Russisch schot op maan gedeeltelijk mislukt Naaste medewerker van Eiehmaim ontdekt? Opmars van de kernenergie goed die nylons Home wil Brits-Franse betrekkingen herstellen Prinses Beatrix maakt foto's van kersebomen Jjh mm.doote Vliegende Hollander 1-145 Loenik-4 schoot doel voorbij Satelliet nu in Laan om aarde Verduistering van 7 min. Syrische ponden Tijdbom gevonden onder tv-toren Na regenboogbom stralengordel om aarde Arrestaties voor de Poqo tot actie kon overgaan Nederlandse Joden uitgemoord Dode bij botsing in Brits Guyana SE AT O heden in Parijs bijeen f 45 -I 95 Mateos wilde niet over Berlijnse muur kijken Gevecht tussen negers en blanken in V.S. Russisch protest tegen verbod van buizen-levering Leider opstand in Argentinië gearresteerd Ondanks opdringend publiek TOCH IS HET ZO! Economisch herstel met Djakarta in voorbereiding Adenauer mag niets meer „verschuiven" Engeland koopt 100 Polaris-raketten in Amerika de rotterdammer Pagina 4 MAANDAG 8 APRR, 196 De Russische satelliet Loenik-4 is de maan op een afstand van 8500 kilometer gepasseerd, aldus heeft het Russische persbureau Tass meegedeeld. De maansonde gaat nu voorlopig een satelliet van de aarde worden. Het gehele jaar zal hij om de aarde wentelen in een lange baan, die in het be gin maximaal op 700.000 km van de aarde zal liggen en minimaal 90.000 km. Daarna zal de Loenik-4 waarschijnlijk een baan om de zon gaan beschrijven. MISLUKKING N Een van de vroegere naaste medewerkers van Adolf Eieh maim, Erich Rajakovic, een in Triest geboren Oostenrijker, die een belangrijk aandeel heeft ge had in de liquidatie van Neder landse Joden, is in het Milaanse blad Corriere della Sera ontmas kerd. Rajakovic, die jarenlang op een Oostenrijks paspoort in Milaan heeft geleefd, was direc teur van een handelsonderneming die contacten onderhoudt met het oostelijke blok. Hij noemde zich dr. Erico Raja, maar is volgens het Milanese blad geïdentifi ceerd als Rajakovic. Verwacht wordt dat de Engelse minister van buitenlandse zaken, Home, een. verbetering tot stand zal trachten te brengen in de betrekking tussen Engeland en Frankrijk tijdens zijn huidige be zoek aan Parijs. Voor het eerst sinds Frankrijk Engelands aan vrage tot toetreding tot de Euro- markt torpedeerde, zal hij zijn Franse collega, Couve de Mur- ville, ontmoeten. •Gold" nylons - satijn-zacht, perfekte afwerking. I sy en if •Teenager" nylons - de beste kous voor eike dag I y en I j Internationale, modekleuren. Vtrfcrljgbear o-a, bij uw kruidenier Béter leven voor minder geld Voo impHmé Imprlntè Prinses Beatrix heeft gisteren vele bezienswaardigheden in Kioto bezocht en er mos geen spoor van vermoeidheid bij haar te bespeu ren, hoewel het programma van de afgelopen vijf dagen zeer bezet is geweest. Het eerste bezoek gold het keizerlijk paleis in Kioto. Daar bezichtigde de Prinses onder an dere de „kamers van de dignitaris sen" en de seriyodende serene en koele kamer". Tass deelde mee dat de satelliet een schat aan gegevens heelt geleverd Hoewel de radioverbindingen met de Loenik-4 nog verscheidene dagen in stand rallen worden gehouden, zal de satelliet geen verdere metingen meer verrichten. Het communiqué over de Loenik was in zeer sobere bewoordingen gesteld en in de kranten kreeg het slechts een plaatsje op de achterpagina's. Westerse waarnemers maken daar uit op, dat de onderneming met geheel volgens plan is verlopen, al hebben de Russen nooit be kendgemaakt, wat precies het doel was van de nieuwe satelliet. Prof. Bernard Lovell van het Britse radiostation Jodrelt Bank zei zelfs rond uit dat bet experiment een mislukking Is geworden. Hij is van mening dat de Kussen de bedoeling hebben gehad in strumenten op de maan te doen landen. Be aard van de baan wijst erop dat er ofwel een raket in een baan. om de maan moest worden gebracht, ofwel dat de ra ket een gedeelte moest afstoten voor een zachte landing op de maan, aldus Lovell. Wanneer de Russen er niet in slagen in de komende zes maanden een zachte landing van instrumenten op de maan te doen gelukken zal hun programma voor een bemande vlucht naar de maan ernstig in de war raken, zo zei prof. Lo vell, die voorts te kennen gaf dat het mogelijk is dat de Russen de Amerika nen nu niet ver meer voor zijn in de ruimterace. De vice-president van de Engelse in terplanetaire gemeenschap, Kenneth W. Gotland, zei: hoewel de Russen nu een groot aantal nieuwe gegevens moeten hebben ontvangen aver de maan en de ruimte daaromheen (bijvoorbeeld waar schijnlijk: veel betere foto's van de ach terkant van de maan dan zij in 1959 van Loenik-3 kregen) lijkt het dat de Loe- nik-4 tenminste een gedeeltelijke mis lukking is geworden. Directeur Heinz Kaminski van het Westduitse volgstation in Bochem ver klaarde dat ondanks deze gedeeltelijke mislukking de veelheid vart gegevens het schot toch tot een bevredigend succes moeten hebben gemaakt. De Loemk-4 was de zwaarste maan sonde die ooit is gelanceerd. Ook is hij dichter bij de maan gekomen dan alle voorgaande. De Loenik-3, de derde Rus sische maanraket die m 1959 werd ge lanceerd, maakte foto's van de achter zijde van de maan van een afstand van 64.000 km. De Westduitse politie heeft op ver zoek van Interpol uit Damascus zater dag in een Berlijnse woning de 47-jarige Syriër Amjad el Kateb en diens echtge note, de 35-jarige Hoeda el Djabri ge arresteerd omdat zij ongeveer zeven miljoen Syrische ponden zouden heb ben verduisterd. De 33-jarige Zaki Leon Wanisian, een Libanees die eveneens werd gezocht, trachtte bij deze arrestatie te ontkomen en sprong uit het raam van een badkamer op de derde verdieping, waarna hy aan zijn verwondingen over leed. Op de Syriërs werden 5.000 dollar, 28.000 mark en 13.000 Zwitserse franken aangetroffen. De politie van de Canadese stad Mon treal heeft zaterdagmiddag een zware tijdbom, die aan de voet van de 100 me ter hoge televisiezendmast in deze stad lag, onschadelijk gemaakt. De bom was ontdekt door een. employé van de Cana dese televisie. De zendmast staat op een heuvel in het centrum van de stad. Op een muur in de buurt van de toren was het woord „vrijheid" gekalkt, met er onder de letters F.L.Q. die het „bevrij dingsfront van Quebec", (een onder grondse organisatie), aanduiden. Volgens betrouwbare kringen in Dja karta zou dr. Abdoel Sidik vandaag naar Nederland vertrekken om in Den Haag de mogelijkheden te bespreken voor een heropening van de economische be trekkingen tussen Nederland en Indone sië, Dr. Sidik. die thans hoofd is van de afdeling buitenlandse economische be trekkingen. bij het ministerie van buiten landse zaken, zou in Den Haag een nieuwe post bekleden ais hoofd van de economische afdeling bij de Indonesische vertegenwoordiging. De benoeming van dr. Sidik zou spoedig zijn te verwachten. Inmiddels heeft drs. H. Leopold, die uit Singapore naar Djakarta is gereisd, een bezoek gebracht aan het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken om regelingen te bespreken voor de opening van de Nederlandse woordiging in Djakarta. vertegen- Een geleerde van de Amerikaanse luchtmacht heeft onthuld dat de kunst matige stralingsgordel, die na de Ameri kaanse kernproef met de „regenboog- bom" op grote hoogte, die vorig jaar juli werd genomen Is ontstaan, waar schijnlijk tien jaar lang zal blijven be slaan. Met behulp van een in het ge heim gelanceerde „1962 beta kappa 1"- kunstmaan, die zes weken na de kem proef boven Hawaii in een baan rond de aarde werd gebracht, is dit vermoe den bevestigd. De betrokken kunstmaan «an de luchtmacht is bestemd voor hef meten van straling. Er zijn eveneens waardevolle gegevens over die Sowjet-kemproeven op grote hoogte, die tussen 22 oktober en 1 no vember zijn genomen, mee verkregen. De kunstmatige gordel namelijk di® door de Russische kernproeven is ontstaan duurde slechts kort omdat deze proeven op grotere hoogte werden genomen. De politie in Johannesburg heeft zon dagavond meegedeeld dat meer dan ze ventig Afrikanen waren gearresteerd die ervan worden verdacht lid te zijn van de geheime organisatie „Poqo", De meeste arrestanten zijn leiders van de organisatie, zo werd verklaard. Eerder was door de m Johannesburg verschijnende Sunday Express" ge meld dat de politie in geheel Zuid-Afnka sedert vrijdagavond in staat van paraat heid was omdat voor terroristische aan slagen van de Poqo-organisatie werd ge vreesd. De Britse autoriteiten in Maseroe, de hoofdstad van Basoetoland, hebben na melijk donderdag bij een overval op de kantoren van. het Fanairikaamse congres documenten gevonden waarin, instruc ties waren vervat voor leiders van de Poqo. Deze instructies zouden onder meer hebben ingehouden dat de Poqo in Zuid- Afrika verboden is. Volgens de „Sunday Express" waren meer dan 500 arrestaties verricht en zouden hierdoor de acties van de Poqo zijn voorkomen. We VW WV >ï\-x De ex-medewerker van Eichmann Is in 1905 In Triest geboren, dat toen tot Oos tenrijk- - behoorde, Hg heeft steeds zijn Oostenrijkse nationaliteit be houden. Tijdens de laatste oorlog was hij hoofd van het Bureau voor Nederlandse Joden eu hoofd van het concentratiekamp Nisko In Polen, waar zestigduizend Joden werden omgebracht. Na de oorlog heeft hij lange tijd in Ar gentinië gewoond, waar hij contacten met Eichmann zou hebben onderhouden. Na de val van Peron zou hij naar Europa zijn teruggekeerd. De Corriere della Sera voegt aan deze feiten toe, dat Erico Raja vrijdag per auto zijn woning in Milaan heeft verlaten in gezelschap van zijn echtgenote- Volens de afdeling politieke zaken van de Milanese politie heeft Interpol dade lijk na het einde van de oorlog, toen Oostenrijk door de Russen was bezet, de politie van Milaan om inlichtingen ge vraagd over Rajakovic, maar er woonde niemand van die naam in de stad. Later zei een woordvoerder van de politie, dat men niet zal ingrijpen wan neer via diplomatieke kanalen daarom niet wordt verzocht, omdat Rajakovic in Italië met wordt gezocht wegens mis daden Een 28-jarige zoon van Rajakovic, Klaus, heeft zaterdag m Rome verklaard, dat zijn vader het slachtoffer is geworden van een lastercampagne. Hij wist dat zijn ouders uit Milaan waren vertrokken, maar hij kon met zeggen waar zij zich nu bevinden. In de hoofdstad van Brits Guyana, Georgetown, heeft zich vrijdagavond een oproer voorgedaan waarbij een dode en een twintigtal gewonden zijn geval len, zo is m Suriname vernomen. De po litie heeft al meer dan honderd arres taties verricht. De incidenten zouden het gevolg zijn van een gespannen verhouding tussen de havenarbeiders in Georgetown. De controverse, die reeds geruime tijd gaan de is, bestaat voornamelijk tussen ar beiders die wel zijn aangesloten bij de „Rice Marketing Board" en zij die niet zijn aangesloten. Vrijdag kwam het in Georgetown tot een handgemeen tussen deze twee groe pen. Onder meer werd een auto van een vakbondsleider omvergegooid en in brand gestoken. Ook sneuvelden enkele winkelruiten. Een woordvoerder van het ministerie van koloniën in Londen heeft zaterdag avond meegedeeld, dat de Britse troe pen in Brits Guyana in staat van alarm zijn gebracht "Volgens de laatste berich ten is alles echter rustig. Vijf vrouwelijke politieagenten hebben een gecombineerde op leiding genoten van de rijschool van de Londense Metropolitan Police. Zij zullen in. snelle sport wagens gaan patrouilleren in het drukke Londense verkeer. Van links naar rechts: Joyce Green, Dorothy Farrant, Eliza beth Fisher, Jose Lowbridge en Evelyn Sandell. (Advertentie) Home heeft geen verklaring afgelegd toen hij gisteren met een gezelschap van 46 adviseurs naar Parijs vertrok om de mimstersvergadermg van de landen van de Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorgani satie bij te wonen. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde echter: „Behalve het bijwonen van de confe rentie staat ook op het programma dat lord Home van de gelegenheid gebruik zai maken om Couve de Murville te ont moeten over de Engels-Franse betrek kingen." Couve de Murville bleef opzettelijk weg van een ambassadelunch die de vo rige maand werd gegeven toen Home in Parijs was. Maar men neemt aan dat de beide ministers elkaar zullen ontmoeten tijdens een lunch die wordt gegeven door de Franse minister van buitenlandse za ken. In Balaguer in Noord-Spanje, een stadje met 10 000 inwoners, is zondag avond een gedeelte van het balkon van een bioscoop neergestort en terecht ge komen op de mensen die op de stalles plaatsen zaten. Vier personen kwamen om het leven Be Amerikaanse minister van buiten landse zaken Bean Rusk beeft een begin gemaakt met belangrijke politieke be sprekingen mei Amerika's Aziatische en Europese bondgenoten. Daarbij kwam enige positieve Franse belangstelling voor de kernstrijdmacht der Nato tot uiting. Een woordvoerder van de parlemen taire fractie van de Westduitse chris tendemocratische partij heeft gisteren medegedeeld, dat met bondskanselier Adenauer overeen is gekomen dat hij niet na de overeengekomen tijd van het komende najaar in functie zal blijven. Hij lichtte toe dat minister zonder por tefeuille Krone en de secretaris der bondsdagfractie Rasner dr. Adenauer er bij him recente bezoek aan de bondskan selier in zijn Italiaanse vakantieverblijf Cadenabbia aan hebben herinnerd, dat zijn partij geen rekening houdt met een verschuiving van dit tijdperk. De Mexicaanse president Adolfo Lopez Mateos heeft gisteren aan het einde van zijn Europese reis een bezoek van zes uur aan Berlijn gebracht. Na af loop is hij per vliegtuig naar Mexico vertrokken. Lopez Mateos was het eerste westelijke staatshoofd dat eert bezoek aan de vroegere Duitse hoofdstad bracht zon der m zijn toespraken of tijdens zijn reis door de stad melding te maken van de beruchte muur. Toen hij op de binnenplaats van het vroegere Rijksdaggebouw aankwam, dat nu wordt gerestaureerd, wilden Berlijnse functionarissen hem. naar een punt leiden waar hij over de muur in Oost-Berlijn sou kunnen kijken. Maar de president weigerde zijn auto uit te komen en de kolonne kreeg on middellijk na aankomst weer optocht door te rijden. Later reed de kolonne ongeveer een kwartier langs de met prikkeldraad bedekte muur. Maar buiten de ver wachtingen van het gevolg van de president stopten de wagens niet. In Birmingham in de staat Alabama in het zuiden van de VS. zijn zondag avond gevechten uitgebroken tussen meer dan 200 negers, die voor opheffing van de rassenscheiding in deze stad be toogden, en blanken en politie. Een der tigtal negers werd gearresteerd. De negers trokken in optocht naar het stadhuis» ondanks een verbod van de burgemeester. De politie gaf de demon stranten opdracht zich te verspreiden maar dezen weigerden, knielden op straat en hieven liederen aan. De politie ging daarop tot arrestaties over. Toen een der negers een politie hond die hem aanviel een messteek wil de toebrengen werd hij door zes politie mannen op de grond gegooid. Zijn me- debetogers kwamen hem te hulp. Een honderdtal blanken die op een afstand toekeken stortten zich daarop in het ge woel. Nadat politieversterkingen waren aangekomen Kwam er een einde aan het handgemeen. Dit was de vijfde betoging in vijf da gen die door de negers was georgani seerd om kracht bij te zetten aan hun eis dat de rassenscheiding wordt beëin digd. De burgemeester noemde de betogers na de ongeregeldheden „niets anders dan communistische agitators". De regering van de Sowjetunie heeft by de Westduitse regering in een nota tegen het leveringsverbod van buizen voor oliepijpleidingen door West-Duits- iand aan Rusland geprotesteerd. In de nota wordt het verbod een „openlijk vij andige daad, bestemd tot het verslech teren van de betrekkingen tussen de Sowjetunie en de Bondsrepubliek" ge noemd. De Sowjetrussische regering bhjft op het standpunt staan dat West- Dmtsland zijn verplichtingen behoort na te komen en behoudt zich het recht voor in de toekomst de noodzakelijke maatre gelen te treffen. „Een dergelijke grove schending van een bilaterale handels overeenkomst door de Bondsrepubliek ondermijnt het vertrouwen in West- Duitsland als handelspartner, en schendt een der voorname grondslagen van het internationale recht, die van het nako men van overeenkomsten. De Westduit se regering offert, zoals reeds meerma len is gebeurd, de belangen van het on derhouden van goede betrekkingen met andere landen op aan militaristische en wraakzuchtige doeleinden, om daarme de de speciale gunst van zekere NAVO- ianden te verkrijgen", aldus de nota. Een woordvoerder van het Westduit se ministerie van buitenlandse zaken heeft de Russische beschuldiging, dat het verbod van de Westduitse regering op de levering van grote buizen aan de Sowjetunie een schending is van de handelsovereenkomst tussen West-Duits- land en de Sowjetunie, van de hand ge wezen. Hy zei, dat de astduitse rege ring nog steeds de \er.d 1 met de Sow jetunie wil uitbreic -i De opmars van de kernenergie blijkt steeds weer sneller te verlo pen dan aanvankelijk werd ver wacht. Binnen enkele jaren, d.w.z, tussen 1965 en 1967 zullen kernener giecentrales in verschillende streken van de Europese gemeenschap (die Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië omvat) reeds kunnen concurreren met ge wone elektrische centrales en tegen 1968 of 1970 zal dat overal in de ge meenschap het geval sijn als de kerncentrales tenminste 6,000 uur per jaar draaien. Bit blijkt nit het zes de jaarverslag van de commissie van Euratom aan het Europese parle ment. Ook het totale vermogen van de kernenergiecentrales die in de zes landen worden gebouwd, neemt snel ler toe dan men had voorzien. Eind 1962 bedroeg het netto elektrische ver mogen 174 mega (miljoen) watt, te gen 73 megawatt eind 1961. Men ver wacht dat dit totale vermogen in de Euratomlanden zal oplopen tot 2.000 megawatt in 1965, 2 500 m 1968, 3.500 in 1970 en 10.000 tot 16.000 megawatt tegen het emde van 1975. De bouw van kerncentrales wordt krachtig door Euratom gesteund. In aansluiting op bijdragen van zeven en vier miljoen dollar voor twee centrales in Italië en acht miljoen voor een cen trale m de Ardennen heeft Euratom in het afgelopen jaar besloten acht mil joen te steken in een Duits project en vijf miljoen m de centrale die de S.E.F. in de buurt van Dodewaard gaat bou wen. Bij de ondernemingen die deze centrales bouwen wordt personeel van Euratom en andere ondernemingen ge detacheerd, zodat de kennis die men bij bouw en exploitatie opdoet over de zes landen wordt verspreid. Schout-T»y-nacht Isaac Rojas, een der leiders van de opstand die de marine de vorige week In Argentinië pleegde, is zaterdagavond in zgn woning te Bnenos Aires gearresteerd. De voor malige vice-president zei tegen de politie, dat hy hetzelfde lot wilde ondergaan als zijn kameraden die zich aan de re geringstroepen hebben overgegeven, In kringen, die in nauw contact staan met het bureau van de Axgentynse pre sident, wordt gezegd dat de algemene verkiezingen op 23 juni zullen worden gehouden, zoals ook het plan was. plan was. President Guido zou vastbe sloten zijn, de vooraf vastgestelde datum en vorm te handhaven, waartegen de aanstichters van de opstand en enkele kleine politieke partyen zich naar be kend hebben verzet. De opperbevelheb ber van het Argentijnse leger heeft in middels in een communiqué laten weten dat hg met deze datum en vrij a ver kiezingen akkoord gaat, maar dat het leger niet zal dulden dat er weer een totalitair regime zal komen. In overeenstemming met de capitulatie voorwaarden heeft inmiddels een 30-tal marineofficieren, die een leidende rol in de opstand hebben gespeeld, zich bij de wettige overheid gemeld. Zjj zijn ge ïnterneerd. Over haar buitenlandse betrekkm. merkt de Euratorncomrmssie od u totaal achttien landen met een dinU tieke vertegenwoordiging bij ham- L" geaccrediteerd. Het jaarverslag L$ melding van „positieveelementen S beloften inhouden voor intensievere menwerking met Grpot-Britannië i' die zich hebben afgetekend tijden» nu onderbroken onderhandelingen Groot-Britanrue over aansluiting bij j* Europese Gemeenschap", y De uitbreiding van het wetenschap. Like werk van Euratom wordt treffX geïllustreerd door het nu aangevS tweede vijf-jarenplan voor oldS? waarvoor 425 miljoen dollar is onderzoek, trokken, tweemaal zoveéTals 'vno?^ eerste vijf jaar. Het Nederlandse J? tram te Petten is officieel als vw.' vestiging toegevoegd aan Euratoms tenschappelijke onderzoeMnstelC Voorts kwamen twee nieuwe associX contracten tot stand voor onderzoek het gebied der kernfusie, een met f, F.O.M (Nederlandse Stichting fL? menteel Onderzoek der Materie) te r,,, phaas en een laboratorium te Jueikk m Duitsland. 1,1261301 (Advertentie) Wees er vroeg bij... zodat wan neer de zon gaat schijnen. Uw garderobe klaar is. Maar dat niet alléén... waarom zou U wachten op het hoog seizoen! Wij kochten van een van de grootste stoffenfabrieken met internationale vermaardheid het heie magazijn van de overschot ten van de voorjaarscollectie 1963, voor bijna de helft van de prijs. Pracht kwaliteiten in 100% katoen en fibranne kwaliteiten, in de nieuwste voorjaars-dessins. satrn penim De Oostduitse minister van cultuur, Hans Bent- zïen, heeft zijn kunstken ners verboden studie te maken van abstracte kunstwerken. Tijdens een gesprek tussen kunstge leerden en leden van zijn ministerie zei Bentzien „dat het abstractikmisme niets met kunst heeft te maken". De kunstweten schappen moeten volgens hem vooral jonge kunste naars helpen „niet op nieuw de fout te maken die een hele generatie voor hen reeds heeft ver beterd", zo zei hij, De zondagseditie van de New Vork Times, de eer ste sinds de Newyorkse krantenstaking werd be ëindigd, is het afgelopen weekeinde verschenen met een record aantal pagina's: 702. De krant had daar door een gewicht van ruim drie kg. De persen hadden daarvoor 5060 ton papier en ruim 400 liter drukinkt verwerkt. Het Britse zondagsblad Sunday Pictorial heeft een andere naam gekregen. Het blad zal nu voortaan Sunday Mirror heten, om dat het de weekend-uitga ve van de Daily Mirror is. Het blad heeft een op lage van zes miljoen, Het ooievaarsnest, dat zich al sinds vier eeuwen op het stadhuis van Oude- water bevindt, is weer be zet. Dezer dagen streek er een mannetjes-ooievaar neer na de wintermaanden in het zuiden te hebben doorgebracht Het nest be hoort tot de meest gefoto grafeerde, gefilmde en be keken ooievaarsnesten van ons land. Vorig jaar wer den er in het nest drie jongen grootgebracht. Een rechtbank in Mos kou heeft de direcrie van een kerkhof veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf omdat zij steekpen ningen had aangenomen. Volgens de Prawda had zij overledenen op verzoek van de familie „een mooi plaatsje" op het kerkhof bezorgd en voor een snelle teraardebestelling gezorgd in ruil voor geschenken, die varieerden van par fum tot geld. Twee vliegtuigen van de Russische luchtmacht moesten er aan te pas ko men om de Napolitaanse zanger Luciano Rondinella die een tournee door de Sowjetunie maakte zo vlug mogelijk naar huis te brengen, waar zijn vrouw elk ogenblik een kind ver wachtte. De zanger, die zich ongerust maakte om dat zijn vrouw twee jaar geleden een miskraam had gehad, werd van de Oeral met een vliegtuig naar Poestoseck aan de Ba- rentszee gebracht, en van daar met een ander mili tair vliegtuig naar Sofia. Een lijntoestel bracht hem verder naar huis. Een kwartier nadat het toestel was gearriveerd schonk zijn vrouw het leven aan een welgeschapen dochter. Zij ging op de „Naruita", een alarm paneel, staan, dat een ratelend geluld maakte. De Prinses was verrukt over de „ceremoniehal" met verschuifbare schennen, waarop schilderingen zijn aan gebracht van de Tosa-sehool. Van het oude paleis reden de Prinses en haar gezelschap naar het Nijo-paleis, vervolgens naar de Sanjoesangendo- tempel met de vele pilaren, die in 1132 werd gebouwd maar in 2249 door brand werd verwoest en twee jaar later werd herbouwd. De volgende bezienswaardig heid was de befaamde Kiomizoe-tempeL Na een lunch in het dorp Nomoera, die meer weg had van een picnic, begaf het gezelschap zich naar de Kinkakoeji- tempel (het gouden paviljoen) en van daar naar de botanische tuinen van Kioto, waar de kersebomen volop bloei den. Het was er ook geweldig druk ondanks de motregen, die een groot deel van de dag viel» Telkens als prinses Beatrix een foto wilde maken, waren Groot-Britannië en de Verenigde Staten hebben zaterdag eon overeen komst ondertekend waarbij Groot-Bri- tannië tot honderd Polaris-raketten kan kopen ter bewapening van de Engelse onderzeebootkemmacht. De overeen komst werd in december te Nassau op de Bahama-eilanden tussen president Kennedy en premier Macmülan aange gaan. Sir David Onnsby Gore, de Brit se ambassadeur, en de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, hebben er zaterdag hun handte kening onder gezet, zo wordt in offi ciële kringen vernomen. Verwacht wordt dat de voorwaarden morgen zullen wor den bekendgemaakt. De Britse regering zal de plannen dan bij het parlement in dienen, zo werd gezegd. Onder de overeenkomst zal Groot- Bntannië zyn eigen onderzeeërs bou wen en de raketten van eigen kernkop pen voorzien. De zegslieden wilden geen bijzonderheden verstrekken, maar vol gens gewoonlijk betrouwbare kringen voorziet de overeenkomst in verkoop van ongeveer honderd raketten. er velen die een foto van de Prinses wilden maken en haar zodoende in de weg stonden. Maar steeds glimlachend verzocht de Prinses de drommen amateur- fotografen, haar in de gelegenheid te stellen tenminste een opname te maken van de idyllische omgeving. Na het bezoek aan de botanische tuin bezichtigde de Prinses het leikleurige heiligdom Heian, dat in 1895 is gebouwd, toen Kioto elfhonderd jaar geleden door keizer Kammoe werd gesticht. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze enorme collectie voorjaarsstoffen, hon derden rollen voor Japonnen, deux-piêces, rokken, kinder jurkjes en strandpakjes, in was- er» zonechte kleuren, door elkaar per meter Céin tel. of tchrlft, bett. 1176) Volgens oude zeemansverhalen zou de Vliegende Hollander een met doden bemand vaartuig sijn, dat met volle zeilen tegen de wind in, eeuwig op de zeeën zou rondvaren. Ook werd van de Vliegende Hollander verteld dat hg door andere schepen heen kon zeilen, waardoor het mysterieuze ka- tein uit de 17e eeuw, wordt echter de pas afgesneden door een oude Lim burgse legende, die vertelt van de gebroeders Walram en Reginald van Valkenburg, tussen wie een hevige strijd ontbrandde om de gunsten van de schone jonkvrouw Alls van Kleef, zy koos Walram, maar veel vreugde rakter van het spookschip nog wat heeft deze keus niet gebracht, want sterker werd geaccentueerd. In Ieder het jonge stel werd in de huwelijks geval meende men uit de ontmoeting met dit schip een teken voor naderen de ondergang te moeten afleiden. Oorspronkelijk was het gebied rond Kaap de Goede Hoop de plaats waar men meende de Vliegende Hollander te kunnen ver wachten, omdat volgens de sage een scheepskapitein tijdens stormweer om de Kaap wilde varen en toen hem dit ontraden werd, gezworen had zijn nacht door de af gunstige Reginald vermoord. De moor denaar vluchtte naar 'het noorden, verge zeld door een witte en een zwarte ge stalte. De zwarte trachtte steeds boze gedachten bij hem te wekken, de lichte gestalte maande hem echter voortdu rend tot boetedoening. Na een lange reis bereikte Regi nald in het noorden de kust, waar een groot schip hem wachtte. Beide gestalten gaan met hem mee aan tocht door te zetten, desnoods met behulp van de duivel. -Welnu, die hulp boord en in het ruim beginnen zjj te scheen hy gekregen te hebben en .dobbelen om de ziel van de moorde- sindsdlen moet de kapitein zeilen tot naar. Het schip Is intussen gaan va- het einde der dagen, zonder ooit aan ren en (jlt In vliegende vaart overr het land te kunnen komen. Op het voort razende schip dobbelt de kapitein met de duivel om het bezit van zyn ziel, die nooit rust zai kunnen vinden. Volgens andere verhaien voer de ka pitein met zijn schip op goede vrij dag en moet hij daarom blijven dolen tot de wederkomst van Christus. Deze verhalen van de Vliegende Hollander ziin niet ouder dan de 17e eeuw. In Engelse verhalen heet de water, zonder stuurman en zonder dat iemand de zeilen bedient. Het schip vloog eeuwig voort over de gol ven en overal waar het verscheen, werd het vergezeld van wilde stor men en gierende windvlagen. Wie het schip ontmoette kon onheil cn ram pen verwachten. En in het ruim van het schip, dat in woeste vaart over de oceanen joeg, werd het dobbelspel om de ziel van de moordenaar voort- kapitein Vanderdecken, maar in de gezet, tot het einde der dagen. Nederlandse sage wordt h» Van Stra- Mogen de moderne verhaten over ten genoemd, terwijl de Duitsers een de Vliegende Hollander dan niet zekere Von Falkenberg voor der flie- ouder zyn dan de I7e eeuw, de kern gende Hollander aanzien. Alle voor- van deze verhaien moeten we veel waarden voor een breedvoerig dis- en veel vroeger zoeken, zoals biykt mwi°Var 1f„Vraa5' wje oorspronke- uit deze Limburgse vertelling die uit Hjk als de Vliegende Hollander «toet de 14e eeuw stamt. worden beschouwd schijnen dus aan wezig. (Een 17e eeuwse kapitein De Decker uit Ter Neuzen wordt er ook voor aangezien.) Elk onderzoek naar de oorspronkelijke, dolende zeekapi- Een mooie gelegenheid overigens, om ook eens iets van de loden ver rader te vertellen. (Nadruk verboden i

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2