Velerlei aktiviteiten in Schiedamse boekenweek Chr. Besturenbond bestaat 50 jaar AGENDA Kruideniers steunen Anti-]fïonger-Aktie VffcKADE Drs. G. v. (1. Feijst wordt archivaris van Schiedam Duizenden bijen achter Hoogstraat ;oi De Blauwe Boekanier komt! Piratenpost op lagere scholen Rotterdamse kroniek prijzen-slag Feestavond en receptie Burgerlijke stand Zakjes huis aan huis J. CA. Schoof met pensioen uit gemeentedienst Per 1 december in functie DRIE JONGE DIEVEN GEPAKT bloemen Gaskranen moesten dicht in Kethel Leden N.C.V.B. hoorden boekbespreking Wij furud&t dcyeljfó ztMig! priizen-slagi Herdenkingsdienst in Grote Kerk Lichte schade aan drie voertuigen A DE ROTTERDAMMER VRUDAG SO OKTOBER 1964 Expositie Werken KomtHook eens zitten want Vandaag en morgen ...ere dagelijks Waterbericht REVUE Symbool LACH.... modehuis NIET minder dan vijftig- a zes tigduizend nijvere bijtjes zoe men dagelijks achter de drukke rij en kartonagefaferiek, „Labor Vineit" aan de Hoogstraat 132, een soort van vrije-tijds-beste- ding van de eigenaresse van de ze zaak, mevrouw H. J. de Ka per. Bakerpraatjes Garage Van Dalen N.V. KANTOORMEUBELEN Dl n Pagina 3 Zaterdagmorgen om 9 uur openen wij onze speciale Sint Nieo- laas zelf—help afdeling van speelgoed. En omdat U zich zelf helpt, waardoor wij minder kosten hebben, koopt U speelgoed voor prijzen lager dan ooit, Maar dan niet wachten maar nii kopen. Dit is een van de vele voor beelden van onze enorme sor tering speelgoed, maar stuk voor stuk lager geprijsd dan waar ook. Morgen begint de verkoop van poppen, een halve meter groot, van pracciseh onbreekbaar hard plastic. Poppen met slaapogen en Mama- stem... en met haar, dat ge kamd kan worden. Geheel gekleed in jurkje, broekje, schoenen en sokjes en bovendien nog een hoedje op. Morgen koopt U deze poppen, die normaal voor 7.95 nog goedkoop zijn, voor nog géén vier gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze schoonheden van poppen, een halve meter hoog, vooi Géén te!, of schrift, best. wordt zaterdagmorgen 7 november om half elf een feestochtend gehouden. Er wordt dan. verteld over „De jongen die muziek in zijn vingers had'. Daarna volgt een opvoering van het zangspel „Een fluitje voor 'n cent" Tijdens de kinderboekenweek kunnen bijdragen worden ingeleverd voor de te ken- en knutselwedstrijd, In het filiaal in Kethel is er een wed- boetseren of schrijven. Inleveren tot en met 14 november. j~yE BLAUWE BOEKANIER ikomt .volgende week in. Ne derland en Joris Jas gaat op zoek naar feet zeilschip De Zeezweep, dat deze overigens zeer mense- lijtke zeerover heeft gestolen van de oom van Joris. Bij zijn opwin- dende speurtocht laat genoemde (Van een onzer verslaggevers) strijd" in tekenen, dichten, knutselen, Joris Jas zich leiden door aan- wijzingen, die gegeven worden in geheimzinnige gedichten, die zit ten in blauwe flesjes. Hef verhaal van deze Joris Jas, ver sierd met plaatjes en rijmen van Tonke Dragt, is het geschenk van de Kinder boekenweek 1964. Enkele dagen voor de Kinderboekenweek, die van 31 oktober tot en met 7 november in het gehele land wordt gehouden, wordt op alle lage re scholen de Piratenpost uitgedeeld. Dit boekenblad in kleuren voor alle Nederlandse kinderen, is samengesteld onder redaktie van mejuffrouw C, J. H. van Reenen. mevrouw Harriet Laurey, Tonke Dragt en Theo Vesseur. Naast 150 titels van kinderboeken, gerubri ceerd naar leeftijd, bestaat de inhoud on der meer uit een brief van De Blauwe Boekanier, een zelf te spelen toneelstuk en het boekanier, een zelf te spelen to neelstuk en het boekanierslied, waar mee De Blauwe Boekanier bij zijn aan- in tientallen Prijzenslag adver tenties hebben wij U laten zien, dat het nogaltijd mogelijk Is, om werkelijk goede kwaliteiten te kopen voor prijzen, aanmerke lijk lager dan U zich had voorge steld. Maar dan niet wachten, maar nü kopen. Morgen begint er een speciale •Prijzenslag-verkoop van wollen Flannel damesrokken. Een zeer speciale aanbieding een extra koopje.., vlotte flan nel rok van dit seizoen voor nog géén vijf gulden. (Van een onzer verslaggevers) Aangezien de gasvoorzïening donderdag morgen in voormalig Kethel te Schiedam was uitgevallen wegens werkzaamheden aan de gasleiding, werden de bewoners door middel van de geluidsinstallatie van de politiewagen gewaarschuwd de gastoe- voer al te sluiten. (Van een onzer verslaggevers) Op de druk bezochte ledenvergadering van de Ned. Chr.isten Vrouwenbond, af deling Schiedam-Centrum, woensdag avond in het Geref. Jeugdhuis aan de Lange Haven te Schiedam hield mevr. De Moor-Ringalda een boeiende boekbe spreking over „Christus wordt weer ge kruisigd" van N. Kasanaald. Het verhaaj speelt zich af in het he dendaagse Griekenland, waarin de hoofd rolspelers uit een passiespel zich zoda nig met tam rol hebben vereenzelvigd, dat hun spel werkelijkheid wordt. De auteur wil met deze roman getuigenis afleggen voor een strijdbaar Christen dom. waar niet alleen woerden, maar ook daden van belang zijn. De presidente, mej. D. var, Apeldoorn, deelde mee, dat de vergadering met mej. K, Poot, waarop ze het onderwerp Kunstbezit Boymans van Beuningen" zal behandelen niet donderdag 26 novem ber, maar op vrijdag 27 november ge houden zal worden. De kopjesaktie voor „Pro Kege", de Prot.-Ohr. Militaire Tehuizen, heeft ne- genhonderdtachtig gulden opgebracht, aldus mevr. W, Oh.' R. Oliemans-Gra- venstein, die deze succesvolle aktie leidde. A De Gecombineerd Hervormd-Gerefor- meerde Jeugdvereniging uitgaande van de H.G.J.V. Schiedam houdt zaterdag 31 oktober 's avonds om 8 uur in gebouw Irene een „Luther-avond", waarop klankbeelden over Maarten Luther zullen, worden gegeven. Q Drie bromfietsers en twee automobilisten negeerden woensdag in Schiedam de rode stoplichten. Zii moesten deze daad met een boete bekopen. komst in Nederland zal worden ontvan gen. Bovendien is in de Piratenpost een tekenwedstrijd opgenomen. De mooi ste tekeningen -worden opgehangen op de Grote Nationale Boekenmarkt, die volgend jaar in het Rai-gebouw te Am sterdam wordt gehouden, In Schiedam worden in de diverse jeuldbibliotheken van de Gemeentelijke en R.K. Openbare Bibliotheken de vol gende kinderboekenweek-festiviteiten ge organiseerd: De twee kunstklassen van het Gemeen temuseum werken zaterdagmiddag in de jeugdbibliotheek aan de "Westmolen- straat 26, aan een dekoratie. Iedereen kan meewerken aan deze dekoratie, die voor de uitleenruimte wordt gemaakt Gedurende de drie dagen van de herfst vakantie, maandag, dinsdag en woens dag is deze jeugdbibliotheek van s morgens tien tot 's middags vijf uur geopend en kunnen alle Schiedamse kin deren als jonge kunstenaars werken aan hun inzending voor een teken- en schil derwedstrijd of wanneer ze dat liever doen lezen. In hetzelfde gebouw wordt zaterdag middag 7 november om drie uur een prachtig Chinees sprookje verteld en muziek gemaakt. Ook worden er ge dichten voorgedragen. Een groepje kin deren demonstreert een creatief spel. Tevens wordt deze middag de prijsuit reiking van de teken- en schilderwed strijd gehouden. In het filiaal aan de Parkweg 71 wordt woensdag 4 november om 2 uur een feestmiddag gehouden, waar een verhaal wordt voorgelezen. Er is een tekenwed strijd voor de kleintjes van. zes tot tien jaar, met als onderwerp „Je lieve lingsboek" en opstellen voor de groteren van tien tot zestien jaar met als onder werp „Het" of „Een" boek. Er wordt te vens een prijsuitreiking gehouden en de bekroonde opstellen worden voorgelezen. In het filiaal aan het Wibautplein Woninginrichting - Broersvest 64-66 (Van een onzer verslaggevers) De Christelijke Besturenbond Schie dam bestaat vijftig jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum wordt woensdag 18 november in het Passage theater een feestavond gehouden. De dag daarvoor wordt in het gebouw Christelijke So ciale Belangen een receptie gegeven. De Christelijke Besturenbond Schie dam werd 9 juli 1914 opgericht. Het doel hiervan was om een centrale christelijke vakorganisatie in Schiedam te hebben, die als een eenheid naar buiten kon optreden. Musis Sacrum: Ver. Vriendschap zij ons doel, 20 u.; Brandweer Schiedam: feestavond, 20 u. Arcade: Oec. Jongeren Rew., bespre king, 20 u. Chr. Geref. Kerk: Hervormingscfienst, 19.30 u. Irene: Oranjebuurtver. Gusto, feest avond, 20 u.; Herv. Gerei Jeugdver- hand, Lutheravond, 20 u. Tïvoli: Sociëteit Guiliaume, 20 u. Oase: Sociëteit Passé Partout, 20 u. Volksgebouw; Amicitia, toneel, 20 u. Musis Sacrum: Pers.-ver. Vegla, feestavond, 20 u. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie, Lange Kerkstraat 82, teL 2 63954 (b.g.g. 1 155 88, toest 52. na 18 uur 1958 8 5) alieen voor redactie-aangelegenheden. Agentschap: J. Steenstras! 29, teief. 65 451 (alleen voor klachten, adverten ties en abonnementen, b.g.g. teiet. KtehWn bezorging: Agentschap ladr. zie boven) dag. van 18.3013.30 uur. •Belangrijke telefoonnummers: Warm politie 64866; alarm brandweer 69123. alarm G.G. en G.D. 29290. Woord voor de dag: Bijbellezing, telef. 141000. Apotheek: Evers, Lange Haven at, tel 268242. Vriidag 30 okt.: Gemiddeld keuken- zoutgehalte 429 milligram per liter. Verwachting voor morgen, 31 okt. Gemiddeld keukenzoutgehalte 435 milli gram per liter. Het begin was zeer moeilijk, want nau welijks was deze centrale opgericht of de Eerste Wereldoorlog brak uit. Het toenmalige bestuur zag zich ge plaatst voor de taak om mee te wer ken aan de rechtvaardige verdeling van gebruiksgoederen. Men hield zich toen bezig met het schrijven van verzoek schriften om voor mensen met een in komen beneden de 500 per jaar vrij dom van belastingen te verkrijgen. Er werd een steenkcOenvereniging opge richt met de naam „Helpt Elkander". Men streefde naar een eigen gebouw voor de christelijke vakbeweging. De opbouw van de organisatie was in het begin zwaar, maar werd vergoed door het idealisme van het bestuur. In het be gin werd gestart met ongeveer driehon derd leden. Thans zijn negentienhonderd leden aangesloten. Overleden: J. van Santbrink, 77 jr: F D Roeters 65 jr: C J van Katwijk, 81 jr echtg v Soeters; C H A van der Hoeven, 62 jr wed v Beek A C Segers 30 jr. Gebaren: Christine M, d v T. J, L. van den Berg en I. M. Sorensen; Tamira, d v M. M. Bakker en A W. Zaal. Als- U zaterdag voor de over volle toonbanken met heerlijk wollen pullovers zult staan... dan vraagt U Zich af hoe hst mogelijk is, dat déze Jumpers, die stuk voor stuk fn de serie van 12.95 thuishoren, aange boden worden voor nog géén acht gulden.. En toch Is het een feit, In deze Prijzenslag. Morgen koopt U ze, wollen pullovers met Col, de grote vraag 'van dit seizoen. Modieuze pullovers, met de vlotte aangebreide boordjes, in een prachtige kwaliteit^ In het filiaal Zuid in de IJsselmondese straat 29 wordt er zaterdagmorgen 7 nc vember om elf uur een feestochtend ge houden met een expositie van de teke nïngen naar aanleiding van de tekenwed strijd voor kinderen van zes tot nege: jaar, terwijl ook de opstellen worde: voorgelezen van de wedstrijd voor de oudere jeugd van tien tot zestien jaar. Bovendien wordt er een aardig sprookje voorgelezen. Hierna is er prijsuitreiking. In alle jeugdafdelingen is tevens een kleine expositie ingericht van boeken over kunstenaars en kunst voor kinde ren. Het motto van de landelijke viering der kinderboekenweek is in alle jeugd bibliotheken „De jonge Muiderkring'" Het onderwerp is de kunst in al haar veelzijdigheid. De jeugdafdeling van de Centrale R.K.-öpenbare Bibliotheek Dat* 8, houdt tijdens de kinderboekenweek een tentoonstelling onder het motto: de jonge Muiderkring. Ook hier wordt een opstel en tekenwedstrijd onder de jon ge kunstenaars van Schiedam gehou den, met als onderwerp: „Je lieve lingsboek." Woensdagmiddag 4 november wordt om twee uur voorgelezen en daarna is er prijsuitreiking, tentoonstelling van de ingezonden tekeningen en voorlezing van het winnende opsteL Al' Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze wollen flannel damesrokken in de maten 34 4/m 44, en diverse kleuren w.a grijs, A Jjr anthraciet enz., voori" Cécn teL of seftrrft. best. j J ET kantongerecht, ja, daar moeten we het weer eens even «ver heb ben. Dat statige gebouw san de Lange Haven, waar het all ij clmaar voora! 's woensdags ais de zittingen worden gehouden, die pers en publiek trekken een komen en gaan is. Vela kleine gevallen passeren de wekelijkse revue: de langen, de korten, de dikken en de dunnen verschijnen en verdwijnen. Jongelieden met ruige haardossen voeren het woord, afgewisseld door kalende of halfkale verdachten. Nu is dat laatste woord erg zwaar geladen, vinden wij altijd, liet doet zo misdadig aan. Zeker als men het betrekt op de drie beminnelijke vrouwelijke klanten voor de kantonrechter van deze week. Zoetgevooisd deden zij hun verhaal, dat overigens geen enkele verrassing bood. Morgenvroeg om 9 uur be gint de verkoop van deze wollen pullovers in alle cou rante maten en diverse kleuren, w.o. zwart, marine, groen enz., voor Géin at, of ichrlft. bert. Men schrijft ons: yOALS bekend wordt deze week een Ai inzameling gehouden ten bate voor de Anti-Honger-Aktie, welke aktie wordt ;eorganiseerd door de N.O.V.I.B. Het N.O.V.Ï.B .-eciro I té afdeling Schiedam is er dit jaar slechts ten deïe in geslaagd een aantal medewerkers te verkrijgen die vla de. bekende .intekenlijsten de bijdra gen voor deze internationale zaak komen ophalen. Schiedam heeft in voorgaande jaren steeds een groot bedrag bijeengebracht, en het zou nu toch wel heel erg jammer zijn als dit jaar de geldelijke steun van de Schiedammers beneden het minimum zou komen. De Schiedamse Middenstands Centrale en met haar alle Schiedamse kruideniers, hebben spontaan hun medewerking toe gezegd om de Anti-Honger-Aktie te steu nen en te helpen. Vandaag wordt huis aan huis een col lectezakje verspreid en het actie-comité vraagt van de Schiedammers dit zakje gevuld in te leveren bij de kruidenier, die op een goed zichtbare plaats een bus of grote doos in zijn winkel heeft ge plaatst. Mocht men geen zakje hebben ontvangen, stop dan de bijdrage in een gewone enveloppe. De winkels van de kruideniers zijn het symbool van onze welvaart Breng daarom uw offertje voor de vele miljoe- (Van een onzer verslaggevers) Zondag 1 november (om 19 uur) zal in de Grote of Sint Janskerk te Schie dam een kerkdienst worden gehouden ter herdenking van de kerkhervorming. Zoals reeds enkele jaren op of om streeks de 31ste oktober het geval was, is ook deze dienst een vrucht van sa menwerking tussen de hervormde ge meente, de gereformeerde kerk en de Evangelisch Lutherse gemeente te Schie dam. Dr. C. H. Lindijer, Ev. Luthers predi kant te Rotterdam, zal spreken over „De boodschap op Hervormingsdag". De liturgie wordt verzorgd door ds. P. R. Everaars, geref. predikant. Het hervorm de Grote Kerk-koor oiv. Jacq P, Bek kers verleent zijn medewerking. De gezamenlijke veranwoordelijkheid voor deze dienst wordt tot uitdrukking gebracht door een voor deze gelegen heid samengestelde „kerkeraad", be staande uit twaalf ambtsdragers, van el ke kerk vier. nen mensen die nu, in 1964, nog niet eens toe zijn aan een menswaardig be staan. Laat uw gang naar de kruidenier er een zijn van een welvoorbereide veld tocht, een aanval op alle fronten. „Werk in uitvoering" is dit jaar het motto van de Anti-Honger-Aktie. De op bouw is al aan de gang. Het is met meer de vraag: hoe zullen wij het aan pakken? De aanval is al begonnen. Het hangt mede van de Schiedammers af of hij wordt doorgezet De N.O.V.I.B vraagt hulp voor „werk in uitvoering", omdat alleen door een edelmoedige gave het mogelijk zal wor den en binnen niet al te lange tijd te schrijven „Werk voltooid". Daarom hebben de Schiedamse kruideniers hun winkels voor de N.O.V.I.B, beschikbaar gesteld. De Anti-Honger-Aktie is geen filantro pische instelling, zij is gegroeid uit een voudig rechtvaardigheidsbesef. Zij is ge groeid uit het besef van medeverant woordelijkheid voor anderen, voor onze medemensen. (Van een onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van het eervolle ont slag wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd van de heer J, C. A. Schoof, chef van de afdeling be lastingen der gemeente-secretarie te Schiedam, werd donderdag ten stadhui- ze een drukbezochte receptie gehouden. Velen waren gekomen om afscheid te nemen van de heer Schoof, die toege sproken werd door burgemeester mr. J. W. Peek. Deze noemde de scheidende functiona ris een verdienstelijk ambtenaar, die ze venenveertig jaar lang zijn beste krach ten aan de gemeente heeft geeven. Ook de gemeente-secretaris hield een geesti ge toespraak, waarin hij de verdiensten van de heer Schoof memoreerde en hem een verrekijker aanbood. Namens de Ned. Bond van Gemeen te-ambtenaren sprak de heer A. Algra nog, die een boekenbon overhandigde. De heer Schoof is geboren te Schie dam. Hij zou eerst bij het onderwijs gaan en gedurende de Eerste Wereld oorlog heeft hij voor de klas gestaan. Daarna kwam hij als volontair bij de gemeente en doorliep alle rangen van het ambtenarenapparaat. De laatste v:er jaar was hij referendaris. 0 De brulo-opbrengst van de Sl-Sobazaar, Schoof, die donderdagmiddag afscheid nam naliakerk te Schiedam werd gehouden, be draagt j 4000, welk bedrag boven het be drag uitkomt dat men verwacht had. aldus de presidente der Si-Soe)ubs, mevrouw C. P. Couvée. De belangstelling voor de bazaar was dit jaar bijzonder groot. ÉS Als opvolger van de heer J, C A die woensdag en donderdag jl. in de Mag- van de gemeente Schiedam als chef v gemeentelHke belastogen. is benoemd de heer W. Dinkelaar, die vanaf 1845 aan de gemeentelijke belastingdienst is verbonden geweest. TV IE verhalen, daarmee is het een wonderlijke zaak. Alles ligt immers al vast? Maar het recht moet zijn loop hebben, de verdochten moeten een en ander bevestigen en zij krygen gelegen heid hun woordje te doen. Nu, dat doen velen dan ook. Te vrezen is ech- ter soms dat ze zichzelf eerder zwaar der belasten dan dat de last der over treding beter te tillen wordt. Maar neem nu eens een advocaat voor een eenvoudige kantongerecht-affaire. Dat loont meestal de moeite niet en men ziet de raadslieden dan ook slechts betogen, bezweren of clementie vragen by zeer ingewikkelde zaken met voer tuigen e.d. Nee, een advocaat brengt voor de meeste „klein© boosdoeners" geen winst. Eerder, zo krygt men de indruk, het feit dat men de schikking had moeten accepteren. Door te komen gaat tijd verloren en moet toch worden betaald, soms meer.,.. TOCH zijn er aityd zelfs by de meest rimpeloze zitting van die deine, fijne trekjes, van die mimiskuul kleine voorvalletjes, die toch wel een glimlach, of zelfs een bescheiden lach ontlokken. Er zijn van die voor- harige verdachten, die bijv. al „ja wel edelachtbare" zeggen, voordat de kantonrechter goed en wel is begon nen. Hy komt er dan tussen met een vluchtipe glans van lichte spot in zyn ogen: „Maar m oheer, u moet me eerst laten uitpraten. Hoe kunt u nu a! weten wat ik bedoel?" Som mige verdachten gebaren zwaar, met armen als zwaaiende molenwieken om hun argumentatie kracht hij te zetten. Hardhorigheid van dc zijde van de verdachte kan soms een bron van tijdelijk misverstand zijn, dat altyd gauw wordt opgehelderd. Klei ne dingen kunnen inderdaad even een vrolijk intermezzo vormen, zo als toen op de zitting van deze, week een verdachte een carburateur in zijn hand van de groene tafel meenam. De knop zat aan de buitenkant. Hij liep de 2aal uit met het bewijsstuk en kwam onmiddellijk weer terug nie.t liet 'ding in zijn hand en een brede grijns op het gezicht. ,vC\<S5;vKvavM „KILSPINDIE" ankiets, van binnen wol van buiten nylon 5.96 schiedamsowesi 01 viaardingon teL3202 (Van een onzer redacteuren) CCH1EDAM krijgt weer een stads- v-> archivaris. Na een maandenlange vakature als gevolg van het vertrek van drs. P. Kuijer hebben B, en W. thans drs. G. v. d. Feijst uit Haarlem be noemd. De nieuwe archivaris van de gemeente Schiedam is geboren in 1926 te Delft Hij zal per 1 december zijn functie als archivaris aanvaarden. Drs. v. d. Feijst ging op latere leeftijd te Leiden in de theologie studeren en deed in 1958 zijn doctoraal examen met als hoofdvak kerkgeschiedenis, o.m. de oude kerk en de reformatie bij prof. dr. J. N, Bakhuizen van den Brink en de middeleeuwse krek bij prof. dr. C. C. de Bruin. In 1961 deed hij met goed gevolg examen als wetenschappelijk archief ambtenaar le klasse. Intussen was hij -werkzaam bij het gemeente-archief te Delft onder leiding van dr. D. P. Osterban. In die tijd maakte hij een begin met de herordening van de topografische en historische atlas van het gemeentelijk archief aldaar. Na het behalen van het archiefdiploma aanvaardde de heer Van der Feijst de betrekking bij het rijksarchief van Noord-Holland te Haarlem, waar hij chartermeester werd. Bovendien ver vult hij sedert een jaar de functie van archivaris der hervormde gemeente te Haarlem. De belangstelling van de nieuwe archi varis gaat vooral uit naar het tijdperk van de grote Europese ontdekkingen en van de reformatie. Hij heeft even eens interesse in de geestelijke stro ming van het humanisme. Tevens had zijn aandacht de 19e eeuw. waarin hij in het bijzonder studie maakte van de opkomst van het industriële tijdperk en van het socia lisme. De bruine, donzige beestjes behoren tot een mak en weinig aggressief soort. Ze komen uit de Oekrane en zijn on voorstelbaar arbeidzaam. Hun zoete produktie is dan ook enorm. De ge wezen imker M. Baron (77), Konin gin Enunaflat 49, verzorgt dit dartele bijenvolkje. Nadat hij eerst zes jaar lang zijn zieke oud-collega behulp zaam was geweest, riep drie jaar ge leden de inmiddels overleden eigenaar van de drukkerij zijn hulp in. Kast Zelf bezit de heer Baron nog een „kast" met zestien ramen en dertig duizend bijen bij de oude watermolen in de Babberspolder. De vliesvleuge- lige insekten van mevrouw De Kaper behoren tot een zeldzaam soort. Ge durende de afgelopen warme zomer was er voedsel volop voor de nijve re diertjes, die zelfs bij regen arbei den. In de lente begon het reeds met het stuifmeel van de jonge katjes. Daarna volgden de gele paardebloe men, de acacia's en lindebomen, en ook de klaver, waar ze hun dagelijks voedsel vandaan haalden. In 1962 haalde onze bijenman uit zijn kasten 45 pond zuivere honing, in 1963 53 pond en dit jaar zelfs 84(4 pond. De laatste hoeveelheid is net zoveel als drie bijenvolken op normale wijze produceren. Onder de z.g. honingka- mer bracht de heer Baron niet één, maar twee broedkamers aan, waar de jonge bijen ter wereld komen. Deze honingkamer bezit tien ramen en kan vijfentwintig pond honing bevat ten. De bovenlat van zo'n raam is driëenveertig en een halve cm lang. De onderlat is iets korter, na melijk zesendertig centimeter, terwijl het opstaand latje precies veertien centimeter lang is. Tussen de honing en broedkamer bevindt zich een roos ter, waar de bijenkoningin net niet doorheen kan, zodat de honingkast altijd pure honing zonder stuifmeel bevat. Elk raam van de broedkamer heeft ze venhonderd cellen per vierkante deci meter, d.w.z. 4800 cellen in elk broed- raam. De broedkamer is twintig cen timeter hoog. De heer M. Baron, een geboren en ge togen Schiedammer, is jarenlang een aktief imker geweest. Toen hij nog buiten aan de Sehiedamseweg in Ke thel woonde, had hij zo'n vierentwin tig „kasten". Bovendien verzorgde hij dan nog negentien korven achter het oude Hermes-terrein aan de toenma lige Bamlaan, waar ook het bij de echte Schiedammers bekende „Laan tje van Offerman" lag. De laatste weken is hij geregeld gaan kijken, hoe het met de wintervoorraad van zijn bijenvrienden staat, waar ze natuurlijk al mee begonnen zijn. In dertijd is hij begonnen met het bijen- houden, omdat hem gezegd was dat het zo goed tegen de reumatiek zou zijn. Daarvan heeft hij echter nooit iets kunnen merken. Bakerpraatjes zijn het, vindt hij. De heer Baron is ook nog een grote liefhebber van vissen. Minstens twee keren per week trekt hij er met zijn hengel op uit. Bijen en vissen, hij weet er veel over te vertellen.... Bel ons voor een demonstraticrit BUTS BALLOTLAAN 4 VLAARDINGEN Telefoon 8700 Ulei. (01898)-3697 Een aanrijding ontstond donderdag in de Boterstraat te Schiedam doordat een vrachtauto, bestuurd door A. K. uit Den Haag, vanuit de Kreupelstraat de Bo terstraat inreed. Een bromfietser, M. G. P., botste te gen de vrachtauto aan en reed vervol gens tegen de fiets van de 12-jarige R. De drie voertuigen werden licht be. schadigd; de bromfietser liep een ge kneusde rechterenkel op en werd door de GGD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. De "Vlaardingse politie heeft drie kna pen aangehouden die dinsdagavond heb ben ingebroken ii> de grossierderij van de firma Bijlsmz aan de Koninginne straat, waar zij verscheidene artikelen hebben ontvreemd tot een waarde van .,60. Het zijn de 18-jarige Schiedammer W. v. d. M„ de eveneens 18-jarige J. A. H F. en de 19-jarige I. O., beiden uit Viaardingen. Een groot gedeelte van het gestolene kon worden achterhaald. De jongelui zijn voor de officier van justitie geleid, i De tweedehands-autohandel op openbare straten en pleinen ts een pestilentie. Hier door ontstaat veel criminaliteit Niet al leen de kleine delicten, die vaak hun oor zaak vinden in de drank, maar ook de grote zoals oplichting, bedrog en valsheid in geschriften. De openbare overheid moet strenger optreden. Misschien odor het In stellen van parkeerverboden. Bond deze criminaliteit lopen allerlei nietsnutten, die met elkaar tot verkeerde afspraken komen, zoals ln het onderhavige geval. Deze woorden sprak donderdag de offi cier van justitie hij de Rotterdamse recht bank, mr. P. A. H. Bos in een zaak tegen twee jonge mannen die via teleurstel lingen in deze tweedehands-autohandel tot het gezamenlijk plegen van Inbraken wa ren gekomen, waarvoor zij nu terecht stonden. Drie dagen achtereen waren de 26-jarige chauffeur A. V. en de 22-jarige koopman A. V. samen gaan inbreken toen zij ln financiële moeilijkheden waren ge komen na een mislukte autohandel en het lenen van veel geld. Eerst horloges en elektrische huishoudelijke apparaten, daarna auto-radio's en tenslotte een geld kistje. Belden waren reeds eerder met de politie in aanraking geweest. De koop man was bovendien na een ongeluk met zijn bromfiets (veel te hard gereden) erg ziek geweest Dit ontlokte de president, mr. A. R. Jolles, de woorden „Ik zal de dag zegenen waarop die vehikels uit het verkeer gaan". De officier eiste tegen de ehauffeur een Jaar en negen maanden en tegen de koopman een jaar en zeven maanden jeugdgevangenis. De 38-jarlge cafetariabouder F, H. hoorde, omdat hij enkele horloges had geheeld, zeven dagen gevangenisstraf eisen, Dc verdedigers be pleitten clementie. Op drie punten ln de stad zijn vandaag automaten opgehangen, die het publick zesrlttenkaarten verkopen voor 1,25. De komst van deze apparaten mag gezien worden als het schuchtere begin van een ontwikkeling die de RET met kracht hoopt te gaan propageren. Als het publiek er toe gebracht zou kunnen worden zijn rfttenkaiarten buiten de vervoermiddelen te kopen, zal er minder oponthoud zijn aan de halten, vooral aan die van de bussen. Er komt een automaat op het plein voor bet Centraal Station, een an dere in een wachtkamer aan de Blaak en de derde in het wachthuisje hoek Slinge Middelhamlsstraat. De apparaten zijn. van een Engels ontwerp. De RET gaat ze proberen in de verwachting dat ze straks ook in de metrostations kunnen worden toegepast. De condities zij 11 echter toch niet helemaal gelijk. D© zesrittenkaart van nu is namelijk veel breder dan het metrokaartje, dat vermoedelijk vrij smal zal kunnen zijn. De apparaten moesten aan de brede maten van de Rotterdamse rittenkanrten worden aangepast en ze zijn daardoor dus eigenlijk tets in het nadeel. Veel moeilijkheden zijn er van de tariefsverhoging op 19 december niet te verwachten. De automaten kunnen ln één uur tijds aan de nieuwe prijzen worden aangepast. 0 Twaalf bromfietsen en rijwielen die op het Stationsplein stonden werden donderdag door de Scldedamse politie in beslag geno men Een automobilist en een voetganger die b«!e) tmlïflB li 1 Stf Dit val tv ba: bij jaa he: kw vai act jaa get

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2