Maandloners van Shell ongerust over positie Chroesjtsjef MUZE ACCORDEON i Voor u,mevrouw. een stuk Castella Schoonheidszeep V GRATIS Eerste „spade" in grond voor nieuw Schiphol Losgeslagen sleep in vliegende storm 'S AVONDS TELEVISIE - MAAR UW VROUW HEEFT OVER- DAfi GRAAG GEZELLIGE MUZIEK VAN EEN GOEDE RADIO Véel verplichtingen weinig rechten Prof. dr. Koyck herdacht Kosten naar schatting f 200 min. Avonturen van de Ierse Zee Ijsbreken in het Z Shagerrak Sunpolycrown Ongewenste toestand in kinderpension '4 Pasfotos Anti e k Experiment m DE ROTTERDAMMER pagina 4 WOENSDAG 16 JANUARI 1961 MET GRAMMOFOON- AANSLUITING KORTE HOOGSTRAAT 15 - TEL. 6000 - v. HOGENDORPLAAN 33 VLAAROINGEN (Van een onzer verslaggevers) ÜE Shell-employees op maand salaris,, die werken in de raf finaderij (pernis), in het Haagse kantoor en bij Shell Nederland Verkoop, zijn verontrust over hun positie. Tijdens een bijeenkomst met bondsbestuurders, dinsdag avond gehouden in het Groothan delsgebouw te Rotterdam, is van deze onrust duidelijk blijk gege- yen.Aanleiding daartoe was het feit dat ieder van deze werkne mers een individuele arbeidsover eenkomst ter ondertekening is voorgelegd. De drie vakbonden zullen nu met de Shell-directie gaan praten. Vraagtekens Concurrentiebeding gedempte TElF:ZI?a (Vervolg van pag. 1) OPENING Brandje in kelder bij aankoop van 3 stukken jT ES maanden en tien dagen zijn we uitgeweest. We hebben de grootste supertanker, die ooit is gesleept, van Rio naar Kaapstad gebracht. We hebben dagen gemarteld met een losge slagen sleep, die op de Azoren dreigde te verleieren. We hebben ijs gebroken in het Kattegat. We hebben gevochten tegen vliegend weer en tegen ijsafzetting, die tenslotte al onze verf meenam, tot de band om de schoorsteen toe!" 200 miljoen Honderd jaren beeldhouwen BAltET Drie grote films in wording Experiment „VISIE' op interieur Yergunnïng ingetrokken Stem des Volks zestig jaar Een modern meubel met een r nnn modern geluld i PHILIPS J AFMETINGEN: 23 x 55 x 21 Deigewenst kunt u gebruik maken van het BOOGAARD-KREDIET Content ..-«•***««. 98.- 4 k 50.— per maand200 - Dé onrust is eigenlijk reeds begonnen "in ae loop van het najaar toen bij het meedelen der salarisverhogingen werd „gezegd dat de .werknemers er. in. het 'vervolg rekeninv. mee zouden moeten Üoudéa dat dë gebruikelijke termijn 'van een jaar niert zou worden gehand- vfaaafd. Gesproken werd over termijnen van 15 of 18 maanden. Van dit besluit is de betrokken cate gorie uit het eprsoneel nooit officieel mededeling gedaan. Wel heeft het de gemoedepen toen reeds in beweging gebracht. De SheE-maandloners zijn .iOatstemd over de stilzwijgendheid, die bij dit alles van directie we ge wordt betracht. - Het verschijnen van de Individuele ar beidsovereenkomsten die tot dusver niet bestonden aan het begin van dit jaar was aanleiding tot meer ontstem- meer vragen rijzen. Daarbij komt het feit dat de betrokken categorie van het personeel zich Teehteloos voelt en deze rechteloosheid door de overeenkomst slechts ziet bevestigd. De bondsbestuurders werden in deze zaak gekend. De drie bonden, de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, besloten eer. Shell verplicht zich échter om dat jaar bijeenkomst te beleggen-. Een zeventigtal salaris uit te betalen. •betrokkenen woonde de avond in de In deze vergadering hebben de bonds- Beatrixzaal bij. Van de vakbonden waren bestuurders vele vragen beantwoord. En- de districtebestuurders J. Schotman kele vragenstellers spraken van de wen- (CNV), C._§choog (KAB) en S. A. Oos-1 selijkhefd dat de bonden gezamenlijk deze aangelegenheid bij de directie van de Shell aanhangig zouden maken. De districtsbestuurders aanvaardden deze suggesties graag. By handopsteken be sloot de vergadering dat getracht zal worden overleg te openen. Ook is nog te sprake gekomen de ver schillen in positie tus-ssens de werkers op uur- en maandloon, die een CAO bezit ten en die op rnaadsalaris. De laatste categorie wordt nooit geraadpleegd in zaken als deze en de eerste uiteraard wel als het om vernieuwen van de CAO's gaat. Bovendien zijn de uurloners over het algemeen in ondernemingsraden ver tegenwoordigd. veh „St. Willïbrordus" en de Algemene terhuis (NWj ^aanwezig. Bestuurder Schotman sprak een inlei dend woord, waarin hij de aanleiding tot deze gezamenlijke vergadering uiteen zette. De heer Oosterhuis besprak upnts- ge-wijs de ontworpen Individuele arbeids overeenkomst. Hij deelde mee welke be palingen volgens de vakbonden na ingewonnen advies van de juridische af delingen wel en niet redelijk zijn. De bonden kwamen tot de conclusie dat, wat de hoofdlijn van de overeen komst aangaat, er zeer veel verplichtin gen zijn opgenomen, waartegenover wei nig rechten staan. Inzake de details werd erop gewezen dat het bedrag van het sa laris, zoals dat het laatst werd vastge steld, niet is genoemd. Evenmin wordt gesproken van de wijze van vaststellen. Ook de vergoeding voor he twerken in ploegendienst is niet opgenomen. ;De overeenkomst bevat ook een be paling dat de werknemer indien de werkgever dit nodig oordeelt ook na werktijd o pfiiet terrein ter beschik king moet blijven. Hierbij wordt niet gesteld hoe deze werktijden -worden ge regeld en evenmin of bepaalde vergoe dingen voo overwerk of andere com pensaties worden verstrekt. In het artikel over de vakantie wordt niet gezegd hoe lang deze vakantie is en ook is er geen sprake van vakantietoe slag. Over pensioenregeling rept de over eenkomst in het geheel niet. De onder tekening van deze overeenkomst is niet verplicht gesteld. Consequenties bij niet tekenen zijn niet bekend. Voor het technisch personeel en de werknemers van Shell Nederland Ver koop is een z.g. concurrentiebeding opge nomen, hetgeen bij deze categorie nogal verontrusting "teweegbracht. Volgens de bonds besturen is dit echter een goede regeling. Deze werknemers wordt na melijk verboden binnen een jaar bij een soortgelijk bedrijf te gaan werken. De (Advertentie) VOOR ALLE DOELEINDEN TOTO - KIN0 De Ocstduitse communistenlelder Wal ter Ulbricht zei gistermorgen in zijn rede ter opening van het congres onder meer, dat Oost-Duitsland akkoord gaat met de voorstellen van premier Chroesjtsjef om via vreedzame onderhandelingen te ko men tot regeling van de kwestie-Beriijn. Het compromis over Cuba bevatte vol gens Ulbricht aanwijzingen voor de op- lossing van het Berlijnse probleem, al eiste hij weer dat het Westen Berlijn moest verlaten en vervangen worden door de V..N. Ulbricht -achtte voortzetting van het overleg noodzakelijk, maar dan- stap voor stap, vooral nu de kan-s op een schik king mogelijk bleek. De iregering in Bonn moest nu maar eens begrijpen dat er twee Duitslanden 'bestaan. Een ak koord, gebaseerd op „goede wil en gezond verstand", zou moeten inhouden: afzien van geweld, eerbiediging van elkanders grenzen, afzien van kernbewapening, geen uitbreiding van. de conventionele bewape ning en aanknopen van handelsbetrek kingen. Echter geen koeh-andel van po litieke winst in ruil voor financiële hulp van West-Duitsland. Geen Wesöberlijners in Oost-Duitsland, aldus Walter Ulbricht. In de aula van de Nederlandsche Eco nomische Hoogeschool in Rotterdam is dinsdag prof. dr. L M. Koyck, buiten gewoon hoogleraar in de staathuishoud kunde, die op 14 december jl. op 44-ja- rige leeftijd is overleden herdacht. Prof. Koyck was sins 1964 aan de hoge school verbonden. De rector-magnificus. prof. drs. H. W. Lambers. die sinds 1945 zeer nauw met prof. Koyck had samengewerkt, schet ste de persoon en de loopbaan van de overledene. Hij citeerde de brief, die de hogeschool enkele jaren geleden schreef aan een Amerikaanse universiteit, die prof, Koyck voor een gasthoogleraar schap had uitgenodigd: Een uitnemend man en een volmaakt hoogleraar. Prof. dr. H. J. Witteveen herdacht in zijn rede het synthetisch karakter van het werk, waarin prof. Koyck er in was geslaagd mathematische methoden en economisch denken in grote helderheid samen te brengen. Daardoor werden op belangrijke terreinen van de economie nieuw denken en nieuwe methoden ge schapen. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de president-curator van de N.E.H., mr. dr. K. P. van der Mandele. Het schippersklavicr of trekorgel is dood: de ac cordeon leeft. Dat is het resultaat van een her nieuwde belangstelling, geheel in de sfeer van de conservatoriumstudie die muziekpedagogen de laatste jartVi voor de - ac cordeon hebben weten te naar twee zijden. De uiterst populaire kant is eraf, de accordeon is geen instru ment meer, bij uitstek ge schikt voor verhoging van de kroegjool! Daarentegen is er van de kant van de jeugd een teruglopende belangstelling voor de accordeon. De rage om op een gitaar te tokke len heerst nu, zoals het vroe ger in de mode was populai re deuntjes op de trekhar- wekken. Uiteraard heeft het volwas- m°nica te spelen, sen worden van het instru ment een weerslag gehad Het heeft wel enige weer stand gewekt toen muziekpe dagogen, vooral gesteund door dr. J. Daniskas, de rijksinspecteur voor het mu ziekonderwijs, de accorde on gelijkstelden met alle an dere instrumenten voor de serieuze muziekbeoefening, „Het is allesbehalve een völ- ma akt muziekinstrument' protesteerde men. „Bestaan er dan volmaakte muziekin- punt in bestuursvergaderin gen van accordeonorkesten was in vroeger jaren altijd het al dan niet uit het hoofd spelen. Daarvan is heden ten dage natuurlijk geen sprake meer. Elk lid van een zich respecterend accordeonor kest kan van blad lezen en spelen. De activiteiten van de muziekscholen in ons land, waar de accordeon al lesbehalve stiefdochterlijk wordt behandeld, hebben er toe bijgedragen, dat de rijks- tamelijk uitgebreide accorde- erkenning werd verkregen, onliteratuur. De gemiddelde geconcretiseerd in een accordeonist van vroeger staatsexamen. slrumenten?" vroegen de voorstanders van het accor deon. De laatste jaren heelt men veel moeite gedaan, het ni veau van literatuur en spel techniek voor de accordeon te verhogen. Men ontdekte de typische mogelijkheden van het instrument, waarbij een goede balgvoering voor op werd gesteld. Op het ogenblik is er zelfs al een moest altijd teruggrijpen op Een accordeonorkest dat pianocomposities (als hij dat zich alleenmaar toelegt op het spelen van serieuze mu ziek is het Schiedamse S.K.A.V. onder leiding van dirigent H. Groeneweg. tenminste deed!) Een zeer belangrijk twist- d'Oprecfite amateur Deze Ivoren „Madonna" „The Valentinas", „The Three Jackets", het zijn slechts enkele ensembles van de velen die dank zij de Rotterdamse afdeling van de Stichting d'Oprechte Amateur bekendheid heb- kampioen" heelt de Maas stad echter nog niet opgele verd. „Er wordt wel gezegd, dat Rotterdam de „eeuwige" tweede prijswinnaar is", zei de heer Plokker, die, wat de financiën betreft, nog op- De heer B. M. Blok (Joost van Geel- straat 5 te Rotterdam) ontdekte dins dagavond omstreeks negen uur een ster ke rookontwikkeling in zijn kelder, waar in meubilair stond opgeslagen. Hij waar schuwde de brandweer, die constateer de, dat achter in de kelder brand was ontstaan. Met twee nevelstralen werd het vuur onder leiding van onderbrand meester F. L. J. Berghout gedoofd. Uit gerukt waren de eenheid 321 en de G3. De schade bedraagt ongeveer 25C0. Frans 14c eeuw is een van bek gekregen. „Maar", zegt merkte dat de AVRO J. J 1x1A.X ......tlixa n f DinliKni. fjrtnT» tt'lo Orsrooh to Anin (Advertentie) pat alles vertelde kapitein C. J. Broek 35 jaar die dat alles met de sleep boot Ierse Zee van L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst heeft beleefd, ons vanmorgen direct na zijn aankomst in Maassluis. De Ierse Zee ziet er alweer mooi uit, want kapitein Broek, die van al die avonturen een dikke knie heeft overge houden en daarvoor naar de dokter moet, stelde er een eer in, zijn schip piekfijn thuis te brengen. pi» grote supertanker was de Britse tanker Naesspirit, die 63.000 ton meet In de barre, uitgestrekte sneeuwvlakte vlak ten Zuiden van de rijksweg AmsterdamDen Haag hebben de beide directeuren van de N.V. Luchthaven Schip hol, mr. J. C. H. A. van Stapele en de heer S. de Mul, gistermid dag als vakkundige chauffeurs in de cabine van twee krachtige au tomatische zandseheppers-op- rupsbanden uit de bevroren grond de eerste klei opgeschept en zon der ongelukken en zonder assi stentie in een gereedstaande vrachtauto gedeponeerd. Originele plechtigheid, waarbij tot opluchting van de aannemers ook de vrachtauto gespaard bleef, kwam, in de plaats van het slaan van een eerste paal. Vanuit een ver warmde tent keek een 200-tal geno digden, onder wie de commissaris sen van de luchthaven, vol spanning toe. Dankzij voor hen opgestelde platte gronden waren zij de eersten, die zich een indruk konden vormen van het gi gantische bouwproject, dat daar in de komende drie jaar zal worden verwezen lijkt. Met vlaggetjes was aangegeven waar in de verre verte te zijner tijd de lange pieren, waara-an de vliegtuigen zullen meren, zich zullen uitstrekken. Zelf stonden zij op de plek waar (mis schien) over een nog onbekend aantal jaren de gedeeltelijk ondergrondse spoorlijn van Amsterdam zal uitmonaen. Deze spoorverbinding, die via de nieu- De moeilijkste reis was die met de Ave luchthaven zal doorlopen tot Den Noorse 8000 ton stanker Bohème, die op; Haag, behoort tot de vurigste wensen de Mississippi in aanvaring is geweest i van de directie en mr. Van Stapele en in brand had .testaan. Daarbij waren [noemde het in een korte uiteenzetting een dringende noodzakelijkheid. De plannen voor een geheel vernieuwd en vergroot Schiphol dateren reeds uit I94S, toen de toenmalige directeur U.- F. M. Dellaert er al zijn energie aan be gon te besteden. Het huidige Schiphol, dat volgens deskundigen spoedig te klein za] worden, meet 850 hectare, het nieu we zal met 1250 hectare dus anderhalf maal zo groot zijn. De kosten van deze uitbreidingen (de bouw van een geheel nieuw verkeers- arsenaal met al zijn gebouwen ad ƒ42 miljoen, de omlegging over 4 km van de rijksweg en de aanleg van nieuwe startbanen) belopen naar schatting teza men ruim 200 miljoen. Midden tussen dc vier zich naar alle windrichtingen uitstrekkende start- en en 260 m. lang is. De vijfbladige schroef was in de haven van Rio gebroken en daar kon die niet worden gemaakt. 3300 mijl was de sleepreis, die precies een maand van 15 september tot 15 oktober - heeft geduurd en waarbij heel wat boos weer te pas kwam. Bij aankomst in Kaapstad bleek de schroef niet verloren. Die was wonderlijk ge noeg op het balansroer blijven hangen. Dit karwei heeft de Ierse Zee opgeknapt tezamen met de Tasmanzee onder kapi tein C. J. Kalkman, 30 jaar oud. Bij Tristan da Cunha brak de tros van de Tasmanzee. Na 24 uur was de Tasman zee weer vast. Men had moeten wach ten tot de zee wat minder ruw was. indertijd twintig man omgekomen. Voor de beide sleepbootkapiteins was deze reis een belangwekkend experiment, want niemand wist hoe een dergelijke supertanker zich als sleep zou gedragen. Ir. C. J. van Heel, directeur van de Verolme-werf Alblasserdarn, de op deze werf gebouwde Sunpolycrown, een 18.000 ton metende bulkcarrier, overge dragen aan de vertegenwoordiger van de Noorse rederij Eina Rasmussen in Kristiansand, de heer L. Schage. Het schip is het twintigste schip, dat Verol- me voor Skandinavische rederjen heeft gebouwd. De nieuwe bulkcarrier is in middels aan de reis naar Jamaica be gonnen. landingsbanen, alle met circa 3300 me ter even lang en geschikt voor straal- verkeer, zal vlak onder waar thans nog de rijksweg loopt het nieuwe gebouwen complex van Schiphol worden opgetrok ken, dat de luchfhavendireotie steeds met het woord „verkeersareaal" betitelt. Een centrale plaats daarin gaat het stationsgebouw innemen. Het nieuwe sta tionsgebouw is afgesteld op de geschat te omvang van het luchtverkeer in 1975. Men verwacht in dat jaar 4 miljoen reizigers en tachtigduizend vliegtuigen. De toestellen zullen rich langs drie pie ren kunnen opstellen (25 in totaal) maar er blijft ruimte voor uitbreiding met nog 2 pieren en bovendien zal slechts de middelste van de drie pi-eren tot de volle lengte van 370 meter wor den uitgebouwd, terwijl van de twee andere voorlopig zal worden volstaan met de bovenarm van 270 meter lengte. de vele oude kunstschatten die de heren J. Wiegersma, Utrecht, en J. Dirven, Eind hoven, van vrijdag af tonen in de kunstkring aan de W. de Withstraat. Op hun tiende Rotterdamse winterexpositie, die ook voor niet-kopers vrij toegankelijk is, brengen de beide experts ongetwijfeld weer bijzondere collecties. Wij noemen van de heer Wiegersma: fraaie tekenin gen, Vroegaziatische kunst (■o.a. netsuké's, inro's en Sungschaaltjes), Egyptische en Romeinse voorwerpen, beeldhouwwerken (o.a. twee albasten reliëfs., eind .,14e eeuw) en .meubelen vanaf begin .1500. Bij Dirven vindt de verza melaar: zilver (ook Rotter dams), Romeins glas, brons- werken uit de tijd van go- thiek en renaissance, belang wekkende Franse ivoren, een houten „corpus chxisti" vroeg 14e eeuws een St. Jan van omstreeks 1320, een eiken Petrus, een gepoly chromeerde, 15e eeuwse Vlaamse St Sebastiaan en een ruim 600 jaar oude Cata laanse „Anna ten Drieën". Op momenten dat de heren Wiegersma en Dirven geen relaties te woord staan, ver tellen zij graag bijzonderhe den over het geëxposeerde aan belangstellenden, onder wie zij zeker ook jongeren rekenen. voorzitter C. T. Plokker. door wie d'Oprechte Ama- „het Is niet de opzet, de teur werd opgericht er weg naar succes vrij te ma- jaarlijks geld op toelegt, ken. Wat wij willen is: het Wy stelten aan u voor: Jo hanna Sprenkels, beeldhouw ster. Zjj was 21 toen met haar ouders en broer aan de Hillegersbergse Molenlaan het huis wetd betrokken, waar zij nu al 40 jaar woont. Waar zij kort geleden als derde generatie zonder rucht baarheid het honderdjarig bestaan van het atelier Sprenkels de geschiedenis liet ingaan. Dit huis houdt herinnerin gen vast aan haar vader Jacques, ee.n bekwaam beeld houwer -die, evenals zijn dochter later, studeerde aan de Rotterdamse Academie, Dierbare aandenkens zijn cr ook van grootvader Johan, sierraad van de Academie in Den Bosch. Faam verwierven zich de ze Sprenkels. Hun werken in Franse steen, hout, mar mer en van ander materiaal gingen naar vele kanten in amateurisme bevorderen en op beter peil brengen," De heer Plokker, die se dert de oprichting in 1955 voorzitter is, heeft al heel wat bands, zangers, zangeres sen, voordrachtskunstenaars en noemt u maar op, aan De Stichting doet in Rot terdam veel ten bate van bejaarden, lichamelijk ge handicapten en zieken, voor wie belangeloos ontspan ningsavonden worden geor ganiseerd, die vaak nog een aanzienlijk batig saldo tot resultaat hebben. In april wordt zo een avond in de zich voorbij zien trekken tij- A v. Ao auditive waarvan pr GrOOte oChOUWbUrg \an Zuid dens de audities, waarvan er elk jaar ongeveer tien op touw worden gezet. Tijdens een auditie treden bij elkaar zo'n tien individu gehouden, waarvan de be jaarden zullen profiteren. Vrijdag 22 februari is de tweede auditie in Mason De Klerk, waar uiteraard be- ele deelnemers en groepen op langstellenden welkom zijn. die de critische-toets van een jury moeten doorstaan om te kunnen meedingen in de Dool finale voor de Grand Prix, een kristallen vaas. „De laatste jaren", zo vertelt de heer Plokker, De vorming van Het Na tionale Ballet uit Het Am sterdams Ballet en Het Ne- .hebben wij kunnen merken derlands Ballet heeft winst dat er meer zelfkritiek is. Prettiger voor de betrokke nen, prettiger ook voor ons. In het eerste jaar maakten we ook wel mee. dat ensem bles en individueel werken de artisten die in het ver geetboek waren geraakt, door middel van een auditie er weer boven op probeer den te komen. Dat hebben we snel afgekapt" De Rotterdamse afdeling is de oudste van de acht tien afdelingen. Een „lands- De filmproducer Samuel Bronston, die o.a. „Ben Har", „De langste dag", „De kanonnen van Navarone", „El Cid", „West-SMe Story" etc. op zijn naam heeft staan, werkt thans aan de realisering van drie films van bijzondere allure, al. „5S dagen Peking", onder regie van Andrew Morton, „De val van Rome" in de regie van Anthonie Mams en „circus Story" onder leiding van Frank Capra. Voor eerstgenoemde film werd buiten Madrid het oude Peking nagebootst waar zich in 1910 de zgn. Boxer-opstand af speelde. Charlton Heston, Ava Gardner en David Niven spelen de hoofdrollen. Ook voor de tweede film werd een volledig stadsdeel opgebouwd. Beliep het budget voor de Peking-fUm ai negen miljoen dollar, de Rome-film vroeg reeds een in\restering van 14 miljoen dollar. Zes bekende acteurs vervullen de hoofdrollen nL Sophia Loren, Sir Alec Guinncs. Stephen Boyd, Richard Haaris, James Mason en Omar Sharif. Voorts wordt gewerkt aan „Clrcas Story" waarvoor op namen worden gemaakt van Amerika tot Azië en van Euro pa tot Afrika, alleen om de beste circusattracties vast te leggen. In deze rolprent speelt John Wayne. Deze films zuilen t.z.t. door de Hafbo in Nederland worden uitge bracht. opgeleverd voor Rotter dam. Want na de soliste An gela Bailey die vorig jaar een aantal lessen heeft ge geven aan de dansacademie van het Rotterdams Conser vatorium, is daaraan thans verbonden de vroegere bal- letmeester van Het Amster dams Ballet, Michael Hol mes. Holmes, 37 jaar, heeft evenals Angela Bailey vas te engagementen in Enge land. Hij werd geboren in Gloucestershire en maakte zijn debuut bij Marie Ram- berts groep, waar vrijwel alle belangrijke Britse dan sers en choreografen hun loopbaan zijn begonnen. Zijn opvattingen: „De techniek mag slechts mid del, zeker geen doel zijn, hetgeen bij het academisch ballet wel eens wordt verge ten. Daarom acht ik vooral het Nederlands Dans Thea ter interessant". eigen land maar ook ver over de grenzen. Bladerend in oude foto-albums zien we beeldhouwwerken voor rooms-katholieke kerken en wereldlijke gebouwen, graf monumenten en herdenkings plaquettes, de veelgeprezen Calvariegroep van grootvader Sprenkels in de gebombar deerde Bosjeskerk, het gigan tische en rijk versierde al taar van vader Jacques in hetzelfde bedehuis, prachtige reliëfs voor het exterieur van Duitse kerken die misschien ook zijn verwoest. Te Rotterdam is Johanna's liefde voor de gedegennaturalistische uit beelding vindt geen weer klank meer bij de moderne kerkbouwers. Zeker, zij ver vaardigt ook niet-religieus werk van haar hand zijn o.a. een bronzen plaquette in het hoofdkantoor van de P.T.T. te Utrecht, een ver- zetsmonument op de Her vormde begraafplaats „Oud- Kralingen" ter herinnering; aan de jonge Rotterdammer L. J. Lans en verscheidene;, portretten van bekende per sonen. Maar buiten de uren- waarop zij les geeft, leeft de ze beeldhouwster, ondanks: veel ondervonden leed en van mensen aangedaan on recht, met de vurige bede, opgericht nog een groot werk te mogen Een aantal vooraanstaan- B. en W. vanZandvoort hebben be sloten met Ingang van X februari de ver gunning van mevrouw A. J, S. M. te Zandvoort tot het houden van een kin derpension in te trekken. Voorts is te gen de 46-jarige directrice en tegen de 44-jarige bij haar inwonende Amster- mer F. A. J. H. proces-verbaal opge maakt ter zake van mishandeling van de aan haar zorgen toevertrouwde kin deren. De processen verbaal zijn doorgezon- den aan de officier van justitie in Haar lem, die op zijn beurt de zaak in handen heeft gegeven van de reehter-commissa- ris om te onderzoeken of er sprake is van mishandeling. Reeds enige tijd waren er bij de Zandvoortse politie klachten binnenge komen óver de behandeling der kinde ren. De directrice wordt ervan verdacht de kinderen voor kleine vergrijpen zoda nig ie hebben gestraft dat van mishan deling gesproken kan worden. Voorts zou onvoldoende voldaan zijn aan de meldings- en registratieverplich ting, terwijl eveneens kinderen van vreemde nationaliteit in het pension ver bleven zonder dat hiervoor vergunning was verleend. Bovendien hadden B. en W. met het oog op de gezondheid van de kinderen voorgeschreven, dat de leid sters, alvorens in dienst te worden ge nomen, een gezondheidsverklaring aan de directrice moesten tonen. Gebleken is dat in vele gevallen aan deze voorwaar- fffa^inJSjV0lfa-jn' zo£ bepaald "veel belangwekkends in vin- fen n van wS!?-ri In - jCzit imo' den- Maar het meest waar- ten zijn van het diploma kinderverzen* ging, hetgeen eveneen* niet het gev«d i ■"ïevolle van deze uitgave is, was- I dat zij aan het denken zet, ideeën en voorbeelden lan ceert en duidelijk maakt van welk een gewicht het ont wikkelen van een goede stijl in de woninginrichting is. de, bij de woninginrichting Balletmeester Michael Hol- betrokken Nederlandse be- mes met een vakklasse van drijven, geeft het twee ma- de dansacademie van het len per jaar verschijnende Rotterdams Conservatorium. blad „Visie" uit, waarvan thans het vijftiende nummer is verschenen. „Visie" heeft een taak te vervuilen, want het tegen woordige interieur van on ze woningen moge comfor tabeler en „moderner" zijn dan dat van een jaar oi dertig geleden, ons land be zet op dit gebied niet meer de vooraanstaande plaats van weleer. Wij missen nu fi guren als Rietveld, Willem Penaal en Gomperts, inte rieurkunstenaars wier naam nog altijd ver over de gren zen bekend is. Typografisch is „Visie" hoe kan het anders uit muntend verzorgd. Vakmen sen, en eigenlijk allen die- voor interieurkunst belang stelling hebben, kunnen er de Stichting Werkgroep Dans kunst, die vooral belangstel ling heeft voor modem en ook experimenteel balletwerk. Be stuursleden zijn mr. J. p. A. van Ballegoyen de Jong, drs. J. Kuyper, A. A. Sterman, de danspaedagoge Corrie Har tong en de balletcritici W. A. Wagener en Hans W. Lede boe r. De werkgroep wil op 30 ja nuari in de Mauritszaal van het A.M.V.J.-gebouw te Rot terdam ---.-enteren „Les bal- Iets modernen de Paris. Fran- ideaal mogen beleven? COise et Do,.-unique een jon- ge groep, d.» verleden jaar in Arles zeer de aandacht heeft getrokken. maken, waarin zij uiting kan geven aan een algemeen christelijke toekomstver wachting en aan haar Gods vertrouwen. Het moet wel een vast ge loof zijn dat haar kloek en blijmoedig staande houdt in een voor doorbraak ontei gend huis. Zal zij daar nog de wondere uren van inspiratie en werkdrift voor het grote H „De Stem des Volks" bestond 4 januari zestig jaar. Het twaalf de lustrum zal zaterdag 9 janu ari worden gevierd met een re ceptie in de Blauwe Zaal van het Rotterdamse Beursgebouw tussen drie en vijf uur 's mid dags. De moeilijkheden, die het koor in de prille jaren van het be staan had te overwinnen, waren legio. Vooral de financiën en het aantrekken van dirigenten, waren grote problemen. De leiding van „De Stem des Volks" kwam tien jaar na de oprichting in handen van de innge en veelbelovende Hendrik Alünk. Bijna 44 jaar zwaaide deze het dirigeerstokje over het koor. Dankzij zijn artistieke en bezielende aanvoering is het koor tot zeer goede prestaties gekomen. Een groot aantal ora toria werd onder directie van Altink met groot succes uitge voerd. Sinds 195? staat „De Stem des Volks" onder leiding van Dick Dekker, eveneens een dirigent van groot formaat, wiens ver diensten bij uitvoeringen van koratoria van Handel en het Re quiem van V«rdi aaar vorea kwamen.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2