i Duizend dieren, duizenden bezoekers Paasveetentoonstelling waar agrarisch festijn Blijdschap om verbeteringen van Veemarkt Plaag van de Lijnbaan zette négen kraken Jongetje door auto 25 meter meegesleurd met WERK BENELUXTÜNNEL VORDERT VAN HELLING TOT BEURS Juwelendief krijgt 16 maanden a Hoofden botsten tegen elkaar Man dood voor huisdeur aangetroffen Koninklijk gezin laat Rotterdam aan Mexicaanse gasten zien Polonaise aan boord van Waterman Gezamenlijke aanpak contingent Duitser ging in priesterkleding op dievenpad Goederenverkeer recordcijfer Politieagent van spaargeld beroofd Diefstal op dagboot Heistelling viel om: treinverkeer werd gestagneerd Wereldatlas voor de scheepvaart Vrachttarieven omhoog I iïii itehimmmkk DINSDAG 2 API in Ernstig gewonde XpEN kleine duizend dieren, duizenden veehouders, vee- handelarne, keurmeesters en andere veedeskundigen, autori teiten en andere 'belangstellenden zorgden er vanmorgen, dinsdag, voor dat de 93e Paasveetentoon- stelling een waar agrarisch festijn werd. m Tekening effen en iineepde dobbysfoffen 20 cm breed Nieuwe vlag Bouwfonds DE Haven.vakschoöl te Rotterdam bestaat binnenkort tien jaar en er zijn plannen om dit tweede lustrum met enig feestelijk vertoon te vieren. Dat dit gebeurt is te be grijpen. Er is immers geen na-oorlog.se onderwijs instelling 'aan te wijzen -die op. zo'n. indringende manier haar bestaansrecht heeft bewezen als deze vakschool voor de haven? Stoot Toekomst Animo Pagina 3 Een wielrijder is op de Buitenhaven weg in Schiedam met zijn hoofd in bot sing gekomen met het hoofd van de 84-jarige bedrijfsleider J. A. Ihmls uit Leerdam. De heer Ihmls moest met een schede]basisfractuur naar het Ge- meenteziekehnuis in Schiedam wor den vervoerd. Omstreeks half zes is de heer Ihmls met zijn collega uit het kantoor van de Verenigde Glasafbrieken op de Buiten havenweg in Schiedam naar de aan de kade geparkeerde auto gewandeld. Zijn collega liep enkele meters voor hem. De wielrijder J. S. die in Nieuw- sticht woont, botste tegen de heer Ihmls aan. Zij stootten met de hoofden tegen el kaar, waarna ze op het wegdek vielen. De heer S. had slechts pijn in het hoofd. Xxtra feestelijk ging het ditmaal toe in de gebouwen en op de terreinen van de Rotterdamse Veemarkt. Tijdens een bijeenkomst ter officiële opening van de expocsltie zjjn vele woorden van blijd schap geait over de gereedkomlne van de uitbreidingen der veemarktontlllage. In de bovenzaal van het nieuwe zalen- en kar. torengebouw, waar op de parterre de uitbreiding van het (toch ook nu al weer overvolle café) is gevestigd kwa men de genodigden bijeen. Dr. A. de Boer, directeur van slachthuis en vee markt, sprak over de betekenis der ver nieuwing die de reeks verbeterings- werken voorlopig heeft afgerond. De voorzitter der Hollandse Mij. voor Landboifw (organisatrice der Paasvee- exposities), de heer A. R'P sprak woor den van dank aan het adres van gemeen tebestuur en directeur. De heer De Boer kreeg van hem een fraaie tekening voor de vergaderkamer: een paard van de hand van de Rotterdamse kunstenares Helena Zielstra. (Advertentie) (Van een onzer medewerkers) mms Als U straks in het voorjaar de leukste en modernste overgordijnen voor Uw ramen wilt hebben...en toch geen handenvol geld kwijt wilt zijn, kom dan morgen eens kijken. Want dan begint de verkoop van een grote partij over- gordijnstoffen in aparte en moderne kleuren, uit de series van 4 tot 5 gulden, nu per meter voor iets meer dan anderhalve gulden. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de paradeslag van deze overgordijnstoffen, van prima kwaliteiten en in leuke, moderne kleuren, AtByj nu per meter gf ff voor M v v fZmmn f*f t wrhriftha<f. Buren hebben op de Swammerdam- singel «en vreselijke ontdekking gedaan. Toen zij door de brievenbus van net pand Swammerdamsingel 21c keken, zagen zij de 74-jarige buurman W. Su- vaal in de woning voor de. deur liggen. Zij hebben dokter Houthuizen gewaar schuwd, die via een dakraam m de woning is geklommen. Dr, Houthuizen trof de beer SuvaaL dood aan. Gebleken is dat de heer Suvaal zon dagnacht om half een thuis is geko- mem Een auto heeft hem thuisgebracht. Een voorbijganger heeft de heer Suvaal nog assistentie verleend bi) het betre den van de woning. Daarna moet mj van de trap achterover zijn gevallen met zijn hoofd tegen de gesloten deur aan. Niemand heeft dat bemerkt. f)e beer Suvaal had een schedelbasis- fractuur. Hij is dus 's nachts in de wo ning overleden. De buren hebben gistermorgen door de brievenbus gekeken omdat zij geen geluid in de woning hoorden en ook op het bellen werd niet gereageerd. Uit naam van de Zuid-Hollandse Bond van Veehandelaren en de marktcommis- sie sprak de heer J. Karess erkentelijk heid uit voor het bereikte resultaat. Spe ciaal dr. De Boer en diens voorganger, dr. Rosmalen, werden in dit verband ge prezen. De heer P. de Vrij, Provinciale Bond van Veerijders, bleek verheugd over de goede wijze van organisatie, waardoor .de rijders snel „los" zijn. Uit het succes der Paasveetentoonstel ling pljjkt volg s wethouder J. U. Schilt- huis van Rotterdam het feit dat de vee markt niets aan betekenis verliest. Het is een typisch Rotterdamse gebeurtenis. De bewinsman uitte met name waar dering voor zijn voorganger, de heer H. E. v. d. Brule, die samen met de vo rige directeur, dr. Van Rosmalen de grondslagen voor de verbetering heeft gelegd. Het gemeentebestuur is dr. De Boer erkentelijk voor de grote activi teit, die deze in. zijn korte periode van directeurschap aan de dag heeft gelegd. Bovendien bleek de heer Schilthuis dankbaar voor het feit dat steeds meer beschikbaarstellingen van ereprijzen zor- g voor de accentuering van de bete kenis van dit agrarisch evenment, waar men het beste vee van het land kan Hierna maakten de genodigden de be kende rondgang over de terreinen en door de hallen, waar de keuringen in volle gan/ waren. Men zag ook de nieu we vlag van de H-L.M., die deze dag in gebruik werd genomen. De duizenden uit Brabant, Zeeland, Gelderland, Zuid-Holland en andere pro vincies hepben vandaag weer genot van goed vee en gezellig vertier. Te midden van koeien, kalveren, schapen, geiten, varkens, slachtpaarden en pony's zijn vele relaties gesmeed en verste vigd en is veel handel gedreven. Het voorbr gen van landbouw-, rij- en trek paarden oogstte, zoals steeds, grote waar dering van de kenners, evenals het op treden van de „Gouwerulters" (junio ren) als attractief Intermezzo. (Van ome rechtbankverslaggever) De 33-jarige P. B. N. (zonder be roep, zonder vaste woonplaats) is in de maanden december en januari de plaag van de Lijnbaan in Rotterdam geweest, tiet gelukte hem negen ge slaagde kraken te zetten in het win kelcentrum. „U hebt de politie henden. vol werk bezorgd", zei de president van de rechtbank in Rotterdam, mr. P. J. C. Schipper, dinsdagmorgen. „In één win kel hebt u zelfs tweemaal ingebroken. U trok profijt van de moderne archi tectuur, die langs de Lijnbaan is toe gepast. U tilde gewoon een paar ruit jes uit en wist zo binnen te komen. U hoefde niets te farceren. Hoe'bent u nu op het idee gekomen om deze sim- ■Zoals men. weet rullen de Koningin en. prins Bernhard de hen bezoekende president López Mateos van de Verenig de. Staten van Mexico, zijn echtgenote en hun dochter ook iets van Rotterdam laten zien. Dat zal donderdag, 4 april gebeuren. Prinses Irene zal deze tocht meemaken. Eerst zal het hoge gezelschap, van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" naar de Verenigde Verolme Scheepswerven, op Rozenburg varen. Van d'e Verolme-werf zullen prinses Ire ne en mevrouw Mateos met haar doch ter zich 'begeven naar het polio-paviljoen „De Ark" bij het Zuiderziekenhuis. Al len zullen daarna via de tunneltraverse naar 'Den Haag terugkeren. De tocht van Den Haag naar de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" gaat via de rijksweg, de Abt. van Stoik- weg, de Aelbrechtskade, de -Rochuasen- straat, de Westzeedijk, de G. J. de Jonghweg, het Droogleever Fortuyn- plein, de Westzeedijk, de Kievitslaan, de Parklaan en het Westplein. Van de Verolme-werf naar „De Ark" wordt de route gevolgd via de Botlek- brug, de iBotlekweg, de Vondelingenweg, de Reeweg, de Albert Plesmanweg, de Jan Olyslagersweg, de Groene Kruis weg, De Slinge, de Langenhorst, de 01- dengaarde en de Vinkebaan. De burgemeester van Rotterdam roept de Rotterdamse burgerij op voor al in het havengebied en langs de route de vlaggen uit te steken. (Van onze correspondent) Drie opvarenden van de dagboot „Prin. ses Beatrix" van de maatschappij Zeeland in Hoek van Holland hebben zondag bij de Hoekse politie een aanklacht ingediend wegens diefstal van hun portefeuilles. In totaal werd een bedrag van 150 vermist. De hut waarin de portefeuilles zich be vonden was niet afgesloten. Maandag is op hetzelfde schip de 18- jarige koksmaat A. C. W. uit Den Haag aangehouden. Deze had al eerder dief stallen gepleegd. Hij is voor een nader verhoor ingesloten. ROTTERDAMSE KOFFIETERMrJNMAH.KT Opgegeven door Leonard Jacobson en Zonen te Rotterdam. Onveranderd kalm. pele inbraakmethode toe te passen?" „Ik heb destijds zelf die ruitjes in gezet", was het verrassende antwoord. „Ik heb dat goed onthouden". „Deze serie inbraken pleegde -u om in uw levensonderhoud, te voorzien", zei de president, „en om u aan overmatig drankgebruik over te geven. U bent aan het zwerven geslagen na die diefstal in uw kosthuis". „Inderdaad", zei N. Op 16 december had hij van de afwezigheid van een van een medekostganger, een Rotter damse politieagent, geprofiteerd. Hij sloop diens kamer in en ging er met een geldkistje (inhoud 127.50) aan de haal. Hij durfde uiteraard niet meer in zijn pension terug te keren. De officier van justitie vond dat er met N. eigenlijk niet veel meer te be ginnen was. Hij was in de laatste jaren acht keer veroordeeld. Hij eiste nu een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden. Uitspraak op 16 april. firote drukte op de Paasvee- tentoonstelling in Rotterdam. Een rijtje kampioensstieren in de pas overdekte runderhal. (Van een onzer redacteuren) Met de (papieren) bloemen van de gouden bruiloft in de hand stapte vanmorgen het echtpaar W. Middel bosch uit Assen van boord van het s.s. Waterman, nog vol herinne ringen aan het grote feest, dat be manning en passagiers bet in de Stille Oceaan hadden toebereid, 't Was geweldig, vertelde de bruid. We kregen een taart zo groot ais een ta felblad, maar die hebben we niet al leen opgegeten, aldus de bruidegom. De.heer en mevrouw Middelbosch had den een bezoek gebracht aan hun ge trouwde dochter in Sydney en waren op de terugweg naar Holland en in die pe riode viel de dag van de gouden brui loft. Dat was op 12 maart. Ze hadden het stil willen houden, -maar de marco nist kreeg een aantal gelukstelegram men binnen en lichtte de kapitein in. Toen was het hek van de dam, .ver telde de heer Middelbosch, 's Morgens werden we ontvangen door de kapitein en zijn staf en daarna door allepassa giers, die ons een feestlied toezongen, Cadeaus waren er ook bij, een toilet garnituur en een asbak en verder dan nog die geweldige taart en een geschenk onder couvert. Maar het grote feest viel in de avonduren. Dat werd een echt oud-Hollandse bruiloft met een polonai se en voordrachten. De Engelse passa giers keken hun ogen uit. Ze hadden nog nooit zo iets meegemaakt, vertelde de heer Middelbosch, en ze zeiden: ons leven lang zullen we dit niet vergeten. De Waterman van Trans Oceaan heeft voorlopig haar laatste reis-rond-de- wereld gemaakt. Van 14 tot 18 mei gaat het schip logies verlenen aan de deel nemers aan het jcugdfestival in Rotter dam. Daarna wordt het ingezet op -de Atlantische dienst voor een paar rei zen naar Canada. In welke dienst het schip in het najaar wordt opgenomen is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) De driejarige D. IJselstein van de Benedenrijweg in Rotterdam werd maandagmiddag ongeveer 25 meter meegesleurd door een personenauto. De jongen liep slechts een hersenschudding op, waarvoor men hem naar het Zuider ziekenhuis vervoerde. Hij reed met zijn step op de Benedenrijweg nabij de Oost- dijk een afrit af, juist op. het moment, dat de auto naderde. De knaap kwam met de llakervoorkant van het voertuig in aanraking. De zesjarige J. W. Kwant van de Putsebocht in Rotterdam werd maan dagmiddag toen hij zonder uit te kijken voor de ouderlijke woning overstak door een personenauto aangereden. Men bracht de jongen met een hersenschud ding naar het Zuiderzie'kenhuis. Op het kruispunt Walenburgerweg- Statensingel in Rotterdam botsten maandagmiddag een personenauto en een scooter. De bestuurder van de scoo ter, de 25-jarige C. J. Vermeulen uit de Kerstant v. d. Bérgelaan liep een shock op, zijn duopassagiere, de twintigjarige W, M. Roetsenburg van de Spangense- kade, kreeg een wond aan de linker voet. Beiden werden naar het Dijkzigt- ziekenhuis vervoerd. (Vait een onzerverslaggevers) DE ELF gemeenten in het Water weggebied die voor de jaren 1963 1964 en 1965 een woningcontingent van 9000 woningen per jaar hebben toegewezen gekregen, zijn overge gaan tot de instelling van een voor- pig Informatiecentrum Woningbouw Waterweggebied, om voor wat be treft de woningbouw tot een doeltref fende samenwerking met het be drijfsleven te komen. Deze medede ling hebben de Kamers van Koophan del en Fabrieken voor Rotterdam en voor de Beneden-Maas vanmorgen versterkt. De instelling van het informatie centrum heeft o.m. tot doei een plan ning te maken voor de woningbouw ten behoeve van het, bedrijfsleven. Zoals men weet moet een deel van het contingent (2000 woningen per jaar) worden gerealiseerd in de industrië- (Van een onzer verslaggevers) De 23-jarige Duitse volontair J. W. A. E. uit Diisseldorf drong in de nacht van 8 op 9 maart als priester verkleed de kamer van een Spanjaard in het R.K.- zeemanshuis Stella Maris binnen. Hij had zich daar laten opsluiten, met de bedoeling enkele diefstallen te plegen. De Spanjaard betrapte de Duitser op heterdaad, maar deze wist te ontvluch ten. Later op de dag kon men hem aan houden en vond men op hem acht (le ge) portemonnees en portefeuilles, die zo verklaarde de volontair zijn eigen dom waren. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de Duitser zich aan negen diefstallen en insluipin gen had schuldig gemaakt. Hij opereerde bij voorkeur in hotels en zeemanstehuizen. De totale waarde van zijn buit bedroeg ongeveer drie duizend gulden. De priesterkleding, waarmee hij zich in Stella Maris vermomde, had hij uit de sacristie van het zeemanshuis ont vreemd. De haven van Rotterdam heeft in 1962 een goed jaar gehad met een toe name van het goederenverkeer van 90,1 miljoen ton (van 1000 kg) tot het recordcijfer van 96,6 miljoen ton. De totale invoer bedroeg volgens de cijfers van de Kamer van Koophandel 71,5 miljoen ton (67,0 min); de uitvoer 25,1 miljoen ton (23,1 min). Aan transito- verkeer was er ingaand 25,2 miljoen ton (25,6 min) en uitgaand 7,7 miljoen ton (7,6 min). De gunstige ontwikkeling was voor een groot deel te danken aan het toenemende aandeel van de minerale oliën, dat 52,8 miljoen ton (47,0 min) of 56 procent (52 pet) van het totale goederenverkeer omvat. Aangevoerd werd 38.6 miljoen ton olie (34.4 min ton) en uitgevoerd 14.2 miljoen ton (12,6 min). De overslag van de andere goederen bleef nagenoeg gelijk: 43,9 miljoen ton tegen 43,2 miljoen ton in 1961. Toename was er bij de steenkolen (6.0 min ton tegen 4,9 min), de granen (5,7 min tegen 4,5 min) en stukgoederen (18,3 min tegen 17,3 min). De aanvoer van ertsen daalde vrij sterk (11,1 min tegen 13,5 min vorig jaar), die van hout licht (1,0 min tegen 1,2 min). Ie bouwmethoden. Deze jaarlijkse contingenten van 2000 woningen zul- len voor de helft moeten worden ge bouwd in de ongesubsidieerde sector en voor de andere helft in de woning.' wetsector. De gemeenten zijn bereid deze jaar lijkse contingenten aan het bedrijfsle ven aan te bieden. Indien het bedrijfs leven door het verlenen van financiële faciliteiten meewerkt aan de totstandko ming van de 1000 ongesubsidieerde wo ningen, zijn de gemeenten van haar kant bereid voor elke woning die op de ze wijze tot stand, komt een in type en bouw gelijke woning, maar dan als huurwoning in de woningwetsector, eveneens vrij ter beschikking te stellen voor de huisvesting van werknemer?' van de betrokken bedrijven. TOT goed begrip- wordt in dit, var-, band opgemerkt dat de deelneming van de bedrijven aan deze regeling de aanspraken van hun werknemers op woonruimte volgens de gebruikelijke liormen. vanzelfsprekend niet uitsluit. De betreffende gemeenten hébben zich voor de verwezenlijking van deze niet- gesubsidieerde woningen verzekerd van de medewerking van het. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten dat deze wo ningen zal realiseren door middel van zijn coöperatieve systeem. Daar de gemeentebesturen met liet oog op het totale contingent van 9060 woningen per jaar een gezamenlijk be leid voor dè komende jaren 'wensen te bepalen ook voor het geheel van de premie- en van de ongesubsidieerde bouw is het van belang dat zij op kor te termijn een duidelijk inzicht krijgen In de totale behoefte aan woningen van het bedrijfsleven. De bedrijven die voor bovenbedoel, de regeling belangstelling hebben worden thans uitgenodigd zich vóór 18 april schriftelijk of telefonisch met genoemd Informatiecentrum in ver binding te stellen. Het Informatiecen trum is gevestigd in het Stadstimmer- huis, kamer 406. Haagseveer 35 ie Rotterdam, tel. 010119200. Aan elk bedrijf dat hierom verzoekt, zal onmiddellijk een uitvoerige toelich ting op deze regeling worden gezonden waarna opgave van door het bedrijf be nodigde woningen kan geschieden en hiermede door de gezamenlijke ge meenten in hun woningbouwplanning rekening zal worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) ■Doordat een heistelling op het baanvak terecht kwam en de stroom draden. braken, is het treinverkeer uit de richting Schiedam naar Rot terdam maandagavond enige tijd -ge stremd -geweest. De 'heistelling, die -tijdens het ver plaatsen omviel, stond ten noorden van de spoorweg op een pad nabij de Abraham van Stolkweg. Zij wordt gebruikt voor werkzaamheden aan de spoordijk. Havenvakschool viert tweede lustrum De groei is stormachtig geweest. In 1953 werd begonnen met 22 leer lingen, die les kregen in een loods aan de Maashaven. Thans is de school ondergebracht in een prach tig modern gebouwencomplex aan de Waalhaven (in gebruik genomen in 1959) en het aantal leerlingen is ge stegen tot boven de vijfhonderd. En nog zet de groei zich voort. Daar om werd een twee jaar geleden be sloten tot de oprichting van. een twee de school. De plannen daarvoor lig gen gereed. Zij zal verrijzen aan de Vierhavenstraat. Voor het uitbreken van wereld oorlog 11 was er al behoefte aan een goede vakopleiding voor hen die in de haven werken; na 1M5 bleek overduidelijk, dat het zonder zo'n vakopleiding eenvoudig niet meer zou gaaln. Men was het er over eens, dat havenwerk een vak wasdat geleerd moest worden. Toepassing van de nieuwste tech nische snufjes en het gebruik van allerlei ingewikkelde en minder in gewikkelde machinerieën gingen grote vakbekwaamheid vragen. De tijd, dat men alleen met een paar stevige handen aan het lijf in de haven terecht kon, was voorgoed voorbij. Kennis ging een zeer be langrijke rol spelen. En dat inzicht nu gaf ten slotte de stoot eerst tot het instellen van een vakopleiding voor volwassenen én later tot de oprichting van de Ha venvakschool. In 1949 begon de af deling vakopleiding van de Scheep vaart Vereeniging Zuid de ouderen in de haven in de elegenheid te stel len zich theoretisch te ontwikkelen. Maar tegelijkertijd werden er al plannen gemaakt voor de stichting van een havenvakschool, die de jon geren. zou opvangen. Begrepen werd, dat gerekend moest worden met de toekomst. Een nieuwe generatie werkers in de ha- vakscholen naar Rotterdams voor beeld in oprichting. Griekse haven autoriteiten hebben aan Rotterdam eveneens adviezen gevraagd over het stichten van een havenvakschool. Zelfs Amsterdam volgt Rotterdam. De Rotterdamse havenvakschool was de eerste in haar soort in de ge hele wereld. En de Rotterdammers kunnen daar met recht trots op zijn. Een -havenarbeider moet dus een vakman zijn. En er zijn duizenden van deze vaklieden nodig wil onze haven kunnen blijven voldoen aan de verwachtingen, die men in het buiten land van haar heeft. Helaas is de eerste jaren na de oorlog -de animo om in de haven te gaan werken niet al te groot ge weest. En vandaag de dag nog kan men een zekere weerstand constate ren bij vele jongeren om havenwerk te verrichten. De oorzaken daarvan zijn vele. In de eerste plaats en misschien wel de voornaamste rust op het beroep het odium, dat het een minderwaardig beroep zou zijn. Dat men in de haven altijd wel terecht kan. Daarnaast is het wer ken in de open lucht niet meer zo Wat het eerste betreft: aangeno men mag worden, dat bet beroep lat odium var. „iedereen-kan-dat- wel" langzamerhand is kwijtgeraakt. Want „iedereen" kan het beslist niet. Voor de haven zijn hersens nodig. Een havenarbeider moet snel kun- ven diende zich aan. En het werd nodig geoordeeld deze nieuwe gene ratie van stonde af aan in het haven- werk op te leiden. Te' zijner tijd hopen we uitvoeri ger op de gang van zaken op de Ha- vemvaksehool terug te komen. We volstaan, nu met er aan t'e herinne ren, dat dit Rotterdamse initiatief uit alle delen van de wereld, grote waar dering heeft ondervonden. Zelfs uit Japan kwamen havendeskundigen r.aar Rotterdam om zich te oriënte ren op het haven-onderwijs. En de Rotterdamse school vindt in vele landen navolging. Op Formosa en in Israël zijn op het ogenblik haven- nen denken, problemen zelfstandig kunnen oplossen, nauwgezet zijn en leiding kunnen geven. Die mensen levert de Havenvakschool' af. Geluk- kig maar,, want,ze zijn onmisbaar. DINNENKORT zullen -bij een uit- L* geverij te München de eerste vijfduizend exemplaren verschijnen van een werk, dat uniek is in de wereld: een atlas voor de scheep vaart met een naslagwerk, waarin elke haven ter wereld met alle bij zonderheden en met zijn werven staat geregistreerd. De uitgave staat onder toezicht van dr. Gustac Adolf Theel, de leider van het instituut voor scheepvaarton- derzoek te Bremen. In dit instituut zijn 12.500 zorgvul dig geordende werken over de scheepvaart te vinden. Het pluist maandelijks 4S1 tijdschriften in aller lei talen nauwkeurig na. "Verder -be vat het een omvangrijk archief met meer dan 4OÖ.00Ö artikelen over de scheepvaart, die op onderwerp zijn op geborgen. De atlas is in de Engelse taal -ge drukt. Het bevat 172 kaarten, op ver schillende schalen. Hierop zijn alle ongeveer 12.000 havens van de we reld ingetekend en elke haven naar haar soort Bovendien is precies aan- gegeven hoe groot dé capaciteit van de havens is, hoeveel schepen er hun „tehuis" hebben en hoeveel schepen er ligplaats kunnen nemen. Voor het samenstellen van deze atlas zijn on geveer 40.000 arbeidsuren nodig ge weest. ALS gevolg van de staking van de Franse mijnwerkers krijgen de charterprijzen van de wilde vaart de neiging omhoog te lopen. In de afgelopen week was de vraag na de tonnage voor -het vervoer van kolen uit de Verenigde Staten naar Europa zo groot, dat de eerder in het jaar bestaande ladingsbehoefte voor het -gehele Euro-pese continent vrijwel werd geëvenaard. De reders, die tonnage beschikbaar hebben, heb ben hun tarieven verhoogd. Voor en kele schepen is ruim 3.50 dollar per ton -betaald voor het vervoer van ko len van Hampton Roads in Virginia naar Belgische havens. Ook voor schepen, die zwavel, kun nen vervoeren, zijn de tarieven ver hoogd aangezien de vraag naar dit produkt van landen, die gewoonlijk door Frankrijk worden bediend, sterk is toegenomen. Het Grieks schip Pa ros is gecharterd voor een transport van 18.500 ton zwavel van Coatzacoal- cos in Mexico naar Amsterdam of Rotterdam voor een prijs van 5.65 dollar per ton. ONDANKS -alles vordert het werk voor de Beneiuxtunnel. Niet bet werk aan de tunnelbouw; want daar aan is men nog niet toe. Maar de voorbereidingen zijn in volle gang aan beide oevers. Op de zuidelijke •wal is zelfs -maandag een eerste paal geslagen zonder dat de bouwers aan 1 aprilmoppen-dachten. - - Een van de zwaarste heistellingen in ons land is hier opgesteld om stalen damwandem te slaan. Eerst zou vrij dag de eerste paal de grond ingaan, maar er kwam enige vertragirfg- Maar maandag vielen dan toch de eerste klappen. De loswal komt op de plaats waar magazijnen, werk plaatsen en een betonfabriek. (Op de achtergrond van deze plaat het Ha venbedrijf Vlaardingen-Oost). Inmiddels krijgt het bouwdok op de voormalige Madroel bij Pernis reeds duidelijk zijn enorme afmetingen. De baggermolen Beverwijk I hapt gretig de grond weg. De vertraging, ont staan door de vorstperiode, zal ech ter voor achterstand op het schema blijven zorgen. (Van ome rechtbankverslaggever) "De 23-jarige varensgezel" F,'E. W. uit Poortugaal, jdië in EatterÜpm drie.jüwe- lierszeken heeft geplunderd, is -door de rechtbank tot zestien maanden veroor deeld. Déj'officier had'.(wee jaar geëist. Zijn hospita, ,de 44rjarige serveersterV. I. H., werd vrijgesproken van opzettelijke heling van ërtkele gestolen sieraden Ook van schuldheling w.erd zij vrijgesproken omdat er een fout in de dagvaarding w*s geslopen: mevrouw H. pakte de juwelen niet in Rotterdam (zoals in de dagvaar ding stond), maar in Poortugaal aan. De 33-jarige Rotterdamse handelaar in auto-onderdelen S. D. werd voor be lastingontduiking tot veertien dagen ge vangenisstraf en een boete van zesdui zend gulden veroordeeld. De officier hac een maand cel en twaalfduizend -gulden boete gevorderd omdat D, de fiscus een jaarlijks inkomen van 20 000 had ver zwegen. De 65-jarige, accountant G. M., die ae boekhouding voor de firma D. verzorg»?- kreeg voor medeplichtigheid aan de &e- lastingojtduiking een maand voorwaar delijk en. 150 boete. De officier had een maand dn voorwaardelijk geëist.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2