Minder snel door opdooi Rotterdamse bouwwereld schoorvoetend begonnen Avedrecht (48500 ton) bij Wilton te w ater gelaten W ijkopbomv nieuw centrum bouwen Ton schade bij brand in kapitale boerderij Je kunt zo met kleding over je arm weglopen Lionel Abel mist kans met Absalom's drama Zestig procent is nu aan het werk Volle kracht kan eerst na enkele weken Prinses Beatrix heeft mazelen Voor anderhalf miljoen gulden Rouwdienst uit Nieuwe Kerk op de plaat Onteigening voor recreatie Verkeer bij Ridderkerk gehinderd Toeristenstroom in aantocht Wet op Kamers van Koophandel aangenomen Twee opvolgers voor Sandbers Houtrust in handen van Zwolsman Toneelvoorstelling voor SSRR Overspanning arbeidsmarkt niets minder Willeift Ruys op thuisvaart Zware straffen voor chantage Uiterst linkse O VB treedt in bouwvakekn DE ROTTERDAMMER pagina 3 T)0\DKH1>\<; 7 MAART 1963 (Vervolg van pag. 1) en aarzelend, soms popelend van ongeduld maar in ieder ge- Veel last hiervan ondervinden vooral! val ,,kalm-an Want volle FfliH'WG8en' Wter zijl} geasfal teerd. De Rijkswegen en provinciale wo VERTRAGING kracht" is er nog lang niet bij, zijn de verschillende Rotter damse bouwbedrijven deze week weer aan het werk gegaan. De eerste ploegen zijn op het werk verschenen, volgende week hopen de meeste alle bouwvakarbeiders weer aan de gang te hebben. Pavilj oens Wachten op palen Stoom Een week gietregen Uitspraak Tiveede Kamer Feestelijk begeleid door muziek van Wilton's Harmonie en het joorverdovende concert van zeer vele scheepstoeters is vvoensdag- middag om tien voor half drie het grootste tankschip, dat ooit bij deze werf is gebouwd, van de 'helling bij de scheepswerf Wilton- jFijenoord in Schiedam te water 'gelaten. Het is het 48 500 tons j turbinetankschip .Avedrecht" in opdracht voor N.V. Phs. van i Ommeren uit Rotterdam ver waardigd. De echtgenote van de sfe'm mi nis ter van Economische Zaken, aan een wetsontwerp dat tot doel heeft, l mevrouw G. de Pous-van ïtter- bepaalde terreinen aan de IJsselmeer- zon. heeft de doopplechtigheid (Advertentie) reet ATRIUM HST HOUTEN PAAKV (The Wooden Horse) J^EN felle vuurgloed kleurde woensdagavond de lucht boven Ridderkerk. Langs de rijksweg RotterdamDordrecht stond de kapitale boerderij Bouw- lust in lichterlaaie. De enorme rookontwikkeling en een intense vonkenregen hinderde het ver keer op de weg zo dat de politie moest besluiten de weg voor alle verkeer af te sluiten. Het ver keer werd omgeleid over de oude Rijksstraatweg. Kredietrisico Woonhuis Onvoldoende controle in warenhuis: (Van onze rechtbankverslaggever) ..Bij C. A. is het gemakkelijk stelen", zei de raadsvrouwe van een winkeldievegge donderdag morgen in de Rotterdamse recht bank. „Je kunt zó met een kledingstuk over je arm weg lopen, er kraait geen haan naar". Rotterdam leent ƒ25 miljoen Standaardisatie Volgens een ANWB-deskundige is op- dooi met de enige factor, die schade ver oorzaakt. Opdooi betekent dat de zand- onder het wegdek verandert in dnjxzand doordat er geen uitweg is voor het dooiwater. Gevolg! verzaking van het wegdek. Veel Prinses Beatrix kan haar verplichtin gen op het ogenblik niet nakomen aan gezien rij majselen heeft. De Prinses heeft deze ziekte als kind reeds gehad. Een herhaling komt zelden voor. Er is geen reden tnt bezorgdheid, zo deeit de Rjjksvoorlicinmgsdienst mede. meer schade werd aangericht dor opvriezen. Daarbij wordt de weg op- TTIER en daar wat voorzichtig gedrukt door een laag ijs tussen weg- JTj. dek en fundering. Als dit ijs smelt ont staan grote en gevaarlijke kuilen gen hebben minder onder deze vorst- en dooiverschijnselen te lijden omdat ze van een sterkere en diepere fundering zijn voorzien. Wat niet wegneemt dat het verkeer vooral het zware verkeer in vele delen van het land grote vertraging on dervindt. Met name in Friesland is de situatie ernstig. Daar is ongeveer de helft van het aantal wegen afgesloten om te voorkomen dat het wegennet to taal kapot wordt gereden. Verwacht wordt dat het geruime tijd zal duren voordat alle schade zal zijn hersteld. De dool blijkt, althans voor het verkeer, een ergere vijand te zijn dan de maanden lange vorst Maar bouwen kunnen de mannen slechts in enkele gevallen. Ook van be- tonstorten is nog lang niet overal spra ke. Zoals de directie van een der groot ste Rotterdamse bouwbedrijven ons ver zekerde en zoals wij verled-n maand ook reeds hadden voorzien zal het nog wel een paar weken duren eer alle werk ongestoord voort kan gaan. In de Prins Alexanderpolder zijn de waterleidingen, die op de bouwwerken OVER een maand of twee hoopt de Stichtiag Wijkopbouw Zaidwijk in het openbaar te kunnen treden met een volledig uitgewerkt plan voor een nieuw wijkcentrum voor Rotterdam-Zuïdwi jk. Dat centrum moet de plaats innemen, die nn het houteti nood-wijkgebouw aan de La- renkamp heeft en er moet ruimte in kannen zijn voor alle activiteiten op sociaal-cultureel, sociaal-medisch en sociaal-vormend terrein. ïlu heeft- de Stichting Wijkopbouw Zuidwijk slechts wensen en verlangens. Maar die zijn zowel door de Rotterdam se gemeentelijke overheid als door de verschillende departementale instanties met welwillendheid ontvangen en zelfs is er reeds een opdracht uitgegaan naar de Rotterdamse architect G. Hailema om een voorlopig schetsontwerp te ma ken. Er is zelfs reeds een zeer globale ra ming: men begroot de kosten van dat ■wijkcentrum op anderhalf miljoen gul den. En er zijn ook reeds gemeenten bui ten Rotterdam, die zeer belangstellend zijn naar de plannen van de Stichting Wijkopbouw Zuidwijk: Enschede, Den Helder en Velzea hebben per brief in lichtingen gevraagd. Eigenlijk is de zaak eenvoudig: het houten noodgebouwtje aan de Laren- ka®P> dat in 1956 werd gebouwd, vol deed, toen de wijk nog lang niet was voltooid. Nu dat wel het geval is, is het wijkgebouwtje veel te klein: niet minder dan zestig organisaties, vereni gingen, instanties en instellingen moe ten het te zamen gebruiken en dat kan echt niet meer. vestigen, want dat kantoor is nu ondt gebracht in een gedeelte van een woo huis. De kruisverenigingen moeten et eigen ruimte hebben. Nu delen zij hui: lokaliteit met kleuterzorg en huisvrou- wengymnastiek. De gemeentebiblio theek zal er een wijkbibliotheek moeten inrichten. Er móeten lokaliteiten komen voor jeugdwerk van ,,De Phoenix" en van de verschillende verenigingen en ook van de scholen. De Rotterdamse mu ziekscholen willen er een centrale loka liteit voor Rotterdam-Zuid vestigen. Phi ladelphia wil er een centraal kinderdag verblijf voor de gehandicapte kinderen van Rotterdam-Zuid inrichten. Het voornaamste object wordt natuur lijk de grote zaal voor vijfhonderd per sonen met goed geoutilleerd toneel met kap en orkestbak! die door een beweegbare wand kan worden gesplitst in een zaal voor driehonderd en voor tweehonderd personen. Hoewel de paviljoens van het com- ple afzonderlijk staan, zal er één cen trale verwarming moeten komen en één keuken met koffiekamer. Als alles door gaat, en gezien de toezeggingen van ver schillende overheidsinstanties is daar alle kans op, krijgt Zuidwijk binnen niet al te lange tijd een prachtig wijkcen trum, dat behalve voor Zuidwijk ook nog dienst zal doen voor geheel Rotter dam-Zuid. Het nieuwe wijkcentrum voor Zuid wijk moet groots worden opgezet. Het wordt niet één enkel gebouw maar een ecsïolex paviljoens, verbonden door overockte paden, pergola's of loopgan gen, Er moet een grote open ruimte ko men, een hal, die een soort verleng stuk wordt van de openbare weg. De stichting 2elf moet er een kantoor in Koningin Juliana heeft het initiatief genomen om de ge luidsopnamen van de kerk dienst, gehouden bij de begra fenis va» koningin Wilhelmina op 8 december 1962 in de Nieu we Kerk te Delft, ais historisch document en getuigenis voor het Nederlandse volk een blij vende betekenis te geven. Dit zal geschieden in de vorm van een album met grammo foonplaten en tekst. Handelend in de geest van haar moeder wenst de Koningin, dat de ba ten van deze uitgaven ten goe de zullen komen van de Ne derlandse oecumenische jeugd raad, voor het oecumenisch jongerenwerk in de ruimste zin van het woord. In de eerste plaats zuilen de haten worden gebruikt voor het oecumenisch jongcrencongres 3963 onder auspiciëïi van de oecumenische jeugdraad en de katholieke jeugdraad te organi seren. 0 Het Gereformeerd Evangelisatie Kerkkoor te Rotterdam-Zuid zal. onder leiding van de heer G. den Ouden, zon dag in het tehuis voor ouden van dagen in de Oostervantstraat 17 een zanguit voering geven. De uitvoering begint om 15 uur. meest in een pakket bevroren grond lig gen, nog stijf bevroren. Ga maar eens bouwen zonder water om je cement of zand aan te maken. En een zandhoop is aan de buitenkant mooi gedooid en rul. Kom je een centimeter of tien, twintig onder de oppervlakte, dan zit je weer in het ijs. Gevlochten betonijzer in de bekistingen zitten ingebed in gro te ijsmassa's. Op het werkterrein van het bejaar dencentrum in Tuinenhoven in IJsselmon- de liggen zestig palen, die nu in vlot tem po de grond in gaan. Maar voor dat complex zijn er nog 185 nodig. Die be- tonpalen worden gemaakt in Gorincbem. De haven van Gorinchem is nog dicht door het ijs. De betonfabriek in Gorinchem kan. doordat de grondstoffen zijn bevroren, nu nog geen heipalen storten. De aan nemer die het bejaardencomplex in Tuinenhoven bouwt, moet er op rekenen, dat hij pas over vijf weken zijn ontbre kende palen geleverd kan krijgen! Stapels bakstenen zijn nog bevroren, daarmee kan dus nog niet worden ge metseld. Op de nog altijd te koude be ton kan men geen nieuwe beton storten. Overal, op het werk van het Concertge bouw, in de bouwputten en dokken van de Metro, bij de nieuwe noordelijke op rit van de Willemsbrug met de nieuwe brug over de Scheepmakershaven, is het ijs hakken en ontdooien. Van de zomer waren er heiers met moderne dieselinstallaties, die wel eens met wat meelij keken naar hun kame raden die zo'n oude stoom-heikar be dienden. Zo'n ding scheen echt niet meer te passen In het moderne Rotter dam. Maar op het ogenblik is zo'n ouder wetse stoom-heimachine goud waard Die kan stoom leveren om beton, met selwerk, steenhopen en wat niet al te ontdooien. Die kan ijs .wegblazen" uit bekistingen. Wat er in Rotterdam en omgeving aan stoom-heimachine is te vinden is dan ook druk aan het werk. Ieder bouwwerk is dan ook gehuld in grote stoompluimen, waarin allerlei ke rels bezig zijn met pikhouwelen en schoppen. Bij de PTT-zendmast aan de Waalha ven doet men het nog mooier: daar is een volautomatische stoominstallatie voor dag-en-nacht bijgezet. Bij het werk aan de complexen luxe- Rats aan de Maasboulevard bij het Boerengat zorgt de gemeentelijke water boot voor het benodigde water: de wa terleidingen zijn bevroren. Over het algemeen zou men kunnen ->gen. dat zestig procent van de ploe- t aan het werk is. De eigenlijke met aars en timmerlieden zijn op betrek- 'ijke uitzonderingen na nog niet ver- .-henen. Maandag hoopt men. dat vrijwel al len, die met de bouwwereld iets hebben uit te staan, weer op het werk verschij nen. Niet om dan alweer volop te gaan bouwen, maar om -de zaak te gaan voor bereiden. Men rekent er op, dat de bouwwerken dan zover schoon zullen zijn, dat de voorbereiding van het ei genlijke werk mogelijk is. Wanneer alles weer volop kan draaien hangt nog af van de snelheid, waarmee men de zaak ontdooit krijgt en de stij ging van de temperatuur. De Rotter damse bouwers hopen op een fikse giet regen, die een week duurt. Regenwater dringt overal in door, ontdooit alles grondig en spoelt alle vuile rommel weg. De geleden schade is moeilijk te ramen. Zoals men weet, heeft men in december precies het gemiddelde aantal dagen van de verletstatis- tiek kunnen doorwerken. De maan den januari en februari gingen ge heel verloren. Als het weer mee werkt zou het wel eens kunnen zijn, dat nteh in maart óók het volledi ge aantal werkbare dagen volgens de statistiek zon kannen balen. Dan is het verlies twee volle maanden. Dat is natuurlijk heel wat, ook al hebben januari en februari het min ste aantal statistische werkdagen: januari elf en februari dertien. Voor wat "betreft maart en misschien ook nog april hangt er heel wat af van de materiaalaanvoer. Natuurlijk heeft de gehele bouwwereld een aanzienlijke ach terstand gekregen, zullen allerlei grote werken één, anderhalf of wellicht twee maanden achterop geraken. Maar veel langer zal in het algemeen de achter stand niet zijn, tenzij voor degene, die voor de toekomst nog met grote moei lijkheden voor wat betreft zijn materia- lenaanvoer heeft te kampen. Volgens de maandelijkse opgave van het ministerie van volkshuisves ting en bouwnijverheid is er in janu ari te Rotterdam geen enkele nieuwe woning opgeleverd. Maar in geheel Zuid-Holland, buiten Rotterdam en Den Haag is men er ondanks de vorst in geslaagd, 306 nieuwe wonin gen gereed te krijgen, in Den Haag zijn er in januari 110 nieuwe wonin gen opgeleverd en in heel Nederland waren dat er zelfs 1281. Verleden jaar januari, in een winter, waarover ieder de de winter van nu heeft meegemaakt zijn schouders op haalt. kwamen er in Rotterdam 203 nieuwe woningen gereed en in geheel Nederland 4882. Deze vergelijkende cijfers doen zelfs bemoedigend aan. Er is in de ze strenge winter een achterstand ontstaan. Maar in een catastrofe voor de bouwwereld geloven wij voorlopig nog niet. Wij zullen met grote be langstelling de exacte cijfers tege moet zien. iVan onze parlementsredactie) Slechts de S.G.P.-fractie onthield teren in de Tweede Kamer haar kust in de gemeenten Putten en Ermelo ten behoeve van de recreatie te ont eigenen. Het is de bedoeling dat op de ze terreinen stranden, aanlegplaatsen, picknickterreinen en horecabedrijven zullen worden aangelegd. Het is de eer- te maal. dat een onteigeningsontwerp dat is ingediend door staatssecreta ris Scholten voor een dergelijk doel in behandeling kwam. De heer Engelbertink (kath.v.) deel de mee. dat het niet normaal is, dat onteigening via de wet tot stand komt. Omdat echter de betrokken gemeenten verstek lieten gaan, maakte hij geen bezwaar tegen het ingrijpen van de overheid. De heer Kodde (s.g.V had daarentegen onoverkomenlijke bezwa ren. Deze recreatie zal leiden tot ont heiliging van de zondag, tot zingenot en tot botviering van lusten, zo luidde zijn hoofdbezwaar. Volgens zegslieden hebben de bespre kingen een gunstig verloop gehad en heeft het I.M.F. erin toegestemd een groep deskundigen naar Indonesië te zenden om te helpen bii het formuleren van de technische details van het stabi lisatieprogramma iamlheatsr KWEL Ü00RMANS1R.U3 TEL 124292 ANTHONY STEELE - DAVID TOML1NSON - LEO GLENN in: 5e WEEK DuWs concentratiekamp „Sta tag Lu ft" 1944: De m««t gedurfd* ontsnapping uit da historie ven drie Engelse gevangenen. VoorstellingenUitsluitend zaterdag er» 3«n 8 ut». (14 Jaar) verricht. Eind mei zal de officiële overdracht geschieden. Dan gaat het schip gedu rende twee jaar in charter varen voor Shell Tankers. Dit is de tweede tanker van deze enorme omvang die Wilton- Fijenoord op de verlengde z.g. kruiser helling heeft gebouwd. Het vorige schip de Franse Armagnac was 48.000 tons groot. Het is echter ook (voorlo pig) het laatste koopvaardijschip dat Wilton-Fijenoord in de orderporte feuille heeft en daarom heeft de jonge directeur, ir. A. Meijer, na de tewater lating sombere geluiden laten horen. Voor de opdrachtgever deed de direc teur J. Hudig Dzn. eveneens een op merkelijk geluid horen. Hij zei dat de reders goede schepen nodig hebben om te kunnen concurreren. De renr- raties dienen vlot te kunnen worden uitgevoerd zodat het verlies beperkt zal blijven. Daarom verzocht hij d scheepsbouwwereld toch vooral aa' dacht te willen schenken aan de sta'- daardisatie van de onderdelen omda' deze normalisatie het reparatiewerk zal vergemakkelijken. De „Avedrecht" wordt het vlaggcschip |van Van Ommeren. De lengte is 27.8 meter, hoogte 16 meter en breedte 31,30 'meter. De inhoud van de tadingtanks is >60.000 m3. De bemanning omvat 69 per- isonen. Er is o.a. een zwembad, een hob- 'byhut, donkere kamer en voor elk be- mannings!id een eigen hut. Het schip kan in tien tot twaalf uur worden leeg gepompt. rt V. li li l! imevrouw Pons. i tui Ittrrznn de schaar hanteert, I ir. t. Ueijer ran Wilton hnar schouder toe. De schade die hef verwoestende vuur heeft aangericht is zeer groot Slechts een gedeelte wordt door de verzekering gedekt De schuren en de daarin opgeslagen landbouwma chines gingen verloren. Vijf koeien vonden de dood in de vlammen. Vol gens de voorlopige raming is de schade een ton. Om half zeven is de brand uitgebroken in de boerderij, die eigendom is van de gebroeders W. en F. van der Hoek. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. On middellijk: rukte de voltallige Ridder- kerkse brandweer uit Gedurende de ge hele avond heeft de brandweer al het mogelijke gedaan om het vuur, dat woed de in de schuur en de hooi- en strobergen te bedwingen. van de dertien koeien en twee kalveren konden op tijd uit de schuur worden ge haald. Een aantal landbouwwerktuigen en de gehele oogst aan hooi, stro. aard appelen. bieten en tarwe ging verloren. De hele nacht Is men nog met de na blussing bezig geweest. Steeds opnieuw laaiden de vlammen op uit het smeulende hoot Ook vanmorgen was de brandweer nog steeds actief. - genoemd naar de dnor- i - van vrouwe Ave ergens itu hoopte dat W.F. het b o.' i' ...tl afleveren. Het gaat voor .wowd-v ulo 'rad"" gedurende twee jaar varen veer So.eH Tankers. Spreker wilde niet vcrhel-n dut ook de reders bezorgd zijn. Het gaat bepaald met goed. De we- relöcapaciteit van schepen is al vijftig procent tc hoog. Toch komen er meer werven. Omdat ook het woonhuis gevaar liep, werd dat ontruimd. Pas tegen midder nacht kon het sein „brand-meester" wor den gegeven. Toen bleek dat men het woonhuis toch had weten te behouden. Hoewel de brandweer zeer snel bij de boerderij was, kon men er niet in. slagen de schuren te ontruimen. Slechts acht Mejuffrouw mr. A. van der Wal vroeg in haar pleidooi clementie voor de ver-' dachte, de 46-jarige werkster C.J.B., die r een indrukwekkende serie diefstallen in' warenhuizen, had gepleegd. Zij wees erop, dat haar cliënt in moeilijke om standigheden leefde en de meeste dief stallen had gepleegd uit geldnood. De officier van justitie had ook wei nig lovende woorden over voor het ver waar: maehinegaren en een schaar, die zij bij V. D. had weggenomen en grammofoonplaten een een sigaretten aansteker uit de Hema. Verder bleek, dat de werkster bij C. Sc A. voor een waarde van 1900, aan kledingstukken had gestolen in het tijdvak tussen juli en december. Uit spraak op 21 maart. Het college van B. en W. heeft de gemeenteraad voorgesteld met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten ---= Je 's-Gravenhage een onderhandse geld- koposysteem bij C. A. Een odspirant-nening aan gaan tut een bedrag van idief bezwijkt daar snel voor de verlei- 2ö miljoen. Het bedrag is bestemd ding, aldus de officier. i voor de financiering van de kosten van Hij eiste acht maanden gevangenis- kapitaalswerken gedurende het eerste straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Op 4 december hield een controleur van de Galeries Modernes de werkster aan. Zij bleek in haar tas enige kos- metische artikelen te hebben, die zij niet had betaald. Uit haar tas kwam nog meer gestolen halfjaar 1963. De geldlening heeft een looptijd dertig jaar. De aflossing zal geschieden in 29 termijnen van 833.300. op 18 ■maart van de jaren 1964 t.m. 1992 en een termijn van ƒ334.300 op 18 maart 1993. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp op de Kamers van Koop handel en Fabrieken 1963 zonder hoof delijke stemming aanvaard. Een amen dement van de heer Reehorst fsoc.). dat het aantal werknemers-leden van de Kamers op een kwart van het aantal le den wilde stellen werd verworpen met alleen de stemmen van socialisten en communisten voor. Het ontwerp bepaalt thans, dat ten hoogste een kwart van het aantal leden uit vertegenwoordigers van werknemers kan bestaan. Een aantal andere amendementen werd aanvaard: dat van de heer Van Leeuwen (lib.) op grond waarvan de be sturen van de Kamers het recht houden twee bestuursleden zelf te kiezen (al leen P.v.d.A. tegen), dat van de heer Van de Peijl (c.h.) op grond waarvan de Nederlandse nationaliteit voor het lidmaatschap van de Kamers van Koop handel wordt vereist (a.r. en P.v.d.A. tegen), dat van de heer Reehorst op grond waarvan een vergoeding wordt gegeven voor het bijwonen van verga deringen van de Kamers en van de com missies uit de Kamers. O Het college van B. en W. van Amster dam zal morgen een concept-voorstel be handelen om dr. S. H. Levie en mr. E. L. L. de Wilde aan te bevelen als op volgers van jhr. Sandberg. tot directeu ren van de gemeentelijke musea te Am sterdam. Als B. en W. het concept voor stel goedkeuren zal de Amsterdamse ge meenteraad over deze voordracht te zij ner tijd moeten beslissen. Dr. Levie is op het ogenblik weten schappelijk hoofdambtenaar voor kunst geschiedenis aan het Kunsthistorisch In stituut der rijksuniversiteit te Utrecht. Mr. De Wilde is directeur van het ste delijk van Abbe-museum te Eindhoven. Volgens het concept-voorstel zal dr. Levie in het bijzonder worden belast met fan het Amsterdams Historisch Museum, dat moet worden ondergebracht in het voor malige burger weeshuis. Mr. De Wilde zal in het bijzonder worden belast me' het beheer van het Stedelijk Museum. 1 Dha24 Rotterdam heeft vandaag de eerste grote toeristen groep gekregen. Honder den Duitse middelbare scholieren uit Keulen en Wuppertal maakten een dag- reisje naar de Maasstad, dankzij een initiatief van het rondvaartenbedrijf Spido en de Nederlandse en Duitse Spoorwegen. Dergelijke trips werden in 1961 ook georganiseerd. De opzet is de scholie ren uit het Roergebied en Westfalen be kend te maken met de betekenis van Rotterdam als grote havenstad. Op een boottocht van Hoek van Holland naar Rotterdam wordt hen een explicatie ge geven van wat er allemaal vast zit aan het scheepvaartverkeer van en naar Rotterdam en aan de overslag van goe deren voor transport over de Rijn naar het Duitse achterland. De animo voor de dagtochten is zeer groot. Dit jaar worden 10.000 scholieren verwacht. Ongeveer de helft van hen komt omstreeks Pinksteren. De reders kunnen de striid volhouden als de efficiency en de bedrijfszekerheid wordt opgevoerd, als de onderdelen in de schepen worden vereenvoudigd zodat tijdens de reizen geen kostbare wijze vin namaken of oplappen moet worden ge volgd. Dat is onverantwoord. De heer Hudig meende dat de wereld van de scheepsbouw zelf moet zorgen voor de Vijftienhonderd kinderen uit het Wa-< vereiste orulerdeten die in igestandaardi- terweggebied hebben deze tewaterlating i seerde utU ocring vlot ku bijgewoond alsmede leerlingen van de verwisselo. Chr. Kweekschool uit Zeist. De laatstenj hebben het schip in het kader van het' werk van de Nevas geadopteerd. In del kantine van W.F. heeft de heer Meijer j de doopster dank gezegd. Hij bood haar' een herinnering aan. De directeur ze: j dat de directie van Wilton-Fijenoord j ernstig is gestemd omdat de Avedrecht! het laatste koopvaardijschip in de por tefeuille voor de nieuwbouw is. Hij wil de niet klagen maar hij achtte het on juist dat in vele landen scheepswerven i met regeringssubsidie kunstmatig in' leven worden gehouden. De iware concurrentiestrijd heeft tot zeer lage prijzen geleid en de grens ran liet mogelijke is nu bereikt. Spreker hoopte dat in de naaste toekomst een verbetering van het kredietrisico kon worden bereikt. De heer Meijer zei dat WJ. gelukkig niet afhankelijk Is van Tussen de N.V. Exploitatie Maatschap pij Seheveningen IR. Zwolsman) en de N.V. Houtrust is overeenstemming be reikt over het aangaan van een fusie door middel van. eert ruil van aandelen. Rond GOri van de aandelen komt fa handen van E.M.S. Dit betekent, dat de E.M.S. een aanzienlijk belang in Hout rust heeft gekrgen. De nieuwe eigena resse zal de exploitatie normaal voort zetten. D N.V. Houtrust omvat o.m. de de nieuwbouw. Een belangrijke pijler iS'Houtrusthallen. overdekte tennisbanen. de overdekte ijsbaan, de restaurant-ex ploitatie van het Houtrust-restaurant Rotonde en de exploitatie vande kan tine op het S.H.S.-voetbalveld. Zo3!5 wij gisteren hebben gemeld is de E.M.S. thans nog in onderhandeling over een fusie met het Amsterdamlse theater Carré. Deze fusie wil men ook door een de reparatie en dan is er de Algemene Werktuigbouw die belangrijke orders voor het leger heeft. Mevrouw G. de Fous-van Itterzon zei geestig dat ze verheugd was dat ons ---K,„„.on land zulke goede scheepsbouwers heeft j rud van aandelen tot stand brenge dat ze geen subsidie behoeven. Zij zag! in deze tewaterlating iets romantisch. Ze was overtuigd dat varen en bouwen I van schepen een levensbelang is voor' ons volk. De directeur van N.V. Phs.' van Ommeren, de heer J. Hudig Dzn zei dat de Avedrecht niet was genoemd naar een plaatsnaam omdat het aantal namen met „drecht" is opgebruikt. Dit DE kennismaking met de toneel schrijver Lionel Abel is ons bij de opvoering van zijn spel ,Absa- lom" als première voor Neder land door de Rotterdamse Studen tentoneelvereniging „Calliope", niet meegevallen. Abel heeft zijn drama gebaseerd op de in het tweede boek van Samuel beschreven moeilijkhe den rondom Davids keuze van een opvolger voor de troon van Israël, een drama dat reeds menige schrij ver heeft geïnspireerd. Absalom ziet zich door zijn jongere broer Salomo gepasseerd, komt in ver zet tegen de beslissing van zijn vader, leidt een revolutie, wordt verslagen en vindt de dood. Lionel Abels .Absalom" is een mo derne versie van het bijbelverhaal. De auteur heeft zeggingskracht gezocht in uiterst sobere handeling en summiere montering. In tegenstelling met vele van zijn tijdgenoten spreekt hij even- van een onzer redacteuren) Als het vlaggeschip van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd de Willem Ruys, zaterdagmorgen van de negen tiende rond-de-wereld-reis in Rotterdam is teruggekeerd kan kapitein Herman van den Heuvel uit Roermond zijn re ders een belangwekkend reisverslag doen. In de eerste plaats vervoerde het schip op deze reis ver over de 2100 passagiers totaal, in de tweede plaats had de dokter een rekord aantal blinde darm-operaties te verrichten en in de derde plaats moest de Willem Ruys uit gaand het eiland Malta in de Middel landse Zee aanlopen om honderdtwintig passagiers van het daar door brand wel verstaanbare taal; de dialoog is vaak de eenvoud zelve. Toch heeft Abel de kans gemist, met dit zo bruikbare gegeven dramatische hoogtepunten te creëren. Hij geeft zijn personages dikwijls te lange en ook langdradige teksten te zeggen. Daarin is dan geen sprake van spankracht, die het tekort aan actie zou kunnen vergoeden. Men mag het alzo de studenten, die het spel realiseerden in het kader van het negende lustrum van S.S.R.R., niet euvel duiden dat zij woensdagavond in De Lantaren niet tot een imponerende toneeldaad konden komen. Daartoe heeft de schrijver vrijwel geen moge lijkheden geboden. Daarbij kwam, dat de regisseur, de jeugdige acteur Lex Schoorel, die se dert kort bekendheid heeft gekregen door 2ijn hoofdrol m de film ,,Als twee druppels water", in zijn enscene ring het abstraheren te ver heeft door gevoerd. waardoor de handeling nog meer verstarde. Zo bleven ook scènes die een bewogen expressie vergen, naar ons gevoel steriel. De acteurs, die op het decorloos to neel optraden in colbert, verdienen uiteraard lof voor hun inspanningen, ai dient daaraan te worden toegevoegd dat niet allen rolvast waren. Sch. (Van onze rechtbankverslaggever) onze De rechtbank in Rotterdam heeft de verdachten in een chantagecomplot tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. De president, mr. R. J. Brunner, vond de gepleegde feiten zeer ernstig en een krachtige justitiële reactie np zijn plaats. Voor chantage, afpersing en diefstal met braak kreeg de 24-jarige !os werkman G.E.H. drie jaar en negen maanden ge vangenisstraf. De officier had geëist. De negentienjarige chasseur T.E S kreeg voor chantage en oplichting, ron- gestrande" Engelse passagiersschip SoTstrateur H.J.GiTkreeg vetrol,ch" Canberra over te nemen. ting 214 jaar cel. De eis tegen hem was Met de ontscheping van de passagiers fêiêndfR.S.DW nf" Willem Ruys zal om half ne-[inbraak tiad gepleegd, kreeg zes maan- begonnen. Ónder hen be- den, waarvan twee voorwaardelitk n PaCl ;5-?retfT Kf| D„ricb„?r- De 26-jar,ïp werkman A v. B. Si -.ttache bij de Re- J werd voor afpersing en diefstal tot twee derlandse ambossa e m Australië de I jaar veroordeeld. De officier had veer- Nu de winter langzamerhand wijkt en daardoor de arbeidsmarkt wat overzich telijker wordt, blijkt dat de aanwijzin gen die er reeds eerder waren, namelijk dat de Rotterdamse arbeidsmarkt geen enkele indicatie geeft voor een eventuele conjunctuurteruggang in alle opzichten worden bevestigd. In de loop van februari is het aanne men van personeel weer geheel in zijn normale omvang hersteld: men rekende toen reeds op een spoedig einde van de vorst. De bij het Rotterdamse gewestelijke arbeidsbureau geregistreerde arbeidsre serve bedroeg eind februari 1624 m»»e- lijke arbeidskrachten, dus 250 minder dan een maand eerder. Ook bij de vrou wen is er een kleine teruggang te con stateren: van 212 text 193. Zelfs bij de koopvaardij is voor wat betreft het aantal binnen- en buitenland se ingeschrevenen een kleine opleving te bespeuren. In de Rijn- en binnenvaart was voor wat betreft februari nog van eea kleine stijging sprake, de arbeidsre serve in januari was vijftien mannen. >n februari 26, maar deze stijging is door het bevroren zijn van de waterwegen en de onmogelijkheid van normaal rivier transport gemakkelijk te verklaren. De vraag naar arbeidskrachten is over de gehele linie vrijwel gelijk gebleven met een stijging in de bouwnijverheid en eeri vermindering In de metaalnijver heid. In totaal werden etnd februari 5401 mannelijke arbeidskrachten ge vraagd, m januari waren dat er 5520, een tv verwaarlozen afname dus. heer H. J. H. Hsgdorn. tien dagen geleden drie jaar geeist, Het enkele jaren geleden le Rotterdam opgerichte links georiënteerde Onaf hankelijke Vakverbond heeft m een aan tal in bijzonder scherpe bewoordingen gestelde vlugschriften ..de werkgevers w het bouwbedrijf" gewaarschuwd, de wvolgen van de strenge winter, zoals het O.V.B. stelt ..niet af te wentelen op de schouders van de bouwvakarbeiders". Het O.V.B. zal zich met alle middelen verzetten tegen een aantasting van de vrije zaterdag van de bouwvakkers, al hebben de vakorganisaties dan ook m zoverre hun medewerking verleend, dat vier jaarjdie zich met zullen verzetten tegen over- 'wolk op vrijwillige basis op vrije dagen om het verlies aan bouwproductie m tc halmi. Voorts neemt het O.V.B. stelling tegen de. wat dit verbond noemt, zeer lage verletuitkerinsen. waarbij zij stellen, dat. indien het risicofonds niet zou be staan, de bouwvakarbeiders geen een' minder uitkering zouden ontvangen. Want zii zouden vallen onder de werk loosheidswet. en zelfs bewee-t het O.V.B. zou de uitkering volgens de wckloos- heidswet hoger zijn dan de thans ontvan gen verletuitkering!

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2