n Katendrechtse •urinamer doodt latroos met mes ASPRO Zwolsman dringt t.v, binnen Nieuw overslagbedrijf Van helühg tót beurs in Botlekgebied Teruggang W. N. H. van der Vorm (65) overleden Vakopleiding Bouwbedrijf reikte 25.000 diploma's uit Tandtecliiiicus in hoger beroep voor rechtbank w ZELFSTANDIG HOEK v. HOLLAND VAN DE BAAN heetman GRAAN (1) Maidentrip - president-commissaris HAL - Aardappelen en kool hinderen tunnel-verkeer R.k. jeugd ontstemd over hulpkorps Ongeluk Maasdam in Bremen voor scheepvaartraad Twee maanden hechtenis geëist Officier: Rotte Man stak huis in brand kies in onze samenleving If RE rotterdammer pagina 4 DINSDAG 19 FEBRUARI I9fi (Van een onzer verslaggevers) fET een stiletto heeft de 27- jarïge Surinamer F. R. A. I. in de afgelopen nacht in een ►ar op Katendrecht de 23-jarige finnenvaartmatroos S. de W. uit ïarum (Gron.) doodgestoken, linnen het uur werd N., die al teer met de politie in aanraking mm, gearresteerd. Vanochtend id hij nog geen volledige beken- snis afgelegd. GETUIGEN ^GRENDELEN Advertentie Grootondernemer Zwolsiuan (Vervolg van pag. 1) Voorsitter wijkraad: Advertentie) KOLEX datejust de trots van felex. gedragen door vele beroemde mannen van deze tijd! filiaal: oostzeedijkl55-157, rotterdam HET gaat er naar uit zien, dat de Rotterdamse haven ook een belangrijke rol zal gaan spelen als distributiecen trum voor West-Europa van zwavel in vloeibare vorm. Plannen om in het Botlekge- bied een overslagbedrijf voor deze vloeibare zwavel te vesti gen verkeren reeds in een ver gevorderd stadium- Foto-feest op de Nieuw-Amsterdam Nieuw schip voor 'Duitsland Record graanlossing te Rotterdam Belangwekkend Functies pp e steekpartij gebeurde In de Liberty- aan de Delistraat, midden in Rotter- zeemansbuurt gelegen. De Surina- er, die volgens de politie niet dronken as, liet zich op een gegeven moment ledigend uit over een dertigjarige vrouw- et wie hij op Katendrecht samenwoonde. De man waarschuwde de barklanten aar niet voor hem te verbergen, want aders zou er wat zwaaien. „Kalm aan moet de binnenvaartmatroos toen sgen de Surinamer hebben gezegd, een g, die het begin van een ruzie .el bleef niet bij woorden en al J, rolden de twee vechtend over de van de bar. De eigenares van het fé belde daarop de politie, terwijl twee litse chauffeurs de Surinamer en de os uit elkaar probeerden te halen. Plotseling haalde de eerste echter een lietto te voorschijn, waarmee hij zijn :r enkele malen In de horst Bieteen nam de Surinamer de henen luiten Iemand, die hij kende, het mes In ie hand stoppend. zegd, dat hij haar wel zon krijgen en dat niemand moest proberen haar te helpen. Toen een radiowagen van de politie bij |e labertybar arriveerde, bteek de man geen velden of wegen meer te beken- Er werd beslaten Katendrecht met i vijftal wagens hermetisch af te gren- jielen, waarna een aantal rechercheurs ferschillende bars afging. Nog voor een trof men de Surinamer, die kans had Len een. andere hoed en overjas te ijgen, in een Grieks café aan. derhand bleek, dat hij naar Duits- of België wilde uitwijken. Hij was La zijn vermomming in een taxi gespron gen, maar zag bij het zien van de politie wagens, die dwars over de weg stonden, deze vluchtpoging af. Het slachtoffer, dat na de steekpartij heg een stoel wist te bereiken en daarna Bood voomversloeg, was 'een opvarende l'an een in de Waalhaven vastgevroren fchip. De vriendin van de Surinamer bevond ;ich op het moment van de steekpartij ln andere gelegenheid op Katendrecht Midagavond was zij door hem zwaar Tshandeld; wat niet de eerste keer was. (rn mei van het vorige jaar gaf de man paar met een mes enkele steken hi de z0. 3© Surinamer verwondde., baar zondag' krond met een sigaret,, die- MJ op haar t.: uitdrukte. ,A1 verschillende keren i^he-inan 131 café's op Katendrecht ge- Bescherm u tegen Griep Rillerig? Onprettig? Vlug: (Van onze speciale verslaggever) Reinder Zwolsman, thans in zijn vroege vijftiger jaren, heeft met zijn nieuwste plannen de hand verder uitgestrekt naar de exploi tatie van vermaak en ontspanning. Nadat hij jarenlang zijn voornaam ste activiteiten bad ontwikkeld ln het aannemersbedrijf, trok hij zich enkele jaren geleden meer en meer terug op een nieuw terrein: dat van de exploitatie van onroerende goederen, en vandaar geleidelijk meer naar de zeer grote financiële operaties. Zijn voornaamste instrument daarbij werd de N.V. Land bank, die bij aanwendde om een aantal indrukwekkende concentraties in het economische leven van Neder land tot stand te brengen. Een plotselinge nieuwe activiteit kwam tot uitdrukking in zijn bod 1000 procent op aandelen van de Exploitatie-Maatschappij Scheve- aingen, dat praktisch het hele hotel- eu amusementsbedrijf van Scheveningen onder zijn controle bracht. Sindsdien heeft zijn onderneming een aantal wei en niet geslaagde pogingen gedaan om hotels, cafés en andere bedrijven onder controle te krijgen. Tot de meest bekende voorbeelden behoren de overne ming van het gebouw voor K. en W. in Den Haag, die van het Lido- complex te Amsterdam en het ge vecht om de controle over de groep Terminus-hotels. De greep naar invloed in de exploitatie van de commerciële televisie al mag deze dan niet van hemzelf z(jn uitgegaan past wel in dit operatiegebied. Het laat zich aanzien dat Zwolsman in de TER niet zijn eigen ondernemin gen niet meer dan voor tien pro cent zal participeren om het ge vaar te vermijden dat de parlemen taire weerstand groter in plaats van klever wordt. Zelfs wordt verwacht als de TVN/TER- piannen tenminste nog kans van slagen hebben dat de heer Zwolsman niet de voornaamste functie in het bestuur op zich zal nemen. Voor de functie van president- Gommis83"8 van de TER zou nar. H. D Fierson van de bank Fierson, Heldring en Fierson zijn aange zocht. Deze bank staat bekend als een. van de nauwste relaties van de zwolsman-groep. Vast staat dat Zwolsman, nadat bij eenmaal voor de eedaebté was gewonnen, zelf de opbouw van het TVN/TER-project ter hand heeft genomen en dat hij alle belangrijke bespekingen zelf heeft geleid. De twee Duitse chauffeurs die de vech tenden probeerden le scheiden, hadden na het noodlottige steken de bar ver laten Daar de twee de meest belangrijke getuigen waren, stelde de politie alles in het werk om achter hun identiteit te ko men. Vannacht nog kwam men er achter, dat ze uit Recklinghausen afkomstig waren De Surinamer hij nam „thuis" een andere hoed en overjas beide kort na de steekpartij de bar op, om te Informe ren wat er met de matroos was gebeurd. Hij noemde toen (wijselijk) z'n naam niet Het stoffelijk overschot van De W. werd naar het Zuiderziekenhuis overge bracht, waar de anatoom-patholoog dr. J Zeldenrust ln de loop van de morgen sectie zou verrichten De Surinamer, die bij zijn arrestatie flink tegenstribbelde, bracht men naar het posthuis Linker Veerdam, waarna h(j naar het bureau Sandelingpiein werd overgebracht. Hem zal doodslag c.q. zware mishandeling de dood tengevolge hebbend ten laste worden gelegd. Lukt het de groep-Zwolsman niet de eerste aanvragers tot samenwerking te bewegen er zijn nog drie andere aan vragers, waaronder een groep particu lieren en een groep periodieken dan is de functie van de TER als overkoe pelende organisatie van alle concessie aanvragers al bij voorbaat uitgehold. Het was juist deze overkoepeling, die de staatssecretarissen Gijzeis en Scholten in hun laatste nota aan de Tweede Ka mer zeer aanbevelenswaardig hadden genoemd. Deze nota zou overigens zijn opgesteld, nadat de regering, of althans enkele leden daarvan, kennis hadden ge nomen van de plannen van Zwolsman c.s. Kan de TER niet aan de voorwaarde van overkoepeling voldoen, dan wordt deze maatschappij een gewone concessie aanvrager, net als de OTEM en" de Groep van 47 dagbladen dus. Of de stemming in de Tweede Kamer dan milder zal wor den dan nu het geval Is op 26 maart begint in het parlement het debat over de fel omstreden reclame-televisie-nota valt zeer te betwijfelen. Vandaar dat het uitlekken van de plannen van Zwols man nog wel eens fataal zou kunnen blijken te zijn voor de haalbaarheid ,van de reclame-televisie in Nederland. Volgens onze inlichtingen,zal dé TER een maatschappelijk kapitaal hebben van 25 miljoen gulden, verdeeld in priori teitsaandelen A (5 miljoen), prioriteits- aandele'n R (10 miljoen) en. gewone aan delen in kleine coupures (10 miljoen). De prioriteitsaandelen zullen allen in handen van de oprichters blijven. Volgens 'betrouwbare zegslieden is het initiatief tot de ontwikkeling, die tot nu toe tot stand gekomen is, genomen door de Haagse public-relations adviseur Ben Korsten en de hoofdredacteur van Tele- vizier Peter de Ruwe. De heer Korsten zou de heer Zwols man hebben weten te winnen voor de gedachte, de TER op te richten. Vast staat in ieder geval, dat Ihij aan da voor bereidende besprekingen heeft deelge nomen, evenals aan de besprekingen voor de oprichting van de TVN, waarvoor hij thans; als de officiële woordvoerder optreedt. Een belangrijk nadeel van het uitlek ken van de plannen is, dat de bedoeling de hele aandacht van het grote publiek op, de „onafhankelijke", nationale stich- In zijn eerste nieuwjaarsrede heeft de vorig jaar benoemde voorzitter van de wijkraad voor Hoek van Holland, de heer H. Foppen (soc.) gezegd dat de gedachte aan een zelf standig Hoek van Holland nu wel de finitief van de baan is. De Hoek mag meer verwachten van een gro tere bevoegdheid van de wijkraad binnen het Rotterdams gebied. Wat Europoort en de Waterwegmon- ding betreft, sprak rie heer Foppen de wens uit dat er eindelijk eens klaar heid zal komen in deze zaak, zodat de Hoekenaren de gedachten kunnen laten gaan over de toekomst. Op 1 januari had De Hoek 5559 inwoners, een stij ging van 245 in één jaar. De bouwac tiviteiten waren m het afgelopen jaar gericht op 54 bednjfshuizen, waarvan er nu 24 gereed zijn. Vier winkels met acht huizen zijn in aanbouw. De eerste paal werd geslagen voor 54 woningwet huizen. Het nieuwe ROTEB-gebouw kwam in 1962. Ondanks het slechte weer werd in 1962 een toeneming van het vreemde lingenverkeer geconstateerd. Op de kampeerterreinen was het druk. De heer Foppen vond het minder prettig dat de nieuwe camping ook dit jaar nog met gereed komt. De wijkraad heeft suggesties gedaan met het oog op de z.g. „slechtweer- recrPatie". Zo wil men uitbreiding en „aankleding" der duingebieden bij de Langeweg en de Schelpweg. Wellicht kan Rotterdam het vrije deel van het Staalduinsebos aankopen en daar een speeltuin aanleggen. Over de wens van de Hoek voor een doelmatig wijkge- bouw zal binnenkort een bespreking worden gehouden met wethouder nr. H. Bavinck. In deze wijkraadsvergadering werd meegedeeld dat het historisch genoot schap „Roterodamum" plannen heeft voor festiviteiten ter gelegenheid van de feiten dat het dit jaar honderd jaar is geleden dat de wet op het graven van de Waterweg tot stand kwam en dat het volgend jaar 50 jaar is geleden dat Rotterdam Hoek van Holland annexeerde. Bmnenkort worden deze plannen in Rotterdam besproken. Men zal ook con tact opnemen met de stichting „Kunst en Branding", die reeds eerder evene menten m De Hoek organiseerde. Op de rijksweg langs het Noord hollands Kanaal is gisteren even ten zuiden van Schoorldam een militaire vrachtwagen bestuurd door de 20-jarige dienstplichtig soldaat W„ geslipt en op de linker weghelft in aanrijding geko men met een auto met eieren. De lin ker voorzijde van deze auto werd totaal ingedrukt, waarbij de bestuurder, j. Vermeulen, uit Oegstgeest om het le ven kwam. edelsteenkundlge f.g.a, dlamantexpertgia. LUNBAAN82 Tot op heden wordt zwavel in vas te vorm vervoerd. Het bezwaar hier van echter is, dat vaste zwavel een enorme laadruimte vraagt. In Ame rika nu heeft men een nieuw ver voerssysteem ontwikkeld, volgens welk zwavel van uit Texas een belangrijke vindplaats van deze grondstof in zwaar geïsoleerde tanks wordt overgebracht. Gedurende het gehele transport zal de vloeiba re zwavel een temperatuur van 130 graden Celsius gehouden. Op 8 februari jl. werd in Rotter dam opgericht de Zwavel Scheep vaart Maatschappij N.V., die zich met het vervoer van deze vloeibare zwavel in Europa gaat belasten. De nieuwe maatschappij heeft reeds op dracht gegeven tot de bouw van twee daarvoor geschikte binnenvaart- t inkers. Deze schepen zullen de la ding van de uit Amèrika komende zeeschepen overnemen en verder te bestemder plaatse brengen, zoals de mijnen in België en Limburg, die het produkt gebruiken bij het ver vaardigen van kunstmest. Deze twee binnenvaarttankers wor den gebouwd bij Bijker's Aanne mingsbedrijf in Gormchem. Het is de bedoeling, dat ze eind maart van het volgend jaar worden opgeleverd. Ze worden 84 meter lang. 11,5 me ter breed en ze krijgen een draag vermogen van elk 1640 ton. WOOR de pessimisten om van te schrikken. Volgens de sta tistieken zijn in januari de Rot terdamse haven binnengelopen 2072 zeeschepen met een totaal netto register tonnage van 5.229.831. Vergeleken met dezelf de periode van het vorige jaar betekent dit een vrij aanzienlij ke teruggang- In januari 1962 de den 2200 zeeschepen de Rotter damse haven aan met een totaal van 5.554.831 brt. Waaraan is deze teruggang nu te wijten? Vermoedelijk aan het barre winterweer, waardoor een groot aan tal coasters Rotterdam niet heeft kunnen bereiken. Anderzijds heeft uiteraard de havenstaking aan de Amerikaanse oostkust invloed gehad op het scheepvaartverkeer naar Rot terdam. Voorlopig hoeft er dus geen angst te zijn, dat we het aantal van 25.000 schepen dit jaar niet zullen behalen. Het kan allemaal nog best m orde komen. En verder heeft rar. G. E. van Walsum, toen hij de bemanning van het 25.000ste schip in december van het vorige jaar toesprak ons ai- len voorgehouden, dat in de opwaart se lijn van het scheepvaartverkeer op Rotterdam echt wel eens een lichte teruggang kan komen, maar dat het aantal schepen, dat in de toe komst over tien jaar onze ha ven zal aandoen, beslist niet onder de 30.000 zal liggen. Daarom, geen verdriet om een kleine tegenslag. OP 23 maart hoopt de vereniging van persfotograven in New-York aan boord van de Nieuw-Amsterdam van de HollandAmerika Lijn een diner met daarna een feest te houden, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het fonds dat door de New-Yorkse pers voor behoeftige ex-collega's is gesticht. De Nieuw-Amsterdam zal die dag bijzondere omstandigheden voor behouden gemeerd liggen aan de nieuwe pier van de rederij, Pier 40, m Manhattan. Het ligt in de bedoeling, dat op die avond een jury, bestaande uit fo toredacteuren van vooraanstaande dagbladen en persbureaus prijzen uitreiken voor de beste persfoto's van 1962, gekozen uit meer dan 900 inzendingen. Bij het diner zal hoe kan het anders Miss Press Photographer of 1963 aanwezig zijn. kort tevoren uit meer dan honderd candidaten ge kozen. Op woensdag. 6 maart hoopt mevrouw G. de Pous-van Itterzon. de echtgenote van onze minister van economische zaken, op de werf van Wüton-Fijenoord te Schiedam het turbinetankschip Avedrecht te dopen en te water te laten. De Avedrecht meet 48 500 ton en is in aanbouw voor Phs. van Ommeren. N.V. UIT HAMBURG wordt met trots gemeld, dat de Hamburg-Sued- amerikanische Dampfsehiffahrtsge- sellschaft voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog een in eigen beheer gebouwd passagiesrschip van ongeveer 30.000 brt wil laten varen op de Noordatlantlsche route. Men acht het mogelijk de exploitatie van dit schip, dat 1400 passagiers bij een bemanning van 500 man gaat ver voeren, rendabel te maken. De bouw eal ongeveer twee jaar duren en de kosten worden geraamd op een DM 130 miljoen. Dit nieuwe Duitse schip wordt dus kleiner dan de Rotterdam en de Nieuw-Amsterdam van de Holland- Amerlka Lijn, die resp. 38.645 brt, en 36.983 brt. meten. J-fET graan blijft nog even in het middelpunt van de belang stelling staan. Intussen is ons van deskundige zijde verzekerd, dut het er op het ogenblik niet naar uitziet, dat zich in het vervoer oit- overkomelijke moeilijkheden zul len voordoen. En dat is dan weer een grote geruststelling. Overigens zij vooral voor hen. die dit niet mochten weten ver meld dat de relatie tussen de Rot terdamse haven en het graan al zeer oud is. In oude kronieken is te lezen, dat in 1462 de Rotterdamse burger Thomas Dobbe, een „goet. eerbaer coopman", een schip bevrachtte voor een reis naar Frankrijk om daar graan in te nemen en naar Rotter dam te vervoeren. En in de volgen de jaren herhaalde hij dit meerma len. Misschien heeft de Thomas Dob be wel de eerste stap gezet op de weg. die Rotterdam bracht naar zijn onvergelijkelijke positie in het inter nationale graanvervoer van thans. En op die weg heeft de stad tegen slagen ontmoet, maar ook successen geboekt. Die successen zijn niet eens zo heel oud. Herinnert men zich nog het bericht uit september '61? Hier is het dan: In de recordtijd van vier dagen is de 28.500 ton metende, uit New Or leans komende graantanker de George Livanos door drijvende ele vatoren van de Graan Elevator Maatschappij (G.E.MN.V. in de haven van Rotterdam gelost- De lading van de George Livanos be stond uit 24.000 ton maïs en 3.900 ton soya (tezamen ongeveer 1.509 spoorwagons). Met de lossing van de graantanker werd half september begonnen. Op de eerste dag werd door acht ele vatoren 8.822 ton gelost Geduren de de tweede dag kwam hier nog 8.078 ton bij. De resterende 11.000 ton werden de derde en de vierde dag uit het schip gezogen. Meer dan de helft (ongeveer 15.000 ton) van de geloste maïs en soya was voor herverscheping naar het buitenland bestemd. Het werd daar toe o.m. in een dertiental coasters overgeslagen. De lossing van de George Livano» mag en nationaal en internationaal als een record worden beschouwd, normaal zou nl. de lossing van een graantanker van deze grootte ze- ker acht dagen gevergd hebben. VORIGE week heeft het Finse mo torschip Asta op zijn maidentrip de Rotterdamse haven aangedaan. Dit schip, gebouwd voor de United Owners Company, Mariehamn (Fin land), is ingezet in de Holland-Fta- land Line. Het is speciaal ontworpen voor het vervoer van papier en cel lulose. De Asta meet 2.500 dwt. Zij is 93.80 meter lang, 13.75 meter breed en zij kan een snelheid ontwikkelen van 13.5 mijl per uur. De voortstu wing geschiedt door een Werkspoor dieselmotor type TEBS 456, een en- kelwerkende 6 cilinder 2-takt trunk- zuigermotor met een vermogen van 2400 pk bij 250 omwentelingen per minuut. Verder is het schip uitgerust met twee elektrische vijf tons kra nen, vier laadbomen a vijf ton en een laadboom voor het laden van zware stukken tot een gewicht van twintig ton. Agente van United Owners Com pany in Nederland is de firma Vinke Co te Rotterdam en Amsterdam. ting Televisie Nederland te vestigen, is mislukt. Zelfs de relatie met de kapitaal- verstrekkende groep Is op de voorgrond getreden. Nader vernemen we nog, dat ook de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, uitgenodigd is tot het bestuur van de TVN toe te tre den. Hij weigerde dit echter, daar hij een functie m dezen niet in overeenstemming vond met z'n ambt (Van een onzer redacteuren) Tn alle stilte is gisteren op Westerveld de crematie geschied van het stof felijk overschot van de heer W. N. H. van der Vorm, president-commissaris van de Holland-Amerika Lijn. Vrijdag j.L, op dezelfde dag, waarop een van de schepen van de maatschappij, waarvan hij vele jaren directeur is geweest, (het s.s. Maasdam) een ramp trof, overleed hij. Zijn dood kwam niet onverwacht. Hij was al enige tijd ziek en er was geen hoop meer op beter schap. William Nicolaas Henry van der Vorm werd geboren m Rotterdam, op 3 maart 1897 Hij is dus bijna 66 jaar geworden Een 45 jaar lang heeft hij de scheepvaart gediend en op voortreffelijke wijze Door zijn grote kennis was ho voor velen een vraagbaak Zijn stem had gezag. Er werd bij het oplossen van problemen, naar zijn oordeel geluisterd Hij kende de scheep vaart tot in de details dit maakte hem tot een autoriteit. de kantoren te Londen en Glasgow van de maatschappij, naar Montreal en later naar New-York, waar hij vice-resident werd van de Shipping Coal Cy. Inc., de Amerikaanse afdeling van de Steen kolen en Scheepvaart Maatschappij. In de volgende jaren maakte hij een uitgebreide reis door Zuid-Amerika In 1923 keerde hy naar Nederland terug en werd hij eerste procuratiehouder en in 1931 directeur Zijn bemoeiingen met de Holland-Ame- dika Lijn dateren van 1947. In dat jaar werd hij benoemd tot commissaris. In 1950 werd hij opgenomen in de directie. In 1960 volgde zyn benoeming tot presi dent-directeur. Een jaar heeft hij die functie vervuld. Toen trad hij af en werd benoemd tot president-commissaris. In tal van organisaties en verenigingen heeft hij zitting gehad Zo was hij o m. voorzitter van de Raad van Bestuur voor de Zeevaart, vice-precident van de Ge neral Council of the International Ship ping Federation, bestuurslid van de Ne- derlandsche Reedersveremging en van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Jarenlang was hij ook honorair consul- generaal van Denemarken. Zijn verdiensten zijn meermalen er kend Hij was Officier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Danne- ]brogsorde en voorts was hij opgenomen De heer Van der Vorm heeft een be- ,jn de Zweedse koninklijke orde van Vasa langwekker.de carnèie gehad Nadat hy m Rotterdam op de Nederlandsche Eco- e Japan en de Benelux-landen heb- nomische Hoogeschool had gestudeerd. ben een protocol geparafeerd, krachtens kwam hy in 1919 op het Rotterdamse hetwelk Brussel, Den Haag en Luxem- kantoor van de N V Scheepvaart en burg afzien van de beperkende clausule Steenkolen Maatschappij Drie jaar later, van artikel 3-5 van de G.A.T.T. die ge in 1922, vertrok hij na detacheringen op richt is tegen de invoer uit Japan. Gistermiddag is het autoverkeer in de Velsertunnel gedurende verscheidene uren ernstig gestagneerd geweest, door dat twee grote vrachtauto's, èlk met een aanhangwagen, in de tunnel, zijn omge slagen. De stremmmgv-begöh. nadat de eerste vrachtwagen met aanhangwagen, die beiden waren afgeladen met tien ton kool, de westelijke buis vaa de tunnel in de richting Haarlem binnenreed. De vrachtauto moest afremmen in de tun nel en begon daarbij te scharen. Zowel de vrachtauto als de aanhangwagen sloegen om en de grote lading kool be dolf de hele combinatie en de beide chauffeurs. Achter de vrachtwagen reed een personenwagen die onder de aan hanger schoof. Een bestelauto werd «veneens onder de kool bedolven. De twee inzittenden van de bestelauto wer den ernstig gewond. Een andere vrachtauto met aanhang wagen moest voor dit obstakel plotse ling afremmen, waarbij ook deze combi natie een schuiver maakte en omsloeg. De lading aardappelen kwam groten deels op de kool en de andere auto's te recht, waardoor de chauffeurs van de eerste wagen nog dieper werden bedol ven. Met veel moeite heeft men de men sen onder de kool vandaan kunnen krij gen, waarna 2ij zijn overgebracht naar een ziekenhuis in IJmuiden, De Nederlandse kajottersbeweging (nhoms-katbolieke arbeiders jeugd K.A.J.) heeft haar vreugde, maar ook naar ontstemming geuit over de plan nen van minister Luns tot oprichting van een jongeren vrijwilligers huip- korps. Haar vreugde betreft vooral het relt dat via dit Initiatief het hart van brede lagen van de Nederlandse bevol king wordt geraakt voor de enorme nood die in grote delen van de wereld heerst. Haar ontstemming betreft' het feit, dat voor de opzet en verdere realise ring van de plannen bijna zonder meer net vredeskorps van de Amerikaanse regering tot voorbeeld is gekozen, ter wijl diverse jeugdorganisaties - zowel rooms-katholieke als protestantse in ons land dit soort van internationale hulpverlening reeds een aantal jaren op haar programma hebben staan en prak tisch uitoefenen. Dat de „plannen" voor een dergelijk jongeren vrijwilligers nulpKorps praktisch als een nieuwigheid worden aangekondigd, vindt de K.A.J die in haar actie K.A.J.-wereldwijd sinds 1956 reeds 100 jongens en meis jes naar Afrika en Azië zond. een nog vreemdere zaak. De K.A.J. spendeerde aan deze hulpverlening sinds 1956 j dOO.OOO. Subsidie werd nimmer ont vangen. Een ander punt van kritiek van de K.A.J. betreft de aan de kandidaten te stellen eisen (minstens middelbare schoolopleiding en liefst universitaire opleiding). De K.A.J. zou haast van een discriminatie van de werkende jeugd willen spreken. „Voor de zoveelste keer wordt duidelijk, dat de werkende jeugd (Van een onzer verslaggevers) In de raadzaal van het historische, uit 1688 daterende, gemeentehuis van Naaldwijk werd gistermiddag een bijeenkomst gehouden, waarvan de 19-jarige Naaldwijker Bram Boers het middelpunt vormde. De blonde jonge man ontving uit handen van burge meester D. van Heyst een oorkonde ter gelegenheid van het feit, dat hy vorig jaar oktober in het bezit kwam van het metselaarsdiploma van de stichting vakopleiding bouwbedrijf. Het was niet zo maar een diploma, maar het 25.000ste, dat sinds de op richting van de stichting (september 1946) werd uitgereikt. Vandaar die bijeenkomst gistermiddag in Naald wijk. Burgemeester Van Heyst sprak van een gebeurtenis, die ten volle waard is om wereld!'J.'.dig te worden ge maakt. Zich richtend tot de heer E. Snoeck, voorzitter van de Stichting, merkte hij op: „De grondslag van uw stichting om via het systeem van het leerlingen- stelsel onze maatschappij van goede bouwvakarbeiders te voorzien is voor de ontwikkeling van het eco nomisch welzijn van ons land van het grootste belang." Juist in de kringen van de gemeen tebesturen, waar het tekort aan wo ningen en andere bouwwerken elke g opnieuw op schrijnende wijze wordt_ ervaren, wordt het streven van uw stichting om de jeugdige werkers m de bouwvakken, zowel in theorie als praktijk, zo goed mogelijk bij te staan, hoog aangeslagen. Met name ook uw streven om in de bouwwereld de menselijke verhoudingen zo goed mo gelijk tot hun recht te laten komen, be tekent voor de jonge krachten een be langrijke omstandigheid om de ar beidsvreugde zoveel mogelijk te be vorderen." Aan het slot van zijn toespraak over handigde de burgemeester Bram Boerse namens de stichting de oorkonde. Namens het gemeentebestuur van Naaldwijk bood hij hem een boek over de historie van de gemeente aan. Na een korte theepauze werd de bij eenkomst voortgezet m de grote zaal van gebouw De Binnenhaven, waar velen, onder wie talrijke personen uit de bouw wereld, aanwezig waren. De heer Snoeck h;eld hier een toespraak, waarin hij de activiteiten van de stichting vakopleiding bouwbedrijf schetste. Voor deze bijeenkomst hadden leerlin gen van de Academie voor beeldende kunsten te Rotterdam werkstukken ver vaardigd, waarin het begrip „bouwen" tot uitdrukking was gebruikt. Aan deze Inzending was een wedstrijd verbonden, waarvan gistermiddag door de heer Snoeck de uitslagen bekend werden ge maakt. De eerste vijf geldprijzen werden gewonnen door Elma Arkenbout, Diet Wiegman, Vera Reuvenkamp, Chris v. d. Hoeven en mevrouw Ellen Zonneveld. De Raad voor de Scheepvaart te Bre men zal een oordeel uitspreken over de gebeurtenissen van vrijdag jl. met de Maasdam vaa de Holland-Amerika Uj«. die in de vroege ochtenduren in de mon ding van de Weser op een wrak stootte en vrij ernstig onder de waterlijn werd beschadigd. De belangrijkste vraag wordt daarbij de rol van de loods. Onmiddellijk na bet ongeluk maakte de directie van het Havenbedrijf in Bremen bekend, dat de loods op het moment van de aanvaring nog niet in dienst zou zijn, maar de or ganisatie van zeeloodsen in Bremerhaven verklaarde later daarentegen dat bij wel in functie was, hoewel zïjn werkgebied drie mijl verder lag. De loods was op het moment van de aanvaring inderdaad op de brug. Ook de kwestie of de wrakboeien op de juiste plaats lagen, zal ter sprake komen. De Utrechtse recherche heeft gisteren de 26-jange slager G. aangehouden die s nachts zijn woning m <je Vlasstraat 24 m brand heeft gestoken. De Utrecht se brandweer werd om kwart voor vier s morgens gealarmeerd voor een bin nenbrand. Men constateerde zeven brandhaarden, zowel in de woonkamer, de slaapkamers op de eerste verdieping als op de zolderverdieping. Om ruim kwart over vier was men de brand, die met drie stralen werd bestreden, mees ter. De schade beloopt rond f 15.000 De gearresteerde G. heeft inmiddels ver klaard zijn woning te hebben aangesto ken uit wraak dat zijn vrouw was weg gelopen Tevoren had hij zijn beide kin- -, - -- deren van 10 jaar en 10 maanden bij van Nederland alleen maar mag mee-]zijn ouders ondergebracht. Ook voor ziin soelen als belastmo-hpt=]„r" meent dei motor had hij een veilig onderkomen 1 gevonden. spelen als belastingbetaler K.A.J. t-Prf'O (Van onze rechtbankverslaggever) Op 17 april werd de 47-jarige Vlaardingse tandtechnicus R. van de B. door de Schiedamse kanton rechter tot twee maal veertien da gen hechtenis veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. Zowel verdachte als het openbaar ministerie gingen in ho ger beroep. De tandtechnicus omdat hij zich onschuldig achtte en het openbaar ministerie omdat de straf van het kantongerecht te mild zou zijn geweest. De tandtechnicus was op 4 januari in hoger beroep door de Rotterdamse rechtbank wegens onbevoegde tandheel kundige praktijken tot twee geldboe tes van driehonderd gulden veroor deeld. De kantonrechter in Schiedam nam op 17 april de recidive in aanmer king en legde Van de B. hechtenisstraf- fen op. In hoger beroep behandelde de recht bank in Rotterdam dinsdagmorgen de laatste zaak tegen de tandtechnicus. De officier van justitie verzocht om be vestiging van het vonnis van de kanton rechter maar wilde de straffen hoger zien. Hij eiste nu tweemaal een maafid hechtenis, waarvan tweemaal veertien dagen voorwaardelijk. De president van de rechtbank, mr. P. J. c. Schipper deed uitvoerig de behandeling uit de' De 38-jarige Spanjaard Antonio Ibanez Folch, die sinds november jl. bij Ford in Amsterdam werkte, is sedert 10 fe bruari zoek. De politie, die een ongeluk vreest, heeft een opsporingsbericht ver spreid. Op 10 februari jl. verliet de Spanjaard tussen zes en zeven uur zijn pension aan de Marnixstraat, waar hij een ka mer had gehuurd. Hij is vermoedelijk een brief gaan posten. Folch keerde daarna met meer terug. De politie acht het uitgesloten dat de Spanjaard, die een serieus en geïsoleerd leven leidde, naar Spanje is teruggekeerd, want in zijn pension liet hij zijn pas en onge veer 400 achter. De politie houdt reke ning met de mogelijkheid dat Folch door .■het ys van een van de door bet spuien [gevaarlijk geworden grachten is gezakt en verdronken. doeken, die Van de B. zijn laatste twee „patiënten" had laten ondergaan. Het bleek, dat beiden zich door huis aan huis bezorgde reclamefoldertjes hadden laten verleiden met Van de B- in zee te gaan. De tandtechnicus, die zijn bedrijf in het handelsregister heeft laten inschrijven als „Verenigde Tand heelkundige Klinieken", kwam bij zijn patiënten aan huis om de maat voor een kunstgebit te nemen. Hii deed dat met behulp van een pasta, die de men sen in hu mond moesten nemen. Een weekje later nam Van de B. zijn klanten mee naar een dokter in Haarlem, waar onder narcose alle tan den en kiezen werden getrokken. Daar na bracht hij de mensen (met het nieuwe kunstgebit in de mond) weer naar huis. De gevolgen van deze dubieuze tand heelkundige behandelingen bleven niet uit. Patiënt nummer een, een negen tienjarige jongen, kreeg een ernstige kaakverzwerlng, die tien dagen duurde. Van de B. zorgde voor de nazorg: hij liet de jongen pijnstillende pillen slik ken en vijlde zijn gebit een beetje bij om het beter passend te maken. Patiënt nummer twee, een wat oudere tijdschrijver, kreeg zulke hevige na- bloedingen, dat er een „echte" dokter aan te pas moest komen. Een tandarts constateerde, dat het nieuwe gebit van de tijdschrijver dwars in zijn mond zat en dat er (net als bij de eerste patiënt) nog vele wortels in de kaak zaten. De tandarts had vijf kwartier nodig om de bloedingen te stelpen; de tijdschrijver moest veertien dagen het bed houden. -Het is onjm-grijpeiijk". was de of ficer van mening, -dat nog steeds mensen te vinden zijn, die in derge lijke praktijken trappen. In ons iand is toch een goede tandheelkundige verzorging. Ziekenfondsen zorgen er voor. dat kunstgebitten toch geen weeldeartikelen zijn." De officier vond het jammer, dat de maximumstraf voor deze overtredingen slechts twee maanden hechtenis be droeg. Hij vond het ook jammer, dat het vonnis niet openbaar mocht wor den gemaakt en hij vond het noodza kelijk dat de aandacht van het minis terie op deze „rotte kies" in onze sa menleving moest worden gevestigd. De raadsman, mr. A. de Mooy, wees erop, dat de handelwijze van de Haar lemse dokter in wezen niets met de overtreding van zijn cliënt uitstaande had. Hij zei verder, dat verzweringen en bloedingen ook na behandeling van een bonafide tandarts kunnen optreden. Hij verzocht om een mildere straf. De verdachte was van oordeel (na een vraag van de president), dat hij door zijn handelwijze de volksgezond heid had gediend. Uitspraak op 3 maart l l 1

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2