Watervogels hebben bet thans heel moeilijk Toch bleef werk liggen door gebrek aan geld Wagen rijdt winkel in: ravage, 1700 schade Schiedam kon hem niét vergeten H.Gotink over ds. J. W. Tonsbeek Vorst-respijt bij metro best te gebruiken R. S. J. Goettsch uit het bestuur en W. de Wolff Voederactie in volle gang XSStSXS&gï00rai V Zes maanden cel voor gulle Katendrechtse Winkelier mocht wel rijden maar niet stilstaan Rapporten Werkgroep deed zeer veelj Benoemingen en afscheid bij Hav-bank ggg AGENDA Schiedam Hoge boete voor snelle brommer Geen beurs ft Verkoper aan dood ontsnapt Schaatsenri] dster bij val gewond Met brommer door rood licht: f 40 boete Voor gesteunden extra-toelage H. van Andel (58) overleden Burgerlijke stand DE ROTTERDAMMER Pagina 3 DONDERDAG 3 JANUARI 1963 Verlies voor S.J.R. STEUNPILAAR VERLIES ENERGIEK ZELFSTANDIG en dagelijks.... Dr. de Visserschool Hulpprediker Stalen ros SSaas (Van een onzer verslaggevers} Het bestuur van de Schiedamse Jeugd1 Raad heeft juist in de periode van de opbouw een gevoelig verlies geleden Dit wordt nog met vermeld in het jaar verslag. Wegens zijn studie heeft de be kwame voorzitter Reyer S. J. Goettsch zr.i functie ter beschikking moeten stel len. Eeyer S. J. Goettsch genoot ondanks zijn jeugd groot aanzien, hij is een be kwaam functionaris. Hetzelfde geldt voor Wim F. de Wolff ffederatievoor-' zitter CJV) die de functie van tweede voorzitter van de SJR vervulde. Ook hij i kan zijn drukke werkzaamheden over-, dag en voor de CJV niet meer com bineren met het werk voor de SJR. De top is dus van dit instituut afgevallen Reyer Goettsch tVCJC» is opgevolgd' door Wim Odé VCJC De samenstelling van het bestuur was aan het begin van dit verslagjaar als voigt: R. J. S. Goettsch (V.C.J.C.) voor zitter; C. D. Schewe tjonge Strijd) se cretaris: E. J M van Dijck (K.J.B.), penningmeester; W. F. de Wolff (C.J V 2e voorzitter; F. Renine (R.K. Instuif) 2e secretaris: H. Heu3 INP.V.) lid; H - Verpoorten (Clubhuis) lid; J. C, Bron-, neman (ambtenaar ovor jeugdzaken' met adviserende stem. toegevoegd door de gemeente Schiedam). De samenstelling van het bestuur t-'K* ifew Hoofdinspecteur F. de Weger van de Aotterdamse politie en drie Hille- gersbergse schoolkinderen voederen de watervogels bij een wak. Zonder toezicht zou dit gevaarlijk werk zijn: het ijs is hoogst onbetrouwbaar. I# Ook in Hoogvliet is nu de inzame ling begonnen. De politie zal daar gaar ne oud brood en andere voedmgsmidde-1 ,len voor vogels m ontvangst nemen. En 1 de heer J. Hofma, Voorweg 51a, zal zich i belasten met de verzorging van zieke ot uitgeputte vogels. HET gaat de vogels, vooral de wat grotere soorten, in de kou niet heeft in deze verslagperiode geen wij-,goed. Niet zozeer door de lage tetn- 20dat, de bovenge- p.eratuur, hun vederkleed is dik ge- ring van de ambtenaar voor Jeugdzaken, jaan vOCasel, Sneeuw en ijs hebben de j In de plaats van de heer J. C, Bron- voedselbronnen afgesloten. Het best; neman, hebben B. en W. de heer G.tschijnen meeuwen en eenden er nog] Rens, (die de werkzaamheden van. dei aan toe te zijn, maar de toestand! heer Bronneman als ambtenaar voorjVan de meerkoeten en voorzover men; Jeugdzaken is gaan verrichten), aange-| heeft kunnen nagaan ook die van de wezen als toegevoegd bestuurder met „ui izo schuwe reigers is zeer slecht en de .ijswachters op de Bergse plassen in Rotterdam-Noord hebben heel wat dode en omkomende vogels aange- 1 troffen. Die zijn echt niet veel meer 1 dan vel over been. vogels, vooral meerkoeten, werden vast- i gevroren aangetroffen. Met heel veel ge duid. daarbij vooral oplettend dat de1 dieren met zichzelf m hun angst ver- wonden, moeten die worden bevrijd. Overigens: het ijs in de Bergse plassen is overal nog hoogst onbe- trouwbaar. Het dikke sneeuwdek verhindert, ondanks de strenge vorst, het aanvriezen van behoor- lijke „balken". adviserende stem. (Van onze rechtbankverslaggever) Mag de winkelier J. van M. uit Den Haag met een vergunning voor het be rijden van de Schiedamse Hoogstraat dan ook stoppen voor zijn winkel. De 45- k~ - 'jarfjneen i V"""uu ""seveer zeveuuuizcnu gui- jarige winkelier vertelde woensdag voor d' d feveCrTan" znadafval enz biï de'den)ul bewannS en sl,eP ziin roes ult Tronf/Mviraropi)4 4a* Coki'&jov» <44 öroou, ie vercrsari.^ zaaaaivai enz. dij ue een taxi. De Schiedamse overheid gaat aandacht schenken aan nota's. Verschenen is onlangs het rap port over het huisvestingsbeleid in Schiedam Daarm wordt de kritiek op dit deels falende be leid niet gespaard. Binnenkort zal de Schiedamse Gemeenteraad het rapport in openbare vergade ring behandelen. Inmiddels is ook gereed geko men het bejaardenrapport dat het ETI in opdracht van het Schie damse Gemeentebestuur heeft vervaardigd. Men kan zich af vragen waarom dit rapport nog steeds met voor publicatie is vrij gegeven. Ook blijkt nu een jeugdnota gereed ot bijna gereed te zijn ge komen. In het jaarrerslag van de Schiedamse Jeugd Raad schrijft Wim de Wolff dat het verslag over de situatie ten op zichte van de gebouwen is vol tooid maar in het financieel ver slag wordt vermeld dat de finan ciële gegevens nog in de Jeugdno ta moeten worden opgenomen. Aangezien het jaarverslag met vlot m de openbaarheid is geko men mag verwacht worden dat ook deze Jeugdnota inmiddels is voltooid. In de komende maanden kan de Schiedamse gemeenteraad de tanden gaan zetten in deze rapporten (Van een onzer verslaggevers) A. Janssen, zeer geslaagd; naar een voortzetting van deze serie zal worden f D^SSgKva"^kS^^:'geSKe^ kwam ,n het afgelopen jaar se Jeugd Raad heeft in het afgelopen«rt: om»_ jaar beduidend meer kunnen doengang te spreken. Behalve een aanmerke- dan het jaar daarvoor. Dit wordt verbeterde uitvoering was het peil vermeldt in het jaarverslag van de van pe artikelen ongetwijfeld hoger. Er SJR waarbij wordt geconstateerd dat werd naar gestreefd het blad zoveel mo- veel werk moest blijven liggen om-gelijk direct naar alle belangstellenden 'dat de SJR niet over de nodige fi- toe te zenden" aldus het verslag, dat nanciën beschikt Bovendien blijkt de woord van hulde aan hen, die beperkte beschikbare tijd^ van de le- met ontoereikende nvddelen mee- den een rem voor de ambitieuze plan- hielpen dit tot stand te brengen, is ze nen. ker op zijn plaats. In het komende sei- Een groot succes werd de handenar- zoen zal ernaar gestreefd worden de oj> beidcursus, die in de herfst 1961 werd gaande lijn door te trekken; hierbij gehouden. Een veertigtal opgavenwordt gedacht aan een grotere variatie Ja inhAllri an aan nrttfAPO (Van een onzer verslaggevers) noodzaakte zelfs de cursus te splitsen. De cursusleider, de heer Engelman, bracht de overwegend vrouwelijke deelnemers veie. vaak nog ongekende, mogelijkheden tot uitbreiding en ver betering van dit werk bij. Het voorne men bestaat een volgende cursus vooral te richten op de overdracht van het geleerde van de leiding op de jongere kinderen. De cursus spel en sport, die in het voorjaar was gepland, was helaas een heel wat minder goed lot beschoren. On danks een weloverwogen opzet en de waardevolle medewerking van de Stich ting Spel en Sport bleek de belangstel ling te klein om op een goede manier te kunnen werken, zodat deze cursus moest worden afgelast. Teleurstellend was het te moeten constateren, dat een m de inhoud en een hogere frequentie van verschijnen," „De lezing, die de heer Stovelaar In april hield en waarin hij vele aspec ten van het kamperen belichtte was slechts matig bezocht. Toch werd de ze avond in de gastvrije St. Joris-doele zeer op prijs gesteld. Er zai worden overwogen aan dit aspect in het komende jaar ruimere aandacht te geven," ,,De pogingen die in het werk werden gesteld een alge meen reductie-systeem voor oudere le- den van jeugdverenigingen in te doen stellen door de Schiedamse culturele instellingen bleef zonder resultaat. Een - voortzetten dezer pogingen lijkt ons vooralsnog zinloos" aldus het jaarver- slag. IJsiuachter J. Uitdenbogerd met een bijna verhongerde meerkoetdie De 37-jarige Rotterdamse publieke bij Lommerrijk vastgevroren was Politie, vereniging tot bescherming vrouw M. V. werd donderdagmorgen aangetroffen. Het dier is er erg i van dieren en ijswacht hebben de han- door de rechtbank tot zes maanden ge- slecht aan toe maar zal onder goede (den ineengeslagen. De dierenfoescher- vangemsstraf veroordeeld voor de gulle zorgen weer spoedig opknappen. min-g heeft reeds voor de kerstdagen manier waarop zij met een aktetas vol i contact opgenomen met bakkerijen, pel-was omgesprongen. Zij was met lenjen en andere bedrijven, die eetbare [de eigenaar van de tas, een Noorse zee- niet onaanzienlijk deel van hen, die 2ich hadden opgegeven, zonder bericht ver- Bij de N.V. Levensverzekeringmaat-j stek liet gaan. schappij HAV Bank te Schiedam is ai-1 scheid genomen van twee personeelsle-Frjn.> den. De heer N. Guis nam na 49 jaar' arbeid afscheid van de HAV Bank. Als E,en behoorlijk succes leverden de bij een werker uit de eerste jaren heeft hijeenkomsten op. die onder_ het motto de Bank tot grote bloei zien komen, een u^fat koop ik voor kunst m het Stede- bloei die ook aan zijn medewerking is llfk. Museum werden gehouden, Na een. te danken orienterende oespreking in januari 's Morgens was er in het hoofdkantoor; ï-fïïl het afscheid van de binnendienst waar- daCbt gericht op het ballet. De twee bij man. een nacht op stap geweest. De afval kunnen leveren. Die bedrijven heb- „„""v'f.fT~"zr~" ben hun medewerking toegezegd en de^^mav er gaj a Katendrechtse zijn f «,wh«-mt« L-an m, t„dinven tas .««houd ongeveer zevenduizend gul- het kantongerecht te Schiedam dat hij het een vreemde zaak vond. Hij had vergunning van B. en W. van Schiedam om driemaal m de week over de Hoog Rotterdamse politie inleveren En veel Met het ge]d t mejuffrouw V. aan «rhoolVmderen brengen Arik hun zakjesde zwier. Toen de politie haar de vol- jgende dag aanhield, bleek er niet veel straat te rijden omdat hij goederen naar In Hillegersberg zijn het vooral de ijs-imeer jn <Je tas te zitten. De verdachte zijn winkel moet brengen. wachters» die tnj de verschillende wak-;zei zó oDder invloed van drank te zijn „Ja, rijden maar niet stoppen" mora- bijvoeren. Op de voorpias beloofden pelde de kantonrechter mr. P B. Cos Lswachters J. v. d. Wellen en R. Hoo- nog maar na beraad met de officier gendoorn op de avond van Nieuwjaars- vond hij het toch te gek om deze manidag de verrassing van hun leven; een te veroordelen voor het feit dat hij op!v!ucht van zestig wilde ganzen kwam 20 november 's morgens om tien voorbinnenvallen. De anders zo schuwe die- twaalf met een auto heeft stilgestaan ren waren met de hand aan te raken, voor zijn winkel om goederen uit te la- Nadat zij zich gevoed en gelaafd had den. Het werd dan ook een vrijspraak. I den gingen zij weer op de wieken. Veel TKIE KUNNEN niet aan de indruk ontkomen dat de Schiedamse Jeugd Raad t'sel wil maar toeintg kan. Dat is -dan ook begrijpelijk. Het blijkt tegenwoordig heel moeilijk om goede functionarissen aan te trekken voor de arbeid in de verenigingen. De enkele goede werkers zijn goud waard. Zij kunnen hun aandacht en krachten wiet verdelen tussen de liefde voor de eigen vereniging en de overkoepelen de organisaties. Het bestuit wan fede ratievoorzitter Wim F. de Wolff van de CJV om zijn functie in de SJR ter beschikking te stelten dient dan ook als verstandig te worden genoemd. Wim de Wolff is een van de capabele jongeren in Schiedam. Hij zou zeer veel nuttig werk in de SJR kunnen doen, maar ook de CJV heeft hem hard nodig. De CJV heeft in mannen als Wim de Wolff en secretaris Piet Plaisier de grote steunpilaren die de ze omvangrijke vereniging in Schie dam het aloude goede aanzien geeft. jSJAAST het verlies van een junctio- «arts als Wim de Wol# is er ech ter ook het verlies van de innemende en zo bekwame voorzitter Reyer S. J. Goettsch. Nu bovendien wordt geme moreerd dat de SJR een tekort aan medewerkers heeft, dienen deze ge voelige verliezen als extra zwaar te worden aangemerkt. Het was Reyer S. J. Goettsch die hoopte dat de Schie damse Jeugd Raad een zelfstandig li chaam zou kunnen worden in de geest van de Schiedamse Sport Raad, Hij zat helaas dit werk niet kunnen voort zetten. f^EZIEN de vele goede voornemens echter geloven wij dat de SJR energiek dient voort te gaan met de arbeid. Primair moet -meer assisten tie worden verkregen van de vereni gingen, daartoe moet ook meer con tact worden gelegd. Wij geloven ook dat de Schiedamse jeugdverenigingen nog te weinig het belang inzien van de samenwerking in en met de SJR. Het organiseren van gezamenlijke (kostbare) cursusavonden, lezingen e.d. moet toch als een aantrekkelijk onderdeel van het werk voor allen worden genoemd. Wij geloven ook dat nog te weinig contact is opgenomen met het Bureau van de Schiedamse jeugdambtenaar. Hierbij kan de uit muntende samenwerking van sport ambtenaar met sportverenigingen in Schiedam als voorbeeld worden ge noemd. TTtE Schiedamse jeugdverenigingen zijn alleen maar gediend met en bij de arbeid van de jeugdambtenaar. Het verbaast ons dan ook dat deze ambtenaar blijkbaar niet of vrijwel niet is betrokken bij het samenstel len van de Jeugdnota. Het verbaast ons dat in het jaarverslag wordt ge klaagd over het vele werk van de SJR en over de vele correspondentie. We zijn er van overtuigd dat jvist dit werk kan gedaan worden in het ge meentelijk lureau zoals ook de sport ambtenaar het vele centrale werk voor de sportverenigingen doet. Mogelijk dat de jeugdverenigingen nog geen in zicht in de mogelijkheden hebben, misschien zijn zij bevreesd voor aan tasting van de zelfstandigheid maar wan een dergelijke bevoogding kan geen sprake zijn. Het instituut van de jeugdambtenaar is in deze moderne tijd nodig gebleken omdat het werk voor de jeugd te omvangrijk wordt. Het is dan ook noodzakelijk dat de jeugdverenigingen in Schiedam dat gaan inzien en zich meer tot de jeugdambtenaar pullen wenden. Dan kan het werk van de SJR worden voortgezet en de goede resultaten gaan verkrijgen. Dagblad „De Rotterdammer" Schie damse redactie Lange Kerkstraat 82, tel. 66382 b.g.g. tel. 64154 of 115588 toe stel 51 (b.g.g. na 18 uur 80037) alleen voor redactieaangejegenheden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr 23 tel. 85451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen b.g.g. telefoon 115588). Belangrijke telefoonnummers Brand alarm 69123 politie-alarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Apotheek Gouka, Gtfoenelaan. Stedelijk museum tentoonstelling oeu vre Henri-George Adem, grafiek- sculp turen-tapijten 10—17 uur. Cultureel Centrum Dam Twee, Expo sitie Schiedamse kunstenaars 14—17 en 2023 uur. Grote Kerk, „Zeven eeuwen Grote of St. Janskerk", 917. geweest dat zij zich van die nacht mets meer herinnerde. De rechtbank veroordeelde verder de 39-jarige huisschilder W. van T. uit Rot terdam tot tien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hij was met gevonden sleutels een woning binnenge drongen en had een geldkistje gestolen. De jongen in spijkerbroek, leren, jas en baard had tegen de Vlaardingse poli tie op 7 november 's avonds om kwart voor negen verteld dat hij niet wist hoe ,hard hij- Wesöiradseweg.r-De kilometerteller, van.zijn bromfiets was kapot. De substituut-officier van justitie bij het kantongerecht in Schiedam, mr. H. Franken, vertelde woensdag dat de knaap niet met deze smoesjes moest aan komen, Iedereen kon zien datt wintig ki lometer te snel. veel te snel was. De jongeman mompelde dat hij graag de boete had willen betalen maar het be drag was groter geworden. De kantonrechter hield het conform: op een groot bedrag: 35 'boete of ze- De weersomstandigheden zijn in de loop van deze dag zodanig verslechterd, dat op nog grotere stagnaties in het verkeer dan tot dusverre gerekend moest wor den. Om ons expeditie-apparaat wat meer „speling" te geven hebben wij besloten in onze mid dagedities van heden geen beurs koersen en beursoverzicht op te nemen. Het leek ons in een situ atie als deze van meer belang, dat onze lezers hun krant nog ontvangen zónder beurs dan dat zij een. krant mèt beurs helemaal niet in hun brievenbussen vin den! Ook moet er rekening mee worden gehouden, dat niet al het nieuws, dat ons vandaag uit diverse plaatsen uit ons ver- scbjjningsgebied bereikte, is op genomen. Wij vragen begrip begrip voor dit alles en spreken de hoop uit, dat door een gezamenlijke en gewaardeerde krachtsinspanning van allen, die bjj de expeditie van ons blad zijn betrokken de lezer van avond ook dit bericht nog kan lezen! Directie en redactie. eenkomsten in het museum en het be- zoek aan de Rotterdamse Schouwburg,# De jaarvergadering van de afdeling (Van een onzer verslaggevers) Een Coca-cola vrachtwagen is woensdagavond omstreeks half vijf in de etalage van het kledingmagazijn Smoorenburg, Hoogstraat 41 in Schiedam, gegleden. De pui werd ernstig beschadigd. Een spiegelruit van pantserglas, 2,80 bij 4,00 meter groot, brak. Deze ruiten worden vervaardigd in België. Het zal maanden duren voordat de schade, groot 1700. is hersteld. De firma was niet verzekerd. Het ongeval geschiedde doordat de coca-cola wagen, bestuurd door de Rotterdamse chauffeur A. de Koning, langs een bulldozer wilde rijden. De auto wilde ten dele het trottoir oprijden maar daarbij verloor De Koning plots de macht over het stuur. De gehele voorgevel en de deur werden bij de botsing vernield. De glassplinters lagen tot ver in het rond. De chauffeur De Koning en zijn bijrijder P. de Zeeuw zijn niet gewond. Hun auto is licht beschadigd. De bediende P. Mous van Smoorenburg ontsnapte aan de dood, doordat hij nog tijdig kon wegspringen. Bedrijfsleider Wester deelde mee: „Het was of er een bom insloeg. De ravage is groot, van deze moderne winkelpui is niet veel meer over." bij de hoofddirecteur, de heer G. W. van Bergen Walraven, zich in waarderen de woorden tot de scheidende chef van de organisatie buitendienst richtte en een geschenk onder couvert aanbood. Ook van collega's en medewerkers ont ving de heer Guis cadeaus. Tevens was er het afscheid van de heer Van Duyn, van de afdeling volks-1 verzekering, die na 39 jaar de Bank met! pensioen ging verlaten. Hij werd op het 1 hoofdkantoor hartelijk toegesproken door de heer Van Bergen Walraven. Hij ont- Een vijftienjarige schaatsenrijdster, ving een geschenk onder couvert. A nemarie Kienstra, kwam woensdag- De chef van de levensverzekering- avond op het ijs van De Enk lelijk ten i waren, vooral door de grote medewer-i king van de conservator, de heer P. L. maatschappij HAV Bank. de heer N. Guis, is per 1 januari met pensioen ge gaan. Hij is opgevolgd door de heer B. F. J.. van den Hoek. Tevens zijn met in gang van 1 januari benoemd tot chef van de afdeling mechanische 'boekhouding de heer P. Kleynjan. tot afdelingschef afdeling organisatie G. de Willigen, tot chef afdeling collectieve verzekeringen H. L. Kleiss, tot afdelingschef afdeling wiskunde N. van den Bosch. Tot secreta ris van de directie is benoemd drs. H. J. E. Berkhuijsen. Aan_ de Schiedamse jxilitie heeft de 26-jarige Rotterdamse roeier W. C. van D. op 29 augustus meegedeeld dat het verkeerslicht bij de beschermde voet- gangersoversteekplaats op groen had 'ge staan op de Koemarkt. Voor de kanton rechter wilde hij woensdag toegeven dat het licht op oranje gesprongen kon zijn. De getuigen lieten echter andce gelui den horen, ,,Ik kan veel meer mensen meebren gen die het anders zeggen" verklaarde de zestigjarige meesterknecht A. S. die heel zeker vertelde dat de voetgangers lichten voor de Kroon op groen stonden toen hij overstak. Het meisje had hij niet gezien. Dat lag ineens gewond op de grond maar de brommer was door het rode licht naar de voetgangers gere den. De 39-jarige Rotterdammer K. B. deel de mee dat hij met zijn bromfiets voor het rode licht bij de Kaplaars stond te wachten toen de verdachte langs hem reed. ,,U had minstens vijf seconden om te stoppen, dat had u evenzeer kunnen doen als de getuige het heeft .gedaan" zei mr. H. Franken die stelde dat de voetgangers dienen te worden be •sehermd. De verdachte had het meisje een fruit mand gestuurd, ze oad met een hersen schudding m het ziekenhuis gelegen. De kantonrechter mr. P. B. Cos veroor deelde de heer Van D. conform de eis tot veertig gulden boete of acht dagen hechtenis. De door de Oversehiese wijkraad ge organiseerde kerstexpositie van schilde rijen, gemaakt door in deze stadswijk wonende amateurs, is geen succes ge worden, Slechts honderdvijftig mensen hebben de tentoonstelling bezocht. vai. Zij brak haar rechteronderarm en werd naar het Zuiderziekenhuis ver voerd. Op de Hordijk zakte de 63-jarige bakker M. Versluis uit de La Fontaine- straat plotseling in elkaar. Hij werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Bij aan komst bleek hij echter te zijn overle den. De dienst voor sociale zaken der ge meente Rotterdam-zal in verband met de aanhoudende koude aan allen, die vol gens de bepalingen der armenwet wor den ondersteund e.en extra uitkering be talen van twaalf gulden, dus twee we ken z.g. „kolen- en kledingtoelage". Voor deze extra-uitkering komen onge veer twintigduizend bejaarden en ande ren ondersteunden in aanmerking. Het is de bedoeling, dat begin volgende week met de uitbetalingen zal worden begonnen. dersteunden bedraagt onder normale omstandigheden zes gulden per week, uit te betalen in vier termijn per jaar. Degenen, die hun uitkering via betaal- kantoren ontvangen, krijgen hun uitke ring op deze kantoren betaald. Aan de anderen, voornamelijk bejaarden, die hun uitkering ontvangen via de postkan toren. zal een extra-postcheque worden gezonden. Ook in ander opzicht hebben hulpbe hoevenden het moeilijk. Zo heeft de ver strekking van warme maaltijden aan bejaarden door de maaltijdendienst van de U.V.V. met vervoersmoeilijkheden te kampen. T/'ORIGE WEEK zaterdag hebben vele Schiedammers in Helvoirt een rouwdienst bijgewoond ter nage dachtenis van wijlen ds. J. W. Tons- beek. Over de figuur van deze oud predikant schrijft de heer Gotink de ze week op boeiende wijze in De Zon dagsbode. Wij releveren het artikel hier gaar ne: Op 19 december is te Helvoirt over leden ds. J. W. Tonsbeek op een leef tijd van 83 jaar. Het grootste deel van zijn Jeven als predikant, heeft ds. Tonsbeek de ge meente van Schiedam gediend en wel van 1910 tot 1945. Zijn arbeidsterrein was in 't bijzonder het Westen van Schiedam, nader genoemd Wijk II. dat zich uitstrekte van de Tuinlaan en Lan ge Haven tot aan de Fabristraat. Spoedig breidde deze wijk zich uit tot de Aleidastraat en na de eerste rvereld- oorlog zelfs tot aan de Vlaardingerdijk. Het centrum van de kerkelijke arbeid in deze wijk werd de Westerkerk, in 1926 gebouwd temidden van volkstuintjes, die spoedig plaats moesten maken voor stra ten en huizenblokken. Op initiatief van de predikant werd in 1924 een wijkvereniging opgericht, die met allerlei activiteiten hem terzijde stond. Met welk een blijdschap zag ds. Tonsbeek het geestelijke leven m zijn grote wijk groeien. Het houten kerkje, aanvankelijk des zondags door een hon derdtal bezocht, kon later de schare kerkgangers niet meer bevatten, zodat een der eerste wensen werd: de houten hulpkerk door een grotere stenen kerk te doen vervangen. Daarnaast een actie voor een Chr. School. Deze leidde er toe, dat het schoolbestuur kon overgaan tot stich ting van de Dr. de Visserschool. Ai gauw moest tot uitbreiding worden over gegaan. Een kleuterschool moest er komen. Maar de burgerlijke gemeente kon geen steun verlenen. De bewaarschoolrege- ling was „bevroren". Een wakkere commissie werd in het leven geroepen en ging onder auspiciën van Kon. goed gekeurde Wijkvereniging tot daden over en de Kivevakleuterschool werd ge bouwd en het was mede op voorstel van ds. Tonsbeek. dat deze schooi „Kiveva" werd genoemd: Kinderen van een Vader. De weg om te komen tot een nieuwe Westerkerk was moeizamer. De tijd van welvaart na de eerste wereldoor log maakte plaats voor de crisistijd. Toch ging het Inzamelen van geld door. Elke week vuurde de predikant de gemeenteleden aan vla de Zon dagsbode, waarvan hij hoofdredacteur was om te geven voor een nieuwe Westerkerk, zo dat hij wel eens „aarts bedelaar" werd genoemd. Maar elke week groeide het kapitaal. Met de verkoop van „stenen" en dan weer „heipalen" wist hij afwisseling te brengen in het al maar vragen om geld. Het kapitaal groeide! Plannen voor de bouw werden al overwogen. Had men toch maar doorgezet toen in die goed- mengebraehte handen van de ernstige zieke en bad hoonbaar, wat de ander in het hart had, maar niet meer uiten kon. Op 29 april 1945 preekte ds. Tonsbeek zijn afscheid in de Grote Kerk met ais tekst Hebr. 13:8. Na de dienst werd hij toegesproken door ds. Broers als voorzitter van de kerkeraad. Deze zei „Ik begrijp niet, hoe het mogelijk is dat u alles kon doen. Ik kan me ewl in denken, dat het heel dikwijls twee uur werd voor u kon gaan slapen. Ik durf wel te beweren, dat u in deze gemeen te met gewerkt hebt. maar dat u ge sjouwd hebt". Na zijn emeritaat is ds. Tonsbeek nog enige jaren hulpprediker geweest in dtl gemeente Helvoirt. Schiedam kon hij niet vergeten. Schiedam kon hem ook niet vergeten. Geregeld bleven er con tacten. Bij z'n 50-jarige jubileum in 1956. waar, in een kerkdienst, die door vele Schiedammers, o.a. door afgevaardig den van de kerkeraad werd bijge woond. bleek dat ook andersdenkenden uit Helvoirt hem waardeerden. De opening van de Opstandingskerk kope tijd! Maar de crisistijd maakte menigeen huiverig om een schuldenlast van een 40.000 gulden in de vorm van hypotheek op zich te nemen. De oorlog maakte helemaal een eind aan alle illu sies in deze, In 1931 kwam het maandblad „Rond om de Westerkerk" dat geregeld jn duizenden exemplaren huis aan huis werd verspreid en ook door anders denkenden werd gewaardeerd. De ver spreiding moest in bezettingstijd wor den gestaakt. Van al deze activiteiten was ds. Tons beek de ziel. O, zeker, zijn naam werd ook m één adem genoemd met de Zen ding. met de geheelonthouding, met de Diakonessenarbeid en verder was hij nog voorzitter van Kmderzorg. Maar de wijk ging hem boven alle andere. Z'n stalen ros bracht hem er, vanaf zijn huis Oostsmgel 27 Moeilijk werd het voor hem m oorlogstijd de weg te vin den in de onverlichte straten Maar hij kam ook in de nacht, ais hij ergens geroepen werd, waar ziekte kwam. lij den, of dood, hoe diep kon hij daar zijn meeleven tonen, hoe wist hij altiid de,, - juiste troostwoorden te vinden, die 'tdecember 1957 heeft hij nog kunnen neergeslagen oog weer omhoog deden I bijwonen. ïn een toespraak in de bene zien. denzaal kon hij z'n blijdschap erover uiten en de Kerkvoogdij nog verrassen Hoe lief was hem zijn arbeid in het met een fiink bedrag. En nu is hij door ziekenhuis, waar je hem elke maan-;Zijn Zender opgeroepen. Met dankbaar- dagmiddag kon vinden. Daar ging hij;held willen we ds. Tonsbeek gedenken, van bed tot bed. Voor leder had hij eenSchiedammers die hem gekend hebben, I te gevolgen hebben. En daarom hopen de woord of een tekst, soms knielde hij jzuilen hem niet licht vergeten. metro-bouwers er op, dat deze vorstperio- neer, vouwde zijn handen over de sa-] H. Gotink de echt niet al te lang duurt. ALLE buitenwerk aan de metro in Rotterdam ligt door de vorst en de sneeuw natuurlijk stil sedert de Kerstdagen. Op zichzelf is dat geen drama: een week vorstverlet is op een dergelijk groot werk nauwelijks merkbaar. Maar de winter is volgens de ka lender nog maar pas begonnen en de metro-tunnelbouwers houden hun hart vast bij de gedacht wat er hun nog staat te wachten! Overigens is voor de binnendienst de gedwongen rust zeer welkom. Men kan nu ongestoord de projecten voorberei den, die in een later stadium moeten worden uitgevoerd, hetgeen door het grote personeelsgebrek in de afgelopen maanden van grote activiteit wel eens moeilijkheden opleverde. Het voornaamste van die projecten is het viaduct door Rotterdam-Zuid. dat door de verdeeldheid in de Rotterdamse gemeenteraad weer grote belangstelling heeft gekregen. Aanvaardt de gemeenteraad het metro-viaducht op de Linker Maas oever niet, wordt beslotn tot een tunnel onder het zuiden van Rot terdam, dan moet de afdeling tun- pelbow van de Rotterdamse dienst van gemeentewerken alle projecten betreffende het viaduct, die gereed of nog in voorbereiding zijn, verla ten en een geheel nieuw plan op stellen. Reeds nu staat vast, dat in dat geval er een enorme vertraging zal optreden. Belangrijk is, dat juist voor het inval len van de vorst de beide eerste tunnel stukken uit het bouwdok op Van Brie- nenoord naar de Leuvehaven zijn ge bracht en daar zijn afgezonken en ge monteerd. Dat het werk binnen het metro-sta tion Leuvehaven stil ligt is niet van be lang: het werk daar is niet aan tijd Schiedam van de Ned. Bond van Oud- Strijders en Dragers van het Mobili- satiekruis zal op dinsdagavond 8 janu ari in gebouw Christehjk Sociale Belan gen worden gehouden. De agenda ver meldt het periodiek aftreden, van de bestuursleden W. J. A. de Jager en G. Rosrnan. die zich herkiesbaar stellen. Verder worden de gebruikelijke agen dapunten als jaarverslagen en verkie zen commissies behandeld. Op dinsdag avond 12 februari houdt de afdeling de eerste contactavond m Christelijk So ciale Belangen. Het derde tiental van -de schaakclub „Schiedam" heeft gewonnen van Schie- broek 3 en staat momenteel ongeslagen bovenaan in de groep. Bij een afge broken stand van 4,5—-3,5 wist Weeda te winnen en Koster hield remise, waardoor de eindstand 64 is gewor den. Het tweede tiental speelde uit te- gen Hillegersberg 2 en staat met 43 voor. Ammersdorfer, Moleman, Dek ker en v. Etten. wonnen, de Bruin, v. <L Berg en v, d. Zee verloren. Leerent- veld, Marbus en Kok braken hun par- tij af en zullen op 10 januari verder spelen. 1 In het Gemeente-ziekenhuis te Schie- dam slaagden voorhet op 27 decern-; ber gehouden examen voor de aantèke-" ning. kraamverpleging zr. L. V. de Palm, zr. I. M. PJiüipa, zr. A. Voogt. Binnenkort zal in samenwerking van, de Schiedamse Jeugd Raad met de Schiedamse Gemeenschap een Comiié Jeugd Recreatie worden gevormd. Pit wordt medegedeeld in het jaarverslag -4,/- van de Schiedamse Jeugd Raad. Voor- zitter Reyer S. J. Goettsch had als voor zitter van de SJR zitting in de be stuursraad van de SG. Hij wordt^ op gevolgd door Wim Odé, Voor„ de aangesloten verenigingen bij de Schiedamse Jeugd Raad zal een overzicht worden samengesteld van li teratuur over het jeugdwerk die in de Schiedamse bibliotheken aanwezig is. Enkele leden van de werkgroep Kader werk stellen deze lijsten op. Het programma van de jeugdcon- certen op dinsdag van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dirigent Hein Jordans, in het Passage-theater te Schiedam, aanvang 9.*30 en 11 uur, luidt ais volgt Ludwig van Beethoven (1770-1827) Ouverture „Egrnont"; Jo seph Haydn (1732-1809) Menuet uit de Oxfordsymfonie; Ludwig van Beetho ven (1770-1827) Scherzo uit de 3e sym fonie; Peter I. Tscbaikowsky (1840- 1893) Uit de 5e symfonie Valse (allegro moderato). Finale (andante maestoso - allegro-vivace). (Van een onzer verslaggevers) In de ouderdom van 58 jaar is in Rot terdam overleden de bekende juwelier H. van AndeL Sinds zijn vijftiende jaar is hij werk zaam geweest in de juweliersbranche. De firma Brünott was zijn eerste werkgeef ster. Van jongste bediende klom hij er op tot bedrijfsleider. In die functie nam hij na 21 jaar afscheid, toen hij in de zomer van 1940 zijn eerste zaak aan de Beijerlandseiaan 3 opende. Na de bevrijding zag hij zijn ideaal in - vervulling gaan, toen in 1954 de deur van de juwelierszaak aan de Hoogstraat werd geopend. Ruim een jaar later ver huisde de winkel in zuid van de Beijer landseiaan nummer 3 naar nummer 176. In het voorjaar van 1958 nam hij zijn tweede zaak aan de Hoogstraat in ge bruik. De jongste zoon van de heer Van An del, de heer J. W. van Andel, zal zijn vader opvolgen. De begrafenis is bepaald op zaterdag, 5 januari te Crooswijk. gebonden. Het station Leuvehaven kan toch pas dienst doen als de hele metro gereed is! De moeilijke punten zijn de bouwput op het terrein van de oude Bijenkorf en het plein tussen Blaak en Westblaak. Ernstige vertragingen kunnen daar gro SCHIEDAM. Geboren: Marianne (Lv. J. Sijner en S. A. van Rosmalen, Freerk z.v, «T. Geurts en J. K. Mol; Leendert z.v. L. Noor- degraaf en M. J. C. E. Aschman, Jacqueline Annemarie d,v. J, Visscher en J. N. Neke- man. Hans z.v. C. J. de Wit en C. J. Hel» bers. Gerarda C. M. d.v. G T. van der Drift en E. G. W. Meijer. Fredenkus J. M. z,v. G. T. van der Drift en E. G. W. Meijer, Monica M, d.v. A. J. Oosthof en M. C. W. Netten, Harry zv, H, G. U. Stoker en E. van den Bout. Christoffel z.v. C. Douma en G. M. Brokling, Anja d vJ, de Kok en L, Murk, Pieter I. J. z.v. P. C. H, de Haan en M. A. van der Veer. Roswitha d.v. J. Moe- wis en C. P. van Heiten, Maria E. d.v. H. A. van der Linden en J. van Vliet, Hendrikus J z.v. C. H. Engelchor en H. J. van Gorp, Wij er t M. z.v, M. van der Kaaden en P. ft. de Vries, Arie z.v. A. van de Vorle en M Touw. Overleden: J. de Waard, oud 60 jr.. J. JL. van der Walle 72 jr., C. M. Ronteltap 55 jr. echtgen. van C. J. Weber, A. Klanker. 88 jr. weduwe van: A. Brocks, J. Hagen, 77 jr., M. C. Lorwa, 87 jr. Geboren Henricus J. C. z.v. G. C. Huiskens en M. J. G. West huis. Monique L. C. d.v. H. J. J. van Rijn der h off en C. van Golden. Wilhelmina. d.v. J F. M. van Oostrom en P W. E. Evers. Overleden: J. F. Stijlen, 53 jr. echtgen. van: G. J. de Vletter. J. Munnikrede, 68 jr. echtgen. van: J. L. Pil, G. Verkade, 78 ir, A. van Dijk, 69 jr., M. Blanker 10 Jr., M, H. Jonas, 58 jr. echtgen. van, Mes. J. P. Bakk# 84 jr.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 1