Rond Schiedam is het nog landeli AGENDA Nieuwe oliewinmethode in IJsselmonde 100.000 niet te halen? ROTTERDAM MINDER BOEKEN UITGELEEND Fiets- of wandeltocht aan te bevelen Haast maken als men nog wil genieten Jaarverslag GOLB-Schiedambericht over 1963: E. Hagers-Segov in Den Haag begraven Holy-ziekenhuis had dakbrandje Groentewagen van de weg Burgerlijke stand Herten zijn te snel Gasdruk vervangt „ja-knikkers" Avondvierdaagse wordt succes „Benton goochelt op „Ay-Ay' 0! Geen voorrang: hersenschudding Jongetje met been tussen spaken HE1 is dan ook typerend dat ook een driejarig Schieikimnertje het verschil met het westen proeft. In het oosten van ons land kunnen de huizen j>*g dicht bij de natuur staan. Daar kan «et dan ook nog een belevenis zijn ais Snel heidsbeper king bij „Westerlee" Zeeman viel van kruk Mooie successen van „Maasruiters" PE ROTTERDAMMER WOENSDAG 29 JULI 1954 Nog geen bekentenis (Van een onzer verslaggevers) W/AT vroeger usance was, is nu heel moelijk geworden: het ontvluchten van de bebouwde kom. Eén van de vaste genoegens was het wandelingetje naar de polders. Zo'n trip behoeft nog niet geheel tot het verleden te behoren als men de energie heeft de aloude weg over de Overschiesestraat te gaan. Aan de periferie zijn nog plekken van stilte te vinden en ook de pastorale schoonheid is nog niet geheel verdwenen. GROEN KALF •••ere dagelijks WtoTteL 67674. W«tendorp' Park" KAR TE LAAT Temptatie Onaangetast Terug Prettig Jeugd Pagina 3 p de Haagse begraafplaats Oud Eylt 1 en Duinen is dindsdagmiddag in -He stilte het stoffelijk overschot van de vorige week in haar kamer aan de TJsclubdwarsstraat te Kotterdam ver moorde 28-jarige mevrouw E, W. Ha gers-Segov, begraven. Groot was de belangstelling van de ...(je Van familie en kennissen voor deze begrafenis waarbij met werd gesproken. Nadat de kist, omzoomd door vele bloemstukken, in de groeve was gezakt, strooiden de naaste familieleden, ook haar echtgenoot, bloemen op de kist. Feu zwager van het slachtoffer dankte voor de belangstelling. Mevrouw Hagers-Segov is bijgezet in het familiegraf van de familie Hagers die in Den Haag woont hoewel het be drijf. -~n machinefabriek, in Lekker- kerk' is gevestigd. Hoofdinspecteur F. B. T. Perdijk en enkele rechercheurs en fotografen wa ren op de begraafplaats aanwezig. Ondertussen heeft de vermoedelijke dader, de 23-jarige A. van L. nog steeds niet bekend. Hij blijft hardnekkig ont kennen iets met de gruwelijke daad uit staande te hebben. Vanmiddag zou hij «in de officier van justitie worden ivrrjcegeven. X)v officier van justitie bu de recht bank in Botterdam, mr. J. D. de Jong, heeft vanmorgen de23-jarige bouwkundig tekenaar A. van L. verdacht van dood sla/ op mevrouw Eleonora Hagers-Segov gehoord. Naar aanleiding van dit verhoor zal de rechter-commissaris, mr. C. 'J. van Zeben, een gerechtelijk vooronderzoek instellen. Van L. is inmiddels in het huis van bewaring ut Rotterdam opgesloten. De 20-jarige P. van G. verleende dins dagavond op het kruispunt Van Schraven- dykplem-Groen van Pnnstererstraat te Vlaardmgen met zijn motor geen voor rang aan een van rechts komende perso nenauto. Er volgde een aanrijding waar- bij v. G. een hersenschudding en won den aan armen en benen opliep. Hij is m het Algemeen Ziekenhuis opgenomen. Beide voertuigenwerden ernstig be schadigd. S «ff.- Bij werkzaamheden aan het dak van de technische afdeling van het Holy-zie- kenhuis te Vlaardmgen ontstond dinsdag middag een begin van brand. De brand weer heeft een deel van de dakbedek king los gemaakt, waarna bleek dat iso latiemateriaal was gaan schroeien. Met een nevelstraal werd de zaak op gelost. Schade richtte dit branche met aan. (Van onze correspondent) De 17-jarige J.S. uit Amsterdam reed dinsdag in Hoek van Holland op de fiets, met achterop een 2li-jarig broer tje, Het knaapje raakte met de rech tervoet tussen de spaken. Hij werd daarbij vrij ernstig aan het voetje gewond en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. (Van onze correspondent) De groentewagen van F. van Dop in Koek van Holland reed dinsdag bij het keren van een zijweg van de Strandweg af. De wagen kwam in een enkele me ters dieper gelegen kuil terecht. De inva lide bestuurder kon zich juist bijtijds in veiligheid stellen. De groentewagen werd iwaar beschadigd. De Argentijnse politie heeft in de stad Formosa bij de Paraguese grens ia verscheidene huizen wapens, munitie en communistische propaganda in be slag genomen. Vier personen, onder wie een inwoner uit Paraguay, werden ge arresteerd. Het wondeljjke is dat slechts weinig Schiedammers de ontdekkingsreis naar de rand van de stad maken. Toch is zo'n wandeling of fietstocht - vooral la deze zomerse tijd aan te bevelen. Men zal er echter genoegen mee moeten nemen dat overal de bebouwing stevige voet tracht te zetten. Iets van het landelijke ziet men nog aan de Overschiesestraat en later Over- schieseweg, waar de boerderijen langs de Schie zich wanhopig trachten te hand haven. Bij Schiedams invalsweg staat als trotse wachter het hoge stationsgebouw, dat aan de voet een imponerende ont wikkeling ondergaat. Aan de bouw van de Brandersbrug de oprit aan de zijde van 's-Graveland wordt hard gewerkt Ook de bouw van de kantorenflat en parkeergarage van D. Baron aan de zijde van Schiedam- Oost, die de fundering van de oprit naar de Brandersbrug vormt, vordert goed. Het betonnen skelet is tot op ruime hoogte gekomen. De wandelaar of fietser zal zich de moeite moeten getroosten om over de Oversehieseweg langs een trieste bebou wing te moeten gaan. Het industriege bied ziet er weinig aanlokkelijk uit. De straten aan de Rotterdamse zijde zijn heel grauw en de bedrijfspanden zijn niet mooi. Dat is in Schiedams Spaanse Polder minder het geval. Daar zijn de straten p Schiedam staan geen bomen", zei een driejarig Schiedaramertje on langs tijdens een vakantietrip in het oosten van ons land tegen een wel willende oosterling. Het opmerkingkie ran het Schiedammertje vonden we 20 gênant, dat we tegen beter weten in Schiedam hebben staan te verdedigen. hebben duidelijk gemaakt dat het kind verbaasd moet hebben opgemerkt dat het in de Gelderse stadjes gebrui kelijk is om langs elk huis, in elke straat, weg, laan bomen te zetten en dat het in Schiedam met dat drukke rerkeer nu eenmaal niet 1 ogel|jk is oreral groen te zetten. We hebben ver zuimd te vermelden dat ook naar onze mening te rigoureus de byi in de flora wordt gezet, om van het opruimen van de fauna maar niet te spreken. dan??'b'a®.Rotterdammer", Schie- redactie, Lange Kerkstraat 82. nt 10 5 4> b'S-g- H 5588 (toestel 62, tL„VIur b'S-g- 19 5 885) alleen voor -oaetieaangelegenheden. Bno[enf?c®laP mevrouw J. v. d. Hoek- i!,rn: Steenstraat 29. telefoon ■i (alleen voor klachten, adverten- U5588)1 onneraenten. b.g.g. telefoon bezorging: Agentschap (adr. Li?ïetlLda8- va« 18.311'9.30 uur. oeiangrgke telefoonnummers; Alarm 8165; alarm brandweer 69123; F® GG en GD 29290. ijSqSEDAM. Geboren: Willem J- z v p ?r00t en R. van <ter Krult: Uesbeth Jin - a ^A, m. Harthoom en R. Havinga; 1 v C. van Dorp en A. C. van Oena- er een kalf wordt geboren. De hele huurt had het gezien. Er stond plotse ling zo maar een kalf op twintig meter van de woningen. Dat kalf heeft uren de aandacht getrokken. Het stond af en toe, het log meestal en dat wekte het medelijden. Ach, het is ziek, het kan niet lopen, zeiden de ondeskundige stadsmensen nit het verzakelijkte westen. TJET oosten heeft ook telefoons en op 11 initiatief van hel westen begon men dan ook de eigenaar van het kalf te telefoneren. Deze kwam met een hevig hobbelende kar en iedereen zag dat het kalf daar op werd gesmeten. De kar reed zelfs caroassel in de weilanden, om ten slotte nog een koe te vangen. De kar kwam daarna naar de huizen toe, achtervolgd door alle andere koeien uit de wei. Bij het hek gekomen ontmoette de kar een heel gezelschap kinderen uit de buurt en wat logerende dames uit het westen, die nu weieens wetenschappelijk voor gelicht wilden worden. „Pasgeboren zeker, hé", zei een dame deskundig en „dat dacht ik wel", knikte ze. T^EX stiertje is het, hé", zei ze daarna en de boer hg knikte voort. „Dat is een boffie, hé, de dubbele prgs", zei ze nog vakkun diger, hoewel het voor ons de geheim taal naderde. De boer knikte. Ja", zei ze, „ik dacht, ik moet jullie maar bellen, want anders gaat dat beest dood, het is natuurlijk pas geboren en niemand was er bij. Wisten jullie het wel?" Nee, de boer wist het niet. tenminste dat is te zeggen, ze hadden gedacht dat het koeienkindje vorige maand geboren moest worden. De dame kraaide van verbazing. De koeien aan de andere kant van het hek loeiden treurig hun makkers na, alsof ze het niet vertrouwden en het grote gezelschap kinderen annex enkele dames keek opgewonden pratend de hobbelende kar na. Het is me effe wat, een maand te laat geboren en dat hadden wij daar alle maal in die landelijke omgeving ont dekt. Iets om thuis over te vertellen. En dat vertellen hebben we dan bg deze gedaan, hoewel we beseffen dat het nog mogelijk is om enkele kilo meters naar de rand van Schiedams gebied iets soortgelijks le ervaren. wat aantrekkelijker, hoewel ook dik wijls vuil en er staan enkele panden die het aanzien wel waard zijn, o.a. het Zweedse Sandvik en het is altijd interessant door het vele glas te kun nen kijken naar het mooie glazen ma teriaal van Pieterman. Wat verder in het industriegebied staan nieuwe au to's in series bij de dealers. Helaas onbegrijpelijk is de sfeervolle verbin ding met de Oudedijk verbroken, zo dat het Kethelse over de Oudedijk niet meer kan worden gehouden. Men ziet er de laatste boerderijen dan ook in eenzaamheid liggen. DE Strickledeweg is een temptatie. Het is er niet schoon en het is er heel druk. Aan het eind van deze merkwaar dige weg, die aan de ene zijde Schiedam en aan de andere helft (in de lengte) van Rotterdam is, dient er op te letten niet in de maalstroom van de verkeersdrukte te blijven, omdat men anders naar de rijksweg gaat, Links rijden of lopen naar de Schie brengt de rust en de ontspan ning. Aan de overzijde van het water ziet men de activiteit van de leden van de watersportvereniging De Schie. Langs de Schie handhaven zich ge lukkig nog heel wat boerderijen en het vee graast tot vlak aan de weg. Het Is magelfjk de rolbrug over te gaan en dan over de rustieke Polderweg te wandelen. De sfeer van het ü*.p heeft zich hier nog wel te stand gehouden en de ophaal bruggen bij de boerderijen vormen een fraai element in een stokje landelijk na tuurschoon, dat zich nog verborgen heeft kunn enhonden voor de moderne dyna miek. Het is ook nog mogelijk te gaan langs de Schiekade om te zien dat scheeps werf De Hoop ijverig kleine oliebootjes bouwt en in de uitspanning van Cyrene kan men nog als vanouds een drankje genieten. Dit is overigens de grens van Schiedam met Overschie. WANDELEND over de kade langs de Schie naar de Kandelaar gaat men langs de nog onaangetaste weilianden, die beurtelings Schiedams en Rotterdams en later ook nog Delfts gebied zijn. Voor de wielrijder is het ook mogelijk over deze kade te gaan, maar meer nog aan te beveien is een prettig tochtje door Overschie en over de oude Rotterdamse- weg, die tegenwoordig zo verborgen ligt dat het bromfietsers is toegestaan over de autoweg te rijden. Aan de ene zijde ziet men prachtige villa's, boerderijen en aan de andere zijde dommelen de vissers. Het onge repte verdwijnt dicht bij Delft. Het wordt daar een ware chaos, want res tanten van zeventiende, achttiende eeuwse bebouwing staat pal naast mo derne architectuur. Er staan nog heel oude geveltjes, oude boerderijtjes, de koeien lopen naast gigantische bouw werk envan deze tijd. De fabrieken hebben enorme opstallen geplaatst en ook de Technische Hogeschool heeft de arm ver uitgestrekt Dat brengt met zich dat er heel hoge fiagebouwen zijn neergezet en ook maanlandschappelijke fabrieksconstructies. Nu we toch in Delft fietsen, verzuimen we niet even over de grachten te toeren. Dat is wat moeilijk, er is sprake van eenrichtingverkeer en ook het grote Marktplein is niet te betreden, omdat daar een parkeerplaats voor auto's is gecreëerd en men bovendien de tribunes voor de Taptoe aan het plaatsen is. Toch valt er voldoende van Delft te zien, men hoort er in de drukte vele buitenlandse talen. TERUG naar de Schie, waar we langs de andere kant terug gaan. Bij de Van Leeuwenhoeksingei zien we dat een reeks „studentenkasten" is wegge broken en dat het verdwijnen van de oude herenhuizen een zeer ruime door braak onder de spoorlijn DelfSchie dam heeft opgeleverd. Achter de tun nel zien we rijen hoge flats geplaatst op het vroegere sportpark Om de moderne bebouwing te vermij den, gaan» we over de Schiekade, waar we eerst langs rijen fabriekscomplexen moeten gaan. Spoorijzer en vooral de A L fietsend houdt men voortdurend het oog op de Schiedamse skyline. Kabelfabriek hebben reuzenopstallen ge plaatst, waar een grote bedrijvigheid heerst. Bij het Delftse Kruithuis komt de ruimte weer in zich. Dat Kruithuis is te bezichtigen als tenminste de er hui zende jeugdvereniging aanwezig is. HET tochtje terug naar Schiedam over de Schiekade is een heel prettige fietstocht, vooral omdat de vroeger met puin bezaaide weg nu fraai is geasfal teerd. Weggebruikers komen hier nog zelden, zodat xnen vlak tussen de twee steden in van de rust en de natuur kan genieten. Bij Schiedam gakomen maakt het café De Kandelaar met veel dundoek reclame en dat is misschien wel nodig, want men zou het oude veer tevens café gemakkelijk voorbijrijden. Het staat om ringd door oude boerderijen. Het Schiedamse polderlandschap Ssnog vrijwel onaangetast. Men ziet hier nog de wgdheld van reeksen wetlanden, ver In het land woont een Schiedams gezin genoeglijk in een oude watermolen, maar helaas staat daar tegenover dat dichtbij de spoorwegovergang een bungalow wordt neergezet Het is weliswaar een heel mooie bungalow maar zo'n modem woninkje verandert het gezicht van het oude landschap. Overigens valt te raden of die bnngalow op Schiedams, Rotter dams of Delfts gebied staat, omdat de grenzen hier vreemd ineen grijpen. Dat weten de bewoners van dit gebied het best. als ze denken aan de knoop van verstarring die de utiliteitvoorzie ningen kunnen opleveren. Over de spoor wegovergang ziet men dat Kethel-Noord gelukkig ongerept is. Het lg'kt er zelfs op of Schiedams bouwwoede Kethel- Noord niet km naderen, want het groep je boerenwoningen ligt als een eilandje temidden van de weilanden. LHETSEN over de landelijke weg en ge- r nieten van de merkwaardige aanblik die de stad Schiedam in de verte biedt is dan ook goed mogelijk. Het lij nenspel van fabrieksschoorstenen, de oude kerktorens, de moderne flatgebou wen vormt een vreemd contrast. By Kethel-Dorp begint de ontwikkeling. Aan de rand van het dorpscentrum ko men kastelen van bungalows te staan, die door de omgeving onder de noemer „Goudkust" gevat zijn. In de kern van het oude dorp ver andert ook al wat, ook al staat het molenrad van molenbouwer Van der Loo nog rustiek temidden, van de hof steden. Direct achter de dorpskern ziet men een winkelcentrum in ont wikkeling langs de Schiedamseweg en daar achter zowel links als rechts de nieiwe wijken. In de buurt van Groen- oord duiken zelfs al de hoge betonblok ken op Vlaardings gebied op, alsof ze op zoek zijn naar een dringend con tact met Schiedam. Dat al te opdrin gende bijenkorfbeton duidt er wel op dat men haast moet maken als men nog genieten wil van de schoonheid van Schiedams nog landelijke periferie. (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van dinsdag geldt een maximumsnelheid voor de toegangswe gen naar het verkeersplein Westerlee in de rijksweg 20 bij De Lier en Maas dijk Deze maatregel geldt dus voor de Burgemeester van Doornlaan in De Lier alsmede de Galgenweg en de Oranje- sluisweg te Naaldwijk. Vooral voor vreemdelingen^ zal deze bepaling dienstig zijn, daar "zij nogal eens met flinke vaart het verkeersplein oprijden, hetgeen soms tot onplezierige situaties leidt. (Van onze correspondent) yÓALS reeds eerder gemeld zal het hertenkamp aan de Kluis- kade te Maasland verplaatst worden naar de Dijkpolder, dichtbij de tennisvlien Hoewel dit nieuwe kartvo al ge ruime tijd gereed is, wacht het nog steeds op zijtl bevolking. Gewacht werd tot de jonge hertjes geboren waren. Nu alle geboorten achter de rug zijn (er werd zelfs een tweeling geboren) was de tijd nu aangebroken om de herten over te brengen. Met de pasgeborenen had men geen moeite, maar met de oudere die ren ging dat niet zo vlot. Beter gezegd, het ging helemaal niet. Op allerlei manieren heeft men getracht de dieren te van gen, maar tot op heden zonder resultaat. De. dieren zijn heel mak en eten uit de handen van kinderen. Ook hun verzorger, de heer Huisman, kennen ze op een prik. Maar zodra men een hand uitsteekt om de dieren te grij pen, springen ze weg. Ook is het onmogelijk de die ren in hun slaap te verrassen. Zo macht het nieuwe kamp nog steeds op zijn bewoners. IJET is de bedoeling, dat omstreeks 1 april van het volgende jaar de produktie van het nardolieveld in IJsselmonde belangrijk zal worden opgevoerd. De Nederlandse Aardolie- maatschappij hoopt dan het nieuwe gascompressorstation gereed te heb ben, dat thans bi} dz rijksweg van Rotterdam naar Dordrecht in. aan bouw is. Met behulp van dat nieuwe gas compressorstation wü de N.A.M. straks de IJsselmondse aardolie aan de oppervlakte brengen volgens de ..gas- lift-methode", die in sommige gevallen ook in IJsselmonde goedkoper is (Van een onzer verslaggevers) In café „Klein Delta" aan de Oosths- venkade te Vlaardingen viel dinsdagmid dag de 29-jarige zeeman W. D. van een barkruk. Hij kwam met zijn hoofd ot> een traptrede terecht. Met een achterhoofdwond is D. ter be handeling naar het Algemeen Zieken' huis gebracht. (Van. onze correspondent) De Avondvierdaagse die op 11. 12, 13 en 14 augustus in Hoek van Holland wordt gehouden, belooft een succes te worden. De wandelmars wordt georga niseerd door de VW in het kader van de tentoonstelling Ay-Ay. echter met de bedoeling er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken. De inschrijving verloopt zeer bevredi gend. Het ligt in de bedoeling van de laatste avond een muzikaal feest te maken. De inschrijving loopt tot 9 au gustus bij de Hoekse VW. Kosten tot 14 jaar 1 en ouderen 1,25. Degenen die de vier avonden volbrengen (over 7, 10 en 15 km.) krijgen een gratis toe gangsbewijs voor Ay-Ay. (Van een onzer verslaggevers} IN Hoek van Holland zijn mensen, die het wat koelere strandweer met eni ge vreugde begroeten. De organisatoren der „Ay-Ay"-tentoonstelling namelijk, die het bezoekcijfer best nog wat willen zien stijgen. Aanvankelijk is uitgegaan van een totaal aantal bezoekers van 100.000. Maar dit cijfer kan waarschijnlijk niet meer worden bereikt. Een desondanks niet ontevreden voorzitter Teun de Bie vertelde ons dinsdagavond dat tot dusver tin ruim tien dagen dus) ongeveer 10.000 bezoekers zijn geteld. Daarbij zijn dan de abonnementen niet inbegrepen. Het lijkt onmogelijk dat in de resterende 20 dagen nog 90.000 bezoe kers de ,Ay-Ay"-tenten zullen betre den. „De laatste drie weekeinden zullen doorslaggevend zijn", aldus de heer De Bie, die uiteraard betreurde dat het. voor De Hoek overigens gunstige, warme weer een enigszins nadelige invloed heeft op „zijn" expositie. Het merendeel der bezoekers komt uit het Rijnmond gebied, maar ook uit overig Nederland komen geïnteresseerden en buitenlan ders (met name Duitsers) tonen ook be langstelling. Enkele nieuwigheden zijn er op de „Ay-Ay". Er zijn meer explicateurs aan getrokken om het geheel te verlevendi gen. Er zal meer amusement worden ge boden, het voorplein is verruimd, zo dat het uitzicht wat beter is, de exploi tatie der terrassen is verruimd. Zo doen de organisatoren hun best het groot scheepse evenement, dat de ontwikke ling van het Waterweggebied in verle den, heden en toekomst wil tonen, nog aantrekkelijker te maken. „Stunts ondernemen we niet", stelt Teun de Bie, die goede verwachtingen heeft dat van de honderdduizenden die De Hoek bezoeken zeker nog enkele tienduizenden de „hallen langs de Wa terweg" zullen betreden. dan het oppompen met de bekende ja-knikkers". In Mammogram", het personeels orgaan van. de N.AM., troffen wij bijgaande tekening aan van het in aanbouw zijnde gascompressorstation. Daarin zullen vier gascompressoren worden opgesteld met een gezamen lijke capaciteit van 400.000 kubieke meters gas per dag, dat moet worde» gecomprimeerd van. 1 tot 62 kilogram per vierkante centimeter druk. Buiten het gebouw komen aan de achterzijde de luchtkoelers. Terzijde van de ingang komt een gasdrooginstallatie. Op een concours hippique te Dor drecht. dat uitgeschreven werd ter gele genheid van de grote landbouwtentoon stelling en waar tevens de kampioen schappen voor de landelijke ruiters wer den verreden, hebben ook de „Maasrui ters" uit Maasland deelgenomen. In de middelzware afdeling dressuur wist het achttal van de „Maasruiters" het kampioenschap van Zuid-Holland te veroveren. In de individuele dressuur klasse M wist A P. Chardon met „Ani mo" zich vijfde te plaatsen. Jan Char don met „DEO" werd eerste in de jeugddressuur en P. van Leeuwen met „Anecdote" eerste in de L dressuur. Abr. Chardon won de tweede prijs springen klasse M met „Fiola" en HL v. d. Berg de derde .prijs springen klas se L met „Tudora In de wedstrijd om het kampioen schap mennen kreeg Abr. Chardon met „Salier" de derde prijs. Als gevolg van het feit dat de par keerplaats voor bromfietsen en de stal ling voor fietsen bij het sportpark „Zuidbuurt" te Vlaaxdingen te klein ge worden zijn voor het toenemend aantal sportparkbezoekers met deze voertui gen. worden de fietsen en bromfietsen onder meer tegen de beplantingen en afrasteringen gedeponeerd. B. en W. stellen de gemeenteraad na opschuiving van het betegelde gedeelte en een vergroting van de beide par keerruimten voor. Op het vergrote deel van de rijwielstalling zullen dan per- koenpalen worden geplaatst waaraan planken worden bevestigd. Verder zal op verzoek van de voetbal vereniging D.V.O. vanaf de kleedgele genheid naar de langs het veld staande zitbanken een tegelpad worden aange legd, aangezien deze banken bij slechte weersomstandigheden moeilijk te berei ken zijn. (Van onze correspondent) T\E DIERENBESCHERMING afde- ling Vlaardingen en Hoek van Holland heeft op de tentoonstelling Ay-Ay in Hoek van Holland -een zeer aantrekkelijke stand ingericht. Deze stand trekt steeds veel bezoekers. Dat is te danken aan de belangstelling die de dierenbescherming altijd heen. Daarnaast heeft het bestuur kunnen zorgen voor een speciale trekpleister. Die trekpleister is de heer G. Grooten- boer. De heer Grootenboer is een amateurgoochelaar die in Hoek van •Holland woont. Niet zo maar een goochelaar echter. Immers „Bento". de artiestennaam van de heer Grootenboer, heeft op ver schillende nationale en internationale concoursen al prijzen gewonnen en hij was ook al een keer amateurkampioen van Nederland. De verleiding is vaak groot geweest, maar „Bento" heeft de amateurstatus nooit vaarwel gezegd. De vingervlug ge douane-ambtenaar blijft het gooche len zien als een hobby. De dierenbe scherming is daarmee nu ten zeerste gebaat, want de voorstellingen van „Bento" kosten nu praktisch niets. Wat er geboden wordt is beslist de moei te waard, want de heer Grootenboer heeft voor zijn optreden op Ay-Ay een speciale „Kür" samengesteld (Van een onzer verslaggevers) tïET aantal uitleningen van hoeken Tl is in 1963 aanmerkelijk gedaald in verhouding tot vorige jaren, toen steeds stijgingen vielen te vermelden bij de Gemeentelijke Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Schiedam. Dit wordt vermeld in het jaarverslag van de GOLB-Schiedam, waarbij als oor zaken worden genoemd de koude winter en het feit dat er een stagna tie was in de binderij. Deze binderij kreeg een geheel nieuwe behuizing in de turn cn het zijn juist de nieuwe boeken, die nog gebonden, moeten worden, waar veel vraag naar is. In het verslagjaar werd een Centrale Schoolbibliotheek opge richt, die voor alle lagere scholen in Schiedam van betekenis is geworden Een nog hechtere samenwerking met de R.KL openbare bibliotheek kwam daardoor tot stand. Het experiment om zaterdagsmiddags de centrale bibliotheek te sluiten, slaag de niet. De belangstelling daalde enorm. Men maakte weinig gebruik van de mo gelijkheid om de bibliotheek zater dagsmorgens te bezoeken Medio oktober werd de bibliotheek weer zaterdagsmid dags open gehouden en nu verwacht de leidmg dat de cijfers over 1964 weer gunstig zullen zijn. Het boekenbezit nam toe van 64254 tot 84361 werken. Dit wordt een zwakke stij ging genoemd, te wijten aan de dras tische verwijdering van verouderde boe ken. Aangekocht werden 4512 boeken en verwijderd werd 4405 banden. Uitgeleend werden 116 911 romans te gen 121.249 m 1962. Hiervan was 44,1 79 in het Nederlands vertaald, verder 7,1 Engels, 2.5 Duits, 1,8% Frans en een half procent andere talen. Het aantal uitgeleende jeugdboeken bedroeg 88.941 tegen 87.650 in 1962. Hiervan was twee derde jeugdverhalen en een derde jeugd- studieboeken. Er werden 93 577 studieboeken uit geleend tegen 91200 m 1962. Geschie denis er. land- en volkenkunde trekt de meeste belangstelling, namelijk 27,87 daarna letterkunde 20.65 toegepaste wetenschappen 13,28 kunst, sport en spel 10,69 natuur wetenschappen 8,50%, sociale weten schappen 9.1 °i. wijsbegeerte en psy chologie 3,83 Va. godsdienst 3 ",l, taal wetenschap 2,54%, algemene werken 0.24 Het aantal leden bedroeg 4711 tegen 4598 in 1962. Het aantal jeugdlezers steeg van 2442 naar 2472. Onder de be zoekers van de tijdschriftenzaal werd een enquête gehouden, met als resultaat dat acht abonnementen werden opge zegd en vijftien nieuwe werden toege voegd. Regelmatig worden exposities op allerlei gebied in de bibliotheek gehou den. Zo is er ook geregeld lectuur te zien die aansluit bij gehouden of komen de televisie-uitzendingen. Verwacht wordt dat het lezersaantal in Schiedam-Oost zal toenemen, omdat het filiaal Oost een nieuwe ruimte heelt. In de jeugdafdeling worden tijdens de kinderboekenweek met succes vertel- uren gehouden. Gebleken is dat de jon geren veel „leeshongeriger" zijn dan de ouderen. Plannen zijn er om de uitleen- ruimte voor Schiedam-Zuid te vergro ten, zodat er ook een leesgelegenheid komt en een kleine naslagcollectie een plaats kari vinden. Be uitleningen In Schiedam-Znld ver tonen si jaren achtereen een stijgende lijn. De uitleen van studiewerken in Ke thel nam met liefst 25 toe. De behui zing in de voormalige raadzaal wordt te klein genoemd. Het bestuur van de GOLB heeft aan het gemeentebestuur verzocht ruimte voor een in Kethei te bouwen filiaal te reserveren. Dit wordt gerechtvaardigd geacht met tiet oog op de groeiende bevolking in de wijk. Het omvangrijke werk voor de Cen trale Schoolbibliotheek wordt een suc ces genoemd. Voor de klassen 5 en 6 werden kerncollecties gemaakt en voor de klassen 4 is een keurcoliectie in voorbereiding. De kinderen ontvingen de pakketten boeken met gejuich. De collecties zijn bezorgd bij 16 openbare scholen, 10 herv. scholen, vier geref scholen, de Chr. VGLQ en de VGLO. 12 R.K scholen. Hiervoor werden in 1953 3566 boeken aangekocht, waarvan 3054 leesboeken en 512 studieboeken. Het rijk verstrekte de GOLB in 1963 een subsidie van ƒ38119, de provincie een bedrag van 12.641,65 en de ge meente een subsidie van 189.510,47. Aan. abonnementsgelden werd ontvan gen ƒ13.340,20 en bijna tien procent extra leverden boete- en besprcek- gelden op, namelijk ƒ1.296,86. N ENKELE WEKEN tfjds hadden drie jeugdige Rotterdammers een stuk of tien inbraken in de Maasstad en elders gepleegd. De vetste bult haalden zij utt Utrecht weg, waar zij bil een „kraak" twaalfduizend gulden stalen. Op 6 maart werd het drietal echter in Delft door de politie aangehouden en dinsdag morgen stonden twee leden van het trio voor de rechtbank in Rotterdam, «ie derde, een zestienjarige jongen, moet zich bij de kinderrechter voor zijn da den verantwoorden. Tegen de oudste, de 22-jarlge matroos T. K„ eiste de officier een jaar cel en tegen de achttienjarige hnidenschoomnaker N. T. B. vijf maan den. Verder vorderde hij tegen beiden een voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Ook in Rotterdam had het trio geducht huisgehouden. Zo stalen zij in de nacht van X maart aan de Oostzeedijk bij een confectiebedrijf 875 gulden en bij een technisch labo ratorium 270 gulden. In de nacht van 6 maart togen zij in de auto van K. naar Delft, waar zij bij het Mineraal Technologisch instituut aan de Curagao- straat inbraken. Zij konden echter niets van hun gading vinden. Tom zij weer buiten kwamen, voelden zij dat er on raad dreigde. Als een haas klauterden de jongens in K.'s auto en hielden zich slapend. De politie, die op de loer had gelegen, liet zich echter hierdoor niet misleiden en arresteerde de drie inbre kers. Drie maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering eiste de officier tegen het negentienja rige kamermeisje A. M. C. S„ die in het Hilton Hotel, waar zij in de eerste helft van dit jaar werkzaam was, diefstallen had gepleegd. Uit koffers van gasten stal zij voor een aanzienlijk bedrag san Nederlands, Zwitsers en Italiaans geld. Voorts maakte zij zich meester van een schakelarmband, toebehorende aan de bedrijfsleidster. Uitspraak in alle zaken op 7 augustus. nE 27-jarige magazijnbediende H. A. 7 Y' uii Botterdam Is gearresteerd om dat hij een groot aantal zaken heeft op gelicht. Zo zijn er aangiften binnen van twee fotozaken 225 en 2X4 aan foto artikelen), van een elektro-technlsch handel 1.100 voor een bandrecorder) en van een groot magazijn (f 1,500 aan di verse artikelen). Bij deze zaken kocht hij artikelen en betaalde onder eigen naam per giro. Toen hij later terug kwam en weer beloofde per giro te be talen, kreeg hij allerlei artikelen «o mee. Deze verkocht hij de dag daar op aan opkopers, ook onder eigen naam. Toen betaling bij de eerder genoemde winkels uitbleef deed men aangifte btl de politie. De politie lichtte hem maan dagmorgen van zijn bed. De politie vee- wacht dat nog meer aangiften zullen vol gen.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1