'en Hollander: Gewoon hard doorwerken feeling Engeland en de EEG Tketoclit: gebedsketen in eenheid in Christus Hoogvliet stormde op het duinwater af. „Verkeersbrigade 0 IF gaat op 1 februari van start Thuntank wordt vandaag niet meer gelicht Na dooi vorst Volgende week zoet water Plotseling ontslag blijft mogelijk vakanties melkhandel vm Breuken in gasleiding te Zierikzee 0M0 SUNIL RADION REKORD (in groen pak) SKIP voorde modernewasmachines. Ondanks geopperde bezwaren Sterk verhaal over zoon van Hitier Werkster stal elf mille Berging ondervindt tegenslag BANKBOEKJES dlvo=t" Na val uit boom overleden HOUTMAN PIANO'S-ORGELS [f [otterdammer pagina 3 ZATERDAG 26 JANUARI 1963 pens de vergadering van de lemingsraad van de KLM, p dr. ir. F. Q. den Hollan- pet voorzitterschap van die heeft overgenomen van mr. Ier Wiel, heeft de heer Den lader de vraag aan de orde |ld: wat gaat er nu verder Het antwoord daarop lem vrij eenvoudig, vooral It de maatschappij 'beslist failliete boedel is. Er gewoon hard doorgewerkt m. Voor de leiding is het |»j zaak inkomsten en kos ritisch te bezien. Verbetering Soberheid (Vervolg van pag. 1) In verband met de tijdelijke abnormale watersamenstelling in Rotterdam en omgeving raden de Sunlight-fabrieken U aan Uw was te doen met synthe tische wasmiddelen* In vele gevallen zal het noodzakelijk zijn ruim te doseren om ook nu een goed wasresuitaat te krijgen. De synthethische wasmiddelen van de Sunlight-fabrieken zijn en 'een onzer verslaggevers) i een pelgrimage trokken vrijdagavond twaalfhonderd ïgen uit vele kerken door rdams centrum tijdens de 3e jKerke-Toeht". Evenals •rste maal (25 januari 1962) de opkomst voor dit gebeu- dat de Gebedsweek voor de ïid der christenen afsloot, verrassing. W eenvoord 100 leden F. VAN LANSCHOT-ANNO 1737 - BANKIERS*ANNO. 1839-VERMEER S- Co.' Maak meer rente van Uw geld Storten en opnemen ook per giro rente Folder op aanvraag verkrijgbaar ■'C^W WCvAA) GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN - GROTE SOLIDITEIT «MA (Vervolg van pag. 1) LUCHTBRUG (Vervolg van pag. 1) BERENPLAAT Verder deelde hij mee, dat er een „vierjarenplan" voor dertig wellen in nieuw-Rotterdam (Hoogvliet, IJsselmonde, Nieuw- Mathenesse, Schiebroek en Hil- Iegersberg) op stapel staat. Daar door komt het aantal wellen in de Maasstad op honderddertig, „Ze zijn", zo zei ir. Blijker, „lou ter en alleen voor oorlogsomstan digheden bedoeld". van besluiten die de nieuwe directie nu eenmaal moet overwegen. Advertentie irijfschap voor de detailhan- J melk en melk- en zuivelproduk- geft vrijdag in Utrecht een ont- erordening goedgekeurd, waarin geling wordt getroffen voor de Bes van melkhandelaren. verordening zal alleen van kracht die .gevallen, waarin plaatselijk rij willige vakantieregelingen tot omen, omdat enkele melkhandéla- Iniet aan willen meewerken, Wan- I) procent of meer van de melk- Isten in een bepaalde gemeente ^kantieregellng wenst, kan daar- verzoek worden ingediend bij (iraissie vakantieregelingen van rijfschap, die op haar beurt weer flijke adviescommissies instelt. Tde bedrijfschapscommissie tot de Jsie, dat een. regeling is gewenst, pn zij deze voor de gehele melk- -in de betrokken plaats verplicht Sprekend over dacht de heer Den Hollander met"al" leen aan de activiteiten van de ver koopdiensten. hoe belangrijk deze ook zijn. Het gaat er nu om dat allen op de tenen gaan staan en de mouwen opstro pen, want „ons produkt kan voortref felijk zijn en moet dat ook blijven", aldus de heer Den Hollander. Alle din gen die tesamen de kwaliteit van het produkt bepalen (zoals dienstbetoon, een goede vluchtuitvoering en een moderne luchtvloot) vragen de toewijding en in spanning van het gehele personeel. Ten aanzien van de ondernemingsraad inkomstenverhoging 2p\ hij, dat hij grote waarde hecht aan Wat de kosten betreft moet er soberheid betracht worden in alles -4an de organisatie van het bedrijf en aan een so doelmatig mogelijke structuur wordt thans veel aan dacht besteed. Dat is op zichzelf niet in de eerste plaats als bezuini ging bedoeld, al zal een doeltreffen de werkwijze verspilling voorko men. Laat 11 niet in paniek brengen door de vele geruchten en ongefun deerde verhalen, aldus de presi dent-commissaris. Het sluiten van lijnen en het afstoten van nevenbe- drijven zijn tot dusver maar specu laties. Dr. Den Hollander kon niet zeggen, dat er geen personeel meer moet af vloeien, maar drong er op aan deze zaken te zien als mogelijke gevolgen JTIJDENS de tweede Kerke- tocht" in Rotterdam deden de vele gelovigen van allerlei kerken ook de r.k. Dominicuskerk aan, waar dit priesterkoor een groot aandeel in de liturgie had. "'VT' Wkf/i V. S eer» open gesprekspartner. Er zal straks in het. bedrijf gezag, discipline en gehoorzaamheid moeten zijn. De direc tie zal vastomlijnde directieven uitvaar digen naar de bedrijfsdirectie en ver der. Zij staat open voor eik overleg, maar als er eenmaal iets afgesproken is. zal men zich er aan dienen te hou den. Maar aanleiding van vragen heeft de heer Den Hollander toegezegd dat spe ciale aandacht zal worden geschonken aan de personeelsvoorliehting, en ook zal er wat aan moeten worden gedaan om de verstandhouding tussen vliegend en grondpersoneel te verbeteren, t Besprokene van deze bijeenkomst van de ondernemingsraad van 10 januari haalden wij uit het personeelsorgaan van de KLM, ,,De Wolkenridder". Minister Luns heeft gisteren in een Interview geen opgewekt beeld kunnen geven van de gehele kwestie. Hij wilde niet voorbarig zijn en eerst de volgende week afwachten. Maar zou het verzet van Frankrijk aanhouden, dan verwacht te minister Luns een ernstige crisis bin nen de EEG (vooral in verband met dc ontplooiing van de gemeenschap!en misschien ook wel binnen de NAVO. De Britse labour-party heeft gisteren haar fiolen van toorn uitgestort over het E.E.G.-beleid van premier Macmillan en een nieuwe studie van de Britse eco nomie toegezegd indien labour weer aan de macht komt. George Brown, plaatsvervangend voorzitter van labour, en Harold Wilson, zijn rivaal voor het voorzitterschap van de partij, hebben Macmillan ervan be schuldigd Groot-Britannië in de E.E.G. onderhandelingen vernederd te hebben. De „Financial Times" weet te berich ten dat de Britse ministers niet akkoord zullen gaan. met voorstellen inzake de E.E.G., die. zonder dat er kans bestaat op definitieve resultaten, verder lang durig overleg tengevolge zullen hebben. Het Britse kabinet, aldus het blad, wil de mogelijkheid dat De Gaulle overgehaald wordt door zijn vijf bondgenoten in de EEG. nog wel niet geheel afschrijven, maar het acht die mogelijkheid toch wel klein. Het gemeentebestuur ..heelt, de •bevolking .gewaarschuwd tegen het gebruik -van - pen vuur en het wer pen van brandende peuken in riolen, aangezien gebleken is. dat tengevolge van de vorst op enkele plaatsen in de gasleiding breuk H ontstaan. In één wo ning heeft de gaslucht dusdanige vor men aangenomen dat de bewoner deze heeft moeten verlaten. Door het personeel van het gasbe drijf worden riolen doorgestoken en de lekken zo mogelijk opgespoord. Van een noodsituatie is volgens het gemeentebe stuur echter nog geen sprake. WASSEN ondanks zout en hard water én de lage temperatuur en de r.op de straten (boewei de trot- ip de route keurig schoon waren!) •t -Herke-tochtcomité zijn verwach- niet zo hoog durven stellen. De iwerkende geestelijken uit vijf i werden echter reeds beschaamd aanvang van de twee en een lir durende tocht. En gaandeweg e 'het getal der deelnemers nog tanten en rooms-ka tb olieken, oud <mg. rijk en arm, dat alles was - gekomen voor deze unieke ma- statie van gedeeldheid der ker- die echter weer bewees dat Chri- niet is gedeeld. Mannen en vrou- en ook veel jeugdigen hadden er ie voeten voor over om met een sa hart gezamenlijk een gebeds- n door Rotterdam te leggen, ooet het verlangen «aar die S onzichtbare eenheid zijn die leu opnieuw gehoor deed geven de -oproep om met elkaar ach- envolgens langs een gereformeer- een remonstrantse, een oud-katho- een rooms-katholieke en een 'órmde kerk te trekken. Een af- i van vier a vijf kilometer, die 'ordelijk en in opgewekte sfeer afgelegd. in de tweede Kerke-toeht be de men wéér diezelfde geest van Ier erkennen als christenen, het element van het kennismaken ;erken en gebruiken van anderen wil om massaal de wereld te laten dat die vele kerken samen één dienen. De honderden ervoeren iok het slot van de tocht in de nskerk met het zingen van „Een is onze hope. één grond heeft ,US' Kerk" als een indrukwek- climax. overdenkingen, die in deze ge- iturgie waren geplaatst, gaven jg aan dit tasten naar eenheid, orak dr. W. Noordhoff in de He- rantse Kerk aan de Westersingel b woorden naar aanleiding van aijbelwoord (Paulus) ..De vrucht le geest is de liefde". Wij hebben r nodig, stelde hij. maar in som- dingen is het niet nodig dat we denken, We moeten elkaar kun- ïerkennen als leden van Christus' De verschillen dienen niet te »n verdoezeld. Maar de liefde in Se zin is bij alles onontbeerlijk, kapelaan Latour zei het in de r.k. aleuskerk (uitgaande van een pas- uit Jeremia, waarin God s bijstand het t^mpzalig Israël wordt afgc» et) zo; We horen bö elkaar, maar er rust schuld op ons allen. Om onze zondigheid zij" we gescheurd en ver deeld, omdat we verstokt zijn duurt, het m lang. Maar God is in ons midden, met Zijn naam worden wij genoemd. Daarom kunnen wij toch bijeen zijn, dat stemt ons dankbaar. De tocht was begonnen in de Nieuwe Zuiderkerk (gereformeerd), waar de liturgie volgens het eerste deel van de Vesper werd gevolgd. Voorganger was ds. P. A. E. Sillevis Smit. In de Re monstrantse Kerk volgde een voortzet ting van. de Vesper. In de (oud-katho lieke) Paradijskerk, die te klein bleek om allen een zitplaats te bieden had den koor, gemeente en voorganger, pas toor G. A. van Kleef, hun deel in het tweede deel van de Vesper, die steeds bij de traditie der betreffende kerk was aangepast. IN DE Dominicuskerk, het fraaie, nieu we r.k. bedehuis in het centrum der Maasstad en m de St Laurenskerk werd Maasstad, en in de St. Laurenskerk werd Nachtgebed van de Kerk gevolgd. Het was voor vele protestanten een unieke gelegenheid eens kennis te maken met het interieur van een moderne r.k, kerk. De rooms-katholieke deelnemers op hun beurt, maar ook vele reformatorische christenen, ondergingen tot slot de sfeer van de nu voor een groot deel gerestau reerde St. Laurenskerk, waar ds. W. R. v. d. Zee voorging. Eén deelnemer trok de bijzondere aan dacht. Het was de (Anglicaanse) bis schop van Fulham, K. M. Coot, wiens diocees ten dele ook In Europa ligt en die op een vakantiereis in Nederland vertoeft. Gekleed in een paars gewaad gaf deze hoogwaardigheidsbekleder de tweede Kerke-toeht zeifs een Intematio naai cachet. Het is thans zeker, dat ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van ons Ko ninkrijk, een grote nationale manifesta tie in Nijmegen wordt gehouden. Op de speelweide van de Goffert wordt een tribune met 40.000 plaatsen gebouwd voor belangstellenden, die de groot scheepse uitbeelding van de Slag bij Waterloo willen zien. De oorlogvoerende partijen zullen ditmaal onder één opper bevelhebber staan: Carel Briels. Dit spektakel is van 28 tot en met 31 augus- Een zekere Rudolf Krasser, die be weert zelf een onecht kind van Adolf Eichmann te zijn, zegt dat hij voor het einde van de Tweede Wereldoorlog te zamen met ,,de natuurlijke zoon van Hitler" naar Argentinië is gereisd. Krasser heeft met papieren op naam van Ar tut da Silva bij de politie van Cordoba (Argentinië) om bescherming verzocht. Hij zou lid geweest zijn van een geheime Nazi-organisatie en als zodanig verscheidene reizen naar Wast- Ouitsland hebben gemaakt. Daarna zou hij uit de organisatie zijn gegaan om de oorlogsmisdadiger dr. Mangele op te sporen, die volgens hem Eichmann aan de Israëlische autoriteiten heeft uitgele verd. Bij dit onderzoek was hij met de dood 'bedreigd. Acht maanden, geleden had hij de zoon van Hitler nog in Ser- rana de la Falda ontmoet, beweerde ihij Het bestuur van de organisatie ter bestrijding van de verkeersonveilig heid „O 11" heeft de deelnemers ver zocht met ingang van 1 februari te beginnen de verkeersgevaarlijke han delingen te melden, die door hen zijn gesignaleerd. Dit staat als elfde en laatste conclusie genoteerd in een circulaire van de organisatie en van Zierikzee 'vormt het slotstuk van het beraad en overleg van het bestuur naar aan leiding van vele'reacties op het stre ven van ,,0 11". Aangifte bij de po litie is" een uiterste maatregel, die wordt getroffen, wanneer een wegge bruiker regelmatig de veiligheid op de weg in. gevaar brengt. Dat is het geval, volgens de circulaire, wan neer een weggebruiker in een be trekkelijk korte periode tenminste driemaal een ernstige aanslag op de verkeersveiligheid heeft gepleegd. „O 11" beschouwt zich niet als een soort verlengstuk van. de politie. De or ganisatie beperkt zich tot hét "bij toeval signaleren van verkeersgevaarlijke han delingen. Bezwaren tegen de werkwijze wegen met op tegen het feit, dat het om mensenlevens gaat, waarbij nog komt, dat vrijwel alle aangevoerde bezwaren, volgens de circulaire, vrij eenvoudig zijn te ondervangen. Over de afwijzende houding van. de twee grote verkeersbonden tegenover „O 11" zegt het bestuur van de orga nisatie. dat slechts argumenten zijn aan gevoerd, die bij nadere beschouwing wei nig steekhoudend en gemakkelijk te weerleggen zijn. Ook wordt hij de deelnemers een juis te mentaliteit belangrijker geacht voor het signaleren van een verkeersgevaar lijke handeling dan een gedetailleerde wetskennis. De weggebruiker, van wie wordt ge meld. dat hij een verkeersgevaarlijke handeling heeft uitgevoerd, krijgt bij „O 11" alle kans tot een wederwoord. De deelnemers beschouwen zichzelf niet als een soort super-weggebruikers. Wel beseffen zij het goede voorbeeld te moeten geven. Nu op korte termijn niet voldoende be voegd toezicht op het wegverkeer be schikbaar zal zijn, lijkt bet uit prakti sche overwegingen wenselijk, particu lier hier de helpende hand te bieden. Is het vreemd, dat weggebruikers el kaar zo af en toe eens even tot de orde roepen 1, zo vraagt de organisatie zich nog af. Uiteindelijk kleven 'aan elke maatregel van enigszins ingrijpende aard bezwaren. Het gaat om een zaak," die ons volk jaarlijks rond 2.000 doden en 50.000 gewonden kost. Namens het bestuur van „O 11" deel de de penningmeester, de heer E. C, G. Nijsen uit Geleen, desgevraagd mee, dat de organisatie momenteel beschikt over ongeveer honderd deelnemers, die mede -de activiteiten zullen financieren door een contributie van 25. Deze deelnemers wonen voor-het overgrote deel in Zuid-Limburg. Voor een. effectief optreden van „O 11" in geheel Nederland acht de heer Nij sen ongeveer 3.000 deelnemers nodig. Bij het oversteken van de kruising Wemhoutseweg-Lentsebaan is gistermid dag de 6-jarige H.- Vriens uit Zundert door een auto aangereden. Hij was vrij wel op slag dood. Van een onzer verslaggevers T/OOR HET FILIAAL van Co-op Vooruitgang in Rotterdam-Hoog vliet is het vrijdagmiddag om vier uur onder liefhebbers voor gepasteu riseerd duinwater tot ongeregeldhe den gekomen. De aankomst van een tankwagen met dit water was het sein tot een stormloop, waarbij kinderen onder de voet werden gelopen. Gewapend met flessen en jerrycans drong men op de wagen met drinkwater af. Toen de menigte geen aanstalten maakte zich ordentelijk te gedragen, riep de fi liaalhouder de hulp van de politie in, die nog geruime tijd nodig had om de rust te herstellen. Inmiddels heeft de directie van de Vooruitgang besloten de aanmaak van gepasteuriseerd duinwater, dat, zoals be kend, tegen vijftien cent per liter de kostprijs aan de (dorstige) man wordt gebracht, stop te zetten. Dit besluit werd genomen, omdat de vraag naar melk en melkprodukten zo hoog steeg, dat de fabrieksapparatuur (en dus ook de pasteuriseringsmachines) daarvoor geheel in beslag moet worden genomen. Verder is het bedrijf krap ko men te zitten wat betreft de melkfles sen en de -bussen, die de afnemers on danks de verzoeken dit niet te doen in huis houden voor opslag van water. Donderdag heeft de Vooruitgang onge veer tachtigduizend flessen verkocht. 9 Sterovita uit Dordrecht verkeert m de gelukkige omstandigheid, dat zij een groot aantal melkkartonnetjes voorradig heeft. Deze zullen morgen, gevuld, met zoet water, in de Maasstad tegen tien cent per .stuk (een lager bedrag dan de kostprijs) worden verspreid. De melk inrichting voerde in de afgelopen nacht met tankwagens honderdduizend liter water aan, dat in de vroege morgen met de hulp van vrijwilligers uit eigen be drijf werd „verpakt". De humoristische noot ontbreekt ook niet in deze zoutwatergeschiedenis. De directeur van het waterleidingbedrijf in een gemeente onder de rook van Rotter dam meldt in een advertentie, geplaatst in een plaatselijk advertentieblad; „Ge let op de huidige omstandigheden yordt er met nadruk op gewezen, dat het ver boden is zonder voorkennis en toestem ming van de directie, hetzij om niet, hetzij voor geld, drinkwater aan derden af te staan." Onderaan dezelfde pagina adverteert een winkelier: „Verrast uw familieleden en kennissen in Rotterdam met zuiver drinkwater. Jerrycans 5 tot 10 liter volop uit voorraad leverbaar" De brouwerij d'Oranjaboom verdeelt per dag ongeveer honderdduizend li ter welwater, dat wordt gewonnen op de grote ondergrondse zandplaat, die zich naar men aanneemt over geheel IJssel- monde uitstrekt. Acht pompen hrengen ieder uur dertigduizend liter drinkbaar water hoven, dat dan ontijzerd, onthard en door een nouritbad wordt geleid. In verband met de omschakeling van lei- De Ensehedese politie heeft de 48-ja- rige werkster C. M. W.-S aangehouden, «Me in deafgelopen-vijf jaar voor ruim 11.000 gulden in contanten bij twee werk gevers, een zakenman uit Vlaanderbrug en.! een "melkventer a»u hebben ont- Vreemd. Toen de politie huiszoeking deed bij de vrouw, die getrouwd is en moeder is van een zoon van zestien jaar, werd een enorme hoeveelheid huishoudelijke artikelen gevonden, waaronder 86 hand doeken, 77 theedoeken, 376 zakdoeken, 50 lakens, 90 stekken toiletzeep, koffie, thee en chocolade. Alles was gekocht van het gestolen geld. Ook wat huis raad en een gestolen televisietoestel wa ren aangeschaft van het ontvreemde geld. De vrouw is naar het Huis van Bewaring in Almelo overgebracht. (Advertentie) SINGEL 114—U« SCHIEDAM Telefoon «8871 Sedert ruim 40 jaren vertrouwd adres Inruilen verhuren stemmen repareren (Advertentie AmUercLni,. Herengracht 199-201, Telefoon (020) 248486. Postgiro: 3656, Gemeentegiro A 13656 "VHertogenboscli,H.Steenweg 27-31, tel.22321. giro 1117570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 1130570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 1140570 7' 4 -"N. j u 1*1"'-.- N I "i. «Mie ©PIB - «W sarrram (Van een onzer redacteuren) IJET wrak, dat donderdag door de 1J- sleepboot Gele Zee van L. Smit Sc Co's Internationale Sleepdienst Europoort is binnengesleept, is dat van de Zweedse kunsttanker Thun tank 7, waarvan de reder al enkele dagen niets meer had vernomen. Duikers van Van den Tak's Bergings bedrijf, die gistermiddag in het wa ter afdaalden om het wrak te inspec teren, hebben op de boeg de naam kunnen ontcijferen. Daarmee is althans een vraag beantwoord: er zijn in de storm van het jongste week-einde voor de Nederlandse kust niet twee schepen vergaan. De vraag of zich in het schip het stof felijk overschot van de elf opvarenden bevindt, zal de komende vierentwintig uur nog niet kunnen worden beant woord. Zoals bekend is gistermiddag de drijvende bok Simson naar Europoort vertrokken om het wrak te lichten. De bedoeling was, dat dit vandaag zou ge beuren. Inmiddels hebben duikers ge constateerd, dat vijf van de acht tank deksels open zijn en alvorens tot het lichten over te gaan zullen deze eerst van „patches" moeten worden voorzien. Verwacht wordt, dat hiermee zeker van daag de hele dag gemoeid zal zijn. De Thuntan 7 zal vermoedelijk pas zondag in de loop van de dag door de Simson uit het water worden getild. En dan zal men kunnen weten wat het schip in zijn binnenste verbergt. De 45-jarige mijnwerker N. Niessen is te Roosteren na een val uit een boom aan zijn verwondingen bezweken. De mijnwerker, gehuwd en vader van twee kinderen, was bezig een tak uit een boom te zagen, toen het ongeluk ge beurde. Enige uren na aankomst in het ziekenhuis te Sittard overleed het slacht- i offer. 9 9 dingwater op welwater voor de ketels, moest de bierproduktie worden stilge. tegd. Zondagnacht hoopt men het brou wen voort te kunnen zetten. Ook de Heinekens Brouwerijen hel pen de Rotterdammers zoveel als mo gelijk is. Evenals d'Oranjeboom wordt dagelijks honderdduizend liter getapt, een emmer per seconde. Heineken kon de produktie normaal laten verlopen. Ook vanmorgen zou men bij het bedrijf voor zoet drinkwater terecht kunnen. Het weer is zelfs te koud voor kwal len. Deze glibberige dieren zoeken in Frankrijk dieper water op en raken dan in de netten van de trawlers. De vissers bleven binnen, omdat normaal vissen onmogelijk was gebleken. In Italië zijn 'ientallen wolven door de sneeuw utt de bergen verdreven. Ze zwerven nu rond bij de dorpen. Een In juli vorig jaar ontsnapte gevangene ls uit zijn schuilplaats In de heuvels ten oosten van Napels gevlucht en heeft zich bij de politie gemeld. Uit geheel Europa, uit de Verenigde Staten en uit Japan kwamen nog mel dingen binnen over abnormaal strenge vorst. In Noord-Japan zaten 400 passa giers twee dagen in ten ondergesneeuw de trein. De koudegolf heeft in Europa tot dus verre 200 slachtoffers geëist. In ons eigen land bleven de verbin dingen moeilijk. Vrijdag werden naar het geïsoleerde Ameland elf vluchten gemaakt Er werd o.m. 17.000 kilo steen kool, 3000 kilo veevoer en 72 flessen, gas door de lucht overgebracht. Tochten over het ijs van rivieren en meren en ook over het IJsselmeer werden nu bij zonder gevaarlijk. De lichte dooi heeft het ijs onbetrouwbaar gemaakt, terwijl op de rivieren hier en daar het ijs ge broken werd. De drie tankers uit Duitsland, die op weg waren naar Rotterdam en bleven steken, hebben kans gezien ter hoogte van Ophemert In de Waal de steven te wenden en in de rich ting van Tiel te varen. Men hoopt, dat via het Amsterdam-Rijnkanaal Amsterdam zal kunnen worden be reikt. Het ijs op de Waal is door deze manoeuvre volledig onbetrouw baar geworden. De wegverbinding met Marken is sneeuwvrij gemaakt, juist voordat van daag de Boerenbruiloft op het ijs extra toenstenaru'kte zou geven. De veerdienst DintelsasOoltgens- plaat op Goeree wordt nog steeds bj dag onderhouden en is nog niet uit be drijf geweest. De Nederlandse Spoorwegen hebben reeds donderdag een reeordhoeveelheid kolen van de Limburgse mijnen naar het westen vervoerd. Normaal gaan 1100 tot 1200 wagens per dag weg. Donder dag werden 1500 wagens (voornamelijk huisbrandkolen) getransporteerd. Vrij dag werd getracht dit record te evena ren en zo mogelijk te verbeteren. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft in zijn vergadering van vrijdag de. bijzondere lasten besproken, die uit de weersomstandigheden in deze winter voortvloeien voor de gezinnen van lager betaalde werknemers. Het Stichtingsbestuur beveelt een tegemoet koming aan In alle gevallen, waarin «ilt nodig moet worden geacht, en wel van de zijde der ondernemingen. Zoals hekend, hebben zich in de Rijn ijsbarrières gevormd, waardoor de toe voer ernstig wordt gestagneerd. Het water bij Rotterdam bestaat voor 2/3 uit Lékwater en voor 1/3 uit water uit de Noord. Stagnatie op zichzelf behoeft geen ernstige gevolgen te hebben, maar hier kwam echter de invloed van. de wind bij. Deze waaide eind vorige week luit oostelijke richting, waardoor de zee spiegel daalde en het binnenwater naar beneden, naar zee dus. werd .gestuwd. Toen de oostenwind westenwind werd, betekende dit voor Rotterdam brak wa ter m het waterwerk: door de lage wa terstand kon het zeewater, „geholpen" door de westenwind, ver -doordringen. „We konden niet met pompen ophou- den", zei ir. Bijker. „Dat was om be paalde redenen ik denk bijvoorbeeld aan water voor het toilet niet moge lijk". Tot de verbetering hebben niet alleen de twee maatregelen van Rijkswater staat openen van het Beluwepand eA sluiten bij hoog water van de stormstirw bij Krimpen a.d. IJssel bijgedragen, maar ook de Rijn zelf. „Water", gaf ir. Bijker te verstaan, „zoekt altijd zijn weg. Door uitschuring komt de aanvoer weer langzaam op het normale peil. Da stroomsnelheid bij Lobith bedroeg van morgen 1009 m3 per seconde." De kans op herhaling wordt wel klei ner wanneer het waterwerk op de Re- renpiaat, dat in aanbouw is, gereed zal zijn. Met man en macht wordt er aan gewerkt. Tegen 1966 hoopt het Drinkwa- terleïdingbedrijf het in gebruik te kun nen nemen. De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst is ook nu nog geen enkel geval ter ore gekomen, dat met het brakke water verband zou kunnen houden. Het Rotterdamse drinkwater „herbergt" normaal een gram zout per liter in zich. de laatste dagen liep dit op tot zeven. Het is echter niet aan te nemen dat die zeven grammen over het algemeen werkelijk zijn ingenomen, want de eerste dag al zal wel iedereen van een slok uit de kraan hebben af gezien! Naar ir. Bijker meedeelde, ligt het zoutgehalte van het Rotterdamse drink water 20 tot 25 pet boven het gemiddel de van de Nederlandse drink waterlei dingbedrijven. Daar de waterbehoefte in 1980 zal zijn verdubbeld, moet ook van andere zijde meer en meer van de Rijn gebruik worden gemaakt, wat dus in- houdt, dat verzilting een algemeen ver schijnsel wordt. Het buizennet heeft volgens ir. Bijker niet van het zoute water te lijden ge had. „Die kunnen wei tegen een stoot je", verklaarde hij.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2