De Windroos Rustpunt voor trekkende jeugd van deze aarde Koreaans visserijschip hij Verohne Communist in Indonesisch kabinet Sigarettensmokkelaars in Katendreclit gepakt LAATSTE FASE BERGING EILBEK GAAT NU IN Z.-Vietnam H.A.L. koopt Werk op 5 en 6 september vrachtschip Dit jaar reeds twintigduizend overnachtingen Slingers, linten, serpentines LOONEISEN METAAL De zesde man voor wereld kampioenschap Chroesjtsjef in T s j eclio-Slowakije Na wilde achtervolging W. D. haalde rechts in: boete ƒ100 RENGÊLINK Reacties Wilde dieren Onderzoek Allegaartje Vrachttarieven Nieuw Zeeland verhoogd 1de rotterdammer Pagina 4 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 19b4 E jeugdherberg „De Windroos" aan de Rochussenstraat is het Rotterdamse rustpunt voor de trekkende jeugd van deze aarde. Jongeren uit Europa (ook van achter het IJzeren Gordijn), Amerika, Afrika, Japan, China, Perzië enzovoorts enzovoorts hebben van de grote gastvrijheid van de „waard" van de jeugdherberg, de heer S. Leeuwerink, en zijn mede werkers genoten. En dat alles tegen een zeer redelijke prijs. Voor twee gulden is het zoet slapen in een van de zachte bedden van „De Windroos" en voor hetzelfde bedrag (warme maaltijd) of een gulden (ontbijt) is het smakelijk eten in het ruime lichte dagverblijf, waar men door de grote ramen een aantrekkelijk uitzicht heeft op het Burgemeester s' Jacobplein met zijn musea. De jeugd uit alle landen heeft „De Windroos" goed kunnen vinden. Maar ook de ouderen vinden de jeugdherberg een prettige en goed kope instelling. Wat te zeggen van die Oostenrijkse veteraan van 75 die elk jaar trekkend door Europa reist en ook zijn bedje in de Rotterdamse jeugdherberg gespreid vindt? ui"'Jh°0r 005 ^een en^e' bezwaar"' zegt de heer Leeuwerink, „de jeugdherbergcentrale in Oostenrijk stelt blijkbaar geen leeftijdlimiet. Leden van de centrale in Nederland mogen echter niet ouder dan 35 jaar zijn." MZZ (Vervolg van pag. 1) (Van onze parlementsredactie) Heeft de Nederlandse rege ring een kat in de zak gekocht toen z(j in Frankrijk de AMX-13 bestelde? Het heeft er de schijn van; in oktober van het vorige jaar werd bjj een aantal van de ze tanks een mankement ontdekt aan de ïagerdrukgroep van de koppeling en aan de oliekering, terwijl thans gebreken aan rr ophanging van het kanon zijn ge constateerd. (Vervolg van pag- 1) KHIEM (Vervolg van pag. 1) 2 Kanon van 105 mm te zwaar voor AMX13? Jeugdherbergleider S. Leeuwerink Elke avond zitten we vol." i;i Sinds de opening1 van „De Windroos" vorig jaar april heeft het constant (het jeugdherbergseizoen is tussen half maart en eind oktober) storm gelopen. De gro te drukte van het eerste seizoen werd dit jaar nog overtroffen. De heer Leeu werink schat het aantal overnachtingen in 1964 tot nog toe op ruim twintigdui zend. „Bijna elke avond zitten we vol. "We kunnen 160 jongens en meisjes hebben en soms kunnen we niet anders dan mensen wegsturen. Dat is sneu... voor ons en voor hen. Er zijn twintig kleine slaapzaaltjes met acht bedden. Ten koste van de meisjes breiden we vaak de jongensaf- deling uit, omdat er nu eenmaal veel meer jongens dan meisjes gebruik van een jeugdherberg maken. En als de nood heel hoog is, zetten we wel eens een paar kampeerbedden nèer, zodat die en kele Deen, Schot of Hindoestani niet el ders in deze stad een onderkomen hoeft te te zoeken. dagverblijf van de In de keuken van „De Windroos In ..Dear Diary (Lie/ Dagboek). Rotterdam aangekomen. Zit nu schrijven in het dagverblijf „„.«.„„J prachtige jeugdherberg in deze stad.." zwaait mevrouw Leeuwerink de pollepel. OP de Verolme-werf te Alblasser- liaai zaj zaterdag op Koreaanse wijze met sogers, serpentines en linten een Koreaans diepvries-vis- serij-moederschip te water worden ge- Ka afloop van de vergadering van de vakraad verklaarde de voorzitter der Werkgeversdelegatio, ir. K. van der Pols, dat hij betgeen de D.A.F. in dit opzicht doet afkeurt. Als het pariieits beginsel voor betaling van de premie Voor de ziektekostenverzekering wordt Verlaten, is dit in strijd met de c.a.o., aldus de heer v. d. Pols, die zei dat dit standpunt door de werkgeversverte genwoordigers in de Stichting van de Arbeid onderschreven wordt. De directie van de D.A.F. denkt er echter anders over. Een woordvoerder van dit bedrijf verklaarde gisteravond desgevraagd, dat er geen sprake van is dat de D.a.F- zwarte lonen betaalt. Het enige wat wij doen, zo zei hij, is het enigszins anders interpreteren van artikel 22 van de c.a.o. voor de metaal industrie, waarin staat dat „de pre mies voor de ziektewet door de werk gevers en de werknemers gezamenlijk en gelijkelijk worden betaald". Dit be tekent volgens de D.A.F., dat ,,in de regel" de werknemers 3.65 procent van het loon voor deze sociale voorziening moeten neertellen, doch de D.A.F. be schouwt de regel van dit artikel niet als „een verplichting, maar als een be voegdheid, d.w.z. als een regel, waar- aan°de werkgevers zich kan, maar niet •hóeft te houden". pe heer J. Lansser, tweede voor zitter van de Chr. Metaa'.bedrijfsbond, 2ei ons desgevraagd gisteravond het jammer te vinden, dat de werkgevers de voorgestelde mogelijkheid om de ontevredenheid over de ontstane ach terstand uit de wereld te helpen, niet hebben aangegrepen. Overigens toonde de heer Danser zich verheugd, dat de werkgevers erkennen, dat er door de loonontwik- ieiiogen> nadat de metaalvakbonden vorig ïaar hun eisen hadden gedepo neerd, een achterstand is ontstaan, al vinden ze dan dat die achterstand kleiner is dan wij hebben berekend. Het is nu voorlopig even afwachten ge blazen, aldus de heer Lanser, die echter verzekerde, dat de vakbonden „hun 2.6 procent" niet zullen verge ten.. Donderdag- Ls door de sportcommissje van de KNWU Jan Tummers als zesde man aangewezen voor de ploeg, die gaat derinemen aan het individuele wereldkampioenschap voor amateurs op de weg op zaterdag 5 september in Sallanciies. Henk Peters en Coen Vis ser gaan mee als reserves. De complete ploeg is nu.- Gerben Karstens (Leiden). Henk CorneJxsse fAmsterdam. Harry Steevens (Elslo), Eddv Beugels (Sittard). Jos van der Vleuten (Mierlo) en Jan Tummers Reserves: Henk Peters (Heemstede «a Coen Visser (Santpoort). laten. Dit schip van 7.000 t dw wordt gebouwd voor rekening van de rede rij Kmgang Hypodong Trading Comp in Noord-Korea (Democratic People's Republic of Korea). Bij deze tewaterlating zal een doopster ontbreken. Op het moment, dat het met slingers, serpentines en linten ver sierde casco te water glijdt, hakt een vertegenwoordiger van de rederij een touwtje door, waardoor al deze versie ringen van het schip zullen glijden. Zo het zaterdag mocht regenen zal deze ceremonie wel mislukken, omdat de serpentines en de linten dan te nat zijn Voor deze stapelloop zullen op verzoek van de rederij, voornamelijk werkne mers worden uitgenodigd. Het schip heeft een lengte van 129 me ter, een breedte van 17.60 meter en een holte van 10.85 meter. De voort stuwingsinstallatie bestaat uit een Ver- clme ïvT, A.N.-dieselmotor, die het schip een snelheid kan geven van ongeveer 16 knopen op de proeftocht. Voorts wordt het schip uitgerust met een om vangrijke vriesinstaliatie, die een vries/ capaciteit heeft van ongeveer 120 ton vis per dag. De bevroren vs wordt opgeslagen in de scheepsruimen, die gekoeld worden tot een temperatuur van -25 graden Cel sius. De totale inhoud van de ruimen bedraagt ongeveer 7500 m3. Premier Chroesjtsjef Is vanmorgen aan het hoofd van een Kussische dele gatie, op het vliegveld van Praag aan gekomen, Hij zal in Tsjeeho-SIowakije de herdenkingsplechtigheden bijwonen ter gelegenheid van het feit, dat twin tig jaar geleden de Partisanenopstand tegen de Duitse bezetters plaats vond. Chroesjisjef werkte destijds mee aan de voorbereiding van de opstand. Tijdens zijn bezoek, dat tot 5 sep tember zal duren, zal Chroesjtsjef be sprekingen met de Tsjeehoslowaakse regering voeren. De belangrijkste on derwerpen zullen waarschijnlijk zijn de breuk met China en de economische ontwikkeling binnen het communis tische blok. Het bezoek wordt tevens beschouwd als een aanduiding, dat Chroesjtjef de Tsjeehoslowaakse pre sident en partijleider Antonin Novotny steunt. Deze heeft het afgelopen jaar een zekere liberalisering in het Tsje ehoslowaakse politiek en culturele le ven bewerkstelligd terwijl verscheide ne van zijn vroegere medewerkers werden uitgestoten. Met haar assistentes brouwt zij elke dag een grote en geurende pot, waar aan ruim honderd eters zich te goed moeten doen. Het echtpaar Leeuwerink en het verde re personeel van de jeugdherberg heb ben het ook overdag, als er geen gasten over de vloer zijn, héél druk. Want het onderhoud fen de schoonmaak van deze grote herberg met zijn drie verdiepingen en souterrain vergen veel tijd. „Het is drukker, maar het. is toch veel prettiger werken dan in de oude jeugdherberg aan de Lambertusstraat in Kralingen. Veertien jaar lang hebben we daar gezeten. Een fijne tijd. maar een modern gebouw tot je beschikking heb ben is toch je ware." Het echtpaar Leeuwerink heeft voor Kralingen nog twee jaar een jeugdherberg in Kampen geleid. Zij tonen zich altijd zeer blij met de reacties, die zij van dankbare gasten ontvangen. Vol trots toont de heer Leeu werink briéven en kaarten uit Schotland, Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk en Ame rika, waarin in vaak roerende bewoor dingen wordt dank gezegd voor de goe de zorgen. Vol lof over de jeugdherbergen, ,,a typically European institution", tonen zich twee meisjes van de andere kant van de oceaan: miss Velma Dick (22) uit Edmonton in het Canadese district Alberta en miss Rosalind van Lan- dingbam (25) uit Atlanta, Georgia (USA). Het Is hun eerste trip naar Europa cn zowel Velma als Rosalind vinden hef jammer dat hun vakantie bijna om is. „Morgenavond moeten wij in Londen zijn, hoe kunnen we het beste gaan?" vraagt Velma en zij begint op een kaart van Europa al in de richting van Brus sel en Oostende te wijzen. Zij toont zich zeer verrast te horen dat er ook m Hoek van Holland („een half uur met de trein vanaf Rotterdam") een boot naar Engeland vaart. Dan kunnen we morgenochtend nog een beetje in deze stad rondneuzen" zegt Velma (laboratoriumassistente, rtu deert microbiologie), „waar kunnen we naar toe? Ik ben nog nooit in een Euro pese dierentuin geweest". „Wilde dieren zijn in elke dierentuin hetzelfde", antwoordt Rosalind, die in her dagelijkse leven lerares.is. Toch voel» zij wel wat voor de suggestie van haar vriendin. Zo gemakkelijk als het gesprek met de twee meisjes uit „de nieuwe we reld" is verlopen, zo moeilijk is het contact met twee Hindoestaanse jon gens. Waar zij vandaan komen wordt niet duidelijk en hoe lang zij in Europa zullen blijven, blijft ook een mysterie, Wel evident is htm behoefte aan beau tiful beach" en zij zijn dolblij als hen on een kaart van Den Haag de weg naar het Scheveningse strand wordt gewezen. ken. Ik ben blij dat ik beneden aan balie een jongen heb zitten, die Frans- spreekt en verstaat, want dat is toch wel het knelpunt hier." Pakistani, Zweden, Zwitsers, Argen tijnen en Monegasken de jeugd van vele landen doet „De Windroos" aan. „Baas" Leeuwerink grinnikt: „Het wachten is nu nog alleen maar op de Russen, want die heb ik nog nooit hier gezien Twee Hindoestani (duizenden kilo meters verwijderd van Haiderabad, Peshawar of New Dehli) op zoek naar wat „mooi strand". Niet alieen de verhouding tussen Frank rijk en Nederland, doch merkwaardiger wijze ook die tussen enkele figuren in de Christelijk-Historische Unie dreigt door de affaire te worden verstoord. In het CH-Weekblad schreef E. H. van Eeeghen vut Afsterdam desweg werd hij gister avond voor de NCRV-camera gehaald dat de toestand niet minder dan angst aanjagend is. „Mechanisch is deze tank een onding dat voortdurend ernstige chronische mankementen vertoont. Zelfs onder de beste omstandigheden is deze tank nauwelijks operationeel te houden voor langere tijd, speciaal indien terrein- werk verricht moet worden. Zelfs na de geplande verbeteringen zullen de bestaande euvels niet afdoende ver holpen zijn. Het is werkelijk onbegrij pelijk hoe onze legerleiding ooit tot de aanschaf van deze kostbare lichte tanks is kunnen overgaan. Een groot gebrek aan technische deskundigheid blijkt hieruit. Het is dan ook geen wonder dat de tankbemanningen weinig ver trouwen in deze tank hebben, terwijl juist het omgekeerde een eerste ver eiste is voor een offensieve geest die dit dienstwapen moet kenmerken. In plaats van de aanschaf van de AMX- tank stonden er wel degelijk veel bete re alternatieven open. Toch blijft men nu maar op de ingeslagen weg voort sukkelen, er in feite op speculerend dat er geen oorlog zal losbreken. Als verdediger van het beleid van de heren Calmeyer en Van de Wall Bake trad op de majoor van de generale staf J. Anemaet, leraar aan de hogere krijgs school. Deze verklaarde dat de sortering wel bijzonder klein was toen de AMX werd gekozen. Het enige redelijke alter natief was de Walker Bulldog, die echter tweemaal zo waar was als de AMX, veel minder beweeglijk was een een te licht kanon had (76 mm). Een voordeel van de Walker Bulldog was echter het mo derne overbrengingssysteem. Als we verder de heer Anemaet nog even aan het woord laten: „De AMX-tank had zijn betrouw, baarheid bewezen onder werkelijk met gunstige klimatologische omstandighe den van de Sinaï-veldtocht en last but not least bood hij de bij Walker Bull dog niet aanwezige mogelijkheid tot inpassing in een complete „familie" van pantserrupsvoertuigen met alle voor delen met betrekking tot herstel, be. voorrading met reserve delen, opleiding e.d. daaraan verbondea Nu is het niet te verwachten, dat men serie-voertui- gen of welk ander materieel dan ook in een leger kan invoeren zonder dat men met een aantal kinderziekten te kampen krijgt. Te meer is dit het geval, waar men in Nederland, mede in ver band met het feit dat de chauffeurs dienstplichtigen zijn, aan het oorspron kelijke model heeft gedokterd (met name aan het overbrengingssysteem). Het is naar zijn mening een kwestie van van betrekkelijk korte tijd en dan zal de Koninklijke Landmacht in de AMX- familie, inbegrepen de lichte tank, een materiële verbetering van groot formaat blijken te bezitten." Interessant is ook de mening van de liberale fractieleider in de Eerste Kamer mr. H. van Riel, die eventuele kritiek op defensie niet onder stoelen of banken pleegt te steken, „Wat het AMX-voertuig betreft, dit voldoet militair uitstekend maar heeft technisch zwakke plaatsen die echter m snel tempo hersteld worden met ïnschke- ling van de Franse fabrieken, die hier tekort zijn geschoten. Vermoedelijk heb ben de verantwoordelijke personen in het verleden een te hoge dunk gehad van de keuring in Nederlandse opdracht door de Franse autoriteiten." President Soekamo heeft vandaag voor de eerste maal een communist in z|jn kabinet opgenomen. Het Is de vice- voorzitter van de communistische par. tÜ van Indonesië, Njotto. Njotto is benoemd tot minister, toe gevoegd aan het zgn- „presidium", het college dat president Soekarno adviseert en bestaat uit Soebandrio, dr. J, Leimeni en dr. Chairul Saleh.^ësp. eerste, tweede en derde, vice-premier.- Ook Arifin Harahap, oud-minister voor' dë staats- begroting eH'brigade-generaal Moedjoko van de Indonesische politie zijn tot aan het presidium toegevoegde ministers benoemd. Behalve deze benoemingen gijn ook andere-mutaties in het kabinet bekend gemaakt. De minister van binnenlandse zaken Ipik Gandamana, is vervangen door generaal-majoor Soemamo, gouverneur van Djakarta. Gan'amana wordt minis- ter voor plattelandsontwikkeling. De minister van justitie dr. Kadarroes- man is vervangen door kolonel Soetar- dio. In de plaats van Enem Emingpradja is tot minister van arbeid benoemd Soetomo. ,tot dusver vice-minister van arbeid. Generaal-majoor Sarmini is benoemd tot minister voor veteranen-zaken, als opvolger van brigade-generaal Sambas Atmadinata. De minister voor Transmigratie en coöperaties, generaal-majoor Achmadi is vervangen door Achadi, en thans be noemd tot minister van voorlichting, in de plaats van Roeslan Abdoelgani. De ze laaatste blijft echter minister-coördi- nator voor volksbetrekkingen. (Het In donesische kabinet is in verschillende groepen verdeeld, aan het hoofd waar van een minister-coordinator staat.) Prof. Prijono, de minister voor basis onderwijs en cultuur, is vervangen door mevrouw Artati Amarzoeki. tevoren lid van de Indonesische V.N,-delegatie. H-V'S •Stoel»/ (A'/yj Het laatste woord is over deze zaak zeker nog niet gesproken. Een definitief oordeel zal men ook moeten opschorten. Gisteren is een expert van de AMX- fabriek in Nederland gearriveerd voo: een nader onderzoek. Het vermoeden ligt voor de hand dat het 105 mm kanon te zwaar is voor de 13 tons tank. Het eigen lijk bij de AMX-13 behorende kanon is veel lichter, doch Nederland koos voor het 105 mm kanon, waarbij een projectiel met gestabiliseerde holle lading behoort, dat op iedere schootsafstand hetzelfde zeer goede pantserdoorborend vermogen heeft. In Nederland werd een aldus ge wapende tank getest en hij voldeed goed Uit Frankrijk komen nu evenwel berich ten dat zich daar dezelfde defecten heb ben voorgedaan, doch dat deze spoedig verholpen zijn. Had Nederland tevens een servicecontract gesloten, dan zou het probleem snel zijn opgelost. Voorts menen de Fransen dat de tank die in Noord- Afrika reeds een briljante staat van dienst heeft in Nederland onoordeelkundig is gebruikt; recruten zouden er teveeï in hebben geoefend. De verdediging van de Fransen ligt voor de hand. Zij zijn juist op de markt gekomen met de AMX-30, waarvan som migen zeggen dat het eigenlijk een AMX- 13 met een nieuwe motor, een nieuw kanon en een nieuwe bepantsering. De Fransen hadden gehoopt ook deze taak aan Nederland te kunnen verkopen, doch zoals bekend heeft onze regering besloten de centurions voorlopig nog niet te ver vangen. België heeft de beslissing uitge steld, doch zou naar de AMX-30 over hellen Slechte publiciteit in Nederland kan de keuze van België nadelig beïn vloeden. En de concurrentie op de markt van middelzware tanks is groot De Duit se Standard Pantzer, maar zeker de Britse Chieftain doen voor de AMX-30 zeker stellig niet onder. DE ROTTERDAMSE politie kon woensdagavond na eca achtervol ging in Katendrecht twee sigamten- smokkelaars m de kraag grijpen. Het waren de zestigjjuige los eik- man H.T. en de 43-jarige kropman B. de J., beiden inwoners van Rot terdam. De mannen bleken in het be zit te zijn van 27.2'JO gesmokkelde si garetten. Bij de meldkamer kwam een telefoon tje binnen, dat op de verbindingsweg tussen Rijnhaven Zuidzijde en Veerlaan een auto stond, hetgeen door de omwo nenden verdacht werd gevonden. Twee politiemannen gingen poolshoogte nemen. Zij kwamen te weten dat enige dagen tevoren twee mannen over het hek van een haventerrein, waarop de loods Fe lix staat, waren geklommen. Zij hadden „Het is een allegaartje, wat hier de herberg aandoet", zegt de heer Leeuwe rink, „soms weten wij ons in dit mixed gezelschap ook niet verstaanbaar te ma- De gezamenlijke lijndiensten van het continent naar Nieuw-Zeeland zullen met ingang van 15 december hun tarie ven met zes en een half procent verho- ge. De lijndiensten (Blue Star Line Ltd., Nedlloyd-lijnen, Port Line Ltd. Transatlantic S.S. Co. Ltd., East Asia tic Co. Ltd., New-Zealand Shipping Co. Ltd.. Shaw Savill and Albion Co. Ltd. en With. Wilhelmsen) hebben deze maat regel moeten nemen in verband met de stijgende kosten in het handhaven van de Nieuw-ZeeJanddienst. De verhoogde vrachttarieven zullen behalve voor continentale en Scandina vische ook voor havens van het Ver enigd Koninkrijk gelden. De gemeenteraad van Haarlem is gisteravond akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. vijfhonderd Haar lemmers, die in de gemeentewoningen huizen, en huurschuld hebben uit te slui ten van elektriciteitsvoorziening. Tweehonderd van de vijfhonderd heb ben een geringe achterstand, maar de totale schuld is 30.000 gulden. Eén Haar lemmer is op het ogenblik ruim 1.000 gulden achter. (Van onze correspondent) IV. D„ de bekende presentator - televisieprogramma's en het Grand Gala du Disque, mocht voor het Goudse kantongerecht z'n handen dicht knijpen. Htf moest voor komen, omdat hij op de rijksweg onder Reeuwijk een personen auto aan de rechterzijde had ingenaaid en omdat hij deze wagen daarna zou hebben gesneden. In een breedvoerig requisitoir noemde de officier van justitie, mr. C. chimmel, dit ernstige overtredingen, waarvoor zware straffen alleszins op hun plaats waren. De officier eiste voor het rechts inhalen een boete van 100 subs. 20 dagen hechtenisstraf en voor het snijden een boete van 500 subs, drie maanden hechtenis alsmede een on voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de duur van zes maanden. De kantonrechter-plaatsver- vanger mr. J. \V, Buitendijk achtte dit tweede feit evenwel niet wettig en overtuigend" bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Het rechts passeren bestrafte hij met een boete van ƒ100 subs. 20 dagen hechtenisstraf alsmede een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van drie maanden met een jaar proeftijd. W. D. voelde zich na deze uitspraak zichtbaar opgelucht. Hij had het kennelijk nogal duister ingezien (Van een onzer redacteuren) AAN het eind van de volgende week zal vermoedelijk de laatste fase ingaan van de berging van de Eil- bek het Duitse vrachtschip, dat in de avond van 22 november van het vo rige jaar na een aanvaring op de Nieuwe Maas (ter hoogte van de Quarantaine-inrichting) zonk en kap seisde. Voor dit werk zallen zeven bokken worden ingezet. De eerste bok maakt reeds vast op 2 septem ber, de overige doen dit in de loop van die week. De eigenlijke bergings werkzaamheden zullen op 5 en 6 sep tember geschieden. In verband met de omvang van het werk zijn uitgebreide veiligheidsmaat regelen genomen. Bekend is gemaakt, dat de schepen de werkvaartuigen zo ruim en zo voorzichtig mogelijk, en met verminderde snelheid, moeten passeren. Zij dienen nl. rekening te houden met uitstaande ankers. De ha vendiensten en de rivierpolitie zullen de scheepvaart aanwijzingen geven. SPECTACULAIR Men zal zich herinneren, dat op zater dag 11 juli de Eilbek na een spectacu lair karwei door Van den Tak op de bodem van de rivier werd gezet. Nadien is men begonnen met het schip gedeel telijk te lossen. Op het ogenblik is het zo ver, dat, wat men hoopt, de laatste WWIIIMW fase van de berging kan beginnen. Als het schip geheel boven water is ge bracht, zal het met pompboten naar een werf worden gesleept om te wor den schoongemaakt en gerepareerd. Intussen heeft, volgens betrouwbare kringen in Saigon, de militaire raad vandaag besloten tot de instelling van een driemanschap, dat het gezag over het land in handen zal nemen. Het driemanschap zou bestaan uit de afge treden president Khan, deoud-minister van defensie generaal Tran Thien Khiem en oud-president generaal Doeong van Minh. De leden van de militaire raad zullen naar hun militaire posten terug keren. Het driemanschau zal binnen twee maanden in staat moeten zijn een nationaal congres bijeen te roepen. Dit congres zal, aldus een bekendmkig, een nieuw staatshoofd kiezen en tezelfder tijd een tijdelijke nationale vergadering in het leven roepen. Voorts wordt nog vernomen dat generaal Khiem de wens had te kennen gegeven president te worden met Van Minh als eerste-minister. De Ameri kanen zouden hebben laten weten,, ,dat zy ge ensteun zouden verlenen aan een bestuur, waarin generaal Khan niet was vertegenwoordigd. De generaals Khiem en van Minh zouden er echter na de betogingen ten gunste van Khan in hebb entoegestemd met deze laatste samen te werken teneinde de Ameri kaanse hulp niet verloren te doen gaan. In Den Haag heeft het Tweede-Ka merlid de heer Slotemaker de Bruine (pac. soc.) in schriftelijke vragen aan de minister van buitenlandse zaken ge vraagd of het juist is, dat de regering overweegt resp, reeds besloten heeft, tot bijzondere hulp aan Zuid-Vietnam. Ook wil het Kamerlid de motieven van de Nederlandse regering weten. Hij vraagt zich voorts af of deze motieven passen in het door de regering tot nu toe aan vaarde algemene kader van hulp aan ontwikkelingslanden. een paar pakken bij zich. die met de auto in kwestie worden vervoerd. Toen de politieagenten niemand bij de auto aantroffen, schakelden zij de re cherche in. Inmiddels gearriveerde re chercheurs zagen daarna twee mannen in de auto wegrijden. Direct zette een surveillancewagen de achtervolging in. In de Atjehstraat werd de smokkelauto tot stilstand gel cht. De inzittenden na- men echter de kuiten, achterna gerend door de agenten. De politiemensen ble- ken harder te kunnen lopen. Een van de mannen werd in de Atjehstraat gegre- pe. de ander in de Delistraat. Men vermoedde met smokkelaars ie doen te hebben en schakelde de Douane recherche in. Auto en arrestanten wer den overgebracht naarjiet douanebureau aan de Puntegaalstraat, waar het dek sel van de kofferruimte werd openge broken. Men -of inderdaad een aantal dozen Amerikaanse sigaretten aan. De twee mannen werden ingesloten op het bureau Sandelingpleln. De auto en de sigaretten werden in beslag genomen. Aangezien de N.T.S. nergens op in gericht is dan op het afdraaien van beeldbanden en films, niet eens een eigen presentatiestudio noch program makrachten bezit, brengt dit vullen van zoveel tijd grote problemen mee. Het was de heer Rengelmk die enkele jaren geleden de formule vond om de N.T.S. produkties van de diverse omroep organisaties te doen overnemen, zodat men niet was aangewezen op een uit gebreid filmprogramma afgewisseld door Eurovisie-uitzendingen. Dit was de noodoplossing maar een destijds graag aanvaard en nóg geldend com promis. Nu de N.T.S. echter bi' de exploitatie van het tweede net nog veel meer zend tijd toegewezen krijgt, werd het voor de programma-commissaris blijkbaar te moeilijk uitsluitend op deze weg voort te gaan. Het verlies van zijn goede adviezen en initiatieven zal bij de N.T.S. gevoelig aankomen, (Van een onzer redacteuren) De Holland-Amerika Lijn heeft van de scheepswerf August Paid te Ham burg een daar in afbouw zijnd vracht schip aangekocht van 3556 brt. Het zal in oktober worden opgeleverd en in de Mexico-dienst van de HAL wor den ingezet. Het nieuwe vrachtschip is van het open shelterdeck-type. Het heeft vijf ruimen, vier voor en een ruim achter de ma chinekamer, met een totale capaciteit van 321.235 kubieke voet. Hiervan is 61.760 kubieke voet bestemd voor net vervoer van bevroren lading (tot -22 gra den Celsius). Voorts beschikt het sehip over twee dekkranen, veertien laadbomen en twee zware spieren, waarvan een spier een capaciteit heeft van tachtig ton. De hoofdmotor is een Krupp-Burmeister Wain dieselmotor. Het schip dat geheel air-conditioned is, kan acht passagiers in vier twee-persoonshutten vervoeren. Onder welke naarn de HAL het schip in. de vaart zal brengen is nog niet be kend.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2