Gemeenteziekenhuis over vijf jaar Vechters zorgden voor tumult in Hoogstraat AGENDA Muziek Gusto vierde 55-jarigbestaan DIEFHÖEK MET LAANTJES EN WEILANDEN i iiPi n ZEEMAN LAG GEWOND IN CAFÉ Publiek tegenpolitie - sabel kwam er aan te pas Julianatoernooi was hoogtepunt van programma Veel botsingen in slecht weer Man met scooter over de kop Jongen (9) ging rijden op bromfiets Jeugd vroeger meer animo Rnrfferbike stand Toen grienden nog liet grensgebied bepaalden til) Ds. A« Steinhart: in januari intrede wollen Jongen met fiets sloeg over kop Vrouw veroorzaakt schade met auto Wmsm Schoorsteen rookte: aanmaakeuvel Fietsende jongen valt hersenschudding Vrouw gewond bij aanrijding DE ROTTERDAMMER Pagina 4 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1%4 (Van een onzer verslaggevers) yO zal Schiedams gemeenteziekenhuis er o-ver vijf jaar van- af de Burgemeester Knappertlaan uit zien. Zoals bekend wordt dezer dagen de bouw van de bovenbouw voor dit zie kenhuis aanbesteed. Op 1 maar.t 1965 zal de bouw van de onderbouw gereed zijn en de gemeente Schiedam hoopt dat het werk dan direkt met de bouw van de bovenbouw, die vier jaar zal duren, kan wor den voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) TTsKELE lawaaischoppers meenden zaterdagavond dat zij ramoer kon den maken in de Schiedamse binnen stad. Het begon mot de activiteiten van de Schiedammers P. G., 20 jaar oud, en c. H. S., 18 jaar oud. nu beduidend goedkoper .ptt dagelijks Gezellig KORT CUL1UREEL naar de Schouwburg! een COUPONBOEKJE is voordelig 5* DISCRIMINATIE POSITIEF 4 W woninginrichting DE „ouwe tijers" zijn nog wel bekend bij vele Schie dammers, ook al staan hun voeten reeds in een ver ver leden. Van hun geschiedenis kan men lezen in het boekje „Precent Ruiter" (o.i.d.) (Van een onzer verslaggevers) Een 30-jarige zeeman uit Honduras lag zaterdagavond met een bloedende hoofdwond m een café aan de Hoofd straat te Schiedam. De man was er geweest met twee opvarenden, zijn collega's hadden hem echter daar achter gelaten. Ze waren naar hun schip in de Schiedamse Wilhelmina- haven vertrokken. De Schiedamse politie heeft de snijwond aan het hoofd van de zeeman doen hechten en hem daarna naar het hoofdbureau gebracht, waar hij ter ontnuchtering kon verblijven. Hij is zondag naar zijn schip vervoerd. Onderzocht zal worden wat er precies is gebeurd. Vermoedelijk heeft de man gedronken en is het drietal daarna slaags geraakt. Na het drinken van wat geestrijk vocht marcheerden zij over de Hoogstraat, waar ze onenigheid zochten met enkele straatvegers. Het werd een vechtpartij, waarbij de twee ruziemakers gebruik gingen maken van de wapens die in en aan het karretje van de gemeentereini ging waren bevestigd. Zij trokken de bezem en de schep tegen de twee straatvegers, die inmid- Zij, die al eerder stoffen kochten tijdens zo'n speciale aanbieding, weten dat zij dan prijzen betaal den, die aanmerkelijk lager waren dan normaal. Zo ook deze prachtige wollen mantelstoffen, een aanbieding, die al het voorgaande vèr zal overtreffen. De nieuwste wollen mantelstof fen, w.o. de mooiste Tweeds, Bouclé, Fiausch en Double Face stoffen, In vele kleuren, 140 cm breed, voor minder dan do halve prijsf- Wollen stoffen van dit seizoen, voor mantels, winterpakjes, rok ken en kinderjasjes, nu per me ter voor nog.géén acht gul den. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze prachtcol- collectie wollen mantelstoffen, In vele kleurcombinaties, 140 cm breed, door elkaar, per meter voor één prijs, voor Géén tel. of iihrift. but. dels assistentie hadden gekregen van enkele Antillianen, De surveillerende politieagenten slaagden er niet in tij' dens een vuistgevecht de twee herrie schoppers in bedwang te krijgen. Een agent gaf winkelier Zagwijn een seintje en deze telefoneerde snel naar het hoofdbureau van politie. Inmiddels het was half twaalf moet de bio scoop een stroom van gasten over de Hoogstraat hebben gestuwd. Zo kwam het dat in de even daarvour nog vrij stille Hoogstraat ineens een twee tot driehonderd nieuwsgierige en rumoerige toeschouwers zich met de strfjd wilden bemoeien. Oagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie, Lange Kerkstraat 82, tel 64154, b.g.g. 11558 8 (toestel 52, na" 18 uur b.g.g. 195 885) alleen voor redactie-aangelegenheden. Agentschap; mevrouw J. v. d. Hoek- Hoogendam, j. Steenstraat 29. telefoon 6 5 451 (alleen voor klachten, adverten ties en abonnementen, b.g.g. telefoon 1 Klachten bezorging Agentschap (ad- zie boven) dag. van 18.30—19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 04666, alarm brandweer 69123: alarm G,G* en G*P' 2^290* Woord voor de dag: bijbellezing, teApotheek: GrOiika, Groenelaan hoek Willemskade. Dat publiek meende dat het wel gezel lig kon zijn zich tegen de politie te ke ren. Het verkeerde slechts heel kort in die mening, want drie auto's van de politie reden snel de Hoogstraat op. Een zestal agenten kreeg sabels in de han den en in een kalm tempo werden met rake klappen alle herrieschoppers over de Hoogstraat gejaagd. De bende trok toen naar het Broers- veld, waar een deel zich in café Austria vestigde. De politie verdreef ook daar het kabaal en arresteerde de zich nog steeds heftig verzettende oor zaak van de tumult, de twintigjarige P. G. Zijn assistent had toen al ietwat ont nuchterd de benen genomen. Enkele uren later kwam deze C. H. S. eigener bewe ging naar het hoofdbureau van politie om te vertellen dat ook hij schuld heeft aan. het molesteren van twee werkers van de Schiedamse gemeentereiniging.- De Schiedamse politie verzoekt getui gen en 'eventueel Schiedammers die klappen van de politie hebben ontvan gen tydens het rumoer van zaterdag avond in de Hoogstraat en het Broers- veld in Schiedam, zich te willen melden bij de afd. recherche, hoofdbureau van politie te Schiedam. Zaterdag organiseerde de Chr. gymnastiek vereniging Juliana te Schiedam weer haar jaarlijkse volleybal toernooi. Het vormde het hoogtepunt van het omvangrijke program ma dat was opgesteld in verband met het tegenbezoek dat Sportclub Lochem aan Julia na bracht. Zoals trouwens het gehele week end, was <Ut toernooi uitzonderlijk goed ge slaagd. Bij de herenploegen was de concurrentie bijzonder groot, hetgeen er toe heeft geleid dat alle wedstrijder van begin tot eind het aanzien volledig waard bleven. Het was uit eindelijk Sportclub Hllleger stoer g die beslag wist te leggen op de eerste plaats, maar zij hebben tot het allerlaatste toe alles moeten geven. Een verdiende overwinning, want de Rotterdammers beschikken momenteel over een goede homogene ploeg. Tweede werd het tweede herenteam van Juliana, maar ook dat heeft tot het laatste toe aan een zijden draadje gehangen. Het eindigde met een gelijk aantal punten als Jong Penorecht en slechts de totaalscore kon uitkomst brengen. Op de laatste plaats eindigden de gasten uit Lochem, maar zij speelden met drie invallers. Desondanks heb ben zij het hun tegenstanders beslist met ca deau gegeven. Bij de dames is het enigszins anders ge lopen dan werd verwacht. Te elfder ure moest het team van Sportclub Hülegersberg verstek laten gaan. Van de drie resterende ploegen toonde Jong Pendrecht zich duide lijk de sterkste. Teleurstellend was het op treden van het Juliana-zestal, dat op de laat ste plaats eindigde. Op de vooraigaande avond hebben gasten en gastheren een cchtactavond gehad in ge bouw ER EN'S. (De stemming zat er van het begin tot het eind goed m en dat was niet in de laatste plaats *e danken aan de tal* rijke dolkomische cartoons waarmee de wan den bedekt waren en die markante Juliana- leden eens goedmoedig voor gek zetten. Op het programma stond ook een rond vaart vermeld, die ruim twee uur duurde en de gasten de Rotterdanse havens en het Botlekgebied eens van de andere kant deed bezien. Wat Juliana betreft zijn de kaarten voor de komende competitie wel geschud. Dames 1 is zeer zeker in staat dit jaar een belang rijke rol te gaan spelen, mits de instelling van de ploeg beter wordt. Heren 1 zal het wei rooien m de nieuwe klasse. Zij hebben tegen diverse overgangsploegen reeds ge toond wat zij waard zijn. "Wij betwijfelen echter "wel of de ploeg momenteel reeds vol doende In vorm is. Zaterdag in de zaal aan de Tha Kempisstraat treden zij aan te gen het sterke P.V.C., dat het vorige seizoen tot een der favorieten behoorde.De Schiedam mers zullen het bijzonder zwaar krijgen. Aanvang vac deze ontmoeting 9 uur. Toen de remkabel losraakte van het stuur van de fiets van de 16-jarige Schie dammer C. K. in de Boerhavelaan, sloeg de jongen vrijdagavond over de kop. De remkabel raakte tussen de spaken. De jongen, kreeg schaafwonden aan het hoofd. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens het slechte weer ontstonden zaterdag in Schiedam twaalf aanrijdingen. Op het Wilhelminapleia reed de brom fietser J- v. d. T., terwijl achterop de duo de Schiedammer F. de R. zat. De heer v. d- T. schrok doordat een auto wegreed. De bromfietser viel en kreeg een ge- schaafde knie. Zijn duopassagier R. had gekneusde ribben. Beiden zijn naar het Gemeenteziekenhuis en later naar huis vervoerd. Op de Koemarktbrug in Schiedam wilde omstreeks half zes een automobi list stoppen. Achter hem kwamen vier auto's die niet konden stoppen en de vijf voertuigen botsten tegen elkaar en wer den beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) Op de Vlaardingerdijk ter hoogte van de Wilhelminaflat te Schiedam ontstond zondagmiddag om vier een ongeluk toen het achterwiel van de scooter van de Vlaardinger S. H. B. afliep. De scooter sloeg over de kop en de heer B. viel tegen het wegdek. Hij is Een 9-jarige Schiedammer heeft zich schuldig gemaakt aan joy-riding- Het knaapje reed zondagavond om zeven uur op een bromfiets door de Talmalaan. De jongen wordt op 1 oktober tien jaar. Het knaapje had uit het Prinses Bea- trixpark 's middags de bromfiets van de Schiedammer N. van U. ontvreemd. De Schiedammer was omstreeks half d'rie naar het Prinses Beatrixpark ge gaan, waar hij zijn brc-nïiets niet op slot had neergezet Een uurtje later miste hij de fiets. Om vijf uur kwam hij aan het hoofdbureau van politie te Schiedam en reeds twee uur later ontdekte de Schiedamse politie tijdens een surveillanceroute de negen jarige knaap, die op de gestolen brom fiets reed. (Van een onzer verslaggevers) Toen mej. T. V. uit Rotterdam om kwart over zeven in haar volkswagen van het Rubensplein naar de Burgemees ter Knappertlaan te Schiedam m de rich ting van de Nieuwe Haven wilde rijden, slipte zij met haar auto. Met de linkerzijde botste de Volkswa gen tegen de geparkeerde auto van de heer P. V. en de stilstaande auto van mevrouw A. A. M. De linkervoorzijde van de auto werd in elkaar gedeukt en van de beide an dere voertuigen werd eveneens de lin kerzijde beschadigd. De bij mej. V in de auto zittende heer J. M. kreeg een hoofdwond. Hij is ter plaatse verbonden. ^ÖALS gewoonI^k. vragen wjj ook ditmaal de aandacht voor de maandelijkse vergadering van Schie dams gemeenteraad. Wy stellen dan ult\jc! dat u betrokken dient te ayn by deze openbare vergadering, omdat daar de door u gekozen gemeen tel yke over heid bepaalt wat er ten voordele van onze stad dient te gebeuren. Er is een lange agenda, maar de vergadering kan desondanks kort duren. Schiedams ge meenteraad heeft in dit opzicht wel meer records geslagen en dergelijke snelle activiteiten komen de voorlich ting, bet bpgrip en de democratie i» het algemeen niet ten goede- Een deel van het korte vergaderen van van avond kan geweten worden aan het benoemen van een serie commissies e.d., wat men een formele zaak zou kunnen noemen. TY4ARNAAST echter staat er neg genoeg op de agenda dat enige dis cussie en meer toelichting waard kan zijn. We denken slechts aan het ge heimschrift dat Schiedam in korte tijd van een heslist noodzakelijk gernred» telük bureau voor culturele zaken af. hielp, omdat dat bureau nu weer hele, maal niet nodig is. Wij zjjn van mening dat de gemeente Schiedam wel een cultureel ambtenaar nodig heeft, zoals Geboren: Cornelia M dr P J Lansbergen en G W van der Woude; Ursula J dv G C van Hilten en Y Viveen: Marc A zv H A van Rutten en M Andringa; fïendrika C dv A A van Wijngaarden en P C C Bergen: Ylonka M dv A J van Es en B H L van der Tuin; Ingrid d v B Vermeulen en J Rtegman: Franciscus J PM zv F M Bak- ker en C J M Bakker: Jan Jaap zv A van der Most en E Rijntalder. In de Rembrandtlaan te Schiedam ge raakte zondagmiddag om half drie de auto van H. v. d. W. in brand. Kort sluiting is de oorzaak. De heer v d W. met een hersenschudding naar het Ho-1 heeft 3e brand met doeken Vebïust' De lyziekenhuise te Vlaardingen vervoerd. brandweer behoefde geen dienst te doen. Reductie Betere plaatsen Vrije keuze DE ROTTERDAMSE SCHOUWS» Inlichtingen aan de koasa of iet. 111766 ij*.'™* (Van een onzer verslaggevers) Onder grote belangstelling heeft Gusto's Muziekvereniging zaterdag middag in Maison Westhuis een re ceptie gehouden ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan. Felicitaties brachten o.b- commissaris K. Rijpma en wnd.-commissaris C. van der Haa- gen en uiteraard uit Gustokring o.a. ir. Smulders. Gusto telt drie leden, voorzitter K. J. Velthuizen en de heren H. Lefering en G. Abrahams die al meer dan veertig jaar lid zijn van het muziek gezelschap. De hoofdbestuurder van de Algeme ne Unie van Muziekverenigingen, H. van der Laan, heeft een terugblik op het verleden geworpen. Hij herinnerde aan de lange werktijden. Het was toen moeilijk muziek te beoefenen. Hij vroeg zich af voor wie het toen het moeilijkst was, voor het bestuur of voor de leden en hij concludeerde dat er bij de jeugd toen meer animo was dan nu. Hij bood het bestuur een mars aan. heer C. Lansbergen feliciteert leden van Gusto's Muziekver eniging. Voor de drumband sprak de heer J. Langevelt. die een vaantje overhandigde. Namens ZAC uit Delfshaven sprak de heer J. B. Melieste. die getuigde van de waardering voor de medewerking die Gusto al jaren bij de bejaardentochten geeft. Aangezien er geen voorzitter van de sektie muziek van de Schiedamse Ge meenschap is was de vroegere voorzit ter Cor Lansbergen gevraagd namens de sektie muziek het woord te voeren. De heer Lansbergen drong aan op meer sa-j menwerking tussen de korpsen. de gemeente gelukkig ook een sport ambtenaar en een jeugdambtenaar heeft. Het terr "n van de culturele activiteiten blijft braak liggen in Schie dam, louter omdat B. en W. of ro men wil de wethouder voor culturele zaken niet de juiste initiatieven en stimu lansen neemt. TTET is nogal populair om veel te willen overlaten aan het particulier initiatief. De gemeente geeft als een gulle grijsaard de dubbeltjes en dat particulier initiatief doet het wel in een gezellige samenwerking van alle burgers. Tjonge, tjonge, wat ig dat een mooi fabeltje. De praktijk bewijst dat ook het particuliere initiatief gaat doen aan bureaucratie, aan verambtelijking, gebrek aan geestdrift zodra de be- stuurszeteitjes stevig bezet zijn. Ideeën of activiteiten uit andere kring worden dan geweerd of gesmoord. Het particu lier initiatief verheft zich dan tot doel, het oppoetsen van de eigen jjdel- beid wordt belangrijker dan het als ideaal gestelde algemeen belang. Ge, bleken is dat de gemeenteraad te wei nig inzicht en ook vrijwel geen invloed heeft op dat zogenaamde particulier initiatief. Er kan dan ook zonder eor- rectie van de zijde van de subsidiëren de overheid discriminatie worden toe- gepast en de gemeenteraad zou ktmnep weten dat dat ook gebeurt- -i T LJET moet duidelijk zyn dar- functie van cultureel ambtenaar en tevens directeur van een parricu- lierc stichting onverenigbaar is. Het* dient de overheid te "zijn die net' beleid van de gemeentelijke cuhurtle' ambtenaar bepaalt en het dient ïfe gemeenteraad te zijn die toeziet dat' deze ambtenaar ook inderdaad werkt ten behoeve van de gehele hurgerjj. Vandaar dal de raadsleden vanavond het woord'zouden kunnen voeren- ln wezen kan het debat een wat vooruitlopen op de komende begro-" tingsdeliBtten zijn. Er ia namelijk al aunzekondigd dat de bargerjj weer*, meer moét gaan bijdragen aan de Semeentelijke kas. Tarieven en be- - laaingen zullen worden verhoogd, zoals wij zaterdag meldden. Ook in dat lieht bezien kan men vragen of hei juin is de subsidie van de S.G. met 3006 te verhogen en men kan zich afvragen of de gemeente het gebouwtje van de S.G. blijft huren voor zeshonderd of driebonden) per jaar. Het zou dan namelijk een ge meentelijk gebied geworden zijn en dan ook te betreden voor tegenstan der» van deze S.G. Men kan zich daarnaast afvragen of er in zo'n ge. meentelijk gebouw ook door particu lieren gewerkt kan worden. Het zyn zo van die vragen die vanavond aan bod kunnen komen, hoewel de be- handeling van de begroting de mo gelijkheid ook weer opent. Sn dat behandelen dient te geschieden met het recht dat Schiedams gemeente raad beeft op het kennen van de feiten en met de verantwoordelijk heid die deze raadsleden hebben ten opzichte esn hun kiezers. Het voor» stel van juni is in lijnrechte tegen spraak met het voorstel dat wethon. der Van Kinderen de raad nu hiedt. Hier klopt iets niet en het zal dan ook goed zijn als de feiten weer niet, zoals gewoonlijk, in de mantel der commiesieliefde gestopt blijven. Er ia geen cultureel beleid, we stelden da! aj_ eerder, tal van goede initiatieven zijn daarvan de dupe in Schiedam en het wordt dan ook tijd dat Schie dam» gemeenteraad de wethouder duidelijk maakt dat er een positieve weg moet worden ingeslagen. ïmë^m rR&OFRWrsT a-i.a In het laatste artikel in deze reeks, dat we vorige week publiceerden, is helaas het slot onvolledig vermeld. Genoemd boekje beschrijft een Schie damse ervaring in de Napoleontische tijd, maar helaas is het boekje ner gens te ontdekken. Voor die „ouwe tijers" is de herinnering aan de Dief- hoek nog vol romantiek. Veel oude Schiedammers spreken nog over de tijd dat Schiedam-West een gebied vol weilanden en bomen was. Bij de plaatjes uit die oude tijd kunnen we geen omvangrijke toe lichting geven, om dat uw verslagge ver het rijk van de Diefhoek niet gekend heeft. Het plaatje met een wandelende man met hond in de laan moet de plaats situeren die nu door de Stad houderslaan ge vormd wordt. Rechts zou dan de Huishoudschool gebouwd zijn. Links in het weiland stond een barak voor be smettelijke zieken. In de eerste we reldoorlog lagen daar lijders aan scabius. De ba- Takken lagen ge- isoleerd en over een bruggetje en langs een te slui ten hek kon men er komen. Nog verder links (dus nu Volks park) stond een Kruithuisje bij de Westfrankelandsedijk. Verderop in de laan kwam men in de eigenlijke Dief hoek. Onze abonné Groeneweg kent de herkomst van de naam niet. Hij vraagt zich af of er Schiedammers zijn die weten waarom deze streek Diefhoek werd genoemd. ONGETWIJFELD kan het mijmeren over de Diefhoek veel oude ver halen opleveren. Er zou bijvoorbeeld een' heer Scheffers zijn geweest die er kleden klopte, maar wederom vraagt de heer Groeneweg met uw verslaggever: waarom en hoe? Het plaatje lijkt identiek aan liet eerste, maar hier wordt een laan ge toond die in de richting van Vlaar dingen loopt De platen zijn voor de Schiedammers uit 1964 toch wel cu rieus, omdat het Schiedam van nu de weilanden en bomen soms ver moet zoeken. (Van eenonzer verslaggevers) De Schiedamse brandweer is zater dagmiddag om drie uitgerukt naar het pand Fabriplein 5a te Schiedam, waar mevrouw E. de kachel had willen aan maken. De schoorsteen rookte erg, hoe wel hij was schoongemaakt. Er bleek evenwel niets aan de hand. Het roken was een aanmaakeuveltje. (Van een onzer verslaggevers) Op de Schiedamseweg in Schiedam wil de de zeventienjarige bromfietser G. L. langs een geparkeerde trekker met op legger rijden. Hij kwam daarbij frontaal in botsing met de zestienjarige A. K., die van de andere kant kwam aanfietsen. De GG en GD heeft ter plaatse assis tentie verleend en K. is met een hersen schudding naar de Dr. Noletstichtang in Schiedam vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) De nieuwe predikant voor de Evange lisch-Lutherse Gemeente te Schiedam, ds. A. Steinhart uit Nijmegen, zal op 10 janu ari 1965 intrede doen in de kerk aan de Westvest-Oranjestraat Ds. Steinhart is geboren op 20 december 1927 te Pulau Tello, een eilandje voor de westkust van Sumatra, als zoon van zen deling Steinhart, die toen in dienst stond van het Lutherse Genootschap voor in- en uitwendige zending. Hij volgde lager onderwijs in Padang an na 1939 in Utrecht (DompleinschooD. Daarna naar het Christelijk Gymnasium te Utrecht, waar hij in 1949 lelndexamen deed. Na een jaar militaire dienst by het re giment Stoottroepen in Den Bosch, begon hij in 1950 de theologische studie in Utrecht waar hij toetrad tot het Utrechts studentencorps en lid was van het Orato risch Homiletlsch Gezelschap Elias Annes Borger. Het kandidaats- en proponents examen legde hij in Amsterdam af aan de Stedelijke Universiteit In zijn studententijd heeft ds. Steinhart menig NCSV-kamp geleid in de verschil lende funkties. Van september 1956 tot juni 1957 was hij hulpprediker in de Lu therse Gemeente te Haarlem, ter vervan ging van wijlen ds. Spliethof. In juli 1957 werd hij predikant in de Lutherse Ge meente te Nijmegen, als opvolger van ds. C. M. de Vries. In september 1958 trad hij in het huwe lijk met Gerri Hazelaar uit Nijmegen. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen gebo ren. In Nijmegen was ds. Steinhart vanaf 1S61 verbonden als jeugdpestor aan bet Rijksmeisjesintemaat „De Hunerberg". Hij maakte in Nijmegen ook deel uit van de Oecumenische Raad en het NederL Bijbelgenootschap. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedammer C. J. W., die geen rij bewijs heeft, reed zaterdagavond op een scooter over de Boerhaavelaan. Op dat moment stak de 55-jarige juffrouw J. E. B. te voet de rijweg over. W. reed tegen mej. B. aan. Zij is met rugklachten naar het Gemeenteziekenhuis te Schiedam ver voerd. i

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2