dklok Ikerk favoriet lantiteis Zaalberg N.V. ontslaat helft van personeel fes «s KONING OLAV BEZOEKT A'DAM EN DEN HAAG Gasslang los: een dode leerlingen PREMSELA HAMBURGER MAGAZIJNKNECHT tgescha! Hl H pHHHH TECHNISCH AMBTENAAR of een BOUWKUNDIG OPZICHTER Ervaren en aankomende PLAATWERKERS P. Smit Jr. bouwt tweede veerpont Maassluis-Rozenburg Stremming vaart Inbrekers op bezoek bij „Werkgevers" Mr. A. C. F. Hendrikse herdacht schap wielrennen IVL aardingen Den Haag Noorse werven eveneens in moeilijkheden Einden: grootste ertshaven Roergebied Pagina 4 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 19ÖI VERVOER SPORTCOMITÉ CENTRAAL UI Naar alle waarschijnlijkheid zal de Leidse wollen, dekenfabriek Zaalberg N.V. binnenkort ruim de helft van het totale personeels bestand van 130 man moeten af voeren. Besprekingen met onder nemingsraad en vakbonden moeten hierover nog plaats hebben. GEMEENTE ADMINISTRATIEVE krachten verplegend personeel. HUISHOUDELIJK PERSONEEL j» f?' H f? {Vervolg van pag. 1) familieberichten leunt m ook opgeven aan *9enten nn bezorgers 1 DE jongste aanwinst van onze Koninklijke marine, het bevoorradingsschip Hr. Ms. Poolster, zal donderdag door de toekomstige com mandant kapiten-ter-zee W, P. Coolhaas in dienst worden gesteld. Dit geschiedt in te genwoordigheid van tal van autoriteiten bij De Botter- damsdhe Droogdok Maat schappij, de werf, die het schip heeft gebouwd. Hermetisch Tanker Helikopters DOENDE Idelijk leggen we dan de bijl aan de am van onze nationale welvaart en be- hanszekerheid." TENSLOTTE wijdde de heer Van den Berg aandacht aan een ander voor j Rotterdam vitaal probleem. n.l. de 1 Europese vervoerpolitiek, „De vraag mij wel eens af of de belangen die hier voor Nederland op het spel staan wel overal in den lande voldoende worden beseft Onze regering, ons parlement en ons volk worden zenuwachtiger over onze komkommers, die we niet altijd vlot kunnen exporteren dan over die lastige en gecompliceerde vervoer- problematiek. Het behoort mede tot de taak van onze Kamer zoveel moge lijk duidelijk te maken, dat de sluipen de ondermijning van de Nederlandse positie op de Europese vervoermarkt tengevolgevan de vervoerpolitïeke ideeën te Brussel voor de Nederlandse economie zeer ernstige terugslagen zal veroorzaken. Niemand is er op den duur in de E.E.G. mee gediend en met name niet de verladende industrie voor wie bet vervoer werkt als de ordening van het vervoer, die Brussel voor ogen staat in de praktijk wordt gebracht." v-r»» U Ig j —"voor het bezoek van Westber- ees aan verwanten in het oostelijk stadsdeel. Het Westdnitse kabinet zon lich vandaag te Bonn met deze kwestie bezighouden. In West-Berlijn beschouwde raen de Oostduitse mededeling inzake de bezoe ken van bejaarden als een poging om invloed uit te oefenen op de bondsrege ring- Volgens Oostduitse regeringskringen is öost-Dujtsland bereid onverwijld een ak koord te tekenen. Het Westberliinse stads bestuur zou echter „onaanvaardbare voorwaarden stellen over onderwerpen die niets met de onderhandelingen te maken hebben", aldus ADN. Het gaat er om dat West-Berlijn geen overeen komst wil tekenen, waaruit een erken ning van het communistische bewind in Oost-Duitsiand zou kunnen -worden af geleid. President TJlbricht heeft intussen in een redt tot studenten in Leipzig ge pleit voor do oprichting van „ge- jjseeaschappeüjk sportcomité" voor bet coördineren v*n sportactiviteiten in Oos}- en ffest-Dnitsiand en te West- nerlQn. De Westdnitse sportfederatie son das echter moeten afzien van haar voor nemen om de sportbetrekkiuken met Omn-Buitstand af te breken. Volgens Tjj. b richt sondes de Westdnitse sportlieden «r bil het geallieerde reisbureau in West- BenUn op moeten aandringen, dat het piet langer visa weigert aan Oostdultse sportlieden die in West-Europa willen optreden. Onbekenden zijn in de nacht Van jnaandag 0p dinsdag na vernieling van een ruit binnengeklommen in het pand van d« Kontsktgroep van Werkgevers in d" metaalnijverheid aan de Jongkind- rtraat Rotterdam. Kasten en bureau laden werden doorzocht. De inbrekers es®® een bandrecorder, een radiotoe- «tel. een tafelrigarenaansteker, een si-j garettezuJover «n «en brievenopener mee- overtuiging dat wij aan pr' in voorlopig niet kunnen ontkom dat wij ons nationaal, regionaal en tselijk moeten losmaken van in. ntele plannen, en dat we moeten en tot een urgentieschema, waaraan grondslag liggen onze financiële tri kracht en onze arbeidsmogelijkhe- 1 enerzijds en de sociaal-economische jrengsten. anderzijds." )ORTS bepaalde de beer Van den Berg zich bij het probleem van de hidsschaarste, meer dan een nationaal bleem. dat echter vooral voor de ex pansie van Rotterdam een centraal vraagstuk mag worden genoemd. Het is uitermate belangrijk, zei hij, waar wij globaal gesproken ons arbeids potentieel inzetten. Dat is haast een (Van een onzer redacteuren) Bij het begin van de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Botterdam heeft gisteren de voor zitter ir, J. van den Berg .enkele woor den gewijd -aan «Je nagedachtenis van mr. A. C. F. Hendrikse, die op 20 juli is overleden. Sinds 1959, aldus de voorzitter, was mr. Hendrikse lid van onze Kaaner en hij heeft haar voortreffelijk gediend. Door zijn veelzijdigheid heeft hij de commissies, waarin hij zitting heeft ge- bad, waardevolle adviezen kunnen ge ven. Tiemen Groen uit het Friese plaats je Follega is nu met recht de meest grote favoriet voor de wereldtitel bij de amateurs-achtervolgers. De 18-ja- rige wielrenner had reeds in Neder land van zich doen spreken door als een komeet bij de nationale kam pioenschappen naar voren te komen, maar afgewacht diende te worden hoe hij zich voor de eerste maal in een sterk bezet internationaal veld van renners zou houden. De Nederlan ders kunnen gerust zijn, want Groen reed zich gisteren tijdens de kwartfi nales van de wereldkampioenschap pen die in Parijs worden gehouden met verait de beste tijd naar de eind strijd. Favorieten ais de huidige we reldkampioen Walschaerts uit België en de sterke Bns Miskviin, die hij overigens zelf versloeg, hieven bij de Nederlander achter. Ko Oele, de tweede Nederlander kon het niet tot de finales brengen, want zijn tijd van 5J.3.7 was voor zijn doen niet onaardig, maar zelfs niet toereikend om zich te kwalificeren voor de kwart-finale. Nederland heeft inmiddels nog een gïo- te kanshebber voor een wereldtitel: Het is jaap Oud-kerk, de man die in Neder land werd gewipt door Groen voor de titel achtervolging, maar zijn mannetje blijkbaar ook staat bij de stayers. Bij zonder sterk reed hij achter zijn gang maker De Graaf de 50 km. Onbedreigd zegevierde hij in zijn serie en. reed zo overtuigend dat Oudkerk volgens insi ders meteen de grote favoriet is gewor den voor de titeL Hij kwam namelijk een volle minuut eerder aan de finish dan de andere serie-winnaar de Duitser Matthes. Zowel de Rijswijker Romeijn als de Amsterdammer Rinus Neesman plaats ten zich niet direct Zij zullen moeten deelnemen aan de herkansingsritten. Tegenover al deze optimistische be richten staan sombere woorden over de Nederlandse amateursprinters Van der Touw, Van der Graaf en Breure. Allen werden zonder pardon van de baan ge veegd, zodat zij de trein naar huis kon den pakken. Voor Van der Graaf kwam die nederlaag niet zo onverwacht, want hij werd ai dagen achtereen geplaagd door griep, hetgeen danig aan zijn con ditie knaagde. Ook de uitschakeling van Breure, eerst door de Italiaan Turruni en later door de Rus Khitrov, was niet zo opzienbarend. Veel meer buiten de verwachtingen lag het falen van de Ha genaar Piet v. d- Touw die de laatste weken enkele opmerkelijke successen had geboekt. Het Hteek evenwel in Pa rijs onmoglijk over een dood punt heen te komen. In de tiende serie werd hij totaal onverwacht geklopt door de zeker niet sterke Brit Curch. Zelfs de Zwitser Heberle liet onze landgenoot zijn rug zien. Nog leek er geen vuiltje aan de Lucht, maar tóen v. d. Touw in de eerste rit van de herkansing werd verslagen door de verrassend naar voren gekomen Tsjech Kucirek en zelfs de Zuidafrikaan Viljoen. moest laten passeren, lagen voor wat dit onderdeel betreft de Nederlandse kansen aan stukken. (Van onze I*eldse redaetie) Vanmorgen is ons gebleken dat het inderdaad de bedoeling is de fabriek van Zaalberg aan de Vestestraat geheel te verlaten. De Hollandse tapijtindustrie, die de fabriek Cronesteyn van de EMS heeft gehuurd, gaat zich nu toeleggen op de fabricage van dekens, in opdracht van Van Wijk Heringa, waar deze weök ongeveer 200 personeelsleden zijn ontslagen, Zaalberg N.V. en Van Beurden en Moll te Tilburg, van welk bedrijf Zaalberg vorige week alle aandelen heeft overgenomen. De ongeveer 250 personeelsleden uit de Leidse wolindustrieën, die reeds zijn ontslagen of binnenkort zullen worden opgezegd, kunnen voor het grootste deel worden ondergebracht bij o.rn. de N.V. Vereenigde Torrwfabrieken te Leiderdorp en bij de N.V. Sajetfaibriek Klos en Leembruggen. Voor administratief stafpersoneel, dat bij Van Wijk en bij Zaalberg zal worden ontslagen, zoeken directies, onder nemingsraden, vakbonden en het Gewestelijk Arbeidsbureau nog een oplossing. Dit personeel zal in tegen stelling tot het produktiepersoneel zeer moeilijk in gelijkwaardige functies terecht kunnen kamen. Bij het bedrijf gemeentewerken, afdeling onder- boud gebouwen, kan worden geplaatst een die zal worden belast met de voorbereiding en het houden van toezicht bh verbouwing!- en ond erhoudswerkzaamheden. Aanstelling zal geschieden, afhankelijk van op leiding. in de technische ambtenaren- of de opzichtersrangen. Soilldtaties binnen 10 dagen n» verschijning van dit blad in te zenden aan d® afdeling personeelszaken, stadhui*. Vlaardingen. DAMES! Weet u, dat er thans heel goede mogelijk heden zijo op OPVOEDKUNDIG gebied voor: dat van werkkring zou willen veranderen Salaris on ambtenaamslveau: extra uitkering voor di ploma's- Komt u eens met ons praten, u iets voelt voor het wertc in ons obeervatiehuis (meisjes van 14 tot 18 jaar). Telefoon 010—122^52. BUUREN H. VAN BUUREN ZONEN N.V. CENTRALE VERWARMING ROTTERDAM zoeken voor hun moderne plaatwerkerij aan de Keen» straat 28 (Spaanse Polder) Voor gedegen vakmensen bestaat na geble ken geschiktheid de mogelijkheid om zelf standig in de buitenmontage te werk te worden gesteld. Tevens hebben wij plaats voor die in ons bedrijf en via de BEMETEl cur sus een uitstekende opleiding zullen ont vangen. Ga eens praten met de heren Weeds of Corbeau aan bovenstaand adres, die u alles kunnen vertellen over uw mogelijkheden in ons bedrijf Maak telefo- nisoh een afspraak onder no. 155176 of 151344. uitslagen Eerste serie 1. Heinz Heinemann (Zwits.) 5.12,57; 2. de Deen Prebea Isaksson viel en zou later opnieuw starten. Tweede serie: 1. Robert Varga (Frankrijk) 5.08,87: 2. Mawell Langshew (Australië) 5.20,01. Derde serie: 1. Herman van Loo (België) 5.03,78; 2. Hugh Porter (Groot-Britannië! 5.07.85. Vierde serie: 11. Tiemen Groen (Nederland) 5.01,®; R. Sta- JUWELIERS-ANTIQUAIRS ANNO 1823 BOTTERDAM WEENA 10 AMSTERDAM ROKIN 120 EN APOLLOLAAN138 Sea waardevol geschenk en een blij vande herinnering is uw fceuz uit onze unieke collectie zilver en juwelen „modern en antiek** s Zaterdags gesloten.'s zondags geopend Enkele honderden belangstellenden stonden reeds op het duin bij de haven ingang toen De Ruyter, de jager Trömso, en een batterij op het forteiland eik 21 saluutschoten lieten horen. Het was kwart over zes toen het ko ninklijk jacht Norge afmeerde in de voor deze gelegenheid met rode en gele bloemen en Noorse vlaggen omzoomde middensluis, Ook hier stonden honder den belangstellenden te wachten. De hoop echter dat de Noorse koning aan het dek zou verschijnen werd niet vervuld. Precies volgens het tijdschema ver lieten de Norge en de jagers de sluizen om het Noordzeekanaal naar Amsterdam op te varen. De vaartocht naar Amsterdam verliep op de minuut. Even voor half negen pas seerde het jacht onder commando van kapitein ter zee Wilhelm Oscar Tnoreson de Hembrug. Tien minuten voor. negen was de lucht plotseling vol van een oorver dovend geraas. Zestig vliegtuigen van de luchtmacht, Thunderstreaks en Super Starfighters, brachten de Noorse vorst «en groet. Inmiddels was het aantal belangstel lenden aan de achterkant van het Cen traal Station gegroeid. Op het IJ was het koninklijke jacht reeds te zien, dat even over negen aan de Shell-steiger af meerde. De commandosloep van het Marine Etablissement te Amsterdam verliet de wal om de koning af te halen. Aan de voorzijde van het Centraal Sta tion was het «en drukte van belang. Tal van hoge autoriteiten, onder wie alle ministers en staatssecretarissen kwamen daar aan om zich in de koninklijke wachtkamer te verzamelen. Om kwart voor tien arriveerden ko ningin Juliana en prins Bernhard. Zij begaven zieh naar de aanlegsteiger voor het Centraal Station om hier koning Oiav te kunnen begroeten. Tien uur, dan Is het ogenblik aange broken, waarop de reis van koning Oiav nislav Moskvin (Rusland) 540.50. Vijfde se rie: 1. Luigl Roncaglia (Italië) 5.08,50; 2. Jean Walschaerts (België) 5.17,13. (Met de ze tijd was Walschaerts, houder van de titel reeds uitgeschakeld voor eeri plaats ic rfe kwartfinales). Zesde serie: 1. Mogens Frey (Denemarken) 5.04.88; 2. Luc Jean Jozefo- Wlez (Polen) 5.05,95. Zevende serie: 1. Lo- thar Claesges (Wejt-Duitsland) 5.07,28; 2. John Hime (Australië) 5.17,28. Achtste serie: 1. Giorgio Ursi (Italië) 5.07,84; 2. Roy Cro- maek (G.B.) 5.17,02. Tiende serie: 1. Istyan Lang (Hengarije) 5.16.88; 2. Oscar Almade (Uruguay) 5.25.68. Elide serie: 1„ Reijo Sehrey (Finland) 5.23,25; 2. Josef Mezel (Hon- garije) £.28.83. Twaalfde serie: i. Sergei Tereschenkov (Rusland) 5.12,14; 2. Ko Oele (Nederland) 5.13,07. Dertiende serie; 1. Jii Daler (Tsjecho-Slowakije) 5.05.47; 2. Suciah Ahdun-a (Lybië) 6,01.34. Veertiende serie: 1., Waclaw Latocha (Polen) 5.10.98: 2. Ruban Etchebarne (Uruguay) 3.22.85 Vijftiende se rie: 1. Rowan Peacock (Zuid-Afrika) 51190; 2. Mohamad Ztotani (Libanon) 5.37.09. Zes- n<!£v s5 «o Li*' Constantin Dimitrescu (Roe. menlé) 5A8.60; 2. Chartes Jonker (Zuid-Afri- ka) S.o5,35 Zeventiende serie: 1. Preben Isaksson (Denemarken) 5.07.31; 2. Ronald Cassidy (Trinidad) 5.45,09. Overgereden ne gende serie: i, Lothar Spiegelberg (West- Duitsland) 5.05,68; 2. Christian Cuch (Frank rijk) 5.11,82. naar Nederland ten einde is. De begroeting tussen de vorstelijke personen is hartelijk. Het Noorse volks lied, gespeeld door de Joban Fris» Kapel, weerklinkt. Koning Oiav inspecteert de erewacht. Dan gaat het vorstelijk gezelschap met zijn gevolg de koninklijke wachtkamer binnen. Hier is men geruime tijd, omdat de vele autoriteiten aan koning Oiav moeten worden voorgesteld. Maar pre cies om twintig over tien kan de korte tocht naar De Dam worden aanvaard. Later op «de morgen vertrok men naar Den Haag, waar men dertien minuten vroeger dan het officiële programma ver meldde aankwam. Om 11.20 zou de koninklijke stoet arriveren en drie minu ten over elf reden de auto's bij Huis ten Bosch voor met de gele Haagse vlag en de provincievlag. Niemand begreep er iets van, maar de erewacht schoot in de houding en ja, daar was de koninklijke auto reeds. Om dertien over elf in plaats van twintig minuten over elf stapte prins Bernhard als eerste uit. Een hoofd gro ter dan koning Oiav, die evenals de Prins in admiraalsuniform was, alleen heeft de steek van prins Bernhard witte pluimen en van koning Oiav niet. Koningin Juliana droeg een helder lindegroene mantel met bijpassende grootgerande hoed, een parapluie met een groen hoesje in de hand. Ook de handtas was van hetzelfde groen, de mantel viel open en men zag een aqua- blauwe deux-pieces met vaag lilaschadus dessin. Als sieraden een kort parelsnoer en een lang dun kettinkje met een aqua marijn, oorhangers met dezelfde stenen. Het Noorse volkslied fdonk en evën later gingen de vorstelijke personen de wacht inspecteren. Koning- Oiav zei iets vriendelijks tegen de commandant en was een ogenblik eerder klaar om het bordes op te stijgen dan zijn koninklijke gastvrouwe. Even een glimlach van ver standhouding en toen was het protocol hersteld. Nog geen twee minuten later lag het voorplein van Huis ten Bosch weer, verlaten, behalve dan de stramme mannen met de hoge kolbakken en het blinkend goud, die bleven. Na een ont moeting met de diplomatieke missies werd het noenmaal gebruikt Voor de middag stond een ontvangst door het Haagse gemeentbestuur in het Kurhaus op het programma. De bouw van de tweede grote veer pont voor Maassluis-Rozenburg is opge dragen aan de werf van P. Smit Jr. te Rotterdam. Enige weken geleden heeft de provinciale waterstaat in Den Haag de aanbesteding gehouden. Met het werk is ruim anderhalf miljoen gulden ee- moeid. Zoals bekend krijgt de nieuwe pont de naam van een voormalig lid van Ged. Staten mr. G. J. C. Schilthuis. Het schip gaat dienstdoen naar de enkele ja ren geleden gebouwde pont De Hoorn wordt nog wat langer en even wend baar door de speciale propellers en zal na gereedkoming de oude zijladingpont Hoofdingenieur Van Elzelingen gaan vervangen. De Mr. Schilthuis moet 1 juli 1965 klaar zijn, zodat de hoop bestaat dat volgende zomer twee snelle koplaöiag- ponten met grote capaciteit een zeer frequente dienst kunnen onderhouden op dit steeds drukker wordende veer. In verband met de bouw van de me trotunnel wordt de westzijde van de Koningshaven in Rotterdam geheel ge stremd, op de hieronder genoemde tij den: maandag 14 september van 19.00 u tot dinsdag 15 september 06.00 u, dins dag 15 september van 19.00 u tot woens dag 16 september 06.00, woensdag 15 september van 19.00 u tot donderdag 17 september 06.00 u, donderdag 17 sep tember van 19.00 u tot vrijdag 18 sep tember 06.00 u, op vrijdag 18 septem ber van 19.00 u tot zaterdag 19 septem- oer oe.uo u. Eén en ander houdt in dat gedurende de stremmingen: 1. doorgaande vaart door de Konings haven niet mogelijk is: 2. vaartuigen bestemd voor de Konings haven. Spoorweghaven, Binnenhaven met Entrepothaven en komende uit westelijke richting, dienen te varen via de oostelijke ingang van de Koningsha ven; 3. vaartuigen uit bovengenoemde ha vens en met bestemmingen beneden strooms. de Koningshaven dienen te ver laten via de oostzijde. De onder 2 en 3 bedoelde vaartuigen dienen uiteraard rekening te houden met de doorvaarthoögte onder de Wil- lemsorug. "PEN VAN EEN NIPPEL aan het gascomfort geschoven gasslang fe de I-J ooFzaak geweest van de dood van de 64-jarige mevrouw Z. E. Mout- Pleit, die in de nacht van dinsdag op woensdag door verontruste buren leven loos werd aangetroffen in haar woning ana het Schulpplein in Rotterdam. De door een sterke gaslucht gealarmeerde buren openden eerst de ramen en deuren van de woning en troffen in een tussenkamer het levenloze lichaam van mevrouw Mout en in het sous terrain de zeventienjarige, spapen- de Leendert Stok aan. Zij brachten de jongen direct naar buiten. De inmiddels gewaarschuwde politie vond te de voorkamer de 61-jarige D. Pleit. De man was bewusteloos. Hij is naar het Zaiderziekenhuis ge bracht. Poolster-supermarkt van Kon. marine 'MaAAÜKAATSCHAPPtj VAN. W. van HOUTEN en Zonen C.V. Gevraagd Leeftijd tot ca. 30 jaar. Aanmelden: Bierstraat 9 (bij Wijn haven), Rotterdam-C. De Poolster is een bijzonder schip. In de eerste plaats is het het enige bevoorradingsschip van dé Koninklijke marine, daarnaast is het door De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij voorzien van vele technische snufjes, die het schip en zijn bemanning, ook in een nucleaire oorlog veel kan sen geven. Zo .heeft het een uit gebreide bescherming tegen radio actieve fall-out". De bouwers hebben het zo geconstrueerd dat alle patrijspoorten, deuren, lucht kokers e.d. gas- en stofdicht kun nen worden afgesloten. Radio-ac tieve stoffen kunnen door niiddel van een over het gehele schiD ver spreid sproeisysteem worden af gespoeld. ER van uitgaande, dat het schip geheel hermetisch moest kunnen worden afgesloten om bemanning en ladin-g te vrijwaren van besmetting met radio-actieve stoffen moest men een niet geringe moeilijkheid over winnen. Dit probleem nl.. dat de ke telinstallaties niet vrij kunnen blijven van een radio-actieve besmetting, om dat de feetelbranders nu eenmaal niet werken zonder lucht van buitenaf. Verder moet ook het koelwater voor de condensors van buiten komen. T5e Rotterdamsche Droogdok Maal- schppaij heeft dit probleem onder vangen door de ketel- en turbine-in stallatie geheel automatisch en op af stand bedienbaar te maken van uit een hermetisch afgesloten ruimte, de contrölekamer. Er binnen domineert een meterslang controle- en rege lingspaneel en een groot venster geeft uitzicht op de machinekamer. DE automaat houdt alle drukken ea temperaturen van stoom, water, lucht, smeerolie en brandstof, en het waterpeil in de ketels, de conden sors in de verschillende tanks, op de juiste waarde. Met behulp van meetinstrumenten eo signaalappara- tuur neemt men in de commandopost kennis van de stand van zaken en re gelt men die als het automatisch sys teem „bijgestuurd" zou moeten wor den. Door slechts een knop om te draaien kan men in deze ruimte over gaan op handbediening, echter ook weer op afstand. Hoewel de Poolster min of meer als varende supermarkt gaat funge ren, is het schip toch in de eerste plaats een vloottanker. De construc teurs hebben dan ook voorzieningen getroffen die het schip in staat stel len grote hoeveelheden stookolie, dieselolie, vliegtuigbrandstoffen en smeermiddelen te vervoeren en af te geven aan andere oorlogsbodems. De Poolster kan verder ook victua liën vervoeren. Voor de aan bederf onderhevige levensmiddelen hebben de mensen van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij grote koel en vriesruimten in het schip aange bracht. Voorts zijn er aan boord ma gazijnen waar kleding, munitie, re serve-delen enz. kunnen worden op geslagen. Al die goederen rijn zo ge groepeerd, dat ze op snelle en een voudige wijze aan boord zijn te bren gen om aan andere schepen te wor den overgegeven. OP het achterdek van de Poolster zijn een vliegdek en enige han gars gebouwd voor een aantal heli kopters. Die helikopters hebben een dubbele functie. Ze kunnen worden gebruikt om iasten over te zetten van de Poolster naar andere sche pen en bovendien kunnen ze voor on- derzeebootbestrijdingsdoeleinden wor den ingezet. De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij heeft ook grote aandacht kunnen besteden aan de accommo datie van de opvarenden. Zo is het gehele schip bijvoorbeeld air-condi tioned. De Poolster heeft een waterver plaatsing van 16.800 ton. De groot ste lengte van het schip is 168.30 me ter, de grootste breedte 20.30 meter en de maximum diepgang 8.20 me ter. Het machine-vermogen is 22.500 as-paardekrachten. Maximaal haalt het schip een snelheid van 21 kno- pen. De Poolster is bewapend met twee 40 mm mitrailleurs. Zij heeft voorts dieptebommen aan boord. De bemanning zal bestaan uit 205 officie ren, onderofficieren en schepelingen. SEN merkwaardig bericht komt uit Oslo. De voorzitter van de ver eniging van Noorse scheepsbouwers de heer Sven Sandved heeft verteld, dat ook de Noorse scheepswerven in moeilijkheden verkeren. Tot eind 1965 zijn de orderportefeuilles van de meeste werven wel vol, maar slechts weinige hebben opdrachten voor 1S66. De heer Sven Sandved zei: „In dien er geen maatregelen worden ge nomen, ziet het er voor onze scheeps bouw niet zo best uit. En dit zal ze ker zijn weerslag vinden op onze nationale economie." En hij bepleit te voorts een subsidieregeling voor de scheepsbouw van de regering. Thomson's Havenbedrijf Antwer pen N.V. zal donderdag 17 septem ber a.s. aan het zesde havendok nieuwe installaties in gebruik ne men. HET bericht komt uit Duitsland en het zegt, dat Emden thans ae grootste Duitse ertshaven is. Het word per jaar aangedaan> door ruim drieduizend zeeschepen uit alle lal den ter wereld. De havenoutillage is uiterst modern en het is een snelle haven. De gr aanzuig installaties bren gen het tot 600 ton per uur. Per jaar wordt in Emden ruim 12 miljoen ton goederen gelost en geladen, en meer dan negen miljoen ton bestaat uit erts. Verwacht wordt, dat binnenkort vrachtschepen tot 40.000 ton in Em den zullen'kunnen laden en lossen. Van januari tot en met juli van dit jaar werd in de Rotterdamse ha ven ontvangen aan havengeld voor zeevaartuigen 18.474.505,16 tegen 16.662.033,71 in de overeenkomstige periode van 1963. Voor binnenvaar tuigen waren deze cijfers respectie velijk 1.844.844,95 en 1.581.652,77.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2