Socialisten doen mogelij 1 mee... als ze winnen Lekkerkerker raakte slaags met politie Ontwapenaars mogen in Kamer tegenstemmen Erwtensoep voor de Katwijkers Esso Den Haag stak teen in het water NOG GEEN HINDER VAN GESTOPTE RIJNVAART Vondeling over nieuwe kabinet m Harten Troef" heeft vaart en charme opruiming Herstel rooms- rode coalitie? Drie weken de cel in Laatste dag P.v.d.A.-congres Twee inbrekers aangehouden Gasfornuis ontploft Nieuw en fraai dierenasyl aan Abr. v. Stolkweg Hoofdbuis sprong: ïdek glad weg< Ms rotterdammer pagina 4 MAANDAG 21 JANUARI 1963 dubbelbrede voorjaarsstoifen 1963 kamgaren jO-RR- changeant "ÏT33 brenka linnen diverse fantasiestoffen breed P.v.d.A.-congres dronk Rotterdams water (Van onze parlementsredactie) Overheidsuitgaven frft ^Se«siè n (Van onze parlementsredactie) Er verandert weinig of niets aan de positie van P.v.d.A.-par lementariërs, die als anti-atoom bomsocialisten een eenzijdige na tionale ontwapening voorstaan- De P.v.d.A. als geheel wijst een dergelijke ontwapening af, maar zij Iaat de betrokken Kamerleden de vrijheid om in voorkomende gevallen in de Kamer blijk te geven van hun afwijkende stand punt. 81 m 5U Ds. G. van Veldhuizen in ziekenhuis Snip en Snap Revue J. H. Lagrand (75) overleden (Advertentie) Dit k niet zo maar een aan bieding dubbelbrede stoffen... ne®n,A,it is. hoe ongehoord het ook klinkt... een voorjaars aanbieding stoffen 1963 tegen uitverkoopprijzen. Dubbelbrede stoffen voor het komende seizoen nieuwe stoffen voor Japonnen, rokken en mantelpakjes. Een grote partij stoffen...van da meest bekende buitenlandse fa brieken, in eerl veelzijdige collectie. Morgen koopt U deze dubbel brede stoffen uit de collectie's tot twaalf gulden...per meter voor nog géén 'vier gulden. m Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote partij dubbelbrede stoffen, kreukherstellend, in een groot sortiment kleuren en dessins, qrJpfèff per meter rv voor Géén tef. of schrift, fceit. (Van onze parlementsredactie) Op het p.v.d.A.-congres in de Haagse Dierentuin hebben partijbestuur en pers zaterdag middag tnet een vies gezicht "water uit de Rotterdamse wa terleiding gedronken. Dit om zijn onaangename smaak en reuk langzamerhand berucht geworden vocht werd hun voor gezet door de voorzitter van de socialistische fractieleider in de Tweede Kamer prof. dr. A. Vorideüng, die het helemaal naar Den Haag had laten bren gen. Hij wilde namelijk zijn stel ling bevestigd zien, dat er „in ons land op het gebied van de watervervuiling ronduit ontstel lende toestanden bestaan". Daarvan wilde hij overigens niet de regering de schuld ge ven, maar wel meende hij dat de watervervuilers in ons land „en dat zijn vooral bepaal de fabrieken" tot nu toe met fluwelen handschoenen worden aangepakt. Dat noem de prof. Vondeling „een staal tje van eenzijdige producenten- politiek van het allerzuiverste water!"- Onder zijn gehoor be vond zich op dat moment ook de Rotterdamse burgemeester Van "Walsum „Wy weten met zekerheid, dat de grote meerderheid van ons volk vindt dat de Partij van de Arbeid weer deel moet hebben aan de regering. Welnu, de kans daarop wordt vergroot als er meer leden van ons in de Kamer komen". Dit zei zaterdagmiddag de socialistische fractieleider prof. dr. A. Vondeling in een re de, die hij hield aan het slot van het P.v.d.A.-congres in de Haag se Dierentuin. Met deze uitspraak richtte hij zich met name tot de K.V.P. en de r.k. Volkskrant, die de laatste tijd weer pleit voor een herstel van de samen werking tussen de K.V.P. en de so eialisten. De mogelijkheid van zo'n herstel wordt volgens prof. Vonde ling groter als de P.v.d. A. straks naar omvang en invloed sterker uit de Kamerverkiezingen tevoor schijn komt. „Dat kan gemakkelijk wanneer nog meer vooruitstrevende katholieken hun stem geven aan kan didaten van de P.v.d.A.". ,,Die vooruitstrevende kiezers, die be weren dat. zij ons goed gezind zijn maar die toch hun stem geven aan de K.V.P. of aan de A.R., C.H. of de P.S.P. verkleinen zodoende de mogelijkheid dat er weer ministers komen" uit onze rijen", aldus prof. Vondeling. Hij liet zich niet uit over de vraag hoe de P.v.d.A. tegenover een hernieuwde deel name aan de regering zal staan indien ze bij de komende verkiezingen verliest of gelijk blijft. Ook voor het overige onthield hij zich van speculaties ever verkiezingsuitslag en kabinetsformatie. Hij herhaalde zijn uitspraak, dat de so cialisten ,.zo mogelijk" in het nieuwe kabinet zullen stappen, maar ,,zo nodig" hun taak als oppositie zullen voortzet ten. De nieuwe socialistische Kamerfrac tie zal in de eerste plaats moeten uit maken wat ten deze wenselijk, mogelijk en nodig is. Daargelaten hoe de komende rege- ringsconstellatie er uit zal zien, hoopte prof. Vondeling op de totstandkoming van een kabinet, „da op een voldoende brede en degelijke meerderheid in de Kamer kan rekenen voor de uitvoering van de hoofdzaken van zijn program". „Een kabinet met een duidelijk voor uitstrevend program met de verwezen lijking waarvan ernst en spoed wordt gemaakt. Een regering waar pit en lijn in zit". ,,De uitslag van de verkiezingen zal in hoofdzaak bepalend zijn voor de vraag of er zo'n kabinet komt". Op het kabinet-De Quay had prof. Vondeling veel kritiek. Internationaal heeft het niet de nodige initiatieven dur ven nemen, omdat het In het algemeen verbeeldingskracht en spankracht mist. Zonder twijfel heeft deze regering op verschillend? terreinen goed werk ge daan (minister Luns b.v. ten aanzien van Engeland), maar een inspirerend voorbeeld voor het Nederlandse volk is ze niet geweest. „In ons volk", aldus prof. Vondeling, „is niet de indruk ont staan, dat de regering krachtig leiding gaf aan de oplossing van een aantal gro te problemen van deze tijd. Er zat ook geen goede samenhang, geen duidelijk verband in. Van enige bezieling was geen sprake. Vrijwel iedere planmatig heid ontbrak eraan, mede door gebrek aan leiding bij de minister-president". Wat dit laatste betreft verweet spre ker prof. De Quay, dat deze niet het initiatief heeft genomen tot het opstel len van een urgentieprogram voor de wetsvoorstellen die op behandeling door de Kamer liggen te wachten en waarvan nog een groot aantal vóór de verkiezingen zou moeten worden afge daan. De verschillende ministers willen elk hun voorstellen nog op de valreep doordrukken, maar de Kamer kan de springvloed onmogelijk aan. De minis ter-president is in gebreke gebleven de wensen van de overige bewindslieden vroegtijdig ie coördineren en de ge- wenste volgorde vast te stellen. De Ka mer moet nu een keuze uit het geheel doen. „Maar zo regeert men volk en land toch niet", aldus prof. Vondeling. Van een ernstig gebrek aan eenheid in de regeringspolitiek moet volgens de P.v.d.A.-fractieleider worden gesproken wanneer men het beleid t.a.v. de over heidsuitgaven in ogenschouw neemt. Vóór het optreden van het kabinet-De Quay heeft met name de V.V.D, van de daken gepredikt, dat aan de toeneming van die uitgaven paal on perk moet worden gesteld en dat de belastingdruk dient te worden verlicht. Minister Zijl stra is in het een noch het ander ge slaagd, maar hij hoopt dat het in de naaste toekomst wél zal lukken, want daarvoor heeft zijn beleid, volgens hem. de basis gelegd. V/at is nu de gedrags lijn van de V.V.D.-ministers Toxopeus. Korthals en Visser in dit opzicht? Zij hebben niet alleen geen van drieën kans gezien in hun eigen sector de overheids uitgaven te drukken, maar zij bepleiten nu zowaar (onbezwaard door het V.V.D.- urgentieprogram van '59j een verhoging van het uitgavenpeil.... Prof. Vondeling stelde vast, dat dus blijkbaar geen overleg heeft plaats ge had tussen prof. Zijlstra en zijn drie liberale collega's. Hieruit blijkt z.i., dat de eenheid in het regeringsbeleid ont breekt en dat „voor iedereen hoorbaar met minstens twee monden wordt ge praat". Het zou interessant zijn om te weten of de pleidooien voor toekomstige uitgavenverhogingen, zoals die met na me door de ministers Korthals en Vis ser worden gehouden, de instemming hebben van de minister van financiën. „Zo ja. dan is diens hele gefilosofeer en gespeculeer over do toekomstige ruimte, die hij gemaakt heeft voor be lastingverlaging, een zeepbel (dat is een lege ruimte met een heel mooi aan trekkelijk vliesje). En een zeepbel heeft veelal weet", die er nog aan toevoegde dat zijn partij belastingverlaging allerminst een vies woord vindt, maar weigert met twee monden te praten. Na harde noten te hebben gekraakt over de grondpoütlek en het consumen tenbeleid van de regering, kwam prof. Vondeling tot een beoordeling van de politieke partijen die aan de verkiezin gen in mei zuilen gaan deelnemen. Hij betoogde, dat de confessionele partij vorming in ons land al lang haar zin heeft verloren. „Het is", zo zei dj, „onze vaste overtuiging, dat de conies- sionele partijvorming een hinderpaal, een grote sta-in-de-weg ts voor de ont wikkeling van een gezonde, begrijpelij ke, echt in het volk levende politiek". „Maar als er dan toch een christelijke partij moet zijn, waarom dan niet één. waarin protestanten en rooms-katholie- ken samenwerken?" De V.V.D. is volgens spreker nooit een volkspartij geweest, noch in geeste lijk noch in maatschappelijk opzicht. Het lijkt er nu op. dat ze verder van het doel afdrijft en een klassepartij wordt, wat het tegengestelde is van een volkspartij. Kan voorts de V.V.D. zich niet beter conservatief dan liberaal gaan noemen? Want van de hervormings- drang van de grote liberaal Thorbecke is niets meer te bekennen. Wat de P.S.P. betreft: zij staat aan de kant van de P.v.d.A. voorzover zij zich richt tegen de kapitalistische vor men in onze maatschappij. In dit licht bezien, betekant het bestaan van een afzonderlijke groep een verzwakking van de socialistische invloed. Voorzover de P.S.P. zich keert tegen het oorlogs gevaar en de oorzaken daarvan (impe rialisme. fascisme, communisme en ras senwaan'! kon prof. Vondeling met inzien wat deze partij en de P.v.d.A. wezen lijk van elkaar scheidt. Blijft over het pacifisme, maar voor voorstanders van eenzijdige nationale ontwapening is ook in de P.v.d.A, plaats. Prof. Vondeling hoopte dan ook, dat de aanhangers van de P.S.P. straks door hun stem de P.v.d.A. weer tot de grootste partij van het land zullen maken. Tijdens de rede van de fractieleider (die na afloop een ovatie kreeg) aan vaardde het congres met algemene stemmen een resolutie, waarin veront- UP waardiging en verontrusting tot uiting geen lang leven zoals iedereen wordt gebracht over de Gaulles houding aldus de P.v.d.A.-fractieleider, jtegenover Engelands toetreding tot de E.E.G. (Van onze rechtbankverslaggever) Met ivijdopen knalpot „scheurde" de fabrieksarbeider over het Raad- j huisplein in Lekkerkerk. Het oorver- j dovende geknetter deed de brave in woners van het dorpje op hun tanden bijten van machteloze woede. Op de hoek van het plein stond echter de wrekende gerechtigheid in de (kloe ke) persoon van de opperwachtmees- ter-postcommandant van het dorp. Hij stak zijn hand op om de brom fietser te laten stoppen. De fabrieks arbeider negeerde de opperwachtmees ter en reed door. De verbolgen politie ambtenaar hield de man later aan en 7' De stuifsneeuw, die werd op gezweept' door de gierende tot stormkracht aangewakkerde poolwïnd heeft in het weekeinde aan het verkeer nieuw ongerief gebracht. Vele wegen raakten opnieuw onder een vracht sneeuw bedolven en werden onbegaanbaar. Deze foto werd genomen op de Rijksweg Baam-Hoevelaken. waar de sneeuwlaag op sommige plaat sen driekvxirt meter opgehoogd lag. Sneeuwploegen probeer den een pad door de massa te trekken. V.. (sommeerde hem mee te gaan naar het! bureau. „Ik meegaan, dat nooit, m'n brom-, mer mag je meenemen, maar mij niet.! ben je helemaal b...", voegde de kwade fabrieksarbeider de opperwachtmeester j toe. Toen de politieman hem met ge-1 weid wilde meenemen, ontstond er een! vechtpartij. j „Verzet tegen de politie en negeren! van een stopteken: dat ziet er lelijk' voor je uit," zei de Rotterdamse po litierechter, rar. A. Heynsius, tegen de Lekkerkerker. De fabrieksarbeider, die zich in zijn eigen dorp een gewel denaar voelde,- gedroeg zich heel klein tjes voor het beklaagdenhekje. De opper was meegekomen als getui ge. „wc hebben nadien niets ..is last van de man, edelachtbare. Elk ogenblik doet en zegt hij vervelende dingen. De laatste keer hebben we hem weer moe ten insluiten omdat hij met zijn dron ken hoofd ons allerlei bedreigingen naar het hoofd gooide." De officier van justitie wilde de fa brieksarbeider flink op zijn nummer zetten. Hij eiste acht weken gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk. Mr. Heynsius maakte er vijf weken van, waarvan twee voorwaardelijk. Zó fan boven tot onder be dekt met een decimeters dikke ijskorst arriveerde de Gro ningse kustvaarder Hebe Nobel in de nacht van zaterdag op zon dag in de binnenhaven te Rotter dam. Op de reis van Londen naar de Maasstad was het 250 ton me tende scheepje overvallen door zware storm, waardoor de dek lading, bestaande uit balen ge perst papier, was gaan schuiven. Het over de coaster slaande zeewater bevroor vrijwel onmid dellijk en maakte, dat de Hebe Nobel aan het einde van de 24 uur durende reis meer leek op een ijsberg dan op een schip Het zal een heel karwei wor den om de naar stuurboord slag zij makende kustvaarder te los sen Dit kwam zaterdag vast te dens de slotzitting van het P.v.d.A.-con- ores in de Haagse Dierentuin. Met eenjteit van het bestaan grote meerderheid van 2641 tegen 8Ö,di Beckmanstichting stemmen aanvaardde het congres de re- i W. Drees kondigde aan het slot van het partij vrije uitingsmogelijkheden. De controverse tussen minderheid en meer derheid bracht de heer Suurhoff terug tot een „zakelijk meningsverschil". Van een diskwalificatie van de minderheid is z.i. geen sprake. Kamerleden, die het minderheidsstandpunt vertegenwoordi gen, zijn immers weer op de kandidaten lijst geplaatst. Als hun geweten hen zulks gebiedt mogen zij in de Kamer tegen de atoombewapening stemmen en daarbij een korte stemmotivering ge ven. „Zo is geweest, zo zal het blijven en zo moet het ook blijven". Het verkiezingsmanifest (op een enkel onderdeel geamendeerd) werd hierna met algemene stemmen aanvaard. Het Tweede-Kamerlid drs. J. M. den Uyl, wethouder van publieke werken van staan tij- j Amsterdam, gaf 's morgens nog een toe lichting op het rapport „Om de kwali- dat door de Wiar- is opgebeld. Dr. solutie van het partijbestuur over het vraagstuk van oorlog en vrede. Tevoren was het omstreden punt 6 van de reso lutie. waarin de eenzijdige nationale ontwapening wordt afgewezen, met 2128 tegen 307 stemmen aangenomen. Daar na kwam verkiezingsmanifest 1963 aan de orde. waarin o.m. wordt gesteld dat de P.v.d.A. in eenzijdige nationale ontwapening geen bijdrage tot de vrede, maar integendeel een verstoring van het j machtsevenwicht ten nadele van het Wes-1 ten ziet. j Over deze formulering ontstonden: nod moeilijkheden. Enkele congres j sisten drongen aan °P schrapping en j hun voornaamste tolk was het Twee- de-Kamerlid Fedde Schurer. Hu; noemde de passage een .uitvoerige disk.wülijica^e van de minderheid Beseft het partijbestuur wel moeilijk ze het ons heeft gemaakt om e^rlijlc cn enthousiast met dit ver)cia~\ zingsmanifest op toernee te gaan? zo riep hij tiit. Partijvoorzitter Suurhoff antwoordde. I dat de P v.d.A. geen twee politieken kan j hebben. Ze kan maar één standpunt; verdedigen en dient daaromtrent de kie-1 zers niet in iie' onzekere te laien. Reso-i lutie en verkiezingsmanifest geven dat standpunt weer. Er bestaan echter in de t congres een grote wervingscampagne voor het verkiezingsfonds aan en maak te daarbij de opmerking, dat de P.v.d.A. de verkiezingsstrijd met goede, waar achtige leuzen moet ingaan. In een rijwielfabriek aan de Sluisjes- dijk in Rotterdam werden zondag twee inbrekers, bij een poginng de brandkast open te boren, op heterdaad betrapt. Zij i, r. de Noorse Mosvela Shipping De eerste kennismaking met haar element is zaterdag voor de mam moettanker „Esso Den Haag" een ijzig en voorlopig nog onvoltooid avontuur geworden. Het was de bedoeling dat de 90-000 tons dw oliereus, die over enkele maapden het grootste schip van de Nederlandse koopvaardijvloot zal zijn; in de ochtenduren het grote Koningin Wilhelminabouwdok van Verolme's werf op Rozenburg zou verlaten en daarmee ruimte zou vrijmaken voor het volgende bouw- object, een 54.000 tons dw tanker sloegen op de vlucht, maar konden koiée tijd later worden aangehouden. Een ge- j Co. in Farsund. Maar zover is tuige had de mannen de 27-jarige schil-j Door de vorst h.an w- en u.e twintigjarige bloe- i windrichting was namelijk de water- het niet gekomen, en de ongunstige mist P. H. een café aan de Mathenesser dijk zien binnenvluchten. De inbrekers zijn in verzekerde bewaring gesteld. De 53-jarige mevrouw P. A. Koopman de Ruiter uit de Aelbrechtskade 180 te Rotterdam liep maandagmorgen brand wonden aan beide benen op toen haar gasfornuis ontplofte. De explosie, die om kwart voor zeven gebeurde, werd ver oorzaakt door een openstaande gaskraan. 1 Er sneuvelden enige ruiten van de woning. De kerkdienst in .gebouw Larenkamp van de Geref. Gemeente Zuidwijk, Pen- drecht en Lombardijen gaat morgenavond niet door in verband met ziekte van ds, j C. Wisse te Hendrik Ido Ambacht. stand van de Nieuwe Waterweg ruim een meter lager dan was verwacht en onder die omstandigheden durfde men het uitdokken niet aan. Scheeps bouwer Verolme redde nog iets van Op de Waaltussen Ophemert en Tiel, zitten drie grote tank schepen muurvast in hel ijs. Het zijn de Coblenz van 1700 ton. de Tempelhof van 1000 ton en de Minden van SO0 ton. Terwijl de schepen naar boven op stoomden, raakten ze steeds zwaarder be klemd in de dikker u-r-lcnde ijs- schotsen tot er op de c geen beweging meer in wr: rijgen. Er zal nog worde ibeerd de schepen met ij. hulp te komen, want als a< :<;r gaat kruien, lopen ze ernstig gevaar. Aan boord bevinden zich in totaal 28 personen. hoe -.v.ï de symboliek door een laag water te laten aanbrengen in het bouwdok, dat 80.000 kubieke meter water kan bevatten, waardoor althans de bo demplaten nat werden. ..Als een kou welijke zwemmer die alleen maar zijn teen in het water durft te steken", zei een der werkbazen toepasselijk. Ondanks de tegenslag was er voor de heer C. Verolme toch alle aan leiding tot tevredenheid, wan* met deze „tewaterlating" heeft de werf een historischmoment bereikt. De „Esso Den Haag" was name lijk de eerste bouwopdracht, die het concern enkele jaren geleden nog maar kreeg voor de toen nog slechts op papier bestaande werf op Rozenburg. De Esso-groep heeft des tijds lang geaarzeld, maar ten slotte won toch de overredingskracht van de scheepsbouwer. Het is de bedoeling, dat op het terrein aan de Abraham van Stolkweg, waar het nieuwe dierenasyl zal worden gebouwd, ook een geheel nieuwe asfyxiatie-inrich- ting een inrichting voor het pijnloos afmaken van dieren zal komen. B. en W. delen de Rotterdamse ge meenteraad dan ook mede, dat het oor spronkelijke ontwerp, waarvoor destijds een krediet van 68.000 beschikbaar is gesteld, geheel moest worden herzien en het college raamt de kosten van het nieuwe project op 240.000, waarbij het echter aantekent, dat de afdeling Rot terdam der Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren 50.000 zal kun nen bijdragen. Het terrein voor het nieuwe dieren asyl ligt in een gebied, dat grot-endeels voor recreatie zal worden bestemd. In tegenstelling met het oorspronkelijke ontwerp, worden de dierenhokken niet bo ven elkaar maar naast elkaar gebouwd. Ook is een ontsmettings- en isolatieruim te in het plan opgenomen. De bekende Hervormde predikant van Rotterdam-Crooswijk, ds. G. van Veld huizen. is voor observatie in een zieken huis opgenomen. Het onderzoek is nog in volle gang en het is nog niet bekend wat de specialisten zullen besluiten. Zelfs als zij niet tot een oparatie overgaan, zal de predikant, die in het bijzonder bekend werd door zijn jeugdzorgwerk, en de boeken, die hij daarover geschre ven heeft, geruime tijd rust moeten nemen. René Sleeswijks zilveren jubUeomre- vue „Harten Troef" zal ook in Rotter dam wel goed onthaal vinden. De pre mière van zaterdagavond in het Luxor Theater heeft merendeels plezierig© in drukken achtergelaten. Er zit vaart in deze show, die felkleurig en vol afwis seling is. Het „klaver-twee", Willy Walden en Piet Muyselaar. is als vanouds trekkend ..aas". De mee-jubilerende artisten dra gen de revue met dwaas-komieke scè netjes, waarin zij op een geijkt grond patroon en trouw blijvend aan hun kod dige speelstijl, toch elk jaar weer zo veel varianten aanbrengen, dat de lach spieren wel in werking moeten komen. Slechts in het overigens grappige num mer van de drukke dokterspraktijk is de clou minder gelukkig. De meest spectaculaire stunt is „Vei lig Verkeer" met Willy Walden als skel terkampioen. Hij zit in het midden van het toneel op zo'n racekarretje, terwijl op breedscherm een versneld lopende film wordt vertoond, die van uit een auto in het drukke verkeer is opgeno men. Optisch bedrog zorgt voor de voel bare sensatie dat het Walden lijkt die als dolleman over de wegen raast. Aase Rasmussen en Diana Floodgate brengen vrouwelijke charme in de scè nes naast het koddige aandeel van de lange Aart Brouwer en Louis Dusée. Ook met zang en dans draagt het vier tal bij aan de voorstelling. Ad van der Gein. Tonny More en Ca re! Alberts presenteren als Cocktail- Trio muzikale kolder, waarmede zij da verend succes hebben. Al te daverend is vaak Billy Stanfords revue-orkest. Corry Brokken heeft er soms moeite mee, er bovenuit te komen. Zij moet daardoor haar stem forceren. De nade lige invloed laat zich reeds gelden. De shownummers van de veertien ..London Starlets" en haar drie manne lijke partners vormen kleurrijke scha kels in de voorstelling, ofschoon de dansen choreografisch aan de naïeve kant blijven. „The four Kovacks" bren gen een spannend tremplin-nummer. Het gul lachende publiek toonde zich zaterdagavond content met het preten tieloos vermaak dat „Harten Troef' biedt. T. H. (Vervolg van pag. 1) De snert wordt van het vliegkamp aangevoerd in melkbussen op vrachtauto's. Met man en macht werkt men aan het herstel van de verwoeste installatie, maar ook van daag zou nog wel een. uitreiking no dig zijn. Met geluidswagens werd bovendien omgeroepen, dat men de uiterste zuinigheid moest betrachten met elektriciteit. Doordat velen van een elektrisch kookplaatje gebruik ma ken, worden de elektriciteitsleidin- gen te zwaar belast. Zaterdagavond is de woonwijk Koestal reeds twee uur zonder stroom geweest. Toen ontstond plotseling een grote vraag naar kaarsen en voor de gezinnen die aangewezen zijn op gasverwar- ming en nu elektrische kacheltjes gebruikten, zat er niet veel anders op dan ijlings naar bed te gaan. In de kerken die gasverwarming heb ben, moesten de diensten worden afgelast, zoals trouwens ook de scholen met deze soort verwarming gesloten zijn. Het slechtst is de woonwijk 't Sandt eraan toe. Daar is tot overmaat van ramp de hoofdwaterleidingbuis gesprongen, waardoor de mensen daar ook nog zonder water zitten. Vooral gezinnen met kinderen zit ten hier erg onthand. De schade op het terrein van de gasfabriek is groter dan het zich aanvankelijk liet aanzien. De rava ge is enorm. In opdracht van ge meentebedrijven is het aannemers bedrijf L. de Best en Zn. met een ploeg van 27 timmerlieden bezig een grote schuur op te trekken op de plaats van het in de lucht gevlogen gebouw. Het valt niet mee met deze kou te timmeren en de werkers worden dan ook van tijd tot tijd naar bin nen geroepen om iets warms te drinken. In de berm van de Rotterdamse Waal havenweg ter hoogte van de electrische centrale is zondagavond om half negen de hoofdbuis van de drinkwaterleiding gesprongen. Omdat er op die plaats een zak in het wegdek zit, kwam over onge veer vijftig meter lengte en de volle breedte van de weg ongeveer twintig centimeter water te staan. Het verkeer ondervindt van deze water en ijsmassa grote last De auto's worden er zoveel mogelijk omheengeleid. De haven van Rotterdam ondervindt nog niet direct ernstige hinder van het stopzetten van de Rijnvnaart boven de Nederlandse grens, waartoe de desbe treffende commissie in verband met de lage waterstand en zware ijsgang heeft besloten. De zeeschepen zijn nog voor lichters te bereiken en zij kunnen dus nog gelost en geladen worden. Maar de aan- en afvoer van goederen naar Duits land is als gevolg van het stopzetten van de Rijnvaart sterk vertraagd. En deze ver. traging schept het probleem v n de op slagruimte. Voorlopig is er nog ten 150.000 ton scheepsruimte voor opslag beschik baar naast opslagruimten in loodsen en pakhuizen. Direct is er dus nog geen nood. Maar als de vorst lang aanhoudt zou de opslag van goederen wel eens een bottleneck kunnen worden. Intussen zijn. nu de Rijnvaart stil ligt, het wegvervoer en de Nederlandse Spoor wegen op grote schaal Ingeschkeld. Beide werken op topcapaciteit om de stroom van goederen, bestemd voor het achter land, weg te krijgen. Een zeer belangrijk punt in het totale vervoer is het vervoer van huisbrandolie per tankschip. Dit is het probleem, waar mee de oliemaatschappijen worden ge confronteerd op dit ogenblik. Naar wij vernemen zijn er enkele maatschappijen vanmorgen in vergadering bijeen geko men om te zoeken naar een oplossing. Makkelijk zal dit niet zijn. daar de toe stand elke dag anders is en eerder ver slechtert dan verbetert. In de ouderdom van 75 jaar is in d» nacht van vrijdag op zaterdag overleden de heer J. H. Lagrand, die in de jaren dertig raadslid te Overschie is geweest voor de C.H.U. Vele jaren is de heer La- grand bestuurslid (ook voorzitter) ge weest van de afdeling Overschie van vrij zinnig hervormden. De begrafenis is bepaald op dinsdag middag, 22 ^nuari te twaalf uur.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2