Binnenstad zat zonder stroom Resultaten van tweede telling veel beter Triomf voor „Alleman" op Berlijns filmfestival ASPIRIN Mmiiimm- e.a.o. R.T.M. staakt tramlijnen naar eilanden dit jaar Dolman hield woord en won in Rozenburg Grootscheepse jacht op wild geworden koe Excuus voor behandeling mmmÊMM Min. Luns in Moskou Verkeersonderzoek met „lampen7: Motor Schelde niet defect Reis naar gasbel uitgesteld Gouden Beer7 voor Haanstra Plateelbakkerii „Zilveren Beer'' voor Houwer Mr. Kaulingfreks uit gemeenteraad Bussen nemen vervoer over Tien arbeiders in Dordrecht op straat Graafmachine hapte 2880 telefoonlijnen Hudson op weg naar Liberiaan 'J Nieuw laagtepunt in werkloosheid geregistreerd D1 Ook Maasdam naar Australië vrij van pijn, koorts en verkoud heid door Aspirin Bij De Bilt: Elders werk? Nekslag Tweede dag tvielerzesdaagse n De saak Steinbriicke ALLERGROOTSTE Nederland Kremlin BE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG 8 JULI 1964 (Vervolg van pag. 1) Sen begin van chaos in het tram.- en autoverkeer was het di recte gevolg van het stroomloze halfuurtje. De trams in de bin nenstad (het schakelstation Boomgaardstraat Bedient het ge bied gelegen tussen Parkhaven en station Blaak)' konden niet verder en werden daardoor ob stakels voor auto's. Op de kruis punten met verkeerslichten raak te het verkeer in de knoop, om dat de automatische en de met df hand bediende installaties niet meer functioneerden. De po litie wist gelukkig erger te voor komen door meteen agenten naar bedreigde" kruisingen te sturen. Zij namen de taak van de verkeerslichten over tot de stroomvoorziening was hersteld. DAGBLADEN p- -r, a Aïs., Uf 4TkC!- -- 1 (Van een onzer redacteuren) Zal de R.E.M. het eigendom •worden van het volk of zal dit zelfde volk de rem aanzetten? Het is namelijk de bedoeling, dat het R.E.M.-eiland door middel van de uitgifte van volksaandeel tjes van 20 per stuk in handen zal komen van het grote publiek. Maar de vertegenwoordiging van ditzelfde volk zal moeten beslis sen of zij het werk van de R-E.M zal dulden of daaraan een einde zal maken. (Vervalt; van pag. 1) Bakens verzetten Tarief afschaffen Verbijsterd (Vervolg van pag. 1) iE Koninklijke Nederlandse Stoomvaart Maatschappij N.V. te Amsterdam heeft in een vorige uitgave van De Kroonvlag (maandblad voor het personeel) gepleit voor een rationalisatie in de ladingbe handeling. In het juni-nummer komt de redactie nogmaals in het kort op dit onderwerp te rug. Maatstaven IPIisnPIPI m i Vlag Uitslagen en stand (Vervolg van pag. 1) ffci in de binnenstad gelegen zieken huizen hebben geen last van het defect gehad. Zij beschikken over nood-aggre gaten, die meteen worden ingeschakeld, als de stroom uitvalt Omdat 'de meeste bedrijven in het centrum geen apparatuur hebben om zelf stroom op te wekken, zorgde de storing daar voor enige stagnatie en ongerief. Electrische machines, dito klokken en het licht lieten het afweten. In hoge kantoorpanden en in het stadhuis staak ten de liften hun diensten. Voor de mensen, die op het moment van het uit vallen van de stroom in de lift stonden, betekende dit een noodgedwongen ver bluf m de kooi. Veel last ondervonden de zetterijen en drukkerijen van de NJtt.C. en De Maas bode van de stroomstoring, die gebeurde ierwjjl aaa de eerste edities de laatste band werd gelegd. De rotatiepersen stopten en de inboud van de loodpotten van de zetmachines stolde. Hierdoor ont stond een vertraging, die zich de hele dag voortzette. De eerste editie van onze krant, die, zoals men weet, in het bedrijf van de N.K.C. technische vorm krijgt, verscheen later dan gewoonlijk, en om dat de zetcapaciteit gedurende ruim een ntir w&s uitgevallen jna afloop van de storing moest eerst het lood weer vloei baar worden gemaakt, hetgeen electrisch gebeurt) moest zelfs worden besloten één editie niet te laten verschijnen. Op de redacties van de in het centrum ge vestigde dagbladen functioneerden ge durende een half uur de telexen van het A.N.P. en van buitenlandse persbureaus niet. By kapper John Postmus In de Lijn baan zaten twaalf dames onder droog- kappen toen de stroomvoorziening stag neerde, Met krulspelden in bet haar werden zjj in allerijl naar auto's ge bracht, die hen naar het filiaal aan het TJngerpiein reden. Daar kregen zij op. nieuw een plaatsje onder een droogkap. (Van een onzer redacteuren) De resultaten van de verkeerstelling op woensdag 17 juni (tracé Blaak, Groe- nendaal en Mariniersweg), waarbij automobilisten werd gevraagd het licht te ontsteken, waren aanmerkelijk beter dan die van de telling gehouden op woensdag 6 mei. Dit blijkt uit een me dedeling van de sub-afdeling verkeer van de dienst van stadsontwikkeling en wederopbouw en de verkeerspolitie, die de tellingen hebben georganiseerd. De betere resultaten springen duide lijk naar voren uit de percentages mei-waargenomen voertuigen, waar Het bericht, dat de motor van de sleepboot Schelde van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, kapot is blijkt onjuist te zijn. De Schelde heeft haar reis naar de in de Indische Oceaan ronddrijvende Libe riaanse tanker Pacific Satellite onder broken om in Bombay te bunkeren en enige reserve-onderdelen aan boord te nemen. Samen met de uit Singapore komende sleepboot Salvonia gaat de Schelde de stuurloze Liberiaan naar Singapore sle pen. De beide slepers worden aan het einde van de week bij de Pacific Satel lite venvacht. Omdat het aan boord pompen van de spoeling van bariet en zout op de pon ton Tak 7, -waarop door De Rotterdamse Droogdokmaatschappij de installatie ge reed is gemaakt voor de afdichting van de gaskrater bij Borkum, méér tijd blijkt te vergen dan de opdrachtgevers hadden gedacht, is het vertrek van de ponton uitgesteld tot donderdagochtend. Overigens zal het van de beoordeling door L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst van de weersomstandighe den afhangen of men inderdaad donder dagochtend de sleepreis naar de gasbel zal kunnen beginnen. onder wordt verstaan het verschil tus sen het aantal auto's dat het begin punt passeert en de som van de aan tallen auto's die voorbij de eindpun ten gaan. Dij de eerste telling was dit verschil ongeveer 30%. bij de twee de telling een 15%. Door bij de laatste telling eveneens het verkeer naar de zijwegen te tellen, was het mogelijk naast de hoofdstromen richting Oost- zeedijk, Blaak en Vondelweg ook de grootte van het bestemmingsverkeer vast te stellen. Als oorzaken van de betere resultaten bij de twee'de telling noemen de organi satoren: 1. De mededeling dat een telling werd gehouden wekte niet de indruk, dat het ging om de vraag of de lampen konden branden. Bij de eerste telling werd deze indruk door het woord verkeersonder zoek wel gewekt, 2. De mededeling, dat de telling pas eindigde bij de borden „einde telling" bereikt de automobilisten beter door middel van de geluidswagen dan via de borden, 3. Veel Rotterdamse automobilisten waren bij de tweede telling al vertrouwd geraakt met deze tellingsmethode. Omdat de resultaten, dank zij de medewerking van de automobilisten, goed zijn en het verkeer van de telling geen binder heeft ondervonden, zullen dit soort tellingen ook elders in de stad worden gehouden. De plaats zal tijdig worden bekend gemaakt, zodat de Rot terdamse automobilisten, die 85% van het totale verkeer in de stad vormen, van te voren weten langs welke tracé hun medewerking wordt gevraagd. daar staaf BAYER achter. Bert Haanstra's film „Alleman" heeft In Berlijn de „Gouden Beer" gewonnen op het veertiende inter nationale filmfestival. Het was niet het enige succes, dat de Nederlandse cineasten op deze Berlinale hebben behaald, want Haanstra's „beminnelijk beeld van het Nederlandse volk, vast gelegd met behulp van de verborgen camera" (zoals de jury het uitdrukte) kreeg niet alleen als beste lange docu mentaire film deze belangrijke prijs, maar werd bovendien bekroond met de prijs van de critici en de prijs van de jeugd in haar groep. Dat waren dus drie prijzen in één klap voor de over gelukkige Bert Haanstra. De fractieleider van de K.V.P. in de Rotterdamse gemeenteraad, mr. J. J. M. Kaulingfreks, heeft het college van B. en W. meegedeeld, dat hij zijn raadslidmaatschap zal neerleggen. Hij heeft dit besluit genomen, omdat hij meent door zijn drukke werkzaamheden in de advocatuur en andere bezigheden niet langer voldoende aandacht te kun nen besteden aan de taken, die hij als gemeenteraadslid heeft. Mr. Kaulingfreks heeft sinds septem ber 1953 deel uitgemaakt van de raad. DE N.V. Botterdamsche Tramweg- MaatschanDÜ zal voor het volk of rem door het volk? Wordt het dus een R.E.M. voor het volk of een rem door het volk? Dit wordt in liet najaar beslist. Reeds voor die tijd echter besluit de R-E.M. haar aandelen met de daaraan verbonden reohten over te dragen aan de Volksaandelen Trust N.V. (V.A.T.). Üe "V-A.T. is weer een be leggingsmaatschappij, die kleine aande len van 20 uitgeeft. De kleinheid der aandelen is op zich zelf aantrekkelijk. De naam Volksaan- delentrust doet ook een beroep op het publiek. De laatste jaren is er namelijk veel geschreven over volksaandelen, over de gedaante dat het volk de aandelen der grote bedrijven moet bezitten_ en dat het volk ook rechtstreeks de eigenaar moet zijn en tevens de zeggenschap zal hebben. Wat de V.A-T. betreft zal die zeggen schap echter beperkt zijn doordat de maatschappij, die een maatschappelijk kapitaal heeft van 12 miljoen, dit ka- Tien arbeiders van een scheepswerfje fjx Dordt, eigendom van een inwoonster van de Merwestad, zijn zonder werk ko men te zitten na de vakbonden b(j de rechtbank een aanvrage tot faillisse- menferverklaring hebben ingediend. De bedrijfsleider en de directrice van de werf ajjn met de noorderzon vertrokken. Daar de reparaties die de werf moest uitvoeren steeds minder talrijk werden, zocht men naar andere mogelijkheden om het bedrijfje draaiende te houden. Men meende een oplossing gevonden te hebben ju de fabricage van woonwagens. Voor de tien arbeiders voor het merendeel ijzerwerkers en lassers viel het echter niet mee zich volledig voor dit werk in te zetten. Een half jaar nadat met de fobricage van woonwagens was begonnen wilden de toekomstige eigenaren wel eens weten hoe de zaken stonden. Zij moesten met lede ogen aanzien dat er geen enkele woonwagen zou worden afgeleverd. Om het zekere voor het onzekere te nemen, besloten zij zelf aan de wagens te gaan werken. Op dat moment gingen de vak bonden zich in deze zaak mengen met het gevolg dat zij hij de rechtbank een aan vrage tot faiUissementsverklaring indien den. Inmiddels waren de eigenaresse van efé1 werf en de bedrijfsleider met onbe kende bestetmnüng vertrokken. Maar de tien arbeiders kwamen ook op straat te staan. pitaal verdeelt in 500 prioriteits- en 599.500 gewone aandelen. Hiervan zijn geplaatst en contant volgestort bij de oprichters N.V. Nederlandse Kassiers Mij, Nekamij. en jhr. J. Six van Hillegom, reap. ÏOQ.QOO gewone en 200 prioriteits- en 198.800 gewone aandelen. Men kan aannemen dat de prioriteitsaandelen, die meestal de meeste zeggenschap geven, niet In handen van het volk zullen ko men. Eigendom betekent dus nog niet zeg genschap. Maar wel betekent het risico, namelijk de kans op verlies van het daarin gestoken geld. Met moet daarbij bedenken dat de R.E.M. (N.V. Reclame Exploitatie Mij.) op een eiland voor de Nederlandse kust een televisiestation wil oprichten en dat de regering vastbesloten is dit te ver hinderen. Men moet dus maar afwach ten of de R.EM. het zal winnen, of de regering met steun van de volksverte genwoordiging. Het is niet na te gaan of de Volksaan- deientrust een aanvraag van beursnote ringen voorbereidt De Vereeniging voor den effectenhandel pleegt zich niet uit te laten over dergelijke aanvragen voor dat er een beslissing genomen is. Ook de Vereniging effectenbescher- ming is niet bereid enige uitspraak over dergelijke plannen als van de" H.E M. en de V.A.T. te doen. Zij acht hiervoor de tijd nog niet rijp. In elk geval mag men van deze waakzame vereniging verwach ten dat zij niet zwijgen zal wanneer het goede ogenblik daarvoor is aangebroken en de mogelijkheid bestaat een beoorde ling van de plannen te geven. Zo lang er over het lot van de R E.M. niets bekend is, is elke beoordeling een slag in de lucht. Maatschappij zal eind dit jaar hel personenvervoer per tram naar de ei landen (Oostvoorne en Hellevoetsluis) be ëindigen. Dit betekent dat de R.T.M, met Ingang van volgend jaar uit het zuidelijk stadsdeel zal zjjn verdwenen. Met dit besluit wordt voldaan aan de eis die het gemeentebestuur van Rotter dam heeft gesteld bij de verkoop van tachtig procent van het aandelenpakket van de R.T.M. aan de Nederlandsche Spoorwegen. De regering heeft van de R.T.M. het verzoek ontvangen, de tramlijnen te mo gen opheffen. Het personenvervoer zal volgend jaar met bussen worden over genomen. Deze mededelingen werden gistermorgen gedaan in de aandeelhou dersvergadering. Vol lof waren de aandeelhouders over de in 1963 behaalde netto-exploitatie resultaten, die met 35.000 tot 359.000 waren gestegen ten opzichte van 1962. Wa' de toekomst betreft kon het be stuur echter weinig hoopvolle geluiden laten horen: „Vooral de loonexplosie zal ons in 1964 roet in het eten goden." De resultaten van het afgelopen halfjaar werden „niet zo best" genoemd. In de komende jaren, zal het personenvervoer Bjj graafwerk in de buurt van De Bilt, langs de rijksweg Amersfoort hapten de klauwen van een machine dinsdag in de grond, precies op de plaats, waar twee zeer belangrijke telefoonkabels lagen. Het gevolg van die manoeuvre was, dat in één hap alle telefoonverkeer tus sen het. westen en het noorden van ons land volledig werd lamgelegd. Ook de internationale verbindingen (Brussel Hamburg en LondenDGsseldorf bij voorbeeld) werden gestoord, De verniel de kabels hadden niet minder dan 2880 verbindingsmogelijkheden, die door de graafmachine tijdelijk buiten werking werd engesteld. De PTT-monteurs zijn onmiddellijk na het bekend worden van de misgreep van de graafmachine naar De Bilt gegaan en zjj plaatsten een nieuw stuk kabel van circa twee meter lengte en na enkele uren was het euvel verholpen. Overigens had PTT door „omleidingen" zoveel mo gelijk contacten gehandhaafd. op de Zuidhollandse eilanden sterk toe nemen in verband met de opening van bruggen en dammen. Een aantal thans goed renderende bootverbindingen zal hiervan wellicht de dupe worden. Het is niet uitgesloten, dat dit de eindresulta ten van dilt jaar nadelig zal beïnvloeden. In het afgelopen boekjaar Is ƒ531.000 geïnvesteerd. Dit bedrag is aanzienlijk lager dan in 1962. Bij acclamatie werd de heer C. G. van Leeuwen herbenoemd in de raad van commissarissen. Mr. M. G. de Bruijn, directeur van de Neder landsche Spoorwegen, werd als nieuw lid gekozen. (Van een onzer redacteuren) De Liberiaanse stoomtanker Statue of Liberty (22.610 ton, bouwjaar 1954, eigendom van de Grand Bassa Tankers Inc., Monrovia), niet geladen, drijft sinds gisteren hulpeloos rond in de Ara bische Zee ter hoogte van de Golf van Kamar, tweehonderd mijl noordwest van Socotra. Het schip, dat ketelschade heeft, heeft sleepboothulp ingeroepen. De sleper Hudson (kapitein J. W. H. Hellendoorn) van L. Smit en Co.'s in ternationale sleepdienst, die met de pij- penlegger L. E. Minor op weg was naar de Perzische Golf heeft deze sleep van morgen neergelegd in de Jask Bay (Golf van Qm aip en heeft koers gezet naar de Liberiaan. Zaterdag kan de sleper de Statue of Liberty hebben be reikt. Zij zal het schip naar Karachi brengen. De laatste jaren hebben wel aange toond, zo schrijft de heer Lanser, dat de loonvorming zich niet in de eerste plaats laat regelen door allerlei normen en voorschriften. Loonvorming is een gevolg van conjuncturele sinaties. maar ook van structurele ontwikkelingen. Als een onderdeel hiervan wordt ook genoemd het vraagstuk van het maand en het weekloon. De hele maatschappe lijke ontwikkeling maakt het nodig, zo betoogt de heer Lanser, zowel voor de loonpolitiek als voor de daarmee sa menhangende loonvorming de bakens te verzetten. De gedachte dat de mens een geld- prikkel nodig heeft om tot redelij ke prestaties te komen wordt door de Chr, Metaalbedrijfsbond afge wezen. Sociaal onderzoek heeft uit gewezen, dat de mens niet in de eerste plaats gedreven wordt door de zucht naar geld. Het directe verband tussen Toon en prestatie zou daarom ook losgelaten moeien worden, evenals het werken in ta rief. In de plaats daarvan zou moeten ko men een vast maandloon voor iedereen, gebaseerd op het tot dan toe genoten uurloon plus tarief. De heer Lanser acht dit geen theoreti sche situatie. Reeds zijn verschil lende bedrijven tot het inzicht ge komen, dat het niet langer zinvol is het werken in tarief te handha ven. Van bedrijf tot bedrijf zal dit leiden tot verschillende toonhoogten, waarover dan overleg gepleegd zal moeten worden met de vakorgani saties. Maar in de eerste plaats is hiervoor meer vrijheid bij de loon- vaststelling nodig, zowel per be drijfstak als per onderneming, een zaak, die thans binnen de kring van de chr. vakbeweging het eerst is voorgesteld en verdedigd. Ver wacht mag worden, dat dit streven ook vanuit de beide andere werk nemers vakeentralen bijval zal krij gen. Er was nog een belangrijke prijs toekenning voor een Nederlandse pro- duktie. De film „De Aanmelding" van de 27-jarige cineast Rob Houwer werd bekroond met een „Zilveren Beer" als onderscheiding in de categorie korte films. In de motivering van de jury werd gezegd, dat het de Nederlander in zijn tien minuten durende film door gevoelige en dichterlijke filmtaal is gelukt de angsten en herinneringen van een vrouw bij haar aanmelding in een oudeliedenhuis tastbaar te maken. Ook deze film ontving de jeugdprys. De Oostenrijkse film „Kirdi kreeg in deze groep de „Gouden Beer". Toen Bert Haanstra op het toneel van het Zoo-Palast verscheen om de „Gouden Beer" in ontvangst te nemen, werd hy op waarlijk ovationele wijze door het toch bijzonder kritisch inge stelde filmpubliek gehuldigd. Want onmiskenbaar had „Alleman" op het Berlinalepubliek de grootste indruk gemaakt. Haanstra zelf reageerde op een vraag, hoe hij zich nu voelde met „Laat eens kijken, ik ben volkomen verbijsterd. Het is ongelooflijkHij vertelde, dat hij nu met vakantie zal gaan, dat er nog een vaag plan is om in Israël een documentaire te maken en ook nog, dat er een uitnodiging was om Ln Duitsland een soortgelijke film als „Alleman" te maken. Die invitatie had hij afgewezen, „omdat dit iets is, wat men alleen kan doen in zijn eigen land en niet in een ander land". voor de werknemers „niets meer uit te halen" zou zijn, afgezien dan misschien van een vordering wegens loonderving Inmiddels zijn door de vakbonden staSI pen ondernomen om de ontslagen werki nemers onder vigeur van de werkloos heidswet te brengen op grond van on vrijwillige werkloosheid", die het m'iee lijk maakt dat de betrokkenen aan spraak maken op een uitkering van fin procent van hun loon gedurende mav, maal 26 weken. ma5a In het gisteren van ondernemingsziid, uitgegeven communiqué staat weli-u waar dat de directie „plannen in studie heeft om de produktie op een later tiid stip te hervatten", maar de kans daar op wordt door ingewijden uitgesloten sel acht, tenzij er een wonder zou eeben. ren. De 130 ontslagen werknemers zullen dus moeten trachten elders opnieuw werk te vinden Voor een 25-tal schil- ders onder hen zal dat wel vrij vlot gaan, maar voor de overige werknemer, ugt de situatie, althans in Gouda veel moeilijker. De overige Goudse aarde- werkfabrieken, die in personeelsomvang stuk voor stuk kleiner zijn dan de KrS ninklijke Plateel was. zullen waarschiin- Iijk slechts hoogstens de helft van hen kunnen opnemen. De directeur van één der fabrieken verklaarde ons echte- dat de Goudse aardewerkindustrie een nijpend gebrek aan personeel" heeft" Hii verwachtte daarom dat het merendeel der ontslagenen wel spoedig elders ge plaatst zal kunnen worden. Eén der an dere directeuren zei evenwel, dat veel hierbij za! afhangen van de vraag in hoeverre deze werknemers in de diver se werkprogramma's passen". De prijs voor de beste speelfilm ging naar een Turkse produktie „De droge zomer", de acteursprijzen waren voor de Japanse actrice Satsjiki Bidari en de Amerikaan Rod Steiger en de Indische regisseur Ray 1-reeg de „Zil veren Beer" voor de beste regie. In jnni daalde in ons land de gere gistreerde arbeidsreserve van mannen tot een nieuw laagterecord: van 17.750 tot 16.648. Het aantal openstaande aanvra gen nam met bijna 14.000 toe tot het niet eerder bereikte niveau van 103.000. Even als by mannen daalde bij de vrouwen de geregistreerde arbeidsreserve, hoewel een stijging plaats had onder de jeug digen, De vraag naar vrouwlijk pèdso- neel nam eveneens toe. Door een verde re uitbreiding van de seizoenwerkgele- genheid daalde de seizoen-werkloosheid. De directeuren der aarde werkfabrie- hen in Gouda zijn unaniem van mening dat uit het faillissement van de Konirk- lijke Plateel niet mag worden afgeleid dat het slecht zou gaan in de aarde werkindustrie. Allen zochten de oorzaak in een verkeerd beleid bij de betreffende onderneming. „We hebben dit al iane geleden zien aankomen. De fabriek heeft nog niet zo lang geleden jaren gekend dat er per jaar tonnen verlies werden geleden", zo zei ons één der directeu ren, „De oorzaak moet gezocht worden" aldus een andere directeur, „in het feit dat de Koninklijke Plateel haar vanouds goede naam langzaam maar zeker zelf heeft geconsumeerd door van de produk tie van verfijnde artikelen om te scha kelen naar de produktie van massa-ar tikelen. Toen de directie besloot het Goudse aardewerk er uit te gooien bracht zij zichzelf de nekslag toe." De huidige directie van de Koninklij ke Plateel is niet „uit het aardewerk'* afkomstig. De directeuren zijn afkom stig van de Emaillefabriek Edy in Die ren. Toen het bedrijf, nu ongeveer ze ven jaar geleden, door hen werd over genomen, stond het financieel echter reeds vrij wankel, aldus een andere zegsman, die ons ook als zijn mening verklaarde dat de Koninklijke Plated „al jarenlang een onbegrijpelijke loon politiek voert". Er werden soms .zo maar" loonsverhogingen gegeven, waar door de indruk werd gewekt alsof het bedrijf zo gezond was als een vis in het water. „En dat, terwijl er geen geld was om de fabriek lekvrij te houden. De gebouwen zijn inwendig je reinste afbraak", aldus deze directeur. Een wild geworden koe heeft dinsdag in Rotterdam nogal wat opschudding ver oorzaakt Het diex brak los tijdens het uitladen bij de schutstal van Hoogendoorn aan de Goudseryweg en rende weg in westelijke richting. Een door de meldkamer gewaarschuwde politiewagen zette de achtervolging in. De koe liep in de Zaagmolenstraat een tot nu toe onbekend gebleven fietser en bromfietser omver, belandde op het schoolterrein van de Dal-ton h.b.s, aan de Stad- houdersweg en richtte daar schade aan in bloemperken en gazons. De koe sprong daarna over een sloot en kwam op het terrein van de camping aan de Noorderkanaalweg terecht Daar struikelde het dier in hert mulle zand. On middellijk werd zij besprongen door haar achtervolgers en gekneveld met een touw. Het transport met de inmiddels gearriveerde veewagen verliep zonder moei lijkheden. Evert Dolman, de zo succesvoile Rot terdamse wielrenner had het maandag avond in Den Haag al verteld. „In Ro zenburg ga ik winnen, let maar eens op...." De Rotterdammer, die maandag avond in Den Haag niet was gestart heeft woord gehouden en op prachtige wijze de tweede wedstrijd van de natonale avondzesdaagse op rij naam geschreven. H(j -was echter niet de grootste verras sing van de in Rozenburg gehouden wed strijd, Dat was Bataaf Gep Cuvelier, die zowel de leiding van het algemeen klas sement als dat van het sprintklassement overnam van Hennjj Schotste» en Wlm van Dok. De Hagenaars Theo ten Dan» en Wim Paul rukten op naar de tweede plaats. Ten Dam in de algemene rang schikking en Wim Paul bij de sprinters. Het was op Rozenburg een bijzonder attractieve ronde. De stevige wind. die de renners op de dijk tegen hadden, dunde het rennersveld aanzienlijk en zorgde tevens voor een verwoed gevecht om de leidersplaatsen. Nadat het de gehele wedstrijd onrus tig was geweest, sprongen met nog veer tien ronden te rijden Evert Dolman en Bouwe Minekes in gezelschap van Dek- In een telegram heeft het ministerie van buitenlandse zaken aan Washing ton zijn verontschuldigingen aangebo den voor de behandeling van de zes tienjarige Amerikaanse miljonairszoon Robert Steinbriicke door de Rotter damse Vreemdelingenpolitie. Op 14 juni werd de jongen door de Vreemdelingenpolitie in hechtenis geno men op het schip Seven Seas, omdat zijn geldmiddelen (72 dollar) te gering geacht werden voor de doorreis naar Oostenrijk, die de jongen zei te willen maken. Bovendien was hij niet in het bezit van een retourbiljet voor Amerika. De Vreemdelingenpolitie verdedigde zich door te verklaren, dat in gevallen als deze dè Nederlandse belastingbeta lers maar al te vaak moeten opdraaien voor het gebrek aan geld van dergelijke bezoekers. In Rotterdam was men niet op de hoogte van de financiële status van Robert Steinbriicke en er is ook geen contact opgenomen met het Ame rikaanse consulaat-generaal in de Maas stad om zich daarvan te vergewissen. In het telegram aan de Amerikaanse regering te Washington wordt nu ge vraagd de excuses aan de ouders van de jongen over te brengen. Rationalisatie in de ladiiiêhehandeliii! „Dit vindt zjjn oorzaak in het feit, dat velen de rationalisatie slechts zien als een middel om tot een hoger ge win te komen. Natuurlijk speelt de bestrijding van de steeds stijgende exploitatiekosten mede een rol. Maar daar gepallettiseerd vervoer ook on vermijdelijk een nlef onaanzienlijk verlies aan scheepsrnlmte meebrengt is dat geldelijk gewin slechts een se condair doel. Het belangrijkste motief bjj ons stre ven om te komen tot volledig gepallet tiseerd vervoer is het ondervangen van bet chronisch schijnende en steeds toenemende personeelstekort bij ons stuwadoorsbedrjjf- Een enkel cijfer moge dit illustreren. In 1962 moesten w(j door een tekort aan arbeiders 39.537 ton goederen door andere stu wadoors in Amsterdam laten Iaden en lossen. In 1963 was dit cijfer geste gen tot 84.263 ton een stijging van maar liefst 113%. Door een rationali satie in de ladingbehandeling kunnen we trachten deze extra kosten op te vangen". Andere landen, met een door de staat geëxploiteerde vloot, streven wel naar een sluitende exploitatie, maar kunnen die niet bereiken om dat daartoe de economische voor waarden ontbreken. Het meest frap pante voorbeeld is wel de Braziliaan se koopvaardijvloot, die in 1961 een negen miljard cruzeiros aan vracht inkomsten inde. tegenover 32 miljard cruzeiros aan uitgaven. |M HETZELFDE nummer van De i Kroonvlag plaatst Va enige kant tekeningen bij de huidige (internatio nale) scheepvaartproblemen en hij bepaalt zich o.m, tot de maatstaven aangelegd door de overheden, die zich aan het rederen van een natio nale koopvaardijvloot wagen. „Het meest sprekende voorbeeld (van het aanleggen van andere maat staven dan de normaal-gangbare) hoedanigheid van reder tot de ont dekking komt dat de exploitatie van zijn vloot door de schatkist moet worden gesubsidieerd, dan beschikt hij in tegenstelling tot de particulie re ondernemer over (machts)midde- len die hem in staat stellen meer lading tot zich te trekken, n.l. door bij de wet voor te schrijven dat be paalde goederen of een percentage van het overzeese goederenverkeer met schepen onder de nationale vlag moeten worden vervoerd. Deze me thode, die werd „uitgevonden" door de Verenigde Staten en wordt aange duid met „cargo preference", is gre tig door andere landen met een nood lijdende koopvaardijvloot overgeno men. In een recente Duitse publica tie werd gesteld dat vandaag aan de dag 30% van het totale vervoer ter zee op de een of andere wijze aan vlagdiscriminerende bepalingen en voorwaarden is onderworpen. Vlag- discrimin-atie neigt er toe het tonna ge-overschot in de vaargebieden die er door worden getroffen nog te ver groten en de vervoerskosten te ver hogen". WE ZIJN ten aanzien van schepen langzamerhand wel gewend aan de overtreffende trap: gToot, groter, grootst, allergrootst. We kijken ner- J -ft t? li vormen de staats rederij en in de so cialistische landen, waar dat rederen niet een doel op zichzelf is doch slechts een onderdeel van een veel groter economisch (-commercieel) be stel, genaamd „staatshandel"'. In die landen is de rendabele exploitatie van de koopvaardijvloot niet meer een primaire eis, ook al zal men er ook daar ongetwijfeld naar streven. EN DAARMEE komen we dan weer op het onderwerp vlagdiscrimina- tie. Wanneer nL de staat ln zijn gens meer vreemd van op. In april bestelden Noorse reders bij Japanse scheepswerven twee tankers van 152.000 ton draagvermogen, maar eer der hadden Noorse reders aan de Ja panners gevraagd of zij twee tan kers van 130.000 ton konden bouwen. Wat de Japanners best wilden doen. Intussen heeft weer een Noorse re derij twee tankers van 125.000 ton besteld hij de Kieler Howaldtwerke, en de Hamburg-Siidamerifeanische Dampfschiffahrts Geselischaft te Hamburg bestelde bij dezelfde werf een tanker van 130.000 ton. Vier van de allergrootste zeereuzen bevaren al de zeven zeeën, nj. de Universe Apollo (114.300 ton), de Uni verse Daphne (115.350 ton), de Man- batten (108.590 ton) en de Nlsbo Ma ra, die met 130.250 ton het aller-, al lergrootste schip ter wereld is. HET NIEUWE cruiseschip „Neder land" (102 meter lang, 11.60 me ter breed, 9.20 meter boven de wa terlijn hoog) van de Köln-Düsseldor- f«r Rheindampfschiffahrt, dat dezer dagen met de zusterschepen Europa en Helvetia is ingezet op het traject Rotterdam-Bazel is een zeer luxueus schip. Het telt 102 modem ingerichte buitenhutten voor twee personen, elk o.m. voorzien van douche en toilet, een radio met een keus uit drie programma's, een teVfoon en een mogelijkheid voor t.v.-aansluiting. Er is op het schip geen klasse-in deling. Op het grote zonnedek staan dekstoelen, er is een zwembad aan gelegd en voorts is het gehele schip air-conditioned. De waterverplaatsing is 900 ton bij een diepgang van slechts 1.35 meter. Aangezien het bij de Rijnvaart van belang is, dat het gewicht zo laag mogelijk blijft, zijn grote delen van het hoofddek, het bovendek, het zon nedek en de dekopbouw uit licht me taal gemaakt. In totaal werd onge veer veertig ton aluminium gebruikt. Op 6 november zal de Holland- Amerika Lijn het s.s. Rijndam inzet ten m de nieuwe dienst op Austra lië en Nieuw-Zeeland en rond de wereld. Maar in 1965 zal ook de Maasdam een reis in deze dienst maken. Dit schip zal medio oktober 196o uit Rotterdam vertrekken en via Suez naar Australië en Nieuw-Zee land varen. Zoals bekend wordt de dienst uitge voerd in samenwerking met de Com- pagnia Genovese di Armamento S.p. A. (Cogedar Line), die op deze route de Flavia en de Aurelia exploiteert. ker. Manus Brinkman en Cock van der Hulst weg. E enronde later was het pleit echter beslecht en hadden Dolman en Minekes alleen de leiding genomen die zy niet meer af zouden staan. Minekes demarreerde in de laatste ronde op de dijk en met nog achthon derd meter te rijden had hij een kleine voorsprong weten te veroveren op een verwoed op zijn pedalen stampende Evert polman, die de Delta-renner pas in de laatste honderd meter te pakken kreeg... De uitslagen en klassementen na de tweede etappe- zijn: °e wtslagen van de tweede rit van de zesaaagse voor amateurs luiden: 5 SdlTL*?ueef: D°lman (Apollo) 20 pnt, 7nf ,^,^n^es'Duha19, 3, P. Barendrecht (De Mol) 18, 4. B. Verhoeven (Hoekse H.) M* pÜui (Spartaj 16, 6. W Paul (isparta) 15. 7. J. Wuurman (Champion) 14, *Jf' Suvel!er (Bataaf) '3. 9. J. Hoogland (Bataaf) 12, 10. H. v. Gent (Spartaan) 11. 1 loegenklassement: 1. De Bataaf (Halfweg) 34 pnt., 2. Sparta (Den Haag) 31, (Rotterdam* 26, Delta (Den Haag) 31, 3. Apolio e 4. De Mol (Dordrecht! 22, vV1 (Spijkenisse) 19 6. De Spartaan (Den Haag) 19. 7. Hoekse Renners ('s-Gra- vendeel) 17, 8. Le Champion (Amsterdam) n, 9. Olympia (Amsterdam) 10, 10. Kenne- nterland (Beverwijk) 7„ Sprintklasse ment: 1. W. Paul (Sparta) 3 pnt.. 2. G. Cuvelier (Bataaf) 2, 3. W. v. Smir- ren (Olympia) 1. Prestatieprijs: E. Dolman (Apolio). Totaal Klassement der Zesdaagse Individueel: 1. G. Cuvelier (Bataaf) 31 pnt.» 2 Tn. ten Dam (Spartaan) 23. 3 W. Paul (Sparta) 21. 4. .J Wuurman (Le Champion) 21. a. H, v. Gent (Spartaan) 20. 5. H. Schou ten (Bataaf) 20, 7, B. Minnekes (Delta) 19, 8. J. Serpentie (Kennermerl.) 19. Pioegenklassement: 1. De Bataaf (Halfweg) 80 pnt., 2. De Spartaan (Den Haag) 63, 3. Sparta (Den Haag) 40, 4. Delta (Spijkenis se* 35, 5. Dp Mol. (Dordrecht) 3!. fi Apolio (Rotterdam) 26. 7. Kennemerland (Beverwijk) 26. 8. De Pedaalriddcrs (Rotterdam) 26 Algemeen sprintklasse ment: 1. G. Cuvelier (Bataaf) 4 pnt.; 2. W. Paul (Sparta) 3 pnt.; 3. W. van Dok (W.-Frisia) 3 pnt. De enige mogelijkheid om het visum uit te reuken, zo zeiden zij, was in de presentatie van het paspoort in Den Haag. Dat zou hebben betekend, dat de heer Dake eerst vrijdagavond in Moskou zou arriveren. Op een tijdstip dus dat mr. Luns zijn politieke besprekingen in Mos kou zou hebben afgesloten en reeds naar Leningrad zou zijn vertrokken. De mede deling dat het visum alsnog was ver leend betekende dus niets anders dan een schijnmanoeuvre. Daarop opmerk zaam gemaakt antwoordde attaché De- dov, dait de ambassade had gedaan wat zij doen kon. 'VOO veri en Mr, Luns heefi vandaag een ontmoe ting gehad met premier Chroesisjef in het Kremlin, De heer Luns, die gisteren in Moskou is aangekomen, bracht eerst een bezoek aan de minister ran buiten landse zaken, Gromyko, Het onderhoud met premier Chroesjtsjef werd op zo kor te termijn geregeld, dat de Nederlandse ambtenaren moesten teruggaan naar do ambassade om de geschenken op te ha len die minister Luns voor premier Chroesjtsef had meegenomen. Een woordvoerder voor de Nederlandse am bassade zei dat hij niet meteen wist wat de geschenken waren. "Pil 9agb y. 84 h 18 Macöi kin Jfïin ec Ö88). .ÖMl tsbov &lan - Witie «m C ^fott «I lel.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2