Jefta De Hoek 9 november op aardgas koken Moeilijk karwei BK-laan l i SLUISJE WAS AGENDA VISPLAATS D&ZWEEDSE INZENDING VAN WONEN 1965 IS NU TE ZIEN BIJ ARTI DOMO Rotterdamse kroniek Verkouden? SCHIEDAM AGENT/BEZORGER 'AS PR Spectaculair afscheid vooi* re etor 13* J» Smit foi| Groen van Prinsterer lyceum Vlaardingen m Eerste sector in Rotterdam Toen grienden nog het grensgebied bepaalden (15) BEZIELD VERRASSING ONZICHTBAAR Bloemenmagazijn „Rosa" bestaat vijftig jaar GEHANDHAAFD Mém Üii;: Gewonde en schade hij aanrijding „Horen, zien en lachen? voor bejaarden pE ROTTERDAMMER WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 VAN DONDERDAG 22 T/M ZATERDAG 31 OKT DAGELIJKS VAN 9-6 UUR TOEGANG. VRIJ ZONDAGS GESLOTEN JOLIG (I) JOLIG (n) (Van een onzer verslaggevers) £XCLUSIEF en grandioos heeft het Groen van Prinsterer-lyceum in Vlaardingen vandaag zijn rector drs. H. J. Smit uitgeluid. De heer Smit, die rector werd op de dag dat de chris telijke hbs in Vlaardingen werd om gezet in de Groen van Prinsterer lyeeum (1 september 1948) heeft reeds begin van dit jaar de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. Hij dien de het christelijk middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs 40 jaar en is vanmiddag opgevolgd door drs. R. van den Bosch, die al 34 jaar als leraar wis- en natuurkunde aan de school verbonden is. De „o-ude" en „nieuwe" rec tor werden vanmorgen met hun dames omstreeks, tien uur afge haald van het woonhuis van de heer Smit met twee door paarden getrokken koetsjes. Een groot aantal- leTaren met particuliere auto's vormde samen met deze koetsjes een feestelijke stoet die zich, geëscorteerd door motor politie, naar het lyceum begaf waar de klok al drie kwartier zijn beierend geluid uitstortte over de door honderden leerlin gen gevormde erehaag. vêïfyoü u/-cp mWStS-i THUIS LAP GROND BLOEDEN Ueüfooirtf op Vandaag - ma en .en dagelijks WAAR eens het botenwerfje foto). Deze man moest ervoor zorgen lag van de-heer W. G. van Helden, waarvan we gisteren een plaatje uit 1923 toonden, ligt tegenwoordig de nieuwe spuisluis. - r •v-V" ai^idóim© KORTE LIJNBAAN 5 - ROTTERDAM EXCLUSIEF IN GRANDIOOS! I Dr. Van der Schaar, die ook mevrouw Smit in de hulde betrok, stelde vast dat de rector in ieder geval op een hartelijker wijze van zijn taak wordt ontheven dan dit bij sommige staats hoofden het geval is. TVjADAT hij het vertrouwen van de A school in de nieuwe rector had uit gesproken en hem bij zijn taak Gods Zegen had toegewenst, besloot hij zijn toespraak met te zeggen dat de grond gedachte van Groen van Prinsterer „In de belijdenis van het evangelie iigt mijn kracht", ook het werk van de heer Smit heeft bezield: „U hebt uw werk verricht, gesterkt door de kracht van het evan gelie". „Dit is te gek om los te lopen". Dat was de reactie van de heer Smit toen hjj na enige mysterieuze verwikkelingen het geschenk van de leerlingen in handen kreeg. Het was een enveloppe met twee duizend gulden. Het cadeau zat verstopt In de camera van een aftands fototoestel op een drie poot, het kwasi-cadeau dat Kees van der Pol met een leuke toespraak namens alle leerlingen aanbood. Op de vraag van Kees of dit geschenk naar de zin van de rector was, antwoordde deze onder grote hilariteit: „Ik ben er alleen maar ver baasd over dat het zo'n oud kreng is". In verheven Oudhollandse poëziestijl droeg vervolgen Liebeth van der Schaar een gedicht voor. „eerste openbaarmaking van een tot heden onuitgegeven gedicht uit de nagelaten papieren van Izaak da Costa, getiteld: „Rectori Salutem". Nadat Hanneke Soeters op de piano de Noctur ne opus 9 no. 2 van Chopin ten gehore had gebracht, was het woord aan de „gaande man". T"|ü heer Smit kon zich nog niet voor- J-/ stellen dat het moment was aange broken dat men onherroepelijk noemt. Hij was bijzonder getroffen door de pracht en ppraal van bloemen in de aula en het was voor hern een enorme verrassing geweest toen de koetsjes uit de vorige eeuw voor zijn deur ver schenen om hem ais een vorst döor Vlaardingen te laten rijden. Hij zei zich trouwens hete rthuis te voelen in een dergelijke koets dan in zijn oude verroeste Volvo, Wat betreft zijn werk op het lycea vond de heer Smit de auladiensten het mooiste van alles. Het school pastoraat was prachtig en hij achtte het heerlijk om in die aula zomaar alles te kunnen zeggen tot de leer lingen wat hij op zijn hart had en 'vooral om aan de hand van de bijbel te kunnen zeggen wat God te zeg gen had. De scheidende rector die in Vlaar dingen blijft wonen, nam niet voorgoed afscheid. Hij sprak het voornemen uit nog vele malen op het-lyceum te zullen komen. TVE nieuwe rector, die na de toespraak van de hegr Smit het woord voerde, stelde allereerst de vraag: wat is het werk van de rector. Hij zei dat het lesgeven in feite maar zeer beperkt is. Het werk van de rector is voor het grootste deel onzichtbaar. In dit verband somde drs. Van den Bosch de vele voorbereidingen op dit vooraf gaan aan een nieuw schooljaar, e heer Van den Bosch zei verder dat een rector van een christelijk lyceum een overtuigd christen dient te zijn die dit met woorden en daden moet tonen. Ook moet hij alle mogelijkheden be nutten om een voor de leerlingen zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Daarnaast dient hij alles te weren wat in strijd is met de doelstellingen van de schooi. De heer Van den Bosch hoopte al zijn werk te kunnen doen met de onmisbare hulp van God. OOK JEFTA was aanwezig bij het afscheid van drs. H. J. Smit, als rector van het Groen van Prinstexcr-lyceum in Vlaar dingen. Hij kwam bij monde van de heer Smit zelf aan het woord, toen Kees van de Pol namens alle leerlingen bekendmaakte, dat allen besloten hadden hun oudste zoon of dochter Herman (de voornaam van de heer Smit) of Hermiena te zullen noemen. De heer Smit had hierover twee opmerkingen. In de eerste plaats maakte hij de jon gelui duidelijk, dat er altijd twee personen nodig zijn voor het geven van een naam aan een kindin de tweede plaats merkte hij op. dat de Bijbel ons leert niet al te licht vaardig te zijn met het doen van beloften. In dit verband verwees de heer Smit naar de geschiedenis van Jelta. Dinsdag is er geen bejaardensoos in Maasland. De eerstvolgende bijeenkomst is 3 november. TkAT de voorstelling van zaken kant noch wal raakte mocht 'm de pet niet kreuken. Als het maar jolig was! Op donderdag 27 augustus had het Algemeen Dagblad onder het kopje „Rijjool" het volgende „jolige" stukje in zijn vroege krant: „De leerlingen van het Groen van Prinstererlyeeum in Vlaardingen hebben nog een afscheids avond je in petto voor hun oud-rector drs. H. J. Smit, die vorig jaar met pensioen is gegaan nadat hij vanaf 1943 baas was geweest op school. De dankbare leerlingetjes willen de goeierd een auto geven. "Wat heb ik nu aan mijn fiets hangen, dacht dr, F. J. Huisman, die ongeveer tegelij kertijd is gepensioneerd als rector van het Stedelijk Lyceum in Vlaar dingen, toen hij van.de plannen hoor de. Oud-rector Huisman heeft zijn ge schenk al binnen: hij kreeg een fiets". 7EGT u non zelf, was dat een jolig stukkie of niet? Tja, er moeten meer en meer ochtendbladen komen. Kunnen we nog eens lachen. Niet om het jolige, maar om het aan alle kan ten rammelende van de jolige stuk kies. Maar alle jool op een stokje: het A.D. heeft met deze grappenmakerij niemand een dienst bewezen. Een dergelijke berichtgeving leidt zo ge makkelijk tot het standpunt: „Kiezen op elkaar, laten wa zorgen, dat „de pers" er buiten blijft Gelnkkig is het bij het Groen van Prinstererlyeeum zover niet gekomen. De schooi beeft vanmorgen afscheid van haar rector genomen. Rijjool was er toen de schei dende en de nieuwe rector met twee paardenkoetsjes van het woonhuis van de heer Smit naar de in feestzaal ver anderde lyceumaula werden gereden. Achter de calèches vormde een groot aantal personenauto's met de leraren het vervolg van de door politieman nen geëscorteerde stoet. Dat was rij jool. Maar het A.D. weet daar nog niets van! uit (Van onze correspondent) Als eerste van de 120 sectoren in de gemeente Rotterdam zal Hoek van Holland maandag 9 november on voorziene omstandigheden voorbehou den gaan koken op aardgas. "Wat Rotterdam betreft krijgt Hoek van Holland dus de primeur. De andere sec toren zullen in de komende drie jaar worden omgebouwd op aardgas. Maandag 9 november, de eerste dag van de overschakeling, zal men echter niet kunnen volstaan met de „stadsgas- OCHEIDENDE rector Smit stapt bij zijn woning in de koets om naar de sohool te rijden. HOOFDCOMISSARIS a. Wolters van de Rotterdamse politie heeft dinsdag middag op de Blaak te Rotterdam de tweede televisie-verkeersinstallatie van Rotterdamofficieel geopend. De eerste staat, zoals men'weet, op het Maastun- nelplèin en Dorpsweg. Daarmee had Rot terdam eén primeur, met de televisie- installatie op de Blaak, die dient ter ondersteuning van de verkeersregeling bij de Verlengde Willemsburg, is Eindho ven de Rotterdammers voor geweest Want de installatie op de Blaak is een andere dan diein Botterdam-Zuid. Op bét Maastunnelplein kan de verkeers agent in zijn „dnivetil" via een vaste op een hoge paal gemonteerde camera een eind de Dorpsweg inkijken. Op het Lra'.pimt van de Dorpsweg met de Wol- phaertsbocht staat een monitor: de ver keersagent die daar staat, kan in zijn ■kastje" om de bocht in de Dorpsweg zién. De camera In de Dorpsweg is vast: die ziet in één richting onder een vastge stelde boek. De installatie hij de Blaak is «en stap verder dan die aan de Dorps weg. Zij is, evenals de in Eindhoven toegepaste apparatuur, beweeglijk. Op bet verkeersplein waar "Groenendaal en Mariniersweg tezamenkomen staat de ca mera op een hoge mast en de verkeers agent die aan de andere zijde van het Station Blaak, op het noordelijke trottoir van de Blaak tegenover de Verlengde WiUemsburg zijn kastje met bedienings paneel en monitor heeft, kan van die Pbais nit de camera richten op Groenen daal of Mariniersweg. Hij kan dus de verkeerssituatie Ju beide straten goed overzien en bij het bedienen vande verkeerslichten op de hoek van de Ver- '*?fde Willemsbrug en de Blaak met de ««natie in Groenendaal zowel als Mari niersweg rekening houden. Deze beweeg bare installatie is een enorme vooruit- pog. Iedere automobilist, die gedwongen jjr dagelijks tijdens het spitsuur het Kruispunt Mariniersweg-Groenendasl te Passeren heeft kunnen waarnemen hoe man, die de lichten voor de Willems brug bediende, aan zijn informatie moest ïï®?en- Voor de Mariniersweg en voor de i f? stonden agenten, die met arm- teintjes en' opsteken van vingers de man »*®h het kastje" duidelijk maakten! hoe «e toestand.was! Die meer dan primitieve «Mnmimicatiemethode behoort echt niet jwer thuis in de moderneverkeersrege- in Eindhovenopgestelde instal- •j# bjeèk in de praktijk uitstekend te vol- uocn. Uit de daar opgedane ervaringen weet men, dat zulks ook in Rotterdam wt geval zal zijn. Er bestond veel belangstelling voor de receptie van het bloemenmagazijn .Rosa" «o de Hoogstraat 110—112 te Schiedam. De zaak bestond namelijk vijftig jaar. Ze werd opgericht door wijlen de heer Krabbendam, een man die bijzonder veel, gevoel voor reclamestunts toonde. liet bijv. blanke zwanen zwemmen in net troebele water van de Lange Haven. Yiv. re(luisieten in zijn etalage waren uiswljis even spectaculair. In .1935 kreeg hij medewerking van de **®br Rietkerken, de huidige eigenaar, wiens vader grossier in bloemen was. ftze medewerker werd in 1955 eigenaar van de zaak. De heer Rietkerken geeft les aan de ®««jes van „De Zonnebloem". De laatste ™ee weken van de cursus laat hij hen towages en bruidsboeketten maken. Een oude getrouwe van het jubilerende bloemenmagazijn, mejuffrouw B. Dulfer, ®e vijfenveertig jaar aan de zaak is Ijjljj 'Wbonden, deelt ook mee in de blijd- 1 Knap van dit gouden feest. Nadat bij de ingang van het lyceum de dames Smit en Van den Bosch bloe men waren aangeboden, leidde dr. J. van der Schaar de afscheidsbijeenkomst in de aula Hier waren aanwezig de cura toren, leden van het schoolbestuur en bijna 800 van de totaal ruim 1100 leer lingen. -VjTET de vruegde om uw afscheid, maar iN onze hoogachting voor uw persoon geeft het bijzondere karakter aan deze bijeenkomst Onze stille waardering voor uw werk van vele jaren zal vandaag in gesproken woorden en handdrukken tot uiting worden gebracht, aldus de heer Van der Schaar. Nadat hij enkele persoonlijke herinne ringen had opgehaald, vervolgde hij met te zeggen dat de bevolking van het ly ceum in aantal die van een behoorlijk dorp evenaart. Dit heeft geleld tot toe nemende problemen en verantwoorde lijkheden, maar desondanks hebt u door uw persoonlijkheid de gofde geest die onze school kenmerkt, weten te hand haven. kraan" dicht te draaien en de „aard gaskraan" open te draaien. Alle gas toe stellen, ook de nieuwe, die in de plaats kwamen voor verouderde toestellen, moeten nog een kleine wijziging onder gaan, voordat zij geheel geschikt zijn voor het gebruik van aardgas. Deze laatste wijziging van de toestellen kan uitsluitend aan huis geschieden. De bruikbaarheid van de toestellen zal dan gelijk zijn aan die van het toestel bij stadsgas. Om een vlot verloop van deze laatste bewerking te garanderen, is het noodza kelijk dat iedere gasverbruiker maan 9 november thuis blij tot de gasfitters zich gemeld hebben voor deze laatste bewerking. Dit alles zal namelijk ia één dag gebeuren. Mochten er mensen zijn die op deze dag noodzakelijk weg moeten, dan wordt verzocht bij buren een sleutel; achter te laten, met op de deur een verwijzing naar het betreffende adres. Alleen cp die manier kan een vlotte zaken verzekerd worden en behoeft men de verbruikers maar een enkele dag lastig te vallen.? (Va® een onzer verslaggevers) Ee? kSïtsing ontstond dinsdagmorgen op de Parallelweg m Schiedam om kwart voor acht tussen een motor, be stuurd door J. C. V. en een volkswagen- busje. bestuurd door J. P.-F Bij het keren maakte hetbusjege bruik van een inrit BH hm nitwut,„ f~\NZE goede buurstad, zo blijkt de krant van gisteren, krijgt -er flinke lap grond bij aan de westzijde als het wetsontwerp wordt aangeno men. Welke buurstad? Vlaardingen natuurlijk, dat meer dan 500 hectare winst zal oogsten met maar liefst 200 inwoners! Maassluis en Maasland moe ten ervoor bloeden, maar Maassluis krijgt er heel wat bij, namelijk van Maasland, dat de grote verliezer zal worden in dit grenzenspeL Het zijn vervelende zaken, sulken grenskwes ties, dat herinneren oude Schiedam mers zich nog wel van vroeger toen Rotterdam een oog op Schiedams ge bied sloeg. Gelukkig heeft Schiedam van deze zaak geeo last, de stad zit "ingeklemd tussen "Vlaardingen, Schip luiden, Delft en Rotterdam. Meer grond is er niet en dat wil Schiedam ook niet. 1\/TET Vlaardingen Is het een an- dere zaak. Deze stad heeft be hoefte aan grond voor recreatie gebied, dat in het noorden (waar stadswijken in opbouw) zijn niet kan worden gevonden. Dan maar aan de westzijde, zei de planologen, die immers de dienst uitmaken. Bozen geruchten willen echter dat Vlaardingen daar langs de Maas ook industrie zou willen vesti gen. Of het waar is, kan men moei lijk nagaan, althans in dit stadium. Het nare is dat een agrarische ge meente ervoor zal moeten bloeden. Deze kwestie zet al jaren kwaad bloed, vooral in Maasland. Het is nog altijd zo geweest dat er heftig reacties kwamen wanneer de ene gemeente grond van de andere wil hebben. De tegenstellingen tussen Maassluis en Maasland en tussen Vlaardingen en Maasland zijn dan ook scherp. Dat is niet prettig in een gebied als het onze, waar men zoveel met elkaar heeft te maken. Wijze mannen zullen nu de knoop doorhakken. De Staten-Generaal worden verzocht het mes te zetten in oude, gegroeide verhoudingen. Dat zal pijn gaan doen en Schiedam kan wat dat betreft Wij zijn dat het geen partij is. Dergelijke grensoverwinningen kunnen naar het ons Ujkt de „overwinnaars" moeilijk voldoening geven. §g« motor schaafwonden aan het gelaat w«rd door de G.G.D. naar de Dr. Noletsticfetiag gebracht Na behandeld te ziia kon het slacht offer naar huis terugkeren. Beide voer tuigen werden vrij ernstig beschadigd. SCHOTS EN SCHEEF DOOR SCHIEDAM Dwalend pp de RotterdamsedUk te Schle- dom. werd dinsdagmorgen een bruine bond van het vrouwelijk geslacht aangetroffen. Het dier ls tra derhand ondergebracht in het asyl aan de St Aimazcsterstraat te Schie- dam. (Van een onzer verslaggevers) Voor de leden van de Algemene Bond van Bejaarden werd dinsdagmiddag en •avond een feestelijke bijeenkomst gege ven in Musis Sacrum te Schiedam. De titel van het programma was: „Horen, zien en lachen", met Henk Buchman, Jan. van Oost Wim Scholte en de Albano's. De voorzitter van de afdeling, de heer B. Ketsen, sprak, een kort welkomst woord, waarin hij de aanwezigen opwek te loten te kopen van de C-AR. die zoveel voor de gebrekkigen doet De bondsvoorzitter, de heer J. Et den Dekker uit Gorinchem, hield een rede naar aanleiding van het optrekken der pensioenen op 1 januari 1965, waarbij hij herinnerde aan de geweldige belangstel ling van de zijde der bejaarden voor de demonstratie op 9 mei in de Irene-hallen te Utrecht. De heer Den Dekker drong er bij de aanwezigen op aan de kleinzielige, indi viduele misverstanden te doen verdwij nen. Het gaat Immers om de grote alge mene belangen der bejaarden. Voor dit agentschap van De Rotterdammer en dagblad Trouw, vragen wij voor direct een flinke AANMELDEN: (kantoor) Witte de Wiihstraat 25 Telefoon 115568. Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat.alles om Uw verkoudtreid snel en doel- trefTend te bestrijden. Gistermiddag ging de laatste licht mast van de serie die langs de Burge meester Knappertlaan en de Nieuwe Haven wordt geplaatst, de grond in. Gemakkelijk verliep dit karweitje he lemaal niet. De bodem langs de Nieuwe Haven, loopzand en na enkele meters eerst stevi ge kleigrond, was er oorzaak van dat het werk meerdere uren duurde. Uiteindelijk stond de mast toch stevig verankerd. Hij is er een van de meer dan honderd die de drukke en gevaarlijke B. K. Laan van duistere plekken moet gaan zuiveren. "Wanneer dat gebeuren gaat is nog niet precies bekend. Eerst zullen de armaturen, elk bestaan de uit twee kwiklampen van 5000 Watt, aan de hoge masten moeten worden be vestigd. Daarna voigt de aansluiting. De gemeente hoopt het werk vóór de „donkere dagen" klaar te hebben. Irene: Herv. Vrouwenver., Ring- avond, 20 u. Passage.- Ver. Belangen t.b.c.-patiën- ten, feestavond, 20 u. CJir. Soc. Belangen: Werkende Jeugd, contactavond, 20 u. Dagblad „De Rotterdammer", Sehie- damse redactie, Lange Kerkstraat 82, tel. 263 954 (b.g.g. 1 1 55 88, toest. 52, na 18 uur 195885) alleen voor redactie aangelegenheden. Agentschap: J, Steenstraat 29, telefoon 6 5 451 (alleen voor klachten, adverten ties en abonnementen, b.g.g. telefoon 115588). Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18.3019.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 64666; alarm brandweer 69123; alarm G.G. en G.D. 20290. Woord voor de dag: Bijbellezing, tel. 141000. I Apotheek: C. I. Jansen, Swammer-j In het vriendelijke, kleine huisje bij damsingel 41, teL 264917, het sluisje woonde de sluiswachter (zie Deze nieuwe sluis is in de plaats ge komen van de bij vele Schiedammers nog békende oude spuisluis, die vijftig of vijfenzeventig meter westelijker dan de plaats van de nieuwe sluis lag. dat het water in de Schiedamse binnen havens vers en op peil bleef. De stormvloed van 1953 betekende het eind van het bestaan van deze sluis. Na die tijd heeft de sluis geen dienst meer gedaan. Er werd een dijk je voorgelegd. Het water rondom het sluisje was ge liefd bij de vele amateurvissers die Schiedam In de loop der tijd heeft ge had, Duizenden hengelaars hebben daar menig uurtje turend naar hun dobber doorgebracht Er zat in die hoek opval lend veel paling. Omstreeks 1916 werd een deel van het Spuikanaal drooggelegd omdat de houten vloer die vlak vóór de sluis op de bo dem lag vernieuwd moest worden. Deze vloer was aangebracht om te voorkomen dat de slappe bodem zooi wegspoelen wanneer er gespuid werd. Toen. het onde hout werd weggehaald kwamen de palingen en ook veie an dere soorten vis te voorschijn. Met em mers hebben de Schiedammers ze toen opgeschept. Op de detailfoto van de sluis, met op de achtergrond het dijkje, ziet men twee lieren, die dienden voor het bedienen van de afdichtschuiven. Tussen de twee lieren kan de lezer met goede ogen de springtoren van het dameszwembad ontwaren. Daarachter steken enkele masten van in de Wil helm inahaven ligende schepen om hoog. T tf L

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1