liegende storm en huizenhoge zee 1 EASTWELL VERGING 1 north state Berenplaat Verhoor gezagvoerder Maasdam fel gelaakt Opnieuw dertig Vrij lustige smid maakte vrouw 25.000 afhandig BEL VANAVOND NOG 116440 Neem het er even van-steek 'n NORTH STATE op! Buit niet groot - schade wel. Chefarine .4 HAK NU METEEN DE KNOOP DOOR: en morgen al kijkt op uw efgen Philips TV. SAME N Griep? Chefarine „4 doei wonderen! IE rotterdammer Pagina 3 DINSDAG 12 MAART 1963 'ARINUS PEETERS (70), nu al jarenlang wijnhandelaar te Rotterdam, is de enige van. de redders, die het verhaal nog kan doen. Het verhaal van die rampzalige zondagmorgen in maart 1913, toen ze bij vliegende storm, die ais een woesteling langs dé kust trok en de zee huizenhoog opzweepte, met levensgevaar de bemanning van de Engelse East- well haalden. De gehele nacht hadden ze met hun sleepboot stand-by gelegen, wachtend op het aan breken van de dag om dan, bij .gunstig tij, het schip veilig binnen de pieren, van IJmuiden te brengen. Het leek een karwei van niets. Maar toen het eerste licht de morgen aankondigde en de Engelsman be gon op te stomen gebeurde er wat niemand had verwacht. Het schip werd uit de koers geslagen en drie mannen zagen tot hun ontzetting, hoe in het zicht van de haven, de Op het dek stonden 73 mensen, onder wie de kapiteins vrouw met drie kinderen, dicht bijeen en met de dood voor ogen. Woest sioeg het water over het schip, dat lang zaam begon te zinken. En drie man besloten eensgezind de dood zijn prooi te ontrukken. Wat zij probeerden zo schreef later een ooggetuige grensde aan het bovenmen selijke. Twintigmaal werd hun sleepboot teruggeslagen en Iwint ■•maal herhaalden zij hun poging de Eastwell ie be reikt.In een oorkonde, die hun nadien werd uitgereikt, staat in enkele simpele worden hun grootse daad vermeld: „Gedreven door de edele zucht om het leven van Uwen medemensch te redden, met inspanning van al Uwe krach ten, met bedaard beleid, kloekmoedig en onversaagden zonder te letten op eigen levensgevaar, stormen en golven (Advertentie) Boiïg Voorvloed De redders hebben voor elkaar niet ondergedaan. Marinus Peeters is even belangrijk geweest als Nannie van der Wiele. Een journa list schreef de volgende dag zeer terecht:.,,,Van de machinist werd een - buitengewone krachtsinspan ning geëist. Hij immers moest al leen de machine bedienen en alles op alles zetten om geen stoom te verliezen. De IJmuiden moest blij ven varen." (Vervolg van pag. 1) (Vervolg van pag. 1) Betonningsdiensf De vier middelen verenigd in Che-, far ine ,,4'% ieder afzonderlijk ai beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. 3 SPAARCENTJES Mr. Van Rijekevorsel in ziekenhuis VERGADERINGEN Minnenijd of oplichting? -f drie' elements PROFITEER BOVENDIEN VAN OUDS- HOORN'S 3IN ÉÉN AANBIEDING: 1.43 cm Philips televisie (type: 17 TX 291 A), in.donkere of lichte uitvoering. 2. Prachtige vleugeitafel met draaibaar bovenblad.3.Nieuwste3-elem.antenne. BIJ OUDSHOORN m e.wIS MEENT 22-34 TELEFOON 116440 Papoea's gevlucht uit Hollandia M trotseerendVijftig jaar geleden toonden drie ■mannen, dat zij werkelijk „man" waren. En een van hen kan het verhaal nog doen !347 r ROWNtWILUAMSON U.S.A 'Als die zaterdag 15 maart 1913 de pcherneriug overgaat in de avond, kiest jdc sleepboot IJmuiden van de onder- ■heming „De Visehploeg" zee, op. weg ■naar het Engelse s.s. Eastwell om het ■haar diensten aan te bieden by het [binnenlopen, van IJmuiden en het Interen in de sluizen. De bemanning I|s niet groot, zij telt slechts drie kop ijen- Maar schipper is Jan van der IVTiele, bijgenaamd Nannie van der IffWc, de geweldige bij elke zee, de- zelfde Nannie van der Wiele, die zes j jaar later, op 19 december 1919, bij leen poging opvarenden van een in I nood verkerende Duitse houtlichter te [redden, het leven laat f^ISiëo van dér Put is de'stuurman leh MarinusPeeters, .met ai zijn twin- f tig jaren, dé machinist-stoker. Er zijn |nog twee man aan boord: de sleepboot-, iagent H. Kaptein, die straks met de kapitein van de Eastwell de onder- handelingen over het binnenbrengen "zal moeten voeren en de vletterman G- Boonekamp. Het is te tijd van de zware stormen •••'én het weer is buiig boos. Er staat een fktfaffe zuidwester, geschatte windkracht jjznveü,- en een hooggaande, zee. !i -Om tien uur in de avond, ylak bij Scheveningep- komt de Eastwell in zicht. •.Zij hoort thuis in New-Castle a/Tyne en ijs nauwelijks een Jaar oud. Zij meet 3174 inetto en 5015 bruto ton, en heelt normaal ïjéett bemanning van 69 koppen, maar v*opr deze reis heeft kapitein Thomas I .William Scurr zich laten vergezellen van 'zijn. vrouw en drie nog kleine kinderen en bij Dungeness heeft hij de Nederland- i:se loods Klaas Smit aan boord genomen. pe Eastwell komt uit Rangoon, en i'lbeeft 78.900 balen rijst in. eerst bestemd voor Rotterdam, maar daarna, bij ver anderde orders, voor Zaandam. - JgyKapitein Thomas William Scurr is zee- jidan in hart en nieren. Hij kent zijn vak .en bij vertrouwt op zijn schip, dat hecht en sterk i:s gebouwd. Dat grots rollers van 'bakboord in dek en luiken over spoelen geeft hem geen zorgen. En dan daar is de sleepboot aL sluit, gezien het ongunstig tij. niet bin nen te lopen maar het aanbreken van de dag en gunstig tij af te wachten. Hij gaat bezuiden de gasfooei voor anker. Nannie van der Wiele hoort dat de Eastwell om vijf uur Jn de morgei} anker-op zal gaan. Om bijtijds zijn diensten te kun nen verlenen nadert hij IJmuiden bin nen de pieren, .bij de uiterste ton. Traag gaan de uren voorbij. Op de Eastwell en op de IJmuiden wordt wacht gelopen. En de wacht van 'beide schepen kijkt af en toe naar de inktzwarte lucht en huivert, zonder te weten waarom. Kort na het aanbreken van de morgen 'zondag 16 maart gaat de Eastwell anker-op. De IJmuiden en de tweede sleepboot De Visehploeg stomen de Engelsman tegemoet. Er staat een vlie gende storm uit het zuidwesten, hoge zeeën slaan -aan beide zijden over het schip, en er loopt een zware voorvloed. Kapitein Thomas William Scurr en de loods Klaas Smit zijn op de 'brug van de Eastwell. de kwartiermeester staat aan het roer en de tweede stuurman aan. de telegraaf. En dan. ineens gebeurt bet. De Eastwell, die met het licht van de beide vuurtorens in zicht de pieren nadert, wordt door de storm, de zeeën en de vloed uit dé koers geslagen en zet recht op de'pieren aan. Op de brug wordt nog wanhopig geprobeerd het schip van de voor de pier liggen de steenblokken te houden, maar alle pogingen zijn tevergeefs. Met een ge wéldig gekraak stoot de dwars weg drijvende Eastwell midscheeps op de blokken. De ramp voltrekt zich zo snel, dat als de vrouw van kapitein Scnrr met haar twee kinderen naar boven rent, zij slechts wadend door het water het middenschip kan be reiken. Als Nannie van der Wiele zich nau welijks heeft gerealiseerd wat er is ge beurd, vaart, hij zonder zich te beden ken naar de al wegzinkende Eastwell. Hij probeert eerst langszij bij het voor schip te komen, maar wordt midscheeps van de Eastwell teruggeslagen. Dan weet hij met de achtersteven van zijn lAlUfSZli schip de bakboordsteven van de East well te naderen. Weer zijn het huizen- Hoe zwaar het weer ook is Nannie van hoge golven die de IJmuiden terugslaan. - Wide manoeuvreert de IJmuiden i Maar ten slotte lukt het met de hulp handig iaogszij de Eastwell en Kaptajn i van Kaptein en Boonekamp, die van *efeBoonekamp gaan over. Het is niet!de Eastwell zijn gesprongen en de sleep- nioeilijk een sleepcontract af te sluiten, boot hebben bereikt, de zich op het 'Ipe gezagvoerder gaat met d-e voorwaar- voorschip bevindende opvarenden, on- den akkoord, hij vraagt zelfs nog om een'der wie het oudste dochtertje van ka- tweedè sleepboot. jpitein Scurr, van het schip te halen ïit Dan stomen beide schepen op naar IJ-lof op te vangen. fjiwukfen... en voltooit de Eastwell haari Daarna begeeft Nannie van der Wiele laatste re-is. j zich tussen en naast de steenblokken •Om fealf een in de nacht van zaterdag] om te proberen de overige opvarenden, 0p zondag lcomen ze voorgaats. [die het voorschip niet meer hebben rt Kapitein Thomas William Scurr be-1 kunnen bereiken, te redden. Twintig y' -"" 'i i De drie mannen van de sleepboot IJmuiden, die de 73 opvarenden van de Eastwell in veiligheid wisten te brengen: kapitein Nannie van der Wiele (1), machinist-stoker Marinus Peeters, thans wijnhandelaar te Rotterdam - (3), en Theo van der Put, stuurman (3). malen moet hij zijn pogingen herhalen, maar eindelijk het lukt. Een laatste poging wagend laat hij met kracht de achtersteven van de IJmuiden in de zijde van de Eastwell iopen, zodat de verschansing van de Eastwell wordt ingedrukt en de IJmui den met haar achterberghout daarin blijft vastzitten.' Steeds volle kracht achteruit stomend slaagt Nannie van der Wiele er in de IJmuiden tegen de Eastwell te houden, zodat ook de laat ste opvarenden zich in veiligheid kun nen brengen. De redding wordt de sensatie, nee, iel1 ijzersulfaatsilo. niet alleen van de dag, maar van het' hele jaar. Van alle kanten worden de redders bejubeld. Onderscheidingen worden hun uitgereikt: een gouden horloge van' de reddingmaatschappij, een zilveren horloge met inscriptie van de koning van Engeland, een me daille van koningin Wilhelmina en van Lloyds. In juni 1961 is, op een sein van wet houder J. U. Schildluis, de cutterzuiger Sliedrecht XVII met het werk op de Be- renpiaat begonnen en volgens de -plan nen zou Rotterdam in 1965 voorgoed uit de drinkwater-ellende zijn. Maar tegen het einde van de zomer van verleden jaar -bleek, dat men met de bouw enige -maandden op het schema vooruit was. Hoeveel het ministeriële be sluit het werk wederom zal bespoedigen, kunnen wij thans moeilijk beoordelen. ■In november verleden jaar is het filter gebouw aanbesteed en ondershands op gedragen. Inmiddels is het westelijke ge deelte van het spaarbekken gereed en aan het oostelijke deel wordt na de win terse stilstand met volle kracht gewerkt. De kade met loswal en grote wip- kraan is gereedgekomen, terwijl er ook al hard wordt gewérkt aan filtergebouw Het ziet er naar uit, dat Rotterdam Wat dr. Meinnert eigenlijk van de ka pitein van een binnenkomend of uit gaand schip verlangt, aldus de Maas- damstemmen. is het voor anker gaan voor elke boei, om metingen te verrich ten. Afgezien van alies moet, hoe nauw keurig de peilingen worden verricht, al tijd met afwijkingen rekening worden gehouden, die in de orde van grootte van enkele honderden meters liggen. In dit verband kan op zijn minst merkwaardig worden genoemd dat het het betonningsvaartuig vanwege onvol doende zicht precies vijf dagen kostte om vast te stellen dat de "boeien inder daad op een verkeerde plaats lagen. Vijf dagen wachten dus om zekerheid te krijgen? Over de betonningsdienst is uit de ij .[mond van de voorzitter van het Seeamt eerder behoorlijk water krijgt dan 'het oeen kwaad woord gezegd. Wat het af- verwacht. drijven van de boeien betreft, sprak hij it Vier middelen In één ia blei werken krachtiger zender de maag van streelcte maken I Glaun buijj» 20 tabletten f 0.80 Handige itripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon !00 tabletten f 3.50 De gemeenteraad van. Culemborg heeft gisteravond de gasvergiftiging, waarbij twee doden te betreuren waren, bespro ken. De uit 4 leden bestaande fractie van de Partij van de Arbeid in de raad was ongerust over het groot aantal lekken in het gasbuizennet in de oude binnen stad, dat 80 jaar oud zou zijn. Zij ver zochten de raad een deskundig onder zoek in te laten stellen, speciaal in de wijken achter de Vismarkt, waar de gasvergiftiging zich voordeed en op het hoge dorp. B. en W. deelden mede, dat nadat de vorst uit de grond verdwenen zal zijn, een grootscheeps onderzoek naar de kwaliteit van het buizennet zal worden ingesteld. De woordvoerder van de .Partij van de Arbeid in de raad bleef aandringen op een onderzoek van buiten af, doch dit voorstel werd door de raad met elf tegen vier stemmen verworpen. Het Engelse sa Eastwell, enkele uren nadat het bij het binnenlopen van IJmuiden uit de koers was ge lopen en dwarsweg op de Nocrder- pier gezet. (Van een onzer verslaggevers) OPNIEUW is in Rotterdam een gróót aantal inbraken opge lost. De 25-jarige machinist. O. O die geen vaste woon- of ver blijfplaats heeft, bekende in het bureau Boezemsingel, dat hij in een maand dertig kraken heeft gezet. In bijna alle gevallen maakte de man hij ging naar zijn zeggen alleen o ppad geen. geld of goederen buit. De inbraken van de gebroeders B. mee gerekend, die, zoals bekend Hil- Iegersberg onveilign, zyn er bin nen twee weken meer dan zeven tig kraken opgelost. De machinist werd met nog twee anderen voor een inbraak in een maalderij aan de Honingerdijk, waar bij een passerende nachtwaker met een stuk gummislang werd neergesla gen, gearresteerd. De recherche van het bureau Boezemsingel voelde het drietal uiteraard nader aan de tand. O. bekende toen alleen nog een in braak te hebben gepleegd: bij een kabelfabriek stal hij een grote partij tinsoldeer. Bij het tweede verhoor ging hij helemaal door de knieën en bekende hij de uitgebreide serie nach telijke inbraken. De eerste kraak leverde O. de groot ste buit op: achttienhonderd gulden uit een school in de Hoofdsteeg. Zes dagen later bezocht hij een school aan de Bentincklaan, waar hij hondera gulden stal, de spaarcentjes van de leer lingen voor een schoolreisje. In februari ging O. er meer vaart ach ter zetten. Bijna iedere avond pleegde hij een inbraak. De man verschafte zich toegang met een stuk gereedschap, dat hij volgens de politie zijn „brekie" noemt. Met dit werktuig richtte hij meer schade aan dan het totaalbedrag van zijn 'buit ruim 2300 gulden. O. begon in februari met drie inbra ken in het Industriepand aan de Oost- zeedijk. Bij twee firma's ving hij bot. bij de derde een transformatorenfabriek nam hij de loonzakjes van het perso neel, waarin in totaal 270 gulden zat, mee. Twee nachten later bracht O. onge wenst bezoek aan een fabriek in de Struisenburgstraat. Hij haaide alles over hoop, maar vond niets van zijn gading. De man verlegde hierna zijn werk terrein naar de haven. Een kraak in een scheepvaartkantoor aan de Rivierstraat leverde behalve een aantal flesjes bier eveneens niets op. En de, buit. die hij in een kantoor aan de Veerhaven ver gaarde tien sloffen sigaretten was nu ook niet om over'naar huis te schrij ven. O. besloot diezelfde avond het nog maar eens te wagen en hij brak voor de tweede maal in bij de transformato renfabriek. De moeite bleek echter voor niets te zijn. Enkele avonden later richtte O. zijn aandacht op vier firma's in de Maas torenflat. Resultaat: bij elkaar 170 gul den... O. besloot toen met het „kleine werk" op te houden en het „in het groot" te gaan doen. Doelwit werd de kluis van een motorenfabrïek aan de Sluisjesdijk, waar hij enige tijd had gewerkt. Op de tast vond O. de glasfles en de brander en nadat hij de verbindingsslang door een kantoorloketje had geleid, begon hij aan het karwei- Tegen vier unr in de morgen toen O. overigens nog niet veel was opgeschoten deden voet stappen op straat hem op de vlucht slaan. De machinist pleegde hierna nog een tiental inbraken, die hem eveneens geen cent opleverden. over „eert bijzondere ongelukkige samen loop van. omstandigheden", omdat visu eel niets ongewoons was waar te ne men. Was het misschien ook een samen loop van omstandigheden, zo vragen de Nederlandse zintuigen zich af, dat de mensen, die tot taak hebben de boeien te controleren dit kennelijk in dagen niet hebben gedaan?. Zwaar drijfijs de oor zaak van bet afdrijven. was in drie dagen niet meer voorgekomen. Noch aan de loods, noch aan andere zeeva renden was de waarschuwing doorgege ven attent op de betreffende boeien te zijn. Wat tenslotte het Decca-apparaat bbtreft, hiermee zijn, tot het moment van de aanvaring toe, peilingen ge daan. Helaas waren de laatste echter slechts tot de fatale .boei in de kaar ten ingetekend. Bij het inlopen vanl een haven gebeurt dit overigens vaak.' De staf van de Maasdam en ook de Duitse loods blijven van mening dat zij alles wat redelijk en wenselijk was. heb ben gedaan om het schip veilig binnen te brengen. Schuldgevoel, dat men wel eens bij een verkeerde nautische ma noeuvre kan hebben, ontbreekt totaal. De Maasdam, die nog hoog en droog in een dok van de Norddeutseher Lloyd ligt, is al in zoverre gedicht dat het schip over twee weken weer in het wa ter kan liggen. De directe schade be draagt 1.7 miljoen gulden een lialf miljoen meer dan aanvankelijk geschat werd. Verwacht wordt dat de Maasdam in derdaad op 16 april zijn vertraagde reis naar New York kan maken. Voor de af vaart, die op 18 maart was gepland, wordt thans de alnegen maanden in Bremerhaven liggende Seven Seas ge reed gemaakt. Voor een algemene in- Het Tweede-kamerlid mr. K. van Rijc- kevorsèl is opgenomen in het ooglijders- gasthuis te Utrecht voor het ondergaan van een oogoperatie. De heer Van Rijeke vorsel was juist hersteld van de gevolgen van een nieroperatie. De 499 ton metende Nederlandse kust vaarder Bree-Helle van de rederij P. A. van Es en Co N.V. te Rotterdam, bevindt zich op het ogenblik in zinkende toe stand nabij kaap Finisterre, nadat hij eerst zijn deklading was kwijtgeraakt. Ook de bemanning heeft het schip moe ten verlaten en is aan boord gegaan van het Deense schip Biscaya. voor Hoogstraat111 R-dam -Tel:* 117811 spectie is dit schip gisteren het dok in gegaan. Bij nader inzien kan het een wonder worden genoemd dat de Maasdam ge spaard is gebleven. Het schip was zin kende tpen het, gedeeltelijk óp eigen kracht en het laatste uur geholpen door twee havensleepboten de kade bereikte. Indien de zeeslepers meteen hadden hadden vastgemaakt met andere woorden: als er slechts geringe vorde ringen waren gemaakt dan had de 15.000 tonher nooit de veilige haven be reikt. (Van onze rechtbankverslaggever) Minnenijd of een ordinaire oplich ting? Dat wilde de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. R. J, De leider van de Australische so cialistische oppositie, Calwell, heeft verklaabd dat zyn partij er zich tegen zal verzetten, odien Australië de ver plichting zou aangaan om Malakka of de voorgestelde Maleisische statenbond te verdedigen. (Advertentie) SERVICEWAGENS ZIJNZOBIJ U.OOK'S AVONDS. m.t 48 cm PHILIPS TV 875.— of 9.30 p. w. m«t 59 cm PHILIPS TV 1045.— of 11.10 p. w. Divim typen Univ«r»el ontvingert. OVERSCH. DORPSSTR. 12 Brunner, in de zaak tegen de 58-jarige smid C. van N. graag weten. De verdachte hield zich echter (oostin- dischdoof. Met een gegroefde werk hand achter een der oren volgde hij de gang van zaken in de zittingzaal. Hij zou een zekere mejuffrouw M, H. voor liefst 25000 hebben opgelicht door haar allerlei fraaie verhalen te vertel len. Hij gaf zich uit voor Gerritsen en had een bouwbedrijf. Aan de Euromast had hij ook zijn steentje bijgedragen. Mejuffrouw H. hing aan zijn lippen. „Ik heb een bouwput in Groningen ea dip is door de storm in de afgelopen dagen, onder water gelopen. Kun je ma tienduizend gulden lenen?" vroeg „Ger ritsen" zijn vriendin. Dat kon. Later leende mejuffrouw H. haar vriend, die zich als vrijgezel voordeed hij was getrouwd en had enige kinderen) nog meer geld tot een totaal van 25000. Er is niets van waar," zei Van li ter zitting. „Ik heb alleen maar geW geleend voor mijn bedrijf. Ik heb haar niets op de mouw gespeld." „En uw verklaringen bij de politie en de rechter-commissaris, waarin u wel schuld bekent?" vroeg de presi dent. „Die zijn niet van mij," zei de smid- ,,Ik heb trouwens niets kunnen ver staan. Ik ben doof, weet u." „Daar heb ik anders nooit wat van gemerkt," zei zijn als getuige versche- enen ex-vriendin. Ook de derde in deze affaire, een zekere S.. vond dat er nooit -iets aan de oorschelpen van Van N. had gemankeerd. Deze derde man had de smid in een trein ontmoet en deelgenoot gemaakt in de gehele affaire. De smid noemde hem altijd Jansen. „Jansen" ging vaak mee op de uitstapjes, die Van N. en me juffrouw H. maakten. ..Van N. sneed altijd geweldig op," zei hij tegen de pre sident. „Van de tien woorden die hij te gen de vrouw zei, waren er negen gelo gen." Ook moest „Jansen" de brieven van de smid aan zijn geliefde schrijven. Hij kreeg de kladjes van Van N. en ver zorgde met zwierige hand de amoureu ze briefwisseling. „De verdachte had grote schulden eB trachtte door zijn relatie met mejuf frouw H. uit de financiële, moeilijkhe den te raken," zei de officier. „Hij be schikt over een gladde tong en inne mende manieren en Is daarom een ge vaarlijk man voor de samenleving. Ik eis achttien maanden gevangenisstraf." De raadsman vond dat er meer spra ke was van minnestrijd en minnenijd van de kant van de benadeelde. Na ver loop van tijd wist zij de ware naam ea het echte beroep van de verdachte maar bleef hem geld lenen. Hij vond dat er geen sprake was van oplichting en ver; zocht om vrijspraak. Uitspraak op 2a maart. VOOR ALLES WAT ÜW HUISTOTTHUIS MAAKT TELEFOON 41228 Maandag is in Hollandia geconstateerd, dat twee bekende Papoea's zijn „verdwe- neij"' Het betreft het hoofd van de be- voikingsvoorlichtingsdienst, Dick Sarwo™ en het onderhoofd van de radiodienst Ely Marjen. (Het hoofd van de radio dienst is de Oostenrijker dr. Hans SM»" kiewicz) Beiden verschenen maandaï niet op hun werk.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2