Oranjebrug in laatste belangrijke jaar? AGENDA Veld gevonden voor duel A.B.C.-ploeg-Stibekavo Vakantiekinderspelen wens blijkt te leven Zwaluwen: voor tweede keer H. v. d. Berg-tornooi ROTTERDAM \ele reacties op Warande-serie o Verbinding viert haar zilveren jubileum Indonesiërs in Nederand gaan zich verenigen Muzikale mars van Ahoy Jongen gewond in rupsbaan Nieuwe datering bij biliotheek "Kiekjes uit het Kabinetje (O) Vele problemen overwonnen Inbrekers deden zich tegoed in kantine „Harga" Fietser gevallen in de sprint Vraag is: Wie begint er mee? Voetbalevenement op 22 augustus Interessante gegevens te berde gebracht DE ROTTERDAMMER Pagina 3 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1964 Bromfietser tegen vrachtwagen Bij het oversteken aangereden D. J. de 'Lange (73) overleden MISVERSTAND VOORKOMEN en dagelijks GEMIS BEZINNEN KNELPUNT in de verkeers ader dwars door Schiedam is de brug over de Nieuwe Ha ven. Plannen om de haven te dempen, om de weg van de Burgemeester Knappertiaan rechtstreeks door te trekken naar de Koemarkt zijn er wel geweest maar helaas heeft men nimmer zo doortastend durven handelen. Wel de tijd.... Hulpbrug Veranderd.... Pauline v. d. Wildt in zivemploeg voor Tokio gekozen Waterbericht VERKOOPSTER en LEERLING-VERKOOPSTER Met brommer over beg gesmakt (Van een onzer redacteuren) "jl/TET instemming hebben enkele J-'-l lezers ons commentaar over de wens voor Vakantiekinder spelen. begroet. Vroeger hadden wij van die aardige vakantiekin derspelen. Waarom zijn ze er nu niet? De jeugd schooiert nu maar op straat is het commen taar van deze lezers. Zij ver» zochten met aandrang te willen apelleren voor activititen die weer tot het organiseren van dergelijke spelen zouden leiden. Bundelen Op één dag Veteranen (Van een onzer redacteuren) NZE fotoserie over de Waran- heeft goede reacties opgeleverd. De heer Van der Most liet een kritisch geluid horen over deze Warande. Hij zei dat. zijn woon huis niet gelegen is in het deel dat rustiek te noemen is omdat de Warande aan de kant van de St. Liduinastraat nog al veel last heeft van het lawaai van auuto's en garages. Weiland Torentje Op 4 juli is te Utrecht opgericht de Perhi - bijstand aan Indonesia"), een organisa tie, die alle Indonesiërs in Nederland wil omvatten en die alle beschikbare krachten wil bundelen en in dienst stel jen van de opbouw van Indonesië. ,Deze organisatie, die vandaag voor de eerste maal in de openbaarheid trad en waarvan het secreatriaat is gevestigd Voorschoterlaan 84c in .Rotterdam, ba seert zich op de lilosofische ondergrond van de Republiek Indonesia, de ,,Pant- ja Sila". Voorzitter is drs. F, Sonseville, vi ce-voorzitter is de heer M. Pattipei- hihu, secretaresse is mejuffrouw drs. A. Djajasubrata, penningmeester is de lieer E. W. Titaheluw, tweede penningmeesier j5 de heer I. B. Alatas, commissaris sen zijnde heren J, Rijoly, A Rimzi, H. Mocht ar en H. Padmakusuma Op de Abraham van Stolkweg is van morgen de achttienjarige kantoorbe diende B. F. van Rijnoever uit de Graswinckelstraat te Rotterdam met lijn brommer tegen een vrachtwagen die juist de opslagplaats van de gemeen te opreed, gebotst. De jongeman viel met zijn hoofd tegen de laadbak. Hij kreeg een bloedende hoofdwond en werd naar het Dijkzigtziekenhuis overge bracht. Niet ver van de ouderlijke woning in de Eendrachtsstraat te Rotterdam werd dc vijfjarige Chris Westphal. toen hij plotseling de rijbaan overstak aangere den door een personenauto. Het ventje werd met een scbedelbasisbreuk naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Het tamboers- en irompetterskorps Ahoy maakt vanavond een mars door Rotterdam-zuid. Om half acht vertrekt het korps van gebouw Timotheus aan de Boergoensestraat en het komt daar omstreeks kwart voor negen terug Dan is er gelegenheid inlichtingen te' ver krijgen over het lidmaatschap van Ahoy Volgende maand begint namelijk dé cursus voor nieuwe leden. la de ouderdom van 73 jaar is over leden de heer D. J. de Lange, oud commissaris van de R. V. S. Bijna 48 jaar is de heer De Lange, die in alle stilte is begraven, aan de verzekering maatschappij verbonden geweest. (Van een onzer verslaggevers) Op de kermis in Schiedam ontstond een ongeluk toen een onbekende jongen in de rupsbaan wilde springen. Hij sleur de bij zijn sprong de 14-jarige Peter V. mee en deze, die op dat moment een kaartje voor de rupsbaan wilde kopen, kreeg twee gekneusde ribben. De EHBO heeft de jongeman behandeld, die daar na naar huis kon gaan. De gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek in Schiedam, die deze week heropend is, heeft met ingang van twaalf augustus een nieuwe datering voor de boeken ingevoerd. In het ver volg worden de uitgeleende werken niet langer afgestempeld op de dag van uit gifte maar op de datum dat de boeken moeten worden teruggebracht. IJ ET hapert misschien wat aan de voorlichting stelden wij gisteren toen we schreven over ilr verhoogde huren voor de gymnastieklokalen De zaak had ongrtwgfeld heler duide lijk kunnen worden gemaakt. Zo meent men nu dat men op slaande voet de verhoging diende te hetalen en uit de volledige tekst, die wij gi.-leren publi ceerden, is het wel duidelijk geworden dat de verhoging eerst op I oktober in gaat en dat men dan voor een kwartaal dient te betalen, dus oktober, november en december. Sommige bestuurders waren ontstemd dat ze drie maanden van te voren zouden moeten betalen, dus in jtmi boewei ze eerst in juli de mededeling ontvingen. Dit is dus een van de misverstandjes die voor komen liadtlen kunnen worden bij betere voorlichting. TV/IE die voorlichting had moeien verstrekken is niet zo belangrijk. De gemeente had het zeker kunnen doen. De gemeente is evenwel en helaas hy meer besluiten, die de be langstelling hebben van de burgerij zeer zwygzaam. Die geslotenheid be vordert de goede sfeer in onze stad Dagblad „De Rotterdammer", Schie- oamse redactie. Lange Kerkstraat 82, lei 64154, b.g.g. 11 558 8 (toestel 62, ha 18 uur b.g.g. 19 588 5) alleen voor tedactieaangelegenheden. Agentschap; mevrouw J. v. d- Hoek- "■wgendant, J. Steenstraat 29, telefoon |™1 (alleen voor klachten, adverten ties en abonnementen, b.g.g. telefoon 115588). Slachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 13.30—19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm Politie 64686 alarm brandweer 69123; "arm GG en GD 29290. Apotheek: 't Gouden Hert, St. Liduina- •traat-boek Brugmanstraat, tel. 68364. niet. Dat blijkt nu weer uit de kritiek die de gymnastiekverenigingen en en kele andere clubs hebben. Men kan zeggen dat de kritiek ongegrond is maar juister zou zijn geweest als men de kritiek had voorkomen. We menen overigens dat ook de SBLO in dit op zicht te kort is geschoten. HET had menen wij op de weg van de SBLO gelegen om tijdens een speciale vergadering de betrokken clubs een uiteenzetting te geven over de motieven die tot de verhoging hebben geleid. Als de clubs was gewezen op het feit dat de huren elders nog hoger zijn dan was al veel kraeht aan de verontwaardiging ontnomen. Hier doet zich overigens ook het gemis voelen aan goede communicatie tussen SBLO en de clubs. De zestig (en steeds meer) 1»ij de SBLO aangesloten sportvereni. gingen zouden gediend zijn met een periodiek dat maandelijks eventueel twee-maontlelijks verschijnt en dat voor lichting aan aile sportverenigingen geeft. Dat blad zou bovendien alle pro blematiek van belang voor Schiedamse clubs kunnen behandelen en kunnen vertellen van dc activiteiten (het zijn er vele) van dc Schiedamse clubs. Zo'n blad zou een nuttig formnorgaan voor de Schiedamse sport kunnen worden. jVTISSCHIEN dat de SBLO zich dezer dagen eens kan gaan be zinnen op liet creëren van een der gelijk communicatieorgaan, zoals de SItLO zich naar onze mening zou kunnen bezinnen op wat meer bin ding, op wat meer activiteiten voor de Schiedamse clubs. De vrije zater dag is er om wat activiteiten te gaan .•ganiseren. Daarnaast kunnen cur sussen, lezingen, toernooien, wed- Strijden om kampioenschappen van Schiedam tot nut van de Schiedamse gemeenschap eens onder tie loep ge nomen worden. De SBLO had nim mer geld om iets dergelijks te orga niseren. Onlangs heeft de gemeente dat geld wel verschaft zodat plannen nu ter hand genomen kunnen worden. De plaatjes tonen wel dat er twintig, dertig jaar geleden nog geen sprake was van een. verkeers stroom van twintigduizend auto's op de verkeersader. (Van een onzer redacteuren) Verwacht wordt nu dat de Oranje- brug zijn laatste belangrijke jaar te gemoet gaat omdat volgend jaar de Brandersbrug over de Schie gereed is, dan heeft Schiedam een tweede traverse, en dan zullen vele wegge bruikers de verkeersader Horvath- weg-Burg. van Haarenlaan gebrui ken. Voorlopig echter zal zich nog een mierenstroom van auto's, wielrijders e.d. over de brug blijven wringen. Toch is de Oranjebrug en ook de er op aansluitende Koemarktbrug niet oud. De Koemarktbrug werd op 23 november 1927 in gebruik ge nomen, de Oranjebrug werd op 28 februari 1939 opgeleverd. HET gereed komen van de Oranje brug was 25 jaar geleden heel belangrijk. De commissaris der Ko ningin was dan ook op maandag 13 maart 's morgens om elf uur aanwe zig bij de officiële ingebruikneming. Toen was de brug al twee weken ge reed maar de doorbraak Koemarkt- Oranjestraat moest eerst nog gereed komen. De tijd had men toen nog wel. Dat blijkt ook uit het feit dat de brug is gebouwd met steun van het werk fonds 1934. Eerst op 28 december 1936 werd een hulpbrug op paaljuk- ken geplaatst waardoor de oude draaibrug kon worden gesloopt. De hefhoogte van de huidige brug is zeven meter, diepte doorvaart drie meter, de rijbreedte is 23 meter. De Oranjestraat werd verbreed tot 28 meter en de Burgemeester Knappert iaan tot 30 meter. Achttienduizend vierkante meter weg werd bestraat, een gedeelte kreeg een gewalste fun dering. UIT de verzameling van de heer C. Groeneweg Beijerlandsestraat 8 tonen wij enkele platen die vlak voor de oorlog moeten zijn gemaakt. De plaat met de logger waarin een kapper gevestigd was toont de voorlaatste Oranjebrug. Het plaat je met de molens op de achtergrond is heel bijzonder want men ziet er de hulpbrug, die van 5 april 1936 tot 1 maart 1939 dienst deed, in werking. 17MV De leek zal concluderen dat de plaats van die hulpbrug, iets naast het verlengde van de Burgemeester Knappertiaan, naar de Westvest ge schikter lijkt dan de plaats van de uranjebruggen. Ten slotte tonen we de nu zilveren Oranjebrug met een kijkje op de Oranjestraat en daarbij ziet men dat het front van de Oranjestraat ook danig veranderd is. Daar is nog geen Oranjegalerij te zien. Achter de bomen ziet men de he iaas verdwenen herenhuizen van de Lange Nieuws traat. Op de achter grond is het toenmalige postkantoor te zien waar nu de Amsterdamse Bank staat. (Van een onzer verslaggevers) NA een lange speurtocht is het be stuur van de Algemene Bedrijfs voetbal Competitie er in geslaagd een veld te vinden waarop de ere- wedstrijd Schiedams selcetiebedrijfs- elftal tegen het vertegenwoordigende elftal van de Stibekavo uit Rotterdam zal worden gespeeld. De wedstrijd zou eerst op een terrein van „Schiedam" worden gespeeld. Dat kon niet omdat de Stibekavo be zwaar had tegen de tijd, daarna werd na veei moeite een veld van handbal vereniging DWS gevonden maar later bleek dat er geen kantinebeheerder zou kunnen zijn. Inmiddels was wel gebleken dat vrijwel alle velden in Schiedam zaterdag nog in de rustperiode vanwege de restau ratie zijn en de enkele overige zijn in gebruik. Tenslotte werd een laatste mogelijkheid De jeugdige Schiedamse Pauline van der Wildt, lid van de Schiedamse Zwem Club, is in de wolken. Zij is gekozen als lid van de Nederlandse zwemploeg die naar de Olympische Spelen te Tokio gaat. Pauline van der Wildt volgt de Schiedamse Cocky Gastelaars op, die ook op de honderd meter vrije slag goede resultaten heeft behaald. Cocky Gastelaars heeft de laatste maanden nog wel hard gewerkt aan een come-back maar zij slaagde er niet in tot de snelsten door te dringen. Pauline van der Wildt zal vermoede lijk in de estafetteploeg op de viermaal honderd meter vrije slag gaan duelleren «net de befaamde Amerikaanse ploeg. Woensdag )2 aug.: Gemiddeld keuken- zoutgehalte 558 milligram per liter. Verwachting voor morgen 13 aug.: Gemiddeld keukenzoutgehalte 540 milli-» gram per liter. gevonden. De ABC voetbalt zaterdag avond om zes uur tegen de Stibekavo op een der nieuwe velden achter de HDVSJterreinen, dus op een veld dat door WF, Martinit, Schiedamse Boys en HBSS gebruikt wordt. De strijd zal met muziek worden opge luisterd en de baten zijn zoals bekend bestemd voor de sporthalactie. De ABC hoopt hiermee meer dan duizend gulden aan de SBLO te kunnen over dragen. DAMES-HE REN-KINDERKLEDING DOOR HOOGENDAM GEKLEED fjUtÊBjm ...GOED GEKLEED Rotterdam: Jonker Fransstr.92 en 130 Viaardinsen: Korte Hoojstraat 29-31 VRAAGT voor de afd. Dames- en Meisjeskleding van haar Vlaardings bedrijf een Sollicitatiesdagelijks van 9—6 uur aan ons bedrijf Korte Hoog straat 2931, Vlaardingert. Telefonisch solliciteren nr, (01898) 6292 of na 7 uur n.m. nr. (010) 18 2037. Ev. schriftelijk. De 23-jarige kantoorbediende mejuf frouw Karolina M. van der Hoek uit de Tollensstraat te Schiedam werd dins dag bij een ongeluk met haar brom mer op de (bovendijkse) Schiedamse- weg gewond. Toen zij de vijftienjarige wielrijdster Jeanette Stout uit de Bur gemeester van Haarenlaan te Schiedam, wilde inhalten, is de rechter handrem- greep van haar brommer vermoedelijk verward geraakt in de opwaaiende jas van de scholiere. Mejuffrouw Van der Hoek werd met haar bromfiets over de heg op de rijbaan gesmakt en liep daarbij verwondingen aan hoofd en rug op. Zij is naar het Dijkzigtzieken huis overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) In de kantine v.an het gemeentelijke sportpark in Harga is ingebroken. De daders hebben de deur opengerukt en stukken hout uit de deur getrokken, daarna hebben ze rustig meerdere fles sen frisdrank en bier gedronken en flink gesnoept van de aanwezige voor raad snoepgoed. Diverse artikelen wer den baldadig op de grond gesmeten. De 17-jarige A. F. V. uit Rotterdam te dinsdag op het fietspad langs de Rotterdamsedijk gevallen. Hij begon op zijn racefiets een sprintwedstrijd met een onbekend gebleven bromfietsrijder. Toen V. even omkeek werd hij van achteren aangereden, door de bromfiet ser. waardoor hij kwam te vallen. De tegenstander reed rustig door. V. kreeg schade aan de kleding en liep schaafwonden op die door de broeders van G.G. en G.D. zijn verbonden. SCHIEDAM. Geboren: Jacob W zv J A Beilingwout en M Roodenburg; Anthonie J zv A P Luteijn en J van Gaaien; Petrus FMnHA Lansbergen en M A Sunder. Overleden: A Spek 70 jr. We hopen dat deze spelen er in het belang van Schiedams jeugd weer komen maar we stelden de vraag al: wie begint er? We geloven dat het nu reeds tijd is om tot handelen over te gaar, en het zou goed zijn als de krachten alvast werden gebundeld. Het eerste wat gedaan moet worden is tot een zekere inventarisatie van de be schikbare krachten over te gaan. Men zal uiteraard veel bedenkingen tegen deze spelen hebben. Er zou geen terrein zijn. Wij waren dezer dagen in Schiedams industriegebied en we zagen daar meer dan voldoende ter rein. Het opgespoten gebied achter de Oudedijk zou geschikt zijn evenals de weilanden achter Prinses Beatrixpark. Er zouden geen vrijwilligers beschikbaar zijn. Ook dat betwijfelen we. Het ligt er maar aan hoe men de zaak aan pakt. Als men groepen negeert of passeert in deze stad dan kan men niet verwachten dat deze groepen zullen meewerken. Het moet toch mogelijk zijn om de moeders in de wijken bij elkaar te brengen ter bespreking van plannen voor vakantiekinderspelen. Die kinde ren zouden onder begeleiding van de moeders naar het centrale speelterrein kunnen gaan. Uiteraard dient niet alleen een beroep te worden gedaan op de moeders maar zeker ook op de kerkelijke organisaties, verder op de wijkverenigingen, op de onderwijskrachten, de jeugdleiders en op verdere sport- en jeugdverenigingen in Schiedam. Dit alles moet gebundeld worden. Een Initiatief uit een enkel kanaal is dan ook het beste en hopelijk kan bureau onderwas van onze gemeente een der gelijk plan gaan stimuleren. Wat er aan spelen e.d. gedaan moet worden is een vraag voor later. Die vraag kan men in het winterseizoen gezamenlijk gaan be spreken. Bureau onderwijs zou nu alvast kunnen gaan kijken hoe Rotterdam, hoe Eindhoven en andere plaatsen het doen. Daar hebben Jeugdland en Wonderland veel succes. Schiedam behoeft geen imitatie van Rotterdam en Eindhoven te zijn maar van anderen valt zeker te leren. Op onze terreinen heeft men geen gebouwen be schikbaar. zegt men misschien. Nee, dat is zo, maar dan kunnen er grote tenten worden gezert en misschien valt eT toch nog wel iets met gebouwen of fabrieks hallen in de buurt te combineren. Er zijn voldoende mensen in Schiedam die wel wat kunnen en willen organi seren ook al betwijfelt men. dat weieens. Er zijn voldoende muziek- en cabaret groepjes in Schiedam die voor de jeugd zouden willen optreden. Er zijn voldoende sportfunctionarissen die vrije tijd willen offeren om de jeugd met sport bezig te honden. Hetzelfde geldt ook voor de functionarissen van jeugdorganisaties en dat betekent dat men eenmaal op gang gekomen, een maal aan het vergaderen geslagen ai spoedig tot heel mooie resultaten zou kunnen komen in ons de laatste tijd danig ingeslapen stadje. (Van een onzer verslaggevers) MET als inzet de „Gouden Zwaluw" zal volgende week zaterdag voor de tweede maal het „Harry van den Beig- toraooi worden gehouden. Een jaarlijks tornooi als herinnering aan «vijlen de heer H. van den Berg, één der oprich ters van Zwaluwen die niet alleen veel voor Zwaluwen, maar ook bijzon der veel deed voor de voetbalsport in het algemeen. Het tornooi, dat vorig jaar voor het eerst werd gehouden is bijzon der goed aangeslagen bij de deelne mende verenigingen, Het is uitslui tend bedoeld als gezelligheidstomooï met een speciaal tintje. Daarom is slechts één prijs beschikbaar, maar daarom wordt mirt of meer gespeeld onder het motto: alles,... of niets. De deelnemende verenigingen zijn dit jaar: Quick Boys. uit Katwijk, Spa kenburg uit Spakenburg, Sparta uit Rot terdam, S.V.V. uit Schiedam, Fortuna en Zwaluwen, beide uit Vlaardingen. Een poging om Feijenoord aan het tor nooi te laten deelnemen, gelukte niet. Voor de meeste verenigingen bete kent het tomooi tevens een laatste wa penschouw voor de competitie «veer gaat beginnen. Dit houdt in, dat men zo sterk mogelijk zal uitkomen op de Zwaluwengrasmat. Dat het ernst is om goed voor de dag te komen, moge on der meer blijken uit het feit, dat de jeugdtrainer van Sparta, de heer B. Groenewoud, toestemming vroeg om ieugd-contractspelers te mogen opstel len, welke vraag bevestigend werd be antwoord. Ook de S.V.V.-trainer Rinus Gosens is er op gebrand, om een zo sterk mogelijk elftal af te vaardigdn. Zo zal het Schiedamse doel worden verde digd door de keeper van het Neder lands jeugdelftal. v. d. Roer. In tegenstelling tot het vorig jaar, zal het tomooi op één dag worden ver speeld. Dit onder meer om te voorko men dat een vereniging als Spakenburg twee maal een lange (en dure) reis moet maken om eventueel aan de fina le te kunnen deelnemen, zoals vorig jaar geschiedde. De wisselprijs-houder, Spakenburg is thans in het bezit van de „Gouden Zwaluw" en moet deze dus verdedigen. Verderf igt het in de bedoeling om ieder jaar het jeugdelftal uit te nodigen van de vereniging die kampioen is ge worden van het zaterdagvoetbal. Daar door staat nu reeds vast, dat in 1964 het jengdteam van IJsselmeervogels be naderd zal worden voor deelname aan het eerstvolgend tornooi. Teneinde de spelers niet al te veel te vermoeien, is de tijdsduur van de se lectiewedstrijden vastgesteld op 2x20 minuten. De finale duurt 2x30 minu ten. Direct na de selectiewedstrijden, die ongeveer 13.30 uur beëindigd zullen zijn. staat de bezoekers een interessante ont moeting te wachten op het hoofdveld. Er wordt dan een wedstrijd gespeeld tussen de veteranen van Zwaluwen en Excelsior Maassluis. Bij de Vogels zal dan het ouderwetse duo Van de Wey- den-Bergwerö van de partij zijn. Ook de gasten uit Maassluis zullen alles in het werk stellen om „oude bekenden" in het veld te zenden. Na afloop van de finale zal me vrouw C. M. van den Berg-Akker- man de wisselprijs uitreiken. De elf tallen, die in de finale uitkomen wordt dan een koffietafel aangeboden in de Zwaluwenkantine. Er wordt in. twee poules gespeeld, waarvan de win naars tegen elkaar uitkomen. In poule A bevinden zich Quick Boys, Spaken burg en S.V.V. In poule B Fortuna, Sparta en Zwaluwen. Het wedstrijdschema ziet er als volgt uit: 11.00 uur Quick-Boys—S.V.V, en ZwaluwenFortuna; 11.50 uur Fortuna Sparta en S.V.V.—Spakenburg; 12.40 uur SpakenburgQuick-Boys en Sparta —Zwaluwen. /AF HET OGENBLIK wordt in het Dijk- vJ zigtziekenhuis te Rotterdam ver pleegd de zeer ernstig gewonde 28-jarige zeeman C. Comeiisse nit de Roses traat, Hoe het is gebeurd weet de politie nog niet. Feit is dat Comeiisse driemaal met een stiletto in de rag is gestoken. Het is een vreemde zaak. Omwonenden van de Slaghekstraat-hoek Hiiledijk hebben de meldkamer van de politie maandagavond om half elf een telefoontje gegeven dat er een steekpartij gaande was. Onmiddel lijk werden politiemannen en een ambn- lancewagen naar de opgegeven plaats ge staard. Toen. de politie daar aankwam lagr de zeeman, badend in zijn bloed, op het trottoir. Er was niemand In de om geving te zien die de politie van het ge beurde op de hoogte zon hunnen stellen. Snel werd het slachtoffer naar het zie kenhuis gebracht. Daar bleek dat hij drie steken met een stiletto in de rag had ge kregen. Een daarvan heeft de linker long geraakt. De onbekende dader is voort vluchtig. De politie volgt echter een be paald spoor. J> OTTERDAM zal woensdag twee ver- 41 keersllchtenbatterijen rijker zijn, want dan znnlen om tien uur des ochtends de installaties bij de aansluiting van de Boompjes-oprit op de Willemsbrug en die op het kruispunt van de Vinkebaan met de Dordtsestraatweg officieel in gebruik worden genomen. Beide installaties heb ben enige malen proefgedraaid. Die van de Willemsbrug werkte perfect, die van de Vinkebaan vertoonde nog wat kaartjes en reet man en macht is er aan gewerkt. Vooral de installatie op de Vinkebaan en de Dordtsestraatweg voorziet voor de vele automobilisten, die van deze «vegen gebruik moeten maken, in een dringende behoefte. Herhaalde malen stond het ver keer hier de laatste tijd muurvast Een foto van dit kruispunt tijdens het spits uur zou In een of ander m oenblaadje een prachtig figuur hebbei geslagen. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat de lichten op de Vinkebaan des avonds om elf nur zonden worden uitgeschakeld. Een deskundige van de Rotterdamse ver keerspolitie is met het oog op die plannen dezer dagen om die tijd daar eens gaan kijken. Bij het kruispunt trof hij wach tende files aan en op het kriosptmt zelf was het zo'n warboel, dat hij die niet eens zelf uit de knoop kon halen en maar oxn assistentie telefoneerde.... Na eif uur des avonds blijven de lichten op de Vin kebaan dan ook rustig doordraaien. Bij de Willemsbrug «s de situatie gelukkig gunstiger. Daar dienen de verkeerslichten vooral om de „gaatjes op te vullen". Want de lichten op de hoek van de Blaak en de Verlengde Willemsbrug veroorzaken vanzelfsprekend verkeersgolven met daartussen onderbrekingen. De nieuwe lichten zijn dus gekoppeld aan de lichten van het Blaakkruispunt en tijdens de on derbrekingen in de verkeersstroom laten die het verkeer van de Boompjes toe. Bij het proefdraaien bleek d3t dit heel goed werkt. -i- L1C? UlC WC va4.jvA.etg jotttuvovcit) Onze abonné E. P. Goslinga, Hofje van Belois 18. verschaft ons een pret tige beschrijving van de ontwikke ling van Schiedam-West in het begin van deze eeu«v en dan speciaal de ontwikkeling van de Warande. Jaren lang heeft mevrouw Goslinga op de Westvest gewoond, als kind speelde zij in de Warande. Dat was omstreeks 1900 in de richting van het westen het einde van Schiedam. Over de Kip- penbrug kon men een straatje in. Dat straatje werd St. Liduinastraat. Rechts was het bejaardentehuis St. Liduina. dat nu zestig jaar bestaat. Naast dat bejaardentehuis stond een boerderijtje waar onze abonné boter haalde. Daarnaast stonden twee huis jes die in de richting van de Warande de kijk over de gehele laan hadden. De linkerzijde van de toekomstige St. Liduinastraat werd gevormd door de muur van een groot herenhuis. De Wa rande was een brede, lange weg met aan weerszijden bomen. Aan Schiedam se zijde was een wandelpad langs de mooie tuinen van de grote huizen dis langs de Nieuwe Haven stonden. In de buurt van de latere Burge meester Knappertiaan was een groot stuk grond «vaar metaal en stoomma- chitiematerialen e.d. lagen van de fir ma Ingelse. De restanten zijn nog te zien. Achter Ingelse stonden nog huis jes die de Louronstraat vormden schrijft onze lezeres. Deze Louronstraat werd iater Burgemeester Knappertiaan. In het verlengde van de Louronstraat was een Nieuwe Weg, nu de Burgemeester Knappertiaan. Rechts van de Louronstraat was een groene berm en een brede sloot en daarachter was alles weiland. De hui zen van Aleman e.a. (die op een der platen stonden afgebeeld) stonden er wel, daarna volgde de Schoolstraat en ten slotte de rij huizen die op een an dere plaat te zien waren. Later kwa men er twee zijstraten, de Prins Mau- ntes traat en de Prins Frederik Hen drikstraat als onderdeel van de groei naar westelijke richting. De Louronstraat «vas een smalle straat met een rijtje huizen met bo men voor de huizen. Aan de andere zijde was de grote tuin met de witte villa, die nu de bank van R. Mees en Zoonen is. Achter die villa lagen tuinen en daar na volgde de rooms-katholieke kerk met de school en bijgebouwen. Voorbij de Schoolstraat is omstreeks 1905 een rij boven- en benedenhuizen gezet. Dat gebeurde ook aan de zijde van de Nieuwe Haven. Dit complex wonin gen «verd in de volksmond het „Para dijs" genoemd. Iets van het luisterrij ke uit die tijd is er nog te zien. De grootste verandering werd in de Warande gemaakt schrijft onze abonné Goslinga toen de Nieuwe Weg werd aan gelegd. Deze weg werd gemaakt in het verlengde van de Louronstraat en liep met een lichte kromming naar het laan tje dat van de Schoolstraat naar de ver dwenen Diefhoek leidde. Zo kon men ach ter de huizen om naar de Schoolstraat of naar het uitgestrekte landschap dat de Diefhoek werd genoemd. De Nieuwe Weg werd later een deel van de Burgemeester Knappertiaan. Bij de tuinen tussen Ingelse en St. Liduina straat werd later een mooie villa ge- bornvd met romantische tuin en tuinhuis. Dat moet omstreeks 1908 geweest zijn en abonné Goslinga meent dat er op het huis of tuinhuis een torentje heeft ge staan. Omstreeks 1910 werd de St. Liduina- ■traat aangelegd en toen werd het deel van de Warande in deze omgeving al een drukke buurt. De zijstraten als Fa- briestraat, Brugmanstraat ontstonden. De ambachtschool werd gebouwd (nu staat er de Willem de Zwijger ULO), ook m dit deel kwamen zijstraten steeds verderop naar het westen tot aan het St. Liduinapieln toe. Ook de Burgemeer.er Knappertiaan een drukke oversteekplaats werd al dus besluit onze abonné een interes sante en zeker niet voor ieder bekende geschiedschrijving. Het bestaan van een tweede Louronstraat (de eerste ligt nog in Schiedams centrum bij het BagtjnhoO was ons namelijk onbekend.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1