Huizen neolitische mens volgens een hynothese r.c. Schiedam succes fplPf UlEpiÈ ASPIRIN® artdbm© oma. „ar „aradbb AGENDA Heeld van Vlaardingen-caltuur tferv. Kerkkoor vierde 45-jarig bestaan InHaBé '64 Hometrainen MüOH HO/S Auto „gemolken ST£ "t sc/tt/arf Presentatietocht door Maassluis Nieuwland kan nieuwe kerk bezichtigen van pijn, koorts en verkoud heid door Aspirin Beiaardklanken in Rotterdam Met de Paardetram van Hoofd naar Station (11) ,5Op kamers bij die vrouw99 in Stadsgehoorzaal Fietser aangereden ROTTERDAMMER DONDERDAG 21 MEI 1964 Twee-eenheid Uitslagen vrij VOORTSUKKELEND in Schiedams paardetram van vlak na de eeuwwisseling komen we bij de Gerrit Ver- boonstraat. Gerrit Verboon, hoofdonderwijzer aan de Stads armenschool aan de Broersvest (eind achttiende eeuw), zal wel nooit gedacht hebben dat zijn naam verbonden zou worden aan de nu zo overbelaste ver bindingsader in Schiedams centrum, waar dagelijks twin tig- tot dertigduizend voer tuigen passeren. (Van een onzer redacteuren) TJEEL waarschijnlijk hebben AA de neolitische mensen van de Vlaardingencultuur (van omstreeks 2450 tot omstreeks 2150 v. Chr.) in merkwaardige huizen geleefd. We tonen hierbij de hypothese die kan worden afgeleid uit de gevonden (en regelmatig op andere plaatsen eveneens gevonden) huisplatte gronden. In figuur A zijn te zien de palen reeksen die aangetroffen rijn te Vlaar dingen en na onlangs ook twee stuks te Leidschendam. Men riet twee buitenste rijen palen die in het mid den onderbroken zijn en die minder ver reiken dan de palen van de mid delste rij. De palen van de middelste rij staan echter steeds 9,80 meter (in Leidschendam echter 9,60 en 9,70 me ter) op onderlinge afstand van elkaar. Het zijn rechtopstaande palen, die waarschijnlijk steunbalken hebben ge dragen. De grootste middelste balk zou dan om een of andere reden steeds on geveer 9,60 tot 9,80 meter lang geweest zijn. Dit balkenstelsel was gedicht met net en klei. De huisjes stonden aan de oevers van kreken, temidden van een Biesboschgebied, dergelijk huizen treft men nu nog in de Biesboseh aan, waar ze meestal dienst doen als schuren en hutten.. Het formaat van de neolistiscbe huizen was overigens wel groot. T^IGUTJR B geeft het bovenaanzicht A te zien. met links alleen de moge- '7. A. van Dun, 8. L. van der Bogerd, 9. R. Gouma. B-junioren 7,5 kilometer: 1. N. Fillek 2. A. Snijder. 3. T. van der Leyst, 4. J. Breur, 5. J. Keizer. Tussenklassement na vier wedstrij den: A-klassers: 1. T. Kranenburg 10 punten. 2. T. Cino 11. 3. L. den Braber 14, 4. H. Schouten 20, 5. R. Molenaar 32. 6. P. Heyter 33 punten. Nieuwelingen: 1. Jan van Galea 10 punten, 2. J. van Biezen 17, 3. H. Stolle 27, 4. S. Pieters 29, 5. H. Bosman 30, 5. H. Hoek 30, 6. F. Gouka 42. 7. L. Toer 48, 8. J. van der Engel 59. A-junioren: 1. Piet Heyster 5 punten, 2. C. Smit 6, 3. A. Pluut, 4. W. Straat man 16, 5. A. van Dun 18, 6. L. van der Bogert 22, 7. G. Pijnenburg 2B, 8. A. Stuit 29, 9, J. Hamburg 39, 10. M. Spijkers 45, 11. R. Gouma 49. B-junioren: 1. A. Snijders 4 punten, 2. Nico Fiüekes 7, 3. T. van der Leyst 8. 4. J. Breur 12, 5. J. Keizer 27, 6. Van Ham 28 punten. (Van een onzer verslaggevers) DE zomeravondcompetitie van de rennersclub „Schiedam" wordt een groot succes. De belangstelling voor deze wedstrijdenserie op het par cours in Schiedams Industriegebied wordt iedere woensdagavond groter en bovendien leveren de wielrenners felle strijd. Het is nog niet te zien wie de win naars worden in het totaalklassement. Nu het geleidelijk 's avonds wat lan ger licht is, gaat de r.c. Schiedam het parcours ook geleidelijk verlengen. Woensdagavond werd 36 kilometer ge reden. De rennersclub Schiedam organiseert deze week nog een evenement. Zater dagmiddag om drie uur zijn de renners in de TV-studio van de InHabé '64. Daar worden hametrainers gezet en geoefende wielrenners zullen eerst de monstreren welk tempo zij op de rollen kunnen halen. Daarna mogen bezoekers uit de studio deelnemen aan deze wie lerwedstrijden voor ongeoefende». De uitslagen van-woensdag avond zijn: A-tdassers: 1. Boy Kanselaar, 2. T. Kranenburg, 3. L, den Braber, 4. C. Smit, 5. J. Franken, 6. J. Kranenburg, .7, T. Cino, 8. A. Bakker, 9- H» Huis- ;veld, 10. H. Schouten, 11. P. Heyster, 12 R. Molenaar. Nieuwelingen: 1. H. StoHe, 2. S. Pie ters, 3. H. Bosman, 4. J. van der En gel, 5. J. van Galen, 6. J. van Biezen, 7. L. Toer, 8. H. Hoek, 9. F. Gouka Van der Lugt, Gouma, 12. Rozenbrand. A-junioren; 15 kilometer; 1. C. Smit, 2. P. Heyster, 3. W. Straatman, 4. A. Stuit. 5. A. Pluut, 6. Pijnnenburg, (Tan een onzer verslaggevers) Onbekenden hebben vannacht de ante ran A. J. v. A. in de Westfranke- lazdsestraat te Schiedam „gemolken". De man had zijn wagen 's avonds met een halfvolle tank voor zijn woning ge parkeerd. Vanochtend stond hij op een droogje: de vijftien liter benzine waren gestolen. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagavond 26 mei bestaat er ge legenheid tot bezichtiging van de ge reformeerde Magnalia-Deïkerk aan de Albardastraat (Nieuwland) te Schie dam. Dit kerkgebouw werd in december van het vorig jaar in gebruik genomen. De Gereformeerde Kerk had gaarne eerder gelegenheid tot bezichtiging gege ven. zulks te meer, daar gebleken is dat hiervoor grote belangstelling bestaat. Gemeend werd echter dat beter ge wacht kan worden op de gereedkoming van het orgel, hetgeen eerst thans het geval is. Buurtgenoten en andere belangstellen den worden gaarne tussen acht uur en half tien ontvangen. Omstreeks negen uur vindt een korte orgelbespeling plaats door de organist der kerk, de heer G. v. d. Schoor. Ook zal het kerk koor enige liederen zingen. Tijdens de bezichtiging wordt in één der zalen kof fie geschonken. Iedereen is hartelijk welkom! (Van onze correspondent) De presentatietocht, zaterdag te houden in het kader van de herdenking van de 350-jarige zelfstandigheid van Maassluis, belooft een succes te worden. Niet minder dan 75 groepen en wagens zuilen zich in bonte afwisseling aan de bevolking presenteren. Hoewel het niet de opzet was, is het toch verheugend, dat de attractie in deze stoet niet zal ont breken. Wat, blijft nog "geheim. De stoet vertrekt om 15 uur bij „De Ridderhof" en gaat dan langs de volgen de route: Sportlaan - Rembrandtlaan - Mesdaglaan - P. C. Hooftlaan - Noord- vliet N.Z. - Goudsteen - Wagenstraat - Noorddjjk - Hoogstraat - Zuiddijk - Fe- nacoliuslaaa. Van 20 mei tot en met 9 september worden op de beiaard.yan het Rotter damse stadhute elke'woensdag weer de jaarlijkse zomeravondconcerten gege ven. Leen 't Kart,, stadsheiaardïer van Delft, Leiden, Amersfoort en Rotterdam verzorgt de meeste vair de concerten. Gastbeiaardiers zijn Rien Ritter uit Delft op 10 juni, Gaston van den Bergh uit Duffel (België) op 17. juni. Jules .de Jaeger uit Deventer op 24- juni, Chris Bos uit Utrecht op 1 juli, Arie Peters uit Nijmegen op 22 juli. Frans Te rs teeg uit Bolsward op 29 juli, D. M. van Hoekcke uit Arnhem op 5 augustus en pater J. Feyen uit Grimbergen (België) op 2 september. Voor het concert van vanavond heeft Leen 't Hart een programma samenge steld van mei-liedjes. Hij zal besluiten met een improvisatie. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen: „Op kamers bij die vrouw", zaterdag 23, dinsdag 25 en woensdag 27 mei. 20.00 uur (34 JAARf. Een naar Londen verplaatste Amerikaanse ambassade-employé vindt met veel moeite een kamer bij een pensionhoudster, die er van verdacht wordt haar man te hebben ver giftigd. Bij gebrek aan een lijk kan ze niet worden vervolgd. De politie dwingt hem bij het nog voortdurende onderzoek te he![» n haar te bespioneren. Hij twijfelt echter niet aan de onschuld van de lieftallige „wedu we" op wie hij serieus rerliefd wordt. Er gebeuren steeds weemder dingen. De dood- gewaande keert terug en het blijkt dat de vrouw het slachtoffer is van misdadige prak- tijken. De misdadiger ontgaat zijn straf niet. waarmee voor de gelieven de web naar een gelukkige toekomst is gebaand. Hoewel de regisseur er niet helemaal in geslaagd is de elementen -an de thriller met die van de comedie tot een eenheid te bren gen,- Is zijn creatie afwisselend onderhoudend in het genre dat de boventoon voert. Dit is vooral het geval vanwege de verrassende wendingen in het verhaal, de spolprestaties van het ervaren acteursteam en de vaak spitse dialogen. De echte filmhumor breekt niet altijd door. Niettemin plezierige ont spanning. „Het Ding", de bekende plastiek van Naam Gabo op de Cooisingel te Rotter dam, staat weer in de steigers. Maar ge lukkig is het nu daarmee niet zo ge steld als een paar jaar geleden, toen er ingrijpende herstelwerkzaamheden nood zakelijk bleken. „Het Ding" wordt nu schoongemaakt, een karwei dat regelmatig moet wor den gedaan, gezien de weinige eerbied, die de Rotterdamse duiven en spreeuwen -voor Gabo's schepping betonen. Op het kruispunt Groen van Prin- stererstraat-Broekweg te Vlaardingen verleende woensdagmiddag de 14-jarige fietser W. C. J. geen voorrang aan een personenauto. Er volgde een. aanrijding, waarbij de fietser niet werd gewond. Een in de auto zittende passagiere, .de 45-jarige C. C. v. A. liep een hoofd wond je Op. V."é-.'v Het nieuwe bijpostkantoor van de PTT voor SchiedamOost en Rotterdam-Mathenesse zal op t juni officieel in gebruik warden ge- nomen. Op vrijdagmorgen 29 mei om elf uur. zal de directeur van de PTT Schiedam, de beer J. Kuiper, het bijkantoor, gevestigd in de flat van D. Baron aan de Dieselstraat 90-92-94, officieel openen. De Gerrit Verboonstraatvan een halve eeuw geleden kende nog de stilte. Dat is te, zien aan bijgaande illustraties. Getoond wórden oude platen van een vroeger postkantoor. Men weet dat de postkantoren veel gereisd hebben rond de cirkel die de Gerrit Verboonstraat met de kop van de Plantage vormt Het postkantoor was eens in het Blauwhuis, het staat nu aan het begin van de Tumiaan en het staat volgend jaar naast het Ste delijk Gymnasium aan het begin van de Lange Nieuwstraat. YOOR de oorlog stond dat postkan toor op de plaats waar nu de Amsterdamsche Bank is gevestigd. Dat er zeer veel veranderd is, wordt duidelijk getoond als men deze plaatjes nauwkeurig beziet en ver gelijkingen trekt met de huidige si tuatie. Postkantoor en Gerrit Ver boonstraat maken op ons een lande lijke indruk. Onze reisleider C. Groene weg wijst erop dat de heer C. Plulyra, Maekay- straat 63. veel studie heeft gemaakt van het wezen van de PTT in de loop der eeuwen in Schiedam. Hij publiceerde ook over dat „wandelen" van het postkantoor in Schiedams centrum. De pisten beelden het postkantoor uit dst op 27 februari 1897 geopend werd en dst zijn einde vond op 18 DEENSE SCHOMMELFAlfTEUfL ONTW: HANS V/EGNER. ALLEEN IN ZWART MET PAPERCORD? ZITTING - 'ÊÊÊÊÊÊCJw januari 1936. De heer Gntatwtg meent dst de opvolger nauwelijks dertig jaar ssl bestaan, waarbij hii er op rijd dst de heer Pluym heeft vermeld dat het nieuwe postkantoor het vierde, komt te staan naast de plaats waar In 1861 het eerst# kan toor was gevestigd. De twee platen tonen dat de Ger rit Verboonstraat oorspronkelijk heel smal was. Het hek voor de ingang van de Plantage van Zocher stond ver vooruit. WAT later kreeg men last van deze vooruitgeschoven boroengalerij. Het Jongere plaatje toont namelijk „een bijgeschaafde" Plantage en zo als men weet hebben moderne op vattingen en een te doortastend op tredende reigerskolonie veel van het schoons van de oude Plantage ver nield. De Plantage is nu zover terugge drongen dat binnenkort op de vroe gere kop van het wandelpark een modem zakenplein kan worden ge creëerd. De plaatjes die we nu tonen zijn overigens zo oud dat de rails van de paardetram nog moesten worden gelegd. "Wat wèl te zien is, zijn sle perswagens met vaten gedistilleerd. En voor de oudere Schiedammers: links van de sleperswagens de bak kerswinkel van De Brinker. Het ho- fe gebouw, wat verscholen achter de 'Vantage, is de „Jongejuffrouwen- school' waar naar de heer Groene- weg meent juffrouw Lasonder hoofd zou zijn geweest. Van een oude Schiedammer hoorde hjj dat deze nog met de onderwijzer en de schooljeugd naar de start van de paardetram heeft staan kijken. Er reden zes trams achter elkaar, met in de voorste het gemeentebestuur en in de andere wagens weeskinderen. Het gebeurde,zo.omstreeks 1965. Wie weet daar meer over te ver tellen? (Correspondentie: redactie De Rotterdammer, Lange Kerk straat 82). KORTE UJNBAAN 21 TEV010/U2953 ROTTERDAM GROTE MARKTSTR, 6 TEL070/113811 DEN HAAG MAfilAPtAATSZ TEL03W1S900 UTRECHT

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1