N.V. Arend kreeg eigen gebouw in Rotterdam ypióte Tewaterlatingen bij A. Vuyk Conferentie in Londen W illem Ruys en Saskia J. H. Schweers Drie belangrijke samenkomsten. GEROUTINEERDE TYPISTE HOEK VAN HOLLAND üerotterdammer MAANDAG 18 MAAKT 1963 Jeugdhavenweek KRITISCH BEKEKEN Nog krachtiger MEER SPOREN? Voorzitter Geurtsen verlaat Rovak Lia Dorana en Prim Dikkers voeren spanning op Slagaderlijke bloeding Rotterdam neemt nu bus belangrijke gastenin gebruik Schizoplireen? Geraffineerd spel Gezellig cabaret voor DOS-leden STOOMVAART MIJ, ZEELAND IN dit Havenjaar '63, waar in wordt herdacht dat hon derd jaar geleden de z.g. Wet op de Nieuwe Waterweg tot stand kwam, is voor middel bare scholieren een Jeugdha- venweek georganiseerd. Ter gelegenheid daarvan zal een programmaboekje verschij nen met een voorwoord van prinses Margriet, het petekind van de Nederlandse koopvaar dij, burgemeester mr. G. E. van Walsum en van de voor- vtter van de Stichting „Ha- venbelangen". De Jeugdhavenweek wordt maandag 25 maart geopend met een bijeenkomst in het dakpaviljoen het Groothandels- gebouw, waarop o.a. bur- meester Van Walsum het woord zal voeren. De sluiting valt op zaterdag 30 maart en deze sluitingssamenkomst wordt gehouden in de Glazen Zaal van Ahoy'-gebouw. In de dagen tussen opening sn sluiting heeft elke schooi laar eigen festiviteiten, zoals foto- en tekenwedstrijden, ex cursies. filmvoorstellingen en toneeluitvoeringen. Het schip lag op punt zijn twintig ste rond-de-wereld-reis aan te van gen. Vier van deze lange verrukke lijke reizen maakt het dit jaar. Doch slechts op één reis en wel deze zal het Pitcairn aandoen, het eiland, dat bestuurd wordt door Fletcher John Christian, de nazaat van een der ,,Bounty"-muiters. De overige reizen loopt het Callao aan. de haven van Peru's hoofdstad Lima. Voor de PLtcairners is dit niet zo plezierig. Want de medische staf van de Willem Ruys is al enige jaren hun geregelde controlerende arts. De hoop is er nu ook bij de dok ter van het vlaggeschip dat de ge zondheidstoestand van de bewoners van het eiland in het jaar dat de Willem Ruys Pitcairn niet aandoet niet achteruit gaat. Oudste passagier op deze reis is mevrouw A. Kroese-Sauter uit Den Haag. die tussen Singapore en Mel bourne haar 86ste verjaardag hoopt te vieren. OP EEN van de eerste reizen van de Willem Ruys, vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsehe Lloyd, werd een meisje geboren, dat de naam Saskia kreeg. Deze Saskia l'Dalmeyer), wonende in Hollandse Rading. is nu veertien jaar en leer linge van een hogere burgerschool in Hilversum. Dezer dagen schreef zij een brief aan de directie van. de Lloyd met de vraag, of het mogelijk was, da: zij haar schoolvriendinnen het schip liet zien. waarop zij het levenslicht aanschouwde. De directie vond dit een lumineus idee en zo liepen er zaterdag een dertig jongedames over de dekken, door de salons, de lange gangen en de eetzalen van de Wil lem Ruys, met tientallen ach's en oh's en kijk's blijk gevend van haar grote bewondering voor de zeereus. DEZER dagen gaat L. Smit Go's Internationale Sleepdienst, in opdracht van een verzekeringsmaat schappij. onderzoeken of het" Duitse vrachtschip Max Sehnell (2729 brt), dat sinds 22 februari op de Amazo ne-rivier in Brazilë dicht bij Arcari Island aan de grond is gelopen, is vlot te brengen. Een bergnigs'deskun- dige is inmiddels per vliegtuig ver trokken. Mocht berging mogelijk zijn. dan zullen een of meer sleep boten van Leen Smit uit het Caribi sche gebied naar Arcari Island wor den gedirigeerd. Het schijnt niet zo'n makkelijk kar wei. Lokale sleepboten hebben na vergeefse pogingen het schip vlot te trekken van verdere hulpverlening maar afgezien. De motorzeeslsepboten Elbe en Clyde van Leen Smit krijgen een groter vermogen. Op het ogenblik ontwikkelen de motoren van de twee sleepboten elk 4.000 pk en dat zal 1.500 pk worden. De Elbe wordt nu onder handen genomen. Het schip ondergaat de TIEN zeevarende Europese landen zijn in de Britse hoofdstad ver tegenwoordigd geweest op een con ferentie. die was bijeen geroepen ter bespreking van de nieuwe Amei- kaanse scheepvaartbepalingen. Voor zitter was de Engelse minister van vervoer de heer E. Marples en naast Engeland zaten om de ronde tafel Nederland, België. Frankrijk, West- Duitsland, Denemarken. Noorwegen, Zweden, Italië en Griekenland. Zoals bekend voerde de Ameri kaanse scheepvaartcommissie nieu we bepalingen in met regelingen voor de vrachtenpohtiek van de reders, overeenkomsten van conférences en contrakten tussen reders en veria- ders. eerste vierjaarlijkse survey en tij. dens deze onderhoudsbeurt worden enkele verbeteringen aan de hoofd motor aangebracht. Over een paar maanden komt het zusterschip Cly de aan de beurt. Daar de recherche er rekening mee houdt, dat zich nog meer sporen in het water van de Waalhaven kunnen bevinden, zal de speurtocht, die ook de berm enomvat Worden voortgezet. Voor dit werk zijn 25 adspirant-agen- ten van de opleidingsschool aan de Boezemdwarsstraat, dertig recher cheurs en een afdeling van de Genie uit Soesterberg ingeschakeld. De laat ste gaat met detectors de door laag water droaggevallen delen van de Waalhaven afzoeken. Mr. A. Geurtsen heeft op zakelijke gronden zijn functie als voorzitter van de Stichting Rotterdamse Vakschool voor kappers (Rovak) neergelegd. De heer Geurtsen, die geen andere functies in de stichting zal aanvaarden, heeft het colle ge van B. en W. van Rotterdam in ken nis gesteld van zijn besluit De Rovak kwam enkele weken geleden in het nieuws, toen zij de gemeenteraad verzocht het voorstel voor de oprichting van een gemeentelijke kappersvakschool aan te houden tot de vergadering, waar op haar verzoek voor de oprichting van een (particuliere) kappersvakschool (In stituut Recourt) in behandeling zal wor den genomen. Zoals men zich zal herin neren, heeft de raad het verzoek naast zich neergelegd en besloten de gemeente lijke school nodig te verklaren. HET is duidelijk dat het voor jaar in aantocht is. Dat meent de Schiedammer de heer Brandt ook. Hij heeft daarom zaterdagmiddag zijn arbeid aan zijn zeilboot op de tweede etage van zijn woning (Rembrandt- laan 21beëindigd. Het vaartuig is naar zijn (water-)element ver voerd. Daartoe moest het bootje hoog uit de woning uit de ra men naar de straat gehesen wor den waar een vrachtauto voor het verdere vervoer gereed stond. De luchtreis van het zeilbootje had veel bekijks. De 36-jarige fabrieksarbeider J. C. Stuurman uit de Brielselaan in Rotter dam staik zondagmiddag per ongeluk zijn linker hand door het ruitje van een deur. Hij kreeg een. slagaderlijke bloe ding en werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Aanstaand weekeinde zal de gemeen te, Rotterdam haar ,.bus voor belang rijke gasten" officieel in gebruik ne men. Dat geschiedt ter gelegenheid van de ontvangst der delegatie uit hel Britse Hull, met welke plaats de Maas stad zoals gemeld goede rela ties onderhoudt. De bus, waarvoor de Rotterdamse ge meenteraad destijds een bedrag van bijna een ton voteerde, is bij de N.V. Autoindustrie Verheul in Waddinx- veen gebouwd op aanwijzingen van de gemeente Rotterdam, die voor haar belangrijke bezoekers dringend be hoefte had aan een comfortabel ver voermiddel in het uitgestrekte werkge bied van de stad. De bus biedt ruime zitplaatsen aan 26 garien en is voorzien" van een kaar. tentafel, een kleine keuken met koel kast en een gelegenheid tot bet berei den van verversingen. ACTIEFILMS staan het hoogst ge noteerd in de Maasstad. Het merendeel van de Rotterdamse bios coopkijkers verlangt levendige ver wikkelingen. en een fikse dosis span ning. Geldt dit mede voor schouw burgbezoekers dan moet het Nieuw Rotterdams Toneel zaterdagavond wel magnifiek in de roos hebben ge schoten met „Signpost te murder" van Monte Doyle Deze ..thriller", in Londen al meer dan vierhonderd keren gespeeld en „topper" van de griezelstukken, biedt de liefhebbers een royale portie span ning, mysteriesfeer, ongedachte wen dingen en als speciale attractie van het genre volop gelegenheid om tij dens en na het spel geinteresseerd te plussen en te minnen of alles wel lo gisch in elkaar zit. Monte Dovle heeft zijn spel. hier ge lanceerd onder de titel ..Het sein staat op moord", heel schrander opgebouwd en voorzien van perfect werkende ..thrileffecten". Het verdienstelijke daarbij is dat de schrijver goede aan dacht heeft geschonken aan de physieke en psychische factoren die in omstan digheden, als door hem bedacht, een rol spelen. Een acteur, verdacht van moord op zijn vrouw, laat zich ontoerekenbaar verklaren en in een kliniek opsluiten omdat, hij geen kans ziet zijn on schuld te bewijzen. Iri het gesticht echter begint bij onmiddellijk plannen te beramen voor een ontsnapping waarmede hij hoopt aan te tonen dat hij geen moordenaar en evenmin een krankzinnige is. Roy Collier vindt een kans in de door hem zorgvuldig bestudeerde (En gelse) wet op de krankzinnigenverple ging, die luidt dat de patiënt die 28 da gen buiten een inrichting heeft door gebracht. niet mag worden opgesloten zonder hernieuwd onderzoek. Door een van de verplegers stelsel matig uit te horen, raakt de acteur volkomen op de hoogte met de situatie in de kliniek en van de nabije omge ving. Op grond daarvan kiest hij het voor zijn doel meest geschikte onder duikadres, de eenzaam gelegen woning van Sally Thomas en haar man Da vid, een "handelsreiziger die vaak lang durig van huis is. Collier ontsnapt, weet in de woning te komen en weerhoudt zijn gedwongen hospita ervan hem aan te geven. Het begin van zijn actie schijnt te zijn geslaagd, maar Hoy, wiens zenuwge stel danig is geschokt, voelt zich on zeker door de merkwaardige kalmte en bedenkelijke toegevendheid van me vrouw Thomas, die beweert dat haar man niet thuis is. Als de vrouw na een. bewogen avond in diepe slaap is gevallen, trekt de labiele acteur op on derzoek uit. Hij komt ten slotte in de badkamer en verscheurt dan de stilte met een afgrijselijke kreet... Bijgekomen na een periode van be wusteloosheid, zegt hij het lijk van Da vid in het bad te hebben gezien, pre cies zoals zijn eigen vrouw werd ge vonden. Sally Thomas verklaart Collier voor gek, loopt met hem mee naar boven en samen zien ze: een lege bad kuip. De vrouw beschuldig' hem haar man te hebben gedood. Is de jonge acteur toch waanzinnig? Zou hij, in «en vlaag waarvan hij zich niets herinnert, werkelijk zijn vrouw hebben gedood? Of is er een duivels complot gaande om hem voor de twee de maal onschuldig als moordenaar in het nauw te drijven? Na de pauze stuwen Lia Dorana en Pim Dikkers de knap gespeelde ver wikkelingen en gevoelsbotsingen op naar de sfeer waarin de spanningen naar alle kanten kunnen losbarsten. Heel geraffineerd worden de accenten aangezet in de uitbeelding van Sally Thomas en Roy Collier. Zij moeten zich samen en met hun fantasierijke regisseur Richard Flink wel serieus hebben verdiept in de psyche van deze mensen. Het resultaat van dit inleven heeft menige toeschou wer ter verrijking van de" psychologi sche kennis nog meer te bieden dan het thriilerverhaal aan spanning, al is deze dan royaal voldoening schenkend om er een plezierige avond mee te beleven. Als geneesheer-directeur speelt Adolf ïtijkens een doortastende rol in deze mysterie, dat natuurlijk een andere ontknoping krijgt dan men verwacht. Frans Kokshoom is een potige ver pleger, Hans Polman zijn collega en John Lanting een politie-rechercheur. Een compliment verdient decorbou wer Chiel de Meij voor zijn ..lekker geheimzinnig" gemaakte woninginte rieur met de nu en dan doorschijnen de bovenverdieping. Het premièrepubliek genoot merkbaar en leek ons enthousiaster dan bij enige voorgaande eerste voorstellingen. Dit spel zal er bij de liefhebbers echt wel ingaan. TON HVDRA De wandelsportvereniging D.S.O. in Overschie heeft vrijdag in zaal Musica, die tot de laatste plaats was bezet, een gezellige cabaretavond gehouder Het aantrekkelijke programma be stond uit zang en muziek door de „vaste gasten" van D.S.O. De voorzitter van D.S.O., de heer K. van Dorp jr., sprak in zijn openings woord over de groei van het aantal le den (thans 130). pÉplËlfl DAGDIENST HOEK VAN HOLLAND-HARWICH 1111111111 vraag! voor spoedige indiensttreding op haar afdeling Expeditie te Rotterdam, Jeugdgebouw „De Fakkel", Gaffeldwarsstraat 5, a.s. dinsdag 19, woensdag 20 en donderdag 21 maart Spreker: JACOB KLEIN HANEVELD. Evangelist te Bodegraven Onderwerp: „Dat Uitzicht moet ons nooit begeven Bijbelse feiten, over de Hemel. Medewerking van: zangkoor en „Morgenrood-dno". Komt u luisteren? Aanvang: elke avond om 8 uur. Maaskant, van Dommelen, Kroos en Ir. Senf Architecten te Botterdam hebben op hun kantoor plaat» voor Sollicitaties uitsluitend schriftelijk. Sollicitaties aan het bureau Kipatraat 1 te Rotterdam. Voor inlichtingen telefoon 12.0J.82.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2