Ongelukken door mist Turkse vloot-eenheden opnieuw uitgevaren de Britten Automobilist reed recht VLAER&KOL „Brielse Maas" voert voor twee miljoen werken uit Ook aanleg jachthaven Akkoord tariefbeloniiig in het bouwbedrijf Bromfietser gedood Algemeen vervoersplan voor Waterweggebied Pont De Hoorn 2 weken weg op agent in Noor-in mist-op Waterweg vast Gronings aardgas voor Rotterdam-Zuid Ongesubsidieerde bouw misschien uitbreiden 0 Koninklijk paar naar Athene vertrokken Forse planneji recreatieschap Brief van regering gaf de doorslag ONMIDDELLIJK GEWENST: Rotterdam in de mist Overrompelende maar welkome verrassing Nog in de komende winter Minister Bogaers zegt toe VERDUBBELING GR. KRUISWEG BEGON IN SPIJKENISSE DE ROTTERDAMMER WOENSDAG 11 MAART 1964 (Vervolg van pag. i) Auto in brand Eenheden va» de speeia,e BeTMp Op (fe Turkse vloot, die nu al geruime 4 •-* Engeland Gen. Gyani Uw rekening draagt een naam kJVLAER KOL Tien dagen cel Bankiers anno 1691 Kampeer centrum Voor 100 boten Minister Bogaers (volkshuisves ting en bouwnijverheid) is bereid de ongesubsidieerde bouw verder uit te breiden als de tot dusver ge nomen maatregelen tot het inscha kelen van onbenutte bouwcapaci teit geen voldoende effect hebben. In dat geval wil de minister in de loop van dit jaar rijksgoedkeuring verlenen voor de bouw van onge subsidieerde woningen boven het contingent dat nu aan de provin cies is toegekend. m „GASFABRIEK" targUla ne8en is de 47-jarige A. Iedema uit Purmerend op de provin- S1*1* weg Parmer end—Amsterdam bij net dorp Hpendam door een auto-ongeluk ^etleven gekomen. De Purmerüider Swe tl vrachtwagen Passeren, hij stipte en kwam m botsing met een tegemoetkomende autobus, De man was op slag dood Het slachtoffer was ge huwd en vader van een kind. De weg wfSjteïL?i!l?t&e 5eer Stad en het uitzicht ^erd belemmerd door een dichte mist Het ongeluk op de onbewaakte spoor wegovergang op het baanvak Utrecht- Arnhem kostte niet alleen de vrachtwa genchauffeur C. Ravenhorst het leven, maar was er tevens de oorzaak van. dat de treinbestuurder en enkele passagiers Werden gewond. De chauffeur was de spoorlijn opge reden. rï het sein veilig, dat hem door zijn bh Oder was gegeven. Deze was voor de overweg uitgestapt om zich te over tuigen of het baanvak vrij was. Door de dichte mist was het uitzicht beperkt tot een afstand van honderd meter. Op het moment dat de vrachtauto mid den op de overweg was, werd de met Veevoeder beladen vrachtwagen door de mem gegrepen. De chauffeur werd oe slag gedood. Door het bewusteloos raken van de treinbestuurder, de heer Joorens uit Am sterdam, sleurde de trein de wrakstuk ken van de vrachtwagen over een af stand van ongeveer twee kilometer mee. De wrijving veroorzaakte brand in het voorste gedeelte van de trein, waarbij de dteseltank explodeerde. Er ontstond een Paniek onder de trelnpassagiers. waarvan er velen later de eerste hulp verleenden kan de treinbestuurder en andere licht gewonden. Het baanvak werd over een «fstamd van twee kilometer zwaar be schadigd. Het zaï vandaag nog geruime tijd duren voordat de beide sporen weer kunne» worden bereden. Het ongeluk bij Vleuten op de weg UtrechtAmsterdam kreeg een ernstig karakter doordat een van de wagens, die hij de botsing betrokken waren, in brand vloog. De 36-jarige mevrouw M, versa ndvoort-Lenscn uit Den Bosch ver loor het leven. Drie andere inzittenden hepen verwondingen op. Twee van hen. onder wie de bestuurster kregen ernstige brandwonden. Zij zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. - Gebleken is, dat de verongelukte auto, doordat de bestuurster wegens de zware ntist inhield, in aanraking kwam met een vrachtwagen, die achter de personen auto reed. Beide wagens raakten van de weg. De eerste kwam tot stilstand tegen «en boom en vloog in brand naast de V'bg. Ook de truck, die in de sloot terecht kwam, vatte vlam. Een derde personen auto raakte eveneens in deze aanrijding verstrikt De bestuurder kwam met de schrik vrij. De 37-jarige L. J. Thissen uit Horst kwam om het leven op de rijksweg van Seem naar Venray, De heer Tbis- sen reed met zijn auto op een tractor met aanhangwagen, die melkbussen ver voerde. De rijkspolitie te Deume had verder nog drie verkeersongeluken te verwer ken. Het ongeluk in Vlaardingen gebeurde op de Julianaweg bij de Weegbrug. De «■-jarige monteur G. botste met zijn bromfiets op een tankauto. Hij werd slag gedood. lyd in de oorlogshaven Iskenderun TtlGTlkCLYlgll 671 gereed ligt, zyn gisteren opnieuw met onbekende bestemming uitge varen. Het is niet bekend, hoeveel troepen zich aan boord van de schepen bevinden. Wel is het dui delijk, dat de manoeuvre te maken heeft met de wijze, waarop de Griekse Cyprioten bezig zijn, de Turkse bevolkingsgroep aan zich te onderwerpen. Het uitvaren van op Cyprus, teneinde een bloedbad op het eiland te voorkomen. Volgens eca Turkse regeringswoord voerder trachten de Griekse Cyprioten een voldongen feit te scheppen, voordat de vloot viel samen met een nieuw Cy- beroep van Turkije op de Ver, Sta ten en Engeland voor interventie Tegen twee uur zijn koningin Juliana en prins Erenhard met een regenngs- friendship van Soesterberg vertrokken naar Athene, waar zij morgen de begra fenis van konmg Paul van Grieken land zullen bijwonen Bij een inbraak in de groentenwinkel van de 51-jarige H. de W. aan de Vaar- horst is 25 aan stuivers verdwenen. O Bij een bezoek aan een bedrijf aan de Sluisjesdijk hebben inbrekers een busje voor de blinden met 35 en een r. ïcrometer weggenomen. Er werd een ruit gebroken en laden van bureaus zijn doorzocht. prus is gearriveerd. De Turks-Cyprische vice-president van het eiland, dr. Ku- cnuk. heeft m boodschappen aan de Ver Naties, Engeland, Griekenland en Turkije de beschuldiging uitgesproken, dat de Griekse Cyprioten naar de onvoorwaar- delijke overgave van de Turkse bevol kingsgroep op CyDrus streven. Later werd bekend, dat Turkije had laten we ten. de nodige maatregelen te zullen ne men m verband met de voortgaande strijd op Cyprus. Intussen doen de Griekse Cypriote!, hun best, te voorkomen dat de Britse troepen op het eiland zich bemoeien met hun actie tegen de Turkse bevolking. Men weet, dat Engeland militaire bases op Cyprus heeft en dat het die graag wil houden. Het voelt er onder de gegeven omstandigheden blijkbaar weinig voor, zich de toorn van de Griekse Cyprioten ou de hals te halen. Daarin is het echter niet geslaagd. De Britten worden er nu toch van beschuldigd, dat zij de Turken helpen en dat zij ze clandestien van wa rdens hebben voorzien. Soortgelijke be schuldigingen worden aan het adres van Turkije gericht. Er wordt op vele plaatsen nog hard gevochten tussen beide bevolkingsgroe pen Overal en met name in Ktima en Malia trachten de Grieken de Turken te dwingen hun wapens in te leveren, In Ktima is de strijd nog niet afgelopen Vrouwen en kinderen m de stad ver langen naar het einde van de gevechten. Maar de mannen en speciaal de jongeren onder hen willen doorvechten. De stra ten zyn bezaaid met glas en puin van gebouwen die door het vuur uit bazooka's en mortieren zijn getroffen. De 4000 Tur ken (2500 mannen en 1500 vrouwen en kinderen) zitten, in hun wijk opgesloten, zonder water en electriciteit. Het Turkse Rode Kruis voert echter voedsel en me dicamenten aan. Aanvankelijk lag het In de "bedoeling van generaal Gyani, de Indische bevel hebber van de VN-Strtydkrichten, die op Cyprus gelegerd zullen worden, eer week verlof te nemen. Volgens de laatste berichten heeft hi) zijn plannen laten varen in verhand met de toestand op het eiland. De gefundeerde kennis en grondige ervaring van het oudste bankiershuis in Nederland dragen bij het verstrekken van bcuwcredieten een belangrijk steentje bij, UTRECHT - OUDE GRACHT 158 - TELEFOON 26351 ROTTERDAM - TEL120126 j BILTHOVEN-TEL2571I72 COOIS1NGEL GEB, UTRECHT I JUIIANALAAN 4 Aaa het onder auspiciën van het vér- bond van veilig verkeer in.-ons, land ge houden jeugdverkeersexamen hebben bij na 250.000 leerlingen van de vijfde en zes de klassen wan het lager onderwijs deel genomen. Het praktisch gedeelte van het examen volgt op een latere datum, die «se gemeente afzonderlijk vaststelt De toestand van generaal Douglas "acArthur, die jongstleden vrijdag een grote operatie heeft ondergaan, blijft bevredigend vooruitgaan. (Van een onzer verslaggevers) Op de Julianabrog te Vlaardingen, De heer Van Etbergen verklaarde ons j vlak bij de weegbrug, Is vanmorgen vanmorgen in een kort commentaar bij-omstreeks acht uur een dodelijk ver- (Van onze soc.-econ. redactie) ZOALS wij eistcren reeds sus-1Ionder eehikkig te zijn dat z(jn comprö-j keersoageval gebeurd. A dooJ" *"e Par'U*3 waf aanvaard. Hij i De 28-jorige monteur G. Ham reed op fitereerden heeft de regering betreurde het alleen dat vorige week!zijn bromfiets over de brug in de rich (Van een onzer verslaggevers) JJET RECREATIESCHAP „Brielse Maas" zal als alles volgens de plannen verloopt dit jaar omvang rijke projecten uitvoeren. Het alge mene bestuur, dat dinsdagmiddag on der voorzitterschap van mevrouw mr, Chr. A. de. Ruijter-De Zeeuw in het Hozenburgse gemeentehuis vergader de, keurde een plan goed dat voor een bedrag van bijna twee miljoen kapitaalswerken omVat. Het plan valt uiteen la vier onder delen: Oosterland, bet Wijde Slik, de Krabbeplaat, de Zoom en de Visserij. Aan sommige van de projecten is reeds eerder gewerkt. (Van een onzer redacteuren) JN een verklaring, gisteren afgelegd in de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam near aanleiding van hot 2ÜP0hUfj,tk^Jp-Oost/Capeiie aan den IJssel, het aspect openbaar vervoer nader beschouwd eind januari 11» ons blad gepubliceerd heeft de voorritter van de commissie land- en luchtverkeer van de Kamer, de heer v. Kolff, aangedrongen op het opstellen van een algemeen, alles omvattend verkeer»- en. vervoersplan voor het gebied van de Nieuwe Waterweg. De heer Kolff zei o.m.: „Het is niet mogelijk een optimaal «pen baar vervoerssysteem voor de Alexanderpolder te schepper., wanneer niet vaststaat bijv. welk parkeerbeleid m de city in de toekomst wordt gevoerd. Hij het „plannen" van openbaar ver voer in nieuwe wijken en de reorgani- *atie daarvan in bestaande wijken ku- «n u slechts beslissigen worden ge nomen Op grond van gegevnes m die wijken, omdat een allesoverziend en het gehele Waterweggebied omvattend ver keersplan ontbreekt. Eerst wanneer deze algemene achter grond zai zijn gegeven, kunnen d» ge meentelijke diensten voor bepaalde on derdelen zeer concrete oplossingen aan bevelen. Thans echter wordt de omge keerde weg gevolgd: eerst worden voor bepaalde stadsdelen verkeersplannen ge maakt, die echter niet tot definitieve conclusies kunnen leiden omdat het al gemene plan ontbreekt". TEVOREN had de heer Kolff betoogd, dat het viel te waarderen dat de drife instanties dienst van Stadscnt- De verbinding tussen de noord oever vat de Waterweg en Voome- Fntten en Rozenburg Is tijdelijk verzwakt omdat de pont De Hoorn twee weken uit de vaart is geno men. Deze kopladingveerboot, die de dienst Maassluis-Rozenburg v.v. frequent en snel onderhoudt, is naar de werf voor de jaarlijkse onderhoudsbeurt. Maandag Is deze „Hoornloze periode" ingegaan. Twee reservevaartuigen onderhouden nu de dienst: de Hoofdingenieur Van Eizelingen en de Gorkum V. Het zijn zijladlngboien, zodat de snelheid van la den en lossen lager ligt dan met de bovendien grotere De Hoorn. Voor al op de spitsuren komen nu reeds flin ke wachttijden voor Een troost is dat ditmaal de jaarlijkse beurt eerder valt dan vorige malen. De provinciale waterstaat heelt dit doelbe wust gedaan, opdat straks in het druk ke seizoen (veel recreatievarkeer) de stagnatie zo gering mogelijk zal zijn. wikkeling en Wederhouw, Stand en Landschap van Zuid-Holland en de Rotterdamse Elektrische Tram het rapport hadden samengesteld, De stu die leert zo zei hij dat de ver antwoordelijke instanties beseffen dat een stadsdeel van pLm. 150.000 inwo ners slechts ontsloten kan worden door snel, frequent, comfortabel en niet te duur openbaar vervoer onder gelijktij dige inachtneming van het feit, dat ook in Rotterdam toch zeker rekening moet worden gehouden met een toekomstig particulier autobezit van een auto op zes inwoners DE COMMISSIE Land- en Luchtver keer is van mening, vervolgde de heer Kolff, dat, hoe goed het openbaar vervoer ook is, de aanschaf van een privé-vervoermiddel niet kan worden tegengehouden. Wel kan goed open baar vervoer h"t gebruik van eigen ver voermiddelen beperken, hetgeen nood zakelijk is Uit een oogpunt van een zo efficient mogelijk ruimtegebruik. Daar voor moet dit openbaar vervoer ech ter bmnen zekere door de economie bepaalde grenzen voldoende aan trekkelijkheden bieden. Juist het feit dat dit streven naar aantrekkelijkheid van het openbaar vervoer naar en in het stadsdeel Alexanderpolder in het rapport voorop staat, getuigt van gezon de uitgangspunten. Op grond van deze uitgangspunten wordt gekozen voor de aanleg van een metroverbinding naar en eventueel in dit nieuwe stadsdeel. De commissie is het met deze keuze geheel eens en zij wil er nog eens op wijzen, dat slechts die vervoerstechnieken de voorwaarden biedt die concurrentie met het particuliere vervoer niet bij voor baat illusoir maken. OOSTERLAND is het gebied op de zuidelijke ;ever van het Oosterlandse Rak. dat ontstaan zal na doorgraving van de „kop" van Voorne. Het ligt tus sen de zg. Stenen Baak (bij het Krui- nrnger Gors) en Noord-Meeuwenoord (Den Briel). Men is hier reeds bezig met het egaliseren van terreinen, het graven van drie haventjes, en het ge deeltelijk afgraven van de Oosterland- sedijk. Met dit werk is in totaal ƒ350.000 gemoeid. In 1963 is reeds voor 200.000 verwerkt, zodat dit jaar nog ƒ150.000 nodig is. WIJDE SLIK ligt op de noordoever bij de afsiuitdam. Dit gebied moet ten dele nog worden „ingericht". Er zal een vijver worden gegraven in verbinding met de bestaande kreek. Het bestaande bos wordt grotendeels- gehandhaafd. Ligweiden worden aangelegd, 'oevèrbin- dingen gemaakt. In totaal is 120.000 voor rilt project nodig, waarvan 50.000 reeds op de' begroting voor 1963 stond. KRABBEPLAAT ligt op de noordelij ke oever, tegenover Brielle. Het bevat allereerst een kampeer centrum, met het werk waarvoor m 1963 werd gestart. Grondwerk werd verricht, egalisatie en drainage, een haventje werd aangelegd, grasvelden, wegen en parkeerterrein ten dele. Dit jaar gaan de werken ver der. Er is in totaal 625.000 nodig, waarvan vorig jaar 100.000 werd ver werkt. KRABBEPLAAT omvat in tweede in stantie de openbare recreatie, de strook tussen kampeercentrum en Brielse Maas en een strook westelijk van het kampeercentrum. Dit jaar kan dit werk worden uitgevoerd: de kosten zijn 178.000. Ook grondaankopen moeten nog worden gedaan om het project in de komende jaren geheel af te ronden. Voor de gehele Krabbeplaat is uitein delijk ruim een miljoen geraamd aan werken en voor grondaankopen nog eens driekwart miljoen. ZOOM EN VISSERIJ omvat het ge bied op de noordelijke oever tussen het lateraal kanaal en de Brielse Maas ten oosten van de Krabbeplaat. Het valt in twee delen uiteen: een jachthavencom plex en een voor openbare recreatie bestemd terrein. Voor de jachthaven dient het recreatieschap vier ton te in vesteren, voor de openbare recreatie 550 000. In het laatste deel zullen lig- en speelweiden worden aangelegd, bo men en struiken worden geplant, ha ventjes worden gegraven en alles ge- daan wat nodig is om het gebied voor massale recreatie geschikt te maken. De voortgang van dit werk is afhan kelijk vaa de werkzaamheden aan het lateraal kanaal en de waterkering aan de zuidkant van deze nieuwe wa terverbinding. DE WITTE RAAF heet de jachthaven in het project „Zoom en Visserij", die moet worden aangeegd. Het algemeen bestuur van het recreatieschap besloot daartoe ingevolge een apart voorstel. De watersportvereniging „De Witte Raaf" krijgt de beschikking over de haven, die komt tegenover Zwartewaal en iets ten oosten van de plaats waar de provincie in de toekomst een teug over lateraal kanaal en Brielse Maas zal bouwen De vereniging heeft thans In Zwarte waal een te beperkte accommodatie. De te maken haven zal 100 boten kunnen bergen. Er zai een beplanting worden aangelegd en een terrein voor ongeveer dertig caravans (voor leden), alles ge- richt op ieer Intensief gebruik. Behal ve de vier ton van het schap moet „De Witte Raaf" zelf nog bijna twee ton uit- geven voor clubhuis en loodsen. gereerden heeft zich vandaag in een brief tot het bestuur van de Stichting van de Arbeid gericht, waarin een bepaal de waarborg wordt geboden voor de juiste naleving van de tarief beloning in het bouwbedrijf. De werkgeversvertegenwoordigers in de vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid waren daarna bereid heit compro misvoorstel-Van Eibergen te aan vaarden, waarmee de bouw-cao ook de op het laatste moment ge rezen formele moeilijkheden te bo ven was gekomen. De brief van de regering was ondertekend door minister Marijnen, die hfj afwezig heid vnn minister Veldkamp op treedt als minister van sociale zaken ad interim. vrijdag op het punt van de uitvoering I tmg van de Tweede Van Leijden Gael- van het tariefssysteem nog moeiiijkhe- straat. Van de weegbrug kwam een den moesten ontstaan terwijl toch over alle belangrijke zaken, waarbij van te voren strubbelingen werden gevreesd, juist overeenstemming bestond. Het compromis-Van Eibergen houdt in dat een tariefbeloning van 25 procent of meer moet worden ge meld bij het centraal orgaan voor de bouwnijverheid, .Bedraagt het per centage gemiddeld per bouwobjeet meer dan 30 proeent dan dient met uitbetaling gewacht te worden op toestemnting. Het stichtingsbestuur wenste deze toestemming reeds verplicht te stel len bij 25 procent, maar de bereid heid van de regering haar looncon troledienst in te schakelen om steek proefsgewijze na te gaan of het bouwbedrijf de tarief normen inder daad juist hanteert, maakte het voor het stichtingsbestuur mogelijk van morgen akkoord te gaan met het compromis-Van Eibergen. De buitengewone ingewikkeldheid van het tariefsysteem in de bouw was er oorzaak van dat het bestuur de hele morgen nodig had om tot de juiste for mulering van de overeenkomst op het punt van de tarieven te komen. De ver wachting bestond dat het bouwbedrijfs leven akkoord zal kunnen gaan met de opgestelde formulering. De vergadering van het stichtingsbe stuur kon eerst om kwart voor elf van morgen beginnen, omdat verschillende werkgeversvertegenwoordigers nog om voorafgaand beraad m eigen kring had den gevraagd. In de brief van de rege ring werd behalve op de kwestie van de taneven ook nog op andere punten In gegaan. die het bouwbeleid betroffen. De hele zaak overziende was de heer Van Eibergen bijzonder tevreden over de nieuwe cao voor het bouwbedrijf die thans met slechts zeer gennge bescha digingen uit de bus is gekomen. Vooral voor de bouwvakarbeiders in het oosten en noorden van het land betekent het contract een zeer belangrijke loonsver betering In het westen genoten velen naar verhouding reeds een hoog (zwart) 17 pet. in contanten loon dat thans ook rechtens kan worden11962 5 pet,), uitbetaald. De heer Van Eibergen had er j een absoluut vertrouwen in dat de zwar- j te lonen in de bouw thans voor een groot deel zullen worden gesaneerd. tankauto, bestuurd door de 30-jarige J. T. A. die de heer Ham vermoedelijk te laat opmerkte. H. kwam onder het linker achterwiel van de tankauto en was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was ongehuwd. Het college van commissarissen van de Koninklijke Rotterdamsehe Lloyd heeft besloten aan de op 17 april te houden jaarvergadering \oor te stellen het dividend over 1963 te bepalen op (het dividend in Een automobilist, die op 2 november on de Groene Kruisweg in Rotterdam recht op een politieman inreed die hem een stopteken had gegeven 'werd woensdagmorgen door de politierech ter. inr. A. R. Jolles, tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Eigen lijk is dit een poging tot doodslag Als die agent niet bijtijds opzij was gesprongen, had u hem wel dood kun nen rijden", zei de magistraat. De bestuurder van de auto, de 28-jari- ge glazenwasser F. de Z„ reed al ee- ruime tijd zonder rijbewijs. „Ik moet zorgen dat mijn papieren nooit worden gecontroleerd," had hii zichzelf altnd voorgehouden. De schrik sloeg hem dan ook om het hart, toen hij op de vroe ge morgen van 2 november zag dat een agent op de Groene Kruisweg een routine-controle hield, Hij verminderde snelheid toen de agent hem een stopteken had gegeven gaf echter op tien meter afstand voi eat en reed recht op de politieman af, die door een snelle sprong een ongeluk wist te voorkomen. De auto reed met grote snelheid door. De officier van justitie wilde het nog met een boete van honderd gulden en een maand voorwaardelijk proberen De politierechter dacht daar snderi over en legde de automobilist een on voorwaardelijke celstraf op. Hoewel vanmorgen Rotterdam en om geving door een dikke en op sommige plaatsen zeer dikke mist werden getrof fen. had het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg behalve het om hooglopen van een Noors schip bij Maas sluis betrekkelijk weinig moeilijkhe den. Het binnenkomende verkeer had nor maal voortgang met behulp van de wal- radar, het uitgaande verkeer was echter belangrijk minder dan normaal. Tegen een uur of elf vanmorgen was het zicht bij Hoek van Holland tweehon derd meter en bij Maassluis vijftig me ter. Buitengaais was tweehonderd me ter zicht. Vanzelfsprekend waren de moeilijkhe den voor de Rotterdamse Luchthaven ernstiger. Het zicht op Zestienhoven was rond tien uur des achtend niet meer dan zestig meter. In de loop van de dag verwachtte men echter opklaringen en met verwachtte dat aan het eind van de ochtend het uitgaande luchtverkeer weer op gang zou kunnen komen. Het 5229 brt metende Noorse motor schip K C Rögenaes is vanmorgen om streeks zes uur op de noordelijke oever van de Nieuwe "waterweg tussen Maas sluis en Poortershaven aan de grond gelopen ten gevolge van het slechte zicht. De mist maakte de vaart op de Nieu we Waterweg vanmorgen moeilijk on danks de radar, want het zicht is ner gens meer dan 100 meter en op som mige plekken, o.a. in de buurt van Maassluis, zelfs nauwelijks 50 meter. Buitengaats is het iets beter, namelijk 200 meter bij de loodsboot. Nadat de K C Rögenaes was vastge lopen is de sleepboot Schouwenbank van de nieuwe Rotterdamse sleepdienst uit de Berghaven in Hoek van Holland te hulp gekomen. Later op de ochtend ver trok ook de sleepboot de Steenbank, maar beide schepen kunnen op het ogen blik weinig doen omdat het laag water is. De K C Rögenaes is om kwart voor twaalf zonder assistentie vlot gekomen. Het schip vervolgt zijn reis naar Ham- burg. Bij het aan de grond lopen heeft het schip het bakboordsanker en zes va dem ketting verloren. De mededeling van ir. Schlpmöider, die op de Utrechtse „aardgasdag" zei, dat het waarschijnlijk mogelijk zal zijn, Rotterdam-Zuid reeds deze win ter van aardgas te voorzien via een verbmdingsleiding van Nijmegen naar Rotterdam, heeft de gemeentelijke au toriteiten van Rotterdam volkomen verrast. De heer H. W. Jettinghoff, wethou der van openbare nutsbedrijven, en ir. E. J. van Goor, directeur van het ge meente-energiebedrijf van Rotterdam, dis beiden deze „aardgasdag" bij woonden, hoorden daar voor de eer ste maal van de plannen voor een aardgasleiding van Nijmegen naar Rotterdam. Er wordt thans gewerkt aan. een project, Rotterdam in afwachting van een op een latere datum te verwach ten aansluiting op het aardgasnet, reeds dit jaar van aardgas te voor zien uit lokale ondergrondse gasreser- voirs die in het TVestland en op het eiland IJsselmonde zijn aangetroffen. Het in Zuid-Holland gevonden gas heeft met dezelfde samenstelling als het gas uit het algemene aardgas- net. In de gasfabriek in Rotterdam- Feijenoord zal meiï het Rotterdamse gas dezelfde samenstelling geven als het gas uit het algemene net. In zekere zin doorkruist de mede deling van ir. Schipmèlder dus het Rotterdamse project. Maar zij houdt een waardevolle aanvulling in. Want zonder aansluiting op het algemene net zou Rotterdam de eerste jaren bij een eventueel optredende calami teit verstoken zijn van gas. En over die factor heeft wethouder Jettinghoff enige tijd geleden reeds ongerustheid uitgesproken. MET de aanleg van het hoofd- net van het aardgas zal dit jaar naar schatting driehonderd miljoen galden zijn gemoeid en het maken van aftakleidingen en afleveringsstations vijftig mil joen gulden. By die aftakleidingen hoort een verbinding Nijmegen Rotterdam-Zuid, die het waar schijnlijk mogelijk zal maken, Rotterdam-Zuid de komende win ter al van aardgas te voorzien, Men kan bij de aanleg ervan ge bruik maken van een al bestaan de leiding. Dit is een van de interessante conclusies tot welke ir. G. Schip- mölder is gekomen tijdens een le zing op de zogenaamde aardgas dagdie in het kader van de Voor- jaarèbeurs gisteren in de Domstad is gehouden. De heer Schipmölder is staffunctionaris van de N.V. Ne derlandse Gasunie. Van de 485 kilometer hoofdleiding die zal worden aangelegd, moet nog 30 kilo meter worden aanbesteed, namelijk voor het traject Amsterdam-Rijnkanaal (bij Utrecht)-Gouda. Ook de werken voor de zes grote rivierkruisingen moeten nog worden aanbesteed. De route voor de lei dingen is door de planologische werk- commissie inmiddels grotendeels goedge keurd. Vier grote combinaties hebben de op dracht gekregen, 40.000 buizen van twaalf meter te leveren en in secties te lassen. De minister denkt hierbij onder meer aan projecten voor woningen voor eigen bewoning, zoals er onlangs ■nafuV een in Apeldoorn in uitvoering is ge nomen. Hiermee kunnen vier doeleinden worden bereikt aldus minister Bo gaers, namelijk: 1 Het eigen-woningbezit wordt be vorderd. Z Er ontstaat een mogelijkheid tot opschuiving, zodat woningen met relatief lage huur beschikbaar ko men voor de bevolkingsgroepen, die daaraan behoefte hebben. 3 De bouwkosten c.a, en de koopprij zen kunnen sterk worden vermin derd als gevolg van de gezamenlij ke uitvoering. 4 Indien men ter zake diligent is, kon onbenutte bouwcapaciteit wor den ingeschakeld. Verder kan worden overwogen rijks- goedkeuringen voor bouwwerken met een bouwsom beneden de ƒ100.000 ver sneld af te geven, waarbij, behalve op de urgentie van de aanvrage, scherp zal moeten worden gelet op het gestelde doel, namelijk het inschakelen van on benutte bouwcapaciteit. Ook Is de minister bereid aan de hoofd ingenieurs-directeuren van de volkshuis vesting en de bouwnijverheid toe te staan een bescheiden aantal woningen goed te keuren boven het thans verstrekte con tingent, zodra het uitvoeringsniveau in de betrokken provincie, met name in de ongesubsidieerde sector, is gedaald tot het niveau van de laatste maanden van 1962 en de eerste maanden van 19663. De minister heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mej. A. A. M. Kessel (kath.v.). De afsluiters, die 12.000 kilo wegen, met toebehoren 150,000 per stuk gaan kosten en gemiddeld om de twaalf kilometer in de leidingen worden aangebracht, worden gemaakt door de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappu en door Wil ton Feyenoofd. De heer Schipmölder was van oordeel, dat het aanstellen van de 2500 man perso neel die voor het werk nodig zijn, geen merkbare verhoging van de spanning op de arbeidsmarkt zal veroorzaken. Ten slotte sprak de heer Schipmölder de ver wachting uit, dat in 1965 het hoofdnet vanaf Gouda naar het westen zal worden verlengd, dat een leiding zal worden aan gelegd van Boxtel naar Goes en dat bij Gouda een aftakking gemaakt zal worden la de richting Nooröholland. De architect B. H. Fleddenis, die de stedebouwktmdige en architectonische as pecten van het aardgas aan een nadere beschouwing onderwierp, noemde bet een voordeel, dat de „gasfabriek" door de komst van het aardgas zal gaan verdwij nen, waardoor de woongemeenschappen verlost zullen worden van rook. vuil, stof en roet. Over de veiligheid van het aardgas sprak de heer A. van der Linden, ad junct-directeur van het Gasinstituut, die «telde dat het gas niet gevaarlijk is als men er maar goed mee omspringt Voor de gevaren van lekverliezen hoeven we met bang te zijn, want het gas is niet giftig, zo zei hij. Bovendien is hij lekken geen explosiegevaar aanwezig aangezien daarbij slechts geringe hoeveelheden gas vrijkomen. De voorzitter van de Vereniging van exploitanten van gasbedrijven, de Haag se wethouder mr. R. M. van Reenen, merkte nog op, dat met de komst van het aardgas volgens hem een nieuwe tijd is begonnen. Het verlangen naar een grotere, betere en efficiënter ver warmde ruimte per woning zal toene men. Op het ogenblik zijn er van de honderd woningen in Nederland nog geen tien centraal verwarmd, zo zei hu- In de ogen van landen met een hogere wooncultuur zijn ruim negen van de tien Nederlandse gezinnen warmte- technisch gesproken gebrekkig ge huisvest „Het mag dan waar zijn, dat vorig jaar ongeveer dertig procent van de nieuwe woningen met een centrale verwarming is voorzien, maar ik ben geneigd", aldus mr. Van Reenen, „met nadruk te wijzen op die zeventig pro cent die nog zonder een dergelijke in stallatie zijn gebouwd," In Spijkenisse zijn de werkzaamheden begonnen ter verdubbeling van de Groe ne Kruisweg, die als een te nauwe eu steeds drukker wordende traverse deze sterk groeiende gemeente in twee delen snijdt. De provinciale waterstaat heeft het project gegund aan de fa. D. Monshou- wer uit Heerjansdam voor 2.530.000. Het iverk omvat het maken van zana- palen. grondwerk, slopen en maken van duikers, leggen van kabel- en lei- dingkokers, rioleringen en drainage en uiteraard het verharden van de nieuwe wegvakken. De Groene Kruisweg in Spijkenisse wordt verdubbeld vanaf de Beneden Mo lendijk tot aan de Sportlaan. Daartoe is men nu druk bezig met het rooien van bomen, zodat straks een boomloze snel weg zal ontstaan. De enige compensa tie is dat in het midden van de vier- baansweg een groenstrook komt. Het fietspad wordt aan de noordzijde doorgetrokken tot de Sportlaan, zodat de bewoners van Spijkenisse's noorden, die op de fiets uit de richting Hoogvliet ko men niet meer tweemaal de weg moe ten oversteken. De parallelweg worat geheel gereconstrueerd; daar verdwij nen de bomen voor een fietspad. Pa JUbili ,D»j dams H 8 Bar «Ra Ag( «raai ten. >>|g. Sla, «ie bc Beh tWltlE a'arm Sted rellen Pa, Apoi "eg 2 .Don «nzot Verv G«aiid i«am

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2