Duitse loods schuldig - geen straf Seeamt behandelt aanvaring Wesermonding Kapitein waar de Maasdam wist wrakken lagen Waarom tocli geen peiling verricht Schippers hebben geen deel aan welvaart BEL VANAVOND N06 116440 Aardbeving in Zuid-Turkije n OUDSHOORN Roofoverval in A Vlam mislukt VAN HELLING TOT BEURS HAK NU METEEN DE KNOOP DOOR: en morgen al kijkt u op uw eigen Philips TV. iBEfii De Gaulle komt zaterdag al naar Nederland Onaanvaardbare voortvaarden in charters SAMEN Echtpaar gedood bij autobotsing Op rijksweg 13 verongelukt Vaarwel van de zeven zeeën Loop der bevolking in Noordbolland Groter vaargebied voor HAL DE Holland-Amenka Lijn, die reeds vele jaren het noorde lijke en zuidelijke gedeelte van de oostkust, de kust aan de Golf van Mexico en de westkust van de Ver enigde Staten bedient, zal nu ook de tussenliggende havens van de oostkust, de z.g. South Atlantic- havens in haar lijndiensten opne men. Het bedienen van deze ha vens Charleston (South Caro lina) en Savannah (Georgia) betekent, dat het vaargebied van Allerlei ^ROTTERDAMMER Pagina 3 MAANDAG 11 MAART, 1963: en het Laatste Nieuws Maandag- BREMERHAVEN middag Voor het Seeamt te Bremerha- ven de Duitse tegenhanger van wat wij noemen: Raad voor de Scheepvaart werd kapitein A. H. Lagaajj van het HAL-passa- giersschip Maasdam, dat op 15 fe bruari jl. zo ongelukkig op een in de Wesermonding liggend dubbel- wrak stootte, het vuur na aan de schenen gelegd. De bijzonder felle een nadere v«*larmg van loods Mei- Afspraak Verklaringen Bekend Afstand Afdrijven Anders Advertentie) -r'drie elements' antenne PROFITEER BOVENDIEN VAN ÖUDS- HOORN'S 3 IN ÉÉN AANBIEDING: i. 43 cm Philips televisie (type: 17 TX 291 A), in donkere of lichte uitvoering. st. Prachtige vleugeltafel met draaibaar bovenblad.3.Nieuwste3-elem,antenne. BIJ OUDSHOORN MEENT 22-34 TELEFOON 116440 In het hartje van Amsterdam op de hoek Sint Luciensteeg—N.2. Voorburgwal is een loper van het Algemeen Handelsblad vanochtend beroofd van een tas met 37.500, De loper werd door twee mannen overvallen, die hem de tas met het geld uit de handen rukten. DE AMERIKAANSE tenorsaxo fonist Johnny Griffin (35, New York City) gaf zaterdagavond met pianist Pirn. Jacobs c.s. een'boeiend jazzconcert in Rotterdam. De klei ne, kwieke Griffin, een (erkende) reus op zijn instrument, speelde voor jazzsociëteit B 14 in gebouw De Heuvel aan de Sint Laurens- plaats. B 14 was een van. de zeven jazz- TERWIJ'L de passagiers bij groepjes het m s. Willem Ruys verlieten dronken we zaterdagmorgen in de rooksalon van dit vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd een kopje koffie met kapitein Herman van den Heuvel, de gezagvoerder, wiens gebruind gezicht het beste bewijs was, dat een zeereis in alle jaargetijden de mens goed doet. Schipper' (Telefonisch van onze speciale verslaggever) N» een half uur beraad is het Sec t vanmiddag tot de conclusie ge Bjen dat loods Melchers een fout begaan door onvoldoende op het akeien van andere navigatiemid- "en te letten. De licentie van de werd echter niet ter discussie 1«> zoals schout-bij-nacht Mirow, e namens de regering optrad, had ecist. De conclusies houden overi- ns geen berisping in. Bij een even- erf nieuw ongeval, waarhij loods deiiers betrokken wordt, aal de -k-Maasdarci opnieuw naar voren orden gebracht. JBet Seeamt, dat bij monde van dr. eienert ernstig zal aandringen op op- ~~"tig van de nog in de "Wesermonding wrakken, was tot de conclusie oman dat het om een bijzonder on- *~kige samenloop van omstandigheden Omdat de lichtboei en de wrak- in dezelfde richting en over onge- gelijke iengte waren afgedreven, «r in optische zin niet van een worden gesproken, het Seeamt geen competentie aanzien van de Nederlandse scheeps- heeft, was het duidelijk dat de le- ervan van mening waren dat op de - -I Peilingen hadden moeten worden errieht. Het uitsluitend varen op radar ehtten zij, gezien de omstandigheden slecht zich en ijsgang) niet voldoende. ex, vlak voor het naderen van de fa- boei, het Deeca-apparaat werd uit- eschakeld, had de loods er op moeten dat dit weer in gebruik werd verdediger van loods Melchers, dr. er, ging van het standpunt uit. na- _c dat er, door het optische bedrog, van schuld kon worden gesproken, jen. er schuld was, zou het volgens eiter van een veel te zware strafmaat jagen, indien het intrekken van de ntie ter discussie zou worden gesteld. was, aldus pleiter, te gek om over aten, als de loods tegen de scheeps- og van een onder gerenommeerde varend schip, had moeten zeggen 'bij de positie opnieuw zou moeten „alen. Het zou als wantrouwen zijn tgelegd m de zeemanscapaciteiten van e staf van de Maasdam. Dr. Meannert wenste er de nadruk op leggen dat de Wesermonding niet oeöfiker te bevaren Is dan de toe- ggwegen tot andere havens. De be- «ning-zou volgens hem op de juiste geen andere peilingen verricht. Het „waarom" van alle vragen liet hij min of meer in het midden. aangebracht. Naar officieus h» Den Haag verluidt "het voorgenomen bezoek dat generaal Oanlle aan ons land hoopt te brengen a.s. zaterdag plaats hebben. Het ffieiële bericht hierover zal zo spoedig mogeltfk tegelijkertijd in Den Haag en rfis worden bekend gemaakt. Het bezoek zal maar van korte -duur Q: dezelfde dag zal het Franse staats hoofd weer naar Frankrijk terugkeren, geldt hier, naar mag worden aange- ,efl. een bezoek dat al maandenlang „5 tand, inclusief de datum waarop het gebracht zou worden. Hoewel bet een informeel bezoek is aan onze Koningin, blijft het toch een ontmoeting van het ene staatshoofd met het andere. Vandaar riot ,je aankomst en het vertrek met het .yjkelijke officiële eerbetoon zullen eschledeo: militaire eer zal de president op de vliegbasis Soesterberg bewezen worden- waar ook zoals gebruikelijk bij dergelijk© gelegenheden, de beide volks liederen ten gehore zullen worden ge bracht- Na aankomst op Soesterberg zal de ge neraal zich naar paleis Soestdijk bege ven waar hij koningin Juliana hoopt te ontmoete"- Zoals men wellicht weet heeft de Koningin de generaal destijds bij baar bezoek aan Frankrijk uitgenodigd. - Het ligt" in de lijn der verwachtingen dat aan het noenmaal dat de Koningin president De Gaulle zal aanbieden, ook aan zullen zitten de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H, Luns en de Franse ambassadeur in Nederland, de heer Ê- graaf de Crouy-Chanel. De scheepvaart op de Limburgse vaar wegen begint langzaam op normaal peil te komen. De Maas is al geruime tijd geheel bevaarbaar en men ver- Wacht, dat dinsdag ook het Julianaka- riaal tussen Maasbracht en Maastricht geheel ijsvrij en normaal bevaarbaar ial zijn- De scheepvaartroute van Rot terdam richting België en Frankrijk via het julianakanaal m Limburg zal aan hersteld zijn. i voorzitter dr. Meinnert, die aan de plaatselijke rechtbank verbon den is, cirkelde met conclusies en opmerkingen steeds om dezelfde kernvragen. Waarom hebt n, ka pitein, zonder meer aangenomen dat de boeien, waarop u de koers van uw schip uitzette, in de goede positie lagen? Waarom hebt u, terwjjl u wist tvat er tijdens de ijsgang met een betonning kan ge oeuren, geen andere navigatiemid delen te baat genomen om peilin gen te verrichten? In het volgepropte zaaltje van het Seeamtwaar de enige vrouw, de tolk, mevrouw Breming, was, werd van morgen en vanmiddag een nieuwe hoofdstuk toegevoegd aan de reeds min of meer bewogen geschiedenis van de Maasdam De (aan directe schade) anderhalf miljoen gekost heb bende escapade van de 15.000 tonner, die voor het eerst op een (feest) reisje was naar zijn nieuwe thuishaven Bremerhaven, zal overigens ook voor de Raad van de Scheepvaart in Am sterdam ter tafel worden gebracht. De venpachtig was dat het Seeamt zijn bevindingen al in de loop van de middag bekend zou maken. Hetzelfde kon van loods Firz Melchexs worden gezegd. Er was geen duidelijke afspraak tussen hem en de kapitein rTVIetnniol, «neriale geweest, waar hij de navigatie zou over- fxeieiomsch van onze speciaie nemen Hij achrte het echter vanzeif„ verslaggever) sprekend dat dit niet de gebruikelijke plaats: het lichtschip Weser, zou zijn. doch boei JW, omdat hij al dn Rotter dam aan boord was gekomen en. het vaargebied goed kende. Het Seeamt, dat uit voorzitter dr. Meinnert en vier bijzitters bestond allen koopvaardijkapiteins had, be halve kapitein Lagaaij en de Duitse loods Melchers ook degenen die mede op de brug hadden gestaan, voor het afleggen van verklaringen opgeroepen. Eerste stuurman Klerk behoorde hierbij, twee de stuurman Riess, vierde stuurman Bü steveld en de matrozen Notten en Bouw man. Van het machinekamerpersoneel was tweede machinist Van Drunen als getuige gedagvaard. Als getuige-deskundige werd nog kapi tein Wiebalck gehoord, die het gezag over het lichtschip Weser voerde. Na mens de bondsregering, in een aankla gende functie dus, trad schout-bij-nacht b.d. Mirow op. Zoals bekend de feiten werden van morgen weer kort gememoreerd liep de Maasdam op 15 februari om vier mi- nuten voor acht 's morgens op het dub- belwrak van de Engelsman Harborough en de Rus Kholmogory, dat volgens Duit se scheepvaartkringen niet kan worden geruimd, omdat het buiten de territori ale wateren ligt en er van de zijde van betrokkenen geen toestemming voor is verleend. Er waren 232 passagiers aan boord, van wie de meesten in Rotter dam waren geëmbarkeerd, terwijl de bemanning uit 265 koppen bestond. Toen het schip slagzij aan bakboord ging ma ken tien graden, verklaarde kapitein Lagaaij vanmorgen werd, op een rompbemanning na, iedereen in de si oe nen gecommandeerd. De schipbreuke lingen kwamen allen veilig aan boord van de loodsboot Gotti'f Hagen. De Maasdam kon later, gedeeltelijk op eigen kracht en daarna metb ehulp van twee sleepboten, ziin reis naar Bremerhaven vervolgen, nadat door middel van de Dompen en de ballasttanks het overhel len min of meer kon worden verholpen. Kapitein Lagaaij verklaarde met het vaarwater van de Wesermonding hekend te zijn, hoewel hij met de Maasdam rijn eerste reis als gezag voerder van een passagiersschip maakte. Ook met de posities van de verschillende wrakken was hij geheel op de hoogte. Gevraagd naar de kaar ten, welke hij had gebruikt, toonde hij Engelse zeekaarten uit de jaren 1962 en 1963, waar alle obstakels ingetekend waren. Voorzitter dr. Meinnert steide vast dat de koers met fout was geweest, zoals eerste krantenberichten meldden. Uit In rijn rede ter opening van de van daag in Amsterdam gehouden jaarver door scheepsbevrachters aangesloten bij de vereniging van makelaars in sebeeps- vrachten. die mede betrokken was bij het opstellen en deponeren van de be- vrachtingsvoorwaarden 1952. „Met voor bedachten rade worden bij internationale reizen deze voorwaarden niet gebruikt, omdat daarin enkele voor de schippers voordelige bepalingen voorkomen o.a. dat overhggeld ook voor de zon- en feest dagen moet worden betaald." Het is en blijft onbegrijpelijk waarom chers bleek dat het gebruikelijk is dat schepen, welke uit het westen komen, niet de noordelijke, maar de zuidelijke vaarroute nemen. In het geval van de Maasdam kon zelfs van een klemmend argument worden gesproken, daar m het noordelijke deel van de Wesermon ding zeker dertig schepen voor anker lagen, die in verband met de ijsgang en het hierdoor tijdelijk wegnemen van de betonning slechts overdag de rivier mochten opstomen. Toch vroeg dr. Meinnert zich af, waar om op zo'n korte afstand van de wrak boeien was gevaren. Hoe groot die afstand overigens is geweest, kon niet met zekerheid worden vastgesteld. Vol gens peilingen van de betonningsdienst, welke na het vastlopen van het schip waren gemaakt, moest er van 200 meter worden gesproken. Op de brug van de Maasdam daarentegen waren radar peilingen van 400 meter gemaakt De wrakboeien, waar het in dit verband om ging, waren die van de Nederlandse baggermolen Beverdijk (vorig jaar april gezonken) en het reeds genoemde dubbelwrak. De breedte van het vaarwater tussen bei de boeien gbedraagt onder normale omstandigheden 1.8 mijl. Vastgesteld werd „ongelukkig ge noeg", aldus dr. Meinnert dat de twoe boeien in dezelfde richting en over on geveer gelijke afstand door het drijfijs waren verplaatst. De eerste was een lichtboei, waar de brug van de Maas dam zijn koers op had bepaald, de twee de een wrakboei en wel van ihet dubbel wrak. Er kon dan ook van gezichts bedrog worden gesproken. Optische waarnemingen konden met geen moge lijkheid fouten aan het daglicht torengen. De voorzitter van het Seeamt las ge deelten uit de navigatievoorschriften voor, zoals deze in 1958 waren opgesteld. Bij ijsgang, zo zei hij, moest met het afdrijven van de boeien rekening worden gehouden. Via radar-, radio- of land- peüingen diende de koers te worden gecontroleerd. Met stemverheffing hamerde dr Meinnert zijn vragen door het zaaltje: „Was u bekend met de navigatievoor schriften, welke tijdens ijsgang gol den?" .Waarom geen radio-, land- of kruis peilingen gedaan?" .Waarom geen snelheid verminderd (12 mijl) in verband met het in alle op zichten troebele water?" .Waarom zo dicht langs de wrakboei gevaren?" Kapitein Lagaaij zei van het standpunt te zijn uitgegaan dat de boeien op de goede plaats lagen. Hij had zijn radar Via het radarscherm had de loods con trole uitgeoefend, er, evenals kapitein Lagaaij van uitgaande dat de lichtboei en de Wrakboei in de juiste positie lagen. Op de vraag van dr. Meinnert, waarom hij zonder meer had aangenomen dat de Maasdam, een juiste koers had aangeno men, antwoordde hij: „Bij de volledige brugbezettingr, die er was, en gezien de grote verantwoorde lijkheid die de staf droeg ten aanzien van de aan boord aanwezige passagiers, nam ik zonder meer aan dat het schip goed lag. Ook mjjii standpunt was dat de boeien zich op de juiste plaats be vonden." „Volgens de loods was het misschien anders geweest als er werkelijk sprake van zware ijsang was. Dit was op de 10e en He februari het geval, doch hij wist dat er daarna door de mannen van de betonningsdienst peilingen waren verricht. Hij suggereerde min of meer dat er door de laatsten niet voldoende controle was uitgeoefend. Ook de heer Melcheri bracht als zijn menening naar voren dat er optisch geen enkele aanwijzing was om de ligplaats van de lichtboei en de wrakboei te wantrouwen. En als hij, na het verrich ten van andere peiling, tot de conclusie zou zijn gekomen dat er afwijkingen waren, dan had hij, zo stelde hij met klem, toch op z'n radar vertrouwt. Indien er andere peilingen waren ge weest, dan hadden deze nooit tijdens de korte tijd dat hij in dienst was plaats kunnen vinden. Hij beaamde de sugges tie van dr. Meinnert dat deze voor licht boei JW hadden moeten plaatsvinden. 3 MAANDEN GRATIS Prof. A. Rjerhammar, hoofd van het Instituut voor geodesie In Stockholm, heeft verklaard dat vanochtend in het instituut een schokgolf is waargenomen die waarschijnlijk veroorzaakt is door een aardbeving en niet door een kern ontploffing. Het 'Zweedse persbureau had aanvan kelijk gemeld dat het instituut een kern en tel offing had geregistreerd die in het gebied van Nova Zemibla moest hebben plaatsgevonden. Het hoofd van het Seismologisch insti tuut in Uppsala, dr Baath, zei later dat zijn instrumenten maandagmorgen, een aardbeving hebben geregistreerd die zich op 2700 km ten zuidoosten van moet hebben vorgedaan. Het kon vol- Uppsala, waarschijnlijk in Zuid-Turkije, gebruikt de apparatuur was" de dag I gens hem geen kernontploffing geweest tevoren in Rotterdam nog getest doch1 zijn. OFf A25 P.WEEK VOOR ALLES WATUW HUISTOT THUIS MAAKT SERVICEWAGENS ZIJN ZO BIJ U, OOK'S AVONDS. mei 48 cm PHILIPS TV 875.- of 9.30 p. w. mei 59 cm PHILIPS TV 1045.- of TT.10 p. w. Diverse typen Universeel ontvangers. OVERSCH. DORPSSTR. 12 TELEFOON 41228 Op de alarmkreet „houdt de dief' zetten de twee mannen het op een lopen De man die m het bezit was van het geld kon direct worden aangehouden. De ander is nog voortvluchtig. De expeditielopers W. F. Lïnneksmp en H. J. de Haan (beiden 63 jaar) van het „Algemeen Handelsblad" waren vanochtend met het loongeld van deze week onderweg van de Nederlandse Handelmaatschappij naar de krant tosa de heer De Haan in de Sint Luciensteeg van achter door twee mannen werd besprongen. Hij werd. tegen de grond gesmeten en beroofd van de tas met 37.500. De heer Linnekamp had een tas met 1500 bij zich. Voor de Jonge Boelensteeg wilden de twee vluchtende overvallers de tas aan elkaar overgeven. Dat werdi hen nood lottig. Want door dit oponthoud kon een voorbijganger de man met de tas ten val brengen. De tas viel oo de grond sn het geld kwam op het wegdek terecht. De heer De Haan die de achtervolging had ingezet, arriveerde op dat moment ter plaatse en ontfermde zich weer over het geld. De aangehouden overvaller, de 33-jarige kok E. Z. uit Amsterdam, is ingesloten, m het bureau SingeL De andere overvaller is nog voortvluchtig. Vermoedelijk door een tegenligger verblind is zaterdagnacht de bestuurder van -een personenauto in Hilversum van de Soestdljfcsestraat af geraakt en met de auto tegen een boom gebotst. Twee Inzittenden, de 22-jarige P D ohm en uit Achterveld en diens 21-Jarige echtgeno te, kwamen hierbij om het leven. Het echtpaar laat twee kinderen, resp. van een en twee jaar achter. Een-derde inzittende, mevrouw Hagen uit Anke veen, werd m zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. De chauf feur kreeg een shock. De auto werd ver nield. De 59-jarige mevrouw J. M. Beekveld Sirmone uit Leiden is zaterdagavond op Rijksweg 13 nabij Rotterdam veronge lukt. Zij bevond zich in een touringcar, die even in de parkeerstrodk stopte om de passagiers een luchtje te laten scheppen. Ondanks de waarschuwingen van de chauffeur is de vrouw de rijweg overge stoken en door een passerende auto ge grepen. Zij was op slag dood. Het ongeluk veroorzaakte nog een kleine kettingbot sing met uitsluitend materiële schade. De bevolking in de provincie Noord- Holland is in de periode tussen de volks tellingen van 1947 en 1960 toegenomen met ea. 283.000 personen (van 1.774.273 tot 2.057,322) d.w.z. met ca. 16%. De in begrepen bevolking in gestichten, instel lingen en tehuizen bedroeg in 1960 totaal ruim 54.000 personen, d.wz. ca. 21.000 meer dan in 1947 (ruim 33.000). Johnny Griffin (tenor) op bezoek bij B14 godëring van de algemene schippers- de schippers akkoord blijven gaan met P. Aarhoudse, onder meer gewezen Pkomt zeys voor> dat de schippers zelfs enkele merkwaardigheden by het toe- zonder een schriftelijke bevmehttngs- passen, ol nïet-toepassen van de nog overeenkoinst een reis aanvaarden, steedsjeïdendc bevrachtlngsvoorwaar- Welvaart? Bij bevrachtingen in het nationale ver voer op charters, die afwijkende bepa lingen kunnen jnhouden. doen zich vol- Van een deelnemen van de schippers aan de z.g. welvaart is, aldus spreker, nog geen sprake. De binntjscheepvaart gens de voorzitter gevallen voor, waarin kan niet detelnemen aan de evolutie van in gcbiPPers' die dan hun eigen voor- «r« tiid en wordt daarvan naar de me- waardeh zouden kunnen stellen, zich door de bevrachters laten bewegen ge noegen {e nemen met voorwaarden die zeer bepaald niet m hun voordeel zijn. In'nog veel sterkere mate doen zich die gevallen vo°r bij de internationale rei zen die geheel vrij zijn- Als jnen ziet met welke cnarters de schippers akkoord gaan dan rijzen de ha ren te» berge, aldus de heer Aamoudse. de tijd en wordt daarvan naar de me ning van de voorzitter met voorbedach ten rade uitgesloten. Deze problemen gullen binnenkort in openbare vergade ring aan de orde worden gesteld. Over het concept-ontwerp binnenscbe- penwet die om een grotere beveili ging van de vaart en de opvarenden be oogt, ongeveer gelijk aan de scheep vaartinspectie bij de zeevaart, en gedi plomeerde binnenschippers eist is de die met name 'de charters noemde betref- voorzitter in het algemeen wel te spre- fende het vervoer van zand en gint tiaar ken. Als de financiële gevolgen voor de België schippers maar met behoorlijke verho- Z0 neemt een groot deel van de schip per» geen kennis van de voorwaarden op de achterzijde van het charter. Het jMeesr bevreemdende noemde de voorzit- j i„ „„„aSUii afkeurenewaar- ter -dat i» vele gevallen afkeurenswaar dige overeenkomsten, worden voorgelegd ging van de tarieven gepaard gaat en men zich maar bewust is dat als van schippers het afleggen van examens wordt gevorderd zij in de gelegenheid moeten worden gesteld voldoende onder wijs te volgen. Willem Ruys maakte reis met sensaties Enkele uren daarvoor was het schip in de thuishaven terugge keerd van de negentiende rond-de- wereld-reis, die wel vlot maar niet zonder sensatie was verlopen. Het begon al op de uitreis toen de Willem Ruys passagiers moest overnemen van het Britse passa giersschip Canberra, waarop brand was uitgebroken en dat om die reden zijn reis niet kon vervolgen. „De Canberra was „gestrand" bij Malta vertelde kapitein Van den Heuvel en toen we er van hoor den hadden we er al een voorge voel van, dat we hulp moesten gaan bieden. De passagiers immers, moesten voor zover ze de reis niet per vliegtuig konden Voort zetten over op dezelfde route varende schepen worden verdeeld. Voor alle zekerheid hielden we maar vast de kust en toen het tele gram „Koers zetten naar Malta" binnenkwam zaten we ineens m de goede richting. Drie uur hadden we nodig om de passagiers over te nemen en ik voelde me al die tijd schipper van een reddingboot. Honderdtwintig passagiers kregen we aan boord. Meer konden we er, omdat we zelf vrij aardig bezet waren, niet heb ben. We zaten ineens goed vol. Je kon net met zeggen, dat je over de hoofden kon lopen, maar het scheelde niet veel. Een gedeelte van de passagiers van de Canberra maakte later de Caïro-trip en toen brak er brand uit in het hotel, waarin ze logeer den. Het zat ze dus niet mee. Ze waren erg dankbaar overigens voor onze hulp. Voordat ze van boord gingen boden ze de staf van het scbip een cocktail-party aan." Bijna op elke reis van de Wil lem Ruys moest de dokter opvaren den passagiers of leden van de bemanning verlossen van de blindedarm, „maar deze reis had dokter Coops het wel bijzonder druk. Zeven blindedarm-operaties had hij te verrichten. Onder de patiënten was een jong vrouwtje- op-de-huwelijksreis dat twee dagen na de operatie aan de arm van haar echtgenoot al weer op het dek liep. Dat is de moderne therapie niet lang op bed blijven, zo gauw als het kan opstaan. Er was ook nog een maagopera- tie, waaraan geen centje pijn zat. Dokte Coops is een knap chirurg. In Indonesië had hij vroeger de naam de knapste dokter te zijn, die er was. In Wellington 2e' kapitein Van den Heuvel kwam ineens onze goede vriend John Fletcher Christian, de burgemeester van Pitcairn, aan boord. Hij was op weg naar de Fidzji-eilanden waar een vergadering was van eiland- bestuurders. Zijn vreugde over het weerzien met de Willem Ruys kende geen grenzen. Hij kwam ons allemaal heel hartelijk de hand drukken. Ons schooltje voor doofstomme en blinde kinderen in Colombo hebben we deze reis helaas niet kunnen bezoeken, We waren te laat aan. Maar we hebben wel weer geld ingezameld, meer dan duizend gulden". de HAL nu alle kusten van de Verenigde Staten omvat. Deze beide havens zullen een maal per maand worden aangelo pen, te beginnen met het m.s. Gaas- te rdyk, 2 mei van Rotterdam di rect naar Charleston, en het m.s. Grebbedyk, dat eind april van New-Orleans vertrekt en op de thuisreis Savannah als laatste ha ven zal aandoén. XJET oudste vrachtschip van de Koninklijke Rotterdam sche Lloyd het m.s. Weltevre den is voor goed van de zeven zeeën verdwenen. De directie heeft het schip voor de sloop verkocht aan de N.V. Etablisse menten Van Heyghen te Gent. België. De Weltevreden werd ge bouwd op de werf van P. Smit Jr. te Rotterdam en in 1937 aan de Lloyd opgeleverd. Het mat 9.295 brt en had een draag vermogen van 11.567 ton. Het was voorts ingericht voor het vervoer van twaalf passagiers. In de tweede wereldoorlog heeft de Weltevreden gevaren in dienst van de geallieerden, In 1943 werd het verbouwd tot troepenschip en ingericht voor het vervoer van ca. 1.400 mili tairen. Zij werden voorname lijk in de tussendekken onder gebracht De zijden van deze tussendekken waren betim merd met beschilderde asbest- platen, wat een verrassend ef fect gaf. De Weltevreden heeft voor namelijk dienstgedaan tussen San Francisco en de eilanden in de Stille Zuidzee. Begin 1947 werd het schip, dat de gehele oorlog vrijwel zonder schade was doorgekomen, door de Ne derlandse regering aan de Lloyd teruggegeven en weer tot „nor maal" vrachtschip verbouwd. KEN Japans scheepsbouwkun- dig ingenieur heeft m op dracht van de Shin-Mitsubishi Industries een scharnierend schip ontworpen. Het bestaat uit twee afzonderlijke delen, die onafhan kelijk van elkaar op de deining reageren. Bij een groot schip kan dit wel, zo is uitgerekend, een be sparing van 5.000 ton staai beteke nen, daar juist in de middensectie van het casco veel staal wordt ge bruikt ter versterking tegen be paalde transversale en longitudi nale trillingen. Als de directie van de Cunard Steam-Ship Company Ltd. er toe overgaat een vervangster van de Queen Mary te laten bouwen de beslssing daarover valt in juli a.s. zal het schip op twee werven wor den gebouwd. Ter bespoediging van de bouw zal het voorschip zijn vorm krijgen op de werf van Swan Hunter, terwijl het achterschip wordt gebouwd door Vickers. Dit is dan wel een zeer treffend gevolg van de veelomstreden vlag- discriminatie. Uruquay is er toe overgegaan een toeslag van niet minder dan driehonderd procent te heffen op alle goederen, die door buitenlandse schepen worden ge ïmporteerd. De Engelse vereniging van automobielfabrikanten heeft daarom besloten (noodgedwongen) niet langer gebruik te maken van Britse schepen, doch haar transpor ten voortaan te laten vervoeren door XJraquayse eenheden. clubs in ons land, die Griffin hij concerteerde reeds in Engeland, Frankrijk, België en Zweden'met Pim Jacobs, Ruud Jacobs (bas), Wim Overgauw (gitaar) en drummer Han Bennink te gast had. De Rotterdam mers troffen het, dat zij de musici aan het einde van de een week du rende toernee op bezoek kregen. Er was zaterdag in de overvolle grote zaal van De Heuvel namelijk sprake waaraan het bij de start in de Eind- hovense Poort van Cleef en ook daar na nog al eens aan ontbrak. De donkere Griffin voegde zich reeds op zeventienjarige leeftijd bij de big band van drummer-vibraforüst Lionel Hampton. Van het kwartet van Jo Jo nes maakte hij de grote stap naar Art Blakpy.s Jazzmessengers, om vervol gens op een mogelijk nog hoger niveau te komen: bij pianist Thelonious Monk. Johnny Griffin. die zich bij B 14 dui delijk op zjn gemak voelde, is. geen vernieuwer, geen revolutionair in de jazz. Hij heeft zich overigens zelf nooit in die geest uitgelaten. Griffin wil ge woon spélen, en we zijn er blij mee, dat hij van dit standpunt uitgaat, want het betekent toch ergens wel een ver ademing. Pim Jacobs. Ruud Jacobs en Han Bennink vonden in hem een grote in spirator. Zi; kwamen op een peil, dat ze wel zelden zullen bereiken. Wins Overgauw bleek er niet helemaal in "te zijn: nog afweziger dan anders, speel de hij weinig geïnspireerd, hield hij zich aan voor he m ongewoo glad, alle daags spel. Jammer was het, dat de intieme sfeer tijdens het concert door heen en weer gedraaf van enkele jonge lui, die klaarblijkelijk de aandacht op zich wilden vestigen, werd ver stoord. Zij vonden het ook nodig po dium op, podium af te gaan en de Jacobs brothers, Bennink, Overgauw en Griffin vanuit de coulissen te be gluren. Jouke M. JOHNNY GRIFFIN voelde zich zaterdagavond bij jazzsociëteit B 14 duidelijk op zijn ge-mak. Bij het tweede nummer had hij zijn colbert en das reeds uitgetrokken. Zijn tus sen de soli van zijn begeleiders aan gestoken sigaret had hij maar onder een klep van zijn tax gestoken.,,. -v

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2