WINST VOOR CO-OP IS WINST VOOR U ■MiilEI yeAwdm DOF ERWTEN - A fAiI i MANAS Kamer uit felle kritiek op verdrag chu idbesef ontbrak in W-Duitsland volledig 89 129 1— ...eMj'utbdjPj [-0JV ei Aanvaarding is toch zo goed als zeker oor Nederlandse mijnen bli vend perspectief CO-OP LAAT U DELEN IN DE WELVAART p jging auer Senatoren voc en weinig voor gratie Duitsers m m 449 SINAASAPPELS 9 voor BELFORT per kilo VARKENS ROLLADE 500 gram BRAADSTUK Minister in Eerste Kamer: Maar problemen niet eenvoudig moet spoedig geregeld worden Duurtetoeslag voor overheidspersoneel Betere voorlichting aan Surinamers rans-Duïtse taiiK gaat niet door .de Rotterdammer stuks 3 TOMATENPUREE SOEPGROENTEN PERU TONIJN CO-OP JAM KOFFIEMELK JONGE LEIDSE KAAS KROPSLA 2 stuks WITLOF 5oo gram Eems en Rijn VerQoedins Nederland neeml het ook nu niet ONTWERP VAN WET KERNENERGIE AANGENOMEN Verknoeid E.G.K.S.-verdrag Industrie Aardgas Onderhandel ingen grafische c.a.o. spoedig hervat pagina 4 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 Bi} aankoop van een blik conserven deze degelijke blikopener van 72 voor GROTE POT CO-OP MiDDELFIJN GROOT BLIK HALVE SCHIJVEN PER BLIK (Van onze parlementsredactie) DE TWEEDE KAMER zal het verdrag met West-Duitsland aan- vaarden, maar men moet niet vragen, hoe. De sprekers, die gistermiddag meedeelden, dat zij het verdrag niet zouden afwij zen, voegden daaraan toe, dat zy hun stem met grote tegenzin zullen geven. En alle grote fracties, op die der KVP na, stelden als voorwaarde, dat de regering niet tot ratificatie van het verdrag zal overgaan, totdat meer duidelijkheid komt in de Europese hou ding van de Duitse Bondsrepubliek. 3 blikjes voor 55 2 blikjes voor 45 hele moot 2 potten reuzefles a 1000 gram volvet 500 gram I vol sap fijne import handappel PRACHT 1e SOORT MAGERE 500 gram RENTE EIS VAN C.D.U. De toekomst van de Nederlandse mijnindustrie hoeft bepaald niet somber te worden ingezien. Voor de technisch goed geoutilleerde en goed geleide mijnen is er blijvend perspectief. Juist ook voor de Ne derlandse mijnen, waar intensief wordt gewerkt aan rationalisatie en mechanisatie om zich een blij vende concurrentiepositie te ver zekeren. I3MI 8^it4»fcjawSH8(S!iiESS'vöCs CONSERVEN C GOEDKOOP 1 a a a a a a a Dit hele verdrag draagt geen spoor van bereidheid tot het delgen van Duits- lands morele schuld, sprak ook dr. Bruins Slot (a.r.?. Met de heer Scheps meende hij, dat Duitsland het geid had kunnen houden. Scherper bracht zijn fractiegenoot, de heer Smallenbroek, dit naar voren. „Wij hebben tot nog toe voor het regelen van de gevolgen var. de oorlog Duitsland niet nodig gehad en dat is nu ook met het geval, ,,Wij zijn aan Duitsland voor dit bedrag geen en kele dank verschuldigd", aldus de heer Smallenbroek. Prijzen geldig t/m 27 februari 1963 alleen op donderdag, vrijdag en zaterdag 3 45 69 IN DE SLAGERIJ De regering, die sterk in de Ka mer was vertegenwoordigd, heeft als een van de argumenten ten gun ste van aanvaarding aangevoerd, dat Duitsland thans in de Europese organen en de NAVO onze bondge noot is. Het tot stand komen van het bedenkelijke Frans-Duitse verdrag, de vorige maand, heeft bij veel Ka merleden twijfel gewekt aan de Europese gezindheid van de Bonds republiek. Vandaar de eis tot uitstel van de ratificatie, een eis waaronder de regering, gezien de nadruk waar mee zij is naar voren gebracht, moeilijk uit kan. Nadat gistermiddag de Kamerle- 1 den aan het woord waren geweest, was duidelijk, dat alleen uit de. socia- iisttsche fractie noemenswaarde te- l genstand valt te verwachten. Na mens eert aantal socialisten volgens geruchten de halve fractieconclu deerde de heer Scheps tot afwijzing. Ook de communisten en wellicht de pacifisten^ zullen tegen stemmen. Eerst hadden de socialisten de be handeling willen uitstellen, maar daar was in de Kamer geen meer derheid voot te vinden. De antirevolutionaire fractie maakte een voorbehoud. Naast bezwaren tegen het verdrag zelf heeft de a.r. fractie <xsk kritiek op de voorgenomen verde ling van de 125 miljoen mark, die West- Duitsland voor de nazislachtoffers be schikbaar heeft gesteld. Over deze ver deling heeft een commissie, onder voor zitterschap van dr. W. Drees, een voor stel gedaan en de regering heeft dat advies overgenomen Naar de mening van een van de a.r.- sprekers, êe heer Smallenbroek, kamt In deze regeling onvoldoende tot uiting, dat dit smartegeld in de eerste plaats Is bestemd voor hen, die de gevolgen van. Te orlog nog dagelijks ondergaan, de Invaliden. Deze zaak tt de hele a.r.-fractie hoog. Zij bekijkt de afdoe ning ervan in het kader van het hele verdrag. Met zeer grote nadruk ver zocht de heer Smallenbroek de rege ring, deze zaak anders te benaderen. Ook de heer Jos. Maenen (tath.v.) pleitte ten behoeve van de invaliden. Een merkwaardige tweeduidigheid bleek uit het betoog van de socialis tische afgevaardigde, prof, Patijr Voor dat hij si an zijn eigenlijke rede begon, legde hij een korte -erklaring af. waar in hij meedeelde, dat een aantal leden van lijn fractie zich had afgevraagd, of uitstel van de behandeling van het ver drag wenselijk was Me had echter van een voorstel tot uitstel afgezien na dat was gebleken, dat hiervoor geen meerderheid in de Kamer was te vin den. Duidt de wens tot uitstel op zeer ern stige kritiek, hetgeen prof Patijn ver volgens naar voren bracht, had een vele minder onvriendelijke toon. De be- denkelijkste kant van het verdrag vond hij de lage uitkering aan de nazislachf offers, die Duitsland beschikbaar wil stellen. De Rijnvaartovereenkomst, die geen wezenlijke oplossing biedt voor de Nederlandse Rijnvaartproblemen, acht te de hoogleraar teleurstellend. De overige onderdelen, het Eems-Dollard- verdrag en het financieel verdrag, noemde hij aanvaardbaar. Was wat de betaling voor de oorlogs slachtoffers betreft, de Kame unaniem m haar afwijzing, ver de andere kwes ties werd verschillend gedacht. Dat de grens tussen Nederland en Duitsland in de Eems niet is vastgesteld en dat de zorg voor het onderhoud van de Eems- mond gemeenschappelijk bij Nederland en Duitsland berust, had de instemming van de heer Patijn. De meeste andere sprekers bleven sseptisch staan ten opzichte van dit vraagstuk. Dr. Diepen horst wees er onder meer op, dat het uiterst moeilijk zal zijn. een regeling te vinden, die zowel voor Delfzijl als voor Embden bevredigend is Wat de Rijn betreft, het enige dat wordt geregeld is. dat meningsver. schillen aan het internationale Hei van Justitie kunnen worden voorgelegd. Ver der blijven de beperkende bepalingen voor de Nederlandse scheepvaart gel den. Ook hierover bestond m het alge meen teleurstelling. De teruggave van de grenscorrec ties (o.m. Elten en Tuddercr. vond in het algemeen instemming. Alleen de heer Jos Maenen (kath.v.) vroeg zich af. of de bewoners van de betrokken ge bieden wel zullen zijn gebaat met toe voeging aan Duitsland. Hij meende, aan deze maatregel slechts node te kunnen meewerken. De heer Maenen was overigen» de enige spreker, die de indruk wekte, dat de winstpunten het ver winnen van de bezwaren, die tegen het verdrag kunnen worden ingebracht. Hij meende, dat «en woord van dank voor de regering volkomen op zijn plaats is. Het bedrag vaa DM 12$ min. noemde hij mager, maar, zo was hij bereid aan te nemen, het was het maximaal bereikbare. Wijzend op het oorlogsleed meende de heer Maenen. dat gedane zaken geen keer nemen. Hij achtte het echter ook nodig om erop te wijzen, dat m het nieuwe Europa ons grootste nabuurland een belangrijke rol zat spelen. .Als wij m redelijke -verstandhouding met Duits- land willen leven, kunnen wij het ver drag met verwerpen", aldus de heer Maenen. De communist Bakker had geen goed woord over voor het verdrag. „Wat hier gebeurt is een daad tan vijandschap tegen onze beste vrienden uit de oorlog, de Sowjetunie en olen. en staat gelijk aan München 1938". zei hij onder meer. Van regeringszijde zou vanmiddag worden geantwoord. Het is de bedoe ling. dat morgenmiddag de stemming plaats heeft. SPAAR VOOR Vjt GEZINSOBLIGATIE! In elke CO-OP winkel spaarzegels voor Gezmsobliga- ties met fantastisch hoge welvaarts-rente 1 vraag erom ALTIJD HET BESTE VOOR UW GELD! CO-OP garandeert u altijd de beste kwa liteit voor de prijs die u betaalt. Mocht een Bij CO-OP deelt u bovendien mee in de winst. Elk jaar artikel met aan die kwaliteit voldoen, dan krijgt u CO-OP dividend. Dat doet alléén CO-OP krijgt u onmiddellijk uw geld terug I De parlementaire leiding van de christen democratische unie heeft beslist dat de kwestie van de opvol ging van dr. Adenauer zo spoedig mogelijk geregeld moet worden. De partijfunctionarissen kwamen bij een om de nederlaag van de partij bij de Westberfijnse verkiezingen te bespre ken, welk verlies ten dele wordt toege schreven aan de toenemende ontevre denheid over Adenauer, speciaal van wege zijn nauwe banden met president De Gaulie. De bondskanselier heeft gezegd dat hij dit najaar zal aftreden, na 14 jaar de regering geleid te hebben. De C D.XJ. heeft tót nu toe niet beslist wie hem als bondskanselier zal opvolgen. De twee; belangrijkste candidaten zijn de minister van economische zaken Lud- wig Brhard en de minister van buiten landse zaken Gerhard Schroeder. DE GRATIËRING van de vier Duitse, oorlogsmisdadigers, die nog in ons land worden vastgehouden, was vooral het onderwerp dat de leden -an de Eer ste Kamer aansneden bfj de behandeling van de begroting van justitie. Uit de be togen bleek dat de senatoren weinig voos deze gratiëring voelden. In ieder geval is het een zaak waarover in het volgen de Kabinet moet worden beslist. Mr. R- H. baron de Vos van Steenwijk (lib.) zei over dit onderwerp dat mede lijden met de gezinnen misplaatst is. Hij kwam tot de conclusie dat uit de ethi sche beschouwingen van de hoogleraren Van Bemmelen en Fompe geen argumen ten zijn te putten voor het verlenen van gratie op dit moment. Tegen de gedachte dat barmhartigheid bii de gratiëring geen rol mag spelen, verzette prol, mr. I. A. Diepenhorst (a.r.) zich. Gratie is immers individueel. Hij herinnerde er aan, dat de gratiëring een recht vari de Kroon is Mr J. van Bruggen (c.h.? wees de verdere gratièrinjat „Het zou de destructieve krachten in Duitsland ver sterken Hij voegde er aan toe, „Hoe kan de collectiviteit van het Neder landse volk vergiffenis schenken aan deze misdadigers? Wat deze mensen anderen hebben aangedaan, blijft le venslang bestaan Het Nederlandse volk nam het niet," zo zei mr. Van Bruggen, „en zal het ook nu niet ne men In een ander deel van zjjn toespraak heeft prof. Diepenhorst erop gewezen dat het „recht* bij moet blijven. Het burgerlijk recht bevindt zich echter in een hachelijke situatie. De wetgever moet de werkelijkheid beheersen Prof- Die penhorst had de Indruk dat de minister ais wetgever en bestuurder wat bij vla gen Is opgetreden. Maai de minister heeft ook veel goeds verricht o.a. ten be hoeve van de spijtoptanten. De drijvende kracht van de minister moet blijken uit het doorhakken "an knopen Sprekend ovei het burgerlijk wetboek, zei prof. Diepenhorst, dat de nalatenschap van Meiiers op het spel staat. Mr, G. J. P. Cammelbeeck (soc.) zei dat juist omdat de wetgeving een werk van lange adem is, het wetgevingspro gramma van de minister maar schraal is gebleven. De tijd voor een ontwerp van echtscheidingswetgeving achtte hij nog niet aangebroken In ons rechtsbestel hoort het zwaartepunt in echtscheidingen bn de rechter te berusten De oud-minister van justitie, prof dr. Samkalden fsoc.), zei tenslotte nog. dat als het burgerlijk wetboek op de vpfentwintigste verjaardag van de be vrijding gereed is, de juristen niet be neden de taak zijn gebleven. Weliswaar duurt alles langer dan men had geraamd, maar dat gebeurt meer met grote wer ken als de Zuiderzeewerken en het Deltaplan. De Eerste Kamer heeft gisteren zon- der hoofdelijke stemming het wetsont werp kernenergiewet aangenomen. Mi nister De Pous kondigde aan dat de wet spoedig in het staatsblad zal ver schijnen. Op korte termijn kan even eens de instelling van de centrale raad voor de kernenergie worden verwacht, aldus de minister. Ook bij de overige sprekers ontmoet te de uitkering voor de Nazislachtoffers de meeste kritiek. Dr. Diepenhorst (c.h.) zei, dat hij tevergeefs had i zocht naar een gebaar waaruit blij] dat het met zo maar om een commer cieel verdrag gaat. Schuldbesef kan toch niet allee, blijken uit het venti leren van woorden, terwijl men het ho noreren van zijn schuld zo laag moge lijk houdt. Dr. Diepenhorst had de indruk, dat de geboden Dm 125 miljoen wel in het niet zullen vallen bij de bedra gen, die Duitsland uitkeert aan we duwen van S S.-officieren e.d, 'Wat Duitsland aan geld bespaart, verliest het waarschijnlijk aan goodwill. Hoewel mevrouw Stoffels-van Haaften fiib.) ervan overtuigd was, dat de Ne derlandse onderbandelaars hebben ge daan wat zij kunnen, meende zij dat uit de houding van de Duitse onder- handelaars niet was gebleken, dat Duitsland «en grote schuld had te ver effenen. De schadeloosstelling noemde zij een bagateL Zee scherp was de heer Scheps (soc.) toen hij de gevoelens onder 'voorden bracht van de socialisten, die het ver drag afwijzen. Dnitsland heeft de wer kelijkheid van 1940-1945 uit het oog ver loren en de sfeer volkomen verknoeid. Hij vroeg de regering, waarop elcze Biet heeft gezegd: „IJ kunt uw bijdrage houden." Het touwtrekken over dit fee drag behoort tot de donkerste bladzij den van de onderhandelingen. De regering heeft, aldus de heer Scheps, haar spel niet met alle onver zettelijkheid gespeeld Moet het parle ment dan ja zeggen. Ook de andere onderdelen op één na konden de goed keuring van de socialistische spreker niet verwerven Hij vond. dat na ver werping van het verdrag nieuwe perso nen in een nieuwe sfeer nieuwe onder handelingen moetea voeren. Ten aan zien van de ene uitzondering, de grens correcties, was de heer Scheps be reid, bij verwerping van het verdrag een motie in te dienen, waaruit de be reidheid blijkt, Elten en Tudderen aan Duitsland over te dragen, „Wij willen niet bandelen in mensen." Spoedige uitvoering van het verdrag is. volgens de heer Schept niet nodig Ook de regeling van de geldzaken heeft niet veel haast. ..De uitkeringen kunnen wij wel uit eigen zak betalen. Slechts voor de Luns gesmeerd giert nog steeds het rad" meende hij. verwijzend naar ee'n bekend spreekwoord, daarbij het woord sn;e vervangend door de naam van de weldra aftredende minis ter. Dit heeft minister De Pous g:stermid- dag gezegd ter beantwoording van op merkingen die Eerste Kamer-leden vori ge week hadden gemaakt bij de behan deling van de begrotingen over 1963 van de Staatsmijn m Limburg en van het Staatsgasbedrijf. De minister vermocht Ja de minder g-GBistlge resultaten van één jaar (te wijte» aan een «omplex van oorzaken, volgens de bewindsman) nog geen re den tot pessimism- te zien, al is ook hij van mening dat de problematiek, waarvoor de Nederlandse mijjnen zich gesteld zien, niet eenvoudig is."Juist om file problematiek ook zijnerzijds gron dig te analyseren zei de minister het komende gesprek met de Mijn Industrie Raad zeer op prijs te stellen. Ten opzichte van een wijziging van het verdrag van de EGKS staat de mi nister niet zonder meer afwijzend, maar de huidige voorstellen voor een gecoördineerd energiebeleid zullen eerst meer moeten worden geconcreti seerd, zo zei hij. De Ho-ge Autoriteit zal de haar gevraagde studie over de wij zigingen eerst moeten hebben voltooid, voordat hier een definitief oordeel kan worden gegeven. De gedragslijn van de Nederlandse- regering ten aanzien van de EGKS zal nauw samenhangen met die welke ten opzichte van de EEG wordt gevolgd, aldus minister De Pous. zeker 400 miljard kubieke meter. N* de boring In Noordbroek heeft ook de be ring bij het SchUdmeer gunstig resul taat opgeleverd. De minister noemds het gerechtvaar digd dat de bevoegdheden t.a.v. de prijsvorming van hei aardgas aan de overheid worden voorbehouden. Naarmate de aardgasvoorraad gro ter is. zal deze een verlagende invloed op de prijs hebben. In de Joop van de volgende maand, zo kondigde de bewindsman aan, mag de verlening van de concessie en de oprichting van de nieuwe gasmaat schappij worden verwacht Over de aardgasbronnen lu Gronin gen ze 1 de bewindsman «lat na proef nemingen Is gebleken d»t zich nog meer gas in de bodem bevindt dan was ge schat. Varieerden de schattingen tussen de 60 miljard en öe. 350 miljard kubieke meter, de werkelijke reserve bedraagt De minister wilde de mogelijkheid van Severing uit de reserve-aardgaspet van 25 miljard kubieke meter voor in dustries- projecten in andere delen vaa het land niet zonder meer uitsluiten. Voor de beschikbaarstelling van het gat uit deze reserve dienen in de erste plaats m aanmerking te komen die pro jecten die aan de gehele nationale eco nomie hun impuls kunnen geven. De bewindsman zei geen aanleiding te zien de levering van aardgas als grondstof van de stikstofbereidmg te gen een speeiale prijs te doen geschie den.. Nadat de minister de in tweede ter mijn gemaakte opmerkingen had beant woord, werden de begrotingen van de Staatsmijnen en van het Staatsgasbedr.jf zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. (Van ome sociaal-economische redactie) De regering heefi besloten aan m overheidsdienst zijnde gehuwden er on gehuwde kostwinners een duurtetoesiaj te verstrekken van 35 netto met dies verstande, dat degenen, die reeds si koudetoeslag ontvingen hierop een aan vulling zullen ontvangen tot een totaal bedrag voor beide toeslagen vat j 30 netto. De duurtetoeslag is bestemd voor hen. die minder verdienen dan 6-500. Deze duurtetoeslag is aanmetkel-.jk minder dan hetgeen de vijf centrales uit de bonden van overheidspersoneel on langs hadden gevraagd, nl. 50 netto, waarop ook de koudetoeslag niet gekort zou worden zulks -ot de salarisgreni van ca. 7.600. De besturen der werkgevers- a werknemersbonden in het grafische bedrijf delen mede, dat de onderhan delingen over de collectieve arbeids overeenkomst voor het grafische be drijf op korte termijn zullen worde» hervat Ir verband hiermede doen de bestu_ ren der werknemersbonden een dringend beroep op hun leden, zich van elke indi viduele actie te onthouden. Met name wordt ernstig ontraden, tot staking van werkzaamheden over te gaan. Zo spo dig mogelijk zal het eventuele resultaat Minister mej dr M Klompé is gis termiddag van het vliegveld van Suri name naar Trinidad vertrokken Twee, dagen zal zij hier blijven om daarna naar Nederland ierug te keren. Op een persconferentie bij haar vertrek zei zij dat er ook op maatschappelijk gebied in Suriname nog vele problemen liggen. De vraag die hierbii rijst is, in hoeverre Nederland daarbij kan hel e minister sprak de hoop uit in Ne-J der heropende onderhandelingen aan de deriand mensen te "inden met ervaring! werkgevers en werknemers worden be- op het gebied van individueel maat-i hend gemaakt schappelijk werk en cp hel, gebied van De middelzware strijdwagen, die Frankrijk en Wesit-Duitsla i gezamen lijk zouden bouwen, zal met worden geproduceerd. Frankrijk heeft drie jaat aan verscheidene prototypen gewerkt West-Duitsland was verplicht om all indirecte bijdrage in de kosten van legering van de Britse troepen in .0 .Up land als bewapening voor hun tank het Engelse 105 mm-kanon te kopen, waar door het chassis voor hun tank te zwaai werd, namelijk 40 ton, minsten;^ w ton zwaarder dan de Frantse. D®2® weegt 30 tot 35 ton en is niet gebouwd onr, het Engelse kanon te dragen. De Frans-Duitse samenwerking wordt niet aangetast door deze gang v?® zaken, zo zei men. Het was reeds enig» het opbouwwerk. Deze deskundigen, zo meende de minister, zouden dan voor drie of vier jaar naar Suriname kun nen gaan om de Surinaamse deskun digen ui hun taak bij te staan. Desgevraagd verklaard; de minister met haar Surinaamse collega's te heb- ben gesproken over ,,het probleem van de ontspoorde Surinamers in Neder land". Naar haar mening vallen vele Suri namers, Hoor gebrek can goede voor lichting bij h«a vertrek uit hnn vader land, in Nederland In verkeerde handen. Zit raken tn grote moeilijkheden, aldus minister Klompé, wanneer zij In Ne derland (dat ze /aak ais „hei beloofde land" zien) geen werk en huisvesting vinden. Het stellen van toelailngsrestneties achtte zij echter onmogelijk omdat, de Surinamers tenslotte in het Koninkrijk wonen De uit Suriname vertrekkende Rijksgenoot dient dus goed te worden ingelicht over wat hem staat, aldus de minister. te wachten maanden bekend dat de bouw niet zou kunnen doorgaan.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2