en der oudste en grootste van het land Jongens leren zeer veel Vakken in beclriifsseliooS CMB-Schiedam vierde 55-jarig bestaan ROTTERDAM Sedert 1939 direkteur B. CATS HALVE EEUW IN DIENST BIJ N.V. COHN igeliiigen" deed veel voor kleuterzorg NOG MEER WORMEN Burgerlijke stand Voor rokers met een eigen stijl Modern instituut van Wïlton-F. kent ook sociale zorg, vorming en sport Feestavond voor volle zaal Bouwvergunning politiebureau ontvangen Met de Paardetrain van Hoofd naar Station (9) mmwï 1 )E rotterdammer WOENSDAG 13 MET 1964 U kunt 'u Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar n kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen In Delfts water: Verantwoordelijkheid TSJECHEN GENOEGEN PLICHT Schril contrast DE Plantage was anderhal ve eeuw lang de plaats waar uitgaand Schiedam el-" kaar ontmoette, waar vriend schappen. werden gesloten, liefdes ontloken. De muziek tent, die tenslotte naar Kethel mQcht verhuizen, vormde een integrerend onderdeel van de lommerrijke Plantage, vandaag.— Rectificatie Subsidie en morgen en dagelijks (Van een onzer redacteuren) Er kwamen leerlingen-bankwerkers -draaiers die opdrachteh 'kregen in het kader van de productiviteit. Elke leer ling was verplicht een avondvakteken- school, een. nijverheidsavondschool te volgen. Be baas van de betrokken afdeling waar de leerling was geplaatst, hield toezicht en bracht rapport uit. Van de werkers van het eerste uur is daarom niet zoveel bekend bij de schooi. In 1942 veranderde dit beduidend. In 1941 was de eerste steen gelegd voor de school, die daarna, geheel, zelfstan- djg werd en die steeds' meer het accent ging leggen op onderwijs en niet meer op productiviteit. Het' Bemetelexamen werd ingevoerd. De leerlingen gingen (Van onze Delftse redactie) Vanmiddag kwamen bij het Delftse waterleidingsbedrijf nienwe meldingen binnen over het wormverschijnsel in het leidingswatef. Hiermee neemt de Delftse watcrwormpjes-affaire een vrij verras sende wending. Een regelrecht verband met o'e stag natie van de Rotterdamse watertoevoer (leidingbreuk) en het daardoor onder zoveel minder druk overgaan op nood- leidingen ligt nu voor de hand. De Delftse bevolking ervaart :de nieuwe ont wikkeling met stijgende verontrusting. (Van een onzer verslaggevers) Met een gezellige feestavond heeft de Christelijke Metaal Bedrijfsbond Schie dam dinsdagavond in Musis Sacrum het 55-jarig bestaan gevierd. De zaal was geheel gevuld. Onder algehele leiding van Koos Kukler speelde het Leids ..gezelschap „Jong en Jolig", een muzikale'cock tail en na de pauze de muzikale show „Met muziek door het leven". De ver bindende teksten waren van Herman Blom. Bij plotselinge verhindering van voor zitter J. Vèrkadeheeft de heer H. J. van Gameren het welkomstwoord gespro ken. De voorzitter van de Christelijk Besturen Bond, de heer L. van Pelt, ■bood de jarige afdeling felicitaties aan. Gezongen werd psalm 150 vers 1 en „De Vrijheidsvaan". Voor het hoofdbestuur sprak de heer J. Danser over de ont wikkeling van de vakbeweging in deze eeuw. beeld van de pioniers behoeft nog steeds navolging. Er dient een gelijke behan deling voor allen te komen. Dankbaar dienen we te zijn voor wat er in 55 jaar is bereikt, maar zolang er in tweeder de deel van de wereld nog armoede is is het nog niet goed. De christelijke vakbeweging heeft dan ook nog steeds een duidelijke taak. zei jde heer Danser, die wenste dat de afdeling op plezierige wijze het feest zou vieren, maar daarnaast de goede aandacht voor de sociale arbeid zou blijven behouden. De geheel vervuilde, in verfomfaaide kleren gestoken, dertigjarige Spaanse zwerver A. S. S. uit Barcelona, die door de Rotterdamse vreemdelingenpo litie als een bizarre zonderling wordt gekenschetst, is er dinsdagmorgen dank zij veel kundig uitgevoerd misbaar en sterk tegenstribbelen In geslaagd aan zijn deportatie naar Spanje te ontko men. De gezagvoerder van het lijnvlieg- tuig naar Madrid achtte het uiteindelijk niet verantwoord deze hevig opgewon den passagier aan boord te nemen. In de versleten broekzakken van de inmid dels weer onverrichterzake naar Botter dam teruggebrachte vreemdeling bevon den zich met medeweten van politie en marechaussee travelier cheques - en bankbiljetten tot een waarde van niet minder dan tienduizend gulden. Men heeft niet l uonen aantonen, dat het geld van misdrijf afkomstig was en dus mag hij het behouden. Nadat hij zich aan vankelijk in zijn deportatie had geschikt en zich vrij rustig onder geleide van twee rechercheurs per auto. van Botter dam naar Schiphol had laten brengen, begon de man voor hij naar het vlieg tuig moest in het kamertje van de ma rechaussee dm zich heen te slaan. ten eerste hartelijk dient te ontvangen, van voorlichtend materiaal dient te voorzien, mogelijk burgeravonden, ont moetingsavonden zou moeten organi seren. Op eenvoudige wijze moet het toch mogelijk zijn dat vreemdelingen op prettige en snelle wijze kunnen acclimatiseren. Dit is een plicht van naastenliefde, al het gepraat over bur gerzin e.d. blijft hol als men geen aan dacht schenkt aan stadgenoten die in Schiedam op minuscule eilandjes gaan leven. De heen Danser stelde dat wij men sen met verantwoordelijkheid dienen te zijn. Het gaat niet alleen om het maatschappelijke, het materiële, maar ook om het geestelijke. We dienen, geen slaaf te zijn van de machine. We heb ben het recht op de vrijheid om ons te ontplooien en initiatieven te ne men. Naarmate de maatschappijin gewikkelder wordt komen er meer mogelijkheden. De heer Danser stelde de vraag of de verhoudingen wel altijd gerechtvaar digd zijn. Hij laakte de ongelijke ver delingen van de resultaten. De scherpe verschillen moeten weggenomen.worden. Hij zei dat er veel is veranderd, maar dat -het een onjuiste levenshouding is als men aan de kant 'blijft staan. Het voor- medewerking van zijn bevriende relaties door geheel Nederland, bijzonder veel goed werk kunnen verrichten bij het verzorgen van voedsel en kleding voor de gedupeerde landgenoten, die in divert se concentratiekampen waren, geïnte greerd.— - In 1945 kwamen de heren M. Cohn en B. Cats terug in een bedrijf dat geheel leeggeplunderd door de Verwalter was achtergelaten. Men is toen direct ener giek begonnen aan de heropbouw van het bedrijf,met als gevolg dat reeds na enkele jaren wederom een' gezonde basis was verkregen. Mede en zeker niet op de laatste plaats door de verkoopkracht en bran chekennis van de- heer. Cats is de N.V. Cohn een der belangrijkste wijnimport- huizen in Nederland geworden. Na dit 50-jarig dienstverband is de 68-jarige heer Cats nog steeds een toon beeld van vitaliteit en werkkracht en zijn adviezen zijn nog dagelijks een we zenlijke bijdrage tot de groei van het bedrijf, waaraan, hij, Uet ..grootste .deel van zijn leven heeft- gewijde - De heer Cats is~ reeds"enkele ja ren lid van het Algemeen en Dage lijks bestuur van de Centrale Vereni ging van Nederlandse Wijnhandelaren, terwijl bij tevens plaatsvervangend voorzitter is van de Commissie voor Wijn van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten. Op 17-jarige leeftijd trad de heer B. Cats in 1914 in dienst bij de heer Marco Cohn, die in het toen tienjarig bestaan van zijn wijnhandel reeds een bloeiend bedrijf had opgebouwd. De heer Cats was aangenomen als vertegenwoordiger en na enige tijd stage te hebben gelopen om de di verse facetten van het wijnkopersvak te leren kennen, trok hij er op .nit om orders te noteren. Al zeer snel bleek dat de heer Cats een geboren verkoper was en de resultaten hier van bleven voor de firma Cohn dan ook niet nit. Na de eerste wereldoorlog beschik te de firma Cohn over zulke grote kwantiteiten gedisteleerdprodukten, dat deze in Nederland slechts voor een deel af te zetten waren. Op 21- jarige leeftijd breidde de heer Cats zijn activiteiten derhalve uit tot dë verkoop van deze voorraden in het buitenland. Ook hierbij oogstte hij zo- j veel succes dat hij reeds in 1924 op 28-jarige leeftijd werd benoemd tot procuratiehouder, van de in 1924 in een N.V. omgezette firma Cohn. Tot het uitbreken .van de tweede we reldoorlog bezocht de heer Cats niet ai- leen zijn eigen, inmiddels tot vrienden geworden, Nederlandse relaties, maar vergezelde hij regelmatig de onder hem resorterende vertegenwoordigers naar hun klanten voor het afsluiten van be langrijke transacties. De vruchtbare ar beid van de heer Cats werd in 1939 beloond door zijn benoeming tot direc teur van de N.V. In mei 1940 werden de panden van de N.V. Cohn, die vanaf de oprich ting gevestigd waren in de Pelikaan straat te Rotterdam, verwoest doo rhet Duitse bombardement. Tijdelijk werd toen het kantoor van de N.V. geves tigd ten huize van de heer Cats op de Heemraadssingel..Enige tijd later ves tigde de N.V. het kantoor in. haar eigen distilleerderij te Schiedam aan de Willemskade 1. In 1941 werd door -de bezetter een Verwalter voor de N.V. benoemd, die het Joodse personeel en de Joodse di rectie, bestaande uit de heren M. Cohn en B. Cats op staande voet ontsloeg. Niettegenstaande grote moeilijkheden heeift de heer Cats, 'dankzij de grote Twee. potige wachtmeesters moesten ieder aan een arm de in het Engels en Duits protesterende Spanjaard de bns inslepen, hetgeen op het zonnige platform van KLM en Schipholperso- neel veel bekijks trok. In de bns zagen dc wachtmeesters zich zelfs genoodzaakt de deportee met enige hardhandtee op stoppers totredéte brengcmVeel hielp het echter niet. Met Spaans vuur bleef de man misbaar maken, met het gevolg dat de Finse piloot van de 'vóór Madrid bestemde Caravelle terugkwam op zijn aanvankelijke -toestemming de opgewon den Spanjaard aan boord te nemen. De bus keerde dus naar het stations gebouw terug waar' de Spanjaard op schudding veroorzaakte door - met- zijn 4 gezicht omhoog gewend voor het raam- J pje zijn handen te vouwen en huilend I van emotie,een dankgebed omhoog te 4 zénden.' Een minuut later werd hij in de politieauto' geduwd! waarin" hij naar Schiphol was gekomen en tegr gebracht naar de celvin Botterdam. Wat er na met hem zal gebeuren staat nog niet vast.1 De vreemdelingenpolitie is van i plan de lmip in te roepen van de Spaan- 'i se consul, die een .nieuwe poging zal wagen zijn landgenoot te kalmeren. T T1T eigen ervaring weten wij hoe veel én hoe snel een vreemd gezin veel levensgeluk kan ervaren in Schiedam met enige steun van Schiedammers. Die buitenlanders, Tsjechen, spraken geen woord Nederlands. De dochter ging al na drie dagen op pad in Ke- (hels polder, met amaïeur-archeologen, ze was dolgelukkig dat ze haar grote hobby kon uitoefenen in het vreemde wel gastvrjje land, terwijl dat in haar vaderland, land van de dictatuur, niet mogelijk is*geweest. De zoon ging als vijftienjarige knaap naar een voethal- club waar. verteld werd dat John geen Nederlands kon spreken. „O, dat geelt niks hoor, wij leren het hem wel", zei men in dat clubje in Harga. En inder- daad, in een oogwenk had John een grote vriendenkring. T7H0R deze Tsjechen is het naar Schiedam komen één grote bron van genoegen. Dat was het al na de vlucht uit de kwelling, maar het werd des te meer een verademing toen de Tsjechen bemerkten dat ze niet als vreemden zouden blijven wonen in Schiedam. Nu nog horen wij de dankbaarheid over de hartelijke be middeling. In wezen is er echter niets geschied. Met enige vriendelijk heid, enige activiteit, wat telefoon tjes, enkele bemiddelende woorden is zo'n gezin opgevangen in onze gemeenschap. Het is een taak die regelmatig zou moeten worden ver vuld. Een taak die !>y de dienstbaar heid van de ambtenaar dient te zijn inbegrepen. De taak toch van zo'n ambtenaar mag niet beperkt blijven tot het stipt invullen van wat domme papiertjes. Van gemeentewege zou raen deze materie eens onder de loep moeten nemen. Dat kan misschien ook by Sociale Zaken gebeuren, waar binnenkort een College van Bystand en Advies' werkzaam zal zijn dat de bevoegdheid krijgt om ook bovenge noemde zaken in behandeling te nemen. ANZE kennissen echter gaven te ken- nen dat Schiedam een stugge, ge sloten stad is. „Met de sport gaat het nog wel, je gaat naar een wedstrijd kjjken en dan Word jc wel opgenomen", leiden ze Op ander terrein blijft het isolement. We vinden dit een merk waardige zaak en we menen dat er wat aan moet worden gedaan. Hier ligt primair een taak voor de kerken en verenigingen. Daarnaast ligt cr een taak voor de gemeente, die de nieuwkomers (Van een onzer verslaggevers) Naar verluidt heeft de gemeente Schiedam de bouwvergunning voor de bouw van de eerste fase van het politiebureau ontvangen. Nu zal dus toch nog binnen enkele maanden de eerste paal voor dat ge bouw achter het huidige hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat 55 kunnen worden geslagen. Uiteraard dient deze bouw eerst nog te worden aanbesteed en gegund. ROTTERDAM Wtstersingtl 50 Tel. (010)124605 AMSTERDAM St. Luciêasteeg 19 Tel. (020) 6 29 59 DEN HAAG Ncordeinde 196 Tel, (070) 605748 Veel aandacht besteedde de Schie- darase Vereniging tot Bescherming van Zuigelingen in 1963 aan de kleu terzorg. Dit wordt vermeld in het jaarverslag 1963 van deze vereniging. ■Het aantal nieuw ingeschrevenen bij de kleuterbureau's steeg tot 576 (vo rig jaar 422). De 'vereniging heeft drie consultatiebureau^ voor zuigelingen, namelijk Nieuwe Haven 121, Edison- plein en Wibautpleln, dat is in het in de oorlogsjaren sloot het zich aan .bij de Kultuurkamer en het „luister de zelfs de nazistische éénpansmaal- tijden op". Hoe schril steekt de houding van dit Stedelijk Muziekkorps af bij de houding van de christelijke har- 'monie „Harpe Davids, dat als enig Schiedams muziekkorps principieel weigerde zich aan te sluiten bij die Kultuurkamer. Het betekende bij na het einde van Harpe Davids, dat daardoor de instrumenten kwijt raakte en dat eerst bij de viering van het veertigjarig bestaan, twee jaar geleden, nieuwe instrumenten kreeg. De houding van het ene zowel als het andere korps hebben vlak na de oorlog nog herhaaldelijk de tongen los gemaakt van onze overheid. Schiedams gemeenteraad sprak en- Hier hebben Dichter und Bauer geklonken na of voor het Cavalleria Rusticana en andere populair-klas- sieke liederen. Hier gaf het Stedelijk Muziekkorps voor geheel Schiedam de veertiendaagse concerten. Dat korps een erfenis van onze schutterij luisterde alle stedelijke evenementen op. maar het moet ken nelijk te ijverig zijn geweest, want SCHIEDAM, Geboren: Jacobus P, z v J P Pelkman en M van NIeuwenburg; Pie- ter H, z v P Maarleveld rn A Nuis; Henri- ca L. M, d v P Krueger en W M T van Kuijeren; Richard, z v L A K Westdijk en M T J Klein; Marco, z v P P van Driel en W van Styn; Petrus J M zv C J M Hagendoorn en M V Bakker. Overleden: I M Sraidt, 81 jr; A L Ko- remans, 66 jr; M C van Golde, 86 jr wed van L Quade; A Muidér. 70 jr. Arcade: Natuurgenot in Huis. lezing, 20. Irene: Mij Tuirab. Plantkunde, lezing. 20. Chr. Soc. Belangen: AFK., bijeen komst, 20. Oud-Kath. Kerk: Concert, 20. muziekgezelschappen, ze vormden een straatorkest om in navolging van de toen. nog ogenschijnlijk vredelie vende Duitsers langs de deuren te gaan. De Muziektent is niet meer. Het is de vraag of dat bouwwerkje in de moderne Hid nog wel een functie heeft, zioals bet de vraag is of het openluchttheater op de plaats van de tent nog wel voldoende gebruikt wordt Even een kleine rectificatie: In de vorige aflevering stond dat de fon- te. n het centrum der Plantage een sehenkin'gwas van Koningin Wilhel- mina. Dit moest natuurlijk zijn: ter gelegenheid van de troonsbesyging der vorstin in 1898. In deel 8 waren de laatste regels weggevallen. Be doeld was te vermelden dat de mo numentale leeuw bij de fontein ook is verdwenen. kele malen over het toen recente verleden. Vooral oud-CNV-er H. Wieken- kamp (A.R.) geselde de houding van het Stedelijk Muziekkorps. Toen de kwestie van de subsidiëring ter spra ke kwam, maakte de oppositie dui delijk dat het gedaan moest zijn met een dergelijk korps en dat het daar naast heel redelijk zou zijn als alle Schiedasnse muziekgezelschappen naar evenredigheid zouden worden gesubsideerd. Dat geschiedde en nu subsidieert de gemeente Schiedam al jaren onze muziekkorpsen. De muziektent zou vee! kunnen vertellen over het Schiedam van de fin-de-siècle. Het zou kunnen fluisteren over de Duit se straatmuzikanten die hier in de crisisjaren kwamen musiceren. Dat leverde reacties op van Schièdamse werklozen, leden van Schiedamse Arcade: Schiedams Christelijk Mannen koor, concert, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie. Lange Kerkstraat 82, tel. 6415 4, b.g.g. 11558 8 Hoest. 62, na 18 uur b.g.g. 195885) alleen voor redactie aangelegenheden. Agentschap mevrouw J, v. d. Hoek- Hoogendam: J. Steenstraat 29, tel. 65451 taïleen voor klachten, advertenties en abonnementen, b.g.g. tel. 115588). Klachten bezorging: agentschap (adr. zie boven) dag. van 18.3019.30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 6466; alarm brandweer 69423; alarm GG en G(D 69290. Sted. Museum: Schilderijen Bart van der Schelling. Apotheek Schiedam: Jansen, Svvam- merdamsingel-hk. Van Musschenbroak- straat.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1