14' MAXIMUMSTRAF GEEIST TEGEN DUITSE ZEEMAN Koning Olav één dag in Rotterdam en Europoort IKind verdronk in vijver Oogst ging in vlammen op Afbouw in zicht mammoetschool Protest van EMS tegen pierprijs in behandeling -WN üEttlNG TOT BEURS Geslaagd EEG: geen onverstandige loonpolitiek Kameraad heestachtig mishandeld en op straat achtergelaten VIEUX Na een jaar afwachten Sporttoren kan worden aanbesteed Een Verkenner gelanceerd Slachtoffer later door taxi overreden Inwijding Noorse kapel, concert en feestmaaltijd Voorzitter Vissersbond overleden BEZOEK AY-AY VIEL TEGEN VEEL LEKKE LEIDINGEN IN DE HOEK Aftrap door Swiebertje Interne zaak achter gesloten deuren Chr. scholen in Pr. Alex, polder toegezegd Inbrekers voor bewoners op de vlucht Autobus kreeg klapband: geen gewonden Pas op voor chloroformers Hamburg nog groeiende Vrouw 14 dagen na overlijden gevonden Kleuter liep tegen auto Notaris Hazewinkel (104) ui ci Ie ui VRIJMOED-SCHIEDAM Koken op butagas Brutale diefstal mislukt Brits bezoek aan onze haven v*°1® SJ.1. i'ïffi ROTTERDAMMER Pagina 4 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 kinderdessins F? bloemdessins (Van onze rechtbankverslaggever) JQE maximumstraf yan twee jaar gevangenisstraf voor mishande ling eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. ii, van der Meulen, vanmorgen tegen de dertigjarige Duitse reiniger Manfred W., die in de nacht van 21 op 22 juni zijn land genoot Friedrich Hartl op brute wijze heeft mishandeld en hem voor dood op het midden van de rijbaan van de Waalhaven in Rot terdam heeft laten liggen. DOBBELSPEL I jSPïNWlEL Brandweerhoofdlieden geïnstalleerd TE ZWAAR Er zou ook al eerder (ook op het schip) tussen Hartl, Manfred en Werner wat hebben gebroeid. Hartl had eerder op de avond in een café, toen hij met pokeren verloor, geweigerd een rondje te geven en beschuldigingen geuit aan het adres van Manfred en Werner. Uitspraak in deze zaak op 1 september. |YJ"AAR wij vernemen, is er nu tussen de gemeente Rutter- dam en de departementen van onderwijs, kunsten en weten, schappen en van volkhuisvesting en bouwnijverheid in zoverre overeenstemming verkregen over de bouw van het nijvertheidsscho- lencomplex aan de Schiekade, dat men thans voorbereidingen kan treffen tot aanbesteding van de bij dit complex behorende gym- nastiektoren. Inhalen Zwembad jVFEGEN van de twaalf zee- t varende landen (waaron der Nederland), die hebben ge. protesteerd tegen de Ameri kaanse overheidssteun aan de Amerikaanse scheepvaart heb ben in 1962 vijfmaal meer vracht vervoerd voor de Ame rikaanse buitenlandse handel dan de Amerikaanse schepen. Gids voor emigranten Taalles Collega Gratis D kent ze toch we!, die leuke Kindercretonne, maar U weet evengoed dat juist deze speciale cretonne In die aparte klnder- desslns handen vol geld kost. Laat nu ook Uw kinderen ge- f eten van die leuke dessins en Kleuren van hun overgordijnen, want morgen brengen wij een grote fabriekspartij in de ver- koop voor nog géén twee «uiden per meter. Kindercretonne in de com plete kleurserie en een partij gebloemde cretonne in een ge dekt dessin, twee aanbiedingen "i één fabriekspartij. T.^(rt»4*?we/*d de bewusteloze flartl door een taxi doodgereden, tun? ai-iarige matroos Werner H., die ook een aandeel in deze afschn- geiUsstrarl1 SSZaak h® gehadj eiste de officier één ge van- De officier wees erop dat de affaire oneindig veel verzwaard werd door het feit, dat Hartl door zijn „vrien den" werd achtergelaten op een plek, waar hij bijna zeker aangereden zou worden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze grote fabriekspartij kinder- en ge bloemde cretonnen, 120 cm breed, per meter voor GIto 1*1. of tehrift. btit. „Dit is geen ordinaire vechtpartij tussen zeelui geweest," zei mr. Van der Meulen, „de daders, ruwe klan ten met een bedenkelijke mentaliteit, hebben Hartl opzettelijk mishandeld. Toen Manfred W„ Werner H. en een zekere Büttermann op weg wa ren naar hun schip vlak na de mis handeling van Hartl, bedreigde Man fred zijn maats. Als zij hun mond niet hielden over het gebeurde, ver ging het hen net als Hartl." De officier wees er verder op dat de sectie op het lichaam van Hartl niet had uitgewezen welke verwondin gen door de mishandeling en welke door de aanrijding waren ontstaan. Met zijn vieren waren de Duitse zee lieden, opvarenden van de Hugo Stin- nes, gaan passagieren. Enorme hoe veelheden drank sloegen zij ;n diverse cafë's naar binnen. Manfred W. vertel-, de dat hij die dag ongeveer zestig gla zen bier had gedronken. IRONING OLAV V van Noorwegen, I die, zoals men weet, van 9 tot 12 i september een staatsiebezoek aan ons (land zal brengen, zal vrijdagochtend 111 september de inwijding van de [Noorse kapel in het Europoortgebied I op Rozenburg bijwonen. Daarna zal Koning Olav V een lunch aanbieden jaan Koningin Juliana en Prins Sem ihard aan boord van het Noorse ko- [ninklijke jacht Norge, dat te Rotter- I dam gemeerd ligt. Des middags brengt I de koning van Noorwegen een bezoek laan de dan te Rotterdam te houden (Noorse expositie. Het Rotterdamse gemeentebestuur (biedt de hoge gasten des avonds een (Van onze correspondent) De vüöariga Matthuis van Dorsten (uit CapeUe a.d. IJssel is maandag- morgen in een der vijvers van de wijk Middelwatering verdronken. Het kind (werd omstreeks elf uur vermist. I Daar niets er op wees dat de kleuter (ia het water was geraakt, heeft de (politie eerst alle bouwwerken afgezocht (Toen dit geen resultaat opleverde, is (men met hulp van gemeente-personeel (gaan dreggen, 'sAvonds tegen twaalf (uur vond met het kind in een vijver (aan de Meeuwensingel. Op Urfc is gisteravond plotseling over- I leden de heer K. Brands, voorzitter van I de Nederlandse vissersbond, vice-voor- Izitter van de stichting voor de Neder- (iandse visserij en lid van het Frodukt- schap voor vis en visserijprodukten. De (heer Brands, die 74 jaar oud werd, heeft (het grootste deel van zijn ieven zich ac- tief bezïs gehouden met be belangen van de Nederlandse visserij. Als jongen voer hu mee uit ter vis vangst op de toenmalige Zuiderzee. Hu kwam in contact met het organisatiele ven, waarin hij geleidelijk aan een gro tere rol góng spelen, toen men zijn capa citeiten ontdekte en ging -waarderen. In het be «in beperkten zun activiteiten zich tot TJrk. Jaren lang was hij hier voor zitter van de plaatselijke vissersvereni ging ..Yissertibelangen". Toen hb de zeventig naderde legde hu deze en andere functies neer. Maar de Nederlandse Vissersbond en de Stichting voor de Nederlandse Visserij heeft hu tot de dag van zijn overlijden onverdro ten gediend. De heer Brands nam deel aan tal van conferenties in binnen- en buitenland, waarbij hU de belangen van de Neder landse visserij bepleitte. Wegens zijn ver diensten werd hij enkele jaren geleden benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. Vele jaren was de heer Brands wet houder en üd van de gemeenteraad van Urk voor de A.R.-partij. Ook was hij ge durende een kwart eeuw ouderling van de Gereformeerde Kerk. diner aan ten stadhuize. Na afloop daarvan zullen Koning Olav V, Koningin Juliana en Prins Bernhard een Noors- hederlands concert bijwonen in de Rotterdamse Schouwburg, waar het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal optreden onder leiding van de Noorse dirigent Oivin Fjeldstad. Medewerking verleent de Noorse sopraan Nordma Lovberg. Zaterdagochtend 12 september doen Koningin Juliana en Prins Bernhard hun' hoge gast uitgeleide op de vlieg basis Vpenburg. Het bezoek aan Rotterdam sluit dus het vier dagen durende staatsiebezoek af. Woensdag 9 september komt Koning Olav V aan boord van het Noorse koninklijk jacht Norge de haven van IJmuiden binnen. Op het programma staat behalve een bezoek aan Amsterdam en Den Haag ook een bezoek aan Eindhoven. Tijdens zijn staatsiebezoek aan Nederland ver blijft Koning Olav V - in bet Huis ten Bosch in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) De deuren van de tentoonstelling Ay- Ay in Hoek van Holland zijn dicht. Het bezoek aan de expositie over honderd Jaar Nieuwe Waterweg en vijftig jaar Hoek van Holland bij Rotterdam is be slist tegengevallen. Het juiste aantal bezoekers is nog niet bekend, maar zal in de buurt van de vijftigduizend liggen. Gebaseerd op ge gevens van de v.V.V. had de organisa tie zeker op honderduizend mensen ge rekend. Er ontstond onenigheid tussen Man fred en Werner enerzijds en Hartl an derzijds over een dobbelspel. Werner en Hartl gingen naar buiten waar Hartl een paar klappen kreeg en op zijn knie- en viel. Daarna keerden beiden (Haril met een bloedneus) in het café terug. De buffetchef hoorde Werner zeggen: „Je bent nog niet klaar met me." Daar voegde Manfred dreigend aan toe: „Van mij krijg je ook een portie". Buiten maakte Manfred zijn bedrei gingen waar. Hij sloeg Hartl in het ge zicht, deze liep naar het midden van de weg, waar Manfred hem weer te pak ken kreeg en opnieuw mishandelde. Toen liep Hartl weg, werd door Wer ner opgevangen, die hem vast hield, tot Manfred hem had ingehaald. Opnieuw kreeg Hartl ervan langs, kwam te val len en incasseerde een paar trappen te gen zijn hoofd. Daarna pakte Manfred hem bij de haren en sloeg zijn hoofd verscheidene malen tegen de straatste nen. Dit alles had de vierde man, Büt termann, gezien en legde later over wat hij had geconstateerd e«n verklaring on der ede af bij de rechter-commissaris. Na afloop liepen de drie mannen weg. Onderweg kwamen zij een taxi tegen, waarvoor zij opzij moesten springen. Dezelfde taxi reed even later over het lichaam van Hartl. De chauffeur dacht dat hij over een zak was gereden, stopte, ging kijken en zag dat hij een man had overreden. De politie consta teerde later de dood van de man. Zowel Manfred W. als Werner H. wa ren in Duitsland al eens veroordeeld, Manfred meerdere malen. Op het land van de heer J. Gubler in Dalen zijn gistermiddag zes van de tien korenmijten door brand verwoest. Voorts werden een dorsmachine en eer. stro-pers door de brand vernield. De schade bedraagt meer dan vijftig dui tend gulden. De brandweren van Emmen en Da len, die het vuur wilden blussen, kon den ter plaatse geen. water krijgen. Van ver moest het blussingswater worden aangevoerd. De korenmijten waren ei gendom van verscheidene boeren, die voor hun ogen de gehele oogst in vlam men zagen opgaan. Zowel het koren als de machines wa ren tegen brand verzekerd. Over de oorzaak van de brand is nog niets be kend. VANAVOND om 19.15 uur zal Swiebertje op het terrein van CVV aan de Wielewaal in Rotterdam-Charlois de aftrap verrichten van de jaarlijkse voetbalwedstrijd tussen de CVV- veteranen en het artiestenelftal. In dit artiesten-elftal zijn opge nomen Johnny Lion, John de Mol, Joop de Knegt. Jaap Valk hof, Pipo de Clown, Willy Alber- ti, Bromsnor, Joop Bakkenes e.a. Vooraf en in de rust van deze wedstrijd zal het bekende tam boer- en trompettercorps Ahoy een show verzorgen. De opbrengst van die wedstrijd is ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding. De raadslieden vonden de geëiste straffen te zwaar. Zij vonden het jam mer dat Bütterrnan niet als getuige was gedagvaard. Bütterman'a verklaring bij de rechter-commissaris werd afgelegd, toen de advocaten nog niet waren toe gevoegd, Verder vroegen de raadslieden zich af welke rol Hartl in deze zaak had gespeeld. Had Hartl niet mee gewerkt aan de omstandigheden, die tot zijn dood leidden? De monteurs van het G.E.B. die in Hoek van Holland bezig zijn met de om bouw van gastoestellen voor gebruik van aardgas stuiten regelmatig in de wonin gen op lekke leidingen. Het aantal be draagt reeds enkele tientallen. Behalve de ombouw van de toestellen moeten ook nieuwe gasmeters geplaatst worden, omdat de druk anders is. Bij het veranderen van de meters worden tegelijkertijd de leidingen doorgemeten Daarbij zün de lekken aan de dag ge treden. De monteurs hebben opdracht in dat geval geen meter te plaatsen, Ook kunnen niet-lekke leidingen niet meer gebruikt worden als de bewoners hun gastoestel wegdoen en een gasfornuis aanschaffen. Zjj doen dit vaak vanwege de hoge inruilprijs die ze van de ge meente krijgen. De leidingen zijn name- Hjk te licht voor fornuizen. De gezinnen die in hun woningen te maken hebben met lekke of te lichte lei dingen hebben van de gemeente tijdelijk een butagas-installatie gekregen. Hos lang ze hiermee mo'eten doen. valt nog niet te zeggen. De gemeente had niet ge rekend een zo groot aantal lekke leidin gen en mensen die overgaan op een for nuis tegen te komen. (Van een onzer verslaggevers) Achter gesloten deuren heeft wet houder J.IT. Schilthuis (economische aan gelegenheden) maandagmiddag de heren J.C. van Senden, E.H.W, van Schaarden burg en L. van der Tas geïnstalleerd als hoofdman van de Rotterdamse brand weer. Zoals men zich zal herinneren, is in het brandweerkorps oppositie gevoerd te gen de voordracht aan B. en W. de drie hoofdbrandmeesters tot hoofdman te be noemen. De bezwaren lagen niet in het persoonlijke vlak: zij waren uitsluitend gericht op de onvoldoende practische er varing van het drietal. De heren Van Senden en Van Schaardenburg, die thans de hoogste functie bij de brandweer be kleden, traden ongeveer twee jaar gele den tot het korps toe. De heer Van der Tas is nog nooit bij de brandweer ge weest. Het heeft bevreemding gewekt, dat van de zijde van de gemeente geen voor lichting is verschaft omtrent de installa tie (er zijn ook geen uitnodigingen de deur uitgegaan). Naar wij vernemen, heeft wethouder Schilthuis besloten geen publiciteit aan de plechtigheid te geven, omdat het volgens zijn zeggen-een „in- Slaagt deze aanbesteding, dan wil dat zeggen, dat het werk aan de Rot terdamse „mammoetschool" na een vol jaar te hebben stilgelegen mis schien weer op gang zal kunnen ko men. Men weet de narigheid: het enorme werk zou m fasen aanbesteed en uit gevoerd worden. Dat ging goed, tot de fundering m de grond zat. De nang- heid begon met de aanbesteding van het befonskelet. want het bleek niet mogelijk te komen tot een voor het departement aanvaardbare prijs. De kosten voor het betonskelet wa ren geraamd op rond vier miljoen gulden, de onderhandse aanbesteding, waaraan drie grote aannemers had den deelgenomen,,., leverde een laag ste inschrijver op met niet minder dan zeven miljoen gulden! tn Den Haag zei men: „Nee!", het werk raakte besmet en sedert augus tus verleden jaar lag het fundament van de nijverheidsseholenflat als een giote, platte steen des aanstoots m.d- den in Rotterdam. ringe aantal Rotterdamse overdek te zwembaden. Verder zal de toren zes gymnas tieklokalen en een sporthal bevatten die boven elkander komen te liggen' De sporthal krijgt een oppervlakte van twee gymnastieklokalen. Of de bouwgeschiedenis van het nij. verheidsscholencompiex aan de Schie kade te Rotterdam Inderdaad zich zal ontwikkelen volgens de verwachtingen van de Rotterdamse gemeentelijke autoriteiten? Het laatste woord is aan de inschril- vende aannemers. Alles hangt nu af van de prijs, die er bij de aanbesie. ding uit de bus komt. /ONGELOOFLIJK brutale inbrekers hebben vannacht met achter lating van hun uit 540 kg boter be staande buit de vlucht genomen, toen zij door bewoners van de Korte- kade te Rotterdam werden ontdekt. Door verbreking van een klapraam hadden de inbrekers zich toegang ver schaft tot een groothandel in zuivei- produkten. In het kantoor doorzichten zij alle kasten en laden, maar vonden niets van hun gading. Dat was wel het geval in de koelkamer, waar zij de partij boter (ter waarde van 2200) op een steekwagentje laadden, net dt De heer H. C. van Nieuwkerk, secre taris van de stichting P. C. Caland, kon niet definitiefs zeggen over het finan ciële gedeelte. De kas is nog niet ge teld. Tqch is de organisatie van mening dat de tentoonstelling geslaagd mag worden genoemd. Op een duidelijke manier is de bezoeker getoond hoe Hoek van Hol land bij de ontwikkeling van het Water weggebied betrokken is. Als voornaamste oorzaak van bet ge ringe bezoekersaantal meent men dat het moeilijk is mensen te krijgen voor een zaak die enige inspanning kost, vooral tijdens warm weer. De honderd exposanten zijn diep te leurgesteld over het bezoek. De laatste weken waren diverse stands onbezet, en kele verdwenen zelfs helemaal met hun stand. Maandagmorgen heeft een bus van de vervoersmaatschappij De Twee Provin ciën uit het rayon Kinderdijk op rijks weg 16 onder Ridderkerk een klapband gekregen. De 27-jarige chauffeur A. de Goede van de bus, waarin op dat mo ment ongeveer 40 mensen zaten, moest met inspanning van alle krachten het voertuig van de inhaaibaan naar de parkeerstrook loodsen. De bus had op het moment van het ongeval een snel heid van 70 km. - De politie nam de gesprongen band (links voor) in beslag. Het betrof vol gens de politie een slechte band, die ongeveer acht tot tien jaar oud was. Voorlopige onderzoekingen wezen uit, dat de binnenband grotendeels verdroogd was. De buitenband vertoonde scheu ren. Bij het ongeval werd nog een Rotter damse personenauto beschadigd. Hij reed in de tegenovergestelde richting, maar werd getroffen door een lossprin- ft?de opsluitring uit het wiel van de Van de zijde der gemeente Rotter dam heeft de Stichting voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in de Prins Alexanderpolder toezegging gekregen voor een vijftien-klassige ulo-school, die een onderdeel zal worden van het Rot terdamse scholenbouwprogramma. Het is de bedoeling, dat deze christe lijke ulo-school in 1966 of 1967 zal wor den gebouwd in „Het Lage Land". In dezelfde serie van het Rotterdamse schotenbouwprogramma, de zesde en ze vende serie, is plaats voor een lagere school van de Stichting voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in de Prins Alexanderpolder, te bouwen in Om moord. Als derde object heeft de stichting toezegging gekregen voor de bouw van een christelijke kleuterschool met vier klassen m Het Lage Land. Ook deze kleuterschool past in dezelfde program maserie en het is de bedoeling, dat daar in komt de kleuterschool, die voorlopig is ondergebracht in de lagere school, die vrijdagmiddag officieel aan de stich ting wordt overgedragen. Slaagt thans de aanbesteding van de gymnastiektoren. dan wil men het werk zo spoedig mogelijk hervatten en zo veel mogelijk van de verloren tijd inhalen. Van de zijde der gemeente Rotter dam is men te dienaangaande niet al te pessimistisch: het architectenbu reau Maaskant, Van Dommelen, Kroos en Ir, Senf dat de architectuur ver zorgt ea allerlei mensen in veie ge meentelijke Rotterdamse tekenkamers hebben niet stilgezeten, zodat de voor bereiding van de overige bouwfasen van het scholencomplex aanzienlijk is gevorderd. Men hoopt, dai, als er eenmaal nsm de gymnastiektoren wordt gewerkt, ook de rest van het werk op gang komt, zodat het mammoetscholen-com plex bij de Schiekade wellicht over vier of vijf jaar zijn poorten kan ope nen voor de Rotterdamse jeugd. De gymnastiektoren wordt onge veer veertig meter hoog. Op de be gane grond komt daarin een zwem bad. Het wordt een school- en in- strnctlebad met een bassin van 25 m lengte, geen bassin dus met in ternationale wedstrijdmaten. Dat behoeft ook niet: het is iu de eerste plaats bedoeld voor de leerlingen, al zal het ook overigens een welko me aanvulling zijn van het zo ge Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was reden de mannen daarna het wagentje via de voordeur de straat op Ver kwamen zij echter niet Omwonem den wakker geschrokken door het la waai, dat de wielen maakten sloegen alarm, maar voordat het tot een achter volging kon komen, waren de inbrekers al in het donker verdwenen. In de nacht van zondag op maandag is naar de politie eerst thans mee deelt ingebroken in een garage aan de Oost Sidelinge door verwijdering van een paar planken. Uit in de garage staande bestelwagens werden drie of vier sets plastic treinen, twaalf wand- blikopeners en snoepgoed gestolen. Voor dat zy de benen namen, dronken de in- brekers nog een aantal flessen limonade en bier leeg. De poging, die inbrekers in een ga rage in de Dynamostraat hebben gedaan de brandkast te stelen is op niets uit gelopen. Zij hebben de brandkast van het voetstuk gehaald en op een twee wielig wagentje gezet, maar daarbij is het gebleven.. In het kantoor werden verder nog bureauladen doorzocht en werd een koffle-automaat opengebroken. Er wordt echter niets vermist. In raadkamer heeft de Haagse recht bank, onder presidium van mr. A. H. Lycklama, vanmorgen het protest in de pierpnjs-affaire behandeld. Het protest Is ingediend door de N.V. Exploitatie Maatschappij Wandelhoofd Scheveningen, V.S. ontzenuwen klacht van negen landen Een Amerikaanse commissie van onderzoek heeft dit m een rapport bekend gemaakt. Zij schrijft, dat m dat jaar van het totale vervoer 138 337 000 ton of 47.5 procent in han den was van schepen uit de negen landen en slechts 26 046 000 ton of 8.9 procent in die van Amerikaanse schepen. In het vervoer had Noor wegen het grootste aandeel, n 1. 46.540.000 ton. In volgorde van de hoeveelheid vracht waren de overige landen: Engeland, Griekenland. Italië West-Du itsl and. Nederland. Japan, Zweden en Denemarken. XTAN 23 tot 25 augustus zullen drie ondiepwatermijnenvegers van de Royal Navy een bezoek brengen aan Rotterdam. Het zijn HMS Enterprise, HMS Echo en HMS Egerie, elk me tende 160 ton. OOLLAND-America Nieuws („dit AA ibiad is bestemd voor alle goede relaties van de Holland-Amerika Lijn") heeft in „de oude doos" gekeken en een handboek voor emi granten ontdekt, dat de „Lijn" zo als de Rotterdammers zeggen, m 1887 heeft uitgegeven. Het boek was gratis beschikbaar voor allen „bij wie de gedachte aan emigreren ernstig bestaat". Met uitgebreide inlichtingen en „een gratis spraak kunst in de Engelse taal", waar schuwingen voor dieven en oplich ters, aanbevelingen van vroegere emigranten en uitvoerige beschrij vingen van d>e ijver, lichaamskracht en geestelijke ontwikkeling van de Amerikaanse arbeider, werd hier in de emigrant-in-ispé voorbereid op zijn grote avontuur. Behoefte aan voorlichting hadden de landverhui zers in die dagen zeker, Voor velen was de reis naar Rotterdam al leen al een grote gebeurtenis. Som migen weigerden zelfs aan boord te gaan omdat zij er van overtuigd waren, dat een schip met minder dan drie schoorstenen, als hoogst onveilig moest worden beschouwd. DAT enkele ongure elementen toen Biet schroomden misbruik te ma ken van de onervarenheid van deze reizigers, blijkt wel uit dc vaderlijke waarschuwing die wordt gegeven. Vooral op de trein signaleert de Gids de zogenaamds „chloroformers": ,,ZÜ dragen hunne chloroform In een ties waaraan een bal bevestigd is, waarmede men de vloeistof uit den flesch drijft in de vorm van mist. Zulk iemand gaat naast den persoon, wfen hü wenscht te beroven, zitten of vangt een gesprek met hem aan, en :onder het te vermoeden drijft hij de ■hloroform uit den flesch, somtijds ,elfs zonder die uit de zak te nemen, m zoekt daardoor den emigrant tc bedwelmen, waarna het zeer gemak- keJijlc is hem te bestelen. Het is dus raadzaam om zo weinig mogelijk zich met vreemdelingen in te laten". OP KUNDIGE wijze bereidt het handboek d'e emigrant voor op de Engelse taal. Zelfs de uitspraak (Ja nuari Dsjennoewerri) staat er bij en de zinnen zijn kant en klaar. Om zijn verbazing over de wolkenkrab bers uit te spreken kan de emigrant her equivalent van „Die toren is zeer hoog" gebruiken. Als een schoenma kerswinkel er niet -ars als schoen makerswinkel Uitziet kan hij voor de zekerheid vragen: „Is dit een schoen makerswinkel?" en de zin: „Gij moet het goedkoper doen" vast in re- resve houden. De „Engelse spraak kunst" geeft gelukkig ook de gele genheid een gesprek te beëindigen De emigrant dient dan te zeggen. „Gij spreekt te veel. Ik ga weg". OM DE emigrant nog voor het ver trek tot goede prestaties aan te sporen geeft het handboek onder het hoofd: Lichaamskracht, een korte be schrijving van de Amerikaanse arbei der. die ia de nabije toekomst im mers een collega zal worden, „Dc Amerikaans arbeider", aldus de Gids. „overtreft de Europeaan in lichaams kracht en elasticiteit. Hij onthoudt zich van sterke drank en geniet in de jeugd een goede verpleging en daar bij krachtige voeding. De Amerikaan draagt bij den arbeid zeer wijde klee- ren om zich gemakkelijk te kunnen bewegen". HET „Handboek voor Emigranten is gratis", maar reeds in 1887 werd er commercieel gedacht, want de HAL schrijft op de titelpagina: „Als beloning voor onze moeite en kosten vragen wij alleen dat geen en kele lezer van het Boekje vertrekt, zonder zich vooraf overtuigd te heb ben, dat hij geene betere reisgelegen. heid kan vinden dan met de stoom schepen der Nederiandsch-Ameri- kaansche Stoomvaart-Maatschappij". IN juni werd in de Hamburgse ha ven 3.014.000 ton goederen overge slagen., dat was 550.000 ton meer dan in de overeenkomstige maand van 1963. En bij deze drie miljoen ton was niet minder dan een miljoen ton stukgoed. Jn het verkeer met de Duitse kustplaatsen werd 172.000 ton overgeslagen tegen 128.000 ton in de maand daarvoor. Oorzaak van deze stijging! de graanverschepingen naar midden-Duitsland. De totale tonnage van de Duitse koopvaardijvloot is in het eerste half jaar van 1964 met 57.676 ton gestegen tot 4.987.176 Ijlt (zonder de tonnage toename bij de coastervloot, de vis serij en andere vaartuigen). In de zelfde periode van het vorige Jaar was de koopvaardijvloot slechts ge groeid met 543 brt. De geweldige toe name dit jaar laat zich verklaren uit het feit. dat 25 schepen met een ge zamenlijke tonnage van 150.572 brt. in de vaart werden gebracht. Maar er werden 41 schepen met 92.896 brt. afgevoerd 86 6 procent van dit aantal werd verkocht naar het bui tenland, 117 procent ging naar de sloper en 1.7 procemt ging verloren. de president-commissaris van de EMS de heer R. Zwolsman en de directeur van de Scheveningse pier, de heer A G B, Onstenk, Het protest richt zich tegen de voorlo pige maatregelen, die de officier van jus titie, Jhr. mr. Th. W. van dea Bosch, trof, nadat proces verbaal was opgemaakt, omdat geen gevolg was gegeven aan de ministeriële beschikking, waarbij de toe gangsprijs voor de Scheveningse pier werd bepaald op ten hoogste 55 cent per persoon. Tegen deze prijsbeschikking zal de EMS eveneens in beroep gaan bij het college van beroep voor het bedrijfsleven. De onderneming heeft dit college laten we ten, dat een beroep zal volgen. De gron den voor dit beroep zijn het college nog niet meegedeeld. Volgens de wet moet dit verzoekschrift binnen dertig dagen zijn ingediend, waarna de minister 21 da gen de tijd heelt voor een verweerschrift. Deze termijnen kunnen op verzoek even tueel worden verlengd. Vanochtend vroeg is een raket van het P,roel* met speciaal materiaal, dat is be stemd om bemande ruimtevaartuigen te beschermen tegen de intense hitte bij de terugkeer in de dampkring. Twee van de vier trappen van de „Scout stuwden een ruim 166 kilo we- 8ende nuttige belasting naar een hoogte van 208 kilometer. Daarna slingerden de twee volgende trappen van de raket de nuttige belasting weer naar de damp kring terug met een snelheid van on geveer 30 000 kilometer per uur. De volgende leerlingen van het Gemeente- lijke Avondlyceum te Rotterdam zijn ge- slaagd voor hei Staatsexamen 1I.B.S.-A: G J A Bosman Rotterdam, A A Both Kotter- dam, A de Bruijn Vlaardlngen, J L Delhaas Jr Rotterdam, B D Dirks Rotterdam, W P M van Dongen Rotterdam. W van Gelder Rot terdam. L Geleljnse Rotterdam. W X, Goed- knegt Vlaardingen, H W C van der Hart Rot. terdam. A A Jongebreur Rotterdam, A C Joosse Rotterdam, H Klop Rotterdam, P M van der Laar Schiedam, A H J lyïoniz Dordrecht, D ,T van Noort Rotterdam, P l-ait Oosten Rotterdam, W J van der Poe! Rotter- ïïte Post Rotterdam, S Pranger Schiedam, H R Rodenburg Berkel-Rodenrïjs, J Slerag Hoek v. Holland, R Vis Rotterdam, W van Vliet Krimpen a/d Lok, J M M Waar Rotterdam, C Westra Barendreoht. G van Wezel Rotterdam, W L J de Wit Wnddlhx- veen, Afgewezen: 4. Staatsexamen H.B.S.-U: Th J van Beiitum Rotterdam. E van Dam Krimpen a/d tJssel, J van Dijk Botterdam, J Mlddendoip Maas land, B Visser ZwljilUroeltt. Afgeweten; De Europese commissie acht het be wezen dut Je snelle stijging van de io nen in de industrie verleden jaar in ho ge mate heeft bijgedragen tot de ver sterking van de inflatoire tendenties in de meeste lidstaten. Het is Sn het alge meen belang dat de produktiviteitsstij- gingen worden omgezet in prijsverlagin gen ten voordele van alle verbruikers, zo meent de commissie. Bovendien bestaat de 3ociale vooruit gang niet alleen uit verhoging van lo nen en salarissen maar vormt zij de som van een aantal verbeteringen, die weliswaar voor de arbeider geen on middellijke beloning van zijn prestatie betekenen maar voor de economie als geheel toch belangrijk zijn. De Europe se commissie noemt in dit verband vooral de toeneming van de sociale ze kerheid in het algemeen en de verbete ring van de vakopleiding en de woon omstandigheden. Verleden jaar zijn de minimum ta riefionen van de arbeiders in West- Duitsland, België en Nederland met on- foveer zes k zeven procent gestegen. In Italië bedroeg de stijging gemiddeld vijf tien procent. Gisteren is in haar woning in de Tweede Jan van der Heijdenstraat in Amsterdam het stoffelijk overschot ge vonden van de 80-jarige mevrouw J, C. Noel. Buren, die de oude alleenwonende vrouw geruime tijd niet hadden gezien of gehoord, waarschuwdende politie. Aangenomen wordt dat mevrouw Noel naar schatting veertien dagen geleden is overleden. (Van een onzer verslaggevers) In de Samuél Esmeijerstraat te Vlaar dingen liep maandagmiddag de drieja rige Andrie3 van D, tegen een passeren de bestelauto op. Het kind was plotseling de weg opgelopen. Met een gebroken rechterbeen, een hoofdwond en vermoe- delijk. een hersenschudding is bet slacht offertje naar het Algemeen Ziekenhuis gebracht. maiilieUlltti Inwoner van Nederland. Notaris Hazewinkel was tot Voor kort nog zeer actief. Jïlj gilia ïOHdfltfj» nog regelmatig daar de kerkj iu juli Wil* hij op vakantie hl Zwitserland. De heer Hazswinke! was In Borger fDr i geboren, werd eind 1893 notdt m Veendam en fh feliruatj J898 hotf

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2