woningbouw Schiedam krijgt nieuwe Oud - Katholieke kerk hield jaarvergadering POLITIE HOUDT TWEE INBREKERS AAN adviseur Vlaardingen ROTTERDAM Positie bejaarden kwam aan orde Gebouw komt weer aan gereed m Algemene Bond hield vergadering in Schiedam Orpheuswil voor anderen gaan zingen Geen Kerstuitdeling meer Stuk ijzer treft man aan been Septemberloop der bevolking Jongen brak been bij botsing Scooterrijdèrvalt hoofdwond Fries cabaret in Gehoorzaal Verkouden? Diefstallen bij groothandels Centraal meldingssysteem VAN G0RSEL SPORT EN SAUNA Scooter en auto botsten jen boom: geen gewonden Wegafsluitingen VL 105 NIEUWE TREILER VOOR KWAKKELSTEIN Schade aan auto's bij aanrijding Fietsend meisje aangereden „De gouden gitaar" in Stadsgehoorzaal Bromfietser gewond bij aanrijding WEET U NIET WAT SAUNA IS? MORGEN SAUNA VANDAAG SAUNA CCHIEDAM krijgt een nieuwe Oud-Katholieke Kerk. Archi. tekt L. W. A. Colorabijin uit Am stelveen heeft een ontwerp ge maakt, deelt het blad „Do Oud- Katholiek" mee in het kader van de aktie „Antwoord '64". De Oud-Katholieke kerk in Schiedam wil een nieuwe kerk hebben omdat de bestaande, in 1862 gebouwd, al veel geld heeft gekost aan restauraties. Regel matig treden gebreken, zowel in kerk als in pastorie, aan het licht. (Van Oplossing De Vandaag -? riorpen dagelijks L/iIv i van alle iypen Mercedes-Benz personenwagens w.o. het nieuwe model 600 In de Gouden zaai van het Hilton Hotei te Rotterdam nog t/m a.s. vrijdag 16 oktober dagelijks van 10-22 uur. VICTORIA Tijdens de Mercedez-Benz Show zijn de BESTELWAGENS L405 in gesloten en open uitvoering even eens te zien. ETEN WERKEN Regenpijp VANDAAG EEN SPORTPRESTATIE MORGEN GEHARD TEGEN VERKOUDHEID KRANT VAK Adres Overbesteding (Van een onzer verslaggevers) N.V. Muijs en De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf te Rotterdam zal vol gende week de vijfduizendste door haar In Schiedam gebouwde woning opleveren. Aan dit feit zal aandacht worden be steed tijdens een bijeenkomst in de raadzaal van het stadhuis donderdag 22 oktober om 16 uur. (Van een onzer verslaggevers) Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus, sedert enkele jaren onder leiding van dirigent Jos Vranken, wil naast de eigen concerten gaan optreden voor sociale of charitatieve doeleinden. Voor elk doel en voor elke richting wil Orpheus bijdragen aan het slagen van avonden, bijvoorbeeld voor kerkbouw, diakonie, gebrekkigen enz. Het koor zal zich daartoe tot diverse verenigingen, kerkbesturen e.d. richten. Het is de mening van dirigent en bestuur dat Orpheus naast de culturele taak en de ontspanning van de leden ook een speciale taak heeft en dus op elk gebied moet meewerken aan het slagen van elk streven op dit gebied. Orpheus gaat zijn medewerking geheel kosteloos geven. Enkele jaren geleden is een aktie op gezet om aan gelden te komen. Dit comité werkt in Schiedam onder de naam Caboks en heeft in vier jaar 10.000 ingezameld. Schiedam krijgt daarnaast op aanwijzing van de bisschop pen een bedrag van 40.000- lichting zal ontvangen door een er boven aangebrachte daklantaarn. Het schip van de kerk zal aan ongeveer '100 gelovigen plaats bieden. Onder de kerkruimte komen een zaal, een leringkamer en nog enkele bijruim- een onzer verslaggevers) ten. Boven de winkels zijn kantoomiim- ten in drie lagen geprojecteerd. Dit is gedaan om de financiële positie van de omsiS Kn:: Architect Colombijn stond voor de parochJe te versterken, opgave een nieuw kerkelijk centrum te realiseren aan een betrekkelijk smalle winkelstraat. Eerst meende men. dat het waarschijnlijk gewenst zou zijn de Dam te verlaten en oostelijker of in de rich ting van Vlaardingen tot de stichting van een nieuw kerkgebouw te komen. Bij nauwkeurige bestudering van de spreiding der gemeenteleden over de star ;n rekening houdend met de stads uitbreiding die vooral in noordelijke richting gaat en met de communicatie mogelijkheden, tram- en busverbin dingen kwam men echter tot de over tuiging, dat men op de oude ver trouwde historische grond aan de Dam waar men sinds 1681 zit. kon blijven. Dat hield' voor de architect in, dat hij enerzijds rekening moest houden met de bestaande situatie, zoals het feit, dat de kerk tegen een dijk gebouwd is. ander zijds met de saneringsplannen van hef- gemeentebestuur in deze oude stadswijk K De heer Colombijn heeft de oplossing gevonden op een andere wijze dan men gewend is. Terwijl de huidige kerk met haar zware gevel nog domineert op de Dam, zal dat in de toekomst niet meer het geval zijn. Er komt namelijk een groot kantoorpand met daaronder vier winkels aan de Damzijde; daarnaast zal de pastorie verrijzen met een onderdoor gang naar de achter dit front gelegen uitgebouwde kerkruimte. Deze ruimte zal echter toch een open Indruk maken dank2ij de glaspui met ruime zeer gelei delijke opgang naar het kerkinterieur. De afsluiting van de kerkruimte zal aan twee zijden geheel uit glas bestaan. Aan een kant ziet men uit in de tutn- patio. Tegen een der gesloten wanden wordt een podium gemaakt, waarop een vrijstaand tafelaltaar, dat een fraaie ver- (Vau een onzer verslaggevers) de N.C.G.O.V. hield dinsdagavond in de grote zaal van het gebouw Chr. Sociale Belangen haar 73ste jaarvergadering die, zoals gewoonlijk, werd geleid door de voorzitter, de heer A. de Weger uit Rot terdam. Er waren ruim honderd aanwezigen, die bij de -aanvang het bekende lied 132 uit de liederenbundel van Joh. de Heer zongen: ,,Heer, ik hoor van rijke zegen. Vervolgens las de heer De Weger Psalm 89 voor, waarna hij een toespraak hield onder het motto: „Waarom Christen- Geheelonthouder in deze tijd." (Van onze correspondent) Dinsdagmorgen was men bij Swart- touw in het Botlekgebied te Rozenburg bezig met het lossen van een schip. Men gebruikte daarbij een z.g. „klem- bak'. Op een onverwacht moment viel een zwaar stuk ijzer van deze klembak om laag in het ruim; het stuitte vanaf de bo dem weer op en raakte het dijbeen van de bezig zinde arbeider A. P. E.en plaatselijke arts verleende de onfortuin lijke werker eerste hulp. In Vlaardingen zullen de volgende stra ten voor alle verkeer gesloten zijn. De Jacoba van Beierenstraat tussen de Dirk de Derdélaan en de Karei de Grote laan tot 21 oktober, de Van Baarlestraat tussen de Van Maarlantlaan en de Dr. Wiardi Beckmansingel, eveneens tot 21 oktober en de Mozarüaan en de Handel- Etraat tot 1 november. De heer De Weger wekte zijn gehoor op trouw voort te -gaan op de ingesla gen weg. Tevens tierdacnt hij cn.„e oude veteranen van de afdeling, zoals dominee Van der Broek (een. van de oprichters), dominee Tonsbeek en de vorige voorzitter, de heer R. de Bruin. Daarna werd er een boeiende film ver toond, getiteld „Witte majesteit", met als decor fraaie Zwitserse berglandschap pen. Tevens was - er een aardig teken- filmpje. Voor de laatste maal zal dit jaar de traditionele Kerstuitdeling warden ge houden. Ze is gelukkig niet langer no- d'g. De mensen hebben het in mate riële zin te goed gekregen, aldus de heer De Weger, die het slotwoord sprak. Er was op deze avond ook nog een tombola. Elke vrijdagavond wordt om acht uur in het gebouw Sunsum Corda aan de Nieuwstraat een contacstavoind gehouden met Bijbellezing. Passage; Toonkunstconcert, 20 u. Volksgebouw: Nivon, filmavond, 20 u. Chr. Soc. Belangen: Alg. Fotokring Schiedam, contactavond, 20 u. Arcade: Natuurgenot in Huis. ver gadering, 20 u. Irene: Ned. Ver. v. Huisvrouwen, lezing, 14 u. Dagblad „De Rotterdammer", Schie- damse redactie. Lange Kerkstraat 82, tel. 1 1558 8 (toestel 52 na 18 uur ag.g. 19588 8) alleen voor redactie aangelegenheden. Agentschap: j. Steenstraat 29. telefoon 654 51 (alleen voor klachten, adverten ties en abonnementen, b.g.g. telefoon 115 58 8). Klachten bezorging Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18.3019.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm Politie 64666. alarm brandweer 69123: alarm G.G. en G.D. 29290. Woord voor de dag: bijbellezing, tel. 141000. Apotheek: Nieuwland, Dr- Wibautpleon 11, tel 267532. A UTO'.B E OR IJ F Volgens de voorlopige cijfers van de Vlaardingse bevolkingsstatistiek is de bevolking in september 1964 met 130 mensen vermeeiderd tot 72.482. Er vastigden zich deze maand 323 mensen (75 gezinnen) en er vertrokken 298 mensen (51 gezinnen). Het aantal geboorten bedroeg 134 en het aantal aan giften van overlijden 29, Er werden in september 45 huwelijken voltrokken. Naar wij eerst thans vernemen heeft de heer J. G. Sierat, tot voor kort chef van de administratie bij het Holy-Zieken- huis te vlaardingen, per 1' oktober een benoeming aanvaard als administrateur- econoom bij de Stichting Hervormde Kindertehuizen te Den Haag. De heer Sierat. aan wie door B. en W. op zijn verzoek eervol ontslag uit de gemeentedienst is verleend, heeft zijn funktie bij de Stichting Algemeen Zie kenhuis (Holy-Ziekenhuis) vier jaar ver vuld in de rang van hoofdcommies. (Van een onzer verslaggevers) De nieuwste aanwinst van de Vlaar dingse vloot heeft vandaag zijn techni sche proefvaar! gemaakt. Het is de mo- iortreiler VL 105 „Elisabeth" van de Re derij W. Kwakkelstein N.V. Het schip werd gebouwd bij de N.V. Sleephelling Maatschappij Scheveningen. Vanuit Scheveningen zou de nieuwe treiler vanmiddag zijn technische proef vaart maken, met de Koningin .Wilhel- minahaven te Vlaardingen als bestem ming. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden lang het gisteren in de bedoe ling dat het schip vanmiddag omstreeks 17 uur door de werf aan de rederij zou worden overgedragen. Schipper C. Roeleveld van de VL 110 „Michiel Jan" wordt met het commando belast. Waarschijnlijk zal de VL 105 nog eind dezer week uitvaren om aan de visserij in de Ierse Zee te gaan deel nemen. Het schip is het derde in de serie van vijf motortreilers die de Maatschap pij Scheveningen voor de N.V. Kwakkel stein bouwt Eerder kwamen gereed de VL 73 „EUy" en de VL 34 Anita". De nieuwe treiler is van hetzelfde type en uitgerust met dezelfde moderne na vigatiemiddelen. (Van onze correspondent) Dinsdag gebeurde op de splitsing Em- mastraat/Beatrixstraat te Rozenburg een aanrijding tussen «en vrachtauto en een bestelwagen. De heer L. B. uit Rozenburg verleen de geen voorrang aan de voor hem van rechts komende vrachtwagen, bestuurd door P.V., eveneens uit Rozenburg. Door de daarop volgende botsing werd zijn bestelwagen aan de voorzijde be schadigd. .De beide chauffeurs kwamen met de schrik vrij. (Van een onzer verslaggevers) Op het kruispunt Seringenstraat-Steen- kruidstraat te Vlaardingen verleende dins dagmorgen de 16-jarige bromfietser L. C. S. geen voorrang aan een personen auto. Er volgde een aanrijding, waarbij S. een gebroken rechterbeen opliep. Gemeentelijke instanties hebben zich reeds gunstig over het plan uitgespro ken. Het wordt thans op zijn finan ciële merites getoetst. Daarbij hoopt men uiteraard op gunstige resultaten, van de aktie „Antwoord '64". (Van een onzer verslaggevers) Aan het Edisonplein te Schiedam bots te dinsdag een auto tegen een scooter, doordat de scooterberijder geen voorrang verleende aan de van rechts komende auto. De scooterberijder W. H. liep een hoofdwond op en is door de GGD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij. na te zijn verbonden, huiswaarts werd gezonden. (Van ëen onzer verslaggevers) De bijna 150 leden tellende Friese Ver eniging in Vlaardingen „Lyts bigjin" heeft het gepresteerd dinsdagavond ruim driehonderd bezoekers te krijgen bij een feestprogramma in de Stadsge hoorzaal. De avond werd verzorgd door het bij de Friezen befaamde gzelschap Tetman de Vries, dat onder de titel ,,As it no mar ut is" een vrolijk cabaretprogram ma verzorgde. De aanwezigen, onder wie zich de Friese Vlaardingse wethouder G. Walstra bevond, hebben zich er kos telijk mee geamuseerd. (Van een onzer verslaggevers) Op de Burgemeester Knappertlaan te Schiedam ontstond dinsdagmorgen een botsing tussen een scooter, bestuurd door H. v. O. uit Vlaardingen en de 13-jarige wielrijdster A. M. Groothuis. Het meisje verleende geen voorrang aan de van rechts komende scooter en werd aan hoofd en linkerscheenbeen ge wond. Een in de nabijheid wonende arts heelt eerste hulp toegepast. Stadsgehoorzaal. Vlaardingen: „De gouden gitaar" (Cherchez l'Idole), donderdag 15 en dinsdag 20 oktober, 20.00 uur. „De gouden gitaar" is .een film vol met songs van bekende zangeres en zangeressen. Sylvia Vartan. Johnny Hatüday, Eddie Mit chell, Nancy Holloway, Frank Alamo en de „Surfs" zingen hun topsuccessen. Het verhaal doet er in deze film minder toe, het draait geheel om de muziek en de zangartiesten. .De gouden gitaar", een ko mische, -muzikale aktiefilm brengt vooral de jeugd veel ontspanning. Uft&ottW- ofi Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel- trelfend te bestrijden. Cf) (Van onze correspondent) Maandag omstreeks half zes ontstond een aanrijding op de kruising van de WipHaven met HoogstraatZuiddijk in Maassluis. Vanuit de Hoogstraat reed per bromfiets de 20-jarige J. Langendoen uit 's-Gravenzande, de kruising op. Te gelijkertijd kwam vanaf de Haven een personenauto, bestuurd door de 46-jari- ge C. W. Graper, uit Amstelveen. Een botsing volgde. Beide voertuigen werden flink beschadigd. De bromfietser kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. TVE dag was lang en zwaar geweest. 's Morgens had hij op de redaktie eindeloze raadsstukken iu verstaanba re taal zitten overtikken. Daarna 2ich verdiept in een „brandende" kwestie. Links en rechts zitten telefoneren om voorlichting en inlichtingen te krijgen. Dan bandjeswassen en naar een me neer, die beweerde iets belangrijks te vertellen te hebben. Om drie uur snel een broodjeswinkel in omdat hy bijna van de graat viel. Daarna een perscon ferentie en toen weer naar de krant om de verhalen te maken. Thuis eten was er vandaag niet bij en dus ging bij een populair restaurant binnen om voor matige prijs een maal op te schar relen. Het was er druk en het moei zaam gevonden vrije tafeltje werd spoe dig medebevolkt door een man, die een biertje bestelde. ME wijf is uit vendaag," deelde hij mee. „Hele dag by d'r zuster, het kind niee. Wat doe je dan thuis? Zij kletsen, ik een biertje, wat jij?" De collega knikte begrijpend. Het was kennelijk niet het eerste biertje van de avond. De man voelde blijkbaar een warme vriendschap in zich oprijzen. „Ook eens een avondje uit? Of ben je vrije jongen?" „Ik kom hier alleen DE Schiedamse politie heeft een einde gemaakt aan de serie inbraken in levensmiddelengroothandels, die de laat ste weken vrij frequent voorkwamen. Zondagavond omstreeks 10 uur heeft de surveillerende politie, als gevolg van het verscherpte toezicht in de industriewijk van de Spaansepolder, twee mannen, de 29-jarige C. v, O. en de 26-jarige G. de J. heiden uit Schiedam, op heterdaad be trapt toen zü probeerden via een regen pijp op het dak te klimmen van de N.V. Mercurius. Eén der Inbrekers, die zich al in het pand bevond, is door een ruit gevallen en ernstigaan het hoofd gewond, naar eerst thans bekend wordt. De inbrekers, die het voornamelijk hadden voorzien op de. levensmiddelen groothandel, hebben een gezamenlijke buit van ongeveer ƒ1200 kunnen be machtigen. Dat geld werd gestolen bij de groot handel Schuitema, Rejo en „Ons Be lang". Bij Rejo werd tweemaal ing- broken. Zij bedienden zich steeds van dezelfde methoden, namelijk door rui ten te forceren. wege de regenpijp toen de politie hem in het oog kreeg en arresteerde. De mannen hebben bij het «onderzoek een volledige bekentenis afgelegd en zul len tezijiiertijd voor de officier van jus titie worden geleid. Het waren geen on bekenden van de politie. vraag het ons Zondagavond probeerden de twee in .brekers zich toegang te verschaffen in de levensmiddelengroothandel N.V. Mercurius. Eén. vor één wilden zij via de regenpijp omhoog klimmen om via een dakraam het pand binnen te ko men. De eerste die naar boven klom, kreeg op het dak een ongeluk. Hij moet zijn evenwicht hebben verloren, viel door een ruit en kwam vier meter lager in de opslagloods terecht. De tweede man bevoond zich halver- even vat eten. Ik moet «truks nog wer ken." „Werken?" 's Avonds? Ben jc in verzekeringen?" „Nee", zei de col lega. Ik werk voor een krant." „Muur die zijn toch allung by de mensen. Mjjn zwager loopt ook een wijk. Maar om zes uur «not-ie klaar zijn. Hij heeft wel eens aangelegd onderweg. Bonje, man. Als die krant niet op de seconde in de bus ligt, slaat iedereen alarm." De collega 8clradde ontkennend zijn hoofd. T"), je drukt die krant? Hoe heet bet ook alweer, zetterij, typograaf. Best vak. Zo en nou mot je ovenverken. Eten op kosten van de baas zeker en nog overuren maken ook. Best vak. Ik ben bouwvakker. Ook best, maar T heeft nadelen. Zeg zelf, wat is dat nou voor tdimaat bier. Je werkt in regen en storm. En *s winters uitgevroren. Binnenwerk -is veel beter." De collega was een serieus man en dus ging bij uitleggen, dat hij de krant niet bezorg de en niet zette en niet drukte. Dat hij in die krant schreef. „Doe jè de voetbal?" vroeg de man hoopvol, „Wat denk je dan van de nieuwe opstellin gen?" De collega dacht daar helemaal niks van, bij had in geen tien jaar een voetbalwedstrijd gezien. Wat moei zaam legde hy uit, dat daar een spe cialist voor aan de krant zat. „Waar schryf je dan over," hield de man aan. |~)E collega ging zijn dag eens na en somde op, sloeg wat over en begon weer opnieuw. Er was zoveel geweest, dat hij het nauwelijks meer wist. De man luisterde hoofdschud dend. „En nou moet ik vanavond nog naar een feestavond, er is een huldiging van jubilarissen. Dat is altyd een hele kluif. Al die na-tien en een heleboel redevoeringen. Je mag niks vergeten, want voor iedere jubilaris is zo'n verslag van belang. Maar ja, je mag het ook niet te lang maken, want dan is er geen ruimte voor her andere nieuws. „Eu feest je dan gewoon mee, een borreltje en zo," deed de man graag. De collega glimlachte: Ja, dat wel. Alleen ik moet vanavond het verslag nog schrij ven en dus moet ik met dat borreltje wat kalmaan doen" De man keek peinzend in het derde glas, dat voor hem neergezet werd, hy zweeg even, nam een schuimslok en zei toen: „En heb je nou nooit eens zin ge had om een echt vak te leren?" dagelijks geopend VAN VIANDESTRAAT 10 TELEFOON: 8248-4867 VLAARDINGEN 0 De Gemeentelijke Volkskredietbank te Vlaardingen heeft in de eerste negen maanden van 1964 totaal 1120 leningen verstrekt voor een totaalbedrag van f 821.555. In de overeenkomstige periode van het vorig jaar waren dit 1147 leningen voor een totaalbedrag van 763.580 Er werden dit jaar tot dusver 21.715 aflossingen gedaan tot een bedrag van 791.001,50. Verleden jaar waren dit tot en met 30 september 21.716 aflossingen tot een totaalbedrag van 697.314.43. (Van. een onzer verslaggevers) B, en W, van Vlaardihgen hebben de heer C. Wind, correspondent van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek, aangesteld tot archeo logisch adviseur der gemeente. Hij zal worden belast met de organisatie van een centraal documentatie- en vond- stenarchief. Door de toevloed van archeologische vondsten en gegevens in Vlaardingen doet zich de behoefte aan een meldings systeem, een documentatie-archief en een mogelijkheid belangrijke vondsten op te bergen en te conserveren steeds meer gevoelen. B. en W. achten het voor het verkrijgen van een totaalbeeld van de Vlaardingse geschiedenis nodig de gegevens en vondsten bijeen te brengen. Een en ander zal worden gecoördineerd in een centraal docu mentatie- en vondstenarchief dat zal ressorteren onder de afdeling Onder wijs en Culturele Zaken. Om dit plan te kunnen realiseren is de heer Wind, die in dienst is bij het bedrijf Gemeentewerken, tot archeolo gisch adviseur aangesteld. Voor een goed functioneren van deze organisatie zal het nodig zijn dat alle vondsten of aanwijzingen, hoe onbelang rijk zij ook mogen schijnen, zo spoedig mogelijk worden gemeld bij de afdeling Onderwijs en Culturele Zaken in het stadhuis (tel 4541 toestel 42) of bij de heer Wind, Floris de Vijfdelaan 46, tel 7904. In de Gemeentecourant Vlaardingen van vandaag, waarin de aanstelling van de heer Wind wordt bekendgemaakt, merken B. en W. verder op: „Een bodemvondst die door onacht zaamheid verloren gaat, kan schade berokkenen aan onze kennis van de culturen die ons voorgingen. Reeds over ongeveer vijftig jaar zal door de toenemende industrialisatie en stadsuit breidingen, het oudheidkundig bodem onderzoek in het Westen des lands grotendeels tot het verleden behoren. Door interesse en oplettendheid kan worden bereikt dat de geschiedenis van Vlaardingen dan een zo volledig mogelijk beeld te zien zal geven". 0 De Vereniging tot Behartiging der Belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland afdeling Schiedam houdt woensdag 21 oktober haar jaarlijkse propaganda-feest- avond in het Passage theater. Vele bekende artiesten, zoals Peter Pikos, het Cocktail Trio en André van Duijn zullen optreden. De toegangsprijs bedraagt 0,75. Plaatsbe spreken van 11 tot 15 uur op die woensdag aan de zaal. Kaarten ook verkrijgbaar bij mevr. Verlinde-Waterop» Mareonlstr. 69, tel. 263595, P. Luijxc, Marcusstr. 25, J. Breman, Rotterdamsedtjk 40, tel. 109374» H. van Dijke, Asperrostr. 3a, A. Koorneef, Van Markenstr. 11 en mevr. C. M. Borsboom-van Dijke, Alf. Arienstr. 134. 0 De bromfiets van J. T. van B„ die op de binnenplaats van het postkantoor aan de Tuinlaan te Schiedam op slot was achterge laten is gestolen. In de omgeving van het Rubensplein te Schiedam is een bruine reu gevangen en overgebracht naar het dierenasiel. OP een bijeenkomst van het rayon- Rotterdam van de Algemene Bond van Bejaarden, dinsdagmorgen In het Volksgebouw te Schiedam, sprak de rayon-voorzitter, de heer B. Blokland over het onderwerp: „Het sociaal mini mum, en wat verder?" De heer Blok land, begon zijn rede" met te herinneren aan de recente demonstratie, die de be jaarden in Utrecht hadden gehouden. In de ruime Irene-hallen bevonden zich on geveer vijfentwintigduizend enthousiaste demonstranten. Deze demonstratie maakte overal in het land een geweldige indruk, vooral bij de vakbonden, die inmiddels het so ciaal minimum op 3800 hebben gesteld, wat voor tiet hoofdbestuur van de be- jaardeabond betekent, dat men met de reeds gestelde 3650 aan de te lage kant 's. We weten bijna zeker, dat de geza menlijke vakorganisaties unet dit be drag binnenkort in de Tweede Kamer op tafel zullen komen, verklaarde de heer Blokland. Hij zei nog, dat in diverse steden de diensten van Sociale Zaken ongeveer taohtig gulden per week aan een echt paar boven de vijfenzestig jaar uitke ren. Dit betekent dat bij een uitkering van 3650 per jaar (ongeveer zeventig gulden per. week) deze diensten in di verse steden een aanvulling van -tien gulden per week moeten geven. De S.EH. gevoelde in eerste instantie niets voor deze verhoging van de A.O.W. De mensen, die te weinig ontvangen, moeten zich maar bij de diensten van Sociale Zaken vervoegen, luidde haar advies. Naderhand is dit college terug gekomen op deze afwijzing. Namens C.OiS.O. (Centraal Overleg van Samenwerkende Organisaties van Bejaarden) richtten voorzitter L. Steen huis en secretaris S. Sytema op 8 sep tember een adres aan de raad van mi nisters, waarin de teleurstelling werd uitgedrukt over datgene, wat als plan van de regering was gepubliceerd om trent het sociaal minimum en de finan ciering ervan. De hoogt» van de uitke ring moet worden gebaseerd op het ad vies van de S.E.R, van 1 juli 1963, name lijk 3.250. De adressanten meenden, dat het so ciaal minimum, gezien de tussentijdse verhogingen, daaraan moet worden op getrokken en dat het gepubliceerde bedrag van 3.450 onvoldoende is. Tevens waren de adressanten van oor deel, dat voor de financiering van de A.O.W. 500.000.000 uit de algemene middelen zal moeten worden genomen. De heer Blokland nam vervolgens de problematiek die aan deze verhoging van de A.O.W. vastzit onder de loep en kwam daarbij tot een summiere analyse van de verschillende factoren, die hierbij meespelen, zoals de verhoging van de A.O.W.-premie, met daarnaast de toezeg ging van een belastingverlaging en de mogelijkheid van een aderlating van de schatkist van vijfhonderd miljoen gul den. De minister van financiën en zijn po litieke vrienden hl liken niet erg gepor teerd te zijn voor de verhoging van de A.O.W.-uitkering. Maar als deze minis ter daartegenover wel iets voeit voor belastingverlaging, waar blijft dan de sociale bewogenheid T aldus de heer Blokland. We weten dat vele werknemers graag nog mensen van boven de vijfenzestig jaar in dieast willen hebben en dikwijls gebeurt dit dan ook, omdat men er wat wil bijverdienen. In principe verklaarde hij zich evenwel tegen deze gang van zaken. De heer Blokland besprak vervolgens het huidige vraagstuk van de overbeste ding: We verteren meer dan dat we ver dienen. Het duidelijkste is dat te zien aan de betalingsbalans. We kunnen eigenlijk nimmer een be paald bedrag aan geld noemen, als we het over sociaal minimum hebben, om- dat bij gewijzigde verandering in de ontwikkeling van lonen en prijzen dit bedrag toch weer wordt scheef getrok ken. De beer Blokland verklaarde, dat alleen door de kracht van een hechte organisatie de doelstellingen van De Bond van Bejaarden te bereiken zijn. Tenslotte bracht hij nog het moeilijke, zuiver psychologische probleem van het zich eenzaam gevoelen der bejaarden onder de aandacht van zijn gehoor, waar bij hij opwekte deze mensen niet ia de steek te Laten. Een van de spectaculairste brandweer- oefeningen van de laatste tijd in Rotterdam zal op 22 oktober worden gehouden. Spectaculair is niet alleen het grote aantal mensen (tegen de negentig) en de grote hoeveelheid in ie zetten materieel, maar vooral de plaats van de denkbeeldige ramp: museum Boymans- van Beuningen. Om het verrassingsele ment niet helemaal teniet te doen, zullen we tijd van alarm en enkele andere bijzonderheden niet melden. Bijzonder is dat niet alleen de Rotterdamse brand weer deze „ramp" gaat bestrijden, maar dat ook het Rode Kruis is ingeschakeld. De opzet is ongeveer zo, dat na een ongeluk in een van de vleugels van het museum brand uitbreekt, waarbij een aantal mensen gewond raakt, niet alleen publiek, maar ook brandweermensen. Het Rode Kruis krijgt ais taak deze siacht-> offers te verzorgen in een eventueel in te riebten noodhospitaal. Voor de brand-" weer geldt „groot alarm". Het boudt ongeveer in dat vier bluseenheden zullen worden gealarmeerd: 322, 312, 222, 223 en de Vliegende Patrouille. Verder komen er twee gereedschapswagens, twee lad derwagens, twee autospuiten (Ahrends Fox), materiaalwagens en kleiner mate rieel. Het is zelfs niet uitgesloten, dat op een gegeven ogenblik ook onderdelen van de BB zullen worden gealarmeerd. De oefening is. dan >ok zeer geschikt om de verbindingen tussen deze drie organi saties na te gaan in ie praktijk. De opzet is vrij groot Men wil vooral de brandbeveiliging van het -nnseum op dé proef stellen en 'de brandweermensen vertrouwd maken met het museum, zo. dat ingeval van een echte brand de blussing snel kan worden uitgevoerd. Dat is nog nooit gebeurd in de vorm van een oefening. De brandweer is overigens hijzonder te spreken over de brandpre ventie. De afdeling preventie van de brandweer onderzoekt regelmatig de blusmiddelen en de bewaking van brandgevaarlijke objecten. ,JDe museum directie is bijzonder bang van brand", zei een brandweerdeskundige. Overigens be hoeft de directeur tiet bezorgd te zijn dat er tijdens de oefening schade aan museum of inventaris zal worden aange bracht. Er zal slechts met droge slangen worden geoefend. Wel zal buiten door middel van rookpotten en fakkels de realiteit worden verhoogd. Hoofdbrand meester N. D. de Oude zal de leiding krijgen over de blussing. Het „auteur schap" berust bij brandmeester M- P, Peeters van de Vliegende Patrouille. Een scooter en een personenauto kwa men dinsdagavond in Vlaardingen in botsing op het kruispunt Floris de Vijfde laanDirk de Derdelaan. De bestuurder van de personenauto: de 20-jarige N. de R. uit Delft, wilde linksaf slaan en verleende geen voorrang aan een tegemoetkomende scooterberijder, de 20- jarige E. R. K. Laatstgenoemde is door de GGD voor onderzoek naar het Holy-" ziekenhuis gebracht De auobestuurder M. M. S. uit Rot terdam, die over de Burg. Knappertlaan te Schiedam reed. ontdekte te Iaat de flauwe bocht bij het Rubensplein. Daardoor reed hy de verhoging op, waardoor zijn auto tegen een boom tot stilstand kwam. De auto weid ernstig beschadigd, de boom grotendeels "ont worteld. maar de bestuurder kwam met de schrik vrij.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1