JACOB KORPEL: mens met gemeenschapszin De Lekkerke naar Holland week in Ingelheim am Rhein AGENDA Maltezer meisjes op komst Aquariiimveremging zal aan jeugdwerk doen ISSSBESStP SBLOniet ontevreden over 1963 ROTTERDAM Bescheiden mens zegt: „Ik heb geluk gehad" Hoop op start bouw sporthal dit jaar Bekende oud-adjudant van politie wordt woensdag zestig Jaar Postzegels uit keet gestolen Brandweerauto verliest zijn aanhang Diamanten paar Tarief schema (voorlopig) aardgas ME35?,£ SW Onwel en overleden Winst voor Aggredior! mSBSm papier Stoffelijk overschot man gevonden T>E ROTTERDAMMER DINSDAG 7 APRIL ÏQ« (Van een onzer redacteuren) wfljEE, hi| heeft liever de polder dan zijn bed", zegt mevrouw Korpel in haar geiellige flat in de Burgemeester van Haaren- laan en haar echtgenoot kan deze constaterinng alleen maar be amen. Korpef kan dezer dagen geen kievitseieren zoeken, hij kan rvet dwalen door het polderlandschap dat hij als geen ander kent. Korpel ligt op bed te genezen van een ontsteking aan de twaalf- vingerige darm. Daartoe volgt hij een diëet en vanaf zijn bed kijkt hij uit over de wijdte van de Burgemeester van Haarenlaan bij het sportveld van de Technische School. Korpel kan zien dat hier een mooi plekje niéuw Schiedam tot stand is gekomen, de zo contraste rende Dura Coignetwoningen en de al bijna verouderde Tech nische School zijn harmonisch opgenomen in deze omgeving. De Burgemeester van Haren- laan krijgt sfeervolle singels, er zijn nu nuttige en ranke brug getjes in aanleg maar vanaf zijn ziekbed demonstreert Korpel dat hy zijn kwaliteit van politieman en mens met gemeenschapszin nog niet is kwijt geraakt. Driftig roffelt hij op de ruiten als vier jongens van tien, twaalf jaar oud zich op het bruggetje staan te vermaken met het weg smijten van kostbare tegels die even daarvoor in het trottoir lagen. Alleen Korpel jaagt de kinderen weg, het is onbegrij pelijk dat de ouders en de buurt niet optreden tegen de erger lijke en zo onverstoorbare bal dadigheid van de jeugd. Veldwachter Gearresteerd SPAREN Isolement NUTTIG. Vandaag en morgen en dagelijks Waterbericht - - - EN WINST- GEVEND. Samenwerking In brand. Geluk (Van een onzer verslaggevers) TTET bestuur van de SBLO is niet ontevreden over het jaar 1963 blijkt uit het zojuist ver schenen jaarverslag 1963. Dit is een aanbieding, die U geen tweede keer kunt verwachten. Niet wachten maar nü kopen, want morgen begint de verkoop van een grote partij Finse over» gordijnstoffen, tientallen rollen van de mooiste gordijnstof van 5.90 per meter, koopt U morgen voor nog géén drie gulden. Finse overgordijnstoffen, een prachtig weefsel In effen en moderne- dessins, In een serie mode tinten, rood, blauw, geel, grijs enz., die Uw Interieur sfeer en gezelligheid geven, nu voor een ongekend lage prijs. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze bijzon der mooie Finse overgordijn- stoffen, 120 cm breed, per meter voor Géén tel. of schrift, best De 72-jarige heer M. v. D. uit Rozen burg is zondag in Vlaardingen aan een hartverlamming overleden. Hij was op de fiets onderweg naar zijn zoon die in Vlaardingen in het ziekenhuis lag. niet ver van het ziekenhuis viel de heer V. D. Hij bleek te zijn overleden. a in het kader van anh-vnilaktie heeft de Schiedamse politie drie inwoners van Schie- dam-Oost bekeurd die puin en vuilnis op straat hadden gestort. m De persoonlekke schaakkampioenschappen van Schiedam beginnen maandagavond 3o april om half acht in de kantine van Wilton- Fijenoord, hoofdingang Vlaardingerdiik. De schaakvereniging Schiedam organiseert deze persoonlijke schaakkampioenschappen 1964. j zondag te Schiedam ontvreemde auto van de Delftenaar H. s. een Ford uit 1960, Y?1* Schiedammer W. G. B. is een vïï?10abj?erinl ?l ir- de Burgemeester van Haarenlaan gestolen. Kethel en werd tenslotte adjudant van gemeentepolitie te Schiedam. Toen had hij reeds de grote faam alles van Ke thel te weten. Hij iheeft het leven in het.onaange taste polderland gekend en hij heeft gezien hoe de moloch Schiedam het toch grotere gebied Kethel geleidelijk neeft opgeslokt. Of hij node afscheid nam van zijn Kethel? Nee. Korpel is een man met principes, dat is nuttig voor een politieman en het kan ook lastig zijn. Voor Korpel was het met lastig want hij is altijd gewoon zich zelf gebleven. Dat leidt er echter ook toe dat bij__nu geniet van zijn pens - oen, dat hij het naar zijn zin heeft in Nieuwland. Het karakter van Korpel zal niet alle „Kethellappers" (zoals Korpel ze soms noemt) welgevallig zijn geweest. Deze ogenschijnlijk stugge politieman heeft niet aan zijn plicht laten tomen. Hij kent de tijd waarin men er niet tegen opzag om bedorven vee of vlees voor de consumptie „geschikt" te maken, zie ke koeien of varkens vervoerde men naar de markt of men slachtte ver dronken en daardoor reedbs stinkende schapen. Voor een politieman als Kor pel Is zoiets een ergerlijke aanslag op de volksgezondheid en dus een overtre ding die correctie behoeft. Korpel reik te dan ook in dat polderland zijn pro cessen-verbaal uit zonder aanziens des persoons. druk mocht de. Ten nadele van de N.V. Spoorweg O] bouw te Schiedam is uit een keet van de Nederlandse Spoorwegen hij de vuilnis stortplaats in de Spaansepolder een hoe veelheid postzegels ter waarde van 15.- gestolen. De Schiedammer J. B. heeft aangifte gedaan van deze diefstal. De daders zijn vermoedelijk de keet ingeklommen- Zij hebben daartoe een plaat triplex verwü derd. Een rit van een brandweerauto, be-l stuurd door de 26-jarige Schiedammer! F. R. werd maandagmorgen om kwart over acht op de Oostsingel beëindigd toen de combi met aanhang op de Oost singel de motoraanhang verloor. Deze ging zijn eigen weg en botste tegen twee geparkeerde personenauto's van de heer P. J. V. uit 's-Hertogenbosch en de Schiedammer H. F. A. W, aan. De auto van de heer J. V. werd ernstig beschadigd en de belde andere voertuigen licht beschadigd. 1 (Van een medewerker) Het tweede herenteam van de Vlaar- I wekken dat hij saboteer- volleybalvereniging "„Aggrèdior" heeft zaterdagavond in een. goed gespeel de wedstrijd gewonnen van D.O.S. Del yiaanhagers gingen goed van start en ctoor foutloos serveren werd de eerste set met 153 gewonnen. I Dankzij goede set-ups van J. Zeven bergen kon invaller H. v. d. Sluis met te smashes de D.O.S.-verdeddging passeren, waardoor ook de tweede setj met 15—12 op naam van .Aggredior" kwam te staan. De derde set had een geheel ander aan zien. Een beter spelend D.O.S. profiteerde I van een inzinking van „Aggredior", en wan met 1510. 1 In de vierde set was „Aggredior" TOC Hhebben de Duitsers hem twee maal gearresteerd omdat zij Kor pel verweten een saboteur te zijn. Daar zullen ze met ongelijk in hebben ge had. Korpel wist wanneer vee geslacht zou worden. Hij maakte rapport op van de diefstallen op het moment dat het voedsel al in de potten van het Inter Kerkelijk Bureau gaar werd. Tijdens de melkstaking werd hij ge arresteerd en bedreigd door de land verrader Flip de Bruin, die later werd geliquideerd. Korpel werd verhoord, door Kethel vervoerd, maar hij kon Aad Rademakers nog het seintje geven voor de uittocht van de boeren. Daardoor kon de Mof niet enkele boeren als re presaille arresteren. „Ik voelde dat het fout ging", zegt Korpel, „toen ik bij de brug over de Schie kwam en ik het stelletje daar zag staan." Met een uiterlijk onbewo gen gezicht, zijn kalmte is kenmer kend, ging Korpel echter met de vij and door het dorp en steeds maar te stellen dat hij geen overtredingen had geconstateerd. Dat kan vervelend zijn als zo'n ka raktervolle ambtenaar ook de papiertjes uitreikt aan wat men notabelen zou kun- jaar, hijis geboren in Westmaas"; r! ^aP,uarl '923 werd hij politieman te Den Haag, op 1 november 1932 werd hij veldwachter ia de gemeente Kethel en Spalandwaar hij tevens gemeente- £°Ti? ,w®rd- °P 1 augustus 1941 kwam Kethel by Schiedam, Korpel bleef TYE brievenbus had het papier tot zich genomen zoals een nijlpaard in de dierentuin de onverzadigbare, muil kan open sperren. Levenloos nas liet papier naar de mat gevallen, maar iiet Schaedamse gezin had al snel aan dacht geschonken aan het drukwerk toen Joepi de hond vrolijk met het gratis materiaal in de bek naar de huiskamer draafde. Dat is een triomf- j'e van deze tjjd, iedereen kan leseir en de leverancier wil daar dan ook goed gebruik van maken. Met allerlei pape rassen bestookt hij onze kooplust. Dat papier krijgt men gratis, omdat men niet in de verleiding kan- komen het om enigerlei reden ongelezen te laten. Ditmaal had de Schiedamse mevrouw geen bezwaren tegen de bombarie van het aangeprezene. In de paperassen be vond zich namelijk ook een verbaaltje dat het zo goed is oud papier byeen ie garen voor het goede doek IAAT verhaaltje over het charitatieve werk trof het gezin. Besloten werd dan ook het pajvier te sparen voor het goede doei Nu zijn kranten ken nelijk ook nu liet verteren van de pri meurs nog geschikt te maken voor allerlei tijdloos werk. Uiteraard me- JACOB Korpel wordt woensdag zestig Inen boemen. Dat de houding van Kor- h" - pel de juiste was laat de toenmalige kantonrechter mr. Stheeman Hesse ge lukkig horen. De overtreders worden fei geattaqueerd en komen er niet zon der enorme, vooral voor de vooroorlog se tijd enorme boetes af. ZO SAN Korpel voor de twitenstaan- der een wemig plooibaar politieman lijken. „Je leeft als het ware in een isolement" zegt de man die wist dat hij een bepaalde afstand diende te be waren. Dat hij daarnaast toch de goede contacten kon leggen valt vlot te be wijzen. Korpel doet nu nog veel voor het Groene Kruis waarvan hij in 1947 voorzitter werd in Kethel. Tijdens het gesprek kwam zelfs de neer Witkamp om de heer Korpel ge gevens te verschaffen over het cijfer materiaal van het kraaxneentrum. „Daar ben ik altijd een voorstander van geweest, voor samenwerking, overleg, een politieman kan veel doen m een gemeenschap, hij kan door zijn contacten als het ware de mis verstanden in de kiem wegwerken maar natuurlijk kan hij in bepaalde gevallen niet meedoen. Overigens heb ik nooit last gehad." nen we ditmaal niet dat die actieve kranten door gemakzuchtige lieden kunnen worden gebruikt ais naslag werk voor het napraatpapegaaigedoe, maar we doelen gewoontjes op hel feit dat zovele groepen zoveel papier wensen in te zamelen om met de fi nanciële opbrengst de altijd zwakke kas te sterken. Dat ene krantje had met de oproep de goede snaar jby het Schiedamse gezin getroffen. QOK de vierjarige Petra en de vijf- jarige Marco kwamen onder de indruk van hetgeen het ouderlijk be raad ter berde bracht. Die kleintjes wilden dan ook prompt heel wat zo noodzakelijk geachte burgerzin, gemeen schapszin enz. enz. ten toon gaan sprei den. Moeder stond dat met een trotse lieve lach toe. Moeders zijn altjjd van een ander formaat dan de politie, dat is heel merkwaardig maar waar. Als de politie had gezien wat de moeder toe stond zou prompt het advies zjjn ge komen om die kleutertjes niet langs de huizen te laten leuren. Het papier dat dergelijke kinderen ophalen voor goede doelen komt zo dikwijls als af- val op straat Die jeugd heeft name- lijk niet de spankracht om het opge haalde papier ook werkelijk thuis te brengen. Koopmansbeurs: Schiedarr.se tafel- tenniskampioenschappen, 19, Chr. Soc. Belangen: Ned. Bond v. Oud- Strijders. Contactavond. 20. Gereformeerd Jeugdhuis: S.G.P., Kies- ver, Groen van Pr mater er, iedenverg.; de heer F. Th. Roeiers van Lennep spreekt over De Europese eenwording en haar gevaren, 20. Arcade: Natuurgenot m Huis, lezing, 20. Chr. Soc. Belangen: NCBB, afscheid H. de Vlaming en lezing Cordeau, 20. Irene: CHU, verg. en toneel Onyx, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie, Lange Kerkstraat 82, tel. 64154. b.g.g. 115588 (toest. 62. na 18 uur b.g.g. 195885) alleen voor redac tie aangelegenheden. Agentschap h, J. Troost: Aieidastraat 23, tel. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b g.g. tel. 115588). Klachten bezorging: agentschan (adr. zie boven) dag. van 18.3019.30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 6466; alarm brandweer 69123; alarm GG en GD 69290. Sted. Museum: Schilderijen Bart van der Schelling. Apotheek: Evert, Lange Haven 81. tel. 68242. Dinsdag 7 april: Gemiddeld keuken zoutgehalte 215 milligram per liter Verwachting voor morgen, 8 april: Gemiddeld keukenzoutgehalte 200 milli gram per liter. jV.IÜEDER echter vertederd liet Petra en Marco gaan. Ze zag ze langs de betonnen galerijen wandelen en ze zag dat de lieftallige kieinen de harten van de Schiedammers ver tederden AI spoedig zag moeder dat de kindertjes zoveel papier hadden dat ze het niet meer zouden kun nen dragen. Moeder hoopte dan ook dat de kinderen nu naar huis zou- den komen want eerst nu voorzag ze te vrezen complicaties. Die jeugd kwam niet zo gauw thuis, de onge rustheid van moeder steeg, eindelijk klonken de vocalen in de gang, de kleine jasjes werden uit geworpen en ineens had de huiskamer weer •■en ander aanzien. Moeder keek on gerust naar de stapels kranten, die ze nergens zag. Ook on de gang lag mets en zelfs niet voor de deur op .traaf, „waar hebben jullie de kran ten gelaten, jullie haddertoch kran ten voor de hlindenliotrd?" zei moe- der en in het geheel niet schuldbe- |"f' zeiden de kinderen: „Ja, die hebben we al ingeleverd hij Gijs de groenteboer, we kregen er allebei een heel grote winter peen voor, kijk maar en trots op de goede arbeid lieten de kinderkoppks de kaken met de oranjewir.terwortels malen VkAARDINGENI De heer Korpel noemt samenwerking een onomstotelijk belangrijke factor in het leven. „Geen mens kan iets alleen doen" zegt hij en sprekende over an dersdenkenden: „Als we eikaar maar als mens kunnen respecteren, daar gaat het om". Die bereidheid tot begrip en aandacht voor de ander heeft gemaakt dat Korpel correct zijn dienst kon doen en daarnaast een gezien figuur werd in het Kethel dat voor de oorlog het eigen stadhuisje met slechts enkele ambtena ren had. ZO was Korpel bij rooms-katholieke uitvoeringen een geziene gast, hu zat naast „mijnheer Pastoor" ook al heeft de rooms-tkadiolieke gemeenschap bij de komst van de hervormde politie man wel gefulmineerd dat „er nu toch eigenlijk een rooms-kathoheke veld- (wachter moest komen". Zo kreeg Korpel ook geen conflicten met de njksveldwachten zoals dat in andere dorpen veelal het geval was. Voor Korpel bestond geen rivaliteit. Hij I zag dat die ene gemeenteveldwachter m Kethel roet die ene rijksveldwachter dienden samen, te werken voor hetzelfde (doel en voor dezelfde overheid. Nadat Korpel een week in het dorp was stapte hij naar rijksveldwachter I Braam om kennis te maken en van ge- (dachten te wisselen. Dat leverde een j tien jaar lang durende hechte samen- werking op zonder rivaliteit. Beiden lie pen door de nachtelijke dreven op zoek j naar overtreders. Veel werk hebben ze verzet bij de beruchte onbewaakte over- I weg aan de Schiedantseweg, tientallen slachtoffers vroeg deze spoorlijn naar Vlaardingen en daar werkten Braam en Korpel naast elkaar, ze maakten samen de rapporten op en het was voor geen van beiden een kwestie wie dit of wie j dat zou doen. Anders werd het toen de oorlog kwam, toen Schiedam het grote gebied kreeg. „Dat is voorbij, laten we er met meer over praten" zegt Korpel als de oorlogsjaren ter sprake komen. Hu wil jme.' w®ten dat hij een dapper verzets strijder was. Hij was geen figuur die de wereld kond heeft gedaan van zijn I verzetswerk. De ware illegaal zweeg j zoals hij ook wist te zwijgen in de oor- I log- Korpel is er in geslaagd om in 1940 met burgemeester Van der Lip van Kethel te voorkomen „dat er foute politieagenten" werden geplaatst ui Kethel. Dat betekende dat Korpel ex tra werk moest doen en hij deed het graag. Dat betekende ook dat Korpel het cntact moest onderhouden met de Duitsers en hij deed het omdat hij daardoor op de hoogte bleef van de plannen en ideeën van de bezet, ter. Hij wist dat de Engelsen munitie uit- wierpen voor de Westlandgroep. Die munitie werd afgevoerd in een mest kar, maar als Korpel m opdracht van de 'bezetter naar die afgeworpen ma terialen „zocht" dan vond hij nooit wat. Toch ging Korpel altijd overal ijverig op af omdat hij wist dat hij met de in- Dat deed hij later ook toen de En gelsen reservetanks met benzine afwier pen en bewoners van Kethel de benzine meenamen. Dat werd verraden, weer werd Korpel verantwoordelijk gesteld, weer volgde een tocht onder toezicht en het boze gebrul van de Duitsers en weer zei Korpel bij ieder adres: „Jij hebt geen benzine meegenomen hé" en de ander antwoordde dan dat hij het niet gedaan had. DE Duitser was woest vooral omdat alle benzine in brand was gevlogen. Niemand weet dat een lucifer van Korpel in de goede richting was ge vlogen omdat Korpel zag dat de han delingen van de Nederlanders te gevaar lijk werden, die moesten noodlottige gevolgen opleveren maar Korpel meen de dat de Mof ook de benzine niet zou mogen hebben. Hij heeft het onder Duitse druk en on der druk van de beruchte majoor Ver steeg heel kwaad gehad. Hij bleef zichzelf, een principieel en karakter vol man die stug en gesloten kan lij ken maar die belangstelling heeft voor het gehele maatschappelijk bestel, uie dat dan ook wil tonen in ge- meenschapswerk, die daardoor bij zijn vrienden bekend staat als een goed en gezellig jager en visser, als een goed voorzitter van de club. Hij was daarnaast, vanaf 1951 voorzit ter van de afdeling Schiedam van de Chr. Bond van Politieambtenaren. Een rijk en goed leven. De opmerking: „Er zou een boek over te schrijven zijn", heeft dan ook zin, maar Korpel blijft zwijgzaam omdat hij niet op de voorgrond wil staan, om dat hij bescheiden is. WEINIGEN weten dan ook dat de illegaliteit, de heren Steynis, Van Bergen Walraven, Van Veen, Roelants, in de oorlog in het huis van Korpel vergaderde. Dat de man uit het West- land de verkregen gegevens in het huis van Korpel haalde. De illegaliteit bleef pp de hoogte dank zij het briefje dat m de pot op de kast in het huis van Korpel was verborgen. Mevrouw Kor pel heeft nooit geweten wat de inhoud van die belangrijke briefjes was. Ze heeft wel de angst gekend toen de Mof fen haar man tot tweemaal toe ar resteerden. „Ik heb geluk gehad"', zegt hij en la ter vlak na de oorlog zei de dokter: De Duitsers hebben op uw hart ge staan, uw hart is van streek, zo zal ik er over tien jaar nog bij me krijgen, mannen die in de strijd zijn geweest". De dokter heeft waarschijnlijk ge lijk want het feit, dat de sterke veldwachter uit het Kethelsg op zijn zestigste verjaardag een rustkuur moet houden mag geweten worden aan zijn goede houding in de oorlog een houding die hem heel wat ze nuwen zal hebben gekost ook al bleef hij zoals bij hem past uiterlijk onbe wogen. betere ploeg die, door goede set-ups van J. Andriessen, keiharde smashes van P. v. d. Weijden en uitstekend verdedi gen van W. de Heide en K. Roos, de overwinning uit het vuur sleepte. Zaterdagavond om acht uur speelt dit team in de zaal aan de Claudius Civiüs- iaan tegen Concordia 3, Lv.m. dagradétie- kansen zal ook deze wedstrijd ir. winst moeten worden omgezet, daar het er an ders somber voor „Aggredior" uit gaat zien. (Van ome correspondent) Een wandelend paartje vond zondag middag aan de Rozenburgse oever van de Bneise Maas een stoffelijk overschot van een man, ongeveer negenhonderd Br: jr VaD veer Rozsnhurg--Den Uit het politie-onderzoek bleek dat net het stoffelijk overschot van de veertig-jarige H. W. G. uit Den Briel was. Hu werkte in Rozenburg en was sedert 22 januari vermist. (Van een onzer verslaggevers) T-TET Goudse draaiorgel „De Lekkerkerker" zal van 18 tot 27 april de Holland-week m het Duitse plaatsje Ingelheim am Rhein bij Mainz opluisteren. Ge kleed als Goudse kaasboertjes zullen de heren W. Roodbol en J. Minpen, geassisteerd door me vrouw Roodbol (als een charmant kaasvrou vtje), aan het grote wiel van het orgel draaien. Volgens de organisatoren van de week js im mers een draaiorgel op een aan Nederland gewijde tentoonstelling onmisbaar. Het prachtige orgel (volgens de heer Roodbol, de eigenaar, is het het mooiste van Nederland; ,.de Arabier kan er niet aan tippen") zal woensdag, voordat het naar Duitsland wordt verscheept, in Rotterdam te beluisteren eijn. De politie iheeft de heer Roodbol ver gunning gegeven in het centrum van de stad (tussen Lijnbaan, Ka- rel Doormanstraat en Binnenweg) met „De Lekkerkerker" te spe- ien. Aan de Wiliemskade wordt het 's avonds ingescheept voor de reis naar Ingelheim. De heer Roodbol, die in Kethel woont, reed voor de oorlog met het orgel in Rotterdam. Het was toen maar een gammel ge val," zegt hij. Hij kocht „De Lekkerkerker" in 1961, liet het door Carl Frey in Dultsiand res taureren en exploiteerde het daar na in Gouda. Drie weken geleden is er in het uiterlijk zeer mooie orgel een nteuw mecaniek gemonteerd. Er is inmiddels een grammofoon plaat van door het orgel ge speelde deuntjes verschenen. De heer Roodbol is lid van de „Kring van Draaiorgelvriendon"; zijn collega Minpen is penningmees ter van de afdeling Gouda. Het Schiedamse echtpaar C. Muijlwijk en mevrouw J. Muijlwijk-Boon, beiden geboren in 1882, de echtgenoot te Nieuw- Helvoet en de echtgenote te 's-Grave- zande en nu wonende te Ant Muysstraat 7a te Schiedam, vieren woensdagmiddag de diamanten bruiloft Burgemeester mr. J. W. Pe<=k zal woensdagmiddag het echtpaar gelukwen sen. Het gemeentebestuur heeft een fruit mand aangeboden. tJX™-?,?11 0n2er verslaggevers) BINNEN afzienbare tijd zullen In het Waterweggebied Maltezer meisjes werken. Voornamelijk bij de confectie-lndustrie kunnen als resultaat van een enquête reeds honderd van die eilanöbe- woonsters worden geplaatst, zo heeft de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg-Noord, de heer J. J. J. Hoogcarspel, vanmorgen meege deeld. De enquête bij het bedrijfs leven is inmiddels nog niet afge sloten. Hoewel de aantrekking van bui tenlandse arbeidskrachten m het algemeen wat stroever begint te verlopen heeft de directeur-gene- raai van de arbeidsvoorziening na gehouden besprekingen te Ankara en op het eiland Malta overeen komsten geparafeerd voor - de aantrekking van Turken en Mal- tezers. Malta heeft ongeveer 70QÓ wer kelozen, voor een goed deel jeug digen en anderdeels .vaklieden. De Matezer regering heeft een plan in uitvoering om op het eiland m een periode van vijf jaar 4000 nieuwe arbeidsplaatsen te schep- pen, maar dat neemt niet weg da, de uitzending van Maltezers naar het buitenland krachtig zal ^°r£er}T gestimuleerd. Bovendien heeft Malta een zeer groot vrou wenoverschot, dat door de relatief sterke migratie naar overzee nog steeds verder wordt vergroot In het Gereformeerd Jeugdhuis, ingang vismarkt Scbiedam* wordt vanavond, dins dag, om acht uur een ledenvergadering ge- houden van de kiesvereniging Groen van Prinsterer van de SGP. De heer F. Th. Roe. ters van Lennep zal spreken over „De Kuro- pese eenwording en haar gevaren". Belang- stel^nden zijn van harte welkom het Schiedamse station stonden ze\en fietsen in de daartoe bestemde partreerhaken. De Schiedamse politie heeft de voertuigen meegenomen naar het hoofdbureau van politie- De N.V. Nederlandse Gasunie en de Samenwerkende Organen Regionale Gas- yooraenmg hebben m gezamenlijk over leg ten behoeve van gemeenten, die aardgas volgende de overgangsregeling Betrekken, een voorlopig tariefsehema opgesteld. In jaarcijfers uitgedrukt luidt dit voor lopige schema als volgt: bij afname van 0 tot 300 kubieke meters: 25 cents per kubieke meter en 12 per jaar vast recht; bij afname van 300 tot 600 ku bieke meters: 20 cents per kubieke me ter en 27 vastrecht per jaar- bii per jaar.; bij af name van 600 tot 2.100 kubieke meters: 10 cents per kubieke meter en 87 vast- mn nnJfV taJ: bii afaame van 2.100 tot 100.000 kubieke meters 9 cents per ku bieke meter en 858 per jaar vastrecht en bij afname van meer dan lOöOOö Kubieke meter een vastrecht van ƒ858 per jaar en een kubieke meterprijs, die wT?rdt aa!1 de hand van de be- arijfstlid. Bij een bedrijfstijd van 200 dagen komt deze neer op 8,25 cents per kubieke meter. ioa'ow?1! v'I Sen aiDame vsn meer dan 100.000 kubieke meters per jaar de toe passing van dit tarief toi een hogere pnjs zou leiden dan bij toepassing van hc-t tarief, dat geldt voor afname be neden 100 000 kubieke meters, zal dat laatste tarief worden berekend. Terwille_ van eea zo groot mogelijke uniformiteit is aan de "Nederlandse ge- meentebesturen in overweging gegeven dit tariefschema zoveel mogelijk te vol gen, van de heer W. A. Tomey, getiteld: „Quo Vadis aquarium?" diapositieven DE mogelijkheid ts niet uitgesloten, dat de volgende maand zal worden getracht, de 50-meierbaan van de schiet banen aan de Kraltsgseweg te Botter dam weer in bedrijf te stellen. Ongeveer een half jaar geleden wer den, in verband met de bebouwing in de Prins Alexanderpolder en een vlsk achter deze schietbanen aangelegde weg, allebanen afgekeurd, behalve de 25- meter pistoolbaan en de 12-meterbaaa voor K.S.O., de baan voor schietoefenin gen met zeer lichte met speciale voor zieningen uitgeruste geweren. De grote re banen zouden eerst mógen wérden gebruikt nadat uitgebreide veiligheids maatregelen zouden zijn getroffen. Waar de Kralingse schietbanen geheel door particulieren de Stichting tot In standhouding van Schietbanen to Bot terdam - worden geëxploiteerd, werd de situatie moeilijk: de te nemen vei ligheidsmaatregelen zijn kostbaar. Voorlopig is dan ook begonnen met hfet verbonwen van de 50-meterbaan. De 100- meterbaan en de 300-meterbaan ,'de Kralingse schietbanen zijn de enige par ticuliere schietbanenpark in Nederland, dat over een 300-meterbaan beschikt moeten nog aan de beurt komen. In middels hebben het Korps Mariniers en de Rotterdamse politie, die uiteraard door het uitvallen van de Kralingse schietbanen htm opleidingen niet kun nen stilzetten, tijdelijk elders onderdak gevonden. De mariniers hebben. van- zelfsprekend,Want hun devies is „Qu* patet orbis", zo wijd de wereld strekt het het verst uit de bunrt gezocht. Zij schieten op hun eigen banen in Doorn ea ook op "de "Waalsdorpse banen in Scheveningen, De Rotterdamse politie maakt gebruik van de banen in Nu- mansdorp. Particuliere schietverenigin gen hebben eveneens hun heit elders ge zocht, of zij hebben hun activiteiten tij delijk moeten staken, zoals de zeer ac tieve Zwitserse schietvereniging. Iedere dienstplichtige Zwitser is in zijn eigen land verplicht, zijn schietvaardigheid regelmatig te onderhouden, óók als hij zich niet In werkelijke dienst bevindt. De in Rotterdam gevestigde Zwitsers doen zulks vrijwillig: zij willen ais zi! thuis komen, niet al te zeer afsteken bij hun jaargenoten, die hun schutters- capacltelten op peil hebben kunnen hou den. Het bestuur van de SBLO wijst vooral op de aktie sporthal die gestart is. Het kondigt aan dat het hoopt dat met de bouw van de sporthal dit jaar zal worden begonnen. Het bestuur is enigszins ontevreden over! de verdeling van de gymnastiekzalen Het bestuur meent dat deze verdeling door ae sportraad zou dienen te tte- senteden en niet door het bureau onderwijs, zoals tot nu toe geschiedt. Het bestuur voegt er echter aan toe. dat de_ verdeling van deze gymnastiek- zalen uitstekend verloopt. Het bestuur van de SBLO meent tevens dat er een concentratie dient te komen van de twee semi prof-voetbalclubs die Schiedam telt. Op dit jaarverslag komen mor?erl uitvoerig terug- Verder vermelden wij nog dat de alge mene ledenvergadering van de SBLO vrijdagavond n april in de kantine van Hermen—Har-ga wordt gehouden. a uur' 0p de agenda staan de bekende punten als jaarverslagen en dergelijke. Bovendien worden niede- !ed?an beffende de sport- hal. Het bestuur van de SBLO stelt Y° Lda' ,de verenigingen gedurende üe komende dne jaar wekelijks mim- L ",»n ®u*den Per week aan het sporthalfonds zullen bijdragen Aftredend in het bestuur ztjn voorzitter a. de Jong, penningmeester C. j. M. Bolmers, M. van Dijk, F. E .Koelman en L. v. d. Kraan. Zij zijn herkiesbaar. Wegens verhuizing naar Maassluis is secretaris N. Spithoven afgetreden. Het bestuur stelt kandidaat de heer T. C Putters die de functie reeds tijdelijk vervult en bestuurslid J- Koppejan heeft zbn functie ter be schikking gesteld. Het bestuur stelt in de functie H. Koppejan kandidaat de aftredende heer N. Spithoven. De gymnastiekvereniging THOR heeft m samenwerking met de gymnastiek verenigingen Excelsior en Polianta m de vakature Koppejan kandidaat gesteld het bestuurslid van THOR, de heer Jac. van Oudheusden. Is gisteren onbeheerd In Amsterdam aange troffen „Uit tuinhuisjes in het volkstuincomplex vyfsluizen Is ten nadeie van de Schiedammer H. K. een pak visnetten en uit een ander tuinhuisje enig huisgerei ontvreemd.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2