63 Voedering uit de lucht VOGELS KRIJGEN HET STEEDS MOEILIJKER 1390 'ot*' OVERSLUIZEN Vorst en dooi Georganiseerde actie om vogels te helpen ïnterloeale busverkeer werd stilgelegd Centrumfunctie R'dam niet ten koste van buren ROTTERDAM Brigadier Hordijk (63) veertig jaar officier We zitten er om te springen In De Hoek en Maassluis Rotterdam en de gladheid H1 vrouw „Er valt niets te roemen Bijna twee miljoen gespaard in 1962 Kok aangehouden Dag en nacht Onteigemngsplan op midden-Rozenburg Mr. J. Heusdens in Nieuwjaarsrede Krediet voor het ontwerpen plannen Rond Maasland zijn wegen nu goed fps ROTTERDAMMER Pagina 4 VRIJDAG 4 JANUARI 1963 TEGEN DE KOU In deze zo grimmige ijs- en SlftClltoff'61 S Lij ^terwijl jmerie vogel, er sneeuwperiode van het winter- -| -| Enkele adviezen van het Comité Win- seizoen zou de eerste vogelvoe- TlPllt n I |P11 tervoedering Vogels en de Dierenbe- dering uit de lucht vandaag een UCUUl C 1 SCf™ als voederplaats netsteen feit worden. De plaatsen van (Van onze speciale verslaggever) sneeuwvrijplekje op. nooit op of bij een jongens en meisjes KLEUTERJASJES dropping liggen in de polders rondom Amsterdam, waar dui zenden land- en watervogels hon geren. Reeds gisteren heeft een vliegtuig van de Koninklijke i Luchtmacht een verkennings- vlucht gemaakt. Duidelijk is dat [het voer, *dat naar beneden zou worden gegooid, slechts als en- kele druppels op een gloeiende [plaat moet worden beschouwd. veen hartewcns vervuld... Floris tie Vijfdelaan 136 Telefoon 2382 Van Hogendorplaan 31 Telefoon 5782 VLAARDINGEN (Vervolg van pag. I) ET AUTOBUSVERKEER uit Rotterdam naar de omrin gende plaatsen is gisteravond omstreeks half negen volledig gestaakt. De verschillende maat schappijen, die na het middag- aar hun diensten al sterk moes ten laten inkrimpen, zagen zich toen .de een na de ander genood zaakt het bijltje er bij neer te leggen. De stadsbussen van de R.E.T. reden in de avond totaal afwijkend van hun schema, ter wijl sommige slechts een ge deelte van de normale route re den. De tram-s ondervonden van de gladheid geen noemenswaar dige hinder. Maar eenmaal Spiegelglad Vogelcentrale GEEN RUST Joden, Duitsers Bescheidenheid nu beduidend goedkoper Leuke winterjasjes van prachtige, zuiver wol !en stof, zowel in effen, als moderne grote en kleine ruiten, mèt capuchon, schapevacht ge voerd. Door en door soliede af werking. Leeftijd 2-8 jaar. Normaal JZSsSflT maar morgen van 9 uur af kunt U profiteren van prachtige voor een uniek lage prijs, kleinste maat kUst.pjn. Zolang de voorraad strekt Geen tel. of schrift, orders ROTTERDAM; Korte Hoogiant Meent - Kitcndr. Ligcdijk West-Kniiskade HOOGVLIET: Winkeleentniin LEIDEN; Hatrl<mmemnat 1A- ZEIST: Slotlain 'Ï&ÊSÏ 1 I De hulpacties, die georganiseerd wor- jden door het Comité Wintervoeding Vo- gels en plaatselijke afdelingen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming i van Dieren, concentreren zich voorna- j melijk in het Westen van het land. jwaar door het dichtvriezen van sloten j en poldervaarten veel watervogels naar de brede stukken open water zijn ge vlogen. Folitie-agenten, ijswachters, ge meentewerkers en particulieren helpen I enthousiast mee om het lijden van de I dieren te verlichten. Op talloze plaat sen zijn voerinnamebureaus geopend, waarbij veelal van kantoren van open bare diensten wordt gebruik gemaakt. Van Vlaardingen tot Hoek van Hol land langs de open Waterweg dus zijn vijftig tot zestig vrijwilligers van de Dierenbescherming dag en nacht in de weer om voer te verzamelen en naar de voederplaatsen te brengen. In een plaats als Vlaardingen ondervindt men veel steun van padvinders, die met handwagens langs de deuren gaan, ter wijl een geluidswagen de bevolking op roept brood en etensresten ter beschik king te stellen. In de duinstreken achter Den Haag en Deiden trachten leden .van de Vogel wacht uitgeputte en hongerige landvo gels weg te vangen. De eerst* slacht offers zijn hier al bij tientallen tegelijk gevallen. Het zijn koperwieken, die tot de Ujsterachtlgen behoren, en dü: voor namelijk van bessen leven. De sneeuw heeft deze vrij schuwe dieren van hun voedselbronnen afgesneden. Het zelfde geldt voor de kramsvogels, die er even eens slecht aan toe zijn- Het grote probleem van tal van vo gelvrienden is dat zij de plaatsen, waar grote concentraties land- en vooral wa tervogels verblijven, door de opgestoven sneeuw en de zo hinderlijke ijzel moei lijk kunnen bereiken. Ook in de Bies bos is dit het geval. Duizenden eenden, meerkoeten, ganzen en waterhoentjes hokken daar zielig bij elkaar op afge legen plekken open water. Als deze noodtoestand nog enkele dagen aan houdt, zullen, evenals in 1956, droppings uit de lucht noodzakelijk zijn. Bij Kamerik onder Utrecht wordt een plas opengehouden, die daar voor de aanleg -van een weg gegraven is. Men doet dit door middel van lucht, die op de bodem uit een huis wordt geperst. Eenden en meerkoeten houden het nu eenmaal langer in open water uit dan op sneeuw- of ijsvlakten. Aan de andere kant is het zo dat een eend, die niet voldoende voedsel kan vinden, na een paar dagen niet meer in staat is z'n vetklieren te gebruiken. Als gevolg hier van bevriest bij vorst z'n veren pak, wat uiteindelijk tot zijn dood leidt. Grote concentraties watervogels bevinden zich ook in de buurt van Gorkum en Gouda, in de Haarlem mermeerop de Vinkeveense plas sen, in de kop van Noord-Holland en in het wijde watergebied van Kam pen, Bij duizenden tegelijk zijn ze neergestreken, in de hoop nog wat schraal voedsel te vinden. Behalve de koperwieken en de krams vogels zijn de landvogels er tot nog toe iets beter aan toe. De minder schu we mezen, roodborstjes, merels en win terkoninkjes om van de brutale mus sen en spreeuwen maar niet te spre ken wagen zich tot in de tuinen van de steden, waar in 't algemeen rijke lijk wordt gestrooid. Dat vogels niet alleen bij brood kun nen leven, schijnen de meeste mensen goed ie beseffen. Spekvet, zwoerd, gra-gelijk is. dat de rechtbank, onmiartfcllijk nen, zaad, pinda's, vetbollen, aardap- nadat de onteigeningsprocedure is po pels en levertraan men* kan 't alle. istart, de percelen aan Rotterdam toe maal in de besneeuwde tuinen zien lig-!wijst. weg. en zo ver mogelijk verwijderd van nieuwsgierige mensen. 2. Strooi 's morgens vroeg en tegen i het vallen van de avond, opdat de vo-; gels met een gevulde maag de nacht tegemoet kunnen gaan. i 3. Zet uitgeputte, gevangen vogels t niet in een warme kamer om bij te komen. Het beenderenstelsel var. een vogel bestaat voor een groot deel uit lucht, die bij een snelle overgang van koude naar warmte spanningen veroor zaakt. waardoor de dieren alsnog ster ven. 4. Reigers in *s-Gravezande en HeHo verkeren enkele scholen in nood moeten met vis, visafval of vismeel worden gevoederd. moderne moeders weten wat grote dochten wensen een eigen toiFcttafil elke dag fantastisch fijn voor spedale tienenneubels cn complete woninginrichting (Van een onzer versiaggevers) Het Rotterdamse c.h. raadslid ir. P. Boersma heeft er op aangedrongen, dat de terreinen op midden-Rozenburg, waar voor de gemeenteraad gisteren een ont- eigeningsplan aanvaardde, zo snel mo gelijk worden verworven. „We zitten er om te springen In antwoord op zijn vraag antwoordde wethouder mr. H. Bavinck, dat het mo- broken ledematen, zijn schering en inslag geweest, evenals hersenschuddingen. Vooral voor oudere mensen was het moei lijk zich te voet voort te bewegen. Velen zijn dan ook thuis gebleven of schuifel den, met sokken over de schoenen, langs de gevels of de trottoirbanden.- Behalve het lokale, is ook het Inter lokale verkeer door de «zei vastgelopen. Door bevriezing van wissenlstukken en bovenleidingen stagneerden de treinen, waardoor tienduizenden dikwijls uren te laat op hun werk verschenen. Grote bus diensten als de W.S.M., de Cltosa, Maarse en Kroon en N.Z.H.V.M. hadden hun ma terieel op stal gehouden, daar de glad heid het rijden tot een bezoeking en een levensgevaarlijke onderneming maakte, j en sterven. Vooral de watervo- Andere tienduizenden werden hierdoor K.hWn hpf hpp, mn4,jliik nu de weer gedupeerd. Een groot deel van henK?ls hebbe" was vandaag niet In staat aan de slag te; vis n*ar dieper water is getrokken, paan, daar er geen enkele verb In dings-Re vogels die overwinteren op het mogelijkheid met het werk was. natuurreservaat „De Beer" wat (Van onze correspondenten) ALLERWEGEN trekt men zich het lot der vogels In deze barre tij den aan. De gemeentelijke plantsoe nendienst in Hoek van Holland heeft zich het !ot aangetrokken van de dnizenden vogels die in de bosjes en aan het strand de hongerdood dreï- Hoewel er op de rijkswegen flink ge pekeld was. maakte de regen, die niet ophield te bevriezen, de rijbanen steeds weer tot ijsbanen. Autoverkeer was van morgen op vele plaatsen totaai onmoge lijk. Het merkwaardige wat dat de se cundaire wegen, die door de zware sneeuwval tot gisteren toe moeilijk be rijdbaar waren, meer mogelijkheden tot voortbewegen hadden dan de autosnel wegen waar de barricades vormende stuifsneeuwmassa's met zoveel moeite waren geruimd. IJzel op asfalt blijkt een heel wat gevaarlijker vijand voor het voertuig te zijn dan ijzel op sneeuw. (Van «en onzer verslaggevers) BURGEMEESTER mr i. Heusdens van Vlaardingen heeft in zijn don derdagavond gehouden Nieuwjaarsre- fijningen", die in de nieuwe regeling de ingehaakt op de zogenaamde „ver- stige mogelijkheden kunnen openen, voor de gemeentelijke financiën gun- waarop de Rotterdamse wethouder van financiën, mejuffrouw Zeelcn- berg beeft gedoeld bij de jongste be- handeling van de Maasstedelijke ge- meentebegroting. i Doelend op cijfers van het Neder - lands Economische Instituut, -die er or> wezen dat de „centrumfunctie" Rotterdam in 1959 ongeveer 7 pet van i de totale uitgaven van ongeveer 300 miljoen heeft gekost, zei mr. Heusens dat naar zijn oordeel deze cijfers er (Van een onzer verslaggevers) bepaald niet toe kunnen strekken thans verfijningen ten gunste van Rotterdam toe te passen. ve?^dvaLkedeg€reLgtmm1^ct?en zijn diénsten starten: De Twee Provinciën: verbonden zijn sterk gemitigeerd door grote vertraging; Cltosa: ging wei; Dit middag-beeld kregen we gis teravond van de parkeerchef van het autobusstation Auburo op het Delft- seplein, waar dus de interlokale bus ENdlpen:Uberfottend het ^verlof 'a vaiTgroté |émeenten op grond van het aagen Desiusea iiei \eri- ,„,n™ „„ntnimfunrHe ver- de Financiële Verhoudingswet. O.a. is de uitkering per hoofd van de bevolking aanzienlijk hoger, juist met het oog op de centrumfunctie die deze gemeenten plegen te vervullen. Voor Rotterdam is deze uitkering 73, voor Vlaardingen 60.60. Het zou niet op mijn weg liggen de argumenten die Rotterdam aanvoert om hogere uitkering te krijgen, aan te tas ten, ware het niet dat deze uitkering kwam uit het Gemeentefonds en de fi nanciële koek die daar iigt bewaard, maar eenmaal kan worden verdeeld. Daar komt bij, dat de diensten in het gebied van de Nieuwe Waterweg dikwijls wederzijds zijn, aldus mr. Heusdens, die in dit verband wees op de functie van toeleveringsbedrijven die in gemeenten rondom Rotterdam gevestigd zijn en waarmee, naar hij zei. een reëele bijdrage wordt gele verd om de positie van de Rotterdam se haven te schragen. Ook noemde de burgemeester van Vlaardingen de huisvesting die Vlaar dingen en andere Rotterdamse buurge meenten verlenen aan mensen die in Rotterdam werken. Zowel voor de indus triële sector als voor die van de huis vesting heeft Vlaardingen zich in de loop der jaren belangrijke geldelijke of fers getroost. Daarom, zo vervolgde mr. Heusdens, geloof ik niet dat ten behoeve horen. „Na vier uur was er even een kleine opleving, waar het bij bleef". De lijnen, die er het „be roerdst" aan toe waren: 52, 49, 37, 60, 47, 67, .40, 39, 41. Althans, dat was het geval om ongeveer tien uur. Toen zag het er wel naar uit, dat er nog meer met grote vertragingen of stagnaties te kampen zouden krij gen. ,,De! ROTEBaoèt"'zijn'best' 1 met strooien',: zei men, maar ze kunnen ook geenijzer' .met "handen breken, temeer daar de tweehonderd pendel arbeiders uit Brabant aan het eind van de middag naar moeder-de-vrouw wilden. Er werd zojuist verteld, dat er vanavond op de Linker-Maasoever bijna niet is gepekeld". De chauffeur van een bus zag op een gegeven moment geen kans meer om verder te rijden. Het betrof hier lijn 52; de bus bleef steken op het Breeplein. De Rotterdamse trams hadden niet met stagnaties te kampen. En daarom raadden de R.E.T.-mensen in de cen trale post dan ook aan zo mogelijk de tram te nemen en de bus de bus te laten. Waren de wegen in de provincies Noord- en Zuid-Holland spiegelglad, die in de provincie Utrecht en op de Ve'.uwe werden vanmorgen als zeer glad gekwa lificeerd. Redelijk berijdbaar waren weer de wegen in het Oosten van Gelderland, in de provincies Overijssel, Drente, Gro ningen en Friesland, in het Zuiden van Noord-Brabant en in grote delen van Limburg en Zeeland. - Door de gevaarlijke ijzelvorming op vleugels en. op motoren Is er sinds gis termiddag niets van het vliegverkeer te recht gekomen. Van Schiphol en Zestien- hoven steeg geen machine meer op, ter wijl er ook geen één meer landde. De dooilijn snce.l vanmorgen Neder land in tweeën, ongeveer ter hoogte van de Gelderse Vallei. De verwachting was er althans nog van over is trek ken naar de bewoonde wereld om daai* een deel te krijgen van het voedsel, dat door de mensen wordt uitgestrooid. De mannen van de plantsoenen dienst hebben nu een centrale post inge richt, waar men voedsel voor de vo gels kan afleveren. Deze post is ge vestigd in het gebouw van het ge- NIET in een verwarmd vertrek te zet ten. Het beenderstelsel van een vogel bestaat voor een groot deel uit lucht. Bij een snelle overgang van warm naar koud ontstaat er in de beenderen een grote -spanning en de dieren sterven on der hevige pijnen. Zet ze dus in een onverwarmd verblijf. Als u ze eten en drinken geeft, blijf er dan niet bij staan, want een vogel eet dan meestal niet. Watervogels hebben graag fijngehakte groente en de lijsterachtigen appelen of peren. De meeste andere vogels zijn te vreden met broodkruimels. Alweer op initiatief van de heer van Oosten is er in Hoek van Holland een vogelcentrale ingericht. Daar kan men alle verkleumde en uitgehongerde vo gels heenbrengen. Men weet dan zeker dat zij een deskundige verzorging krij gen. De landvogels gaan dan m een com fortabele volière en voor de watervo gels heeft men een hele schuur ter be schikking. Het adres waar men de to meerite energiebedrijf aan de Midden- gels opvangt is 's-Gravenzandseweg 237, scheep vaartstraat in Hoek van Hol- Hoek van Holland, land. Men neemt daar graag etensres ten in ontvangst, maar men denkt vooral aan ■granen, gort en dergelijke. Ook groente is van harte welkom, want daaraan hebben vooral de wa tervogels behoefte. De bekende vogelliefhebber B. van Oosten in Hock van Holland die het ini tiatief tot deze actie heeft genomen, geeft bovendien nog richtlijnen over de verzorging van uitgehongerde vogels. Het belangrijkste is wei een gevonden vogel hetzij land- of watervogel zet .(zwak alcoholische dranken) van de eigenaar IV. I.. van het jeugdcafé De Fles aan de 's-Gravendijkwal in te trek ken Zoals bekend, werd deze zaak op grond van klachten van ouders door toe- !doen van burgemeester G. E. van Wal- isum voor een maand gesloten. Deze ter mijn loopt vrijdag af. Enige tijd gele den al berichtten we, dat B. en W. in trekking van het verlof A overwogen. Een door de politie uitgebracht rapport gaf toen de doorslag. De eigenaar van '.het etablissement kan tegen het besluit van R. en W. in beroep gaan bij Ge- denuteerde Staten- Er wordt rekening mee gehouden, dat L. zijn zaak uoor Iemand met verlof A zal laten explo"e- >TDeze persoon'% zo werd van ge meentewege naar voren gebracht, ,>zai echter de ogen van B. en W. genade moeten vinden* Dit geldt ook wsuueer het café aan een ander wordt verkocht. XX VERBAND met het optreden van "de politie tegen fotoverslaggevers bij het vliegtuigongeluk op de Rotter damse luchthaven Zestienhoven, heeft de Rotterdamse politie de volgende verkla ring uitgegeven: ..Over de rechtmaUg- heid van dit optreden het afnemen van camera's van persfotografen en an deren is een onderzoek gaande. Dit onderzoek zai van langere duur zijn. om dat de rechtmatigheid van de mimste- riëif opdracht aan rijks- en gemeente- politie hier te lande om fotografen voor het maken van foto's geen toegang te verlenen tot afgezette terreinen, waar een vliegtuigramp heeft plaatógehad, SSdt aangevochten door de «edapeer- d« rotoverelaggevers, wanneer het de «noobare weg betreft. „Hierover is Sfmrodzakelljk 'w"*n,d,e, P°utIe en het departement van Justitie yervullen van een centrumfunctie ver fijningen in het leven moeten worden ge roepen, waar deze ten koste van andere gemeenten zouden gaan. De burgemeester van Vlaardingen wil de hiermee niet zeggen dat Vlaardingen in de toekomst geen offers „ten bate van het geheel" meer zou moeten bren gen. Als voorbeeld hiervan noemde hij de rijksuniversiteit die eveneens bij de Rotterdamse begrotingsbehandeling ter sprake is gekomen. Wanneer onze steun, desgevraagd, In welke vorm dan ook, aan de realisering van zo'n plan dienstbaar kan zijn, is een zich afzijdig houden naar de mening van mr. Heus dens niet op zijn plaats. DE STOOMVAART Maatschappij „Ne derland" te Amsterdam heeft beslo ten haar scheepvaartdiensten over Rot terdam uit te breiden- Van de zijde van de maatschappij werd ons meegedeeld, dat twee van haar schepen uit de zg. Ja pand leest op de thuisweg voortaan onze haven zullen aandoen. Deze schepen zijn de Neder-RIjn, die eind vorige maand haar eerste reis naar het Verre Oosten begon en de Neder Rhóne, die volgende maand in de vaart komt. Het verluidt voorts, dat de „Nederland' het plan heeft op een nieuw te formeren terrein aan de Eemhaven te gaan sa menwerken met een bestaand stuwa doorsbedrtjf. Onderhandelingen hierover met de gemeente Rotterdam zouden nog gaande zijn. Zoals bekend heeft de Am- gtertiantse rederij op h®t ogenblik de be- schikking over een terrein aan de Mer- wehaven, R.T.M.: zo goed als niet gereden; W.S.M.: helemaal niet meer gere den; Van Gog: ging ook nog aardig. Maar omstreeks half negen was het gedaan. Tegen die tijd hadden alle maatschappijen besloten de bus sen niet meer te laten rijden. Er konden nog passagiers mee tot aan de gardges, „maar dat zou dan op eigen risico zijn". Parkeerchef R. Reinders (wiens dienst feitelijk om half drie al was afgelopen) vertelde: „De chauffeurs hebben zich werkelijk tot het uiter ste ingespannen en gedaan wat ze konden. Alle lof hiervoor! Zo werd het mogelijk gemaakt tussen vijf en zes uur grote groepen werknemers te vervoeren. Als die niet meer weg hadden gekund, zou dat veel narig heid hebben betekend". De heer Reinders en de informatri- ce, juffrouw Rita Meijer, hebben van af het middaguur (toen de eerste druppels vielen) bijna geen moment rust gehad. De telefoon stond rood gloeiend, allemaal verzoeken om in lichtingen. „Rijdt die bus nog?" en „Kan ik vanavond nog terug?" klonk het honderden malen in de oren van de heer Reinders en juffrouw Meijer. Soms kregen zij verwijten naar het hoofd geslingerd. „Ik sta hier al een uur op een bus te wachten... Wat, rijdt hij niet, dat had u wel eens door de politie kunnen laten vertel len langs de haltes". Een meneer die informeerde of hij na een partijtje nog thuis kon komen kreeg van de heer Reinders te horen „AUe kans te heb ben wanneer hij zijn rolschaatsen meenam"... „Man, het is hier al sinds uren een compleet gekkenhuis", ver zuchtte de heer Reinders tijdens een van de schaarse telefoonloze ogen blikken. En meteen daarop moest hij opnieuw in actie komen: „Ja, omjtien voor acht vertrekt er nog een naar Hendrik Ido Ambacht. Ik weet alleen niet of hij ver zal komen...." Toen weer tegen ons: „Juffrouw Meijer is notabene uit IJsselmonde komen lopen vanmiddag. Ze kon geen bus krijgen en omdat ze wist, dat ik het niet zonder haar aan zou kunnen heeft ze maar de benenwagen genomen". Hij kon zijn opmerking niet in één keer afmaken, maar moest het tussen drie gesprekken door doen. De laatste der Mohikanen was gis teravond een bus van Citosa, die om vijf voor half negen naar Boskoop en Zoetermeer vertrok. „Als iJc soms vast kom te zitten: tfc houd meer van wit- dan van bruinbrood". -ei de chauffeur lachend. De telefoons in de centrale post van de R.E.T. aan het Kruisplein rinkelden eveneens talloze keren. „Met het busverkeer gaat het alle maal even gebrekkig", kregen we te In de Van der Spiegelstraat te Vlaar dingen is mevrouw P. gisteren door haar kat aangevallen en gebeten. Behal ve de vrouw werden nog twee huisgeno ten aangevallen. Het dier is bij de gemeentelijke reini- dat de dooizone vandaag nog iets naarging jn quarantaine gesteld. De dierge- het oosten zou verschuiven, doch hoopvolneeskundige dienst te Rotterdam is van ziet het er nag altijd nie» uit. De boven-gebeuren in kennis gesteld, lucht, waaruit die zoveel hindernissen ge-j^ Met ingang van 1 januari is de ker vende regen valt, was vanmorgen al weer kelijke administratie van de Hervormde gemeente in Overschie gevestigd in het Hervormd Centrum aan de Rotterdam se Rijweg 78. Kerkelijk administrateur is de heer F. W. van Barele. Na onge veer 39 jaar heeft de heer D. van den Berg de functie van ontvanger neerge legd. omdat de mechanisering van de administratie een dagtaak zal maken. iets kouder dan gisteren. Het zit er dan ook in dat Nederland en ook grote delen van West-Europa het in de komende dagen nog met veel vorstmisère moeten doen. daar regen en sneeuw, zomede vorst en dooi, elkaar wisselend zullen verdringen. (Van een onzer redacteuren) Bijzonder veel bekendheid geniet hij in Vlaardingen nog niet. Maar daarom verdient het wei vermelding dat brigadier H. Hordijk, die in no vember majoor G. Kooistra opvolgde als bevelvoerend officier van het Vlaardingse Leger des Heilskorps met veel dankbaarheid de dag van 5 januari 1923 gaat herdenken. Op die datum kreeg brigadier Hordijk (63) zijn aanstelling al skadet-lulte- nant bij het Utrechtse Legerkorps. Men zou kunnen zeggen dat zsjn roem hem voor zijn vestiging te Vlaar dingen al vooruit is gegaan want in deze stad wonen zijn beide doch tere en dat was trouwens de reden waarom de heer Hordijk de Legerlei ding heeft verzocht zijn „laatste ja ren" (in augustus 1964 hoopt hij met pensioen te gaan) in Vlaardingen te mogen doorbrengen. Die dochters zijn mevrouw A, J. den Draak-Hordijk, echtgenote van de be kende boekhandelaar en mejuffrouw M. H. Hordijk, hoofd van de hervormde Charlotte de Bourbon-kleuterschool in Viaardingen-Ambacht. Men zou dat kunnen zeggen, maar men kan het beter laten, wart de briga dier vindt zelf dat er niets te roemen valt. Er is slechts sprake van veel dank baarheid voor Gods trouwe zorg en ge nade! Deze bescheiden, maar strijdbare held voor de zaak van het Evangelie is ondanks zijn sterk wisselend werk naar ons gevoel een echte Rotterdam mer gebleven. Al werd hij dan in Raalte geboren, waar zijn vader toen een func tie bij het Leger vervulde, zijn jeugd bracht hij in de Maasstad door. Bij het werk in de Rotterdamse ha; vens werd zijn levenskeus bepaald. Hij ging in Rotterdam naar de Legerkweek school en toen. hij officier was geworden werd hij eerst in Utrecht tewerkgesteld en vervolgens in niet minder dan 26 ver schillende andere plaatsen van ons. land. Zijn langste periode was Leiden, waar hij 4,5 jaar als veldofficier werkzaam was. c c Maar de mooiste herinneringen heeft brigadier Hordijk aan de oorlogsjaren op het Rapenburg In Amsterdam. Bene den Duitsers ingekwartierd en boven Jo den ondergedoken. Geweldig veel Joden konden door zijn bemiddeling worden ge red en met sommigen van hen onder houdt hij nog steeds relaties. Maar, zo zegt de jubilaris, eigenlijk is er geen verschil: het gaat overal om Naast leden van de Dierenbescherming voorzien ook leden der gemeentepolitie van Maassluis op enkele plaatsen in de stelden reeds een aantal inwoners voer ter beschikking. ZIJ, die hieraan wlilen medewerken kunnen zolang dit nodig is ge schikt voer, zoals brood, granen, sonne- pitten en oliehoudende zaden, aan het politiebureau op de Markt bezorgen. Verzocht wordt dit tussen 13 en 14 uur te doen. Voor 1963 vragen B. en W. van Capel- le een krediet van 70.000 om gade- tailleerde plannen voor de geprojecteer de uitbreiding van de gemeente te iaten maken. In het verleden werden dergelij ke uitgaven gedaan vooruitlopend op het door de raad te voteren krediet voor uitvoering van betreffende werken. De werkzaamheden zijn echter veel om vangrijker geworden en de kosten hoger. B. en W. stellen voor van de heer C. P. van Wissen 3.28.45 ha grond te ko pen in het uitbreidingsplan Noord. Ook stellen. B. en W. voor de garan tie ten behoeve van de Stichting Her vormd Rusthuis van 1.775.000 te verho gen tot maximum 2.612.500. Advertentie) dezelfde Boodschap en hetzelfde werk: de mensen in nood te bemoedigen en te vertroosten met het Evangelie. Die veertig jaar waren zeer druk, maar zij zijn voorbijgevlogen. En nu dus als laatste etappe Vlaar dingen. „Wat is uw indruk van deze stad vergeleken met de 26 andere plaat sen waar u werkzaam was?" kunnen brigadier zegt: Hier in Vlaardingen is bijzonder veel liefde en sympathie voor het Leger, zowel bij du bevolking als bij de autoriteiten. E een heel fijne sa menwerking met de kerken. De oecu menische gedachte is hikr mooier dan waarook. hier erg prettig werken, mijn medewer- van de grootste van ons land. Het is Het korps Cplm. 300 soldaten) is een kers zijn zeer actief en het is zonder meer een bloeiend korps. Brigadier Hordijk is een vlot spre ker, hij heeft veel gevoel voor humor en is een enthousiast 'Sportliefhebber. Maar het meest siert hem zijn beschei denheid en eenvoud. Daaraan heeft wel licht ook zijn vrouw bijgedragen. Helaas kan zij wegens ziekte hem in zijn dagelijks werk niet assisteren. Me vrouw Hordijk is een echte Friezin; bo ven de schoorsteen in het woonhuis aan de Parallelweg hangt een veelzeggende spreuk: „Ienfald is it kinmerkIer, it wiere". In de Heiligingssamenkomst die zon dagmorgen in het gebouw Baanstraat gehouden, wordt, zal aandacht worden geschonken aan het jubileum van de brigadier. Luitenant-Kolonel en mevrouw Het jaar 1962 leverde voor de Nuts- spaarbank Maassluis een positief spaar overschot van bijna twee miljoen. Behalve november, dat een geringe ontsparing te zien gegeven had, hebben alle maanden van 1962 zelfs ook de laat ste maand van het jaar december geeft doorgaans meer terugbetalingen dan inlagen te zien aan het overschot bijgedragen. Er werd 280.84 gespaard. Voorts bedroeg de over 1962 bijgeschre ven rente ƒ498.458. zodat in december in totaal 523,542 kon worden bijgeschre ven. Het inleggers-tegoed steeg daardoor per 1 januari 1963 tot 17.4X5.480 ook de mijlpaal van de 17 miljoen werd dus overschreden tegen 15.515.286 aan het begin van 1962. Eén stijging derhalve van niet minder dan 1.900.194. Het aantal rekeningen steeg in 1962 van 18.166 tot 19.194. In deze sector een toename van 1.028 rekeningen. (Van onze correspondent) Het moet gezegd worden dat de we gen rond Maasland in goede conditie verkeren, althans tot de dooi begon. Met man en macht is er gewerkt om de wegen sneeuwvrij te krijgen, iets wat zeer goed is gelukt Op de plaatsen waar verstuivingen konden komen zijn planken geplaatst om de sneeuw tegen te houden, zodat alles in het werk is gesteld om de wegen rond Maasland in een zo goed mogelijke con ditie te krijgen en te houden. De Vlaardingse politie heeft vannacht de 22-jarige kok B. K. van een Neder landse coaster aangehouden. Hij had uit het café Citytaria aan de Westhaven plaats een tafelkleedje weggenomen. A. L. Gladpootjes uit Den Haag zullen zondag de samenkomsten leiden. En dan vooral zal het brigadier Hor dijk sterk voor de geest staan dat er van de 28 officieren met wie hij in 1923 van de kweekschool kwam, er nog maar twee in actieve dienst zijn. De anderen zijn overleden of gepension- neerd. Dinsdagavond om 20 uur is er in het gebouw van het Leger des Heils een bijeenkomst waar, in wat meer in tieme kring gelegenheid zal zijn bri gadier Hordijk geluk te wensen snet zijn bijzonder jubileum. Ook voor Uw kinderen nu die heerlijk warme Vinyl hand schoenen. Vinyl handschoenen, heerlijk warm gevoerd) een opzienba rend product van de laatste Jaren. Niet te onderschelden van echt leer, een genoc bij strenge koude! De meisjes voelen zich er hele dames mee, en de |ongens stoere mannen! Nu Vinyl handschoenen, voor meisjes tot 16 Jaar en jongens tot 12 Jaar, door elkaar voor één prijs... per paar voor nog géén drie gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Jongens en meisjes Vinyl handschoe nen, voor Jongens In de kleuren grijs en bruin... voor de meisjes In rood, beige en wit, en In de maten S-M-L per paar 4Tj voor CHn t«f. «f schrift, but

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2