Chauffeur krijgt 5 mnd. KOPEKSSTAKING GEEN AFDOEND MIDDEL Dr. Berghuis: Reformatie dringt door in r.k. kerk Vijf kinderen bijna oorzaak treinramp Nederland dreigt te vervuilen Zuid-Holland groeit langzamer dan de rest van Nederland Aandrang op verlaging belasting per januari SER-ADYIES LONEN NIET EENSLUIDEND ELEKTR. FORNUIZEN GGUZY Consumentenbond: Prijsstijging mogelijk na 1 dec. Directeur Stichting recreatie: iiMtyffftiift'i Kroonleden lieten het afweten t Auto botst tegen destractorwagen: één dode Helikopter van Karei Doorman in zee gestort „Samenwerking luchtvervuiling komt traag tot stand'* Best mogelijke loonsverhoging Ministerie moet D1 ook maar eens ovenverken (die 4 meisjes aanreed Verhuizing Prijswinnaars puzzel DE ROTTERDAMMER Pagina 3 ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 j De datum van ingang van het verbod van verticale prijsbin ding van een aantal 'duurzame produkten, 1 december, is niet er.g gelukkig gekozen, zo vindt de Nederlandse Consumentenbond. (Vervolg van pag. 1) Hoofdpunten A.R.P. en C.H.U. De Parade Buitenland Fijn... (Van een onzer verslaggevers) Het teirrupo waarin de interge meentelijke samenwerking inza ke bestrijding van. de luchtver ontreiniging tot stand komt ver loopt traag. B en W van "Waar- dingen, die dit inde memorie van antwoord bij de gemeentebegro ting 1965, betreuren, verwachten echter nog steeds dat 'het stre ven naar een nauwere samen werking met andere gemeenten succes zal hebben. „Een treurige aangelegenheid". Zo noemde de directeur van de Stichting recreatie, de heer J, Swart, gistermiddag in Utrecht op de vakbeurs „Tuin en park" de vervuiling van Nederland. We zijn het land geworden van de vette patat-zakken op de trottoirs, de in vuilnisbelten veranderde stranden, de grachten vol afval en de door honden 'bevuilde trot toirs. .blithe tp- )K' i* liet Hm L vpi'iim ie Wi ktiihi'i; „t upet lit Hi till mant mlt' rit lit] pnortuui T V -T, «Mij'!1 vnn de (Van een onzer verslaggevers) De laatste tien jaar heeft de provincie Zuid-Holland lagere ge boortecijfers dan overig Neder land en sinds enkele jaren een hoger sterftecijfer. Vooral het la gere geboorte-overschot is er de oorzaak van dat de provincie Zuid-Holland langzamer groeit dan overig Nederland. ratie VERPAKKING -cTRÖOMs MElk (Vervolg van pag. 1) Meer dan 3 pet. Prijzenfront De rechtbank in Assen heeft gistermor gen de 24-jarige chauffeur M E. uit Steenwijk veroordeeld tot een gevange- Bissüaf van vijf maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De chauffeur is door de recht bank schuldig bevonden aan het ongeval bij Papenvoort op 14 juli van het vorige jaar, waarbij vier tienjarige meisjes uit het Friese dorp Steggerda om het leven Kwamen Veertien dagen geleden had de officier van justitie, mr. C. F. Haarman, tegen E acht maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De 52-jarige automobilist C. J. Diepen veen uit Veenendaal is bij een ongeluk om hei leven gekomen. De heer D die met zijn auto de provinciale ivee' ter hoogte van het Zwarte Paard overstak Kwam m aanrijding met een destructie- auto uit Schiedam. Hij werd uit de auto geslingerd en was op slag dood De destructorwagen kantelde en de kadavers werden her en der over de weg ver spreid. De ravage is groot. De 68-jarige J. van Drongelen uit Maastricht is vrijdag omgekomen, toen hu in zijn woonplaats door een trekker met oplegger werd overreden. De man is met zijn fiets omgevallen, toen hij tege lijkertijd met de trekker een kruispunt opreed. Van verschillende kanten wordt nu aangeraden tot die datum te wachten met het kopen van artikelen, die onder het verbod vallen. Er wordt dus een tij delijke kopersstakm'g gepropageerd. De consumentenbond is het hiermee met ge- Bij oefeningen vanaf de Karei Door- j"?n hoogte van Kaap Finisterre (Woord-bpanje) is gisteren een Sikors- kyhelikopter ten gevolge van motorsto ring in zee gestort. De hele bemanning, bestaande uit vier personen, werd onge deerd deels door andere helikopters, deels door sloepen, opgepikt. De helikop ter kon later aan boord van het vlieg- kampschip worden geborgen. Alvorens de sociale politiek aan te stippen, had dr. Berghuis er op gewezen, dat de christen-democratische partijen duidelijk een eigen richting moeten voor staan. De Indruk moet worden vermeden, dat zij ergens tussen liberalisme en socia lisme staan. Als de kwestie van de keuze van een samengaan met de socialisten dan wel met de liberalen te veel accent krijgt, worden de eigen doelstellingen naar de achtergrond verschoven. Het zal van de omstandigheden afhangen of een samengaan met de P.v.dA. dan wel met de V.V.D. wenselijk is, nog even daarge laten dat er een moment kan komen, waarop de christelijke partijen het al leen kunnen doen. De keuze van partners is geen beginselzaak, maar een zaak van praktisch politiek beleid. Ik geloof, dat wij ons hierin nuchter en met al te emo tioneel moeten opstellen. Hoeveel belangrijke zaken ook naar het internationale vlak zijn verschoven, binnen het eigen land zijn nog zoveel zelfstandige politieke aangelegenheden ook van principiële aard overgebleven, dat zij een echt gerichte politiek en ook een echte strijd over richtingen mogelijk en noodzakelijk maken. In dit verband noemde dr. Berghuis: de besteding van een welvaart naar maatstaven van economisch evenwicht en sociale rechtvaardigheid. Niet ont ,kend kan worden, dat dit punt en ook de strijd daarover in ons land wel aan zijn trek komt C de maatschappij-structuur en de her vorming daarvan, zich toespitsend op de herziening van de rechtsvorm van de onderneming. Men kan nauwelijks zeggen, dat dit punt een levend ele ment in ons politieke denken is, bet organisatie-bestel in ons land. dat gaarne in negateve zin met de term „zuilen" wordt aangeduid. De waarde van dit punt en van de strijd daarover is gelukkig levend geworden door de toespitsing van de strijd over het radio- en televisiebestel, het punt van de ruimtelijke ordening, gelet op de voortstormende bevolkings- en welvaartsontwikkeling binnen on ze grenzen. De toenemende betekenis van dit punt leeft nog lang niet vol doende onder ons. Op deze punten mogen kabinetten als het er op aankomt vallen, aldus dr. Berghuis. En hij vervolgde: ..Het zou wellicht goed zijn, dat zij er maar eens op vallen, in plaats van bijvoorbeeld op tijdelijke belastingmaatregelen, hoe zui nig wij, terecht, ook op onze kabinetten zijn. Het zou ons wat meer met de neus drukken op de politieke betekenis van deze dingen." Sprekende over de verhouding van anti-revolutionairen en christelijk-his- tomchen, merkte de voorzitter van de A.R P. op: „Op de vraag, die ik in mijn openingsrede van de vorige conventsvergadering aan het adres van de C H.U. stelde, namelijk of zij de ene reformatorisch-chnstelijke par tij in ons land wil of niet wil, heb ik niet het antwoord gekregen, dat ik zo graag gewild had. Het antwoord, dat vervat is in het officiële communique van de C.H.Unieraad van 10 oktober jl. is teleurstellend en in feite voor dit ogenblik: nee. Ik. wil daarover in de gegeven omstan digheden niet teveel zeggen. Ik wil de voortzetting van de samensprekingen tus sen de dagelijkse besturen onzer beide partijen, die ook door de Unieraad wordt gewenst, noch het zoeken naar vormen van samenwerking, hetwelk de Unieraad ook wenst, in de weg staan, integendeel bevorderen. Ik wil de C.H.U. niet i™te- ren en mij ook niet, voor wat de CH.- kring betreft, beroepen op de uitslagen van opinie-onderzoeken, noch stoken in die C.H.-kring. Ik zou alleen willen stellen, dat wij de motieven, welke de C.H.-Unieraad noemt, in het licht van de taak van een refor- matorisch-christelijke politiek in de we reld van vandaag, niet doorslaggevend achten, en dat wij, anti-revolutionairen, zonder ons te schamen en zonder te willen leuren, blijven vasthouden aan het streven naar die ene reformatoriscn- christelijke partij, niet zonder meer be doeld als een fusie tussen AM* en u.n.. maar als een samen opnieuw beginnen, en dat wij ons dienovereenkomstig ook in de toekomst zullen opstellen." De verschijning van de .Parade der mannenbroeders" noemde dr. Berghuis een van de belangrijkst gebet rteiiitef'l in eigen kring hl het afgelopen hall' jaar Hij vond het zotoei verweid uirt er zich over ie rerfstietlkc'ail nis PT zich aan te erfjeieti, Ht'i Ipf'k f'{'Iff* baar ergens raak geüiüest, iVtttiluutJk is het in z'n satirische opzet eenzijdig, maar een satire kan nuttig en Heil zaam zijn omdat zi] mede inzicht her stelt m verhoudingenin menselijke proporties. Wij schamen ons niet voor ons voorgeslacht en zeker niet tneer (tan voor ons zelf Wil zien zij i feHeli, fliagr tui} zijn dit hestefltf dl l|t Huur Ér zat een aflik fjnljfft'p! Id lil H I» (!u tijd van toen, waarvoor wij met alle feilen en schijnbare hoogmoed daar mede annex, dankbaar en ook jaloers zijn. Dr, Berghuis was z'n rede begonnen met er aan te herinneren dat vandaag precies 447 jaar geleden Luther z'n stel lingen aan de poort van Wittenberg aan sloeg. Sindsdiens is er veel veranderd. In onze tijd mogen we beieven, dat rooms- katholieken en reformatorische christenen elkander weer in directe zin gaan be naderen „Wij zien duidelijke symptomen, dat wat de Reformatie heeft bewogen in de R.K, Kerk doordringt, zoals wij aan de kant der Reformatie constateren een dui delijke jaloersheid op de K-K. Kerk, dat zij de eenheid heeft weten te bewaren. Wij moeten God vanuit de volheid van 'ons hart dankbaar zijn, dat wij dit mogen meemaken. En wanneer wij die 31ste oktober blijven gedenken, kan het alleen maar in christelijke verbondenheid met de rooms-fcatholieken." In de buitenlandse „paragraaf" van z'n rede schonk dr. Berghuis o.m. aandacht aan het aftreden van Chroesjtsjef. Hij noemde het een verdienste van Chroesj tsjef waarvoor wij God dankbaar mo gen zijn dat hij zich in het conflict om Cuba z'n verantwoordelijkheid bewust is geweest en daarom een nederlaag in de koude oorlog aanvaardde. Sprekende over De Gaulie en Goldwa- ter, merkte hij op, dat zij voedsel geven aan een mentaliteit, die door de gehele geschiedenis heen gevaarlijk voor de in ternationale verhoudingen is geweest. Wij «taan blijkbaar weer zover van de Twee de Wereldoorlog af, dat velen menen zich deze mentaliteit weer als een aantrekke lijke te kunnen permitteren. Als gevolg van het G'aullisme is de politieke ontwikkeling van Europa danig in een impasse geraakt Wanneer het plan-Spaak uitloopt op het accepteren van een compromis tussen de gaullisti sche en de supranationale concepties van Europa, betekent dat een stap terug. Dr Berghuis sprak zich uit vóór een MLF. teneinde oen begin te kunnen maken met een inspraak van Europa in het Amerikaanse kernwapen en in het bepalen van een Atlantische kernmacht strategie. De voorzitter van de A.R.P. besloot zijn rede als volgt: „Nieuwe kansen en mogelijkheden en daardoor ook nieuwe taken zijn aan de christelijke politiek in de wereld van vandaag geboden, natio naal maar vooral ook internationaal. Laat heel eens. Als veel mensen de Sinterklaas- ■aankopen uitstellen, iwordt het begin de cember zo druk, dat de winkeliers er geen behoefte aan zullen hebben hun ver kopen mag meer te stimuleren door pnjs- vertegimigen. Integendeel, zo staat Si de Consumentengids, er bestaat dan kans dat zij de prijzen tijdelijk zullen verho gen. Bovendien, zo vermaant de gids, ge haast aankopen is nooit aan te bevélen- Beter lijkt Set, zo mogelijk, deze aanko pen al m november te doen en een even tueel aangeboden korting beslist met af te slaan, voor minder dringende aan schaffingen heeft bet zan tot januari of februari te wachten. De Consumentengids is overigens met helemaal tevreden met de keus van ar tikelen, die onder de opheffing van de prijsbinding vallen. Deze zijn: ,1. radio es televisietoestellen, platenspelers en bandrecorders; b. elektrische koelkasten, broodroosters, mixer^s, stofzuigers, was- machines, centrifuges, strijkijzers, droog- seheerapparaten en haardrogers; c, per sonenauto's; d. fotografeetoestellen, flits- lichtapparaten, filmcamera's en foto- of fiimproj ectTetoestellene. grammotoon- püaten. Het verbod betreft maar betrekkelijk weinig artikelen, zo meent de Consumen tengids Het is kennelijk als een proef bedoeld. „Dit achten wij op zichzelf met onze aandacht daarom niet te veel wor den afgeleid door onderlinge discussie over de uitwerking van onze beginselen, hoe waardevol de discussie ouder om standigheden ook kan zijn. Laten wij allereerst gemeenschappelijk leven vanuit de blijdschap en vanuit de ruimte van ons christelijk geloot en dit ook naar bulten doen uitkomen. En laten wij daar in dan ook samen beleven de vreugde van de politiek, waartoe wij in Christus geroepen zijn, de vreugde van het in vrijheid aan politiek te mogen doen." onjuist, maar toch vragen wij ons af of het experiment niet op wat grotere schaal zou moeten worden gedaan. Nu is het be- perirt tot enkele duurzame goederen, waarbij er verhoudingsgewijs vele zijn: koelkasten en centrifuges bijv., waarvan de handelsmarges de laatste tud belang rijk zijn gedaald, doordat grote leverus- middelenfoedrijven ze als premie-artike len zijn gaan verkopen. Wij zouden het verbod daarom graag zien uitgebreid tot verschalende gebruiksartikelen, bijv. cosmetica, omdat juist op zulke artike len dükwijls zeer hoge marges drukken." Intussen heeft het Vlaardingse ge meentebestuur goed hoop dat die nau were samenwerking binnenkort meer geconcretiseerd zal kunnen worden. Het eerste punt dat dan op de agenda staat is een bespreking met de Raad voor de Luchtverontreiniging. In de Vlaardingse memorie wordt ver der gezegd dat de gezondheidsorganisa tie T.N.O. het plan heeft een lande lijk onderzoek in te stellen naar het voor komen van luchtwegaandoeningen. De suggestie is naar voren geko men ook Vlaardingen in dit onderzoek te doen opnemen om ter plaatse aan dacht te schenken aan het mogelijke verband tussen luchtverontreiniging en luchtwegaandoeningen. VUf kinderen uit het woonwagenkamp te Lottum In Noord Limburg hebben met een merkwaardig doch hoogst gevaarlijk spelletje getracht de sneltrein Nijmegen—Venlo te doen ont sporen. Er moest een speurhond aan te pas komen om de jeugdige daders te achterhalen. Donderdagavond voelde de machinist J. van Deursen, toen hij met een snel heid van 120 km door Lottum raasde, dat er iets mis ging. Het treinstel begon te schudden waarop de machinist zijn machine afremde. Uit de pakwagen nam hij een fiets en reed daarmee een eind langs de spoorweg terug om een vluchtig onderzoek in te stellen. Hij dacht dat er een aanrijding had plaats gevonden. Hij zag toen hout, ijzer en stenen op en langs de rails liggen. Met een ver traging van twintig minuten arriveerde de trein in Venlo "De trein bleef onbe schadigd, doch de gevolgen hadden, mede gezien de hoge snelheid van de trein, zeer ernstig kunnen zijn. Volgens de heer Swart ontdoet de ge middelde Nederlandse stedeling zich jaar lijks op straat en op recreatieterreinen van vijftig pond afval en kost het twintig miljoen gulden om al die rommel weer op te ruimen. Nederland lijdt aan de ziekte van de verontreiniging en dank zij Donderdagavond hebben inbrekers in New York edelstenen buitgemaakt uit het natuurhistorisch museum, ter gezamenlij ke waarde van 200 000 dollar. Er zijn twee bekende stenen bij, de star ruby en de star of. India. De laatste edelsteen is de grootste ster-saffier ter wereld. Donderdagavond is het 12-jarig zoon tje van de familie Hones ter hoogte van de Lange Jan, onder Nijverdal, bij het oversteken aangereden door een bus. Hij was op slag dood. (Van onze soc.-econ, redactie) E werkgeversvertegenwoordi gers in de Sociaal-Economische Raad hebben in het gisteren vast gestelde rapport over de econo mische mogelijkheden voor 1965 uitdrukkelijk uitgesproken, dat een belastingverlaging per 1 januari a.s zeer gunstig zou werken ter compensatie van de gevolgen der voorgestelde verhoging van de AOW- en AWW premies en dat deze belastingverlaging bovendien „de best mogelijke loonsverho ging" zou zijn. Op een vraag of een vervroegde ver; agmg van de belastin, 1 r-chnisch wel moKcUj' A mill em jtr •let! V) jen op l januari mi zl ill. yrp- K.Hn; ijtttl in Nmil 11 lli'l .illicit! pail I IB j an llnan- i natnien ()ipr- lltilc tvul ecus ilgeVecr tic lli'lit |'i fcflt Lull i ncn v dj deelde hiel', dat ran de SER (werknemers en een deel dei kioortleden) het niet opportuun achtte om In hel Uliüort rijn sfniiiMInl l« v veiwlfnt kenpiinr le malieli de belastingverlaging kenjJiinr te Van de resterende helft was een ruime meerderheid (wepkgeyqrsen een dee] {manleden! voor bejMstliigyerla- on lenen i voor dk «auHBvew* Namens de drie samenwerkende land bouworganisaties en de drie samenwer kende centrales van middenstandsver- emgingen is na afloop van het beraad in de S.E.R. een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij door het thans vastgestelde rapport bevestigd worden in hun mening dat doorvoering van de eerste tranche van de belas tingverlaging op 1 januari a.s. econo misch verantwoord en sociaal geboden is. Een verdere verkleining van het aan deel van de zelfstandigen in het natio naal inkomen, die uit een ruimere loon stijging in plaats van belastingverlaging zou voortvloeien, achten de organisaties onverantwoord. Verklaard werd verder o.m., dat een compensatie via fiscale verlichting zal bijdragen tot beperking van de verwachte prijsstijgingen en tot een rechtvaardiger inkomensverdeling. Na de bevolkingscijfers van de provincie over de jaren 1950 tot 1963 te hebben bestudeerd is het Economisch-technologisch instituut voor Zud-Holland tot deze conclusie gekomen. De resultaten van deze studie zijn. gepubliceerd in het E.T.I.- kwartaalbericht. Ook nu wijzen de cijfers weer uit, dat Zuid-Holland een vertreksaldo heelt met overig Nederland en een vestigingssaldo met het buitenland. De bevolking neemt jaarlijks ongeveer met 30 000 toe. Opvallend was, dat vooral de laatste jaren de" groei in de steden stagneerde. In de niet stedelijke gebieden kon een snelle groei worden geconsta teerd. In 1962 verhuisden binnen de provincie ruim. 61.000 personen. Hoge vestigmgscij- iers noteerden de gebieden rond de grote steden: de Haagse randgemeenten, weste lijk IJsselmonde en het oostelijk randge bied van Rotterdam (76 pet). Voorne Putten en Rozenburg spanden echter de kroon met 117,5 pet. Dit laatste gebied heeft daarentegen ook een hoog vertrek- cijfer (56,8 in 1963). Dit duidt op een zeer snelle doorstroming. Hoge vertrek- cljters zijn er echter ook voor de rand- fetbiedeh van Den Haag en Leiden liet grootste vertrek werd geconsta teerd op Gaeree-Overflakkee (34.8) waar de vestiging geringer was. Binnen Zuid-Holland vertonen het middengebied en Katwijk en omgeving de grootste natuurlijke groei met in 1963 respectievelijk 22 en 21,4 personen per 1000 inwoners. Deze groei was het ge ringst in Rotterdam en Den Haag, name lijk 8 en 6,9 promille. De gemeenten, waar de bevolking het meest toenam, groeiden het snelst in de periode na 1957. In steden boven de 75.00f inwoners woonde in 1949 nog 55,7 prccent van de Zuidhollandse bevol king. Tn 1957 was dit percentage 54,7, doch op 1 januari 1964 nog 50.8. De gemeenten tot 50000 inwoners groeiden dienover eenkomstig van 35,6 tot 40,5 procent. Te verwachten is, dat deze tendens nog aan kracht zal winnen, aldus het ETI voor Zuid-Holland. Naatje was gisteren weer op de jjf Dam. "Ter gelegenheid van het 15e lustrum van de Soeietas Stu- dïosoiüm Reformatorum Amste- lodamensis heeft de heer Meijer Hamel (linies naast beeld), di recteur van de Hoofdstad Ope rette het bordpapieren beeld ont huld. domme nonchalance en onwetendheid wordt ons land langzaam onbewoonbaar, zo merkte hij op. De moderne verpak kingen worden niet meer door de natuur zelf vernietigd en de mogelijkheden om afval kwijt te raken nemen in onze welvaartsstaat minder snel toe dan de hoeveelheid afval zelf. Het is natuurlijk prijzenswaardig, aldus de heer Swart, dat men op recreatieter reinen de afvalbakken zo camoufleert, dat ze het landschapsschoon niet beder ven. Maar eigenlijk gooit men het kind met het badwater weg, want als do mensen de afvalbakken niet vinden, gooien ze hun rommel zo maar neer, en daardoor wordt het landschapsschoon evenmin bevorderd. De opmars van de zogenaamde „weg- gooiverpakking" vervult de heer Swart met zorg. Volgens hem wordt het tijd, dat de overheid een stem in het kapittel krijgt en niet alleen maatregelen van technische aard neemt, maar oo.k overleg gaat plegen met het bedrijfsleven. Overi gens zou hij het een mooi gebaar vinden als de verpakkingsindustrie zelf nu eens het initiatief nam om het gesprek op gang te brengen en mee helpt bij het zoeken naar een oplossing voor het ver ontrustende probleem van de vervuiling dat tot een noodtoestand dreigt te lei den. Heel belangrijk vindt de heer Swart de opvoeding en voorlichting van het pu bliek, omdat de vervuiling voornamelijk een mentaliteitskwestie is. Hij meent dat de politie vooral een waarschuwende taak heeft. Voor strenger optreden heeft zij door het personeelstekort geen tijd. Bovendien zou het onbegonnen werk zijn om bijvoorbeeld bekeuringen uit te delen aan alle overtreders onder de 450.000 Nederlandse hondenbezitters die twee maal per dag hun hond uitlaten of onder de drie miljoen gezinnen die hun vuilnis bak niet volgens de voorschriften neer zetten, vullen of sluiten. De heer Swart acht forsere maatregelen wel gewenst voor de „kwaadwillige overtreders", zo als de groenteman die een kist met afval in een goot kiept, de lorrenkoopman die zijn onverkoopbare spullen op het plein achterlaat of de vrachtautochauffeur die de inhoud van zijn vrachtwagen over de weg strooit. In het algemeen ziet de Stichting recreatie de strijd tegen de toenemende verontreiniging van straat, park, bos en plantsoen in de eerste plaats als een zaak van voorlichting, goede wil en geduld en niet van dwangmaatrege len. '.BOTER: OVCRHCCKt lJK D« binnenlandse migratie leverde voor Zuid-Holland tot 1961 een vestigingsover schot op, dat omsloeg in een vertreksal do, dat vorig jaar al was opgelopen tot 4.100. Voor vrijwel alle provincies geldt: een afnemend vertrek naar en een toenemen de vestiging uit Zuid-Holland. De industrialisatie van de noordelijke provincies heeft duidelijk haar invloed doen gelden op de migratie ten opzichte van Zuid-Holland. Voor Utrecht en Gelderland speelt ver moedelijk het aantrekkelijke woonkli maat voor oudere personen mede een belangrijke rol in de buitenlandse migratie noteerde Zuid-Holland tot en met 1961 een ver treksaldo, dat relatief hoger lag dan voor overig Nederland. Na 1960 heeft Neder land ieder jaar een vestigingssaldo, waar van Zuid-Holland een relatief gering deel ten goede kwam. Het vertreksaldo van Zuid-Holland m de buitenlandse migratie is omgeslagen in een vestigingsoverschot, dat in '62 en '63 al 5 200 personen be droeg De prijswinnaars van de puzzel uit ons Zondagsblad \an 24 oktober z-jn: II. van Leen, Kievitsstraat 58 ie Dor drecht 5-; G Millenaar, Rivelstraat 20 te Wijk en Aalburg 2 50 en D. de Jong, Diogenesstraat 35 te Rotterdam 2 50. De federatieve spoorwegvakvereni- gxng en de bij haar aangesloten vakver enigingen van stations-, technisch, admi nistratief en rijdend personeel wensen te worden erkend Het bestuur heeft van daag in een telegram aan de N.S.-directie aangedrongen op een spoedige beslis sing. (Van onze $oc,-econ. redactie) Van de vijftien kroonieden, die de Sociaal-Economische Raad telt, waren er in de vergadering van gisteren tïèn aanwezig, terwijl dit aantal in de loop van het beraad nog met twee werd ingekrompen, omdat zij geen tijd hadden de be sprekingen over de sociaal-econo mische mogelijkheden In 1965 nog verder bij te wonen. !>e heer H, J. de Koster, voor zitter van het Verbond van Neder-- landse Werkgevers, sprak hier over zijn teleurstelling uit. „De wegblijvers zullen stellig wel een geldige reden hebben, maar ik be treur het, dat in een dergelijke fee langrijke vergadering zóveel kroonleden verstek hebben laten gaan", zo zei hij. Ook over de lippen van drs. D Roemers, voorzitter van het N.V.V., kwam een woord van (be dekte) kritiek op de kroonleden. „Zij staan alwéér achter de werkgevers", zo verklaarde hij een beetje mismoedig. „Dat be gint zo langzamerhand usance te worden. In de beginperiode van de S.E.R. kreeg de vakbeweging wel eens méér steun van de kroonle- den~." Over de nominale loonsverhoging ver klaart de vakbeweging een „normale" verbetering mogelijk te achten zonder daarbij uiteen te zetten, wat daaronder verstaan moet worden. Het moet volgens de werknemersvertegenwoordigers uitge sloten worden geacht, dat bij de nog steeds voortdurende spanning op de ar beidsmarkt een stijging van de nominale lonen via contractsvemieuwing met een gering percentage mogelijk is. Ook dient er volgens de vakbeweging een zekere parallelliteit te bestaan tussen de toon beweging m ons land en de te verwach ten ontwikkeling m het buitenland. De vakbcwegingsleiders komen toi de conclusie, dat de loonsverhoging via con tractsherziening in 1965 hojjer zal dienen te zijn dan voorzien is in het In de macro- economische verkenning van het Centraal Planbureau naar voren gebrachte alter natief van 6 procent loonkostenstijging, hetgeen betekent een verhoging van de contractlonen met 3 procent, inclusief de compensatie voor de verhoogde AOW- premie. Daartegenover staat, aldus de vakbe weging, dat de structurele aanpassmgs- GRILLS, OVENS ENZ. VOOR MODERNE MENSEN 1e M'DDELLANDSTR. 72 component uit hoofde van een eventueel nog "voortdurende achterstand in het na tionale loonniveau aan dat van het bui tenland in 1965 dient te ontbreken. Tijdens de discussie hebben de werk gevers voorts uiting gegeven aan hun standpunt, dat een verruiming van de differentiatiemogelijkheid bij de loon vorming in een periode van grote schaar ste op de arbeidsmarkt niet gewenst is, omdat dit het gevaar meebrengt van een- uiteindelijke gemiddelde loonstijging, die uitgaat boven het niveau dat men zich aanvankelijk als aanvaardbaar voor ogen heeft gesteld. „Gebrek aan werknemers brengt onvermijdelijk met zich mee, dat een ondernemer, die een mogelijk ge maakt extraatje eigenlijk niet kan beta len, tóch wel moet betalen om zijn arbeiders niet te verliezen aan een on dernemer, die wél kan betalen", zo ver klaarde ir. J, Bosma, voorzitter van hef Centraal Sociaal Werkgevers Verbond. Hij voegde daaraan toe, dat de werkge vers op langere termijn zeker niet van differentiatie bij de loonvorming afkerig zijn. De vakbeweging evenwel acht een verdere aanpassing van de situatie aan het buitenland in de zin van een grotere differentiatie wél gewenst, zonder dat dit een verdere verhoging van het gemid delde loonniveau t.o.v. dat in het buiten land tot gevolg mag hebben. Daarbij is zij van mening dat van de aanwezige mogelijkheden tot differentiatie vooral ondernemingsgewijze gebruik dient te worden gemaakt De w e r kgeversvertegenweordigers, daarbij gesteund door de kroonleden, spraken als hun oordeel uit, dat hij handhaving van het reële inkomen van de werknemers op het dit jaar bereikte niveau het prijsbeleid op dezelfde alge mene beginselen kan blijven gegrondvest als thans het geval is. Dreigend werd daaraan echter toegevoegd (de heer H. J, de Koster, voorzitter van het Verhond van Nederlandse Werkgevers noemde dit een „keihard standpunt"), dat een prijs beleid praktisch onmogelijk wordt, indien de gemiddelde loonkostenstijging niet van een zeer beperkte omvang blijft. Df, vakbeweging acht ook in 1965 handhaving van de algemene beginselen, van het prijsbeleid wenselijk, doch zij erkent, dat een verdere aanpassing aan' ae buitenlandse loonstructuur gevolgen heeft voor het niveau en de structuur van de prijzen.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1