1 't is weer tijd voor MUZE Prof. Karl Richter VUUR VRAT ZICH DOOR OPEN DEUR IN RUIM VAN PATRICIO MURPHY HEDESHEIM KWEEKT TALENTEN Ballet Jooss toont „Der Grime Tisch" Newyorkse kinderen niet naar school Steekpartij in Yeendam „Rotte's Mannenkoor" ontmoet oude kennis „BERLINER" 37 1.15 nissen Beroemde poppen Von Kleist ook in ons land herontdekt? Nalatigheid kan catastrofaal gevolg bekken w> Onvermoede schat in brandkast r#'4l Nestor zangers is 97 jaar bespeelt Laurensorgel -C1 I)É ROTTERDAMMER Pagina 4 2 PRESENTEERT ZICH MET ZIJN CULTUUR IN ROTTERDAM zó zacht zó geurig Exposities Zanlierflöte IN RIVIÈRAHAL „De Gebroken Kruik (Van een onzer verslaggevers) UEN nalatigheid heeft waar- •*-J schijnlijk een catastrofaal ge volg bij de brand op^ het Paname- mese schip Patricio Murphy dat brandend van Wilton Fijenoord Schiedam naar de Schiedamse Wilhelminahaven is gesleept. Bij het bestrijden van de -brand in de machinekamer is men er van uit gegaan dat de lading niet kon worden geraakt omdat verwacht mocht worden dat de deuren ge sloten zouden zijn. Nu is geble ken dat men een deur heeft open laten staan. Nieuwe flessen Diirrenmatts Romulus Overdruk fabrieks partij. l1/j jr 2jr 3ir Dinsdag 15 september 1964 a Het programme ven de Duitse v/eek ïn bot terdam (21 tot en met 26 september) bevat hoofdzakelijk eulturele evenementen en sport- ontmoetingen. Met opzet xijn kunst en sport als accenten gekozen, omdat de organisatoren van op deze terreinen liggende activiteiten geen Veerstand bij de Rotterdamse bevolking var- Vachten. Van Nederlandse (lees: met name Rotterdamse) zijde zijn bij de samenstelling van het uitgebreide programma talrijke adviezen Ver strekt. De Duitsers hebben hiervan dankbaar gebruik gemaakt. Voor de uitvoering van enkele programmapunten hebben zij zelfs de keus ge heel aan hun gastheren gelaten. De Duitse week in Rotterdam is een experi ment om de- mogelijkheden, da Duits-Neder landse contacten te verstevigen te onderzoeken. Dat is de mening van alle bij de voorbereiding betrokken Duitsers met wie wij tijdens een informatiereis door de Bondsrepubliek en West- Berlijn, spraken. Aaan het hoofd van het Duitse comité staat de minister van landbouw van Nedersaksen, Alfred Kubel, die voor en tijdens de tweede wereldoorlog zelf slachtoffer is ge weest van het Hhlar-regJem wegens zijn onder gronds verzet tegen de nazf-terreur. Als hij stelt, dat de bedoeling van de Duitse week is, het Nederlandse volk kennis te laten maken met het nieuwe Duitsland, weet men, dat deze woor den komen wit de mond van een man yen eibo- sproken gedrag. Al spoedig'na de bevrijding hoeft Rotterdam .zakelijke contacten met de Bondsrepubliek ge sloten in de wetenschap, dat het de gevolgen van vijf zwarte oorlogsjaren alleen te boven zou kunnen komen door handel met het Duitse achterland. Van Nederlandse kant kwam (weer een aantal jaren later) het initiatief, Nederlandse weken in Duitsland te houden. Deze manifestaties hadden de bedoeling progaganda t# maken voor ons land als vakantieland en voor de kwa liteit van Nederlandse producten. Uiteraard werd deze commerciële opzet gelardeerd met tal van kunstzinnige .uitingen. I Na zoveel. Nederlandse weken in Duitsland (waaraan Rotterdam steeds belangrijke bijdragen heeft geleverd) ligt de organisatie van een Duitse week in ons land eigenlijk voor de hand. De Duitsers hebben dit plan echter niet op tafel gelegd. Het initiatief komt uit Rotterdam en de Duitsers hebben aanvankelijk met enige aarzeling om juist in de Maasstad een Duitse week te houden de uitnodiging pas aanvaard, nedaf was gebleken, dat de publieke mening niet uitgesproken „tegen'* was I Desondanks laten de organisatoren de meeste activiteiten „oinnenshuis" afspelen. Niemand wordt dus met de neut op de Duitse week gedrukt: zij, die belangstelling hebben voor een of meer pro grammaonderdelen weten waar zij terecht kun nen. Met de bedoeling, het nieuwe Duitsland te Ieren kennen, houden ook de ontmoeting», bijeenkomsten tussen Nederlandse en Duitse jongeren en een forumgesprek met Duitse gees telijken verband. In deze „Muzenissen" willen wij in kort bestek de belangrijkste culturele evenementen tijdens de Duitse week aanstippen. 'De Hannovcrscher Manner Gesang Verein een ran de beste mannenkoren In de Bondsrepubliek zal maan- dag 21 september de officiële opening van de Duitse week opluisteren, 's Avonds geven de Duitse zangers samen met Rotte's Mannenkoor een concert in de Rlvièra- hal. De Amsterdamse Poli- tiekapel verleent hieraan medewerking. Het mannenkoor uit Han nover (honderd zangers) is twee jaar ouder dan Rotte's Mannenkoor. Het werd in Jfjjl opgericht en is nu dus 113 jaart Rotte's Mannen koor bestaat 111 jaar. De eerste contacten tus sen beide koren dateren van 5r ei£d van de vorige eeuw. Het Duitse koor ontdekte, toen het de uitnodiging, naar Rotterdam te komen ontving, dat het al meer dan jestig jaar erelid is van Rot te s Mannenkoor. In de ^Maasstad wist men er ove rigens niets van. De archie ven, waarin het erelidmaat- *5«ap was vermeld zijn na melijk bij het bombardement in mei '40 verloren gegaan. Op het programma van het concert In de Rivièrahal staan werken van Schubert en Mozart en van de jonge Duitse componisten "Sieg fried Strohbach en Bern- hard Weber (te zingen door het Duitse koor). De gast heren brengen twee wereld premières: Drie Anatolische Spriiche van professor Sieg- fried Boms en Kyrie van Kors Monster. Beide wer ken werden Rotte's Mannen koor opgedragen ter gele genheid van zijn 110-jarig be staan in mei 1963. Voor het Duitse koor is het concert ia Rotterdam het eerste buitenlandse optreden na de bevrijding. De oudste zanger, die nog actief lid ls, Is 97. Ook hij maakt de reis naar ons land mee. Y< Luister near „'I Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schllperoort via Radio Veronica- za. 11.15, zo. 10.30, dl. 19.00, do. 18.45 In het kader van de Duit se week wordt ook een aan tal tentoonstellingen gehou den; op enkele daarvan ko men wij nader terug. Foyer Hfjnhotel, Ingang Mauntsweg, Thomas Mann- tentoonsteUing, 18—26 sent,, 10—18 üur. Raatzaal Zuldplein, Ex positie van Duitse kunstnij verheid, '1928 sept., 10—17 en 1922 uur. Hist. Museum, Korte Hoogstraat, Essea-soziale Grossstadt, 21 sent.—8 okt., 1017 uur. Museum voor Land- en Volkenkunde, Willemskade, Poppijn- en. schaduwspel in de Oriënt, 21 sept6 jan., 1017 uur. Museum Boymans-van Beuningen, Moderne kunst in Duitsland, 24 sept.—I nov.,-10—17, woensdagavond 19.30-22 uur, Martin Behaim Haus, 's Gravendijkwal, Kinder sehen Munchen (kinderteke ningen), 15—20 uur. Het Landestheater Hannover geeft dinsdagavond 22 septem ber In de Rotterdamse Schouw- Het aandeel van West-Berlyn aan de Duitse week bestaal uit het. concertdat het Berliner Philharmonisches Orcheurr vrijdagavond 25 september geeft in de Rivièra hal. Het orkest wordt gedirigeerd door Hans Schmidt- Isserstedt, wiens zoon een veelbelovend jong musicus zeer onlangs bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Soliste is de alt Mar ga Hoe ff gen. {)p het programma'staan werken ran Georg Frirdrich Handel (Julius Caesar; te elk deel is nog niet bekend), Karl Amadeus Hartmaan (Versuch eines Requiemsen van ÏAtdwig ian Beethoven CEroica). Uitvoering van werken van de vorig jaar overleden componist Hartmann was lijdes de tweede wereldoorlog verboden. De opbrengst van het concert is bestemd voor de aan schaf van luchters in de Rotterdamse Laurenskerk. DE hoofdstad van Beieren komt met het wereldberoemde Münchner Marionettentheater naar Rotterdam. Woensdagavond 23 septemtter geeft het een tut. voering van de opera „Die Kiu- ge" van Carl Orff in De Lars. taren (Gouvernestraatj; voor scholieren worden vijf beslofn voorstellingen gebracht van Grimms sprookje „Der Fischer und seine Frau" München-stad van het poppen spel. Het meer dar, een eeuw oude Marionettentheater heeft de stad deze naam bezorgd. Op- ferieht in 183® door Josef Leon. 3rd Schmid (papa Sehniid) en de schrijver van jeugdboeken Frans Graf von Pocct is het Marionettentheater tot de dag van vandaag gebleven wat het wil zijn: een poppenspel, dat kinderen amuseert en aanspreekt in hun eigen taal. Daarnaast geeft het Marionettentheater met veel succes operavoor stellingen voor volwassenen. De directeur van het theater is Franz Leonhard Sehadt. gebo ren en getogen m Miinchen. Hiï wordt geassisteerd door zijn vrouw. Elga Blumhoif, die bij na alle kicderstukken schrijft, .Naar het voorbeeld van het Münchner Marionettentheater zijn de thans eveneens beroemde Marionettentheaters van Salz burg, Zürich en St. Gallen op gericht. burg een uitvoering van de opera Die Zauberflote van Mo- zart op het libretto van Emanuel Schiekanedei. De regie is in handen van Reinhard Lehtnann; Gilnther Wich heeft de muzika le leiding, Rudolf Schnlz heeft het eenvoudige decor en de cos tumes ontworpen. Links op de foto Theo Alt- meijer als Tamlno, rechts Wolf Hacke als Papageno. In het mid- den van links naar rechts Wil- ma Sehmidt, Elisabeth Pack en Ruth Hesse. - pROF, Karl Richter uit Munchen (met zijn 37 jaar de jongste hoogleraar in West-Duitsland) bespeelt woensdag 23 september het orgel van de Laurenskerk. Richter, die algemeen als een van de grooiste Bach- vertolkers van onze tijd wordt beschouwd, studeerde in Leipzig kerkmuziek bij de professoren Straube en Ra- min. Na van 3949 tot eind 1950 organist van de Thomas- kerk te Leipzig te zijn ge weest, werd Richter in 1951 organist van de Markuskerk en dirigent van het Bach- Orkest in München, alwaar hij zich ook als docent ver bond aan de Staatshoge- school voor muziek. In 1956 volgde zijn benoeming tot hoogleraar, Karl Richter, wiens Ba ch in terpretaties toonaangevend zijn in de Bondsrepubliek, trad als organist of dirigent in veie steden reeds op, o.a. in Engeland, Frankrijk, Ita ltd, Nederland, de Verenigde Staten, Zweden, Zwitserland en Zuid-Amerika. |ET stedelijk theatergezelschap van Keulen geeft donderdag 24 septem ber in de Rotterdamse Schouwburg een voorstelling van „Der zerbrochene Krug" (De gebroken kruik) van Hein- rlch von Kleist. Dit interessante ele ment in de reeks Duitse culturele mani festaties zou er wei eens toe kunnen bijdragen, dat het ook in ons land komt tot een ontdekken of herwaarde ren van de geniale talenten van een der grootste drama-dichters in het Duit se taalgebied. De oplevende belangstelling vindt waarschijnlijk mede oorzaak in de ont dekking van treffende overeenkomsten tussen de geestesgesteldheid van de door Rousseau, Kant en Napoleon ont wortelde en aan het leven wanhopende von Kleist en de ontwrichting en ver twijfeling waaraan zovelen in onze da gen ten prooi zijn. Von Kleist hield zijn tragische levens gang in een fel bewogen tijd slechts 34 jaren vol. In 1811 benam hij volstrekt vereenzaamd en in opperste nood zichzelf het leven. Eerst na zijn dood groeide het besef, dat hij ook voor het theater enige werken van blijvende waarde had geschreven. De hernieuwde belangstelling na wereldoorlog II kreeg epn stimulans door de herdenkingsvoor- stellingen in het seizoen 1961-'62. Sedert dien worden stukken van Von Kleist in Duitsland en in verscheidene andere lan den frequenter gespeeld. De Nederlandse beroepsgezelschappen die vaak gretig het buitenland navol gen. hebben tot dusver verstek laten gaan. Het was het Reizend Volkstheater van Belgie dat hier in 1958 „Prins Frie- dneh von Homburg" opvoerde, in 1963 gevolgd door Die Schauspieltruppe Zu rich dat de „Penthesilea" te zien gaf En aan een amateurgroep. de Geref Toneelvereniging „Geron" uit Schiedam, komt de eer toe, dat zij, enkele jaren geleden, Der zerbrochene Kruv" in ons land heeft geïntroduceerd. Dat was on der regie van de beroepsacteur Theo Kung.' die het stuk ook had vertaald „De gebroken kruik" is een drastisch- volkse eomedie, die met de tot zeif- veroordeling gedwongen dorpsrechter Adam als hoofdpersoon een frappante weerspiegeling is van de volkstaferelen van de ons zo vertrouwde Noord- en Zuidnederlandse genreschilders uit de ze ventiende eeuw. Tijdgenoten van Von Kletst hadden geen gevoel voor deze „genreschildering" van een tragische zwerver. Niemand minder dan Goethe bracht in 1808 te Weimar de oerpremiè- re tot stand. Het stuk viel. Dat zal vol gende week zeker niet het geval zijn. Deze deur kon nota bene van dek af gesloten worden. Het vuur dat zich in de machinekamer via de kurkisolatle een weg vrat heeft zich door de open deur kunnen uitbreiden tot de ruimen 3, 4 en 5. Hoe de situatie precies ls kan nog steeds niet worden gezien omdat het schip vanaf zondagmiddag half vier In een zwarte rooklaag is gehuld. Wel is nu bekend dat het vuur zo hevig heeft gewoed in de machinekamer dat grote schade ls aangericht. De Schie damse brandweer kon het vuur niet naderen in deze hel van hitte. Zes stralen zijn op het vuur gezet. Eerst wilde men het schip, althans de machi nekamer vol water zetten. Het schip ging hellen en daarom zag men van dit plan af. In de Wilhelminahaven is het schip scheef aan de grond gezet. Daar heb- be twee blusboten van Wilton-Fljen- oord en een schip van Dnitas het wa ter weer uit de machinekamer ge pompt. v dat waarschijnlijk is ontstaan door kort sluiting, weten terug te dringen. Toen ontdekte men gisteren welk een schadelijke gevolgen het niet sluiten van de deur moet hebben. Men was er van uit gegaan dat het bluswater de lading niet mocht raken. Deze lading bestaat uit ongeveer 4590 zakken met ammoni- umSulfaat. Eerst dacht mcn geschrok ken dat er van nitraat sprake was. De situatie op het oude schip namelijk niet alleen moeilijk, onoverzichtelijk, vuli maar bovendien ka nde Spaanse beman ning niet al ie best do helpende hand verlenen en de kwesties verduideiijke. Ammoniumsulfaat is een kristal dat met water volumevermeerdering krijgt, dat kan tengevolge hebben dat de wanden vau het schip uiteengedrukt worden. Heel voorzichtig heeft de brandweer dart ook zondag en later toen men „na bluste" gewerkt maar nu blijkt dat de open deur niet alleen de toegang voor het vuur maar uiteraard ook van het wa ter heeft open. gehouden. Het lossen, van de lading is op snelle en effectieve wij ze met mogelijk. In een vergadering met de assuradeuren werd daarom gisteren besloten, dat de drie ruimen hermetisch gesloten zullen worden en onder een laag van koolzuursneeuw zullen worden gelegd. Al eerder waren de brandweerlieden met persluchtmaskers de machinekamer ingegaan. Zoveel zuurstof moest er wor den gebruikt dat telkens nieuwe zuurstof- flessen voor de persluchtmaskers moes- tenworden gehaald. Geleidelijk heeft de orandweer het vuur in de machinekamer Het programma van prof. Richters Baehconcert in Rotterdams Laurenskerk omvat: Toccata en fuga F- dur, het koraal „Sahmücke dich o liebe Seele", Toccata en fuga d-Dorisch, Triosona te nr. 6 in G-dur en Prelu- dium en fuga e-moll. Hildesheim. voor de oorlog beroemd om zijn prachtig bewerkte huizen laat zich vertegenwoor digen door zijn Stadtthea ter, dat woensdagavond 23 september in de Rotter damse Schouwburg de Ne derlandse première van de eomedie „Romulus der Grosze" brengt. De in Zwitserland wonende Frie- drich Dürrenmatt is de schrijver van dit blijspel, dat begin september onder regie van dr. Victor War- sitz (Hamburg) in de knus se schouwburg van Hildes heim in premiere ging. De laatste keizer van Ho me heeft model gestaan voor Dürremnatts eomedie. De schrijver heeft de lijn dér geschiedenis echter met op de voet gevolgd can in de ge legenheid te zijn hedendaag se toestanden met zachte spot te hekelen. Dürrenmatt, die tot de belangrijkste dichters in het Duitse taalgebied wordt gerekend, is in Duits land ook als toneelschrijver zeer geliefd. Het Stadttheater Hildes heim heeft in de Bondsrepu bliek een goede naam. Het gezelschap bestaat voorna melijk uit jonge acteurs en actrices, die na de toneel school in Hildesheim hun de- TN het kader van de Duitse Week komt het Ballet Jooss uit Essen vrijdagavond 25 september in de Rot terdamse Schouioburg met o.a. het bekende „Der Gvüne Tisch", waar mee Kurt Jooss in het begin van de jaren dertig in het Théatre des Champs Elysêes te Parijs gehouden concours van Les Archives Interna tionales de la Danse een eerste prijs verwierf. ••Per Grime Tisch" ging op 3 juni 1932 in première en de Britse balletcriti cus Leo Kersley constateerde, dat dit het eerste ballet van een semi-modem choreograaf was, dat een repertoires tuk zou worden. buut maken. De Duitse neelwereld beschouwt Stadttheater Hildesheim een ensemble, waar de gro te toneelkunstenaars-van- morgen worden gevormd. to- het a's De opvoering van „Romu les der Grosze" wordt waar schijnlijk het hoogtepunt het culturele programma van de Duitse week. Voor de bezoekers is het van belang de Duitse taal te beheersen. De eomedie be vat namelijk tal van gees tige woordspelingen, die van het publiek een „geoefend Duits oor" eisen. in groot goed Kurt Jooss heeft met „Der Griine Tisch" het eerste ballet gemaakt, dat de koude, absolute realiteit vermengde met de allegorie, zo zelfs, dat de Dood cr m soms de meest reele figuur schijnt °?k Is "Per Grune Tisch" het eerste werk, dat is gemaakt door een choreo graaf. die zich zo politiek bewust was, aat die politiek al zijn serieuze werk mo tiveerde en domineerde. Leo Kersley acht dit met zo heel verwonderlijk, wan neer men de politieke achtergrond van *,00f_s de situatie in Duitsland tussen de beide wereldoorlogen in aanmer king neemt. Het werk is gemaakt met een mini mum aan beweging en mime, een sober- V dl.e, in overeenstemming is met de kaalheid van het toneel en de met opzet hortende en stotende muzikale begelei ding. Jooss experimenteerde voor deze muziek eerst met een klein orkest, maar vL i S tot vervaging van het effect reffendst pianobegeleiding het En ten slotte„Der Grime Tisch" is in de dertig jaren van zijn bestaan poli tiek eerder meer dan minder actueel ge- worden. 6 De vuilverbrandingsinstallatie an - -i el,ektnctteitsopwekkuigsappara- «Uir, die ae gempente Den Haag wil bouwen, zal 9.4 min duurder zijn dan oorspronkelijk was geraamd. Achten- twintigmiljoen gulden had de gemeen teraad voor dit plan reeds gevoteerd. Je algemene kostenstijging sedert de- cemoer 1962 is op ongeveer vijf mil joen gulden geraamd. Tot voorzitter van de achtste alge mene conferentie /an de internationale atoomenergie-organisatie (IAO), die maandag in Wenen begon, is met alge mene stemmen gekozen de Nederlandse ambassadeur in Oostenrijk, mr. H, F. Eschauzier. bekend, het samengeperste §as CU2 heel zwaar en dit kooldioxyde dooft vuur omdat het de vuurhaarden al- sluit van de lucht, dus van de zuurstof. Uiteraard is voor zo'n grote brand veel koolzuur nodig. Vanaf gisteravond wor den de koolzuurflessen in de ruimen van het schip leeggespoten, In de nacht van maandag op dinsdag heeft de maatschappij van dit schip veertig grote koolzuurflessen laten aan- rukken en de Schiedamse brandweer trachtte met dit koolzuurgas een over druk m de ruimen te verkrijgen. De Schiedamse brandweer is nog steeds tnet de nablussing van de brand op het schip Patrico Murphy bezig. Nog steeds worden flessen met koolzuur geleegd op de drie ruimen in het schip. Vanmiddag zal bekeken worden of de ruimen zuur stofloos z(jn. Daartoe wordt een kaars- Iantaam in het ruim neergelaten en wan neer de kaars niet meer branden wil, neemt men aan dat ook bet vuur in de lading zal zijn gedoofd, Het begin van het nieuwe schooljaar is maandag in New York niet zonder moeilijkheden verlopen. Een ouderver eniging en de „raad voor verbetering van het onderwijs" hadden een boycot afgekondigd van openbare lagere scho len om te^ protesteren tegen het nieuwe gemeentelijke programma inzake de rassenintegratie op de scholen. De boy- cot. die twee dagen zal duren, schijnt slechts gedeeltelijk te worden toege past Voor verscheidene scholen werd maandagmorgen „gepost" door moeders van leerlingen. Bij een steekpartij in Veendam zijn vannacht drie personen mm of meer ernstig gewond. De politie, die direct een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, kon nog niet mededelen hoe het drama zich heeft voltrokken. Omstreeks half vier vannacht werd de politie van Veendam telefonisch gealar meerd naar een woning aan het Beneden Oosterdiep m Veendam te gaan. In de woning trof zij de 81-jarige we duwe T. K. aan. die ernstig gewond was. De vrouw, die wei bij kennis kas, kon ae pontie geen verklaring geven. Bo vendien lag in de gang, badend in zijn bloed, haar 61-jarige neef W. K die mj de weduwe inwoont. De man was ernstig aan hals en nek gewond. In het achter huis van de woning ernaast ten slo.te lag de buurman van de weduwe» de 39- jarige G. P. Hy was zeer ernstig aan een van de armen gewond. De drie gewonden zijn overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Groningen. Volgens de po litie in Veendam zijn de verwondingen met een scherp voorwerp toegebracht Wie de verwondingen heeft toegebracht en waarom is echter nog met bekend. Maanden geleden, In het prille voorjaar, kochten wij erg vroeg, maar ook erg goed koop, een grote fabrieks- partlj Kinder Wevenit pan talons voor de koude dagen die nu komen. En als het zover is, gaan ook Uw kinderen met zo'n heerlijk warme, sterke Wevenit pan talon op stap. Lange pantalons voor jongens en meisjes, mee bandjes onder de pijpen, keurige pasvorm In mlddengrljs, koren en marine. De protesten gelden voornamelijk de gelijkelijke verdeling van blanke en ne- gerleerhngen over de diverse scholen, als gevolg waarvan velen hun kinderen met naar een school in de wijk waar zij wonen kunnen sturen. De twee organisaties die de boycot hebben afgekondigd zeggen, niet gekant te zijn tegen rassenintegratie, alleen te protesteren tegen de methode die daar voor wat de scholen betreft gevolgd wordt. De protesten komen voor zover bekend uitsluitend van blanken. De ,Neivyorkse onderwijsraad deelde mee dat 275.000 kinderen van school wa ren weggebleven, 175.000 meer dan ge bruikelijk is op de eerste schooldag. De ouders die tegen de plannen van de onderwijsraad zijn, verklaren dat zij nu gedwongen worden hun kinderen met bussen te laten vervoeren naar scholen P in de eigen buurt staan. Er is op ae Newyorkse scholen geen rassen- discriminatie bij de wet, maar de ge woonte heeft ertoe geleid dat er in de verschillende buurten, als gevolg van de samenstelling der bevolking, scholen zijn ontstaan die vrijwel uitsluitend wor den bezocht door leerlingen van hetzelf-l de ras. Morgenvroeg begint de ver koop van deze heerlijke warme Kinder Wevenit pantalons, voor jongens en meisjes, voor prijzen, die lager zijn dan ooit. dién ttl. ef schrift, btst. Een ouderwetse brandkast, voor slechts zes gulden op de veiling gekocht, heeft de 67-jarige loonspuiter en fruitkweker ,"e Bruyn uit het Overijsselse l erwolde een onvermoede schat opge- leverd. Toen de deur van de kast werd uitgebroken bleken er een zilveren theeservies uit de_ 18de eeuw, een gou- j theeservies uit de 19de eeuw, een gouden en een zilveren horloge, wat sieraden en effecten in te zitten. De heer De Bruyn had de kast gekocht bij een openbare verkoping van de in boedel van de verfrabriek Heekla van de Erven Scholten en Boks. I j kas£ nog een waardevolle inhoud had, was met bekend omdat er geen sleutel bi) was. De heer De Bruyn kocht hem echter toch omdat het hem wei iets voor zun zoon Cornells leek onb Taa ePapleren bewaren. Het eerste wat deze deed toen hij zijn ontdekking deed, was er de politie van op de hoogte stellen. Daar kreeg bij echter te horen dat hij zich de eigenaar van de inhoud mag blijven noemen, omdat hij de brandkast „met zijn Jus ten en Jasten" had gekocht Wel zal hij Karei Scholten de waardepapie ren teruggeven.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2