Jaarverslag Ned Bank Waardevastheid van het geld is noodzakelijk nTRICOT Huldiging Feilte Asma en Marius Monnikendam drie wethouders in Oldenzaal Mijven aan Nieuwe brandstof voor motoren geïntroduceerd Frans concert in Dordtse Grote Kerk Gezellig Samenzijn en LDV gaan op kop Zweedse elftal voor Rotterdam Snel parkeren met nieuwe vinding Met huilen 2000 gulden verdiend Mishandeling van Belgische attaché - eis 15 maanden De meest makkelijke shirts voor thuis, toneel, kantoor en op reis. Snèi zelf te verzorgen, constant onberispelijk. Enkalon-tricot: éénmaal - altijd yti>c DE ROTTERDAMMER Pagina 4 DINSDAG 28 APRIL iggj (Vervolg van pag. 1) Inkomens Toen kwam het Prodlnktie Evenwicht I11 buitenland Ziek of gezond geld Belasting en huur Niet ongerust Kijk, punt één moet ik lüeht hebben... Dan is dit het ideale shirt,voor harde werkers omdat het zo aan genaam ventileert. en de hele avond een onkreukbaar persoon blijven Ook al vouwt u dubbel vaa het lachen, Enkalon blijft glad- want ik beul zo'n hemd wat af op een avond. Enkalon is het sterkste nummer, blijft het langst geprolongeerd. Daarom els ik een Enkalon-etiket A.K.U. keurt het overhemd dóór en dóór en alleen als alles goed is komt er het keurmerk Enkalon aan. of daggu dat Ik. zómaar een hemd koop Want als het gewoon tricot nylon heet, heeft het kennelijk niet aan de zware A.K.U.-kwaliteits- keuring voldaan Wassen doe je zo'n shirt in een wip Gisteren had ik m'n wip niet bij me, maar toch ging het nog waan zinnig vlug. En het strijkijzer is ingebouwd. Enkalon droogt razendsnel en staat zonder strijken weer keurig voor het voetlicht. En Sonneveld gaat nóóit vergélen! Falderalderiere, Dat komt omdat ik het of met Castella voor nylon, of Dreft óf Drietex was. Dat is A,K.U.-voorschrift Zeg maar ja tegen Enkalon-tricot Als u in de winkel een shirt ziet met dit poes-etiket, dan is het een van die door A.K.U. goedgekeurde shirts. Dat poes-etiket staat er' garant voor. Feike Asma heeft maandag avond in de Grote Kerk van Dor- drecht een bijzonder concert ge geven, waarin hoofdzakelijk mu ziek van Franse orgelmeesters werd uitgevoerd. Aan deze or gelbespeling was een huldiging verbonden. De componist Marius Monnikendam en Feike Asma werden, omdat hun respectieve lijk de gouden en zilveren me daille van het Regeringsgenoot schap „Pour lettres, arts et sciences" was toegekend, in har- telijke bewoordingen toegespro ken door de voorzitter van de Stichting Orgelcentrum, ds. A. J. Kret. Clubkampioenschap c te V tan li en .4?* De inkomensontwikkeling Jn de be drijven was opnieuw gunstig voor de werknemers. De loonsom, sociale las ten inbegrepen, steeg ruim ld pet., het overige inkomen 4 pet. De loon kostenstijging per werknemer was 8 pet., de toeneming van zijn besteed baar inkomen nog iets meer dank zij belastingverlaging. De invloed van een en ander op de betalingsbalans was gering. Het over schot op de lopende rekening óp trans actiebasis daalde slechts ƒ140 miljoen tot 350 min. Het totale overschot op de betalingsbalans was echter 500 min. ■en als men het niet relevante verkeer der banken en vervroegde schuldaflos sing aan Amerika buiten beschouwing laat, 900 min. en dit deed de liquidi teiten bij publiek en bedrijfsleven aan zwellen. Dientengevolge was ons land opnieuw aan inflatoire impulsen uit het buitenland onderworpen, die veel krach tiger waren dan de binnenlandse. Welis waar overschreed de binnenlandse li- cjuiditeitscreatie de norm door te forse expansie bij het bankbedrijf en helaas door inflatoire financiering door de la ge overheid, waartegenover het Rijk een vrij onaanzienlijk liquiditeitsoverschot had, doch die overschrijding was slechts ƒ200 palm Er was dus een. zeker overschot van de bestedingen boven de beschik bare middelen. Dit werd versterkt door de vorst die de produktie ver traagde zonder de consumptie te rem men. Men trachtte dit in de zomer in te halen juist toen de arbeids markt niet de geringste speling ver toonde. In deze uiterste spanning, die gekenmerkt was door toeneming van de zwarte lonen, kwam de gebeur tenis, die de uiterlijke aanleiding werd tot doorbreking van bet tot dusverre gevoerde loonbeleid. Dit had de wer king van het vallen van een kristal in een oververzadigde oplossing. "Thans moet men aannemen, dat de totale loonkosten per werknemer in 1964 met 15 pet. zullen stijgen. Deze verho' ëmg is groter dan ooit na de oorlog. Men. verdedigde de plotselinge verho ging met het argument dat Nederland een goedkoopte-eüand zou rijn in Euro- Pa en het argument dat men beter één slag kon doen dan de overspanning ein deloos te laten voortduren. tVat het eerste argument betreft was er voor een land dat een derde van zijn produktie aan het buitenland moet ver f kopen, dat werk moet scheppen voor een snel groeiende bevolking en daarom een hoog investeringsaandeel nodig heeft, geen sprake van onevenwichtig heid. Wel was er een aanpassing no- dig, maar daaraan had Nederland reeds ruim deel gehad. Wat de wel haast ondragelijke span hing betreft, deze zou wel kunnen wij zen op een laag loonpeil, maar evenzeer o» een inflatoire overspanning van de "vraag die met de verdeling van de in de bedrijven gevormde inkomens niets "te maken heeft. Helaas wijzen de ne venverschijnselen in de laatste richting, van 1861 tot 1963 steeg de totale loon som 31 pet., die per werknemer 23 pet., het overige inkomen nog geen 2 pet. Het reële loon per werknemer steeg 15 pet., het reële nationale inkomen P£r werken de man 5 pet. Bovendien was de ontspanning niet iets specifieks Nederlands, zodat er «een aanleiding was voor een specifiek Nederlands medicijn. De nominale loonsverhoging van najaar 1963 was tweemaal zo groot als verantwoord was geweest om de werkelijke lonen te doen stijgen in verhouding tot de verwachte toeneming van de arbeió-nroduktivjteit. De igrote loonsverhoging zal onver mijdelijk enige ongunstige gevolgen hebben. Voor ontspanning op de ar beidsmarkt is zij vooreerst ondeugde lijk. Zjj wakkert de consumptieve vraag aan zonder de investeringen te vermin deren. 2üj vermindert wellicht de buiten landse vraag maar moedigt tegelijker tijd de invoer overmatig aan. Zij brengt «net zekerheid een tekort op de beta lingsbalans. Zij brengt het gevaar dat door onvoldoende concurrentievermogen het evenwicht pas gevonden kan wor den bij onbevredigende werkgelegenheid. De schok kan ook gunstige gevolgen nebben, zoals versneld streven naar ho ger produktivateit en versnelling van arbeidsbesparende methoden. Aldus zal ruimer expansiemogelijkheid ontstaan bij voor de uitvoer gunstig gesitueerde bedrijven, die door de overspannen ar beidsmarkt werden geremd. Het jaar 1964 zal vermoedelijk het evenwicht nog niet brengen* Voors hands sullen de consumptieve beste dingen toenemen zonder de investe ringen te verminderen. Dit betekent «en vrij aanzienlijke verhoging van de invoer, die niet gedekt wordt door jneer uitvoer. De hoge belastingen zullen temperend werken. De toeneming van de consumptie zal mede van het prijsbeleid afhan gen. Dit beleid komt voor hei moei lijke dilemma: Hoe geringer de prijs- inflatie zal zijn, des te groter de ver hoging van het werkelijke inkomen, des te sterker de druk op de winst marges en des te groter het öetaïtngs- balanstekart. Tevens: des te geringer de neiging tot loonsverhoging. Over matige, prijsbeheersing schept kunst matig hoog merkelijk inkomen els niet spoedig voldoende produktiviteitsver- betering volgt Bovendien kan ons land zich niet lang een betalingsbalanstekort veroorloven. Wanneer de middelen voor financiering van dit tekort gaan ontbreken, zullen de investeringen verminderen en dan komt er ontspanning op de arbeidsmarkt Pas dan kan blijken of de kostenverhoudmg iot het buitenland ons in staat zal stellen de uitvoer voldoende te vermeerderen om de normale groei van de volkshuis, houding te hervatten of niet. Het zoeken naar evenwicht geschiedt echter in een buitenland, dat zelf in beweging verkeert en het binnenlands bestel kan beïnvloeden'. Het kunnen ex- pansieve invloeden zijn die het herstel va» het betalingsbalansevenwicht ver gemakkelijken doch de stabiliteit van lonen en prijzen kunnen verstoren, of contractieve invloeden die het herstel van de balans vertragen, doch terug keer van duurzamer evenwicht kunnen bevorderen. Hevig contractieve invloeden ten ge volgevan financiële crisis en depres sie zijn echter voorshands onwaar- scMJftUjk en bij wijs Internationaal beleid vermijdbaar. Ons land heeft een tiental jaren on der druk van geïmporteerde inflatie ge staan «a dit gold voor het gehele Europese vasteland. Dit verschijnsel is «iet te verklaren zonder het te stellen Verenigde Staten. Men mag echter aan nemen dat het geldelijk klimaat in West Europa dit jaar een verbetering zal on dergaan, en hieruit kan een ontspanning van de conjunctuur voortkomen. Zou er echter van Amerika een prikkel tot in flatie uitgaan, dan zou dit een ernstige zaak 2ijn omdat de kruipende prijsin- flatie reeds vele jaren de grondslagen van de economische orde dreigt te on dergraven. Loonsverhogingen van gemiddeld 1 pet. per jaar sinds 1950 betekenen ver dubbeling van het nominale inkomen in tien jaar en een vertwintigvoudiging in een werkzaam arbeidsleven. De daarbij onvermijdelijke prijsverhogingen zouden de kosten van het levensonderhoud ver vijfvoudigen als men tenminste aan neemt, dat de arbeidsproduktivitelt even snel blijft stijgen als de laatste jaren. Geen maatschappij gegrond op particu lier ondernemers Initiatief kan zich dit veroorloven. Mep zou een zeer ineffi ciënte produktie kunnen opbouwen of te lang handhaven. Het najagen van spe culatieve winst zou bevorderd worden boven economisch nuttige prestatie. De spaarder vooral de kleine zou jaarlijks van een deel van zijn spaar gelden worden beroofd. Waardevast geld blijft een der grondslagen van onze maatschappelijke structuur. Geeft men waardevastheid prijs, dan is het einde crisis of chaos. Wat de belastingverlaging betreft meent het verslag dat het vraagstuk van de looncompensatie na de ongeken de verhoging van het werkelijke loon in de laatste jaren geen vraagstuk behoort te zijn. De vastkoppeling van lonen aan de index van hetlevensonderhoud bevorderlijk voor de inflatie kent ons land met. Er is geen goede reden om deze wel toe te passen alleen op de hu ren. Opgemerkt wordt nog, dat met in begrip van de voor 1964 voorgenomen huurverhoging de huurprijs in vier jaren 23 pet. zal gestegen zijn, ter wijl in diezelfde tijd de bouwkosten meer dan 20 pet. omhoog gmgen. Is er hier nog geen sprake van aanpas sing, ook ten aanzien van de huur- quote dit is het aan de huur be stede deel van het inkomen is dit niet het geval. Integendeel, de „huur- quote" is gedaald, PUBUKATIE VAN A.K.U.. ARNHFU Het overschot van de bestedingen bo ven de beschikbare middelen tengevolge van de grote loonsverhoging behoeft niet te verontrusten, mits het maar tij delijk is. Het aandeel van de particu liere consumptieve bestedingen in de nationale middelen is in 1964 groter dan sinds vele jaren. Handhaving van dit peil vereist terugdringen van inves teringen, hetgeen bereikbaar en niet on aanvaardbaar lijkt. Maar tevens hand having van de omvang van het werke lijke inkomen zelf en het maakt voort zetting van de groei in hoge mate wen selijk. De verwezenlijking van deze voor waarde wordt van tivee kanten bedreigd, enerzijds mogelijkheid van overmatige daling van investeringen en anderzijds mogelijkheid van onvoldoende stijging van de uitvoer om de door de hogere welvaart sterk toegenomen invoer te be talen. Vermijding van deze beide ge varen behoort de volle aandacht te heb ben. Beide worden sterk beïnvloed door de relatieve ontwikkeling van kosten en produktiviteit Onvoldoende winstvoor- uitzïchten kunnen de investeringslijst sterk aantasten en te hoge kosten kun nen de uitvoer belemmeren. Als men die klippen omzeilt zal het herstel van. het externe evenwicht bij handhaving van bevredigende werkge legenheid kunnen blijken dat de bereik te welvaart geen schijn is. Thans staat herstel van evenwicht op de voorgrond maar dan kan de aandacht voor de verdeling van de verhoging der natio nale middelen weer voorop staan. De bank heeft in 1963 10,72 (vorig jaar 11,66) miljoen winst geboekt. Deze wordt geheel uitgekeerd aan de Staat. De baten wanen in miljoenen guldens: rente 35 (26,1), idem. belegd kapitaal en reserves 7 (7), winst buitenlandse geld soorten 2,1 (1,8), provisie 6,2 (5,8), niet- opgekomen bankbiljetten van 25 1,4 (-), tegenover kosten aanmaak bank papier 4,4 (3,3), overige kosten 17,9 (17,5), pensioenfonds 5,2 (2,4), afschrij ving 2,9 (0,3), bijzondere reserve 10,8 (5,9). drie wethouders van de gemeen te Oldenzaal hebben afgezien van hun enkele dagen geleden genomen 'besluit om af te treden. Dit is het gevolg van een gistermiddag gehouden bijeenkomst van. B ea W. en de voorzitters van de raadsfracties. De raad stemde z.h.s. in met de ver klaring, die de burgemeester na afloop van het beraad namens de deelnemers voorlas. Hierin deelde de fractievoorzit- O*66- dat zij volledig vertrouwen stelden in het college van B. en W. en dat zij algemeen de gang van zaken betreurden. De drie wethouders waren daarop bereid terug te komen van hun besluit om ontslag te nemen. Zo- f'J Semeld, had de voorzitter van de Kv P-fractie B. en W. het verwijt ge maakt, dat deze de plannen, die door ae raadsleden naar voren werden bracht, terzijde legden. ge- tegenover bet üfluiditertstekort van de stoffen. Zal In 8e nabije toekomst de benzine in onze auto's worden vervangen door „Boron"? Onder deze benaming werd in negen Europese landen door Caltex gis teren een nieuwe motorbrandstof ge ïntroduceerd. Die brandstof is gebaseerd op een formule, die ontwikkeld werd In de research-periode van de raketten. Het produkt is genoemd naar zijn be langrijkste component boron (borium), een chemisch element. Caltexscheikundi- gen zijn er in geslaagd de grote ver- brandingseigensehappen van boron dienstbaar te maken en ze, gemengd met andere componenten, om te vormen in een motorbrandstof, die belangrijk meer energie,geeft dan gewone benzine. In de Caltex-laboratoria te Pemis werd vastgesteld, dat „Boron" zijn hoogwaar dige eigenschappen bewijst in Europese auto's met kleine verbrandingskamers. De koolaanslag in de motor wordt bo vendien tot een minimum gereduceerd en dit verlengt de levensduur van de auto. Ruimtevaartonderzoekers ontdekten, dat een combinatie van boron en water- stafverbindingen veertig pet. meer ener gie vrij maakt dan gewone aardoliebrand- i .a mm sm m m mm m SJUk Si JS. XJf S 5bJ "V5! iïi Ds Kret, die eerst o a. de culturele attaché der Franse ambassade, de heer M. Couohoud, verwelkomde, wees in zijn huldigingstoespraak op de ontmoeting tussen de orgelkunst van het Zuiden en die in ons land, -welke in de verleende onderscheidingen zijns inziens vorm had gekregen. Hij zei, dat het Orgelcomité het een ear en vreugde achtte, organisten, die veelal «en dankend applaus moeten missen, waardering voor hun prestaties te kunnen tonen. Hierop reikte Marius Monnikendam in zijn kwaliteit van consul voor Nederland van het Franse Genootschap, de versierselen der onderscheiding aan Feike Asma uit Aan mevrouw Asma werden bloemen aan geboden. Asma had zijn orgelbespeling geopend met de .Acclamations Caroliagienn.es" uit de Suite Medievale van Jean Langlais, een sterk en bewogen, werk, kinkend als de huldigingskreet van een veelhoofdige krijgersbent. Het werk deed het uit stekend op het orgel der Grote Kerk, dat trouwens wel een der meest geschik te orgels in ons land is voor bet brengen van een Frans programma. De Cortege uit „Cortege et Litanie" van Marcel Dupré, werd in een fraaie regi stratie gebracht, de herhaalde kracht der litanie culmineerde in klanken van uit zinnige smart. Van Louis Vti-ero-e hoorden we de Prelude et Fugue uit de groots op gezette le symfonie. Hef werd een uit nemende vertolking met een boeiend ge speeld recitativistisch slot. In het 5e der „Six pieces" schiep Cesar Franck een der schoonste monumenten van zijn contemplatieve geest het bid- biddend verblijvend in mystieke regionen werd door de fijnzinnige uitvoering tot een hommage aan deze grootmeester der orgelkunst. Zeker kunnen we ook als een eerbetoon beschouwen de weergave van de Sonata da Chiesa van Marius Mon nikendam. die na de huldiging werd ge bracht. Alles in dit werk voert, van de roepende stemmen der Invocatione, via de als fanfaren klinkende ondersteuning der Toccata-figuratie, naar de prachtige „Chorale", welke als van uit de hoogte komend neerdaalt. Ook in dit week toon de Asma zich weer een meester in de kunst der registratie. Na afloop van het concert maakten zeer velen gebruik van de gelegenheid om Feike Asma en Marius Momukandam in het koor der kerk door een handdruk hun waardering te tonen. D. HENDRIKS In de derde ronde vaa de wedstrijd om het clubda-mkampioenschap van Ne derland hebben het Haagse R.D.G, en het Amsterdamse Jozef Blankenaar de Sunten gedeeld. Wel hebben de Haagse immers nog even de leiding gehad, maar deze voorsprong kon niet worden gehandhaafd. Het Leidse L.D.V". kon tegen Tree beek maar nauwelijks tot winst komen Het werd 119 in het voordeel van L.D.V. dat nu (samen met Gezellig Sa menzijn) aan de kop gaat. Gezellig Samenzijn (Amsterdam) won met 14S van Huissen, terwijl De Goe de Zet (Groningen) met niet minder aan 164 over D.C.A. (Almelo) zege vierde. Na de derde ronde is de stand: Gezellig Samenzijn en L.D.V. beide 5 pun- ten; Jozef Blankenaar en De Goede Zet bei* de 4; R.D.G. en Huissen beide 3 punten. Al melo en Treebeek zijn nog zonder punten. Teammanager Lannart Nyman heeft maandagavond Iaat het Zweedse voetbal team dat woensdag in hot Feijenoordsta- dion te Rotterdam tegen Nederland zal spelen bekendgemaakt. Het Zweedse elftal ziet er voor deze ontmoeting als volgt uit: doel: Arne Ar- vidsson (Djurgaarden); achter: Hans Ro- sander (Norrkoeping) en Lennart Wing (Oergryte); midden: Orvar Bergmark (Oerebro), Ake Johansson (Norrkoepmg) en Hans Mild (Djurgaarden); voor: Len nart Backman (Aik), Tord Grip (Degen- fors), Agne Simonson (Oergryte). Oer- jan Martmsson (Norrkoeping) ën Oerjan Fersson (Oergryte). De ploeg telt twee invallers voor de geblesseerde voorhoedespelers Bengt Bemdtsson ea Harry Bild. (Van een onier verslaggevers) Op de tentoonstelling Autovak, die van 26 tot en met 30 mei in het Amsterdamse RAI-gebouw wordt gehouden, -zal een nieuwe Amerikaanse vinding worden ge ëxposeerd, die het parkeren m parkeer garages zal vereenvoudigen. Met "deze in stallatie zullen per uur 900 auto's kunnen worden verwerkt doordat de gehele han deling van het afgeven van parkeerkaar- ten en daarna de betaling is geautomati seerd. De automobilist rijdt bij het binnenkomen over een m de grond opge sloten elektronische detector alvorens een elektrisch werkende slagboom te berei ken. Doordat deze slagboom gesloten is, kan de auto niet verder, maar aan de linkerzijde bij het portierraam ziet de automobilist een machine, waar geheel automatisch een parkeerkaart uitkomt Zodra de automobilist het kaartje aan pakt gaat de slagboom voor hem omhoog. Vlak achter de auto daalt de slagboom weer. Bij het verlaten komt de automo bilist weer bij een slagboom. Daar moet hij zijn kaartje in een computerklok stoppen, die precies uitrekent hoeveel hij moet betalen. Na met de kassier te heb ben afgerekend kan hij doorrijden. De Venlose politie is erin geslaagd de hand te leggen op de drieëndertig jarige Venionaar P. B. Hij stond ge signaleerd in het algemeen politieblad en toen B. maandag even de ouderlijke woning opzocht werd hij meteen in zijn kraag gepakt. B. verstond de tanst om te huilen wanneer het hem van pas kwam; en dat gebeurde nogal eens. Hij was se dert decemiber van verleden jaar zwer vende doch had al die tijd een aardig inkomen. B. bezocht namelijk kape laans en pastoors en wist bij deze gees telijken zo'n geloofwaardig verhaal OP te dissen, dat hij in praktisch alle ge vallen geld los kreeg; men kreeg ge woon met de man te doen; hij kon met alleen gewoon huilen, doch barstte zo nodig in snikken uit. De politie veronderstelt dat B m en kele maanden tijd een bedrag van meer dan tweeduizend gulden bij elkaar heeft gehuild. Hij heeft de oplichtingen ge pleegd in tal van plaatsen ia Neder land, o.a. ie Venlo, Tegelen, Valken burg, Den Haag. Rotterdam, Amster dam, Heerlen, Eindhoven en Utrecht. Vermoed wordt dat de man, die al eer der met de politie in aanraking is ge weest wegens oplichting, nog veel meer slachtoffers heeft gemaakt. De procureur-generaal bij het Amster damse" gerechtshof heeft gisteren tegen de 13-jarige caféhouder A. K. en de 43- jarige vertegenwoordiger W, T. M. uit Haarlem ter zake van openlijke geweld pleging tegen de attaché bij de Belgische ambassade le Wassenaar, de heer Alain Reus, een jaar en drie maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest geeist. De rechtbank te Haarlem had het tweetal, dat al meer dan vijf maanden in voorarrest zit, een hogere straf opgelegd, namelijk twee jaar met aftrek. Tegen de U-jarige stucadoor M. IJ. M. uit Haar lem aan die de rechtbank, ter zake van mishandeling van een Belg uit het ge zelschap van de attaché, twee maanden had opgelegd, requireerde de procureur- generaal verdubbeling van deze straf tot vier maanden. De nu weer geheel gene zen Belgische diplomaat had een neus- beenfractuur, een hoofdwond en een shock opgelopen. Van de caféhouder had hij 792 gulden als schadeloosstelling ont vangen, waarvan 500 gulden als smarte- geld. Als gevolg van ziekte kon de atta ché met bij de behandeling door het hof als getuige verschijnen liC lezi JVG h B lil G les /v

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2