IMPS T.V. 3 MAANDEN GRATIS! BEL 116440 „NIET VEEL RUZIE" AGENDA W. Poot krijgt medaille Carnegie Heldenfonds VolleybalderbyJuliana won met 3-1 „van SVC ROTTERDAM Detailhandelsvakschool is er Halve eeuiv actief op vele fronten WAARDEVOLLE TIPS Start op 1 september in noodlokalen Bijna 60 jaar Brakker-Werker voor gemeenschapsfeest gezond bedrijf G. ROSMAN 70 JAAR: Door ijs gezakt Eerste damesteam SVC beter dan neren 1 De Theologische bekentenis van Teilhard de Chardin HiT_, HÜL wordt tijd, dal de gemeente meer eenheid gaat brengen in de naamgeving an deze omgeving. Hel wordt tqd, dat bet (larkeerplein Sin- gelplanisoen de naam krijgt Stadhuis- Brand in auto Winst en verlies voor Schaakclub Schiedam K.v.K. komt dinsdag met jaarverslagen Schiedammer redde drenkeling TWEE GEWONDEN BU BOTSING pE ROTTERDAMMER Pagina 3 WOENSDAG 22 JANUARI 1964 blIIIIMilllHHJ MEENT 22-34 TEL/116440 INGEWIKKELD VERKEERD? EENHEID vandaas..» morsen ...en dagelijks RAADSEL. TVTAAR het gezegde „Aan het getal zijner vijanden kent men de man" kan van arukker G. Rosman gezegd worden dat het grote getal zijner vrienden bepalend is voor de indruk die hij op Schiedam maakt. „Nee, ruzie heb ik niet veel gehad", zegt hij bedachtzaam en het tekent nem, want Rosman is een. bedachtzaam man. Daarnaast echter is hij -fn,f£UUr dl,e, zegt; "Als iets doet moet Je het goed doen, dat heb ik arajd gewild, als ik ergens aan mee deed wilde ik het goed doen, ik zat al vroeg in het vakverenigingswerk want ik vind dat je dat moet doen. Het is niet netjes ergens van te profiteren en niet mee te wer ken. Dat is parasiteren. Begin JJIER een der activiteiten van de heer G. Rotman m beeld gebracht. Vorig aar behoorde hij bij de delegatie Schiedam mers die naar Den Haag ging voor het défilé bij het koperen regeringsjubileum van de Koningin. Libertas Koorwerk Eerste CAO „Persje" Burgerwacht „Kalmer" GEMEENTE SCHIEDAM METEROPNEMESl- INCASSEERDER GEMEENTE SCHIEDAM EEN TWEETAL MANNELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHTEN VOOR UW INKOPEN VINDT U IN DE ADVERTENTIES Dat zijn dan niet meer snel trappers" of andere gereed schappen uit de oudheid maar bij Rosman wordt gewerkt met heel moderne machine-s en met trots mag Rosman straks bij zijn zeventigste verjaardag bedenken dat hij dit eigen bedrijf in een le-1 -. - ven van meer dan een halve eeuw Rosman het dankzij de steun van drie bekwame zoons wat hebben aan doen,'nöBSt Werken heeft opgebouwd. Lesrooster Doel Hard gewerkt OVERSCH.DORPSSTRAATTF-L.41228 De 12-jarige Hans van L, uit Schie dam kwam dinsdagmorgen niet thuis U'> schooi. Zijn moeder alarmeerde de pjjitie, die de jongen vond m de Dr. Kuyperlaan. Hij was door het ijs ge takt en zei dat hij niet naar huis durf de. De 9-jange Peter C. v. d. G. is ereneeos dinsdagmiddag door het ijs rezafct. En ook hij durfde niet naar buis. Door een bewoonster van de Dr. Visscrlaan in Schiedam waar de jongen bet natte pak haaide, werd de GG. en GD opgebeld, die hem voor onderzoek naar de Dr. Noletsiichling bracht. (Van een onzer verslaggevers) Drie jongens van ongeveer 13 jaar njn dinsdag in een Schiedams waren huis betrapt bij het stelen van vulpen nen. Zij zzjn naar het politiebureau ge bracht (Van een voileybalmedewerker) Htt «erste damesteam van de SchJedamse Volleybal Club heeft het wederom beter ge daan dan heren J. De dames Kregen het sterke HÜlegersberg op bezoek en 2i1 wonnen met 3—0 na een Jra&i duel De SVC-meisjes waren over alle linies beter, lieten subliem dames-volleybal «en met een sterke en gevarieerde aanval en iterk in de verdediging. De setstanden waren 33—9» 15II en 13—4 Heren 1 ontmoette stadgenoot Juliana en kreeg verdiend met 13 klop. De SVC-heren waren helemaal uit hun spel, niet in 't minst door een wijziging in het svsteem. waarmee de coach juist in deze wedstrijd ging experi menteren. Via de setstanden 315, 15—13. 0—15 en 315 werd dit gevaarlijke experi ment terecht afgestraft. De lagere teams zorgden weer voor goede resjJtaten Dames 3 klopte Hermandad met 5-0 en ook heren 4 zegevierde weer, ditmaal met 3—! over V.P.S ö.V. Bij de junioren won jongens A met 30 van DOS B. jongens B Won met I van jongens C. terwijl meisjes 5 ar,et 3—0 verloor van Hilligersberg 2. VRIJDAGAVOND 24 JANUARI» zaal „TRIANGEL", Fransenstraat, Vlaardingcn: lezing door: Prof. Dr. A. SZEKERES, in de jubileumcyclus van BOEKHANDEL A. DEN DRAAK, Ged. Biersioot 77 Telefoon 01898-3760 Toegang 1,—. Aanvang 8 uur. plein of Nieuwe Stadhuisplein en dat daarbij teiens wordt aangegeven, ol de naam van dat plein zal gelden i oor bet oppervlak van 0\erschie««straat tot aan de korte SingeUtraat dan wel dat het terrein wat kleiner zal zijn. Nu ontstaat er kermelijk telkens weer drietal mooie homrn op het parkeerplein Singfrlpkmt-oen, sie raad van deze kale betegelde vakte, is serdwenen. De Plantsoenendienst heeft de bijl en de zaag gezrt in het hout, vorig jaar bleek dat de bomen stenende waren, D>e bomen rijn "«S een herinnering aan de vroegere al gemene begraafpaat» en dezer dagen i< ons gebleken, dat bet sele Scbie- £)-" «ebeurde ook b.j een medede- dammers niet bekend is dat het par- J«"6 over de kennis Een hoge au- keti'plein Singelplantsoen heet en dat ,or»telt <'uld,v!«k g-maakt \eruarnne- de omgeiing bij Pielers«n c»<l Emma» planteen genoemd wordt Om d«* ?aak nog ingewikkelder te maken loopt de Singel geheel rond dm Singelplant* «oen, nu parkeerplein, en is er een verbinding» weg zo ruler naam tu»«*n Singel (bij Ëm ma straal) en Broers* *e»T. Monopoletheater: Schiedamse Film kring, „De muis die brulde" en „De vissende kat", 20. Chr. Sociale Belangen AFK, Contact- 'vond, 20. Fassagetheater: Toonkunstconcert R.- Ph.O., 20. Chr, SSocizIe Belangen: ARJOS, dis cussieavond en Werkende Jeugd, contact avond, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie. Lange Kerkstraat 82, tel, 64154, b.g.g. 115588 (toest. 51) alleen voor redactie-aangelegenbeden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr. 23. tol 65451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen b.g.g. telefoon Jb588). Klachtendienst van 18.30 tot 19 30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm Politie 64666; alarm brandweer 69123: alarm GG en GD 69290. Sted. Museum: Schilderijen en aqua rellen van Frieda Hunziker; aquarellen *0 pastels van Arend Roosenschoon. Apotheek: Gouka, Groenelaan 127, hoes "dlemskade. dat deze kermis toch h«u« minder groot wordt dan het schijnt. Men schijnt mogelijkerwijs en misschien dan ook een beetje een verkeerde aankondiging gelanceerd te hebben in de kermisgid*. Daarin staat namelijk wel dat liet parkeerplein (Singel plaat* •oen) en het Emmaplantsoen mogen worden gebruikt. Er slaat ook nog wat ingewikkelds os er rijbanen ge bruiken ed„ maar naar verluidt zul len de rijbanen vrjj gehouden worden. Die kermis mag van li. en W. ook tot buiten het parkeerplein Singelplant* soen groeien, mits Je trottoirs vrijge houden worden. TUE kennis zal dus groter worden, maar misschien toch weer niet zo heel groot. Het is een raadseltje. Oi de kermLattributen nu bee! dicht bij de panden aan de Broek ie»! komen te staan, kunnen wij dus niet zeggen. Het leek er wel op, dachten wij, maar misschien /al het niet zo zijn. Dan valt het alle maal wel mee voor het parkeren, en voor het verkeer. Of het mee valt voor dc bewoners aan de Broersvest is nog niet duidelijk hopen bet. Bewoners van de Broersvest hadden vorig jaar al veel lu-t vail een overmaat van mu ziek die liet draaiorgel „De Water- poorter" maakte. Het zou dus niet prettig zijn voor deie bewoners al» tie kermisklanten de/c nmziek ko men vervangen. (Van een onzer redacteuren) Rosman heeft zijn mening, hij weet echter ook de aandacht voor de medemens op te brengen. Dat doet hij nu al bijna zestig jaar, hij is zelfs ook al bijna zestig jaar in het drukkersvak en Ln meer dan een halve eeuw is hij op zoveel fron- ten in de sector van de vrijetijdsbe steding -actief dat enige hulde hem bij de viering van zijn zeventigste verjaardag wei past. Die leeftijd der sterken bereikt hij op donderdag 12 maart. Dan zul len veie vriendehanden hem de hand schudden en daarna aal hij weer aan het werk gaan want stil zitten is niets voor Rosman. Al jaren is Rosman een van de wer kers bij gemeenschapsfeesten. Geen na tionale feestdag of Rosman verzet veel werk en daarvoor heeft hij dan altijd al hard gewerkt aan de voorbereiding van de festijnen. De buitenstaander kan de indruk krijgen dat Rosman al een eeuw- het werk van de oranjevereniging dient. Zo is het niet. Dat ligt niet aan inactiviteit van de heer Rosman voor de oorlog maar veel meer aan zijn ijver. Hij mag er zeker trots op zijn dat hij nu de eigenaar is van een florerende drukkerij op de Lange Haven. Hij heeft andere tijden gekend. Toch wilde hij al als kleine jongen drukker worden. DAT WAS al m het begin van deze eeuw. Zijn oudere broer werkte bij drukkerij W. H. Reterink aan de Schie, ..Ja, ik zag dat van mijn broer en ik wou dat ook worden. Hij kon aardig tekenen, hij wou schilder worden. Mijn broer kon bij Polderman, de schilder in de Overschiesestraat komen en toen is mijn vader naar het schoolhoofd ge gaan. Ik had nou eenmaal in mijn hoofd dat ik drukker zou worden en ik wist met hoe ik het had toen mijn vader thuis kwam en zet: „Maandag hoef je met meer naar school". Ik ben toen bij die drukker begonnen, ik was elf jaar, ik zat in de vijfde klas van de lagere school en toen ik tien maan den bij dte baas werkte, mocht ik nog een dag naar school, zogenaamd om examen te doen, nou det heb ik toen gehaald". (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagavond om zes uur ontstond een begin van brand in de vrachtauto van de heer P. B., die ui de Vijgensteeg te Schiedam stond. De handrem van de auto was warm gelopen. Politieagenten van de surveillance dienst hebben het vuur met een brand- blusapparaat uit de wagen geblust- Zo ging dat vroeger. Rosman in een ras-Schiedammer. Hij werd geboren in een van de kleine huisjes aan de Broers vest, op de plaats waar nu het moderne pand van Bervoets staat, In een lange keten van verenigingsactiviteiten heeft hij Schiedam en de Schiedammers in ruinie mate leren kennen. Alles releve ren is in een artikel vrijwel onmogelijk, het zou van Rosman dagen gezellig bab- beln vragen. Zij» getuigschriften spre ken een taal uit het verre verleden. Er is het document dat getuigt dat hij naar volle tevredenheid bij Reterink werkte tot 1913, het document dat aan toont dat hij van 1920 tot 1823 bij Van 'r Hoff en Jongepter werkte. Volko men vertrouwd met sneltrappers" staat erin zo'n getuigschrift. EEN ANDER document is het getuig schrift van de „Electrische drukke rij Libertas" van directeur H. Diemer Goudsesingel lOo te Rotterdam waar voor de oorlog ..De Rotterdammer" werd gedrukt. „Over zijn werklust en gedrag kan ik slechts in gunstige zin schrijven" schreef de heer Diemer. „Kijk nou eens daar 4ieb je mijn oude baas" zei ik van de week toen we naar de televisie keken „heus ik schrok er van, want ik heb de heer Diemer in lang niet gezien. Het was zo'n fijne baas. Bij Libertas is mijn prettigste werkkring geweest. Het personeel was één broe derlijke band, je verveelde je er nooit want het werk was gevarieerd en we waren één klit, ze hielpen je uit de penarie als het moest, 's Morgens was ik op de zetterij voor de krant en als de eerste editie naar beneden ging dan hielp ik de pagina schieten en 's middags in de drukkerij deed ik van alles, „acht, ze vochten daar om je nit de moeilijkheden te halen ais er iets was. Ik was toen al een lief hebber van zang en ik weet nog dat Diemer 's avonds binnen kwam, dat deed hij wel meer want hij hield er altijd het oog op en toen zei ie: „Je kunt morgen een bon halen om muziek te kopen bij Lichtenauer". We hebben toen met een feestje voor het personeel met een dubbelmannen- kwartet gezongen." „Ik ben al vroeg met zang begonnen. Dat komt, ik was bevriend met de pas overleden Willem van der Kruit, die later koster van de Julianakerk is ge worden. Hij is gereformeerd en ik her vormd maar ik ging met hem mee naar de „Dijkkerk"". „WE HEBBEN toen. samen het Chris telijk Mannenkoor opgericht, we za ten in het bestuur maar de jury was anti-Egberts, onze dirigent, bij een con cours tn de Rotterdamse Schouwburg. Het publiek zei voor de pauze dat we de beste waren, maar we wonnen niets, totaal niets en toen we in een minder prettige stemming in lijn 8 naar Schie dam reden was het gedaan met ons koor. 's Maandagsavonds kwamen alleen het bestuur en twee man naar de re petitie Later heeft Van der Kruit het koor heropgericht maar ik was toen lid van Orpheus. Dat ben sk vijftien jaar ge weest, tot viak na de oorlog. Dat was vroeger heel wat' als je lid mocht zijn van Orpheus, want het was een dure club, je moest zoiets als ge meenteontvanger of zo zijn._ Ik zong graag maar ik moest toen 's avonds nog al veel werken. In die tijd kwamen je klanten, voor al dte verenigingen 's avonds over het werk praten en dan kwam ik nogal eens te laat op de repetitie. Er was een diri gent en die zei er wat van en toen dacht ik: „Joh, waarom ga je er niet af?" Dat heb ik gedaan." „AL JONG kwam ik bij de christelij ke grafische bond. ik weet het nog van de eerste CAO. 55 jaar geleden, ik kreeg toen 10 gulden opslag, al gauw werd ik secretaris van de grafische bond, dat noemden ze toen nog de ge- zellenorganisatie, ik zat gelijk met een moot werk, ik ben bestuurslid gebieven totdat ik zelfstandig werd. Toen ben ik gelijk lid van de patroonsbond gewor den. daar heb ik nou een speldje voor 25-jarig lidmaatschap van." De heer Rosman toont vooroorlogse foto's van padvinders. Het zijn herin neringen aan de tijd dat zijn drie zoons bij de padvinderij waren. „Daar heb ik geen spijt van, ze werden er zelfstan dig van, sommige mensen zien dat als een militaristische vereniging, ik niet." „Toen Cor en Simon welpen werden ben ik penningmeester van groep 2 „Het Schotse Vendel" geworden, dat ben ik 26 jaar geweest, tot viak na de oorlog. Burgemeester Van Haaren open de op 1 juli 1939 onze blokhut achter de Parallelweg. In de oorlog moesten de padvinders uit het troephuis Sur sum Cor- da in de Nieuwstraat. Toen hebben ze al hun materiaal bij ons boven op de drukkerij gebracht HET WAS in de vooroorlogse jaren voor de heer Rosman heel moeilijk te werken in de vrije tijd want die vrije tijd was er met veel. In de der tiger jaren geraakte ook hij werkeloos en. in 1932 kocht hij een „persje" en begon als zelfstandige in een kelder: Aleidastraat 128. „Dat was de moeilijk ste tijd", zegt hij. Als tweede bas bij het koor vond hij toen de compensatie voor de inspanning overdag. In 193® verhuisde hij naar het pand Lange Ha ven 132. „Ik kreeg hoe langer hoe meer groot werk. er moest een snel- persje bij komen." Daarna ging het voorspoedig met het bedrijf. Rosman herinnert zich nog goed hoe moeilijk hij het in het verleden heeft gehad, hij weet dus te waarde ren wat er nu tot stand is gekomen. De dank brengt hij ook zijn gezin dat ijverig heeft meegewerkt. ,,Ik heb veel steun aan mijn zoons" zegt hij om te stellen dat hij nu wel vrije tijd heeft om veel werk voor zijn bobbies te doen. Dat is dan o.a. be stuurslid ztjn sinds enkele jaren van de afdeling Schiedam van de Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mob. Kruis. Vier jaar gele den richtte hij met de heer P. J. Drenth de Schietclub „Schiedam" op. Vlak na de bevrijding nam hij het ini tiatief tot een concours hippique van de Rotterdamse politie op de zandvlakte. Hij kwam toen ook in het bestuur van de Oranjevereniging,, nu "VNFG, waar in 'hij nog steeds actief ïs. „Ik was werkzaam in het comité-Lange Haven en gezien mijn activiteiten kozen ze me als tweede penningmeester m het hoofd bestuur". „SCHIETEN doe ik graag maar ik was een slecht soldaat", zegt de op richter van de schietvereniging die er aan denkt om bij de viering van het eerste lustrum van „zijn club" af te treden als voorzitter. Van schieten weet hii ook bijzonder veel. Met speurwerk in het gemeentear chief verzamelt hij een hele documenta tie over alles wat met schieten, schutte rij en schietverenigingen te maken heeft. Al in zijn jonge jaren was hij actief bij de toenmalige burgerwacht, die toen een andere naam had. Op 4 januari 1914 moest hij naar dienst „voor zijn nummer". Hij zou nog veertien dagen moeten dienen van de 81» maand toen de minister besloot dat de dienst zon worden verlengd. Het ba taljon ging naar Rijnsburg, Later moch ten de metaalarbeiders vrij om in de in dustrie te werken. „Ik stond geboekt als typograaf. Ik ben wel zes keer naar de bankwerkers baas Van Vliet bij Gusto gegaan. Hij zei: „Wat moet ik nou met jou doen, je weet nog geeneens wat ijzer is". Ten lange leste werd ie het zat en toen stuurde hij me naar kantoor. Ik mocht de dienst uit en ik ben twee jaar me taalbewerker bij Gusto geweest." Ros man laat het getuigschrift als „slijper bij Gusto" zien. „Daar heb jk veel aan gehad, ook voor mijn vak" zegt hij en „na de oorlog was ik weer vrij, toen ben ik naar Libertas gegaan", MET humor kan Rosman over die dienst in de eerste wereldoorlog pra ten, hij kan echter ook uren praten over Schiedam, over de' sociale toestanden heel vroeger, over het werk in de ver enigingen en over zijn grote liefde, het drukkersvak want ook al gaat Gerrit De Technische Bedrijven der Gemeente Schiedam vragen: een op arbeidsovereenkomst, leeftijd tot 30 jaar. In aanmerking komen zij, die een goede gezondheid genieten en goed met publiek kunnen omgaan. Salaris: mogelijk van 383,tot 521,per maand. Aanstelling boven het minimum is mogelijk. Mancogeld 13,per maand. Bovendien vanaf 23 jaar een huurcompensatie van 27,20 per maand. Vakantie toeslag i% per jaar. Vijfdaagse werkweek. Een sollicitatiebrief met gegevens over schoolopleiding, ervaring, leeftijd en referenties kunt U zenden aan de Directeur van de Techn. Bedrijven, Postb. 79, Schiedam. Ter Secretarie van bovengenoemde Gemeente kan worden geplaatst. Het bezit van een U.L. O.-diploma strekt tot aanbeveling. Bezoldiging naar gelang van leeftijd en bekwaamheid. Voor 23-jarigen en ouderen 4% huurcompensatie per jaar, met een minimum, van 326,40. Vakantietoeslag 4% per jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties, gericht aan het College van Burgemeester en Wethouders, dienen binnen 14 dagen na verschijning dezer advertentie te worden ingezonden aan de Afdeling „Personeelszaken" der Ge neente-Secretarie, Nieuwstraat 26 alhier. (Van een medewerker) Het derde tiental van de Schaakclub Schiedam heeft met 64 het onderspit moeten delven tegen Messemaker 3. Grootveld, Van Leusden en Willems wonnen, terwijl Koster en v. d. Zee re mise overeenkwamen. De Bruin, Wee- da, Van Etten, Herzbach en Slagmo len verloren. Daarentegen behaalde het tweede tiental een fraaie zege van 82 op het Westen Regina 2, m welke wed strijd v. d. Velde, Stahlie, Moleman, Sey, v. d. Berg, De Bruin en Herzbach wonnen; Van Driessche en De Bruyn speelden remise en Vrijland verloor. Het eerste tiental liep tegen Rotter dam 4 een achterstand van 4(42% op. Noordergraaf en Van Driessche won nen en Van Baarie '.peelde remise, ter wijl de partijeen van Planken, Harman- ny, Grevenbroek en Dekker voor Schie dam verloren gingen. Afgebroken wer den de partijen van Den Uyl, ,Van Stoe len en Vrijland. Voor woensdag staat voor het eerste tiental de wedstrijd tegen Overschie I. thuis, op het programma; vrijdag 31 januari het derde uit tegen Reeuwijk I en het tweede op 5 februari, thuis, tegen Stokvis I. (Van een onzer verslaggevers) De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas ver. gadert dinsdag 28 januari om 15.30 uur in gebouw „Triangel" te Vlaardingen. Op deze vergadering zullen de gebrui kelijke mededelingen worden gedaan over de gang van zaken in de voornaam ste takken van bedrijf in het district over 1963 en zal tevens een kort ver slag worden uitgebracht over de werk zaamheden van de Kamer over dat jaar. Verder zal een reglement van orde voor de nieuw samengestelde Kamer worden vastgesteld, alsmede de begro ting voor 1964. De agenda vermeldt ook een voorstel tot verhoging van de bijdrage aan de Stichting „Borgstellings in de Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland kwam dinsdagmorgen een Jeep van de Kon. Marechaussee in bot ing met een personenauto. Eén der in. zittenden, mejuffrouw Kester, werd hier bij gewond- en moest naar een zieken huis in Den Haag worden "vervoerd. De personenauto werd, zwaar'beschadigd. DE directeur van Shell Tankers N.V., de heer R. Rodenburg, heeft dinsdagmiddag in de directie kamer van het Shell-gebouw te Rot terdam de bronzen medaille met in scriptie van het Carnegie Helden fonds uitgereikt aan de 21-jarige Schiedammer Willem Robert Peter Poot. De jeugdige Schiedammer kreeg de me daille voor zijn moedig optreden, waar door een 49-jarige gezagvoerder van een Engelse Shell-tanker van de ver drinkingsdood werd gered. Op 23 september van het vorig jaar, om half elf "s ochtends, lag de Startax van de Watertaxi Service „Star", met aan boord Willem Poot, op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Schiedam langszij het werkscbip Jan Willem, dat op zijn beurt weer langszij de Engelse C Op het Emaus te Vlaardingen reed dinsdagmorgen bij het plem de bestuur der van een personenauto tegen een driewielige personenauto. De eerstge noemde bestuurder die in de richting Kethel reed, moest voorrang verlenen aan de van rechtskomende driewieler, bestuurd door de 29-jarige J. J. H. B. uit Poortugaal. Deze bestuurder reed links door de bocht. Er volgde een aan rijding, waarbij B. vermoedelijk een hersenschudding opliep. De GGD heeft hem naar het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam vervoerd. O De 32-jarige bromfietser H, P. verleende dinsdagavond op het kruis punt mr. L. A. Kesperweg-Van Hogen- dorplaan te Vlaardingen geen voorrang aan een personenauto. Er volgde een aanrijding, waarbij P. een hersenschud ding opliep ten gevolge waarvan hij naar het Algemeen Ziekenhuis moest worden overgebracht (Van een volley balm ede werker) IX DE BELANGRIJKE derby tussen de Schiedamse volleybalclubs SVC en bet team van de chr. gymnastiekvereniging Juliana, wonnen de gymnasten met de score van 13. Na een wekenlange rust is ^et eerste he renteam van Juliana de afgelopen week weer in actie gekomen. Het ging op bezoek bij stadgenoot S.V.C., dat er op gebrand was de koploper een nederlaag toe te brengen. Zo ver is het niet gekomen. Juliana is het grootste gedeelte van de wedstrijd in de meerderheid geweest Zowel verdedigend als technisch was Juliana iets beter, maar het grote verschil lag wel in de aanval. De S.V.C ers hadden alleen in LÖffler een ge vaarlijke man, terwijl hun tegenstanders wel drié of vier gevaarlijke aanvallers konden lanceren. Daar hebben zij dan ook terecht van geprofiteerd. De eerste set begon Juliana overdonderend. De S.V.C.-ers waren niet in staat de geva rieerde aanvallen te stuiten. In recordtijd was het 153. Door deze vlotte overwin ning gingen de Juliana-spelers er te gemak kelijk over denken. Langzaam bouwde S.V.C, een voorsprong op en leek deze set eenvou- toch "blijft hij actief achter zijn machi nes. dl? te gaan winnen. Bij 14—8 keerden ech ter de kansen. Juliana begon weer op toe ren te komen, durfde plotseling weer m de aanval te gaan «n knabbelde stukje na stuk- j'e de achterstand af. Het werd 1414. S.V.C. kwam weer op X514 en kreeg toen, door een afschuwelijk misverstand tussen enkele Juliana-spelers, deze set toch nog in bezit Juliana iiet zich nu echter niet meer uit het veld staan. Naarmate de wedstrijd vor derde, gingen zij steeds beter spelen. De derde set kwam met IS9 ln hun bezit en de laatste set, toen S.V.C heiemaal geen antwoord meer had en er de moed blijkbaar bij liet zakken, met 155. Juliana is door deze overwinning een belangrijke stap dich ter bij het kampioenschap gekomen. Mar kante bijzonderheid in deze wedstrijd was, dat aan Juliana-zijde slechts tweemaal fout werd geserveerd. Over de resvi'aten van de overige Julia- na-teams kunnen we niet bijster enthousiast zijn. Dames l verloor van koploper Lekker- kerk. Dat is op zichzelf geen schande. De manier waarop deze nederlaag tot stand kwam, is erger Lekkerkerk was aUerminst in topvorm en met wat meer strijdlust had een gelijkspel zeker tot de mogelijkheden be hoord. Als deze Juliana-dames degradatie willen ontlopen, zullen zij vanaf heden alles op ailes moeten zetten. Een beetje meer eergevoel zou ook geen kwaad kunnen De uitslag was: 1—3 (setstanden: 3—15, 8—15, 13—11. 5—151. Damos 2 heeft tegen C.V.V. eveneens da nig teleurgesteld. Nadat zij op fraaie wijze de eerste en de tweede set met rasp. 15—7 en 1512 hadden gewonnen, geloofden zij het verder wel. Hun tegenstanders maakten daar grif gebruik van en wonnen de res terende twee sets achtereenvolgens met 15 3 en 152. Resultaat dus een 22 ge lijkspel. Tot slot dames 3. Dit grondig gewijzigde team heeft tegen stadgenote 1T.V G.-l niet on aardig partij gegeven. De U.V.G.-dames wa ren volgens verwachting beter en wonnen dan ook met 31 (setstanden: 415. 1513, 8—15, 8—15). tafiker San Florentine gemeerd lag. De gezagvoerder van de tanker, kapi tein C. MaeKellar Young, die voor za ken de wal op moest, begaf zich op dat moment langs de loodsladder naar be neden. Door een misgreep verloor hij plotseling zijn evenwicht, waardoor hij vier meter naar beneden viel en via de Jan Willem in het water terecht kwam. Ondanks het feit dat er een ster ke ebstroom liep, sprong Willem Poot de drenkeling na. De kapitein bleek be wusteloos te zijn en lag met het hoofd naar beneden. Juist op bet moment dat hij dreigde te zinken, gelukte het de chiedammer hoofd en handen van .de drenkeling door een toegeworpen boei te werken. Kort daarop viste een motor boot het tweetal uit het water. Na de heer Rodenburg sprak mr. 'S. G. Read, directeur van Shell Tankers (U.K) in Londen, die de redder uit er kentelijkheid voor zijn menslievend hulpbetoon aan een gezagvoerder van een onder Britse vlag varende Sheil- tanker bewezen, een gouden horloge met inscriptie en een bedrag onder cou vert aanbood. Van het metro-tunnelgedeelte dat de Nieuwe Maas te Rotterdam kruist, lig gen nu vijf van de in totaal twaalf mo ten op hun plaats. In het komende week einde zal de zesde tunnelmoot worden af gezonken en als die op de fundering staat, reikt de metrotunnel van het sta tion Leuvehaven tot de westpunt van het Noordereiland. En net - ais reeds twee weekeinden is geschied, zal van za terdagochtend half zeven tot zondagmid dag de Nieuwe Maas geheel voor de scheepvaart zijn gesloten: alle schepen zullen die dagen door de Koningshaven moeten varen en de Koninginnebrug zal heel wat vaker open gaan das op ande re dagen, In het bouwdok op Van Brie- nenoord zijn nu het zevende en achtste tunnelsegment in aanbouw „die twee zijn we nu aan het bakken", zei ons een metro-technicus en het Is de be doeling, dat een der eerste dagen van april het zevende tunnelsegment het bouwdok zal veriaten. Dat zal precies voor de afgegraven westkop van het Noorder eiland terecht moeten komen en dan begint pas goed de ellende! Want het achtste en negende metro-iunnel- segment moeten in de vaargeul van de Koningshaven worden gelegd en voor het op zijn plaats brengen van die seg menten zal dus de zeescheepvaart moe ten worden gestremd. Rotterdamse ha vendeskundigen en metrobouwers willen natuurlijk dat die ellende zo kort moge lijk zal duren en men is nu al druk aan het puzzelen op de vraagstukken die dan zullen rijzen. Want het achtste tun nelsegment is óók in april gereed en pas als het zevende en achtste segment het dok op Van Brienenoord hebben verlaten kan men beginnen met de bouw van het negende, dat dus veel later klaar is. Moet men het 8ste segment rustig op Van Brienenoord laten wachten tot ook het negende en tiende gereed zijn om de gehele zaak achter elkaar af te zinken in de Koningshaven, zodoende scheep- vaartstremming zo kort mogelijk hou den? Dat ziet er erg aantrekkelijk uit, maar in een eenmaal gebaggerde geul moet zo snel mogelijk een tunnelseg ment worden afgezonken. Want zo'n geul dwars over de rivier spoelt binnen zeer korte tijd dicht. Als er dan nog geen tunnelsegment in ligt, zie de zaak dan maar weer open te krijgen! Bagge ren tussen geheide paalkoppen door? De technici krijgen er nu al nachtmerries van! Het ziet er naar uit, dat in het voorjaar en de zomer een stremming van de Koningshaven op verschillende tijdstippen niet zal zijn te omzeilen. (Van een onzer verslaggevers) De Christelijke Detailhandelsvak school „Beneden Maas" te Vlaardin gen, een streekschool voor het Water weggebied, het Westland en de Zuid- Hollandse eilanden, is de activiteiten in de openbaarheid begonnen. Zo juist is een omvangrijke prospectus verschenen, waarin bekend wordt ge maakt dat het adres van de school tot 1 september 1964 gevestigd is bij de directeur, de heer E. J. J. Steen H. Kamerlingh Onnesstraat 120, Zwijndrecht, „Meerdervoortfiat" te lefoon 0-1850, 27659. In deze prospectus wordt gesteld dat de behoefte aan vernieuwing van het onderwijs ook in de sector van de middenstanders tot uiting komt. Van daar dat deze dagschool gaat starten. De school stelt zich tot doel meisjes en jongens op te leiden voor een lei dinggevende functie in handel, nijver heid en industrie. Dit uiteraard met een voortgezette opleiding in het be drijfsleven- De leerlingen kunnen zich nu doen inschrijven bij de directeur, bij de se cretaris van het stichtingsbestuur, de heer J, Ligthart, Liesveld 11, Vlaardin gen, telefoon 3277 of bij de administra teur. de heer C. H. L. Westerveld, Bur gemeester van Haarenlaan 997, tele foon 67226. Het lesrooster voor de school in vier leerjaren omvat de volgende vakken: Nederlands (12 uur). Lezen en spreken (4>, Frans (8), Duits (9), Engels (9), Geschiedenis (4), Aardrijkskunde (4), Maatschappijleer (2), lichamelijke op voeding (10), muziek (1), tekenen (5), wiskunde (4), kennis der natuur (3), handvaardigheid (4), boekhouden (7), handelstekenen (6), handelskennis (3), bedrijfseconomie (7), rechts- en wets- kenms (2), verkoopontwikkeling (5), ma- chinekennis en schrijven (2), warenken nis (11), creatief technische arbeid (6), reclame (6), stage (4), Wekelijks wordt één uur godsdienstonderwijs gegeven. Het einddiploma wordt afgenomen door de leraren en leraressen van de school, onder toezicht van gecommit teerden. aangewezen door het minis terie van onderwijs. Het schoolgeld wordt berekend op basis van inkomen. In het eerste leerjaar moet voor hon derd gulden leermiddelen worden aan geschaft, daarna beduidend minder. Kos ten van overige leermiddelen voor re- clamï, tekenen veertig gulden per jaar. Er is verder een excursiefonds voor bezoeken aan bedrijven, exposities, mu sea, kosten ongeveer een rijksdaalder per maand. De leiding van deze school stelt zich voor om met ingang van 1 september 1966 nog een tweejarige parttimecursus in te voeren. De nieuwe cursus op 1 september 1966 zal bestemd zijn voor bezitters van het nieuwe diploma Detailhandelsvak- school en voor functionarissen uit de handel die daartoe een bewijs van be kwaamheid moeten afleggen. In de zojuist verschenen prospectus staat dat de school de jongelui zal vor men door een algemene vorming, een bedrijfseconomische scholing, vaktechni- sche bekwaamheid, practische bedrijfs kennis, het verschaffen van commerci eel inzicht, gevoel voor menselijke ver houdingen. het stimuleren van aesteti- sche gevoelens, het bijbrengen van een behoorlijke zakelijke moraal. Tot de eerste klas worden toegelaten jongens en meisjes van twaalf jaar, die de lagere school hebben gevolgd en die eventueel een of twee jaar ULO of HBS hebben gevolgd; tot de tweede klas worden kinderen toegelaten met twee of drie jaar ULO of HBS en het is ook mogelijk dat gediplomeerden van ULO of HBS of Gymnasium een speci ale tweejarige opieidmg ontvangen. Zij worden dan in de derde klas geplaatst! De directeur beslist over toelating van de leerlingen Op 2 maart 1954 sprak de Commissie Middenstandsonderwijs de wens- uit dat dergelijke detailhandelsvakscholen er zouden komen. In Schiedam en Vlaar dingen hebben enkele functionarissen uit prot. chr. organisaties heel hard ge werkt, zodat het mogelijk werd dat op 22 september 1961 een stichting in het leven kon worden geroepen,) op 17 augustus 1963 werd de koninklijke goedkeuring verkregen. Dit stichtingsbestuur en de reeds in dienst lijnde directeur hebben voorna melijk binnenskamers gewerkt om alle formaliteiten te kunnen vervullen. Met deze prospectus echter richt het -be stuur zich tot een ruim areaal in Znid- Holland, om het publiek duidelijk te maken dat er met ingang van 1 sep tember een meer gerichte vakopleiding voor de detailhandel is gekomen. Zoals bekend zal in Vlaardingen een speciale school worden gebouwd, voorlopig star ten de klassen in noodlokalen.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2