De trein hoort erbij- ook in de toekomst Van den Berghstichting in Noord wijk jubileerde zacht- Bmarikaans lakker-geurig Delwaide dringt aan op goedkeuring van het Schelde-Rij n-akkoord Aanval op midden kleinbedrijf en België duurt voort Vechtpartij in snackbar ïrene-comité overweegt aktie tegen laster Herdenking 125-jarig bestaan der Nederlandse Spoorwegen Discussie in Stelende lyceïst mishandelt rechercheur Drukkerij Jan Haan ontslaat 14 man Contributie bij N.R.S.B. blijft 10 et. Felle kritiek van prof.dr. Van Muiswinkel Prins Bernhard maakte eerste zweefvlucht Vijftig varkens verbrand Vloot VS schoot op spoken Onderscheiding voor zuster Van Kuijk Afschaffing verticale prijsbinding Pagina 4 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 „Hoe het vervoerswezen zicth in ons land ook zal gaan ontwikkelen, één ding staat vast; de trein hoort erbij. In de toekomst zullen wj het nog minder zonder spoorwe gen kunnen stellen dan het geva was in het verleden, want de be hoefte aan vervoer wordt steeds groter. Die behoefte manifesteert zich thans in het toenemend aan tal personenauto's, maar het is duidelijk dat in het bijzonder uit verkeerskundig oogpunt het open bare vervoer belangrijke voorde len biedt boven het particuliere vervoer". (Van onze Leidse redactie) TTET hoogtepunt van de vry- dagmiddag in de kerk- zaal gehouden herdenkingsbijeen komst van de jubilerende Van den Berghstichting te Noordwijk was het huldebetoon, dat de staatssecretaris van sociale za ken dr. A. J, H. Bartels namens de regering alle zusters en ande re personeelsleden bracht in de persoon van zuster Wilhelmina van Kuijk, die vanaf 1926 haar beste krachten in dienst van het gehandicapte kind heeft gesteld. Zij Verd onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Mr. VAN DIJKEN Onderwaardering? Ir. Lohmann v"! - pISQigf&K* f§g|§|K mBStlÊ'ém Zaterdagmiddag heeft prinses ïeatrix een bezoek gebracht aan de show op het demonstratieter- rem van de Bossche veemarkt, gehouden tot besluit van de jaar ijkse nationale tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Jarenlang heeft België aan gedrongen op een nieuwe Schelde- Rijnver binding en kritiek op Nederland uitgeoefend omdat geen akkoord kon worden be reikt. Nu er eindelijk met veel moeite een akkoord tot stand is gekomen, dat in Nederland al praktisch is bekrachtigd, wordt van Belgische zijde getalmd met de goedkeuring. Dat is een wel zeer paradoxale toestand". Dit heeft de Antwerpse wet houder van havenzaken, L. Del waide, verklaard op een het af gelopen weekeinde in Gent ge houden contactdag van het Bel gisch studiecentrum voor de binnenscheepvaart. „Het Nederlandse Trekpaard". De prinses, die in de nacht uit Athene was teruggekeerd, arri veerde op het demonstratieter rein kort nadat een hevige stort bui was gevallen. De meer dan tienduizend belangstellenden had- zich echter niet laten verjagen door het slechte weer en juichten de prinses bij haar aankomst hartelijk toe. Niet betalen,maar wel aftuigen (Vervolg van pag. 1) i f ÏVan onze speciale verslaggever) De voorzitter van het Irenc-comité, dr. Gribling, zal deze week met de overgebleven leden van hei bestaar bijeen komen om te overwegen, of er maatregelen kunnen worden genomen tegen de uitgetreden secretaresse- penntagmeesteresse, mevrouw Bahl man-Verhoeven. In brieven aan de pers en ook aan prinses Irene zoals bekend, verzamelde het comité vijftig duizend gulden om de laatste als huwelijksgeschenk de inrichting van een oud-Hollandse kamer aan te bieden heeft mevrouw Bahl man herhaaldelijk geprotesteerd tegen de gedragingen van het bestuur, in t bijzonder tegen die van dr. Gribling. De moeilijkheden zijn reeds vroeg ontstaan. Mevrouw Bahlman, die een van de initiatiefneemsters van het Irene-comité is, was voorstandster van een snelle inzamelingsactie; dr. Grib ling daarentegen wilde er een landelijk cachet aan geven. Mevrouw Bahlman verloor, daar haar Idee het niet in de boezem van het bestuur haalde. Nieuwe moeilijkheden ontstonden, toen er een fotoboek over het huwelijk van prinses Irene werd uitgegeven, en toen een kleine commissie, waarbij mevrouw Bahlman zich niet bevond, naar Madrid ging om het doel van de ingezamelde gelden met prinses Irene te bespreken. Dr. Gribling, die van Nijmegen naar Beverwijk verhuisde om daar directeur van de bisschoppelijke kweekschool te worden, heeft thans verklaard dat zijn geduld is uitgeput. Hij acht zich in zijn goede naam en eer aangetast door de nog steeds gespuide „laster en verdraai ingen van feiten". Alleen als de nog overgebleven leden van het bestuur zich unaniem achter hem scharen, zal aktie worden genomen. Dit voor de Nederlandse Spoorwegen rooskleurige beeld voor de toekomst schetste de minister van verkeer en wa terstaat, ar. J. van Aartsen, zaterdag avond in een toespraak voor 1300 ge nodigden die in het Concertgebouw in Amsterdam bijeen waren gekomen voor de herdenking van het 125-jarig bestaan van dit spoorwegbedrijf. Minister Van Aartsen noemde versterking van het openbaar vervoer en bevordering daar van uiterst notfdaakelQk. Hij dacht daar bij niet alleen aan de mogelijkheid van intensivering van het arbeidsterrein van de N.Sjtnaar ook aan de mogelijkheid van vergroting daarvan. In hoeverre de over heid hierbij lean helpen maakt nog onder werp Uit van uitvoerige studies De minister deelde vervolgens mee, dat het de Koningin heeft behaagd van haar waardering voor het spoorwegbedriji niet alleen te doen blijken door haar werk' Dr. Bartels merkte op. dat zuster Van Kuijk niet alleen het hoofd is van een groot pavüjoen, maar dat zij bovendien net contact met de ouders van de aan haar zorgen toe vertrouwde kinderen onderhoudt, lei ding geeft aan het Inwonende verple gend personeel en ook nog actief naar buiten treedt met lezingen als propa gandiste voor de zwakzinnigenzorg. De staatssecretaris bracht ne dank baarheid van de regering over voor wat de afgelopen veertig jaar door de Van den Berghstichting is tot stand ge bracht. Niet alleen ih Noordwijk, maar door heel het land draagt deze Zegen rijke arbeid vrucht. Originaliteit en des kundigheid zijn de uiterlijke tekenen van het naar voren treden van de Van den Berghstichting. Innerlijk werd geput uit een diep religieus besef. Dr. Bartels zwaaide lof toe aan dokter C. Steke- tee, die als wijs man de geneesheren- directeur van het hele land tot samen werking heeft gebracht. „Uw nauwge zette en deskundige leiding van deze stichting, nu alweer twintig jaar lang, is nog onlangs zeer tereent met «en hoge koninklijke onderscheiding be loond." De bijeenkomst werd geleid door de voorzitter van de stichting, de heer H. M. Oldenhof. Hij herinnerde in zijn ope ningstoespraak aan de eerste directeur, de heer Jiich, die de Van den Bergh stichting tot grote bloei heeft gebracht. De heer Jüch, aanvankelijk schoolhoofd, was niet tevreden met de opvoeding en verpleging van de moeilijk opvoedbaren, hij interesseerde zich vooral voor de diep-idiote kinderen voor wie bij aller lei voorzieningen trof waardoor het niet alleen bij verzorging van deze kinderen bleef. Onder het directeurschap van dokter Steketee nam het werk een nog brede re vlucht. Door het aantrekken van een bekwaam korps artsen en smdere spe cialisten ontstond een verdieping In we tenschappelijk opzicht. Treffend is op de Van den Berghstichting echter in de eerste plaats de liefdevolle toewijding van alle medewerkenden. In goede harmonie wordt eendrachtig samenge werkt voor het gehandicapte kind, dat God ons beeft toevertrouwd. Het provinciale bestuur vah Zuid- Holland was vertegenwoordigd door ge deputeerde or. T. A. van Dijken, die zich zeer waarderend uitliet over de fris se ideeën van de vroegere directeur Jüch, die baanbrekend werk voor de zwakzinnigenzorg heeft verricht. Dok ter Steketee drukte iater een eigen stempel op het werk waarmee de stich ting veel eer inlegt Ge: eneesbeer-directeur dokter Steketee hield tenslotte een causerie over de he dendaagse problematiek rondom 'de zwakzinnigenzorg. Hij beschreef nieuwe behandelingsmethoden en mogelijkheden ter voorkoming van zwakzinnigheid. De vroegere statische aanpak is vervangen doos- een dynamische, waarbij in het Ei. zonder van belang is de samenwerking tussen verschillende specialisten. De 28-jarige student E, Schaafs uit Aalten (Gld.), is zaterdagavond bij een verkeersongeval in de stad Bochholt in Duitsland zo ernstig verwond dat hij enige uren later in een ziekenhuis is overleden. De student reed mee in een personenauto, die slipte en tegen een boom botste. De 53-jarige Amsterdamse schipiper J. W. Brink is bij de meelfabriek De Vlijt te Wormerveer, bij het schoons-poelen van het schip overboordgavallen en ia de Zaan verdronken. De man, die niet kon zwemmen, raakte in het water verward in het touw van de ommer waarmee hij water wlMe scheppen. 0 Zaterdagmiddag is de grote boerde rij van boer C Af. Kuis te Purmerend totaal afgebrand De boer en zijn vrouw en 5 kinderen zijn hierdoor dakloos ge worden, De schade wordt geschat op een ton. peno&eclsraad, die evenals ir. bezoek vrijdag as. maar ook door het toeken-men van twaalf koninklijke onderscheidingen. Onder wie aan de voor zitter van de Ned. Spoorwegen, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen eri de president- directeur. ir. Lohmann. De overige onder- soheidenen zijn afkomstig uit alle lagen van het bedrijf. De voorzitter van do de heer G. J. BL Alink, Lobman» na de minister nog het woord voerde, vroeg zich af of het niet de moeite ui Ionen na te gaan in hoeverre de voortschrijdende automatisering en mechanisatie ertoe nonden kunnen be dragen om de geringe belangstelling voor de lagere taakgroepen van de stations en bij het wegenohderboud op to heffen. De heer Alink gelooft dat voor deze werk nemer* ongetwijfeld een aantal weer standen die vaak als statusonderwsarde- ring worden gevoeld in het kader van een goede opbouw van de functie-Inhoud kunnen worden overwonnen. Hij merkte voorts op, dat het spoor wegbedrijf via de arbeidsmarkt met het overige bedrijfsleren is verbonden en dus geen geïsoleerd beleid mag voeren. Daar om vindt hü het niet reëel de positie van de NIS.-werknemers geheel afhanke lijk te stellen van de mogelijkheden die de bedrijfcuitkomsten bieden, Ir. Lohmann, die in zijn toespraak eerst ruime aandacht schonk aan hetgeen de Spoorwegen voor de hele Nederlandse gemeenschap heeft betekend (900.000 rei zigers in 1343, 200.000,000 vorig jaar), be cijferde dat in 1839 iemand mét het loon van een spoorwegman 45 procent van zijn. dagloon moest betalen voor de 16 kilometer lange treinrit van Haarlem naar Amsterdam, In 1890 was dit nog 25 procent, in 1930 vijf procent, en thans 3 procent. De heer Lohmann noemde deze daling een verrassende aanwijzing hoe relatief goedkoop het reizen per spoor in 125 jaar is geworden. Blikkend in de toekomst zcl de heer Lohmann te verwachten dat in de rand stad Holland, waar de Spoorwegen zijn begonnen, een snellere frequente com municatie zal ontstaan tussen Amsterdam, Den Haaf, Botterdam en Schiphol. De Delte-epoorweg en uitbreiding van de spoorwegen rond de havens zijn evenmin speculatief. Daarna kunnen betere verbindingen met de randstadiprovincies volgen, meer regionaal verkeer met en tussen de grote steden en aandacht voor het aandeel van het internationale .totale goederenvervoer, dat van 27 prooerrt in 1950 is uitgegroeid tot 45 prooent in 1963. De heer Lohmann is er van overtuigd dat de spoorwegen nog meer dan in het verleden diensten aan de Nederlandse gemeenschap zullen wijden. Ne de pauze vertolkte het Concert- jebouworirest eerst met Herman Kreb- bers het Vioolconcert van Mendetep.-hn, waarna de ©rohestrale Piet Hein-rhap- sodie van Poter van Anrooy nog volgde. De herdenkingsbijeenkomst werd onder meer bijgewoond door zes leden van het kabinet, drie commissarissen van de Ko ningin en tal van leden van de Staten- genmal, de Raad van State en burge meesters. - :J C S A R gTTSA' Neem nu Winfield uit het nieuwe Export pakje. Proef zon zacht- amerikaanse. lekker-geurige Win- field. Wees een van die vele rokers tar wereld die zeggen: Winfïeld welkom. Wïnfieid.o. bienven'ue. Winfield welcome f Prinses Beatrix woonde trekpaardenshow bij (Van onze Leidse redactie) Een 18-jarige Leidse lyceïst, leerling van de 5e klas gymnasium, heeft het ge presteerd in een gevecht met twee re chercheurs een van de politiemannen zo danig onder handen te nemen, dat deze in het academisch ziekenhuis moest worden opgenomen. Terrein van actie was een Leids waren huis, waar zaterdagmiddag tegen sluitings tijd rechercheurs de scholier wilden aan houden omdat hij, naar gebleken is zeer terecht van winkeldiefstal verdacht werd. De jongeman verzette zich hevig en een rechercheur liep een gekneusde schouder, twee gebro-ken ribben alsmede een gekneusde pink op. Zijn collega beide onmiddellijk de EHBO, waarna hij om assistentie vroeg. De lyceïst werd ten slotte overmeesterd. HU bleek «en plunje- zak bh zich te hebben waarin zich voor honderden guldens aan gestolen goederen bevonden. Tot zijn buit behoorden een kletnbeeld camera, een aantal boeken, een fles wijn, een elektrisch kooktoestei, een doos kauwgom, een fles haarlak, twee nieuwe overhemden, een broodrooster en een halsdoek. In zijn woning werden later nog 32 balpenvulllngen, dictaatcahiers en een filmcamerastatief gevonden, die eveneens van 'winkeldiefstal afkomstig bleken te zijn. De lyceïst is ingesloten. De politieman kon gisteren uit het zieken huis worden ontslagen. „Men mag echter niet langer dralen, indien men de positie van Antwerpen als Rijnhaven en als grote wereld haven niet in gevaar zal brengen", voegde hij hier aan toe. De scherpe tegenstellingen, die tussen Antwerpen, Gent en Luik over het ver drag met Nederland bestaan, bleken uit de inleidingen, die op de contactdag werden gehouden. De Antwerpse wethouder richtte zich in zijn toespraak In het bijzon der tot een afgevaardigde van het fonds van de Belgische rijnvaart, Charbonnier, die betoogde dat het verdrag tal van punten bevat, die onvoldoende zijn omschreven. HQ eiste, dat de Belgische regering van Nederland een aantal formele wflzi gingen toegezegd krijgt. Charbonnier verklaarde, dat het ver drag met zich meebrengt dat België het gehele project van de nieuwe ver binding tussen de Schelde en de Rijn zal moeten betalen, aangezien Neder land zijn bijdrage ruimschoots terug krijgt door het innen van de belastingen op de op Nederlands grondgebied uit te voeren werken. Daarnaast sprak hij zijn ongerustheid uit over het'feit, dat over enkele vraagstukken wel formele ver klaringen zijn afgelegd, maar dat het verdrag daarvan niet rept. „Binnen tien jaar zullen zij, die thans gerust stellende verklaringen hebben afgelegd wellicht van het politieke toneel zijn verdwenen en wat dan?" Wethouder Delwaide kreeg het ook aan de stok met zijn Gentse collega, oud-minister van den Dade, die de be zwaren van Gent tegen het verdrag had toegelicht. De Antwerpse wet houder belichtte met enkele cijfers de positie van de Antwerpse en Gentse havens, hetgeen de heer Van Den Daele deed opmerken, dat „statistieken een moderne wijze van liegen" zijn. Het Scheide-RQnverdrag is in België allee» nog maar goedgekeurd door de commissie van buitenlandse zaken uit de Kamer van volksvertegenwoordigers De N.V, Drukkerij Jan Haan in Gro ningen heeft veertien man technisch per soneel ontslag aangezegd per 1 jan. 1965. Dit ontslag wordt veroorzaakt doordat een grote order, het drukken van de Nieuwe Prvinciale Groninger Courant en de Nieuwe Drentsche Courant, wordt op geheven. Deze bladen zullen nl. per 1 januari opgenomen worden in het pro testants-christelijks dagblad Trouw. Terstond nadat een aantal hoge bin nen- en buitenlandse autoriteiten aan de prinses was voorgesteld, heeft zij de gouden medaille uitgereikt, die de Koningin in verband met het gouden bestaansfeest van „Het Nederlandse Trekpaard" beschikbaar had gesteld, en die werd behaald door de heer G. Meesters te Roosendaal voor zijn mer rie „Simone van Mirza" met afstam melingen. Tevens reikte zij de medaille uit, die beschikbaar was gesteld door prins Bernhard, en wel aan de heer J, van Helvoirt uit Diessen (Noord-Bra bant), eigenaar van de kampioen-mer rie van deze tentoonstelling „Hendrica van Terlindenhof De prinses, die de gehele show bij woonde, volgde met gespannen aandacht de gebeurtenissen op het demonstratie- terrein en toonde zich opgetogen over het kostbare en fraaie materiaal dat de trekpaardfokkerij van Nederland op de ze tentoonstelling bijeen heeft gebracht. Met haar genoten van dit prachtige schouwspel tal van binnen- en buiten landse autoriteiten, onder wie landbouw- attaché's en andere diplomaten uit zes tien landen in en buiten Europa, alsme de de commissaris der koningin in Noord-Brabant, dr C. Kortmaan. De vele duizenden op de tribunes ont vingen de voorgeleide dieren met en thousiaste ovaties, vooral de kampioe nen van de tentoonstellingen, die door de jury uit 507 ingezonden dieren wa ren geselecteerd. Dat waren: kampioen- hengst „Alex van Gerda" van H. C. Kuypers uit Nuenen-Nederwetten en H. J. Kuypers uit Sint Oedenrode. Reser ve-kampioen „Herseur van Hersa" van i twouter» te Gilz kampioen-mer- rie „Hendrica van Terlindenhof" van J. van Helvoirt te Diessen, reserve kam pioene Wilma van de stallen De Dob bel aeren te IJzendijk (Zeeland). De show werd afgewisseld door het optre- n V*P jonge boeren en boerin nen, die een demonstratie van ritmi sche gymnastiek gaven en door het op treden van de Dzjlguiten-kozakken. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de Koninklijke Harmonie „Ben Bosch f !n £e. af«elppen nacht is de 17-jarige Jaoob Brink uit Ruinen op onverklaar bare wijze met zijn bromfiets tegen een boom gereden. HQ werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Hoogeveen ver voerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden Zaterdagmiddag is uit het Noord- hollands kanaal in Alkmaar het stoffe lijk overschot opgehaald van de driejarige jongen Chrisje Groen. Het kind was sinds maandag 14 sep tember vermist. Vermoedelijk is het tij dens «pelen te water geraakt. Het stoffe lijk overschot werd drijvende gevonden nabQ het woonwagenkamp en werd ont dekt door een bewoner van dit kamp. De twintigjarige bediende H. Th. Brui ning van de Nieuwe Binnenweg te Rot terdam, die als kok werkzaam is in een snackbar aan de Jonker Fransstraat, kreeg zaterdagavond een flink pak slaag, toen hQ twee klanten sommeerde hun consumpties te betalen. De twee vechters bazen waren de 23-jarige timmerman H. W. en de twintigjarige heier J. K. De 55- jarige B. Hooghwerff die de kok te hulp schoot werd door de twee onverlaten mishandeld. Onder hevig verzet zijn de beide mannen naar het bureau Boezem singel gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Twee belangrijke bestuursvoorstellen werden in de zaterdagmiddag gehouden jaarvergadering van de Nieuwe Rotter damse Schaakbond zonder veel omhaai van woorden getorpedeerd. Het waren het voorstel om de contributie, die sinds de oprichting in 1955 nog altijd op tien cent per lid per maand staat, met vijftig procent te verhogen en het voor stel om in plaats van tientallen met vijftallen aan de competitie deel te nemen. De contributie-verhoging, die door vier van de vijf bestuursleden nood zakelijk werd geacht teneinde vooral de schaak-propaganda te bevorderen, viel slechts bij vier verenigingen in goede aarde. De tegenstemmers waren de mening toegedaan dat de bond is opge richt om de verenigingen in staat te stellen aan het georganiseerde schaak leven deel te nemen zonder de hoge contributies, die slechts de topspelers ten goede komen. Het vijftallen-systeem, dat is bedoeld verenigingen in de gelegenheid te stel len de postrelskosten te „drukken", werd verworpen omdat men de voor keur gaf aan het bestaande tientallen- systeem. Wel worden verenigingen, die niet in staat zijn een tiental op de been te brengen gemachtigd een vijftal in de speciaal daarvoor ingestelde compe titie in de vierde klas te laten spelen. De bestuurssamenstelling bleef on veranderd. Voorzitter (opnieuw voor de tijd van een jaar) de beer H. C. La- grand, secretaris R. Dijk, penning meester W. Chr. Goris, wedstrijdleider J. Roozen en vijfde bestuurslid C. van Tol. Het competitie-boekje zal 1 oktober, als e schaakcompetitie van zowel de RSB als de NRSB van start gaat, aan de verenigingen worden ter nana steld. ge- Prof. dr. F. I,. van Muiswinkel, hoog leraar aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, heeft felle kritiek geleverd op de opheffing van de verticale prijsbin ding, De maatregelen brengen ernstige gevaren met zich mee voor detailhandel en ambacht, zei de hoogleraar zaterdag tQdens een bijeenkomst voor leraren van middenstandsonderwljsinstituten. Deze bijeenkomst werd gehouden te Utrecht in het kader van de najaarsbeurs. De repercussies van dit overheids ingrijpen kunnen nog niet worden over zien. Ook niet door dé bewindslieden, die deze maatregelen hebben voorbereid en afgekondigd. Volgens prof. Van Muiswinkel heeft de overheid, zich op het algemeen belang beroepend, een welbewuste aanval ge daan op een fundamenteel structureel aspect van het ambacht en de detailhan del; het aspect namelijk, dat de verkoop van het artikel en de dienstverlening bij installatie, onderhoud en reparatie, wordt gezien als een natuurlijke eenheid, waar mee men bij de prijsstelling rekening hield. De jongste regeringsmaatregelen ma ken het mogelijk, dat de prijsconcurren tie tussen de afnemers onderling zo scherp wordt, dat de exploitatiekosten (ongeveer 20 pet. van de totale kostprijs) volkomen worden verwaarloosd. De ren tabiliteit van vele bedrijven zal zo in gevaar komen. De zorgelijke toestand van het midden- en kleinbedrijf illustreerde de hoogleraar met de volgende cijfers: Het aantal vestigingen op het terrein van het ambacht daalde van 125.000 in 1949 tot 107.000 in 1961. Hetzelfde proces verliep in de detailhandel nog veel snel ler. Zo daalde het aantal ondernemingen met één verkoopplaats in de levensmid delensector van 80.850 'in 1950 tot 63.150 per 1 januari 1984, Dat was een vermin dering met 22 procent In die periode Vijftig varkens zijn zaterdagavond om het leven gekomen bij een brand in de landbouwschuur van boer W, Derks te Alverna (gem. Wijchen). Een grote partij hooi en een aantal landbouw gereedschappen gingen eveneens ver loren. De schade wordt op 35.000 gulden geschat Prins Bernhard, ere-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft gistermiddag op het zweefvliegcentrum van de vereniging Teriet bij Arnhem voor het eerst een vlucht met een zweefvliegtuig gemaakt. De Prins was met een helicopter op Teriet aangekomen om de wedstrijden ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de afdeling modelvliegtuig sport der K.N.V.V.L. bij te wonen. Het tweepersoons zweefvliegtuig waar mee de Prins zijn eerste zweefvlucht maakte, werd bestuurd door Instructeur J. Minoll van het zweefvliegcentrum. nam de bevolking niet onbelangrijk toe en steeg het reëel inkomen aanzienlijk- Deze ontwikkeling, betoogde prof, van Muiswinkel vraagt een nieuwe be zinning op de óndernemerstaken. Dé in tuïtie zal voor een groot deel plaats moeten maken voor een zorgvuldige ana lyse van de verschijnselen en een be redeneerd nemen van de beleidsbeslis singen. De afschaffing van de verticale prijsbinding brengt verder met zich mee, dat de ondernemers zelf hun verkoop prijs moeten gaan vaststellen op grond van een gedetailleerde kostprijscalcL- latie. Van Noordvietnamese zijde is ver klaard, dat twee Amerikaanse torpedo- bootjagers zeer dicht bij de kustwateren van de provincie Nghe An kwamen, dat zware ontploffingen werden gehoord en dat lichten en Amerikaanse vliegtuigen werden waargenomen. Noord-Vietaam heeft de Internationale controlecommis sie voor Indochina gevraagd, een spoed- bijeenkomst te beleggen om het inci dent te bespreken. De Amerikaanse le zing van het gebeurde wordt van de hand gewezen als een puur verzinsel. Daarbij wórdt opgemerkt, dat de Ver. Staten een herhaling van het incidf it van 4 augustus he' ben opgevoerd, ten einde een voorwendsel te krijgen voor nieuwe oorlogshandelingen tegen Noord- Vietnam. Het Russische persbureau Tass zegt, dat de Amerikaanse vloot de Golf van Tonkin moet verlaten, „Het Is belache lijk, dat Amerikaanse oorlogsschepen maar schieten op alles, wat op het ra darscherm komt Voor ieder welden kend mens is het duidelijk, waartoe zul ke piraterie In open zee kan leiden". En senator Goldwater, de Republikein se kandidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap bestempelde gisteravond het buitenlandse leleid van de rege ring Johnson als een ,,crisis-van-de- week-politiek". In een tr Washington uitgegeven verklaring zegt hij voorts, te willen weten, waarom het Ameri kaanse volk bijna twee voile dagen onkundig moest worden gelaten over de bijzonderheden van het jongste inci dent in de Golf van Tankin. Intussen is In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon vanochtend een alge mene staking uitgebroken, waardoor met name de electriciteits- en water voorziening, het busvervoer en de ver bindingen worden getroffen. De staking is voor 48 uur afgekondigd door de vak bonden uit protest tegen het door de. re gering opgelegde stakingsverbod voor de duur van de noodtoestand. Enkele dui zenden. stakers trokken naar het bureau van premie Khan, maar die bleek niet aanwezig te zijn. Militairen hebben voor het gebouw de wacht betrokken. De dames van de plattelandsvrou wenbond te Noordeioos vergaderden dezer dagen voor de eerste maal in dit seizoen in het Dorpshuis, Mevr, Smit uit Rotterdam gaf de dames een interessante voorlichting over het inrichten van een huis.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2