AUTOMATISCH WASSEN TOEKOMSTMUZIEK? SLINGS-RAOIO 9 I DECLAMATIESTRIJD WERD SUCCES LUISTERRIJK NEGENDE LUSTRUM VAN S.S.R.R. RJPh.O. stelt program wat eenzijdig samen COSTER FEBRUARI- VERRASSING mannelijke en vrouwelijke Fa. PL LOK en ZONEN ASSIST ENT (E) Vijf doden bij aanvaring te Rotterdam Voordrachten vlot gebracht 70dt Voor telefonisch opgeven van advertenties telefoon Wethouder: Modern landjuweel99 Eén maand later door de kou Weer Grieg's pianoconcert Dokter Nikijiiluw bij zijn afscheid gehuldigd Wat doet u met de wasautomaat bestellers ENIGE FABRIEKSARBEIDERS no. 11.55.88 ililsitti HEl is alsof wethouder H. K. van Minnen de jongste deelnemers van de declamatiestrijd nog even ■wat inprent Overboord geslagen en verdronken Als het niet vriest Onteigeningsbezwaren niet aanvaard Kralingsebos hond kort aan de lijn! DE ROTTERDAMMER pagina 4 VRIJDAG 22 FEBRUARI 196» Ja en neen. Ja: Omdat in de toe komst iedereen zo wast. Neen: Omdat u NU al zo kunt liassen. Elings kent ze, de wasautomaten, van binnen en van buiten en hij vertelt u er graag over. B.v. bij een demon stratie waarvoor u bij hem altijd terecht kunt. U stelt hem in, drukt op de knop. De wasautomaat begint z'n werk. Hij regelt automatisch de temperatuur, weekt het goed, wast, spoelt (5 x) en maakt het druipdroog. U hoeft er verder niet meer naar om te kijken. Echt niet. U kunt in die tijd weer iets anders doen voor uw gezin. INDESIT WASAUTOMAAT Op het POST- EN TELEGRAAFKANTOOR TE SCHIEDAM kunnen worden geplaatst voor hele of halve dagtaken. Leeftijd 18 tot 40 jaar. Volledig gewoon Lager Onderwijs. Bruto maandloon op 25-jarige leeftijd bij volledige dienst: f 442.- (inclusief huurcompen- satie): bovendien diverse toe slagen. Nadere Inlichtingen en aan meldingen bij de directeur van maandag t/m vrijdag tussen 9 en 16 uur. IN.V. CHEMISCHE INDUSTRIE SYNRE5 Hi CHEMISCHE INDUSTRIE SYNRES (Vervolg van pag. 1) Meer verwacht ter rineuien zijn pjylort denter Correct Gemist CORDUROY- JONGENSPANTALONS A 1030.— evt. op gem. betaling. FRANS EN ST RAAT 17 VIAARDINGEN TE Lïjl'sj Groothandel in papier- en textielafvallen Non-Ferro metalen en ijzer Eigen archiefvernietiging. Levering van poetslappen 4e Industriestraat 1214 - Tel. 4595 - Vlaardingen Siaehthuisweg 30 ie Hoek van Holland vraagt wegens uitbreiding van haar bedrijf Voor hen. die geschikt blijken te zijn is er, door de snelle groei van het bedrijf, moge lijkheid snel een goede positie te verwerven. Aanmelden dagelijks van 9 tot 5 uur; des avonds na telefonische afspraak. Tel, 01747—641. Hoek van Holland BOEKHANDEL J. S. VAN LEEDWEN vraagt voor winkel en kantoor. Leeftijd 1618 jaar, P.G. Mulo-diploma en literaire belangstelling gewenst Prettige werkkring en 5-daagse werkweek. Sollicitaties, liefst schriftelijk, aan Boekhandel J. S. van Leeuwen, Broersvest 44, Schiedam, telei. 68152. De noodlottige aanvaring gebeurde om ongeveer kwart over acht in eèn mistbank nabij de monding van de l'er- soocshaven. De snelvarende tanker de Veenwouden 10 van de Verenigde Tankvaart Rederij N.V. uit Rotterdam ramde de boot de Rijkshavendienst 4 midscheeps. Het vaartuig sloeg om en verdween binnen een minuut onder water. De danker Veenwouden. die 499 ton meet. werd plotseling in eer. mistbank met de boot van dc havendienst gecon fronteerd. Men had zeifs geen gelegen heid meer om signalen te geven. „Het ongeluk voltrok zich in enkele seconden", verklaarde een van de opvarenden van de tanker, waarvan de bemanning ove rigens geen enkele verklaring mocht af leggen aan de pers. Met reddingsboeien en lijnen wist men twee man aan boord van de Veenwou den te krijgen, terwijl de sleepboot Zorn (van de C.N.F.R. te Straatsburg) op de zelfde wijze een drenkeling in veiligheid wist te stellen. De mannen waren op dat moment door bet ijskoude water al bijna buiten bewustzijn. Bovendien had den zij verwondingen aan het hoofd op gelopen. De politie kon hen pas in de loop van de morgen verhoren, waardoor de eerste uren onzekerheid heerste over het aantal opvarenden van de boot. De Veenwouden was in de vroege morgen geladen met stookolie uit het Botlekgebied naar Amsterdam vertrok ken. De kapitein van de sleepboot, die bij het redden assistentie verleende, zei, dat het zicht' door flarden mist af en toe bijzonder slecht was. „Soms zagen we zelfs helemaal niets meer", verklaarde hij. Samen met de machinist wist hij een van de drenke lingen aan boord te halen. „We hoorden plotseling hulpgeroep en zagen toen een omgeslagen boot, die snel zonk, en drie macnen in het water. De bemanning van de Veenwouden had al lijnen en boeien nitgegooid". Door de klap liep de tanker atlleen wat schade aan de voorplecht (stuurboordzij de) op. De slachtoffers wonen allen in Rotter dam-Zuid. Zij zouden naar het magazijn schip van de Rijksbavendienst, dat bij de Oude Plantage aan de Rechter Maas oever gemeerd ligt, worden gebracht. De aanvaring gebeurde toen het vaar tuig de rivier overstak. Van den Tak's Bergingsmaatschappij is omstreeks elf uur met dc lichtingswerkzaamheden be gonnen. De lichamen van de verdronken man nen had men bij het sluiten van deze edi tie nog niet gevonden. Vijf boten zijn bij het zoeken ingeschakeld. De kapitein van de sleper Zom, de 49-jarige A. de Koning uit Dor drecht (links), en de machinist, de 48-jarige J. Geleijnse van de Mey- enhage in Rotterdam-Zuidwijk. Zij zagen kans een van de opvarenden van de patronilleboot te redden. (Van een onzer verslaggevers) nE jaarlijks door de commissie *- jeugdvoorstellingen georganiseer de declamatiewedstrijd voor de jeugd is donderdagavond in de Harmonie te Vlaardingen wederom een succes ge worden. De zaal was geheel bezet en het publiek heeft kennelijk genoten van de vlotte wijze, waarop de 21 finalisten hun voordrachtskunst lieten horen. Evenals het vorig jaar was het we derom een leerling van de igeref.) prof. dr. V. H. Rutgersschool (hoofd de heer H. A. Schoonfeld) die de eerste prijs behaalde in groep 1 a. Niemand zai dit overigens verbaasd hebben, want Sjaak van der Hoek. die bovendien als eerste het Harrnoniepodium betrad bleek geen planker>->orts te hebben. Al direct maakte hij met ..De eekhoorn" van J. H. de Groot een uitstekende indruk op het publiek. Een luid gejuich steeg op, toen de voorzitter van de jury, de heer A. Brouwer, Sjaak naar het podium liet komen. De wethouder van onderwijs, de heer H. K. van Minnen, die de gehele avond van zijn belangstelling büjk gaf zei, dat de declamatiewedstrijden herinneren aan de blazoenen in de hal en de raadszaal van het stadhuis, afkomstig van de rede rijkerskamers. die in vroeger eeuwen in Vlaardingen hun landjuwelen hielden. Tijdens die landjuwelen werd dagenlang in langdradige próza en poëzie voorge dragen en werd veel gegeten. Gebruik was destijds, dat de bezoekende kamers voor de organisatoren hun schild achter lieten als herinnering. Van deze rede rijkerskunst is nog iets overgebleven in de vorm van declamatiewedstrijden. DE heer A, Brouwer gaf de deelnemers enkele aanwijzingen en stelde hen op hun gemak. Nadat de jury geruime tijd in het zweetkamertje had vertoefd, ter wijl de aanwezigen zich uitstekend ver maakten bij de vertoning van enkele films, verscheen de heer Brouwer nog maals op het podium om de prijzen uit te reiken. Alvorens hij daartoe overging, merkte hij op, dat van de ouderen meer was verwacht. Hij constateerde, dat de jongere deelnemers meer enthousiasme en durf hadden opgebracht Hij bond hen op het hart, er in het vervolg meer uit te halen. De tweede prijs was voor Ineke Leijen- dekkers van de (herv.) mr, W. Bilder- Huishoud- en Industrieschool. Voortref felijk liet zij „Een jongetje uit Loenen" in de zaal komen. Tenslotte was de hoog ste eer in groep 2 weggelegd voor Henk de Bruyn van het Groen van Frinsterer Lyceum. Hij dankte dit aan de wijze waarop hij „De leeuwerik" voordroeg. De jury. die werd gevormd door mej. I. Wagensveld en de heren J. Brouwer, J. Hottentot A. van Minnen en H. A. Schoonfeld kenden drie cijfers toe. name lijk voor voordracht in het geheet voor de uitspraak en voor de intonatie. Alle prijzen bestonden uit boekenbormeu; ook |de niet-prijswinnaars krijgen een boeken- bon thuisgezonden. Wethouder Van Min nen zorgde voor een leuke verrassing door twee in de zaal aanwezige bloemstukken ais herinnering mee te geven aan de twee 'jongste deelnemenden. SOCIETAS Studiosorum Reform a to. rum Roterodamensis, de Rotter damse protestants-christelijke studen tenvereniging bestond 28 januari 45 aandacht op, dat de ministeriële besclift. king van 21 november van het vorij jaar nog steeds van kracht is. Hierbi werd bepaald, dat honden buitenshui kort aan de lijn moeten worden gehou den. (Advertentie) dijkschool. die „Poes Minetje telefoneert" heel leuk voordroeg. Hélène Stam van de (herv.) Van der Schaarschool oogste veel succes met „Pepijn de kat", hetgeen voor haar de derde prijs betekende. Marijke Hoogerwaard van de Dr. A. Plesman- school en Jan van den Berg van de Dr. H. Bavinckschool, kwamen in het bezit van resp. de vierde en vijfde prijs. Vooral Jan van den Berg bleek bepaald niet verlegen te zijn, want met de nodige branie begaf hij zich naar het-podium. IN groep 1 b. waar slechts een prijs beschikbaar was, werd deze toegekend aan Jansje van der Linden van de Chr. (Advertentie) mt s voor moet u toch bij WIJ gaan door met de verkoop van eerste keus Nylons, wer kelijk goede kwaliteiten onder elke prijs. Nylons met naad, van prima ragfijne Enkaion garens, 20 denier, koopt U morgen per paar voor nog géén gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze eerste keus 20 denier Nylons, In alle maten en jm, -j*. modekleuren, per paar voor j Géért ttl, of schrift, best. MEER dan eens is de vraag bij ons gerezen of, en zo ja welkbe leid de leiding van het Rotterdams Philharmonisch Orkest voor ogen stond bij de samenstelling van de in Vlaardingen uit te voeren program ma's. Even zo vele malen hadden wij er enige moeite mee ons te reali seren dat dit dezelfde Eduard Flipse en de zijnen waren die in de vooroor logse jaren op de voorste bres ston den voor de destijds nieuwe muziek. Aan datgene echter wat donderdag avond op het tweede abonnementscon cert in de nauwelijks half-volle Stads gehoorzaal geschiedde is voor ons he lemaal geen touw, laat staan een vioolsnaar, vast te knopen geweest. Op 28 september 1957 maakte de jon ge Rotterdamse pianiste Janine van Mever bij het stedelijk orkest van Rot terdam onder Flipse haar Vlaardingse debuut in het pianoconcert van Gr:eg, Op 22 november 1961 speelde het or kest hetzelfde stuk opnieuw, thans on der leiding van de Britse gast-dirigent Gibson en met de „unquiet American" Ann Sehein aan de vleugel. En donderdagavond speelde het Rot terdams Philharmonisch Orkest geleid door Eduard Flipse wederom het piano concert van Grieg met als soliste..., Ja nine van Mever. Voor ons persoonlijk, en naar wij mo gen veronderstellen eveneens voor me nig ander concertbezoeker, is het nu niet zo verschrikkelijk dat we langza merhand wel weten hoe het RPhO het pianoconcert van Grieg laat klinken, want er zijn grammofoons en elders ge legen concertzalen die gelegenheid ge ven datgene te kompenseren wat men bij ons in Vlaardingen tekort komt. Betreurenswaardiger is het dat van deze gelegenheid, die zich allerminst dagelijks voordoet, geen gebruik is ge maakt een jonge soliste in staat te stel len zich met enkele andere pagina's uit de litteratuur voor piano en orkest te iaten horen. Wat zij thans deed was, behalve dan spelen op de bekende vleugel met de minder mooie klank en tégen het haar soms overstelpende orkest, correct, een eerlijke en ongecompliceerde voordracht van het stuk, waarvan men kan betwis ten dat het terecht zo'n grote populari teit geniet en waarvan de andere delen zeker niet de waarde van het eerste hebben. GEMIST werden er echter in het pa thos in de gunstige betekenis van het woord en de gevoelsschakeringen j waarmee de, al dan niet echte, monu- mentaliteit van het st"': bsa agener en vervoerend had kunnen ziin. In dit nu demonstrerende dan expressieve piano spel bleek tevens een tekort aan cirtuo- siieit, niet in deze zin dat het aan tech nische beheersing ontbroken zou hebben maar dat te veel wat spelenderwijs had dienen e klinken een te zwaarwich tige. opzettelijke vor,m kreeg. Het orkest had het programma ge opend met de zoetgevooisde „Walk to the Paradise Garden" van Delius, een niet bijster genuanceerd stuk uit het laat (een bekend Nederlander zou zeggen: als u het mij eerlijk vraagt: té laat) romantische repertoire, dyna misch wel heel sober uitgevoerd. Huistelijke omstandigheden verhinder ren ons na de pauze nog te luisteren naar Dworsjak's zevende symphonie. In de bibliotheek van liet gebouw van de Rotterdamse gemeentelijke genees kundige- en gezondheidsdienst aan de Baan hebben directie, wetenschappelijke staf en medewerkers donderdag harte lijk afscheid genomen van dokter P. J, Nikijuluw, die sedert 1947 deel uitmaakt van de medische staf van deze dienst en die eind van deze maand de dienst met pensioen zal gaan verlaten. Dokter Nikijuluw, die voor de oorlog was verbonden aan de dienst volksge zondheid in Nederlands-Indië, de Ja panse bezetting meemaakte en na en kele jaren als rode-kruisarts in Indone sië werkzaam te zijn geweest naar Ne derland kwam, werd gehuldigd door de directeur van de G.G. en G.D., dr. L. Burema. Hij ontving een geschenk on der couvert van zijn collega's en mede werkers. Zoals men weet kreeg dokter Nikijuluw bekendheid als politiek vertegenwoordi- gr in Europa van de Republiek der Zuid-Molukken, die reeds jaren strijdt voor erkenning als onafhankelijke staat en het regime van Indonesië over de Zuid-Molukken onvoorwaardelijk - af wijst. 'jaar. De negende lustnyn wordt pas een maand later gevierd en de oor zaak van deze vertraging is de stren ge vorstdie tegen het'einde .van februari niet eens zoveel is vermin derd. larieder geval: de lustrumfeesten?van-! S.Sïrii worden, luisterrijk en zij.zullen? omdat hetj-.thans-het'fnegendëiSüstruTri betreft' -negen dagèu5-duren": ihet als motto: „de negende dag": Ter gelegenheid van dit lustrum wil S.S.R.R. de poliopatiëntjes uit ..Dc Ark" bij het Zuiderziekenhuis een uitstapje naar De Efteling aanbieden. Zoals men weet, hebben deze poliopatiëntjes vooral adem halingsmoeilijkheden en dat uitstapje, waarop de kinderen zich nu al verheugen, kan pas in mei gebeuren, als het heel wat warmer is dan nu. Het lustrum wordt geopend op 28 febru ari met een receptie op de sociëteit Koi- noonia aan de Mauritsweg en de volgende dag zal prof. drs. S. Posthuma. directeur van de Nederlandsche Bank, in de aula van de economische hogeschool, een rede uitspreken over problemen van internatio nale monetaire stabiteit. Zaterdag is er een autorally van het vliegveld Zestienhoven af. Zondagmiddag 3 maart gaan de her vormde academiepredikant ds. E. van Bruggen en de gereformeerde studenten predikant, dr. A. Troost, voor in een spe ciale dienst in de Pauluskerk. Studenten werken mee aan de liturgie en de dienst wordt opgeluisterd door een studenten koor. De studentenschietverenigingen zullen als het dan niet vriest het korps mari niers, de Rotterdamse politie en het te Rotterdam gelegerde garnizoen van de Koninklijke Landmacht maandag 4 maart ontmoeten op de schietbanen in Kralingen bij een grote schietwedstrijd. Ook zal die dag op het Spartaterrein of als het vriest in een zaal een voetbalwedstrijd worden gehouden tegen de Rotterdamse politie om een nieuwe wisselbeker. Woensdag 6 maart wordt het jubileren de studentengezelschap ten stadhuize ont vangen door burgemeester mr. G. E. van Walsum. De dag eindigt met een toneel- feest in De Lantaren, waar de Rotter damse Studenten Toneelvereniging Cal liope, onder regie van Lex Schoorel Absalom van de Amerikaan Lionel Abel zal opvoeren. Vrijdagavond zal het negende lustrum van S.S.R.R. met een galafeest in Kasteel Sterkenburgh te Driebergen worden be sloten. Natuurlijk is dit niet alles: er staan nog heel wat kleinere en besloten feestelijk heden op het programma. Bovendien is er ter gelegenheid van dit lustrum een wedstrijd uitgeschreven voor de school kranten op de Rotterdamse middelbare scholen. De jaargangen van het afgelopen jaar zullen worden voorgelegd aan een jury, bestaande uit mevrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel, prof. dr. F. W. Prins, directeur van de Nutsacademie, de heer G. H. de Jong, redacteur van „De Rotterdammer" en de heer J. Kranenburg, praeses van de lusïfumcommissie van S.S. R.R. Mevrouw Van Walsum zal op 5 maart in Koinoonia de prijzen uitreiken. Onze aanbieding Ir» corduroy jongenspantalons veroorzaakte een stormloop.Wij vonden de fabrikant bereid nog een partij te vervaardi gen. In de afgelopen nacht is een -van de marconisten van het s.s Statendam van de Holland-Amerika Lijn, de 22-jarige J. B. overboord geslagen en verdron ken, Het schip, dat op het ogenblik een cruise maakt, had juist de haven van Oranjèstad, Aruba, verlaten. Vliegtuigen van de Koninklijke Marine en de Aru baanse vliegclub hebben nog de zee tot nc-gen mijl buiten de haven afgezocht, en dan zeer melodieuze maar toch meer 'maar helaas zonder resultaat. Tegen de plannen ter onteigening ten behoeve van de uitbreidingsplannen Zes- tienhovensepolder, Kleiweg en omge ving en Kreekhuizen is bij het Rotter damse gemeentebestuur een aantal be zwaarschriften binnengekomen. Na advies van de commissie voor openbare werken en van de inspecteur belast met het toezicht op de handha ving van de wettelijk bepalingen be treffende de volkshuisvesting achten B. en W. de ingebrachte bezwaren onge grond dan wel niet-ontvankelijk. Het college stelt de Rotterdamse gemeente raad voor deze drie onteigeningspiannen ongewijzigd te aanvaarden. Ook in het Kralingsebos in Rotterdam moet men zijn hond kort aan de lijn houden! De politie heeft geconstateerd, dat velen dit niet doen. Zij vestigt er de Morgen 9 uur begint de verkoop van deze pooi vaste in groen, bruin en blauw, mét en zonder ceintuur, normaal 19.50 Nd, tot 17 jaar, €111@ fflöfeitf lager dan halve jpfh tsm PF'js t# Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. ROTTERDAM: Korte Hoogterat Meent Katendr.Lagedijk West-Kruiskade HOOGVLIET: Winkelcentrum VLAARDINGEN: Liesveld LEIDEN: Haarlemmerstraat ZEIST: Slot! aan f' 1

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2