsen van ons land zijn eveneens sporen van deze cultuur ont dekt. Het is een cultuur waarin potten, met kwartsgruts verschraald, werden ge bruikt die een platte bodem hadden met een cylindrische of peervormige gedaan te, een meer of minder uitstaande rand en soms een rij gaatjes onde rand. «Er waren aardewerk lepels met schijven-, kraaghalsflesjes en zelden potten met ronde bodem. Het vuur steenmateriaal omvat bijlen met ova le dwarsdoorsnede en afgevlakte zij kanten, soortgelijke beitels, pijlbewa- pening met dwarsstaanboortjes. Veel werktuigen van been of gewei (bouwdok \VF) zoals priemen, beitels, hamers, kloppers en schachten. De sie raden zijn barnstenen -kralen en -stukjes doorboorde -barnsteen alsmede een door boorde hoektand van een hond. De hui zen zijn rechthoekig, van bescheiden af meting en met een rij dakd-ragende pa- ten. In Vlaardingen waren de afmetingen 7 bij 3,3 meter en 10 bij 5.5 meter. Bij zondere bondsten zijn een essenhouten staf, een visfuik, een doosje van ber kenschors met touw omwikkeld en ge vuld met potscherven. De Zuldbuurt te Vlaardingen heeft, zo als bekend, licht geworpin op de Vlaar- dlngse cultuur. Hier heeft het instituut van pre- en protohistorie opgravingen gedaan nadat de pionier van IIcHnium, de landelijk voorzitter van de Archeolo gische Werkgemeenschap West-Nèder- land Ih'nk Verhagen de eerste opgra vingen verricht. Iri de Zuidbüurt is eerst een veen- moeras als deel'van het uitgestrekte veengebied in deze omgeving geweest. In het veen werden geulen, - gevormd bij transgressies (overstromingen van de zee). In de Zuidbuurt was een kreek of geul. Van omstreeks 2800 tot 2200 v Chr. slibde de kreek dicht. Er vormden zich oeverwallen en op enige afstand van de kreek groeide het veen door. Op de oevers -vestigden zich om streeks 2300 v Chr. mensen die nu' als de vertegenwoordigers van de Vlaar- dingen-cultuur bij de wetenschap be kend staan. Het bos kwam toen tot VEN ONZER GOEDE kennissen is dezer dagen in het bezit gekomen :J van een fraai beeldhouwwerkje. Het J is een fijn bronzen kopje dat H.M. Koningin Juliana op jeugdige leeftifd f moet voorstellen. Met gerechtvaar- 1 dige trots vertelde onze relatie ons 3 dat hij het kunstvoorwerp „gevon- 3 den" had op de veiling in gebouw Eendracht. Hij had het bemachtigd voor een biljet van 25 gulden. Die mededelingheeft ons iets gedaan. Wij waren onze vriend, graag voor geweest bij die veiling. Het mooie kopje namelijk is vervaardigd door j' Gerrit Jan van der Veen. Hei kunst voorwerp is beslist honderden gul dens waard. Gerrit Jan van der Veen is namelijk een van de grote zo nen van ons volk. JN AMSTERDAM is Gerrit Jan van der Veen gevallen als een der grote dapperen in het verzet. Ger- tit Jan van der Veende beeldhou- wer, werkte voor de oorlog m de West. Hij zxvom naar een brandend olieschip toen de bemanning er m paniek afsprong. Gerrit Jan van der Veen bluste met levensgevaar een enorm gevaarlijke brand. Hij kreeg daarvoor een studiebeurs en zo werd Van der Veen beeldhouwer. Met. Arondeus, met dr. Johan Brouwer en anderen maakte hij deel uit van j een dappere en belangrijke verzets< organisatie. Gerrit Jan van d erVeen viel onaer de kogels van de bezetter. In een Schiedamse woning staat een kunst werk van zijn hand. -Ï/OOR DE mensen die de jaren v 4045 hebben beleefd brengt zon beeldhouwwerk een speciale ontroe ring. In deze tijd moet men bemer ken dat de jongeren niet kunnen oe- grijpen wat de bezetting voor Neder land betekent heeft. Zij menen dat e maar niet meer over die tija gespr- ken moet worden. „Wat heb tk me je oorlog te maken" zeggen ze en ze menen dat mensen ais de auteur j. Charles querulanten itii.1 ico - +ZAA mer zullen zij begrijpen dat de tija angst, honger, ellende maar ook Vdfl ur W - - van spanning, kameraadschap, en bit tere ontluistering zoveel groeven heejt gegrift in de zielen van de mensen die ondanks hun angst aan de goede kant bleven staan. TKORT GELEDEN bemerkten unj nog dat er een wereld is tussen de jeugd en de toch nog niet zo oude andere generaties. „Dat was een aap- j per man in oorlog zeiden wij over een gemeenteraadslid en met\ die kivalificatie wordt dan iets aan-i gegeven want dapperheid kan met te zeer worden gewaardeerd. „Ach, j wat dat is toch. voorbij", was de re actie en met verbazing hebben tot] aan deze achteloze reactie zitten den ken. Waarom is men zo? Die dappe ren van twintig jaar geleden streden niet alleen. voor onze vrijheid, ze streden ook voor teruggave van een gemakzuchtig leventje. Die dapperen kozen.niet de weg van ae minste weerstand maar kennelijk worden ve le gemakzuchtigen niet graag herin nerd aan het feit dat het eens nodig j was karakter te tonen. (Van een onzer verslaggevers) DE leerlingen van de dr. De Vis- serschool in Schiedam kunnen heel trots zijn op hun schoolhoofd. Hij heeft gisteravond voor het tele visiescherm in de uitzending van de NCRV „Zoek de zin op" met Dick van Bommel als juryleider een knap pe prestatie geleverd.' In een verbluf fend korte tijd won de heer W. J. J. van dor Horst het maximum aan prijzen, nl. f 999,99. Zijn leerlingen, hebben de uitzending vermoedelijk niet gezien want aan de heer Van Bommel vertelde de heer Van der Horst dat hij met het hoofd van de bovenschool zijn tocht naar de studio geheim heeft -gehouden. De heer Van der Horst startte in deze wedstrijd, dü&'eéö sóórt létterwedstrijd is, tegen de jeugdige Hans Pater uit Baarn die reeds een bedrag van 350 te goed had. In enkele minuten vond de heer Van der Horst de'zinnen, een. boter briefje" en „trouw moet blijken" na het horen van -het gegeven „twijfel aan een vet contract?" Toen te lezen stond „een koe zal het beamen maar een ezel stoort cr zich niet aan", kon de heer Van der Horst prompt antwoorden dat de gevraagde zinnen „melk is goed voor elk" en „alcohol maakt brokken" zijn. Dat laatste had hij al direct gezien vertelde hij want hij heeft aan geheelonthouding gedaan. explosieve bouwwerkje ook tot begrips verwarring lelden?" Het onderste zin netje zag de heer Van der Horst al spoe dig. Het is „torentje bussekrult" want dat zingt mijn dochtertje zul onze stad genoot en de andere zin was „de spraak verwarring". Hiermee had de heer Van der Horst 1020 verzameld, maar bij een derge lijke quiz wordt een maximum van 999.99 uitgekeerd. De prestatie van de heer Van der Horst is bij dergelijke spel letjes zelden getoond. Twee politieagenten waren onafhanke lijk van ekaar enkele malen door de Cel- ciusstraat in Schiedam gereden en tel kens hadden zij in juni en juli gezien dat daar twee kapotte auto's op straat stonden met lege banden zonder kop lampen en zonder motor. Voor het kan tongerecht te Schiedam vertelde woens dag eerst de brigadier W. B. dat deze auto's wrakken waren. Verdachte J, C. B. had van die twee auto's een enkele wagen willen maken. Daarna beaamde de hoofdagent H. A. v. d. A. dat de wrakken weken op straat hebben gestaan. De substituut-officier van justitie bij het kantongerecht te Schiedam, mr. H. Franken, achtte het ernstig dat het straatbeeld op een dergelijke wijze wordt ontsierd. Conform de eis werd J. C. B. bij verstek veroordeeld tot vijf tien gulden boete voor het eerste pro ces-verbaal en wegens de herhaling tot twintig gulden voor de tweede bekeu ring. Advertenties ontwikkeling en langs de oevers van de kreek leefden 2wijnen en hertachti gen. Weer moet de zee het water naar het land hebben gestuwd, er kwam een klei- laagje over de nederzettingsrest en van de Vlaardingen-cultuur. De bewoners verdwenen in de nevels -van de oudheid. Het dichtslibben duurde ongeveer een eeuw van 2200—2100 v. Chr. Er werd een nieuwe geul gevormd doordat de zee daarna met kracht terugsloeg. Op de plaats van de oude geul kwamen' weer nieuwe bewoners en dezevertegenwoor digen een totaal andere cultuur dan hun voorgangers. Omstreeks 2100—2000 v. Chr. ontstond de kreek of geul weer en daarna kwa men de mensen van de klokbekercnl- tunr te herkennen aan de gebruikte klok bekers- De plantengroei breldó: zich toen uit vanuit het moeras naast de kreek tot over en Op de klei van de kreek. Er ontstonden veenlagen. Ook dtt veen echter werd weer overstroomd en bedekt met kleilagen in de voor-Ro meinse tijd. In de laat-Romeinse tijd en ómstreeks 800—1000 na Chr. overstroomden de ge bieden in het Waterweggebied weder om en hierna kwam de aanleg van de dijken waardoor de transgressies geen afzetting van kleilagen meer op bet Schiedams-Vlaardingse-Maassluisse ge bied tot gevolg hadden. <6.50 23 GOUO- ZILVER-UURWERKEN GERO NIEUWE BINNENWEG 295 SCHIEDAMSEWEG 129 „Het onderste is vaak in het boven ste maar anders om is beter", stond er en heel knap vond de heer Van der Horst: „in alle staten zijn" en „de vei ligheidsraad". „U scoort een hattrick" zei de verblufte Dick van Bommel. Te gen de heer M. Blij uit Amsterdam had de heer Van der Horst het daarna moei lijker. Deze drukte namelijk in een oog wenk op de knop om te vertellen dat de gevraagde zinnen „de vlam in de pan en de hond in de pot" waren bij -het gege ven „wie zo kookt houdt honger". De heer Van der Horst gaf toen geen terrein meer prijs. Hij raadde „het za terdagse bad" en „het wassende water" bij „eens in de week een bekende ro man" en tenslotte werd gesteld; „zou dit (Advertentie) Vraagt vers verpakte aan uw groenteman alleen onder dit handelsmerk. Fabriek te Hoofddorp BIJ onder anderen het hier en daar brandende kaarslicht in de koperen kronen van de Grote Kerk concer teerde woensdagavond het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus" in een programma van gewijde, door deze tijd van het jaar bepaalde, mu ziek. Het had zich daarbij voorzien van een gevariëerde kring van me dewerkers die bestond uit. het kna penkoor, Jong Orpheus, het Amers- ïoorts Jongenskoor, het Schiedams Vrouwenkoor, de harpiste Ellen Sto- tijn, de organist J. P. Bekkers, Wieb de Rook, sopraan en Diet Kloos, alt. Een dergelijk programma is uiter aard niet alleen, maar artistiek be paald en vandaar dat het dan öok om een antwoord van de toehoorders vraagt in'de vorm van deelname aan de -samenzang aan het slot en een bijdrage in de collecte bij de uitgang. En uit een oogpunt van wijding en rust die op eigenlijk nog wel plezie rige manier werden onderbroken door de entree van de jongenskoren - èn qua muzikaal gehalte hebben Orpheus en de overige medewerkenden voor een goe de avond gezórgd, waarbij de aangena me indrukken niet door vals sentiment werden gehinderd. Opvallend was het verschil in koor-be handeling zoals dat door Jos. Vranken bij de heren en Ria Borgmeijer bij de dames werd gedemonstreerd. Vr nken met het rustige, sobere en zéér korte gebaar waarmee hij schijnbaar achte loos registers opentrekt, mevrouw Borg- meijer energiek en breed, soms met gebalde vuisten, maar niettemin strak en zorgvuldig modellerend en derhalve met veel minder automatisme dan wij bij een vroegere gelegenheid van haar wel eens gehoord en gezien hebben. Op die manier klonken onder haar leiding de blijmoedige „earols" van Britten sympathiek en verzorgd, me-' de dankzij de duidelijke toewijding die de dames aan het werk ten- koste hadden gelegd. Wieb de Rook en Diet Kloos zongen er zéér naar behoren de solo-partijen in, al bleken hun stem men niet in-alle registers even gelijk waardig van -gehalte. De opvallende bas-soli van het Or- pheuslid de heer Jl W. E. Eijkenbroek verleenden aan de vertolking, van een tweetal Russische religieuze liederen een treffende authenticiteit. De heren deden zich vrijwel uitsluitend horen in zeer ingehouden en inteime weergaven van kerst- en andere gewij de liederen uit vele verschillende lan den, goed-klinkend maar hier en daar toch wel met iets minder nuance dan wij gaarne hadden gehoord doch ander zijds zo gaaf als -bij dit stommen-mate riaal en de bekende getals-meerderheid van bassep bereikbaar- lijkt. De samen werking met de jongenskoren klopte niet helemaal. Rest ons nog de vermelding van het nobele harp-spel van Ellen Stotijn, vrij van de gemanierdheid waartoe het bijzondere instrument wel eens aanlei ding kan geven, en de wel biel voorzich tige, minder geprofileerde voordracht door de heer Bekkers op het orgel van een Pastorale van César Franck. mr. E. D. Kraan Traditiegetrouw houdt de Schiedam se Gymnasiasten Bond op zaterdag 22 dec. haar jaarlijks sporttoernooi. Dertien middelbare scholen uit ver schillende steden nemen er aan deel. Volleybal, tafeltennis en schaken staan op het programma, In de volgende lokalen zal het toer nooi van 8.30 tot 17 uur gehouden wor den: Gymnastieklokaal BX.O.-school, Nieuwland: VolleybaL Gymnastieklo kaal Thorbeckeschool, Nieuwland: Volleybal. Wijkcentrum Nieuwland: Tafeltennis en schaken. Tot besluit zal 's avonds in Musis Sa crum aan de Lange Haven een bal ge houden wórden met medewerking van de Perdido street Paraders. -Tijdens het bal zullen de prijzen van het sport toernooi* worden uitgereikt. 'Voor de leerlingen van, de Techni sche schóól voor Schiedam en om- streken 'en 'hun "huisgenoten - wordt zaterdagmorgen in het Passagetheater te Schiedam een kerstfeest gehouden. In. de Jeugdhaven voor gereformeer de evangelisatie Westfrankelandse-' straat' in Schiedam wordt donderdag, avond de Kerstfeestviering gehouden. Op, het programma staan samenzang, declamatie van mej. A. v. d. Schalk, een kerstspel door meisjes en jongens onder leiding van de heer S. J. Ros- man, het optreden van Philharmo- nika onder leiding van de heer A. van Tilborg, een vertelling van Bert Rasker. Na afloop is er een uitreiking van kerstpakjes. De volgende gevonden voorwerpen' zijn te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 12.30 en 1418 uur: schemerlampje; wit fietspompje; steeksleutel; bril; hondsdolheidentingpenning. Te bevra gen bij de vinders: jubileumpenning, M." Boele, Jan Steenstraat 11; doublé armband, Nanneke, Da Costastraat 32a; zilveren kettinkje, Lange, Watt- straat 3b; bruine portemonnee met in houd.. Bastian, P.K.O.-laan 169b: da- mèsportemonnee met inhoud, Den Ouden, Maasdijk 136; witte damespor temonnee met inhoud, v. d. Hoek, Vlaardingerdijk 57: rode portemonnee met inhoud. Mulder, Villastraat 65; bruine herenportemonnee, Otten? Deensestraat 77zwarte vulpen. Bou wer, Cort v. d. Lindenlaan 83; étui met schrijfmateriaal, Klaasse. Groene- laan 2a; grijze wollen berenhand- sehoen (r), Joren, Warande 210; licht-; bruine' glacé herenhandschoen (r),| Foppen. Klaaswaalsestraat 16: brui- ne glacé herenhandschoen (1), Mee- der, Jozef Israëlstraat 4b; wollen kin- j derwant. De Groot. Vlaardingerdijk 155b; bruine glacé herenhandschoen. Hofman, Bargsingel 25, Kethel, tel. j 67331; rode willen want met hand- i schoen er in, v. d. Burg, Abbenbroek- sestraat 12a; een paar glacé hand schoenen, Gilden, Alex. Numanstraat 14a; een paar glacé -dameshandschoe nen, v. d. Beek, Vijfsluizenflat 408; blauwe dameshandschoen (r), Weber, Jan v. Avennesstraat 47a; een paar bruine handschoenen, De Regt, Dirk v. Wassenaarstraat 19; een paar gla cé herenhandschoenen, Kooiman, Broersvest 18: grijze glacé heren- handschoen. Van Zijl, Talmalaan 20; driekwart jas. Jansen, Swammerdam- singel 41. Apotheek: damesblouse, Sjoer, Stadhouderslaan 45; Judobroek;. Erna. St.Liduinastraat 79b; zwarte herenhoed. Van Mill, Schiedamseweg 215. Kethel; wollen muts, Tas, Fa- bristraat 11; overall en bril. Schil- peroord. Dansschool. Vlaardingerdijk; wieldop van auto, Kauffman, Burg. van Haarenlaan 1521; zwart hondje. Cyperse kater, witzwart poesje. Die rentehuis, St. Anna Zusterstraat 47; zwart poesje; B. K. Laan 246a; kana rievogel, Monster,Nieuwe Maasstraat 15. Irene t Geref. Evang. Chibs. Jeugda- vond, 19.30. vi Wijkcentrums .Nieuwland .N.C.V. Br— Kerstwijdmg, 20. Musis Sacrum Willem de Zwijger— ULO. Feestavond, 20. Wijkcentrum Nieuwland; Geref. Evang., Kerstviering, 19.30. Geref. Jeugdhuis: NCVB-Centrum, Kerstviering, 20. Chr. Sciale Belangen: Werkende Jeugd, Kerstviering, 20. Irene: Wijkgemeente 3 Herv. Gem Kerstwijding, 20. Musis Sacrum: Willem de Zwijger ULO, Feestavond, 20. Dagblad „De Rotterdammer" Schie damse redactie Lange Kerkstraat 82, tel. 66382 b.g.g. tel. 64154 of 115588 toestel 51 (b.g.g. na 18 uur 80037) alleen voor re dactieaangelegenheden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr. 23, tel. 65451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen b.g.g. telefoon 115588). Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123: politie-alarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Apotheek Evers. Lange Haven 81. Stedelijk •museumtentoonstelling oeu vre Henri-George Adam, grafiek- sculp turen-tapijten 1017' uur. Cultureel Centrum Dam Twee, Expo sitie Schiedamse kunstenaars. 14—17 en 2022. J (Advertentie) 25 CABALLE De bontstola is een attentie, die zeer in de smaak valt bij elke vrouw. Zij kan naar hartelust kiezen uit dege- (Van een onzer verslaggevers) In de ouderdom van. 83 jaar is woens dag overleden ds. Justinus Willem Tons beek die van 1910 tot 1945 als herder en leraar de Ned. Herv. gemeente te Schiedam heeft gediend (wijkgemeente twee). Hij is te Helvoirt overleden. Na zijn emeritaat in 1945 is hij in Helvoirt nog enkele jaren hulpprediker geweest. Zaterdagmorgen -wordt in de Hervorm de Kerk te Helvoirt de rouwdienst ge houden. Ds. A. Horst zal voor gaan te zamen met ds. H. J. L. A. Couvee. De dienst vangt aan om elf uur. Daarna wordt de begrafenis te Utrecht gehou den. De Schiedammers vertrekken om ne"en uur vanaf de oude Westerkerk m de" Aieidastraat per autobus om de plechtigheid in Helvoirt te kunnen bij wonen Zij die willen meereizen kunnen zieh hiervoor aanmelden bji J. Sonne- veld. Van Ruysdaellaan 60 telefoon 6.73.03. (Van een omer verslaggevers) DIRECTEUR P. L. was niet naar j het kantongerecht te Schiedam i gekomen. Hij had drukke werkzaam- j heden. Zijn assistent de 25-jarige B. van L. verklaarde waarom hij op 2-, september met een bestelauto tegen de tram was gereden op de Koe markt in Schiedam. Er was olie mtj de bedrijfsrem gelekt. Hij had ver-i geten de handrem uit te zetten en deze rem was onder veel hitte en rook eerst verbrand. Toen hij dar ook de bedrijfsrem wilde gebruiken werkte deze niet omdat de olie was weggestroomd. De auto was later naar de sloper gebracht waar de snijbrander het werk had gedaan. De assistent werd tot 25 hoete ver oordeeld en de directeur tot veertig gulden boete of acht dagen hechte nis. Graanhandelaar P. van S. (70 jaar) meent -dat men zig-zag" moet rij den op de' Schiedamseweg in Kethel. Hij kon er dan ook niets aan doen dat hij op 7 september tegen een auto komende uit een zijweg reed. „Hij kon niet kijken, hij had geen gezicht" zei S. sprekende over de tegenligger „het groen staat er hoog, zijn vrouw zat naast hem en die had een kind op d'r schoot, ik rij al jaren zo, die mijn heer kreeg ook nog hooglopende ruzie met zijn vrouw, het gaan om de wer kelijkheid. mijnheer de kantonrechter. u moet er niet zo overheen stappen, ik heb vijf tot zeven kilometer per uur gereden. Ik heb later nota genomen van dat verkeer, maar ze moeten al lemaal zo rijden". De kantonrechter mr. P. B. Cos meen de dat S. te zeer links heeft gereden. Hij veroordeelde de Schiedammer tot dertig gulden boete of zes dagen hech tenis. Betonwerker H. L. N. uit Rotterdam j Rrtfvin" moet volgens de substituut officier bijl het kantongerecht te Schiedam op 9 au gustus „met waanzinnige snelheid" op zijn motor naar het kruispunt dr. Wiar- di Beckmansingel-Geert Grootelaan ge reden 2ïjn. Hij botste tegen een auto op. Van het ongeval weet hij niets af want in het ziekenhuis bemerkte hij dat hij een schedelbasisfractuur, een onderkaak breuk, een gebroken linkerpink, een beenbreuk en nog wat kwetsuren had opgelopen. Gedurende twee maanden was hij arbeidsongeschikt. Bewusteloos was hij naast zijn motor van de straat opge raapt. Hij was all risk verzekerd ge weest maar juist toen hij de motor had gekocht had hij de all risk geruild voor een W.A.-verzekering. Een enorme pech. „Verdachte heeft zijn les al ge had". zei officier mr. H, Franken en daarom werd het conform de lage. boe te;-vijftien'gulden. Toen een zandauto een stroom fiet- i sers van de rechte baan afduwde in de Burgemeester Knappertlaan in Schie- j dam bij het Rubens-plein op 20 augustus I is een botsing ontstaan. Een RET-auto- j bus 39 botste tegen de bromfieter, de I 56-jarige A. de V. Gedurende drie maan-1 den was het slachtoffer De V. voor 751 pet. arbeidsongeschikt. Hij kreeg bij het ongeval een lendenfractuur. Voor bet kantongerecht te Schiedam vertelde hij woensdag dat hij plots een i klap had gekregen en dearna met zijn bromfiets onder het wiel van de auto- bus was gevallen. De substituut-officier I mr. H. Franken meende dat verdachte I H. van der P. (44) een voorzichtig i chauffeur was maar hij had toch te scherp op links aangehouden om naar de eindhalte te kunnen rijden. De kan tonrechter mr. P. B. Cos veroordeelde P. conform tot twintig gulden boete of wier dagen hechtenis. Grote sortering bontmantels. S •'Dond»r6»g 20, vrijdag 21 sn zatar. 1 oag 22 cfecombar 's avonds tot 9 u X S*ofK#nd".

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1