en geeft goede voorbeeld Waarom geen van illegale werkers? Schiedam kent daden der on ;e tv-service kan boete veroorzaken tienjangen stoer en dronken bier Kon. Jeugd had groot aandeel in viering AGENDA Inbreker heeft nog meer op zijn kerfstok S.V.G.-ploegen op goede pad D.E.L. collecteert van 23-28 maart Caféhouders werden beboet Granieten plaat valt op auto Schade aan auto's Vuilnisbakken 191 onbeheerd op straat Ontheffing verbod noodzakelijk? Houtvaart, bestelt 31.000 tons schip bij Verölme Expositie over tverk Britse architecten 9 vt- VOÖRLICHTTNC OVER rVGLO Burgerlijke stand 0E ROTTERDAMMER Pagina 8 VRIJDAG 13 MAART 1964 MEENT22-34 TEL.T16440 beduidend goedkoper Neemt - _e? van Uw kamer mee. PEEN ander verzetsiled van V de vele honderden stuks geu zenpoëzie is zo bekend als „De Achttien Doden" van de journa list-verzetsstrijder Jan Campert. Terecht ziet men in dit lied het eentract van wat een volk be woog en onderging in de lange duistere nacht van mei 1940 tot mei 1945. Terecht dan ook dat vanavond om kwart over zes op de aula van de Algemene Be graafplaats de moord op deze achttien Nederlanders zal wor den herdacht. Waanzin PARKEREN (I) PARKEREN (II) Voor GER0 geschenken aan STOOPMAN denken PARKEREN (III) PARKEREN (IV) Somber Schok Daad \>u Draak )e *J Cum L&tide..- - A. DEN DRAAK Schade aan woning Voor GERO geschenken aan STOOPMAN denken „Heel flink auping-epeda ma|rassen pullman-peeness Eerste Kentering Garage Yan Dalen N.V. en moruen .en dagelijks Waterbericht '.OVERSCH.DORPSSTRAAT TR.41228 B» 23-jarige Schiedammer B.J.L., die joals wij gisteren berichtten, woens dagmiddag door de Vlaardingse poli- tie OP heterdaad werd betrapt toen h[i rich toegang verschatte tot de keu- wïn van wethouder H, K. van Minnen aan de Hofsingel, heeft nog twee in- braicen bekend. 0» dezelfde middag pleegde hij ook een inbraak in een woning aan de Emma- straat, waar echter niets werd ont vreemd. Precies een week eerder verschafte hij zich toegang tot een woning aan de Hagelaan, waar hij een bedrag van on geveer 1800 ontvreemdde, L. heeft rich van dit bedrag een tweedehands auto aangeschaft, die nu in beslag ge nomen is. Be man zal voor de offi cier van justitie worden geleid. U bent toch onderdehand wel Iets gewend op het gebied van Speciale aanbiedingen uit onze afdeling woning-Inrichting. M»r morgen laten wij U ver baasd staan, want morgen be gint er een speciale verkoop „Vlnyflex". „Vinyflex" zacht en warm als tapijt met het uiterlijk en alle voordelen van linoleum. Vinyflex, plastic op vilt-tapljt voetwartn, gelutddempend, llcht- echten vull-afst'otend. Normaal op 150 cm hreed 18.75 per meter, nu, omdat er kleine schoonheidsfoutjes zijn, per meter voor nog géén acht gulden. ËSSi&S Morgenvroeg om 9 uur begiet de verkoop van dit Vinyflt*, 150 cm breed In diverse tinten en kleurcombinaties. 150 cm breed, per meter voor GUn ttl. of schrift, bnt. Geuzenniet Deze 18 waren het die de vlam van het venet hebben ontstoken. Het ver iet Is geboren In het Waterweggebied en om duidelijker te zijn: bij de scheeps werf Wilton Fijenoord te Schiedam. Vlaardihgen herdenkt vanavond de ver tegenwoordiger Jan Ktjne (toen 46 J»ar), Ary Kop, verzekeringsagent, veertig Jaar; Johan Smit, monteur, der tig jaar; Jan Wernard van den Berg, slijper, 4? jaar, de hulppoiitieagent Reyec Baatte,«o van der Borden, 32 jaar, de 36-jarige reiziger Nicolaaa Arie van der Burg, 38 jaar, Vlaardin- gers die in de 'groep van 18 op 13 maart 1941 onder het vuurpeloton vielen. Ie Vlaardingen eert men de mannen die hun leven gaven voor onze vrij heid, Waarom doet Schiedam echter niets? Waarom heeft Schiedam geen straatnamen met de namen van ver zetshelden? Schiedam weet namalijk niet dat de geuzen de grote groep Schie dammers waren die al in de meidagen van 1940 besloten zich niet neer te leggen bij het defaitisme van die tijd, Schiedam weet zelfs niet dat de grote man Bernard IJzerdraat, 49 jaar, res taurateur van gobelins, abusievelijk als te Haarlem wonende genoteerd staat. Bernard IJzerdraat heeft de geuzen- beweging het leven geschonken in Schie dam. Hij liet het ia zijn vlugschriften uitkomen alsof hij vanuit Noord-Hol land schreef. Bernard IJzerdraat werk te primitief,'maar zijn-geest was gela den met zuiver vuur. Bernard IJzer draat woonde in dat eerste oorlogsjaar op de Vlaardingerdijk in Schiedam, Dhir heeft hij met de har.d zijn oproe pen geschreven, tussen *-"k papiertje legde hij „een blauwtje" en zo ver scheen van eik geschrift vijf exempla ren. In zijn oproepen verzocht hij de goe de vaderlanders de berichten net als hij te vermenigvuldigen en door te ge ven aan de vertrouwden. Dat werd ge daan. Het waz het begin van de ille gale pers die op den duur zo'n sterke omvang kon krijgen. MET DE VJjwrdingers viel Bernard IJzerdraat 23 jaar geleden, met hem de Schiedamse metaal gieter Al- bertus Johannes de Haas (31). Dat er niet meer Schiedammers vtelén op bet eerste uur, is niet te wijten aan die Schiedammers. Zij waren bij tien tallen gearresteerd, maar het be houd van die Schiedammers Is te dan ken aan de logica van de waanzin die de Duitsers kenmerkte. De moord op de achttien heeft 23 jaar geleden heel ons land geschokt. Het betekende een climax van een pARKEREN in Schiedams binnenstad biyit een moeilijk punt ook ai is 'r een groot parkeerterrein bij de Broersvest. Soms krijgen we liet gevoel dat de politie niet geheel opgewassen is tegen de parkeennoeilgkheden. Voor en na de opvoering ven de Matthaus- Pasrion in de Grote Kerk zijn wij in dat gevoel gesterkt. Er was in het geheel slechts één politieman om het grote aanbod van auto's in goede banen te leiden. De toch voor het normale ver keer al te, smalle Lange Kerkstraat die i>ii de minste of geringste tegenslag al verstopt is, kon het grote aanbod in io'n korte rijd niet verwerken. Boven dien stonden zoals gewoonlijk enkele zrote vrachtwagens en een autobusje er te overnachten. In een oogwenk waren alle parkeerplaatsjes langs de trottoirs van de Lange Kerkstraat benut evenals tat parkeerterrein!je voor het stad huis. Langzaam vulden zich ook de omliggende straten met auto's. pN op dat ogenblik begon het op- J treden van de agent. Hij wees alle auto's (bezoekers of niet) in een rich ting: Nieüwland. De meeste automobi- listen keken wat vreemd, maar het ant woord was een gebiedende vinger. Voor velé onbekenden zou het zeker gemak» lelijker en prettiger zijn geweest als even werd verteld waar wel geparkeerd Telefoon 33571 - 62072-81592 Bij een nachtelijke surveillance heeft de Schiedamse politie in de nacht van donderdag op vrijdag 191 vuilnisemmers onbeheerd aangetroffen op de Schiedam se straten. bi de Kembrandtlaan stonden er 34, in de Burgemeester Knapertlaan 33, op de Willemskade 8, in de Lekstraat 12, op allerlei straten stonden de vuilnisbakken, in principe zal tegen alle overtreders proces-verbaal worden opgemaakt. - Be Schiedamse politie maakt er nog maals op attent dat de vuilnisbakken Van 's morgens 7 uur tot 's avonds 6 uur hiaten mogen staan, daarna niet. Boven dien mag zich buiten de vuilnisbakken geen vuil bevinden. kon worden of dat dit met behulp van borden werd duidelijk gemaakt. Dat het bij de kerk niet meer ging zag iedereen, daarvoor was geen agent nodigen chauf feurs zullen hun wagens echt niet mid den op straat achter laten. Sommige autobezitters hebben hun wagens hele maal aan de Parkweg moeten parkeren omdat zij de plaatsjes die dichterbij misschien nog open waren (als ter plaatse onbekend) niet zagen. Bü het uitgaan der kerk was de drukte nog groter. Binnen vijf minuten'na afloop zat het verkeer al in de knoop. Toén die knoop zich al wat ontward had, kwam de politieagent. TJET lijkt ons niet moeilijk om na te A-I gaan van. te voren hoe laat een concert begint en eindigt en hoeveel belangstelling er voor is (in dit geval uitverkocht) en hoeveel auto's er wor den verwacht. Uit statistieken is wat dat betreft veel te leren. Er zouden dan in zo'n geval tijdig en voldoende maatregelen kunnen worden genomen, het tekort aan manschappen bij de politie even niet in aanmerking ge nomen. Waarom de auto's hij zo'n speciale gebeurtenis niet op de stoep gezet even. wjjdig aan elkaar. Als dat gebeurt onder politietoezicht behoeft het echt niet gevaarlijk te zijn. Er kunnen veel meer auto's, worden geplaatst. ■jV/TAAR dan moeten ook dóe grote vrachtwagens en autobus elders in Schiedam (parkeerterrein Singel plantsoen) overnachten. Het zou overigens toch niet gek zijn als langparkerende vrachtwagens ge weerd zouden worden. Niet alleen dat z« ontsierend werken, maar ze vormen een constant gevaar. Over- stekende mensen hebben geen uit zicht en de overblijvende ruimte is te smal voor twee elkaar passerende vrachtwagens of autobussen met alle vertragingen en opstoppingen daar van. Met trouwerijen is de toestand helemaal onoverzichtelijk. Er is nog een ander hulpmiddel. Maak de auto mobilist duidelijk door middel van borden dat het ook via de 'a-Graven- landseweg en Mgr. Nolenslaan of Burgem. van Haarenlaan mogelijk is Nieüwland te bereiken en veel veili ger en sneller dan via de Lange Kerk straat mogelijk is. jaar primitief verzet, van een jaar ar geloosheid en niet durven geloven -dat de bezetter alle rechten met voeten zou kunnen treden, van een jaar marteling in concentratiekampen, in het befaam de Oranjehotel te Scheveningen. Het verzet van de geuzen heeft Ne derland doen ontwaken uit apathie. In die eerste tijd is het initiatief van Bernard IJzerdraat en zijn volgeling en nogal misverstaan. Nu spreekt men er deskundig van dat de opzet verkeerd ion zijn. Het is gemakkelijk praten als stuurman aan de vredeswaï. Het is veel moeilijker in gedachten terug te gaaa naar de meidagen van veertig. HET ZAG er toen heel somber uit voor ons land. velen geloofden niet meer dat ze de Duitse laars van hun nek zouden kunnen halen. Er werd gesproken van „ons schikken in ons lot'Er werd gesproken van mogelij ke vormen tot samenwerking met de indringer. Het zou toch zo erg niet zijn, die verhalen over wreedheid wa ren toch sterk overdreven meende men en de halfslachtige» wezen op het correcte optreden van de Mof. IJzerdraat zag door de camouflage heen. Hij begon met te schrijven op 15 mei, 18 mei 1940 en zo vervolgens dat men de Duitser niet moest vertrou wen, dat hij onszou vermoorden en het land zou leegpersen. IJzerdraat kreeg .gelijk, maar voor het zovér was moest Nederland vele malen worden ge schokt DIE EERSTE schok leverde het oprol len yan de geuzenbeweging. Dilet tantisch ging de geus te werk. be weert men nu nog wel. Ja, inder daad, wij hebben van dichtbij erva ren hoé de zaak te wérk ging. De vlam van de vaderlandsliefde ontstak te vlot het enthousiasme bij velen. Men geloofde nog niet aan verraad en zeker niet aan de duivelse moge lijkheden van de onderdrukker. Daar om handelden de geuzen wat onacht zaam. Er werd vertrouwelijk van Hol lander tot Hollander gesproken in ons Schiedam. Goede vaderlanders lieten zich'note ren - als lid van de strijdorganisatie.' Dat hoorde 20, men dacht er niet aan dat zwijgen en administreren niet bij elkaar passen in een bezet land. Men gooide zand in de kanonlopen bij Wil- ton-Fijecoord (machinehal), men druk te de mitrailleurs „per ongeluk" van de schuitjes af. men vertelde dat in goed vertrouwen aan elkaar, want wa ren we niet allen Nederlanders? Totdat het praten te luid klonk en heel vreemd werd de Schiedamse ac tie in Arnhem door een verrader afge luisterd. De heersers kwamen voorna melijk naar Wilton-FijeDoord, waar tien tallen werknemers werden weggehaald. Sommigen kwamen (gekweld» terug. Wij hebben gezien hoe een Nederlander de Duitsers aanwees wie er in de zak boekjes genoteerd hebben gestaan. In Schiedams „WF-Motorhal" werd toen nog een stukje theater opgevoerd. Uit de bodem haalde men verborgen wa pens, het bewijs dat de geuzen gevaar lijk waren. OP DE WERF heerste paniek, namen van vele collega's (en chefs als ir. Zinkweg) werden genoemd. Da den die wel of niet begaan zijn, wer den ook genoemd. Het zal de Duitser niet veel hebben kunnen schelen of hij alle leden van de geuzenbeweging wel had gevangen genomen, dat was namelijk niet zo, net zo min als het de Duitser kon schelen of de daden begaan waren of mogelijk begaan konden worden. Er diende een daad teworden ge steld, die effect zou hebben en dat ge beurde, met als gevotg de lange lij densweg van Scheveningen, de rechts zaal, Amersfoort, de Duitse concentra tiekampen. Enkelen kwamen terug. Vanavond wordt dit in Vlaardingen herdacht, waarom niet in Schiedam, waarom geert monument? Bernard IJzerdraat en de mannen van dit nationale eerste uur hebben bij Wiiton-Fljenoord in Schiedam de idem gelegd. Daar bleef het vunr branden, zodanig zelfs dat een kleine verzetsgroep nog in de laatste maanden onder leiding van electromon- teur Aad de Jong werkte zoals Bernard IJzerdraat geadviseerd had. Die kleine groep, temidden van het sterk verminderde personeel had lering getrokken uit de bittere ervaringen. Dé groep werkte toen heel veilig op de bo dem van de kruiser die nu onze mari ne dient. Die kruiser was op de „krui- serhelling" volgegooid met ijzer en geen mens. dus ook de Duitser niet, zocht een verzetshaard onder in die immen se schuit die bovendien het beschermen de scherm van de geregelde bombarde menten boven zich had. Vijf jaar lang kreeg de illegale krant de gelegenheid te verschijnen op Schiedams grootste scheepswerf, dat is van onnoemlijk effect geweest en het is te danken aan de groep die vanavond in Vlaardingen herdacht zal worden. FRANSENSTRAAT 23 - TEL.6436 VLAARDINGEN (Van een medewerker) De teams van de Schiedamse Volleybal Club die kampioenskansen hebben zijn in de afgelopen week op het goede pad gebleven. Heren'4 won gemakkeUjk vao het Rotter- damse Hermandad met 3—0. Heren 3 «tuit te op wat meer tegenstand bij stadgenote Potyantha 1. Na een spannende strijd won nen de SVC-herer. verdiend met 3—1, He-" res 3-kreeg, bezoek-van stadgenote Juliana 3 en zegevierde zonder enige gevaar met 30. Slechts heren 1 kreeg een nederlaag t» slikken. Na twee overwinningen werd nu met 30 verloren van Spel. Hillegersberg. Dames 1 en 2 waren vrij. Dames 3 speel, de tegen Ujstaanvoerster Lekkerkerk. Hoewei de SVC-meisjes keurig partij gaven werd toch terecht van het sterkere Lekkerkerk ver loren (0—3). Jongens B leverde een Iraale prestatie door het sterke Concordia A een 2—2 gelijkspel at te dwingen. Jongens A echter liet zich verrassen door een enthousiast DOS A (f—3) en heeit nu nog maar 1 puntje voorsprong op Concordia A. Meisjes 4 en S verloren we- (Van een onzer verslaggevers) De schoorsteen vsa de familie v.d. G. uit de Kortlandstraat 15-8 te Schiedam is uit elkaar geploft. Dat gebeurde don derdagmorgen om kwart over tien, toen de bewoonster J. J, v.d. G.-B. probeer de de kachel aan te maken. Zij had met papier en hout de kolen ontstoken. De kolen ontvlamden- niet. Opnieuw stak ze papier en hout in de kachel en daarna heeft ze een scheut spiritus op de warme kolen gesmeten. Het gevolg was dat de spiritus ver dampte en zich, volgens de brandweer, in de schoorsteen moet hebben ver mengd met de gevaarlijke gassen. Er ontstond daardoor een sterk ontplofbaar mengsel en toen mevrouw v.d. G. het vuur wederom wilde ontsteken, ontplof te de schoorsteen met een grote knal. De voorzijde van de schoorsteen viel van het dak af. De kachel stortte de kamer in, .waardoor een tafel vernield werd. Bovendien scheurde de voorzijde geheel open. In de vloer van de boven verdieping van het huis ontstond een groot gat. Er viel een steen de woning in, boven op een kinderledikant je, waar in eert baby van vier maanden lag te slapen. Gelukkig bleef het kind onge deerd. De schade is aanzienlijk. De Schiedamse brandweer heeft assis tentie verleend en bovendien is ook nog een onderzoek ingesteld in het naastge legen pand 15-8. De brandweer heeft daar de achterdeur geforceerd omdat men vreesde dat er brand in dat pand zou zijn uitgebroken, maar dat* was niet het gevaL HmcÊtmrw ma» ra ww* nkfsmvjr net n mr! HST OBiftRPC OflZiN MrtlLkLU jrtUIHV Draagt Elkanders Lasten, de Chris telijke Sociale Organisatie van' het C. N.V, -houdt van 23-28 maart" in Schiedam een collecte. Dringend .vraagt deze organisatie collectanten en verdere medewerkers om deze collecte te doen slagen. Zaterdag 28 maart volgt, de afreke ning, var. 's. morgens 8 uur tot .'s avonds 8 uur in gebouw Chr, Soe. Belangen, Lange Haven 73. Zoals bekend verricht D.E.L. uitmun tend werk. Jaarlijks worden vele gezin nen op velerlei wijze in moeilijke om standigheden geholpen. Daar is echter véél geld. voor nodig en daarom ver dient de collecte van D.E.L. veel steun van medewerkers en van goede gevers. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de beren: Ballijns, geb. v. d. Chr. Bestu ren Bond, Chr. Soc. Belangen, Lange "Haven 73; "Voorzitter P. C.: C. C. Bijl, Prins Mauritsstraat 26a; Secretaris P.C. T.,N. A. v.. Est, van Hallstraat 5G, tel. 65278; Penn. P.O.: J. A. Kóudijzer, Schuttersveld 68. Telefoon- 33571 - 62072 - 81592 (Van een onzer verslaggevers) KOMT de reparateur van het tele visietoestel 'savonds ais overtre der van wettelijke voorschriften of heeft de wet niet voorzien in avond- arbeid van de tv-reparateur? Déze vraag bleef onbeantwoord voor het kantongerecht: te Schiedam toen de 27-jarige heer J. J. G. S. uit Maassluis de opdracht kreeg aan de arbeidsinspectie ontheffing van het verbod na "savonds zes uur te'mo gen werken te vragen of een over- werkvergunning te vragen. De handelaar in toestellenS. uit Maassluis betoogde dat in zijn branche geen vergunningen worden verstrekt om dat nooit van tevoren bekend is wan neer toestellen moeten worden gerepa reerd. Hij had over deze kwestie al en kele malen contact opgenomen met ambtenaren maar de oplossing was niet gegeven. De heer S. stelde dat hij niet straf baar was want elke radio- en tv-han- deiaar gaat 's avonds op pad om repa raties te verrichten. Dat had zijn be heerder Andrea ook gedaan en hij had en passant gezelschap gekregen van zijn Inwoning Parré die zoals gebruike lijk die avond zat te studeren. De beide heren waren van kwart over acht tot tien over half negen bij een klant geweest om een plotseling defect geraakt tv-toestel te doen vervangen door een reservetoestel. Dat doen alle collega's en als, ik strafbaar ben is iedereen strafbaar stelde S. U doet voorkomen óf u het enige 's avonds weieens werken moet", zei de wnd-substituut-officier van justitie, mr. H; Franken die vijftien: pilden •boete eiste en „nee. ik ben niet de enige maar er is voor ons- geen voor ziening getroffen, ons personeel heeft overdag weieens een uurtje vrij en niet anders",zei S- die daarna hoor de dat de kantonrechter .mr. P. B. Cos hem adviseerde met de bevoeg de instanties te gaan pratep. Voor de verleende service óp 5 juni verricht door twee man betaalt S. als ondernemer tweemaal zeveneneenhalve gulden boete. (V»n een onzer verslaggevers) LS TWEE stoere vissers waren de jochies van vijftien jaar op 25 no vember in enkele Vlaardingse café'» op besoek geweest. Zo bijzonder stoer konden ie niet zijn of hun gedrag viel op want bij het bier drinken vielen de glazen om zodat de knapen verwijderd moesten worden en zelfs kwam de po litie er aan te pas. Woensdag kwam de nasleep van dit geval voor de kantonrechter te Schiedam. De zittingszaal van het Schiedamse gebouw werd de plaats voor een complete optocht want ach ter de verdediger mr. L. P. Duyve- steijn uit Den Haag kwamen twee caféhouders en een kelner als ver dachten en bovendien kwamen nog Vlaardingers als belangstellenden naar deze bijeenkomst Caféhouder Ph. A. V. (48) stond te recht omdat hij toegelaten had dat twee knapen beneden zestien jaar zijn café aan de Smalle Havenstraat hadden be treden en hij stond terecht omdat hij de jongens bier had geschonken. Ca féhouder C. S. (47) stond terecht omdat hij dezelfde jongens in zijn café aan de Hoogstraat had toegelaten en zijn kelner was verantwoordelijk, omdat hij deze jongens bier had geschonken. De substituut-officier van justitie mr. H. Franken zei dat het drietal schuldig is omdat ze zelfs nagelaten hadden te vragen hoe oud de knapen waren. Hij eiste voor elke overtreding vijftien gul den boete behalve voor S. bij wie hij niet bewezen achtte dat deze de kna pen zou hebben geschonken. Dat -had zijn 35-jarige kelner A. G. M. gedaan. Na de verdachten vertelde de verde diger, mr. Duyvesteijn dat hij betrok kenen onschuldig achtte. De knapen zijn geboren in februari en augustus 1948, ze kwamen 's avonds van negen tot tien uur de café's in en ze droegen blauwe kiel en klompen zodat men kon den ken dat ze ais volwassenen zo direct van hun werk kwamen. Het leken haring vissers en ze zagen er heel flink uit voor hun leeftijd. De gedachte kwam dan ook niet op dathier sprake zou zijn van jongeren. De verdediger wees op het handboek van mr. 'Pompe dat op bladzijde 134 vermeldt dat hier sprake is van een verontschuldigbare dwaling ais men re delijkerwijs een andere mening kan zijn (Van een onzer verslaggevers) Het parkeerplein Singelplantsoen in Schiedam- heeft een ..Cloehemarle", dat reeds nu van zich laat: spreken. Personeel van de gemeente was don derdagmiddag om half drie bezig met het plaatsen van een achthonderd kik) zware granieten plaat voor een nieuw urinoir, dat op het parkeerplein werd verplaatst. De plaat bleek echter te zwaar, viel om boven op de geparkeerde auto van de automobilist A. G. B. De auto werd besdmdigd. De N.V. Houtvaart te Rotterda*heeft opdracht gegeven aan Verime Verenigde Schepeswerven te Rotterdam oor de bouw van een motor bulkcar ier van 31.000 tons d.w. Het schip zal een snelheid krijgen van 15 mijl per uur. dankzij een Veroime-M.AJé.-motor met een vermo gen van 11.000 bhp. Het schip zal ge bouwd worden op de werf van Verolme in Alblasserdam. De werf hoopt het in oktober 1965 te kunnen afleveren. (Van een onzer verslaggevers) Mr. G. A. Carey Foster van de Britse Ambassade zal .donderdagavond om kwart over acht'in de aula van het Ste delijk Museum te Schiedam een expo sitie openen 'van „Het werk van vijf mo derne Engelse architecten'.'. Het werk is van Arup Associates. An drew Renton and Ass.', Alison and Peter Smithson, Stirling and Gowan, Howell, Killick. Partridge and Amis. De directeur van het Stedelijk Museum de heer J. Paalman opent een expositie van wandkleden van W. Fruytier. (Van een onzer verslaggevers) Op de Korte Damlaan in Schiedam bij de Oude Sluis is donderdagavond om half zeven de 28-jarige Schiedamse auto mobilist J. A. in botsing gekomen met de 54-jarige Rotterdamse automobilist J. O. De heer A. reed te ver links. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. WONMGlNSiCWtlNG BROERSVEST 64-éó (Van een onzer verslaggevers) TAE JEUGD heeft het grote aandeel rJ gehad in de viering van het veer. tigjarig bestaan van de Koningin Wilhelminascbool in Schiedam. Het officiële woord sprak de voorzitter van de Ver. tot Bevordering van Chr. Onderwijs, mr. H. Snoep, die speci aal verwelkomde de rijksinspecteur van het L.O., de vertegenwoordigers van de kerkeraad, schoolhoofden met in het bijzonder de veteraan C. M. Knopper, verder de heer H, Gotlnk, ds. P. Kloosterman, die in het verle den op deze school les hebben gege ven. De heer Snoep zei dat de jubilerende school de derde van de vereniging is. Op 1 januari 1920 kwam de Prinses Julianaschool tot stand, daarna de Savomin Lohmansehool en op 3 sep tember 1923 verrees aan de Lekstraat de Kon. Wilhelminascbool. De naam van de school is met zo oud als de school zelf, want eerst op 3 september 1933 werd de naam gege ven, daarvóór was de school naamloos. Mr. Snoep stelde dat er een rijke stroom van vorming voor de maatschap pij van deze school is uitgegaan. Hij citeerde in dit verband het „ik zie een poort wijd open staan, waardoor het licht kan stromen". In één opzicht is de school wel de eer ste, het was namelijk de eerste die onder de werking van de Lager On derwijswet van 1920 viel", zei mr. Snoep, die vertelde hoe 'belangrijk dit is. Toen kwam de financiële gelijk schakeling met het openbaar onder wijs. „Onze blijdschap is niet een ge voel van trots, maar van dankbaar heid dat het chr. onderwijs in onze stad zijn kans heeft gekregen. Er dient ook een moment van bezinning te zijn, zei de voorzitter, die er op wees dat „hét jarenlang anders is geweest". Vroeger dacht men principieel, tegen woordig denkt men meer technisch en economisch. Dit houdt een .gevaar in voor de beginselen. Het houdt ook in dat het chr. onderwijs onder andere omstandigheden dan vroeger moet wer ken. Het beginsel moet worden ge bracht in de taal van het heden. Avon den als deze kunnen er toe bijdragen dat we waarderen hetgeen we verkre gen hebben en dat we ons bezinnen op de taak het chr. onderwijs zó te bren gen dat het aanspreekt bij de moderne mens. Het hoofd der school, de heer Speyer, schonk de heer Snoep het ju. bileumdrinkglas en Sjaantje van Heest overhandigde, een bloemenbakje. Mr, Snoep was verheugd dat de school altijd het juiste personeel heeft gehad en nog heeft dat zijn taak goed ver staat; de kinderen plukken er de rijke vruchten van. Rijksinspecteur Batten feliciteerde bestuur en personeel. Hij zei dat een man van veertig jaar veel achter de rug heeft, maar voor veel werk komen zijn beste jaren nog. Met de Kon. WllhelmlnaschooV zag het er even somber uit, de bevolking van Schie- dam-Zuld liep terug. De laatste tijd is er echter een ken tering, zei de heer Barten, die daar om voor de toekomst van de school hoopgevende tekenen zag. Het woord en de daad was daarna aan de jeugd van de school uit de Zalm straat Het -begon heel pittig. Met de vlag voorop marcheerden de meisjes en jongens kranig de grote zaal (die ge heel gevuld was) binnen, om daarna op het podium; heel vlot een lied over hun school te zingen. Een keten van zang en sketches kwam daarna aan bod,,in de twee pau zes hebben de ouderen, kennismakingen hernieuwd en zijn herinneringen aan het verleden opgehaald. Conny Verlinde en Gerrit van der Windt zorgden met hun accordeons vóór muzikale intermezzi. Els Karei, al drie jaar van school af, maar-moeder Karei zit nog in de ouder commissie uit binding aan .de gezelli ge school, toonde acteertalent in een sketchje. Nel de Wey- toonde zich hen goede ladyspeaker toen hét verhaal van de school moest worden uitgebeeld, ook de herinneringen aan de oorlogstijd kwamen daarbij naar voren en de kin deren speelden dit geheel op ongedwon gen wijze en in soms leuke aankleding. toegedaan. Bovendien was caféhouder S. aan het biljarten, hij heeft de kna pen, die aan de bar zaten, op de rug gezien. De officier zei dat hij de derde ca féhouder (als belangstellende aanwe zig) niet heeft vervolgd, omdat deze tenminste had gevraagd hoe oud de knapen waren maar bij verdachten was sprake van een ergerlijke non chalance. De kantonrechter mr. F. B. Cos con cludeerde dat de drie heren hadden moeten twijfelen en in twijfelgeval lie ver moeten verwijderen dan moeten toestaan, hij achtte lichte schuld aan wezig cn hij wilde niets wijzigen van de boete om mogelijkheid tot appél open te laten. Bel ons voor een demonstratierit BUYS BAIAOTLAAN 4 VLAARDINGEN Telefoon 8700 Burgemeester mr. J. W. Peek installeert woensdagavond om acht uur in de aula van het Stedelijk Museum te Schiedam het Schie damse actiecomité van de Nederlandse jeugd- actie Europa 1. 2, 3. Mejuffrouw Ank van Meurs lid van het landelijk actiecomité Euro pa 1, 2. 3 geeft deze avond een korte uit eenzetting over de bedoeling «n mogelijke rea lisatie van de actie. Daarna spreekt do heer J. Reynen. hoofd van de afdeling fi nanciën en onderwijs van de gemeente Kaats heuvel. over het onderwerp: ,J>e Europeso eenwording en de taak van de Nederlandse jongeren in deze". De avond zal worden opge luisterd door leerlingen van de Schiedamse muziekschool. De Schiedamse jeugdraad roept alle bestuurders van jeugd en sportorganisa ties op deze avond bij te wonen. 0 In het Stedelijk Museum te Schiedam zal van 3 april tot 3 mei exposeren Bart van der Schelling.een Nederlandse primitieve schilder uit Mexico. 41 Aan de universiteit te Lelden is geslaagd voor de studie, rechten de SchiedammerK. i Rijpma. 0 Het comité Schiedam voor Christus zet S zondag zijn. samenkomsten voort met esp tweetal in de Evangelisch Lutherse Kerk. Des middags om. halfvter worden de Idndéren weer verwacht voor hun maandelijkse samen komst. Alle kinderen zijn hier hartelijk wel kom. De avondsamenkomst vangt zoals ge bruikelijk aan om 20 uur, eveneens inda. Evangelisch Lutherse Kerk op de hoek vaa1 de Lange Nieuwstraat en de Oranjestraat. _In deze samenkomst zar spreken dê héer'PVj. Berrevoets,-evangelist te Dubbeldam. Het on- (Van een onzer verslaggevers) Voor de Chr. VGLO in Schiedam werd. donderdagavond in zaal 1 van ge bouw Irene een voorlichtingsavond ge houden., «Het hoofd der school de heer "W. Groeneweg heeft een aantal diaposi tieven vertoond over het werk op schooL Ter inleiding vertelde hij wat de aard ert het doelvan de schooi aan het Oude Kerkhof is. De school heeft a!s nieuwe naam „Christelijke school voor administratie ve én huishoudelijke vorming". Veel mensen kennen dit type school niet. Het wordt soms betiteld een brug- school. In het eerste leerjaar worden oriënterende vakken onderwezen. In het tweede leerjaar wordt de basis voor een beroepsmatige opleiding gelegd. Er is een speciaal diploma, sleuteldiploma genaamd. De 'kinderen leren Nederlands, rekenen, kennis van ons land speciaal van belang voor werk bij de spoorwe gen, bankwezen. e.d. In het eerste jaar staan Engels, Handelsrekenen, tynéa op het programma. Voor de meisjes zijn er lessen in huishouden, koken en naaien. Er was daarom ook een kleine expositie van werik van de leerlingen. Deze opleid' ag maakt het mogelijk dat de kinderen het overstapje naar de HBS erf ULO maken als ze daartoe geschikt zi?n. SCHIEDAM. Geboren: Hendrik P zv J de Ligt en A Drop: Wilhelm in a M dv A G de Vette en W M: Steenbergen: Albert zv A B Renirie en M C G Mak; Cornells K zv J Kreuk en A J A VerwaaJ: Frederik A zv J T van Vliet en A Boekee. Overleden: C Schriel 81 jr. Wijkcentrum Nieüwland; Samen. Ge- repatrieerden, Contactavond, 20. Irene: Clubhuis St. Joris Doele, teenagersavond, 20. De Rank: C.P.J.O., Verg., toneel; 20 Dagblad „De Rotierdammer", Schie- damse redactie, Lange Kerkstraat 82. tel. 84154, b.g.g. 115588 (toest 51, na 18 uur 195885) alleen voor redactie- - aangelegenheden. Agentschap H. J. Troost: Aleida- straat 23, tel 65451 (alleen voor klach ten, advertenties en abonnementen b.g.g. teL 115588). Klachten bezorging: agentschap (adr. zie boven) dag. van 18.30—19.30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 64666; alarm brandweer 69123: alarm GG en GD 69280. .Sted. Museum:Schilderijen en aqua rellen van Frieda Hunziker; aquarellen en pastels van Arend Roosenschoon. -• Apotheek: Van Westendorp, Park weg 207. Vrijdag 13 maart: Gemiddeld keuken zoutgehalte 418 mlUlgTsm per liter. Verwachting voor morgen, 14 maart; Gemiddeld keukenzoutgehalte 440 milli gram per liter. v Op hét kruispunt Mr. I* A. weg - Van Hogendorplaan te Vlaardin gen verleendedondérdagavondde 16-ja- rige bromfietser J-.K. D. geenvoorrang aan een personenauto. D. werd aangereden en Is door de GG met een gekneusd been naar het. Alge meen Ziekenhuis vervoerd.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1