Na CNV-pleidooi voor samenwerking Door historie bepaalde verschillen barricade VLAER&KOL Mozarts Zauberflöte voor e opvoering W.a.-auto- verzekering Vermoordde Nederlander vrouw en kind MUZE Fiesta Gitana komt op straat in Hoogvliet s A.R. Centrale Rijnmond officieel van start HOEKSE WIJKRAAD TEGEN in Drs. Bogaers wil behoefte aan woningen weten Landestheater Hannover Jong Oranje versloeg AGOW met 7-2 Voor zeeloods half jaar degradatie nissen Jeep wilde vlak voor trein langs rijden Belde - Nederland voor 't eerst m TV m Uw rekening draagt een naam bij VLAER KOL Militair gedood Peter Appel weer in Nederland Inventarisatie Haags porcelein Tewaterlating Pagina 4 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 TTET N.V.V. acht een fusie tussen dé drie vakcentralen op dit oeenblik onbereikbaar. Weliswaar is men er van overtuigd dat een constructief vakbewegingsbeleid in Nederland slechts moge lijk is indien de centralen ten nauwste samenwerken, maar er zijn door de historie bepaalde verschillen, die een volledige fusie nu onmogelijk maken. Aldus N.V.V.-voorzitter D. Roemers, die dit verklaarde naar aanleiding van uitlatingen over nauwere samen werking van de heer J. van Eibergen, voorzitter van het C.N.V. Bankiers anno 1691 (Vervolg van pag. 1) SHEW 'di: J~kE Hoekse wijkraad is sterk gekant tegen het plan voor het bouwen van een rioolzuive ringsinstallatie met comjostbe- 'drijf in de nabijheid van de be bouwde kom. Dit bleek tijdens de dinsdagavond gehouden wijk raadsvergadering, waar in dit verband kritiek op Rotterdam werd geleverd. ISaar oosten ONBEREIKBAAR er bÜ de eersten van Nederlandse gezinnen een brief in de bus vallen van de minister van volks- Westing en bouwnijverheid, drs P. uw. M. Bogaers. Die brief gaat over wonmgbehoeftenonderzoek dat in van: het ministerie wordt inge- mnH„m -a gemeenten. In zijn brief motiveert de bewindsman de noodzaak van zijn onderzoek. „Zoals een bedrijf Si06, weten welke mogelijkheden er zijn voor de afzet van zijn produkten, zo moet de bouwnijverheid die soorten wo ningen. verschaffen waaraan de bevol king behoefte heeft." Het ligt in de bedoeling, zo zegt de minister, te onderzoeken wat er in de naaste toekomst kan worden gedaan om naast het verkrijgen van een woning ook oe gewenste verandering van huisvesting zoveel mogelijk te bevorderen. Behalve dat er zoveel mogelijk moet worden ge bouwd, dient ook duidelijk te zijn wat er precies moet worden gebouwd, Dat nu dient ae Nederlandse bevolking ken baar te maken. Door het onderzoek hoopt men verder ook gegevens te ver zamelen. niet alleen over welke woning men wil hebben, maar ook wat men daarvoor wil en' kan betalen. Al bij zijn installatie tot voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver- hond aan het begin van dit jaar pleitte de Heer Van Eibergen, zoals wij des tijds meldden, voor een nauwere sa menwerking tussen de vakcentralen. Hij herhaalde nu zijn standpunt in een gesprek met het ANP: „er van uit gaande dat het goed recht van het C.N.V. om over bepaalde zaken een eigen principieel geluid te laten horen wordt gerespecteerd, is de christelijke vakbeweging bereid tot de nauwst mo gelijke samenwerking met de twee andere vakcentralen." De ervaren correspondenten over de ge hele wereld van het oudste bankiershuis in Nederland zijn niet te onderschatten tussenpersonen in het tinanciële verkeer, vooral bij import en export UTRECHT - OUDE GRACHT 158 TELEFOON 26351 BILTHQVEN - ROTTERDAM 1JSSELSTEIN In aanwezigheid van Rotterdams burgemeester, zijn echtgenote, de wet houder van kunstzaken en vele andere autoriteiten vond dinsdagavond in de Rotterdamse Schouwburg, in het ka der van de Duitse week een opvoering plaats van „Die Zauberflöte", opera in twee bedrijven van Emanuel Schika- neder op muziek van Wolfgang Ama- deus Mozart. De uitvoering berustte b\j het Landestheater Hannover. Het is een voorbeeldige opvoering ge worden door een gezelschap, dat wel als uitstekend kan gelden van een „ensem ble-opera". De samenwerking tussen al le medewerkenden was ideaal te noemen €n dirigent Günther Wich had het ge heel volkomen in de hand. De regie van Reinharh Lehmann was vrij statisch waardoor het symbolische element goed tot uiting kwam. Alleen de decors kwa men iets aan fantasie tekort. De nieuwe wettelijke regeling houdt de bepaling ui dat het slachtoffer zijn eis to: schadevergoeding rechtstreeks kan indienen bij de verzekeraar van de schuldige, gemoioriseerde weggebruiker. Tegenover dit slachtoffer kan de verze keraar straks geen beroep doen op het eventuele feit, dat de verzekerde zich n.et aan de polisvoorwaarden heelt ge- et "doel van de wettelijke regeling is be£ slachtoffer van een verkeersongeval, waaraan een gemotoriseerde weggebrui- schuldig is, onder alle omstandrg- h. >ii schadevergoeding te waarborgen. Maar ook bij het beseaan van deze ver- zexe.mgsplicht zijn er gevallen, waarbij het slachtoffer toch nog van schade vergoeding verstoken blijft. Deze situatie zou zich kunnen voor doen wanseer: 1 de schuldige gemotoriseerde wegge bruiker onbekend Is gebleven. 2. De eigenaar zijn verzekeringsplicht niet is nagekomen. 3. Een ongeluk is gebeurd met een ge stolen auto, of bromfiets. 4. Een op grond pan gemoedsbezwaren van de verzekeringspllcht vrijgestelde weggebruiker het ongeluk hefeft ver oorzaakt. Tri al deze gevallen is voorzien door het stichten van een waarborgfonds. Dit waarborgfonds zal door verzekeraars en voor een deel, door de gemoeids be zwaarden in stand worden gehouden (de laatsten krijgen hiervoor een nog nader, door het ministerie van financiën vani 4e stellen aanslag). In gevallen als hier boven omschreven zal men zich dus met «en eis tot schadevergoeding tot het .Waarborgfonds moeten wenden. 1 De medewerkende solisten bleken allen voor hun taak berekend, al vielen er wel niveau-verschillen aan te wijzen. Ronduit voortreffelijk was de Papageno van Wolf Hacke (die maandagavond ook als solist tijdens het mannenkoorconcert is opgetreden). Niet alleen muzikaal- zangtechnisch was hij van grote klasse, maar Hacke bleek ook een zeer geestig acteur. Onvergetelijk was onder meer het duet met de lieftallige Papagena van Harriet Karlsond en de aria's „Ein Madchen oder Weibchen". De bas Barr Peterson was een waar dige Sarastro en Theo Altmeyer was over het algemeen goed als Tamino, maar hij moest zich toch vaak in de hoogte forceren. Zeer goed was de Pa- mina van Eva Brinck. die volkomen van binnen uit zong. De coloratuursopraan Maria Kontou. de enige die niet vast tot het gezelschap behoort, maar deel uit maakt van de Hamburgische Staatsoper, leverde, technisch gesproken, een be hoorlijke prestatie, maar haar niet zeer grote stem bezat weinig glans. Uitne mend waren de drie hofdames: Wilma Schmidt, Elisabeth Pack en Gun Kron- zell, evenals de drie knapen: Margarete Berg. Irene Fusz en Joan "Winden. De Moor Monostatos was vaak een meer koddige dan dreigende figuur in de ge daante van Hubert Weindel en Horst Hoffman en Bert Bessmann voldeden goed als twee geharnasten. De koren. onder leiding van Kurt Gatzmann, wa ren prachtig en het orkest was voortref felijk. in alle geledingen: er waren schitterende houtblazers en de strijkers- groep wist vaak een weldadig warme klank te ontwikkelen. Het publiek stak zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken, en er werd dus vaak „gehaald". Aan het slot volgde terecht een ware ovatie waarbij natuur lijk de dirigent op het podium werd ge roepen P. Veenstra AGOW heeft dinsdagavond de kracht van Jong Oranje gevoeld. Met 7—2 wonnen de jeugdigen nadat r.(j bjj de rust een 41 voorsprong hadden geno men. Het was vooral intelligent voet bal met snelle combinaties en hoog tempo, dat de doorslag gaf. Een in het begin aanvallend spelend AGOW werd reeds na 15 minuten ver rast door een snelle aanval bekroond met een doelpunt door Van der Kuilen CPSV). Vijf minuten later was het de zelfde speler die voor de tweede treffer zorgde. AGOW kwam nog even terug omdat Stallen een strafschop benutte maar Van der Kuilen en Koens brach ten de score op 41. Na de rust maakte Van Schaik het laatste Apeldoornse doelpunt, want Veenstra (2x) en Van der Vall van Feijenoord lieten de bal van hun schiet grage voeten in het AGOW-doel ver dwijnen. .De heer Van Eibergen is van me ning. dat het niet bij voorbaat uit gesloten is. dat er een basis te vin den moet zijn voor een gezamenlijk actieprogram en dat het C.N.V. zo'n gezamenlijk progrom dan ook zeker niet bij voorbaat zal afwijzen. Over een meer intensieve samen werking tussen de drie wil de heer Van Eibergen graag nog eens een open gesprek hebben met de zuster organisaties. Hij verwacht, dat een dergelijk gesprek binnen een niet al te laange termijn nog eens op de agenda van het centraal overlegor gaan zal worden geplaatst. „Over een jaartje kunnen we weer wat verder kijken". Welk vorm een nieuwe en nog meer effectieve samenwerking zou moeten hebben, kon de heer Van Eibergen nog niet zeggen. „Al is er zowel op politiek terrein als in de kerken een ontwikke ling aan de gang, die wijst in de richting van een nauwer samengaan". In het man dement van de bisschoppen van 1954 wordt weliswaar de nadruk gelegd op de noodzaak van katholieke organisaties, maar er wordt niets in gezegd over de samenwerking met de protestanten. Hoewel een werkelijke eenheid tussen N.K.V. en C.N.V. vooralsnog niet moge lijk is, vroeg de heer Van Eibergen zich toch af waarom dat in andere landen dan wèl kan. Het argument van de „his- torsche achtergronden" vindt hij maar betrekkelijk: „als je teruggaat in de ge schiedenis vindt je ze in Nederland ook samen". Het respecteren van elkanders recht over bepaalde zaken een eigen principiële mening te hebben en ook uit te dragen, noemde hij de beste garantie voor een goede samenwerking. Hoewel NW-voorzitter Roemers een fusie onbereikbaar acht, zegde hij toe, dat iedere stap tot nauwere samenwer king van de zijde van het NV.V.V. op positieve wijze tegemoet zal worden ge reden. Het spreekt voor hem vanzelf dat bij een dergelijke samenwerking de principiële grondbeginselen van ieder der vakcentralen niet mogen worden aan getast Overigens acht de heer Roemers het ntet uitgesloten, dat hij een zorgvuldig onderzoek zal blijken, dat de verschil punten in het beleid van de centralen minder talrijk zijn dan aanvankelijk wend gedacht en dat zij voor overbrug ging vatbaar zijn. Het zijn voor hem echter vooral de door de historie be paalde verschillen, die een fusie thans onbereikbaar maken. De voorzitter van het N.K.V., de heer P. J. Mertens. verklaarde desge vraagd, bijzonder ingenomen te zijn met het standpunt van het C.N.V, Het N.K.V. stelt een samenwerking op hoge prijs en het wil daarin verder gaan dan nu het geval is in het overlegorgaan der cen tralen. Met de heer Van Eibergen meent de heer Mertens, dat er uiteraard waar borgen dienen te blijven voor het behoud van eigen zelfstandigheid. Een eenheid dus. in verscheidenheid. De heer Mertens zei, dat in het over legorgaan onlangs een commissie is in gesteld, die de mogelijkheid van deze nauwere samenwerking nader zal be studeren. De bedoeling is namelijk meer inhoud te geven aan het huidige overlegorgaan. Voor wat de eenheid tussen N.K.V. en C.N.V, betreft, waarop de heer Van Eibergen doelt, merkte de heer Mertens op. dat hierbij niet alleen verschillen in principiële opvattingen maar ook mar kante verschillen in de belevingswijze van de beginselen en de benadering van het vraagstuk dienen te worden betrok ken. Zij kennen als confessionele organisa ties gemeenschappelijke problemen, die een gezamenlijke aanpak zouden kunnen rechtvaardigen. Dit streven hoeft een hechte samenwerking echter niet in de weg te staan, aldus de heer Mertens. De 32-jarige Nederlandse emigrant John Heilb'oem, wonende in de voorstad Blacbtown in Sydney, is woensdag in Sydney voor de rechter gebracht onder verdenking van moord op zijn vrouw, de 28-jarige Elsie Ellen Heilbloem, en zjjn 3-jarige zoontje Robert Heilbloem, Deze moord zou omstreeks 21 september zijn gepleegd. Heilbloem droeg verband om beide polsen. De politierechter, S. Cox, beval Heil bloem tot 7 oktober in voorlopige hech tenis te houden en hem medisch en psy chisch onderzoek te doen ondergaan. De verdachte stelde geen prijs op invrij- beidsstelling onder borgtocht. De centrale raad van beroep heeft van daag de door de minister van defensie aan zeeloods G. R. uit Maassluis opge legde straf (degradatie voor een half jaar van de rang van zeeloods eerste klasse naar zeeloods tweede klasse) be krachtigd. Reden van de straf was het feit dat de loods zich naar het oordeel van zijn superieuren gedurende 15 uur aan de dienst had onttrokken. Hij had voorts enkele voor de dienst belangrijke formu lieren onjuist ingevuld. De loods werd aanvankelijk gestraft met een boete van 75. Hij ging tegen deze straf in beroep. Het resultaat was dat de commissie van beroep de minis ter adviseerde de straf in 'te trekken, maar tegelijkertijd een nieuwe (zwaar dere) op te leggen. Naar de mening van de commissie waren bij de eerste straf sommige as pecten van de zaak te veel op de voor grond gebracht, terwijl andere geheel waren verwaarloosd. De centrale raad deelt deze mening. Tot drie weken gevangenisstraf ver oordeelde vanmorgen de Rotterdamse politierechter mr, A. R. Jolles twee vrouwen, die toen zij in dienst waren van de N.V. Nederlandse Speciaaldruk- kerijen te Schiedam, Animo-zegels mee namen ofschoon deze zegels vernietigd hadden moeten worden. De zegels gebruikten zij in de win kels. Mevrouw M. M. v.d. B„ 27 jaar en wonend in Maassluis, gaf toe vijf rol len zegels uit het bedrijf te hebben weggenomen. De waarde van de zegels was ongeveer 100. Drie rollen zegels gaf verdachte aan haar schoonzuster, de dertigjarige Rotterdamse M. W. J. B. De officier van justitie vond dat het toezicht in de drukkerij wel wat te wen sen had overgelaten. Hij eiste tegen beide verdachten drie weken gevange nisstraf. Internationaal vermaard „Ahoy heeft geen gelijke rechten IJET gaat immer crescendo met het nu bijna tien n jaar bestaande Rotterdamse Tamboers- en Trom- petterskorps „Ahoy". Deze qua instrumentarium, reper toire en wijze van optreden unieke showband, geniet in binnen- en buitenland grote populariteit. Niet slechts in vele Nederlandse plaatsen, maar ook in tal van steden in Italië, Frankrijk. België en Zwitserland wekte „Ahoy" groot enthousiasme met zijn voortreffelijke uit voering van originele figuurmarsen, die het werk zijn van eigen leiders. Internationaal is de band eveneens vermaard door medewerking aan televisie-uitzendingen. „Ahoy" is niet een van de „doorsnee-korpsen" zoals er velen zijn. Het uitzonderlijk instrumentarium bestaat uit 23 Es/des trompetten met naars bestaand gezelschap, waarvan de grote kern zich meer inspanningen getroost dan gebruikelijk bij vrije tijdsbesteding. Om maar iets één ventiel, vier tenor-trom- te noemen: peil en yeelzij- bones, twee bas-trombones, twee bas-trompetten en wat beslist uniek is voor een trompetterskorps ook vier sousaphoons (de reuzen onder de koperinstrumenten). De band speelt vrijwel uit sluitend eigen composities en arrangementen van de in structeur van de blazers- groep. Wim Hardenbol, or ganist van de Rotterdamse Pniëlkerk en leider van ver scheidene koperensembles. Ontwerper en instructeur van de frappante figuur-exerci ties is tambour-maitre H. de Geus. De twintig troms, die zijn mannen kunstig beroe ren. zijn speciaal voor „Ahoy" gemaakt door de Premierfabrieken in het En gelse Yorkshire. Met een eenvoudige handeling zijn vijf verschillende klanken te bereiken. Beide instructeurs ontvangen geen honorarium en zijn gewone betalende le den. digheid van „Ahoy" zijn van dien aard, dat de band een uitnemend figuur zou slaan in Taptoe Delft, toch wel het neusje van de zalm in het genre muzikale show. En dan nog iets: „Ahoy" voert een zeer kostbaar, zelf betaald, instrumenta rium. De totale waarde van instrumenten en aankleding (per lid twee uniformen) na dert dicht de twee ton. Wat de band daarmee muzikaal presteert, verdient zeker een aandeeltje uit de subsidiepot. die de gemeente Rotterdam beschikbaar heeft voor de goede amateuristische beoe fening van muziek, zang. to neel, etc. Als een noodlijdend har monie- of fanfarekorps een plelnconcert geeft, is de be langstelling vrijwel nihil. Treedt daarentegen „Ahoy" op. dan ziet het zwart van duizenden belangstellenden. msam De band vervult dus een be langrijke rol in de publieke ontsRanningssector. Is het dan terecht, dat „Ahoy" niet. hetzelfde honorarium ont vangt en geheel buiten de subsidie valt, alleen op grond van het feit dat de band niet de kwalificatie harmonie of fanfare voert? Wij hopen dat in de na bije toekomst op een maan dagavond in het veilingge bouw aan de Albert - Ples- manweg van de repeterende Ahoyers een daverend hoera zal kunnen opklinken omdat ook zij van overheidswege loon naar werken zullen ont vangen. De 33-jarige wachtmeester W. Krijt van de school voor reserveofficieren van de cavalerie in Amersfoort - is gister avond op een niet-beveüigde overweg tussen Amersfoort en Hoevelaken door een trein aangereden en zo ernstig ge wond dat hij op weg naar een zieken huis is overleden. Volgens de machinist naderde de jeep. waarin K. als bijrijder zat, zo snel de overweg dat hij ging-afremmen. De be stuurder van de jeep ging ook langza mer rijden, maar gaf, juist toen de machinist weer vaart meerderde, vol gas en schoot vlak voor de trein langs. K.. die uit de jeep was gesprongen toen die de overweg opreed, werd door de trein geraakt en in een sloot geslingerd. De machinist heeft van het ongeluk niets ge merkt. i De interland voetbalwedstrijd België— Nederland, welke volgende week woens dag in Antwerpen zal worden gespeeld, wordt volledig door de televisie uitge zonden. Bob Spaak zal vanuit hgt Deurnesta- dion het commentaar verzorgen. Ook de radio zal de wedstrijd in zijn geheel weergeven. Dit bijzondere korps nu. dat hier te lande en over de grens zo vaak en op uitmun tende wijze voor Rotterdams vlagvertoon zorgt, ontvangt geen waardering, waarop het aanspraak mag maken. De Rotterdamse Kunststichting, die een pot heeft om o.a. amateur-muziekverenigingen te subsid:ëren. meent dat „Ahoy" daarvoor niet in aanmerking kan komen om dat het noch een fanfare- noch een harmoniekorps is. Hieruit blijkt dat de nor men, die de Kunststichting aanlegt,wel enige verrui ming verdienen. „Ahoy" is meer dan een foetergroepje van een wandelvereniging en het zou een miskenning van de muzikale en showkwali- t®l'en zün. indien men in ..Ahoy slechts een „herrie- troep ziet, goed voor Oran jedag en andere straatfees ten. „Ahoy' een bijzonder Voor de achtste keer florerend, uit bijna zeventig brengt de Haagse musico- enthousiaste muziekbeoefe- r mi.— - Pe£®LAPPeI- di« tot augus tus 1982 vele jaren als so- het publiek nieuwe varia ties op de oude flamenco patronen te zien en te ho ren krijgt en de heer Da Silva is ervan overtuigd, loog, H. J. da Silva een „Fiesta Gitana" naar ons land. Weer is hij erin ge slaagd enkele hier onbe kende, maar in Spanje ver maarde dansers, danseres sen en zangers bij elkaar te geunerensembles zal zoeken. Dit betekent, dat Tijdens hei door vele tien duizenden gadegeslagen corso in San Rcmo (Italië) is het gebruikelijk, bloemen te werpen naar die groe pen, waarvoor de toeschou wers bijzondere waardering hebben. Hier ziet u het Rot- terdamse„Ahoy aan 'de kop van de stoet en reeds ligt de weg bezaaid met bloemen. Wel een bewijs, hoezeer men in het buiten land de prestaties van de dat deze groep in authenti- Rotterdamse muzikanten citeit en in opzwepend vuur weet te waarderen, der dansen alle- vorige zi- treffen. over- - „u- Want voor de eerste maal introduceert „Fiesta gitana" list was verbonden aan Het m haal' voorstelling, de zg, Estampa. In Spanje wordt de Nederlands Ballet en Het «eheie voorstelling de „Tablao Flamenco" („Flameneo-schil- dam de repetities van het gelijktijdig dansen, wordt Estampa („het kleurige doek") Scène uit de opera Die Zauberflëte. Vi.n.r. Barr Peterson als Sarastro, Hubert Weindel ais de Moor Mono statos en Eva Briack als Pamina. Tsjaikofsky-ballet „Les Pré- sages" van Laonide Massine, dat binnenkort wederom op het repertoire van Het Na tionale Ballet wordt gezet. Peter Appel is sedert ja nuari van dit jaar als bal- letmeester en gastleraar ver bonden aan het Ballet van Hamburg. Deze zomer heeft hij voorts meegewerkt aan. de voorbereiding van de voorstellingen van „Het Zwa- nenmeer" door het London Festival Ballet in het Festi val van Verona. Van september 1982 tot ja nuari 1964 was Peter Appel premier danseur en ballet- meester van het Ballet van Basel, waar hij samenwerk te met de choreograaf Orli- kowsky. Samen met hem leidde hij de repetities van Larrain's Cinderella-produc- tie te Parijs. Het Gemeentemuseum van Den Haag gaat een in ventaris aanleggen van het Haags porselein, dat zich in Nederlandse particuliere col lecties bevindt. Het initiatief hiertoe is genomen naar aan leiding van de expositie „Haags porselein", die in het voorjaar van 1965 in het gemeentemuseum zal worden gehouden. genoemd. Hierin wordt het gegeven thema van de dans gehandhaafd, maar elke danser geeft zijn persoonlijke in terpretatie. Het programma van-deze Fiesta gitana valt in twee de len uiteen: het eerste deel geeft „Estampa's" (samendans) en het tweede deel het traditionele feest der zigeuners. Bo vendien heeft de heer Da Silva zowel vertegenwoordigers van de school der zigeuners als die van de meer klassieke Spaanse dans uitgezocht. Zo zullen komen Dolores Amaya (de zuster van de be faamde, helaas pas overleden Carmen Amaya) en Antonio el Camborio, die zowel zingen als dansen in de zigeunerstijl, maar ook Milagros en Curro Velez. die in de meer klassie ke, ingetogen stijl dansen. Als zanger komt Alvaro de la Isla, die zich op de gitaar begeleidend, Sevilliaanse serena- den zingt. Voorts treedt weer op de beroemde gitarist Jose kleur van dit porselein te la- Motos, die weer zijn Flamenco-variaties zal spelen. Het ge- ten zien. Het porselein werd zeischap wordt dan verder aangevuld met de danseressen tussen 1776 en 1784 in Den Irene AJba, Antonia de Trianea, de danser Antonio Cortes, Haag gemaakt en is voor- en de gitaristen Luis Adame en Manoio Heredia. zien van een merk: de Haag- Fiesta Gitana komt in 't Venster te Rotterdam op 9, 10, se ooievaar. Het Haags ge- 30 en 31 oktober en op 2 november. meentemuseum bezit zelf een Maar de Rotterdamse première wordt ditmaal niet in 't rijke collectie, die voor 'de Venster gegeven. Die komt in Hoogvliet, waarschijnlijk in expositie wordt aangevuld de open lucht Op 26 september komt Fiesta Gitana daar met stukken uit verzamelin- m het nieuwe winkelcentrum. Men overweegt een straat- gen van andere musea en voorstelling. uit particulier bezit. De opzet van de tentoon stelling is de rijke verschei denheid van vorm, decor en (Van een onzer verslaggevers) TN Rotterdam is dinsdagavond de A.R. Centrale Rijnmond officieel van start gegaan. De Centrale is een nieuw orgaan In de Interne partij- organisatie, van. opzet analoog aan het nieuw te creëren bovengemeentelijlc bestuursorgaan. De Centrale kan thans aan het werk, want het bestuur is op de bijeenkomst van dinsdagavond geïnstalleerd en het Provinciaal Comité Zuid-Holland, dat de oprichting voorbereidde, is thans teruggetreden Tot voorzitter van de Rijnmond Centrale werd met grote meerderheid gekozen de heer H. A. Brokking te Rotterdam, op voordracht van het bestuur. In alle stilte, zonder enige plechtig heid. is op de Verolme-wcrf op het eiland Rozenburg om drie uur vannacht de reeds gedoopte Joseph P. Grace, in aan bouw voor de Oswego Chemical Carriers Corporation, met behulp van drie sleep boten uit het Wilhelminadok gesleept. De tanker van 9850 long tons, bestemd voor het vervoer van watervrije ammo niak in vloeibare toestand, is het twee de dat door Verolme wordt gebouwd. Het eerste schip is reeds in de vaart ge bracht. Beide schepen hebben een la dingcapaciteit van 8165 ton ammonia of 17.720 kubieke meter l.p.g. De tewaterlating gebeurde 's nachts om zo weinig mogelijk stagnatie In het werk te krijgen. Uit een drietal eveneens door het be stuur voorgedragen kandidaten werd als tweede voorzitter gekozen de heer A. Bolhuis te Ridderkerk. De. voorzit ter van het Provinciaal Comité wees er in zijn begeleidende toespraak op, dat de Centrale als eerste belangrijke doel wellicht zal hebben de voorbereiding van de verkiezingen in Rijnmond. Ir. W. F. Schut heeft daarna de ver gadering nog enige gedachten voorge legd met betrekking tot de ruimtelijke ordening en het bovengemeentelijke be stuursorgaan. Hij wees er op dat zon der Rijnmond een toestand is ont staan waarin lokale problemen buiten de lokale kaders zijn getreden Met Rijnmond zou Hoogvliet waarschijnlijk nooit gebouwd zijn; het is er gekomen bij gebrek aan bestuurlijke mogelijkhe den. Aan de andere kant blijven aller' lei controversen ook in Rijnmond-ver band mogelijk. Het orobleem van de ruimtelijke ordening lijdt onder een aantal gebreken: gebrek aan regie, aan informatie, aan coördinatie en aan doel treffendheid. Het onderling overleg is gebrekkig en partieel. Het is vrijblij vend en fluctueert dus sterk al naar personen en omstandigheden. Bij de veelheid van vastgelegde be stemmingen mag men van Rijnmond niet een geheel nieuwe conceptie voor de agglomeratie Rotterdam verwachten: het zal straks gaan om kleingeld. Bij alle risico's die Rijnmond meebrengt (gebrek aan gezag, bedillerij) moet het nieuwe orgaan, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, in staat zijn tot een slagvaardig streekplanbe- leid, aldus de heer Schut. hJ.?rnio„West!ln^se ken5ee»ten hebben bet plan opgevat om in Hoek van Hol land een rloolwaterzuiverlngsinstsllatie- annex compostbedrljf te stichten. Dat zijn de gemeenten Monster met 17 000 Inwoners 's-Gravenzande (IO.OOO) en Naaldwijk (17.000). Deze installatie zon moeten komen op de hoek van de Haak- weg en de Prins Hendrikweg. .In eerste instantie voelt de wijkraad niets voor de vestiging van deze instal latie un Hoek van Holland. De heer H C. van Nieuwkerk (lib) stelde zich op het standpunt dat een van de drie gro tere gemeenten de installatie maar on der zijn hoede moet nemen. Hoek van Holland telt immers van 6.000 van de in totaal 50.000 bewoners van het te be strijken gebied. De moeilijkheid is echter dat Rot terdam reeds in beginsel medewer king heeft toegezegd voor de vesti ging in Hoek van Holland. Dat le verde overigens voldoende stof tot kri tiek. want zoals te doen gebruikelijk, naar werd gesteld was de Hoekse wijkraad weer voor een voldongen feit gesteld. Mocht het bedrijf toch In Hoek vaa Holland gevestigd worden, dan houdt de wijkraad er aan vast, dat het zo ver mogetijk in oostelijke richting wordt geplaatst. De vraag blijft trouwens nog, hoeveel ruimte een dergelijke installatie zal innemen. Typerend voor de verontwaardiging was in dit verband een opmerking van dc beer L. v. d. Houwen (a.r.). Deze beioogde dat de wijkraad wel kan ad viseren als men er toevallig achter komt. Rotterdam komt echter niet om- advies naar de wijkraad, of het moet gaan over toestemming voor het rijden met ponywagens, zo voegde hij er wat bitter aan toe. In elk geval heeft de wijkraad beslo ten binnenkort eens een kijkje te gaan nemen in een zuiveringsinstallatie om te weten te komen wat de nadelen zijn van een dergelijk bedrijf. Voordelen ziet men er vooralsnog helemaal niet in.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2